JV'. 54. Tweede Blad. Zaterdag 22 Augustus 1903. FEUILLETON. Sd' Jaargiing. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Pet 3 maanden toot Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met oitzondering van Zon- en Feestdagen. Adverténtiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft Co. Utrechtschestraat Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTIÉN Van 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer.-0.15. Groote letters naar plaatsraimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circnlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Van de Bermuda's. Een denkbeeld! van de ellenide düe de nog overgebleven krijgsgevangenen op dfe Bermuda's hebben te verduren, geeft het volgend scihrij|ven van een diezer onge- luikkigen den 25en Mei van Hawk ine eiland verzanden en aan het Hbld. ter publicatie gegeven. Het schijnt ons soms, alsof men ons hier in de verdrukking geheel vergeet of dat sommigen ten minste meen en, dat wij het alhier zieer aangenaam hebben, en dat dit do reden is dat wij nog hier zijn, doch ik kan ui verzekeren, dat onze toestand alles behalve aangenaam is. Wij gevoelen de diepste mede lijden met onze dierbare vrouwen, kinderen, ouders en bloedverwanten, van wie sommi gen al 3 jaren lang verwijderd zij[n en die onze afwezigheid en onzetm in ballingschap verkeerenden toestand zwaar gevoelen. Maar wij die nog hier zijn kunnen er niets aan doen, hoe of dé vrienden in Zuid-Afrika het ook trachten weg te rede nee ren, het is Gods zaak en Zijne wederhoudende genade, dat ons staande houdt tort hiertoe, tot eer en verheerlijking van Z. H. "naam.; wij: dhrven Zijne eer aan geen nietig zondig mensoh geven. Do natuurlijke begeerte van den mensch wil zich zulke opoffé1 igen niet laten getroosten, vooral die van ,ns, die gehuwd zijn. Wij zijp allen echter te midden van al het zwaar nog vod moed, geduld en lijd zaamheid, wachtende op Gods verlossing, waaraan wij geen oogeniblik twijfelen, en héb ben de volste vertrouwen dat die ook niet meer vér af is. Wij zijn hier als een schijf geplaatst, waar tegen een ieder die lust heeft kan schieten, van alle kanten en door den boozen listigen tyrannïscihen vijand aangepord oon te schie ten, ja schiet en schiet goed. Dan zit dé vij and! achter onze ontrouwen in ons land), die hen aanhitsen om 't voor onze arme vrouwen ondragelijk te maken, en die geweldhebbers doen hun uiterste best het leven voor onze familiös bitter te maken, dan komen de brie ven. van onze vrouwen en oudera, die als dlolken door het hart gedrongen worden. Ja ons lijidenl zotu ondragelijk wezen., was het niet dat wij kracht en genade van boven ontvingen. Een maand geleden werden wij door dc« Engelschen commandant medegedeeld, dat zekere majoor PretoriuS, van de Transvaal- artilleriet, hier zou inkomen, om ons te laten teekenen. Wij kwamen derhalve bijeen en besloot hem niet binnen te latten. Hij| kwam echter niet op den bepaalden dag, daar het regende, en den volgenden, dag sloop hij' on opgemerkt binnen. Onze kaïmp-commandant trad toen, dadelijk op met nog een 15-tal burgers hem te gemoet, vroeg hem wat hij wildé? Hij gaf ten antwoord dat hij geko men was om ons zaken duidelijk te maken en ons te laten teekenen. Hiji zei, dat hij ook in het bezit* was van eenige documenten van onze hoofden, die hetmj niet toegelaten werd te produceer en. Toen kreeg onze maat het jyarm, daar men hem eenige scherpe vragen deed. O. au vroeg een ou maaten hebt gij de declaratie geteckend? AntwooordJa. Nu dan maak dat gij hier weg komt eni als je weer naar Z.