ST°. 26. Tweede Blad. 3d" Jaargang. Zaterdag 25 Juli 1903. KOLONIËN. FEUILLETON. Indische Penkrassen ft HERS FQO RTSC H DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.85. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nnmmers Deze Ooarant verschijnt Dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgeversi VALKHOFF ft G>. Utrechtschestraat I. Intercomm. Tclephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉNj f 0.75. - 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Plechtigheden bij den dood van den Paus. Omjbretnifc de bijl den dood van den Paus gebruikelijke ceremoniën, vindon wijj in de „Kreuszëitung" de volgende beschrijving: Zoodra de Paus opgehouden heeft te leven,, wordt het gelaat mot een wit-zijden sluier bedekt en beginnen, de Poenitentiaren hunne zielemiasen. op te zeggen. De opper-ceremonie- meester stelt den Camerlenga van het afster ven van denij Pans in kennis, era] decie treedt, nadat een kamerdienaar den sluier wegge nomen heeft, naar varen, omi volgens het ri- tueele gebruik den dood' vast te stellen door driemaal achtereen den ontslapene biji don njaann te noemen en daarbij eiken keer met een1, rilvëren hame rzacbtjes de slapen, aan te raken. Met die woorden „die Paus is inder daad gestorven" koert zilch, die caaneiieugo danroip tot de aanwezigen en neemt alsdan uit de handen van den Maestro di camera den visschersrmg en dten stempel voor do Pauselijke buillen in ontvangst.. De Camer- lengo is hiermede tot aan de verkiezing van een nieuwen Pans de hoogste autoriteit van de kerken te Roane in alles, wat de leiding betreft. Hij ondiertcekent die doodsoorkoradë, regelt het luiden der klokken van de groote St. Pieterskerk en verdeeld in een plechtige con gregatie de posten voor den tijk* van de tus- schonregeering. Het luiden, der Sb. Peters- klokken wordt onmiddellijk door de geza menlijke kerken in de stad overgenomen era gedurende een: geheel uur wordt de rouw verkondigd over demi dood vara den Pontifex maxi mus. Den volgenden dlag komen de dok toren om het lijk to balsemen en daarop wordt de in witte wol gehulde dóddc, het hoofd1 met den rooden camouro gedekt., be nedien in de geheime zaal van het consistorie ondier eera baldakijn zoodanig geplaatst, dat het publiek, d'at in den corridor is toego- laten, hem door die vensters kan zien. l>en volgenden nacht om, 1 uur wordt het lichaam in pleahtigen optocht naar de Capella Sistina- overgebracht, alwaar de Poenitentiaren het in. het Pauselijke prachtgewaad) met de gouki- gestiktë matra kleeden. Db Pauselijke troon wordt ten! teeken, dlat do Heilige. Stoel leeg staat, verwijldlerd. Den derden dag na den dood vöra dien Paus geven dei Pönitentiaren zijp lichaam, aan de Canoniei (dótmheeren) van San Pietro over, die het onder algemeene deelneming van heb seminarium1 van Sint Pieter, van de Blemefiriafcen en Dëmheeren, van acht priesters, welke dë baar dragen eii eindelijk van kardinalen en prelaten naar de Rasilika vervoeren, alwaar in het centrum van het groote middenschip de processie halt houdt. De baar met het lijk wordt op een katafalk geplaatst, de kardinalen plaateen Zlah ter linker- en ter rechterzijde en aan het voeten einde heffen zangers do Libera aan. De vica ris van liet kapittel, gekleed in het pontificale rouwgewaad; geeft het lichaam de absolutie. En wederom moet de doode vervoerd wor den, ditmaal naar dte kapel