ts\ es. 2*' Jaargang. Zaterdag 19 September 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. Indische Penkrassan. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden toot Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, raededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nar 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. (Jtrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEBTENTiÊN Tan 1—5 regels •••••••••••••f O.' Elke regel meer- dl' Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedriff bestaan voordeelige bepalingen tót het herhaald adverteeren in dit Blad bij abohnèffib'nt: jjÈnjfi circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aStivw&jj toegezonden. Aan degenan die tegen 1 October a. s. op dit blad intee- kenenworden de nummers die in deze maand verschijnen, kos teloos toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 22. September aanstaande, des namiddags te 15 ure. Amersfoort, den 18. September 1903. De 'Burgemeester voornoemd, \VUUTIE[R»S. Politiek Overzicht De toestand up den Balkan. De toestand op het Balkanscbiereiland is door de jongste maatregelen van de Bul gaarsehe Regeering niet weinig verergerd. In de eerste plaats door haar dreigende nota/, en voorts door het besluit van de regeering tot mobilisatie1 van het Bulgaarsehe leger. In .de nota werd gezegd, dat de Bulgaar sehe regeering den 12. September eene nota aan de Porte had gezonden, waarin zij) van zich afwees de beschuldigingen, dat de op stand het werk van Bulgaarsehe benden zon zijpi. Zijl verklaart dat de troebelen te wijten zijtn aan de Ottomaansohe regee rings wi jze en hane vervolgingen.. Deze was er op uit de Bulgaarsehe bevolking in de Europeesche vilajets te vernietigen en nam daarbij, tevens alle maatregelen, om het Turksche leger zoo snel mogelijik aan de Bulgaarsehe grens te kunnen concentreea-en. Dit gaf het recht om aan te nemen, dat de Ottomaansohe regee- ring het voornemen had', eene militaire actie tegen het vorstendom te ondernemen. Dëza toestand was geschikt om een gewapend con flict tusscben het vorstendom en de Porte te voorschijn te roepen, ingeval de gToote mogendheden de Porte niet tot matiging aan maanden. De Bulgaarsehe regeering moet zich verplichten een beroep te doen op de gerechtigheid en humaniteit der mogendhe den, opdat zij de Bulgaarsehe bevolking van eene uitroe-ing redden en door hunne tua- schenkomst de Ottomaansohe regeering zou den overhalen, hare mobiiisiatietocbereidse- len, alsmede de met het oog op de correcte houding der Builgaarsche regeering, in geen enkel opzicht gerechtvaardigde maatregelen var» militaire concentreering in te trekken. Deze stap was een nieuw bewijs van de loyale gezindheid der Bulgaarsehe regeering, alsmede van haar besluit alles te vermijden, wat den vrede zou kunnen bedreigen. Zon echter Bulgarije geene bepaalde verzekerin gen ontvangen, die zijn vrees omtrent het tegen woord ige optreden der Porte in de Ma cedonische vilajets zou d'oen verdwijnen, dan zou het zioli gedwongen zien, noodzakelijke maatregelen te nemen, om op iedere even tualiteit voorbereid en tegen elke verrassing gewaarborgd t© zijn. Met haar besluit tot mobilisatie heeft de Bulgaarsehe regeering alzoo spoedig de daaid' op het woord laten volgen. Welke de beweeg redenen waren, die haar daartoe leidden, daar over heeft de Bulgaarsehe minister-president Petrof zich tegenover een oorrespondent van Reuterbureau als volgt uitgelaten Volgens dezen is het van den beginne af duidelijk geweest, dat Turkije» politiek er op uit is. de ontwikkeling van het Bulgaar sehe ras in Macedonië te onderdrukken. Uit sluitend tot dit doel verwoestte zij het land) en drijft zij de overlevenden in de hosschen of bergen, wiaar ziji öf van den hanger om komen, of de grens moeten, overschrijjden. Wanneer zij het laatste deden, dan kwamen zij dier regeering van het vorstendom tot last. De mogendheden hadden van de Rul- gaaischo nota van den 29. Juni geen grein