-A. mag teruggaan, zeg aan onze hoofden, zij moeten ons een man zenden, die de declaratie niet gotoekend heeft.. Hij vroeg om een privaat onderhoud met den com mandant, dit werd hem geweigerd!, en ge waarschuwd dat hii het kamp zoo spoedig mogelijk moet verlaten, daar dé burgers hem niet willen zien, en veel minder hoooren. Hij merkte hoe laat het was en verdween zoo spoedig mogelijk. De zaak was echter hier mede niet afgedaan, hij bleef nog te Hamil ton voor ruim dirie weken daarna, om te trachten zijn booze verraderlijk doel te be reiken. Daar er tot ons diep leedwezen van ons af en toe eenigen op parole naar Hamil ton gaan, wist hij hen daar te spreken te krijgen om verder nauwkeurig ouze opinies uit te vinden, en, gaf voor dat hij met Cham berlain zou correspondeeren, om, te trachten ons naar Kaapstad te laten zenden, indien wij willen beloven aldaar te teekeneo^ het werd hem toen te kennen gegeven, dat wij hoegenaamd geen belofte zouden maken, noah hem als middelateur begeeren. Gelukkig ein digde al zijne listen in volkomene misluk king. Men vernam, van private personen op het dorp dat de vijand dei reiskosten van hem en gade betaalde, alsmede 1 per dag, ook hum omkoisten op hét dorp enz., en dat niet alleen de vijand, maar ook de meesten te Bermuda de beste hoop op zijn welslagen hadden. Het werd ook daar gezegd, dat zijn gade door de vrauw<jn in Transvaal verzocht werd, om namens hen te komen pleiten, maar zij heeft het niet gewaagd. De verraders héb ben nu haast genoeg koophandel gemaakt van de arme K. Gv. en zeer velen verlieten de Bermudas met welgevulde zifkkeu. Men moet goed verstaan, de vijand zelf is mach teloos, hij heeft al zijn ammunitie afgescho ten, zoo moet, Ej alles d'oor satansche list en door onze eigene memschen gedaan krijgen. Dwingen mag hij| niet', omdat hij dan niet zoo zeer van do vredesbesluit zou afwijken, want dit zou eiigenlijk voor den vijand niets bijzonders wezen, dit zit in zijn aard, maar dan kan hij zijn booze doel niet bereiken- Om de meeste manieren hier aan te stip pen, waarop de vijand alle pogingen heeft aangewend, zijn doel te bereiken, zou wel licht één krant vol noodig weizen en een on billijke inbreuk op uw tijdruimte maken. Wij zullem de overige sparen tot onze terugkomst. Ik wilde U.Ed. echter gaarne wat mede deel en omtrent onze behandeling in den laatsten tijd, die laat voel to wenschen over. Vleesoh wordt lib. per man toegelaten, maar als men: de onjbruikbare aftrekt, dan kan men niet zeggen J lb per man per dag té krijgen. Brood 1 lb voor de 24 man. Groenten worden wel li lb. per man toegekend, maar dan sluit dit in becstrapen, beetwortelen enz., waarvan de mcesten van den tijd in onbruikbaren toestand zijn, de rapen, wer pen wij gewoonlijk in de zee. Het vleesoh is ook dikwijls zeer mager en soms nog be dorven. Wij gevoelden ons nog onlangs ge noodzaakt to weigeren het te ontvangen en moesten dus voor dien dag zonder gaan. Wij krijgen al een tijdlang beschadigde suiker en dan worden wij nog bovendien gemid deld 2\ pond per dag te kort gedaan. 