HP. Kersie Blad. 5è,,e Jaar gans* Zaterdag 26 September 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. ,,'t Was maar 'n Model." AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: par 8 maanden Toor Amenfoortf 1.85. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummert- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'b morgens bij de Uitgevers iu te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regel. Elke regel meer0.15; Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan Toordeelig» bepalingen het herhaald adverteeren in dit Blad bij abo'finemèhw^! circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvf toegezonden. Aan degenen die tegen 1 October a. s. op dit blad intee- kenen worden dn nummers die in deze maand verschijnen, kos teloos toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders tier gemeente Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun be sluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan F. J. H. Sunders, wonende alhier, vergun ning is verleend tot de oprichting van eene be waarplaats van buskruit in het perceel aan de Kampstraat, wijk C no. 5. kadastraal bekend ge meente Amersfoort, sectie E, no. 1524, onder voorwaarden lo. De bewaarplaats moet bestaan uit eene vaste van hout getimmerde en geheel gesloten ruimte in den zuid-oostelijken hoek van den. zolder van het. pakhuis, ter plaatse als op de bij het verzoek overgelegde plattegrondteekening is aan gegeten. 2o. De deur van deze bewaarplaats moet van een vast, goed sluitend slot zijn voorzien en op de buitenzijde van het opschrift 'Buskruit", dat daarop met letters van minstens 5 centimeter hoogte met witte verf op een zwart vlak gesteld moet zijn. 3o. In de bewaarplaats mag nimmer meer dan vijftig kilogram buskruit voorhanden zijn, dat daarin moet zijn geborgen in van een deksel voor ziene, koperen-, messingen- of zinken kisten, bussen of trommel-s, in goed vertinde blikken bussen of in houten kisten of vaatjes, omgeven met haren of wollen kleefden. 4o. Zij mag alleen worden geopend tusschen zonsopgang en zonsondergang door den concessio naris of een meerderjarig persoon, die hem tij delijk vervangt en moet, wanneer geen buskruit; in de bewaarplaats gebracht of daaruit gehaald wordt, met het slot zijn gesloten, waarvan de sleutel afgenomen moet zijn. Eon verzegelde reserve-sleutel, van eene1 dui delijke etiquette voorzien, waarop Te oestemming is vermeld, moet steeds in het kantoor of in de woning van den concessionaris voorhanden zijn. 5o. Het is verboden in de bewaarplaats eenige andere werkzaamheden te verrichten dan het daarin brengen of daaruit halen van het bus kruit, aldaar te rooken of licht te branden Ook is het verboden daarin slaghoedjes, jacht en metaal-patronen, patroonhulzen, vuurwerk en in het algemeen andere voorwerpen of stoffen voorhanden te hebben dan '.lie, welke tot hel be waren van het buskruit dienen. 6o. Op den zolder, waar zich de bewaarplaats bevindt, mogen -geen gasleiding, slaghoedjes, pa tronen tot vuurwapenen of'vuurwerk en in het pakhuis geen licht ontvlambare stoffen aanwezig zijn; het is voorts verboden op dien zolder te rooken, te stoken, vuur of licht te branden. Amersfoort, 24 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Th. SANDBEBG. WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun be sluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan B. A. van Ruijren, wonende alhier, vergun ning is verleend tot de oprichtng van eene be waarplaats van buskruit iu het perceel aan de Langestraat, wijk A, no. 41, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E, no. 3471. onder voorwaarden lo. De bewaarplaats moet bestaan uit eene Vaste van hout getimmerde en geheel gesloten ruimte in .het vertrek van de zolderverdieping van het pakhuis, ter plaatse als op de bij het ver zoek overgelegde jlattegrondteekening is aan gegeven. 