der sacrementera. alwaar hij drio achtereenvolgende dagen op een schuine stellage geplaatst blijft, aoodar nig, dat dte voeten uit het omhulsel te voor- Bchijn komen en zich aldus voor de laatste maal voor dé geloovigen tot den voetkus lee- nen. Eerst dan wordt tot de begraveniö-plech- tigheid overgegaan, die in de koorkapel plaats grijpt. Priesters van de Basilika omhangen den doodo met een goudgestikton zweetdoek. Daar een, familielid van den Paus onder de kardinalen niet aanwezig is, bezit de major- domus de taak het gelaat en de handen van den afgestorvene met wit-zijden sluiers te bedekken. Tevens legt hij, daarin geholpen door den ceremoniemeester, aam het voetera- einde van de cypressenhoraten doodkist eera fluweeleu zakje neer, waarin drie geJijjksoor- tigo geldbeurjes, welke ieder zooveel gouden, zilveren en bronzen medailles bevatten als het aantal jaren van het pontificaat. De voor zijde geeft de beeltenis van den Paus te zien, terwijl de keerzijde do merkwaardigste ge beurtenissen gedurende zijne regeer, ng ver meldt. Uitvoeriger worden dé gebeurtenissen uit heb Pausschap van dtera afgestorvene in perkament opgeteokend, dat i;n eera ijzeren omhulsel, door den voornaamste» era den oud sten van de door don afgestorven Paus geko zen kardinalen bijl het zakje met de medail les wordt neergelegd. Tw^e ceremoniemeesters spreiden een tweedon roodzijden zweetdoek over het lichaam uit en, daarna wordt d'o kist gesloten. De kardinalen geven het aan het kapittel over, dat het in een tweeden van lood vervaardigde kist plaatst, waarop de naam en het wapen, alsmede het aantal ja ren van het pontificaat en dë datum van den dood gegrifd zijn. Op den looden kist druk ken de camerlenge en ue majordomus hun zegel af en daarna wordt liet geheel opnieuw in een houten kist geplaatst, waarvan liet deksel de zegels bevat van den camerlengo, van den opperpriester van de Basilika, van don majordomus en van liet kapittel. In een nis wordt ten langen leste die Pauselijke kist vootlobpig opgeborgen tot de beschikking omtrent de eiüdbfijtebtimg uit het testament van dien Paus bekend is. Dën dag nadat het lij.k in de St. Pieters kerk tentoongesteld, wordt, beginnen de No vemdialien, die negeni dagen duren. Alle kar dinalen. en verschillende personen, die oeni functie in die kapel van den Paus bekleedt», wcracn eiken morgen com in de koorkapel plaats vindende requiemmis voor den afgestor- venel bij. In het midden der kapel wordt een verhevenheid opgericht. Twintig kaarsen gie ten over de rouwplechtigheid een geel licht uit era rondom, de verhevenheid houdt de „garde rajablo" in roocte uniform era getrokken dlegemi en een rouwsluier om de lerad'enen de eoreiwacht bij het symbolische graf. Bij al deze ceremoniën staan steeds voor degenen, die er aan deelnemen, bepaalde handelingen voor geschreven, welker vermelding te veel plaats ruimte zou/ vorderen. Alle bmmentredendlen buigen twee maaJ dë kniq voor het altaar en voor do kardinalen, waaronder do toekom stige Paus schuilt. Gedurende de eerste dagen vara de Novomdialen wordt in het middenschip een prachtige katafalk opge richt en den zeventien dag wordt, nadat de verhevenheid, in dë kapel afgebroken is, *n dten aanblik van deze monumentale kata falk, die miet kunstig geschilderd linnen, be dekt is en reliefs van hot portret des Pausen, zijn wapen, eraz. bevat, absolutie gegeven. Rondom, de