12 man krijgen een blik melk per dag en hier aan wordt ons nog zeer dikwijls onttrokken. Om alles te kronen, werd onze correspon dentie 8 dagen geleden geheel gesloten, zoo dat men zelfs volstrekt wegiert een brief aan den gouverneur gcridht, (waarin wij onze grieven mededeelden en hom dringend verzochten om onmidldellijjke re,patri atie) te ontvangen. De brief zal derhalve beden avond door eenige zwemmers naar de P. K. vervoerd worden. Gelijktijdig is het hek ge sloten en de wacht gestrenge orders gege ven ons niets hoegenaamd uit de kantien (winkel) in de kamp te koopen of te laten koopen, wat ons voorheen toegelaten werd, van af wij te min in getal zijn om ons eigen winkel te hebben in het kamp. Ook werd het parool van dien datum ge weigerd, zoodat wij ook niets van of naar het dorp kunnen krijgen. Deze handelwijze dient tot straf, omdat wij beslist weigerden een werk te doen, dat den vijand moest plezieren en hetgeen wij niet noodig hadden te doen als K.Gv. Wij hébben den gouverneur dan ook te kennen gegeten, dat wij geen bandieten zijn en ge vraagd of hij ons voor misdadigers rekent. De vijfand is natuurlijk zeer boos en te^ leurgesteld, omdat hij zooveel geld aan ma joor Pretorius en gade moest uitleggen, zon der zijn doel langs dien weg, die laatste kans te bereiken. Naar de andere kampen, waar nog krijgs gevangenen zijn, heeft men soortgelijke per sonen afgevaardigd. Wij koesteren de beste hoop, dat het aldaar even goed afliep als hier. Wat onze brieven betreft, het is eene wreede zaak, toah gevoelen wij het niet te groot, eerstens omdat er voor de laatste uraanden zeer weinig doorgelaten werden van weerszijden, tweeidens dait het geringe getal doorgelatenen alleen die zijn, die niet alleen hopeloos, maar gewoonlijk hartver scheurend zijn. Het is soms meèr pijnlijk een brief van onze dierbaren te ontvangen dan geen, daar wij geheel machteloos zijn aan hun smeeken gehoor te geven. Wat betreft het beletten van onze benoodigdhe- den voor ons eigen geld te koopen, is zeer onbillijk, ja onrechtvaardig. Door bovenstaanden brief een plaats in uw blad te vergunnen, zult gij niet alleen ons hier een gunst doen, maar ook allen belangstellenden Afrikaanders, die met ons in onze verdrukking gevoelen. U.Ed. bij voorbaat dankende voor opname Uw diw. dn. (w.g.) J. P. ROUX. Krijgsgevangene van Transvaal. P.S. Wij hebben vandaag uit een goede bron vernomen dat een Franscibman, in de Bermudas woonachtig, laatste week verzocht aan de krijgsgevangenen een paar zakken kool en ook een hoeveelheid andere groen ten te zenden, maar werd geweigerd. De Finsensche lichtbehandeling. Nu de geneeswijze van den Deenschen dok ter Finsen ook ton onzent iui ruimeren kring de aandacht gaat trekken, zal het den lezers van dit blad niet onwelkom zijp eenige bij zonderheden daaromtrent te vernemen. Dat het licht geneeskrachtige eigenschap pen bezit, wisten reeds de oudenin vele der oudste medisch-wetenschappelijke ge schriften, als van Hippocrates en Oribasius, Wordt melding gemaakt vain zonnebaden, en tOL.ni reeds besefte men het verband tusschen hygiëne en licht in steden en woningen. Maar een juist begrip van de eigenschappen der zon hadden de ouden toch niet-, en al leende de ervaring in den loop der tijden- tel kens opnieuw, dat men in het licht een niet te versmaden bondgenoot op sanitair gebied bozat, het bleef aan dien nieurweren tijd! voor behouden dien bondgenoot in zijn wezen en waarde nauwkeurig te loeren kennen. Onze kennis van de bacteriedoodende I Deze schets is in hoofdzaak ontleend aan een artikel in het Skandinavische tijdschrift: Ord och Bild. ^genschappen van het licht dateert van 1877 (de Engelsohe geleerden Downed en Blunt). Sedert dien tijid staat het vast, dat het licht een buitengewoon groote rol speelt als be- strijjder vtan ziektekiemen. Dat onze rivieren en meren, wegen em straten