2o. Deze bewaarplaats moet van eene deur met een vast goed sluitend slot zijn voorzien, op welke deur aan de buitenzijde met letters van minstens 5 centimeter hoogte met witte verf op een zwart vlak het opschrift „Buskruit" moet zijn .gesteld. 3o. In de bewaarplaats mag nimmer meer dan vijftig kilogram buskruit voorhanden zijn. dat daarin moet zijn geborgen in van een deksel voor ziene, koperen-, messingen- of zinken kisten, bussen of ti-unmel-s, in goed vertinde 'blikken bussen of in houten kisten of vaatjes, omgeven met haren of wollen kleefden. 4o. Zij mag alleen worden geopend tusschen zonsopgang en zonsondergang door den concessio naris of een meerderjarig persoon, die hem tij delijk vervangt en moet, wanneer geen buskruit in de bewaarplaats gebracht of daaruit gehaald Wordt, met het slot zijn gesloten, waarvan de sleutel afgenomen moet zijn. Een verzegelde reserve-sleutel, van eene dui delijke etiquette voorzien, waarop de bestemming is vermeit!, moet steeds in het kantoor of in de woning -van den concessionaris voorhanden zijn. 5o. Het is verboden in de bewaarplaats eenige andere werkzaamheden te verrichten dan het daarin brengen of daaruit, halen van het bus kruit, aldaar te rooken of licht te branden. Ook is het verboden daarin vuurwerk, slag hoedjes, jacht- en metaal-patronen, patroonhul zen en in het. algemeen andere voorwerpen of stoffen voorhanden te hebben dan die, welke tot hm bewaren van het buskruit dienen. 6o. In het pakhuis mogen geen vuurwerk en geen licht, ontplofbare stoffen, in het vertrek, waar zich de bewaarplaats bevindt en op het ove rige gedeelte van de zolderverdiepng, geen vuur werk, slaghoedjes en patronen tot vuurwapenen aanwezig zijn. Het is voorts verboden op deze verdieping te rooken, te stoken, vuur of licht te branden. Amersfoort, 24 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B. W Th. SANOB'ERG. WUIJTIEBS Politiek Overzicht Franltr 'k en Kiiar .ikko. In de eerste plaats dient iu verband met hot voorafgegane opgemerkt, dat de nadere berichten, die thans omtrent den overval van El Moergar zijn ontvangen, eenige af wijking vertoonen met die van de telegra fisch medegedeelde. De Berbers waren niet 3000, maar slechts 350 man sterk, zoodat de commentaren aan hun aantal vastgeknoopt, zooals die van den heer Hanotaux, ietwat onzeker worden. Doch dat is ten slotte slechts van geringe, betteken is. De hoofdtaak, waarop door alle bladen met gelijke scherp te den nadruk gelegd wordt, is de lichtvaar digheid waarmede de aanvoerders bij de or ganiseering en den opmarsch van den pro- vianttrein te werk zijin gegaan. Deze was sterk genoeg om tegen alle verrassingen van de zijde der woestijnroovers beschermd te zijln. Hij bestond n.l. uit twee compagnieën tirailleurs, eene halve compagnie be redone manschappen van het vreemdenlegioen en een half escadron Spahis, totaal 500 man. De-ze krijgsmacht zou bovendien nog ver sterkt worden met een colonne bereden man schappen en een escadron Spahis. die van Taglu't nit biii El Mora het convooi ontmoe ten zou. Deze laatsten kwamen ook werkelijk op tijjd in El Mora aan, maar de hevelheb ber van den geheelen trein, majoor