Katafalk brandënt zoovele kaar sen, dat het dagelijksoh gebruik gemakkelijk op 300 K.G. geschat lean worden. Den negen den) dag hooft opnieuw ondier plechtige cere moniën tie sluiting van de Novemdialien plaats. Een door het heilige college gekozen prelaat houdt een lijkerde ter eere van dera afgestorvene. Dit geschiedt van af een geïm proviseerde preekstoel, die met het oog op de voorname tegenwoordigheid! van de kardi nalen gpen onkel sieraad mag dragen. OOST-IN Dl In eene Aljeh-correspondentie van de Java-Bode komt het volgende voor betref fende de door onze troepen gevangen geno men familieleden van Panglima Polèm. De navolgende vijf voorname personen met volgelingen, waarbij zich later nog vrijtwillig eenige mannelijke era vrouwelijke ka wan 9 van de naburige ladarags voegden., vielen onze troepen in handen: le. Potjoet Po Awan (moeder van Pangli ma Polèm); 2e. Potjoet Po Boelenëu alias Po Potjoet lë Alang (z'n vrouw); 3e. Potjoet Po Radon, (Polèmfs zuster), vroeger gehuwd' met T. Radja Pidië, thans met T. Mohamat Oeseuman OeJèë Gadjah van Bambi; 4e. T. Nïa Pidië (zoon van, Potjoet Po Radèn uit haar eerste huwelijk); 5e. T. Mohamat Oeseuman Oelèë Gadjah. Den 25o waren de gevangenen goed en wel to Sigli geïnterneerd, waar zij, in afwach ting van het herstel van T. Nja Pidië, die door pokziekte was aangetast, voorloopig zul len verblijven, om daarna wellicht, naar Koe- taradja te worden opgezonden. De moeder van Panglima Polèm schijnt een zeer achtenswaardige vrouw van ongeveer 50 jaar te rijm. Van, eon, fanatiek optreden is biji haar geen sprake, veeleer lijkt ze een ge moedelijk persoon. Over dein pretendent-sul tan en diens familie zijn de Panglima Po- lifia's niet góed te sprekeneen karaktertrek die trouwens het gehate geslacht in 't bloed zit cu waarvan vooral dë mannelijke leden bij verschillende gelegenheden reeds vroeger deden blijken. Het hoofd der XXII Moekims gold vroe ger als de voornaamste der drio voogden, die volgens Atjchsche traditie do handelin gen van den, sultan beheerschten. Zijn naam Panglima Polèm (d. i. heer oudere broeder) geeft dit reeds in hooge mate aan. Nog ster ker treedt de houding, die dat hoofd tegen over dten haven koning durfde aanmcimen, op den voorgrond1, als men leest wat dr. Snoeuck hierover schrijft in zijn bekend work. De At- jehexs, namelijk dat de grootvader van den tegenwoordigeini Panglima Polèm rilch niet ontzag om, voor 't geval hij, aan de oproepin gen van den sultan om zaken te bespreken, voldeed, in smerige kleedirag, do vorstelijke Woning binnen te treden en den sultan met gassa (gij, of jij) aan te spreken en te zeggen „met dèëlat te spreken zijn wijl niet ge woon." Uit een, onderhoud met de vrouwen is ge bleken, dat zij reeds drie jaren in Tangsé vertoefden, do laatste 2i jaar op de ladang, waar zijl niu werden, verrast. Kwam de Kom- peuraie in de vallei, dan vluchtten ziji, tijdig gewaarschuwd, m het bosch. Daarom was 't nu zaak geiwccst in eens door te zetten naar do kloof, om zoowel den weg daardoor als die bovenover zoo spoedig mogelijk te bereiken en voor mogelijke berichtgevers af te slui ten. Aan de moeder werd opgedragen, een brief aan haar zoon to schrijven, waarin zij kond deed van hare gevangenneming. Panglima Polèm zal trouwens wel vóór dat dit schrij ven hem bereikt, met het gebeurde in ken nis zijn gesteld, dhar den 26stem Mei de tij ding te Lho