niet een voort durende bron van epidemieën zijin, hebben wij voor een niet gering deel aan de zon te danken. Vandaar de luid uitgesproken eischen der hcdendaagsche hygiëne: zen: in steden en huizen en scholen, sanatoriëu met het front naar het Zuiden, 's zooners wie ©enigs zins kan, naar buiten, de zom opgezocht. Zoo is het begrijpelijk, dat ook de zonne baden weer in trek komen. Zij zijn zeker nuttig voor zekere functies van de huid, zij oefenen waarschijnlijk een gunsbigen invloed op degeheele stofwisseling, maar hoegrciot idio invloed is, en of dlie baden direct- ge nezend zijn voor eenige ziekte, daaromtrent weten wij voorloopig ntag heel weinig. Dat de zaak niet zoo eenvoudig is, blijkt ail reedis hieruit, dat cr een reoks van ziekten zijn, waarbij het licht nadeclig werkt. Eigenaardigis het, dat Finsen's eerste we tenschappelijke arbeid juist op dit terrein ligt. Di 1893 zette hij het belangwekkende ondërzook voort over dén invloed van het liaht op de huid, dat door prof. Widmark te Stockholm was aangevangen. Hij beves tigde hetgeen "VVidmark had waargenomen, nl. dat de ontsteking, die het licht kan doen ontstaan, ook het door de zon verbranden, verre van een warmto-prooes te zijn, op re kening moet kamoni van de koude, zooge naamde chemische lichtstralende blauwe, violette cm uitrarviolette, dezelfde, die bij voorkeur op photografische platen werken. Dit verschijnsel bracht Finsen tot zijn be handeling van pokken in een roode kamer. Bij deze ziokte heeft namelijk een hevigd ontsteking van de geïnde huid plaats, welke in hoogen graad afhankelijk bleék to zijjn van do chemische lichtstralen; zorgt men er nu slechts voor die van den patient weg te houden, dan ontstaan er geen zweren en kennen dus ook geen ontsierende litteokens. Men kan den patient het best vergelijken bij een pbotographische plaat, en hij moet dus of in absolute duisternis of in een vertrek liggen, waar slechts de in dit opzicuo effect- looze stralen, de roode, kunnen binnendrin gen men bereikt dit door rood vensterglas of door roode gordijnen. Deze behandeling noemt men „negatieve photo-therapie", en zij. is, zooals Finsen direct schreef, niet een speciale behandeling voor pokken, maar een nieuiwi therapeutisch beginsel." Zij| heeft dan ook gunstige resultaten opgeleverd! bij! an dere verwante ziekten: roodvonk, mazelen, roos. Terwijl dus de algemeene lichtbehande ling, trots enkele steunpunten, nog geen vas ten bodem bezit, is het Finsen gelukt een voortreffelijk gefundamenteerde locale phototheraipio te scheppen voor ver schillende huidziekten, en wel in die eerste plaats voor lupus. In 1896 verscheen het bekende boekje van Finsen„Over de toepassing van geconcen treerde chemische lichtstralen in de genees kunde'*. Hier vinden wij een nieuwe behan delingsmethode kant en klaar, opgebouwd op een reeks van zelfstandige onderzoekingen, getoetst aan een reeks van patiënten en reeds in volle werking in een afzonderlijke J inrichting. Dit „Finsensche lioht-instituut", gesticht in 1896, was in de eerste jaren geïnstalleerd' in eenigje houten barakken op het terrein van het gemeenteziekenhuis in Kopenhagen. Maar die werden weldra te klein voor den grooten toevloed van patiënten, en een nieuw gebouw verrees dat in den zomer van 1901 in gébruik werd genomen. De Finsensche behandeling komt hierop neer, dat men de zieke deelcn, die door druk king bloedledigingen gemaakt, aan de inwer king van een zeer intens licht blootstelt, zoo rii'k mogelijk aan chemische, zoo