kennis genomen niet alleen, doch zijl had den ook in plaats daarvan de Turken tot de wreedste maatregelen genoopt. De Bulgaar sehe regeering ziet zich dientengevolge ge noodzaakt niet alleen Bulgarije zelf, doch ook het Bulgaarsehe element te beschermen. Voorts blijkt volgens den minister uit alles, dat. Turkijp de revolutie aanwakkert- Want niettegenstaande ziii eene tienmaal sterkere grenswacht heeft dlan, de Bulgaren, verhin dert zij geen enkele bende in het overschirijr den van dé grens. Het komt er bij haar slechts op aan, een reden voor de vernieti ging te vinden. Van de 300.000 man, die de Porte in Macedonië bijeengebracht heeft, worden slechts 25.000 man tegen de opstan delingen gebruikt, en deze vallen slechts vrouwen en kinderen aan, in plaats van tegen de opstandelingen te ageeren. Bulgarije moet wel tot de overtuiging komen dat de Turk sche regeering voornemens is, na vernieti ging van de Macedonische Bulgaren, het vorstendom zelf te overvallen, en de regee ring wordt door de laatste berichten uit Ma cedonië eni Konstanti napel in die meening nog versterkt Hilmi Pacha en de wali van Salonicd hadden openlijk verklaard, d'at een oorlog met Bulgarije de oenige oplossing van de M aoedoniscbe quaestie was. De onder de strengst,© censuur staande Turksche pers mag in den laatsten tijid fanatieke artikelen tegen de Bulgaarsehe bevolking publiceeren. Vol gens de laatst© berichten mobiliseert üe Porte zelfs do laatste klasse der reserve, waaronder zich menscheu van meer dan 50 jaren oud bevinden. Uit Boergas 1 beeft men voorts het bericht ontvangen, dat 14 September jl. eene Turksche compagnie langs de grens trok, die den groet van den Bulgaarschen wachtpost niet beantwoordde. De Turksche officier had in plaats daarvan den Bulgaarschen officier toegeroepen „Wanneer wij/ hier klaar zijn, zullen wij u bezoeken." Ook zijn er berichten ontvangen omtrent het overschrijden van de Builgaarsche grens door Turksche troepen. Onder deze omstandigheden had die Bulgaar sehe regeering zich genoodzaakt gezien, eene laatste poging te doen om de mogendheden tot interventie te bewegen. Mislukt deze po ging, dan moest de regeering eigene maat regelen nemen. Tot zoover dë minister-president. Door aan haar dreigement in de nota vervat, uiting te geben met de imolbilisaitie van het leger, heeft do Bulgaarsehe regeering zelf het bewijs gegeven, dat haar beroep op de mogendheden geen gehoor heeft gc kregen, en hare poging tot interventie it mislukt. Zal het nu tot een oorlog komec I Het antwloord daarop kan haast met kerheidl ontkennend luiden, om de eenvou dige reden, dat Bulgarije het niet wagen za' een oorlog te beginnen, omdat het: le daarbij niets winnen, doclh wel veel verlie zen kan, en in de tweede plaats, omdat de inogendllieden den Bulgaren maar al te duidelijk te verstaan hebben gegeven, dat Bulgarije niet moet rekenen op hulp van wien ook. Daarbij komt ook, dat Turkije dien ooriog niet wil. De Porte weet te goed, dat ook zij daarvan geen. vruchten kan plukkenvorige oorlogen hebben haar dit genoeg bewezen. De nota's aan Bulgarije, eene collec tieve nota van Oostenrijk en Rusland en voorts eene van Duitsdhland, konden niet duidelijker zijn. Vooral de .laatste, de Druit- sche had de regeering van het vorstendom niet beter op haar plaa*« kunnen-petten. De eene zinsnede dat„al9 het vorstendom niet in staat was den benden te beletten de grenzen over te trekken, Rusland en Oostenrijk rekening zullen houden met de onmacht deze taak te volbrengen", had niet veelzeggender kunnen zijn. Alles en alles bijeengenomen, zal de Bul- gaarsahe regeer ing zich nog wel eens bezin nen alvorens zij begint. Temeer daar ziji nu de verzekering heeft ontvangen, dat door den Oostenrijksdhen gezant bij de Porte nog eens krachtig zal worden aangedrongen op de invoering van 'het Oostenrijiksoh-Russi- sche hervormingsplan wanneer Bulgarije kalm blijft. Van eene gewapende interventie kan thans, ook in verband met de circulaire dlie