Seumawé bekeind! was1, era Toe ankoe Machmoct hem dadelijk bericht zond. Of het voorgevallerae invloed zal hebben op Panglima Polèm's gedrag, is moeilijk te zeg gen. Had majoor Van deir Maateni zijra slag geslagen vóór het tijdstip, waarop dë verga- dering der hoofden in Lho Seumawé plaats vond, wie weet of de, daar genomen beslui ten geen ander karakter zouden hebben ge dragen. Wel staat er tegenover d'at men nog altijd zijn favorite vrouw nitet ira handen heeft en, hem Potjoet Po Iö Alang wellicht vrij onverschillig is, doch dit neemt niet weg, dat de overtuiging ook bij hem zoo zoetjes aan moet postvatten, dat da Kompienurrie vrij wat actiever is dara voor het optreden van generaal Van Herabsz en bet voor hem zaak is, niet met de wapens in de hand opgepakt te Warden. D"i overvalli ng heeift eveuëeins liet bewijs geleverd, dat do allinighty dollar bij sommige Atjchers ook boven vaderlandsliefde, of wat men 'bij hen daarvoor in de plaats wil stellen, gaat, zoadat 't nu juist geen wonder zou zijn, dat. als do waarnemend' controleur eens flink met de schijven rammelde, de oen of andere waaghals goed era bloed er voor veil had om ons Panglima Polèm in handen te spelen. Teekeraew wijzen er op, dat zoo iets niet tot dte onmogelijkheden zou bethoomi. Tot dusverre Was men er namelijk nog niet in geslaagd, eene overval ling van een eenigs- zins beduidend hoofd te doen. Dten,' 22sten der vorige maand kwam er evenwel, dank zij goed betaalde spionnen, een bericht bin nen, dat Panglima Prang Blarata vara Matang Koeli zich met etenige volgelingen nabij Boe- kit Hagoe, Zuid-Oostkust van Lho Seumawe, zou ophouden. Christoffel ging. er dadelijk met zijin brigades op uit, eir werkelijk gelukte het hem, don Panglima te overvallen en hem era tien zijner volgelingera neer te schieten. Vier achterland1- en twee voorlaadgewerera vielcra daarbij den maréchaussees tn handen. Wij lezera in het Bat. Nbldi. van 22 Juni Prins Benya van Siam, die hier, zoo ais men wieet, de bevloeiingswerken komt be- studicieren, is gisteren, vergezeld vami vier ambtenaren era eenigja bedicraclcra, met het stoomschip van Diemen vara Singapore aan gekomen. Men had den prins zoo spoedig nog niet verwacht, zoodat de toebereidselen voor zij(n reis nog niet gereed! zijn. Tot de hulp, op verzoek tier Siameesche regoering aan den prins te vc-rleonen, behoort o.a do aanwijzing van een ambtenaar, die den prins over Java zal vergezellen en do grootste bevloeiingswer ken met hem zal bezoeken, terwijl do ahèfs der te bezoeken irrigatie-afdeelingen woerden aangeschreven, om den hoogera gast zooveel mogelijk van dienst te zijn. Do regeering heeft haar keuze laten vallen op den heer A. G. Va.let.te, assistant-resident van Taragerang, die vroegjer reeds den ko ning van Siam op een reis over Java verge zelde, om prins Benya tot gids tc strekken. Dte prins reist incognito, zoodat de offi- cieole eerbewijzen, aan zijn rarag verschul digd, achterwege blijven. Hij zal ongeveer drie maaraden op Java blijven. Den 10en Juni hield de resident van Samararag eene deftige receptie ter eare vara. Gem soesoehoenara vara Solo, die gekleed was in de uniform vara geraeranl-majoar. Zoowel de Toewara Rafx» als dö mannelijke en vrou- wtJijjke volgelingen, van detn keizer, zegt. de verslaggever vara dë Ja/va Bodë, atoradera stijf vara,' de diamanten en stedldlen eera ongeloof lijke pracht ten