RSchemih, had het voor beter gevonden, de colonne in drio groepen te verdeelcn onder voorwend sel, dat de bronnen der Su"fana niet genoeg water voor zoovele liedeu konden le veren Hiil liet derhalve de le afd'eeling den 1 S"n- tem.ber van El Mora afma-rcheeren, die ook den 2. in de vroegte zonder lastig te zijn gevallen in Tag-hit aankwam. Do- tweede af decling, de zwakste, marcheerde den 2. iu de vroegte af en zou 's avonds in Tagfait aan komen, terwijl de laatste, het gros van den trein, den 2. avond van El Mora opbrak. Zooals bekend was het de tweede afdeeling onder bevel van kapitein Vauchez, die bi El Moengar, 35 K.M. van Tagliit verwijderd, aangevallen werd'. De overval was zoo plot seling, dait onaniddlellijk alle manschappen van het kader bij de eerste schoten gedood of gewond werden De overblijvende 50 man trokken zich achter heuvel* terug, waar zij zich 8 uren lang tegen de aanvallen dei Marokkanen verdedigden. Eerst 's avonds te 5 uur werden zii ontzet. De woestijnroovers trokken in wilde vlucht af en lieten meer dan de helft hunner manschappen dood of zwaar gewond op het slagveld achter Uit het lezen van dit relaas moet men dus wel haast tot de overtuiging komen, dat de overval ©enigszins uitgelokt is. Doch dit neemt met. wee, dat de oorsprong van het kwaad in Marokko blijft schuilen, en daar aan dient een einde te worden gemaakt Maar hoe. op welke wijze Ziedaar een groote moeielijtke vraag, die wij iu details na willen gaan. Volgens een artikel van den afgevaardig de Jaures in de Pétite Républicue, weet deze uit zeer goede bron, dat in kringen van het Fransehe legerbestuur een expeditie naar Marokko eene beslotene zaak is. Men bestu deert volgens hem alreeds het plan van een protectoraat. In ieder geval hoopt het leger bestuur op de regeering een druk uit te oefe nen en haar voor een fait accompli te stel len, en dan zou het gevaar inderdaad bu;- tengev.-oon groot zijn. of het. legerbestuur bereidt zich met toestemming of op bevel der regeering voor op een oorlog, die ver scheidene jaren 200.000 man en 100 millioen francs zou eischen. Een in zijne gevolgen zoo verstrekkend' besluit, had niet. genomen en e n zoo vTeeselbke onderneming niet reeds begonnen mogen worden, zonder- dat het Parlement of het land daarin gekend zijn. Vandaar d'at hij, Jaurès, alarm slaat. Of deze beweringen juist zijn laat zich nog niet. overzien. Als feit kan alleen ge noemd worden, dat generaal Caee, comman dant. van het 19e armeecorps, zich van Al giers naar het uiterste Zuiden van Oran be geeft. om den door de Marokkaanse he over vallen geschapenen toestand, alsmede de te nemen maatregelen te onderzoeken. Beschouwen wij inmiddels den staat van zaken in Marokko, dan zien wijt dat, zooals de zaken daar nu staan, het met den toe stand van den Sultan allertreurigst is ge steld. Hii is onmachtig en wordt door zijne troepen lef ter li ik geterroriseerd. Daarbij kost hem het. onderhoud van zijn leger iede re week 1 millioen peseta's, en dat terwijl hii niets heeft en reeds 15 millioen in geliike deelen in Engeland, Frankrijk en Spanje heeft geleend. En dan nog, wat baat hem zijn leger tegenover den opstand Zelfs zijn aanwezigheid in hoogst eigen persoon is niet in staat het leger van den pretendent door het zijne te doen verslaan, en daardoor den opstand den kop in te drukken. Nu is hij er weer op uit. eene nieuwe leening in En geland te sluiten, voorts een tweede in Tau- gea* en een derde met het huis Bastos in Oran. Deze leeningen zijn zooveel als concessies, die