Oostenrijk en Rusland tot de mogend1- heden hebben gericht, en waai'in zij mede- deeling doen van hun besluit, om niette genstaande de jongste gebeurtenissen in Macedonië, bij hun hervormingsplan te vol harden, geen sprake zijn. Dultschland. De vergadering der Duitsche sociaal-demo craten, Vrijdagavond, was zeer stormachtig. Verschillende sprekers betoogden, dat 3iu- ger en Bebel de campagne gesteund hadden, die op touw gezet was om de h?rverkiezing van Auer als lid van het partijbestuur t© verhinderen. Hierop ontstond een onbeschrij felijk rumoer. Het publiek mengde zich onder de afge vaardigden, waardoor het rumoer nog ver ergerde. Versdhillen.de sprekers maakten elkaar voor leugenaars uit. De revisionisten schreeuwden: „Dat is het werk van Bebel!" Toen de orde hersteld was, zei de voorzitter, dat hij onder de toeschouwers verschillende agenten van de geheime politie te Leipzig zag, waarop wederom hevige scènes plaats hadden De beraadslagingen worden heden voort gezet. In. de vergadering van gisteren voerde Bebel wederom drie uren achterecsi het woord. Hij hieldi een pessimistisch vertoog over den politieken toestand', want. zeido hij, alle tegenstanders verbinden zich nu tot eene reactionnaire groep onder bescherming va.n den Keizer. .Spreker denkt dat de regeering t-vesvwel niet de hand zal durven, leggen aan het alge meen stemrecht, wat gevaarlijk zou wezen. Daaronii moet de socialistische partij niet remmen, nuaar vooruitgaan, immer stoutmoe diger Men heeft, veel gesproken over toegeven. De revisionnisten willen zich niet kleine coan- ccesies tevreden stellen. Dubbelzinnigheid is er niet noodig. Welnu, het congres moet eens en vooral uitspraak doen over die tactiek en een gebiedend mandaat oplegger Want de burgerpartijen moeten niet ge- looven, dat vrij afzien van ons revolutionaire program. Bebel valt nu te midden van toe juichingen Bernstein aan, die den. dag na. dë schitterende overwinning der socialis ten, die kinderachtige quaestie van het. o n- der-voorzitterschap in den R i j k s- dag opwierp. Hij beschrijft spottend do socialisten, die buigingen zoiwlen. gaan maken voor den Kei zer, die maar wacht op de gelegenheid om het leger te mobiliseer en tegen de sooialisten. Bebel valt even geweldig Vol lm.ar aan. Het voorbeeld vau Millerand heeft 9ommige geesten totaal in 't- honderd gestuurd. Een VollnKar-miuisterie is genoeg om de socialis tische partij te dooden. (Ja ja Welnu, als de Keizor mij vroeg of wij een Millerand bezitten, zou ik henu Vol lm ar aan wijzen Spreker leest zijju motie voor, waarin de denkbeelden der revisionnisten formeel wor den afgekeurd. (Langdurige toejuichingen). Het Hbld. van Antwerpen meldt nog om trent het behandelde van. Donderdag op het Congres: Onder de gezellen, die door Bebel met den. naam van „mara.iiideurs" bestem peld en heftig aangevallen werden, omdat zij de pen voeren in de burgerbladen, bevindt zich ook „citoyeu" Vandervelde. Dr. Quarck had reeds vóór Bebel, Vander- Velde beschuldigd moe te werken aan de „Frankf. Ztg." Bebel op zijne beurt riep uit: „Harden (de uitgever der „Zukunft") be taalt goed en daarom loopen ze hem achterna. Ook in 't buitenland doen ze 't, Ferri en V a. n di erve ld e, werken eveneens aan do „Zukunft" mee. Opgepast voor zulke gezel len het zijn. „niaradieuiV (stroopers) in dienst van Harden." Heel het Dresden er congres is overigens, zooals .de veroordeel ing van het geval-Mil ler and bewijst, een betooging tegen het in tellect ueele socialisme. Engeland. Hier volgen ©enige stemmen; uit do Engelselie bladen. Zij allen zijin het er vrij wel over eens, dat binnenkort algemeene verkiezingen uitgeschreven zullen worden. De liberale Daily News meent dat het aftreden der drie ministers bijna dadelijk tot algemeene verkiezingen zal leiden, want ook zij die aanblijven, zijm het onderling oneens. De Daily Chronicle vraagt, waarom er niet meer ministers zijn afgetreden, en ver klaart dat de natie verdwaasd zou moeten zijn, om