toon. Nadat cour was ge houden, maakten allo gemoodhgden een wan deling door de» tuin. Den volgendtera morgen bracht die soe&oe- hoenan het aangekondigde bezoek aan het panteerschip Koningin Regemtea Wederom wairen duizenden miemsohert op de been. Het gezelschap wetrd door vier marine-dloepen gesleept door stoombarkassen, afgehaald!. Het geheele schip werd' bezichtigd, waarna de be manning voor dien soesoehoeraara defileerde Het beeeoek duurde tot twaalf uur dies mid dags. Toen de keizer afscheid) nam, giaf de Geldeafltemd een saluut vara 13 schoten. In dera loop van dén avond brachboni de generaal', commandant der 2e militaire af- decling op Java, era de resident, de comman danten van do aa.nWezige sdhepeftt der Jaiva- onviaie etn die amibteraareïi eera tegenbezoek aan den soesoehoenara. Deze receptie was plechtig maar toch zeer geanimeerd. De keizer was zee» onder dera indruk van zijn bezoek aan de Koningin Regentes „en dweepte met de zee-officieren". Tijdens de re ceptie bood hij verscheiden hunner kostbare souvenirs aan. Dera volgenden morgen bracht een landings-divisie, sterk 360 man, met bwiee- muziekkorpsen, bezoek aan Zfijpe Hoog heid. Nadat dlröo troep door hem geïnspec teerd was, werd den officierera champagne aangeboden era de manschappen onthaald op sigaren. De geweren werden zoolang aan rot ten fgezelb en liët giing «trig gezellig toe toni aanschouw© Van ontelbare kijiklustigera. Vóór den terugtocht defileerde de scheplingen voor den soesoehoenara. Vervaljgemls werd vami het officieelo pro gramma afgewekenIn pllaats vara het voor genomen »ezoek aan de tokos to brengemo, bezichtigden de soosohaeraan, de reeidenfcen van Semarang era Solo en eera talrijk gerrV" het stoomschip Merapi. Daarnal begaven zii; zich weer aan boord vlara het paratsersohip Koningin Regwntee, waarmee eera tocht over de rped'e werd gemaakt, waarvan men eerst over twaalven temgkearBia. Medara heeft eera ernstig verlies geleden. Dë predikant dfe. Btoraddre. die daar nu vijf jaren lang werkzaam was, ia er na een lie- vigera koortsaanval! plotseling overleden. Aan het openbare loveto nam wijlen dë. Rrondiers pera rxtimi deelvale beëturen vara nuttige vereenigingen rekenden hot zich oen voor- rahfc, hem In hun middera Ie hebben. Wie den overledene niet eêrdfe oim heb amibtdat hij bekleedde, oerdleTham afgesoheidera van het amibt. zegt de Sumatra Post. Tegen den geschorsten griffier van den landraad te i>;uidjetrmaaira, E. Lewis, is door dan officier van justitie te Soerabaja, na af loop van het getuigenverhoor ira zijn straf zaak, zeg maanden gevangenisstraf geëisoht wegens hot schrijvem van den bekeraden brief aan diera, tm, tot gouvemeur van Celebes be- noemd'eai' resident dier Zuiden- era Oosteraf- tleoling van Borneo, C. A. Kroe9emi, waarin beklaagd© dezen hoofdambtenaar bedreigde met moord. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XX. Dezer dagen kreeg ik bezoek van een zeer merkwaardig man, van Seoh Said bin Abdul lah BaadillaB, ueu luitenant der Arabieren op het eiland Banda. ZooaJs vele lezers wel reeds zullen weten, geeft het Gouvernement aan invloedrijke Clii- nccaen, Arabieren, Kliilgaleezen en andero „vreemde Oosterlingen'' don eeretitel van luitenant, kapitein, of majoor. Salaris ont vangen. zij niet, wel oerao kleine vergoeding voor bureaukosten en zo staan 0112a Neder- landbche ambtenaren daarvoor bij in het be stuur