arm moge lijk aan warmtestralen. Finsen legt. or steeds don nadruk op, dlat niet het licht, maar hot sterke licht geneestjuist het gebruik van ge concentreerd liclit is het essentieele van zijn uitvinding, zonder welke lupus misschien nooit een geneeslijke ziokte zou zijp. gewor den, trots alle zonnebaden en zouliygiëne Hii gebruikt deels zonnelicht, deels electrisch booglicht, dat door bijzondere, door hem zelf uitgevonden en geconstrueerde toestellen ge concentreerd wordt. Voor het zonlicht wordt eenvoudig een groote lens gebruikt, gemaakt van gewelfde glazen platen, waartusschen blauwgekleurd water. Voor het electrische licht bedient men zich van op kijkers lijken de apparaten, waarvan do verschillende lens- systemon eerst de divergeerendo stralen tot evenwijdige en daarna deze weder tot een klein plekje verzamelen. Tusschen twee lens- systemen bevindt Zich water. In net alge meen speelt het water in de toestellen een niet geringe rol; het moet namelijk door absorbtie al de donkere warmtestralen, de ultra-roode terughouden. Wel wordt daardoor het liohtplekje veel ^afgekoeld, maar het is todh nog brandend warm. Daarom moet men bet te verlichten lichaamsdeel v oor tAiu rond afkoelen. Bij lederen patiënt zit een verpleegster, die er voor moet zoilgon, dat het licht op de juiste plaats valt, en tegelijlkertijld! gedurende do geheel© behandeling op het zieke deel eon gelijkmatige drukking uitoefent met behulp van een „drukglas", dat hol ie en waar koud water doorheen stroomt. Op deze wijfie woiUt do plek bloedledig en tegelijk kool gehouden De behandeling duurt on geveer 5 kwartier; daarna wordt het zieke deel weer verbonden. Over de 800 patiënten rijn nu op deze wijze behandelddaarvan maar zeer wei nigen (minder dan 2 zonder resultaat, al de anderen zijn of volkomen genezen, öf aanmerkelijk beter geiwoiklen. Eu het is niet zooals na operaties een genezing met ontsierende litteokens; integendeel, waar zicih de zieke plekken bevonden, vormt zich een natuurlijke, zachte huid. Ook op enkele andere huidziekten wordt met succes de locale photo-therapie toege past. Wij hebben hier uamclijk te doen met een „nieuw therapeutisch beginsel" en niet met een speciale behandeling naar lupus. In verschillende oorden der wereld doec de Finserscbe behandeling thans haar in tree; meestal vindt zij een plaats in do afdeelingen voor huidziekten der groote zie kenhuizen, soans ook in afzonderlijke insti tuten naar het Deense he model. Ten slotte zij liier nog mddogedeeld, dat aan het Deensche instituut een groot labo ratorium verbonden is, dat gedeeltelijk tot taak heeft de kliniek te dienen, daar het onderzoeken en verbeteren der toestellen en lichtbronnen, gedeeltelijk aan een zuiver we tenschappelijk doel wordt dienstbaar ge maakt do studie van het licht ten opzichte van zijn beteekenis ,voor het levend orga- Indische Penkrasssn. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXIV. Wij waren dan gisteren in de ruime toko op Rijswijk, in do z.g. Franscho buurt. De lo- caliteit, zeer gunstig gelegen, vlak naast de sociëteit Harmonie, dicht bij do groote hotels en in een millieu van mooio winkels, behoort aan het Gouvernement en diende vroeger tot bureau van het Mijnwezen. Zij is thans aan do Nederlandsch-Indischo Verceniging „Oost en West" verhuurd voor vijftig gulden 's maands. De regeering had wel wat royaler kunnen handelen, vind ik, en het leege bu reau in bruikleen afstaan I Wo zijn echter altijd zoo groot in het kleinei! Dat verhuren