eene interventie van de mogendheden rechtvaardigenderhalve loopen de M'aroa- kaansehe belangen zoo zegt men in Frank rijk ernstig gevaar. Want Frankrijk be schouwt zich als de hoeder dier belangen. Men weet wat dit zeggen wil. Eene partij in Frankrijk nu wil dat de tegenwoordige politiek, die op -de medewer king van den Sultan berust, in zake de be teugeling van de overvallen aan de Marok- kaansahe grens, voortgezet worde. Zij zegt dat de eerste plicht van Frankrijk is, Marok ko voor anarchie te bewaren, de autoriteit van den Sultan te versterken em hem hulp te verleenen. Daardoor zou een invloed op de regeeringezaken in Marokko worden ver kregen en verdere rooverijen konden met gemak worden beteugeld. M. a. w. men wil den Sultan de hand reiken, om op dio wijze het best Marokko zonder slag of stoot, in te. palmen, het economisch zonder tegenstand te veroveren. In theorie is deze politiek machtig mooi 't is alleen maar jammer, dat. het in do praktijk zoo weinig deugt-. In de praktijk laat zich, vreezen wij', zelfs het plan, dat in de ..Depêche" die In Toulouse verschijnt, als bevestiging van de verzekering van Jau rès uiteengezet wordt, moei el ijk door voeren. Ook daarin wordt vooropgesteld, dat de Algiersche generaals op een oorlog heen sturen, waarbij zij diplomatiek door den minister van buiten- la ndsche zaken gesteund worden Diensvol- gens zou de Sultan van Marokko het. Fram Nche protectoraat over Marokko hebben goedgevonden en zouden drie colonnes gereed staan, op Fez los te marcheeren. In détails zou het plan als volgt ontknoopt worden De eerste col curie onder de bevelen vani kolonel Marchand twee- regimenten marine- infanterie, die per schip naar Tanger ge bracht zouden worden, om van daaruit Fez te bereiken de tweede colonne onder bevel van generaal Bail loud twee bataljons Al giersche zouarvc», twee. bataljons Algiersche tirailleurs, het eerste regiment van heb vreemdenlegioendo-zo colonne zou uit Tlamcen naar Oedja mardheereii. waar de Sultan iffèt""itjïïfe*'"veigüïa ire tröèpen zich bij haar zou voegen, om dan gezamenlijk naar Fez op te rukkenhet tweede regiment zou als reserve in Tlemce® verblijven do derde colonne eindelijk onder commando van gene raal O'Connor, bestaande uk. de troepen van de Zuid-Oranposten. zou in Tafilelt operee- ren. Men ziet, het plan is bijzonder mooi in elkaar gezet en strategisch wellicht, van bij- zondier groote waarde, maar er zijn enkele, zeer belangrijke factoren vergeten. Deze fac toren aijpn in de eerste plaats Engeland: en Spanje. Deze hebben in ieder geval ook wel iets in de melk te brokkelen, en al schijnt liet Fransehe legerbestuur daarmede geen re- keuing te houden, de Fransehe diplomatie doet dat wel, zooals men. uit het bericht van de(n-) Standard in onze avond-editie van Woensdag heeft kunnen zien, en waarin spraku was van een bespreking aangaande Marokko, tusschen den Engclsohen minister van Buitenlandsche zaken en den. Fransohen gezant te Londen, Cambon Voorts moet de Fransehe regeering ook alreeds met Spanje in, overleg zdjffii getreden. Dook gesteld, dat Engeland, dat natuur lijk het grootste belang er bij heeft, dat de ingang tot de Middellandsche zee open ge houden wordt, voor Frankrijk,© plannen gunst ig gestemd' kan worden, dan is liet nog zeer de vraag, of 11 a 1 ië met deze verschui ving van, die machtsverhoudingcn genoegen zal nemen, liet is een puibliek feil-, dat in Italië eene sterke stroom ing heersclit, d:ie het op de occupatie van Tripolis heeft ge munt. Daarbij komt