een regeer ing trouw te blijven die den oorlog in Zuid-Afrika zoo slecht bestierd heeft. Heb zou het toppunt van dwaasheid zijn, het verleden t.e vergeten en bewinds mannen te handhaven die het bestaan van het rijk in gevaar gebracht en millioenen verspild hebben. üe Daily Telegraph erkent, dat Chamber lain en Balfour elkander tijdelijk verlaten, niet omdat zij verschillende doeleinden na streven, maar juist omdat zij allebei op. het zelfde doel aangaan Alzoo: „getreunt Mar- schiren, vereint Schlagen". De Dauly Mail merkt, op dat de „sterke man in de regeering" niet. gezind is, oen ver gelijk te aanvaarden. Zooveel te beter. De uitkomsten zijn nog verward en onzeker ge weest thans weet men tenminste, waaraan zich te houden. Tusscben den, eerste-minis- ter en Chamberlain zal een bondgenootschap bestaan dat niet minder oprecht er om is, nu geen van beiden in een vergelijk heeft willen toestemmen op het stuk van belas ting van levensmiddelen. De Daily Express schrijft„Ofschoon het niet officieel wofrdt bekend geblaakt, pijn. wij in staat te verklaren dat Lord Balfour of Burleigh ook afgetreden i9 als minister voor Schotland". Oosten rijk-Hongarije, Keizer Wilhelm is gisteren morgen to Wee- neu aangekomen. De beide Keizers be groetten elkaar op liet station buitengewoon hartelijk driemaal omhelsden zij elkaar en. drukten zij elkaar de hand. Keizer Wil helm had hierna een lang onderhoud met de Beiersohe on Saksische gezanten, terwijl Kei zer Frans Joseph zich in den tussclientijld1 met Von Bülovv en Wedell onderhield. De beide souvereinein begaven zich hierna onder groot gejuich van de bevolking naar dien Hofburg. Aan het gala-diner bracht Keizer Franz Joseph een toost uit op Keizer Wilhelm. Hij uitte zijn levendige voldoening over het feit zijn trouwen vriend en bond genoot. te kunnen begroeten, die door zijat bezoek voldaan heeft aan Franz-Joseph's wensch, om hem nog eens te zien; een be zoek dat ongetwijfeld opnieuw krachtig er t.oe zal medewerken de betrekkingeu, reeds zoo hecht en nau.w, te versterken. De Keizer eindigde met een dronk uit te brongen op de gezondheid vam Wilhelm en op den on verbreekbaren vriendschapsband tusscben beide Keizers. Iu zijn antwoord sprak Keizer Wilhelm zijtn grooten dank uit voor de roerende woor den van Keizer Franz-Joseph en voor de warme en hartelijke ontvangst hem bereid. Niels kon hem aangenamer zijn dan aan den wensch van Franz Joseph gehoor gevende, naar Weenen te gaan om zijn eerbiedwaar- digen vriend en bondgenoot, te begroeten. „Met groote vreugde zag ik de trotsche regimenten van. Uwen Majesteit, want onze beide legers versterken het ver&ond tussohen onze staten gesloten, tot heil van don Euro peesche n vrede". Hij eindigde zijn toost na mens alle Duitschers uitroepende „Leve do Keizer, leve do keizerlijke familie". Graaf Bülow bracht een bezoek aan graaf Goluchowski, dat anderhalf uur duurde. Do None Frei Presse verneemt uit goede bron dat. het onderhoud tusechen beide staats lieden voornamelijk liep over de Balkanza ken. Het. bezoek van Keizer Wilhelm aan Weenen had hoofdzakelijk ten dool zijn vriend en bondgenoot nog eens te zien, doch draagt natuurlijk ook een politiek karakter, met het oog op de gebeurtenissen in do Bal- ka nstaten. De Katli. ecnt.riimsclub van liet Huis van Afgevaardigden hield Donderdag te Weenen eeno vergadering, en nam een motie aan, waarin, bevrediging werd uitgedrukt over do bijeenroeping van den Rijksraad. De, verga dering verklaarde zich eenparig tegen allo concessies, die de eenheid van het leger in gevaar zouden kunnen brengen. Met groo ten nadruk werd opgekomen voor het. behoud van de positie als groote mogendheid De dag- Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. xxvro. Hadden wij het in de vorige Penkras over de School tot Opleiding van Inlandsche art sen, thans moeten wij u een en ander mede- deelen over de positie van den dokter-djawa en over de openbare zorg voor de gezondheid onzer Inlandsche