over hunne rasgenootera, die in bepaal de wijkoi», de zooganaamdo „kampen", moe ten wonen. Aangezien Sech Said bin Abdullah Baa- dillah thans met verlof naar Holland 'komt, acht ik mij verplicht hem even aan de Neder landers voor te stellen. Ik heb zooveel goeds van dien Arabier gehoord, dat hij 't wel ver dient om in patria veler vriendschap te ge meten. Wie toch in dera grooten Molukschen Archipel kent hem niet, den ontwikkelden, verdienstelijken, hulpvaardigen, zoo sympa thieken en cToor rijk en arm, door Christen, Mohammedaan en Heid'en_zoo hoog vereer den man?! Zijn belangeloos werken, waar het de In dische gemeenschap geldt en zijn trouw aan ons Gouvernement gaven der Hoogo Rege» ring aanleiding om hem in December 19Ö1 de zilveren ster van Trouw ©n Verdienste toe to kennen. Zoo ooit dan prijkt deze Ster thans op een waardigo borst 1 Doch laat ik u enkele bijzonderheden uit '9 mans leven incêdooien. Steoh Sard bin Abdullah Baadülab dan werd 22 Juli 1859 te Banda-Neira geboren. Zijn vader en grootvader waren ook reeds met het bestuur over hunne rasgenooten be last en dë betrekking zal dus zoo langzamer hand wel orfelijk in do familie worden. Hij bezocht de Hollandsche lagere school en werd daardoor ona© taal voldoende machtig om zich door veel lezen meer algemeen te ontwik kelen. In 1889 werd hij tot zijn fregorawoordi- gon rang benoemd'. De „luitenant is zeer rijk en doet veol goed. Zoo bouwde hij in 1891 een groote mooio missigit (bedehuis) in Kampoerag Baroe, oen buurt va.11 Baiula- Nenra eu later nog twee kleinere in andere wijken der stad. Hierdoor ontstond nu onder fde Moihammlëd'anen twist en tweedracht, do be woners van Kampoeng Baroe werden als da bevoorrechten beschouwd. Baadillah maakte er spoedig een einde aan, door alle priesters bij zich te ontbieden e" hun mede te doelen, dat bedoelde groote missigit niet voor Kam poeng Barou doch van hem was en dat het dus ieder Mohammedaan vrij stond, daar godsdienstoefeningen te houden. De dank bare printers benoemden hem toen tot, voor zitter van hunnen raad. Niettegenstaande of liever juist omdat Baadillah een overtuigd volgeling van Mohammed is, die door de ken nis van de Arabische taal volkomen begrijpt, wat zijn godsdienst voorschrijft, is onze Ara bische „luitenant" zeer verdraagzaam jegens andersdenkenden. Door zijne uitgebreide handelsbetrekkingen op de kusten van Zuid en West-Nieuw-Guinea heeft hij natuurlijk zeer veel invloed op de Heidousohe bevolking aldaar en due invloed' heëft hij o.a. gebruikt om den pastoor Le Cocq d'Arm andvilla to steunen bij het kerstenen der Papoea's! Hij wist velen over te halen hunne kinderen door dien geestelijke te doen doopen cn voorzag de missies gratis van levensmiddelen. Baadil lah. die sedert 1894 op groote schaal aan parehrisschcrij doet cn aanvankelijk uitslui tend duikers van Manilla in dienst had, heeft ook welvaart gebracht bij verscheiden© Iu- landsoho Christenfamilie's door .Christomjon- gens voor duiker te doen opleidëu. Dit, wat rijn godsdiunstigo gevoelens betreft. Ook de wetenschap werd door hem naar vermogen gesteund. Professor Maix Weber, dë mani der Diepzee- onderzoekingen, ontving door Raadlil- lah's hulp een groot aantal belangrijke voor werpen voor de verzameling van do bokendo Sji|b»gaexped3tid era professor van Hasselt kreeg een sohoone collectie wapens, huisraad, werktuigen ena, afkomstig van