ook nog, dat met de imbe- •zituemarig van het Keizerrijk Marokko, ook de politiek van de „open deur" komt te ver vallen, en of Duitachland en met name ook de Ver. Staten, die eerst onlangs nog ver tegenwoordigers naar liet. hof van den Sul tan hebben gezonden, tot het aanknoopen van handelsrelaties. daar maar zoo goed schiks tevreden mee zouden zijn, is mede zeer de vraag. Intusschen blijjft de beslissing over het lot van Marokko, in de eerste plaats in handen van 'Frankrijk, Engeland en Snanje, waarbij Ita lië in de tweede plaats komt. Het is dus moeielijk te voorspellen, hoe' de afloop van de gebeurtenissen zal zijn. Maar een feit is, dat mem in Frankrijk niet eer tevreden zal zijn. of de tricolore moet van Tripolis tot aan den Atlantische» Oceaan waaien. Eerst als dit het geval zal zijn, is er kan®, dat. in Algerië rust komt. De telegraaf brengt nu evenwel zoo juist, het bericht, dat volgens een telegram uit Londen aan de(n) Figaro, de onder- teekeniimg van het verdrag betref fende een Fransch protectoraat over Marokko ophanden, is. Daarbij zou En geland, waarschijnlijk zijn protectoraatsrech ten over Egypte erkend zien en zouden Italië en Spanje binnenkort schadeloos worden- ge steld. Frankrijk. De beslissing in de zaak van admiraal Maréchal is gevallen. De admiraal heeft gisteren van minister Pelletan de officieele mededeel ing ontvangen van het decreet, dat dezen morgen in het ..Journal officiel" zou verschijnen, en waarbij hij op non activiteit wordt gesteld. Een heele geschiedenis is aan dit incident verbonden. Admiraal Maréchal voerde bevel over de vloot in de Chineesohe wateren. Een zijner officieren vernam' dat Fransehe kloos terzusters in groot gevaar verkeerden, van door de Boksers vermoord te worden. On middellijk snelt hij er heen met eenige dap pere soldaten en redt de zusters. Admiraal Maréchal prees natuurlijk het gedrag van den officier, maar minister Pel- letan. zonder dc zaak grondig te onderzoe ken, schreef den admiraal een lompen brief vanwege zijn houding, aangenomen in een religieuste kwestie, n.b. omdat, hier sprake was van kloosterzusters. De admiraal bleef den ongekamde» minister het antwoord niet schuldig hij nam rondweg de verdediging van den officier op zich en weigerde stellig hem de reprimande toe te dienen, door den minister geèisèht. Hierop deed minister Pelletan den admi raal naar Parijs komen ter verantwoording, waar hij nu wachtte tot Zijne Excellentie tijd had om hem fee ontvangen. Donderdagmiddag had de admriaal zich naar het Elysée begeven, om eene audiën tie bij den president der republiek. De straf want het is eene straf waarmede hij bedreigd werd, brengt- het verval der rech ten op bevordering en op het bevelhebber schap mode, do vermindering der soldij op 2/5 en het verbod van de uniform te dragen. Zij kan enkel worden uitgesproken wegens 6lecht gedrag, onl>ekwaamiheid en fouten in den dienst. Admiraal Rieunicr, oud-minister van ma- Vrij naar het Hoog-DuiUch 28 DOOE J. L. VAN DER MOER. En over het beeldschoon© gelaat der vrouw krwam een niet. tt bojclirijiien glimlach van oneindig g. lu:k. Als word het door hot zanr netje van i n lioi' van Eden beschenen en omgeven van: de bedwelmende geuren, welke stroomen uit. duizenden en duizenden ontlui kende t cover bloome n als werd het verlicht door het mi lieke schijnsel der schitterende, geheimzinnige sterren, zonk haar kopje wil loos aan zijn borst, en sloten zich haar oogen En het hoofd van oen man neeg zich over het schoon en lachend aangezicht der .vl'ou/w eu zijuii brandende, lippen drukten een lan gen, vurigen kus op haar bevend mondje. Het. werk van één oogenblik, het r.erk van een. eeuwigheid! Verschrikt lieten zij elkaar los. Wat had hun vreugde zoo eensklaps verst oord'Z';j wisten hot jHf niet.. Misschien- een geluid van buiten, wellicht ook de intensiteit der persoonlijke gewaarwording. Voor Raimund was het een vreesdijk ont waken uit dezen droom,! Geen halve seconde bleef hij; in twijfel aangaande do beteekenis van hetgeem hij; daar zooeven gedaan ha-... Het was meer dan waanzinnig, het was mis dadig geweest Zijn verwarde blikken rust ten gedurende, korten tijd op Paula, die met gebogen, hcofd en gevouwen handen vóór hem stond. en. zij dwaalden vervolgens door de kamer naar Theodor Bergius. Zonder zich om iets te bekommeren, stond de oude man. nog steeds' in dezelfde houding en op de zelfde plaats, in extase een schil derij te bewonderen. Hoe-zeer gevoelde de kunstenaar liet zon dige van zijn daad! Het sprak hem, togen uit het gloeiende gelaat van het meisje, dat de oogen tlians langzaam tot. hem opsloeg hij las het va> haai blik vol liefde e® zaligheid'; in dien oog opslag, welke getuigde van stille berusting en innig vertrouwen en welke hem, scheen toe te fluisteren: „Wij hebben elkaar ge vonden te midden van het gewoel der wereld, geen aardsohe macht kan mis meer scheiden En in ec® tijdsverloop van slechts enkele seconden vlogen tal van verwarde en vreemd soortige gedachten door Raimund's brein, prikkelend zijju teeth reed* overspannen ze nuwen, wroetend en -knijpernd in zijn ang stige ziel. Iu stilte sprak hij. nu eens tot. het jonge meisje, dan weer tot zich zelve soms ook tot haar. die voor het oog dor wereld zijn uitverkorene, zijn toekomstige levensgezellin was: „Zou je dan werkelijk meenen, lief kind, dat geen aardsohe miacht ons meer scheiden lean? Meen je dat in vollen ernst en heb je zelfs geen flauw vermoeden van de zonde, die ik jegens je begaan hob, door onnaden kend toe te geven aan mijn gewei? Kun je 'dan niet bevroeden, dat die liefkoozimg van zooeven, welke je zoo1 gelukkig heeft ge maakt, volstrekt niet mag beschouwd wor den als 't begin van nog te verwachten zalig heid, om de eenvoudige reden, dat ik je deze niet verder te genieten geven kan? weet jo dan niet, dal mdjjni leven mij, niet meer toe behoort, omdat ik 't, op snoode wijze ver- schacheide? Weet je dan niet. dat ik m ,n ziel heb verkcht?! Versohacherd en ver kocht Maar is dit dan onherroepelijk waar, is er dan geen kans meer om, dien koop tc ont binden? Waarom, zou ik het niet kunnen be proeven? Waarom zou ik jou, Paula, niet bijl de hand kunnen nemen en je heenvoeren naar den-ouden man. daar ginds, en tot hem zeggen „Scheuk our uw zegen, Theodor Ber- gius, uw dochter, die zooeven mijn bruid geworden is, en mij;. Wel is waar heib ik reeds .een bruid, maar dit heeft hoegenaamd niets te beduiden Hot gevoel, dat de doch ter van den graaf en irnjj te zanten heeft ge bracht, mag geen aanspraak maken op den naam, van liefde; dat was alleen dc begeerte om met elkaar oran t, gouden kalf tc dansen. Uw dochter daarentegen heb ik onuitspreke lijk lief, even als zij 'mij1 bemind;. Schenk ons dus uw zegen, .oudemaiii!" En d'an, daarna, zoo spoedig mogelijk naar de graaflijke familie, om te bedanken voor de genoten eci en om kennis te geven dat ik de relatie© niet weusoh voort te zetten Wat zou zij, do prinses uat liet toovci- sprook.je, groote oogen opzettenhoo zou ziji lachen over die vermeende scherts; want