bevolking. Tot mijn leedwe zen zal ik hier en daar wéér bitter moeten wcwden, want helaas, er is maar weinig stof tot prijzen. In de eerste plaats dan moet ik wel de aandacht vestigen op de zeer geringe bezoldiging dezer goed geschoolde landsdie naren. Hun maandelijksch traktement be draagt slechts 70 gulden, terwijl een adjunct- djaksa toch reeds 120 tot 150, een assistent- wedono 150, een dji^sa 150 tot 200, een we- dono en een hoofddjaksa zelfs 300 gulden in de maand verdienen. Op enkele guustige uitzonderingen na, zijn genoemde beetuurs- en rechterlijke ambtena ren minder algemeen ontwikkeld dan de te genwoordige inlandsche arts. Met die uitzonderingen bedoel ik natuur lijk heeren, welke eene studie aan een IIoo- gere Burgerschool achter zich hebban. Geluk kig beginnen steeds meer en meer Iulin 1- sche grooten te begrijpen, dat hun kinlaron dien weg op moeteu. De Inlandsche arts nu, die zooais we uit de vorige Pen krassen zagen, een grojte dosis werkkracht en energie heeft moeten omwik kelen om het zóóver te brengen, wordt met slechts 70 gulden gesalarieerd, waarvan aan huishuur alleen1 reeds «ongeveer 30 gulden i "s maands betaald moet worden. Hij moet ook I zijn stand ophouden, behoorlijk gekleed gaai», heeft als ontwikkeld man behoefte aan con- versatia met beschaafde Nederlanders, na» nuttige lectuur en», enz., en lijdt dus feite lijk bittere armoede of... wordt een gevav- lijk concurrent voor zijn Europeesehen vak broeder, met verwaarloozig natuur'qk van zijn eigenlijke bestemmingeen geneesheer te zijn voor het arme Inlandsche volk. Eenmaal zich afgevende met particuliere practijk onder Europeanen, worden vanzelf de belangen van do kampongm.ensci-.en ge schaad, want och ook ©en dokt.er-dj.iwa is ten slotte maar een mensch, lezer! Sommige inlandsche artsen, verbonden aan de Stadsverbanden te Batavia, Semarang, en Soerabaja, hebben voor particuliere praedjk geen tijd, omdat ze eenvoudigweg met weik overladen worden. Verder »ijn deze misdeelde gouvernements ambtenaren ook al, ©venals de officieren., het slachtoffer van onbestendigheid der bu reaux en worden ze dikwijls overgeplaatst, vooral als hun particuliere practijk schade lijk wordt voor hun Europeesche collega s. Die overplaatsingen zijn oorzaak van schul den, ontstaan door verlies bi) den verkoop van meubels en den inkoop van nieuwe. Evenals de gehuwde subalterne offioiëi* heeft de dokter-djawa weinig kans om zijn vendutie te zien opjagen. Er zijn ook wel be trekkingen hier in Tndië, waarbij eene over plaatsing eent zeer voordeelige zaak is, doch daarover later. Verder gaat de inlandsche arts nog gebukt onder eene zeer onbillijke regeling der daggelden bij g. dienstreizen. Deze bedragen voor afstanden larven de zes paal (een paal is twintig minuten gaans) slechts één gulden, en wanneer hij binnen 't etmaal terugkeert op zijn standplaats.., two» kwartjes, Een Europeesche klerk ontvangt daaren tegen reeds vijf gulden per dag. Een aardig I verschil, vindt u niet? Zoo n dienstreis nu is dus telkens een leelijke schadepost, want de inlandsche arts moet in zijn hotel minstens drie gulden betalen, en karretjes hier in de Oost zijn verbazend duur. Mag ik op deze treurige toestanden een» de aandacht vestigen van iieeren volksverte genwoordigers en mag ik hopen, dat men er in do Kamers een enkel woordje over spreekt Er zijn toch al veel te weinig inlandsche artsen en 't is zeer goed te begrijpen, dat het verloop groot blijft, waar particuliere onder nemingen die kundige inlandera op den wa ren prijs weten tc schatten en hun trakte ment van 300 tot 500 gulden 's maands uit betalen I En nu iets over de stiefmoederlijke zorg Voor do openbare gezondheid. Op het gebied der genees-, heel- en ver loskundige hulp is in Indië nog ontzaggelijk veel te doen. Zoo sterveu er volgens dokter TT. B. van Buuren alleen op Java jaarlijks gemiddeld 20.000 kraamvrouwen en 30.000 pas geboren kindoren. Hoort ge dit, moeders in Nederland Tn tijden van epidemie, van