Nieuw-Gui- nca, die deze gedeerde noodig had bij rijn on derwijs aan de toekomstige ambtenaren van het Büuicnlandsch bestuur. Baadillah gaf al& voorstander der Westcrsche bcsahaving rijn kinderen een Europoesehe opvoeding. Er wordt bij hem thuis nooit anders dan Hol- landsch gesproken, hoewel natuurlijk ook do studio der Arabische en Maleische taal niet wordt verwaarloosd. Thans gaat hij met ai ju jougsten zoon op reis naar Holland eu wol over China, Siberië, Rusland en Duitschland en hij zal don zestienjarigen knaap bij eeu hem bekende familie te Amsterdam in den kost aoiera om hem, na het noodigo voorberoi- dcrado onderricht, den cursus aau de Handels school aldaar te doen volgen. Ook koestert onze bravo landsdienaar nog een vurigen wcrasch en wel om toegelaten te worden toit zijne vereerde Souvereine, Ko ning?» Wilhelmiua. Hij zou Hare Majesteit zoo gaarne de liefde en trouw vertolken, die Hare ondendanen hier in „Nederlandsch uiter ste Oosten" bezielt. Als deze Penkras door u gelezen wordt, is Sech Said ban Abdullah Baiidillah waarschijn lijk roeds in uw midden. Hij zal ala vreem deling veel steun era voorlichting behoeven en we vertrouwen, dat hij die overal in ons dier baar vaderland vinder zal. Als hij dan na ?x» maanden weer naar hier terug keert, naar het eiland Banda, dan. zal hij zeker niet na laten om aan ieder den lof te vorkondsgou van het broedervolk, woraendte in het verre Western over de zee. Heb ik in mijn vorige Penkras helaas! veel kwaad moeten vertellen, thans kan ik u gelukkig ook wat goeds moodeelen Eenigo dagen geledten liet een onvoorzich tig hoer, ook in Hotel Molenvliet gelogeerd, zijn portefeuille mot bankpapier liggen in een do6 a doöHij bemerkte rijn verlies eerst, toen hij een half uur thuis was cn do arme mam wanhoopte reedb ooit zijn bijeengegaard kapitaaltje weer terug te aullon zien, toen daar plotseling een karretje het erf opreed en do koetsier AÜ- van Kampoeng Mcntemg tiriojii fa.11 tol ijk de portefeuille in de lucht zwaaido. Muu las op '9 mans gericht duidelijk do woonden „dat had je van zoo'n smerigeu inlander niet gedacht, wel?!" Do eerlijke k«- rol kreeg honderd pop bejooning en was de koning te rijk. Persoonlijk nam ik nog de volgende proef. Op Pasar Senen, een drukbezochte Chinee- scho marktbuurt, liep ik 'savonife met een landgenoot tc wanmolen. Wc hodden 't juist over den slechten aard va^ 't volkje liier op Batavia. Bij eeu der kraampjes atond eeu armoed'g gokleede Inlaudscbo jongen. Mcfr begeerige oogen keek hij naar de uitgestalde lekkernijen, 't Was een Ba-taviaan, dat kon den wij aan rijn kloeren zien, doch hij had con open sympathiek gezicht en een paar op rechte donkore kijkers. Ik stootte mijn vriend aan en vroeg hem of hij nu dlacht, dat eeu jongen, met zoo'n eorlijk eni güiistig voorko men. een, dief zou kunnen zijn. „Onvorbotcr lijke optimist", laolitc de ander, „probeer 'i maar eens!' 'Nu ik waagde er een gulden aan, riep don knaap era verzocht hem 'teven er- gcins to gaan wisselen, daar ik klein geld noo- yüg had. Na tien minuten kwam hij terug en cr mankeerde geen duit. Tot beTooning lieten wo Doellah, zoo heette 't eerlijke „Baviaan- tje". eens lekker smullen1. Er rijm hier dus ook nog wel goede exem plaren to vinden! Ik ben blij dat ik dit schrijven mag. Lt. Ct.ockenf.r Brousson, b.d. Batavia, 1 Juni 1903.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1