wijst immers op zuinigheid Ook gaf het Gouvernement voor do instal latie een som in eens cadeau, een som van tienduizend gulden, terwijl nog eeoi tiendui zend aan dc vereeniging werden geleend, zon der dat rij er, wonder boven wonder, ren ten voor behoeft te bqitalen. Bij zqovoel gul heid had men nog wel die vijftig gulden huur kunnen schenken, zou ik zoo meenen. Ik noemJq dien Regeeringssteun in mijn vorigo Penkras een bagatel en daar blijf ik bii- Waar Oost en West rich zooveel moeite ge troost, daar had „lioogerhand" wel een beet je dieper in 's lands schatkist mogon tasten. Do zuinigheid z?al ook hier weer de wijsheid bedriegen Doch laat ons nu eens do toko binnen gaan. 't Geheel maakt een vorrassouden in druk en we hebben zeker wel een paar uur noodig om nauwkeurig t vele fraais to be kijken, dat hier uit alle deelen is samen gebracht. Achtereenvolgens belwonidletren wij aarde werk irit de Preanger-Rcgentschappcu, (ka merversiering) fraai .'bewerkte krissen van Java cn Bali, (komen prachtig uit tegen wit te muren in vestibules, gangen enz.) fijn- gevlochten sigaren- en sigarettenkokers van Pa-jacombo, grillig bewerkte wandelstokken uit de Soendalanden en midden-Java, (vele stokken rijn versierd mot dejj typisch Jar vaanschen wajangkop en zouden als modes nufje in 't Westen veel opgang maken), ivo ren sigarenpijpjes van Palembang, bamboe- meubels uit Chcribom, (bij uitstek geschikt voor serres em tuinhuizen) sierlijke rottoukar- watson uit Söekaboemi, do zoo fraai beschil derde buffcllceren wajangbeeldon uit Soera- karta, (zouden spoedig de leelijke Japansche poppetjes als wandversiering in serre© enz. vedringen). de bekende gedrochten uit Bali, (grillig cn bont gekleurde poppen, allerlei bovonaardsche wezens voorstellende en zeer mooi staande op schoorsteenmantels, kasten, standaards, enz.) sigarenkistjes, naaidoos»®, beeldenstandaards, bijouteriedoosjes enz. van heerlijk Japarasch houtsnijwerk, geciseleerd koperwerk uit Griesée (fraaie vazen, kom men, kaarten bakjes, bekers, asoh bakjes, inkt kokers enz, zonden in Europa on Amerika zeer veel succes hébben) geweven doeken en portierce uit de Preamgcr, kantillerilver van Sumatra's Westkust (Maleische huisjes, mis- sigits, ossenkarren met een karbouw bespan nen enz. zullen goed voldoen in pronkkasten), waaiers, beschilderd met wajangfiguren (do jonge dames beleefd als iets nieuws op dat gebied aanbevolen) alsook poroeleinetQ menif- tafeltjes, beschilderd met allerlei gedrochten! uit deju Hindoetijd (zouden dc papieren me nus verdringen, vooral cmidab |d!el tafeltjes telkens afgewasschen kunnen worden), verder de schoonste batiks en met gouddraad door weven doeken uit alle deelen van den Archi pel enz. enz. Ik deedc maar hier en daar oen lossen greep uit de zoo rijke uitstalling van toko Oost en West en men behoeft waarachtig niet veel kunstgevoel te bezitten om te rien, dat dit handwerk heel wat meer waarde heeft dan het Japansche en Chinoescho prullegoed, dat thans de wereld overstroomt en tot zelfs in de woningen der arbeiders doordringt. Is het nu geen 9chaudo voor ons, Neder landers, dat na drie eeuwen van exploitatie deao Indische nijverheids-voortbrengselen zoo goed als onbekend rijn? Wij, de zoo hoogontwikkelde voogden van deze onmondige Aziatische rassen, wij „han delslui van professie, Verzuimden dus tot nog too onze superieure kennis, onze koop manschap en ons kapitaal te gebruiken, om dc inlaondsche kunst op do wereldmarkt tc brengen cn to exploiteeren ten