natuurlijk i in haar oog ie spoedige iu gang dn wereld veel waarschijnlijker en wel eer te verwachte® dan dat iemand haar 011 trouw zou, worden! Maar zou zij ook lachen, of misschien razen:, solireion en 't op de ze nuwen krijigen, zoodra mien, haar in ernst eens al9 volgt toesprak?: ,,'t Doet me leed, hooggeboren gravin, u te moeten mededeelen, dat ik geen lust ge voel nog langer te dansen rondom 't gouden kalf. Wat inijn, liefde betreft, die behoort j niet aan u, maar aan dat meisje, 'n eenvou- j dig naaistertje, dat met handenarbeid moet. voorzien in 't onderhoud van zich en van i 'n half verloopen misschien ook wel half gekken vader". Wat zegt u daar, niet zooveel minachting in uw toon, hooggeboren vrouwe? ,,'t Is maar 'n model?' Welnu, zeker, laat 't zoo zijn, 't i s ook maar 'n, model Onwillekeurig strekte Raimund nogmaals do hand naar die van Paula uitmaar oogenblikkeliiik liet hij naar ook weer slap langs de zijde neerzinken, a,ls overweldigd door een vernietigend gevoel van volslagen maohtJelooshotid Hij mompelde enkele woorden binnens monds. zelf eigenlijk niet wetend wat hij zeide. Het was slechts een herhalen, een machinaal herhalen als van een automaat, van de reeds eenmaal geuite gedachte: „Van daag kan ik niöt werken", „Van daag niet, van daag niet!" sprak hij wat, luider, en eerst thans scheen hij zijn eigen woorden te hooien en te begrijpen. „Van daag niet' hcithaalde hij nog één maal. en zijn stem klonk hard, bijna schreeu wend, zoodat de oude Bergius er van op schrikte. Dcae kwam haastig naderbij, en wild© in eenige geestdriftvolle termen uiting geven aan zijln verrukking over, en bewon dering van iietgeen hij gezien hadmaar door een heftig ge-baar stuitte Raimund den aanbruisenden stroom zijper welsprekend heid, en gaf nog eens te kennen dat hij» zich heden tot schilderen niet in staat gevoelde. „Op 'n andere keer", voegde hij er aan toe, zonder zich eenige rekenschap te geven van den zin, dezer woorden, ..Op 'n andere keer'', klonk Ket als een zachte echo van Paula's lippen. Haar oogen schitterden van innig geluk. jEenige oogpnibflikkon daarna was Heinv- berg alleen Zoodra de deur achter de be zoekers gesloten was, had hij 'een zucht v verlichting geslaakt. Hij was wel tot ver ademing gekomen, doch de kalmte in zijn ziel was slechts van korten duur. Zittend op de rusbbank, en <iê* ellebogen steunend op de knieën, drukte hij het brandende voor hoofd in de handen.. Hij was in kef,enen geslagen, en hij be greep dat ze nocli_door hem zelf, noch door invloed* van anderen konden verbroken wor den. Maar toch, zou niet 'n macht van bui ten't, Noodlot Het greinsde hem aan en lachte spottend om zijn ellende. Neen, het noodlot zou niet- barmhartig zijn! Geketend was ie, zwaar geboeid' Wede en rust waren uit zijn hart geljannen. O, mocht hij slechts één enkel uur van vrede genieten! Wie zou hem dien schenken? De zonderlinge begeerte kwam eensklaps in hem op geen talent te bezitten en n;et beroemd te zijn, doch eenvoudig te behoo- ren tot dio millioenen gewone sterrolingen. die onbekend, zonder iemands aandacht te trekken, op aarde rondwandelen een arme daglooner, die hard moet ploeteren voor zijn stukje brood'. Ja,, hij wenaclite arm te wezen, arm: zooals zijln ouders waren, en het besef te missen dat men in deze wereld ook gees telijk genot kon smaken. Waarom mocht hij maar niet gewoon vegeteeren met, de boeren uit zijn geboorteland, tot welk© hij van huis uit toch feitelijk behoorde? Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1