koortsen, en buikziekten z:;n duizenden va.n hulp versto ken en sterven do Inlanders, zooals men 't. hier platweg noemt., als ratten Do gelaten Muzelman beschouwt dit. alles «als den wil van Allah en mort niet, doch wij Hollanders mo gen toch niet dulden, dat. zoovele kostbare mensrheinlevens on noodig verloren gaan. Er zijn 220 inlandsche artsen in gouver nementsdienst en dat op eeno bevolking van meer dan 30 millioen zielen ^Aanzienlijke uitbreiding van het. korps Inlandsche docto ren zou ernstig moeten worden nagestreefd. Het getal blinden neemt ook onrustbarend foe en is aan de publieke liefdadigheid over geleverd, Melaatschen zijn een voortdurend gevaar voor hunne omgeving, worden niet afgezon derd en kunnen dus ook ons Nederlanders, uwe vriendenuwe familieleden, dio ver schrikkelijkste aller ziekten bezorgen. Wan neer de zwarte dood, de post, hier eens van uit Engelsch-Tndië overslaat, dan hebben we geen behoorlijk ingerichte quarantaine-sta tions en kunnen we wel allemaal ons testa ment maken. Goddank is nog steeds die pestziekte ons voorbij gegaan. Ik moet niet aan de gevol gen denken, wanneer ook eenmaal ons eilan denrijk er door bezocht wordt, 't Is of het fatalisme van den Inlander epidemisch werkt eu do verantwoordelijke mannen in dezen maar in 't onvermijdelijke berusten Do z.g. stadsverbanden zijn een soort zie- keninrichtingen voor de Inlanders dor groote steden. nier op Batavia is do toestand van het stadsverband in één. woord treurig. Voor voeding van de zieken wordt... 3 centen per man en per dag te goed gedaan De soms stervende ongelukkige» krijgen niet eens een stroozak, doch liggen op een harde plank met con matje. Klamboe» tegen raalariagif verspreidende muskieten worden aan hen evenmin verstrekt, als aan de solda ten van het Indische leger en... de leerlin gen der Doktcr-djawaschool. Theorie en prac tijk I Buiklijders krijgen geen dekeu- Er is gebrek aan instrumenten voor de nein dige operaties. (Tn Semarang schijnt, 't iets beter te zijn. daar heeft, men tenminste krib ben, die volgens mr. P. Brooshooft, hoofdre dacteur van de Locomotief, dikwijl» met twee zieken belegd worden, „het hoofd van dom eenen bij de voeten van den anderen Bij gebrek aan inlandsohg artsen moeten twee dokter-djawa's den dienst doen van acht, zooala de formatie op papier voorschrijft. Dio twee heeren hebben om den anderen nacht de wacht. Iedereen, die soldaat geweest is. begrijpt hoe goed dat op do energie werkt. Ze moeten overdag met hun beidjes onge veer 300 lijders behandelen. Er zijn hier ook nog twee stadsgeneeshoo- reu aan dat ziekenhuis verbonden, doch die hebben het te druk met particuliere practijk. Is hot wonder, dat Kromo bang i» voor het stadsverband, dat hij Kever thuis sterft zonder dokter!! Getuigt het ten slotte wel van fijn gevoel om in dat stadsverband den gewonen inlan der to leggen tussohen dwangarbeiders en prostitués? De militaire hospitalen zijn heel wat beter ingericht. Daar is ook wc! ©en eu ander te verbete ren, doch volmaaktheid wordt nu eenmaal nergens op deze onvolmaakte aarde «aange troffen. We zullen later wel een» zoo'nf mili tair hospitaal bezoeken, en u zult dan met mij ©ens zijn. d%l do zieke soldaat het. hier veel beter heeft dan in Holland. Voor de bevolking wordt, echter, ik herhaal het. onvoldoende gezorgd. 't Ts echter niet zoozeer de direct© schuld' dor tegenwoordige regeering, dan wel van het. in allo bestuurstakken zoo hinderlijke gebrek aan geld en personeel! Tk zou dus wol veel kunnen schrijven over verbetering van ziekenhuizen, over aanstelling van ge schikte betaalde verplegers (nu rij.ii do kran ke» aan dwangarbeiders overgeleverd!) over liefdezusters uit Holland, over oprichting1 van nog oenige dbktar-djawaaoholen en ook van ziekenhuizen in de binnenlanden op mi litaire wijze ingericht enz. enz doch alles stuit helaas af op gebrek aan ge'd Lt. Clockbneb Brousson. b.d. Batavia, 20 Juni 1903.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1