bate van In- dië en Nederland beide. Zijn die „bruine kerels" dan alleen goed genoeg om voor ons koffie te planten, om onze zonen cn broeders aan vette baantjes te helpen en belastingen op to brengen, die o.a. voor een deel dor verlofgangers cn gepen- sionneerdon in- het moeder land worden ver teerd Als dit zoo ware, zou men zich mot recht gaan schamen Nederlander te rijn! Ik sprak dezer dagen een heer, in Hollaud geboren, doch reeds 20 jaar in Indië woonach tig, die als rijn ernstige moening te kennen gaf, dat, wanneer het moederland niet in staat was zijni plichten als 2de Koloniale mo gendheid tc vervallen, als het de verarmde bevolking hier, verarmd door ons schandelijk systeem van vroeger, niet meer overeind kou helpen, dat het dan zoo eerlijk moest zijn, om d.c onn»ach't ruiterlijk te Lbkenuen. Het moc^t b.v. deze Wit tin gen aan het rijke Amerika verkoopen. De Yankee's zouden er allicht eeu paar milliard voor over hebben, om, zonder onrechtmatige oorlogvoering en zonder een groot verlied van mcnschenlevens, hun vlag hier tc mogen planten, vooral ais men weet, dat een moderne veroveringskri jg ook schatten gcids kost. „Wapperde liior maar eerst het Amerikaanschc dundoek," zoo ein digde die mijnheer, „dan zouden do toestan den wel spoedig veranderen en Indië een prachtige toekomst tegemoet gaan. Ambténaren en officiereu, alsook mindere militairen, die Amerikaan wilden worden, Zouden dan bij het nieuwe gouvernement moeten blijven, opdat alles zco geregeld mo gelijk in zijn werk zou kunnen gaan, terwijl dp uitbetaling van onder het Nederlandsoh bestuur verworven pensioenen door den Amerikaanschon Staat zoudu moeten worden overgenomen." Ik schrok bepaald van dit radicale denk beeld, doch bij nadere beschouwing en vooral van een breed internationaal standpunt be keken, is 'to waarachtig nog zoo gok niet be dacht. Immers als men zeer ann is of geem lust gevoelt om zijn kinderen behoorlijk op tc voe den, dan is 't toch aecr zeker beter en ook in 't belang dier kleine», om ze aan goede rijke mcnschen af te staan on als dan bovendien do oudera en de kleuters weinig voor elkaar voelen, van elkaar vervreemd zijn als 't ware, dan is cr heelemaal geen bezwaar tegen. Weet gewei lezers! dat vele Europeanen hier in Indië van het Stiofmoederlaud spro ken 11 Zoover is het dus nu gekomen, dat zonen van uw eigen bloed in vollen ernst er over denken, dat Holland zich inaar liever mocet degradeeren tot eon der pruliigste staatjes van d<j wereld 1 Vole Nederlanders en ook hier geborenen steken 't tegenwoordig niet onder stoelen of ban kendat ze het een zegen voor Indië zou den vnuden. wanneer dé Engelscho B. V. hier kwam èn zag èn overwon Ik voor mij vind het vreselijk zoa iets to moeten hoorei), al kan ik ook niet altijd da argumenten dier hoeren weerleggen. Mijn Hol- landsch hart bloedt bij de gedachte, dat wij, nakomelingen van oen stoer voorgeslacht, van ondernemende Stoute koopvaarders, door eigen schuld zoover zouden gekomen zijn! Nog is 't tijd, nog kan zeer veel hersteld worden, nog lijdt de bruine man in stilte, niet boter wetende of het hoort zoo. nog 13 En geland zijne aderlating in Zuid-Afrika niet tc boven, dus nog kan er krachtig begonnen worden aan 't reuzenwerk dat wacht, nog kan Holland do liefde van Indië winnen! In een volgende Penkras zal ik u zeggen, wat er inzake do inlandsche nijverheid ge daan zou kunnen worden. Batavir, 12 Juni 1903. Lt. Clock ener Brousson, b.d.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1