BINNENLAND. bek 1<?eden in goede gezondheiddat geen ernstige ziekte-, als die in het vorige jaar, welke ons zooveel zorg bereidde, u mevr moge treffendat het u gegeven moge zijn met dezelfde kracht, hetzelfde beleid, dezelfde energie, aan uw grootstfhe taak te blijven ar beiden als tot dusverre. Do kcnteckcnen hebben zich reeds voor gedaan, dat de partij van het verzet, die het u bij do vervulling uwer teak zoo moeielijk heeft gemaakt, die u zoo menige teleurstel ling heeft bereid, weldra overtuigd zal zijn, dat zij het hoofd in den schoot zal moeten leggenmoge het hiertoe spoedig komen, opdat het. aan u gegeven moge zijn een eind tv maken aan den thans reeds meer dan dertig jaren durenden strijd, welke zooveel opofferingen, zooveel bloed, zoovcvl ui'.n- schealcvcus heeft gekost. Dan zult gij. generaal, in staat g. te ld zijn u onverdeeld te Vrijden aan het einddoel, dat door u bij al uwo handelingen noOi' uit het oog werd verloren de bloei van uw gewest. Moge dit doel door u worden bereikt. Dat zij <K: kroon op uw grootseh werk. Voorzeker, zoo van iemand, zal men dan van u kunnen zeggen: ..Hij heeft, niet ie vergeefs geleefd Doze rede. uitgesproken met een krach tige stem eti waarbij het gevoel den spreke r op het einde dregido te overmeesteren, werd met grootc aandacht aangehoord En toen daar de gouverneur-generaal van de verhe venheid afdaalde en den generaal Van Hcutsz hartelijk de hand schudde, toen was het voor alle aanwezigen een onvergetelijk oogenblik. Nadat de ban gesloten was. overste De Laiinov als oudsite ridder der derde klasse (liet getal ridders der ordo «was bijzonder klein) do acoolade h'ad gegeven nadat ge neraal Van Hcutsz op de vraag van den landvoogd -betuigd had geen antwoord te zul len geven op de rede vail Z. E., vertrok de gouverneur-generaal op gclijjke wijze als hij gekomen was. Daai- werd opeens de stilte verbroken door een stom die „Love generaal Van Hcutsz riep. Hoera' klonk het driewerf, telken- lui der en krachtiger, mei» had wat gemist en dat werd nu goedgemaakt. En wij wenschen mede te besluiten met een krachtig: Leve generaal Van Hcutsz 1 - - Reeds vóór generaal Van lleutsz Bata via bereikt had. om daar het Grootkruis van de Mil. Willemsorde in ontvangst te nemen, werd hom reeds hulde bewezen. Tijdens zijn oponthoud to Singapore nl. word den generaal door hot bestuur der Straits Settlements een ccrewacht aangebo den, waarvoor iutucsucheu do generaal, die incognito reisde, bedankte Den 31. Augustus kwam bij te Batavia aan, een paar uur vroeger dan gerekend was, zoodat do „Carpentier" reeds even over acht to Tandjong Priok gemeerd lag. terwijl er nog niemand ter begroeting van den gene raal aanwezig was. Geen juichtoon, schrijft het „Bat. Nblcï." in een extra nummer, niet. eens een alge- meenc groet. Op de kade wachtte een broe der van den generaal. Do Koninklijke Pa ketv aartmaatschappij had do beleefdheid te zorgen in de eer4e plaats, dat de „Carpentier"' tegenover het station aanlegde; dat <lo koelies, die voor do trap zorgden, netjes in het wit gestoken waren dat de schepen der maat-*ihappij pa- voiseerden. Omstreeks halfticu kwamen te Tandjong Priok de kol.-adjudant, van Z.E. den gouverneur-generaal en kol. Rost van Tonningen om generaal Van Hcutsz to be groeten Aan het station. Batavia wachtte generaal Van der Wijck, aan dat te Welte vreden de legercommandant, generaal Boetjo. Een rijtuig van den gouverneur bracht gene raal Van Heutsz naar het gouvernements- hotcl to Rijswijk. Joannes Benedictus Van Heutsz. Ter gelegenheid der plechtige uitreiking van het grootkruis der Militaire Willems orde aan generaal Van Hcutsz, heeft lief Ratoviaansche Nieuwsblad een afzonderlijk nummer uitgegeven, met een portret en een levensschets van dfcn generaal. «Joannes Benedictus van Hcutsz werd 3 Februari 1851 geboren, trad 10 April 1867, even zestien jaar oud. als vrijwilliger in titans onder de bonte massa der passargan- gors». 't Begint intusschen al vrij aardig Warm te worden, doch never minduo zullen er ons voor heden maar eens niets van «aantrok ken Het rijtuig is tot 12 uur besproken on wij moeten nu van do gelegenheid profitco- ren en u dus heel Batavia laten zien. De wogen door dé wijjc Pasar Senea zijn hier en daar schandelijk slecht onderhouden, t Schijnt wel of 't. er voor do Chineoscho be- woners minder op aankomt, «alhoewel dio menscheu anders lustig moeten opdokken voor belasting. Met departement van B. O. W. (Burge- li/ka Openbare Werken), hier in Indië zeer boosaardig „Beroerde Oude Wijven" beti teld, moest daar eens boter rekening meö bonden Vooral nu hot vannacht zoo gere gend hoeft, ltebhen ouzo paarden 05» som mige plaatsen een hceJen trek «11 spat ons de modder om de ooren. IX- slijkin;i---a V mid den in de stad zijn bovendien kweekbedden voor malaria* en «andere bacillen. Eindelijk komen wo godd en wel op Kra- m.at. waar do groote wog naar Meester Cor- nelis begint en we slaan thans rechts af in zuidwestelijke richting, den weg van Kwi- t.ing langn, volgende het kanaal Kali baroc, dat verderop weór in de Tji Liwocng uit mondt, Ook hier voort onze rit voortdurend langs rijko villa's, van den weg g. scheiden door groote, doch onaangelegdc erven met niets da.n gras begroeid. Plotseling wendt de koetsier de paarden naar r»rhts. Wo slaan em smafleft zijweg in cai rijden 200 naar hot militaire centrum van Batavia. Hoort het roffelen van de trommen schetterend klinkt de krijgstrompet Lt GLOOKENEK BIR0US90N b. d. Batavia, 23 Juni 1903. dienst bij het instruct ie-bataillon tc Kam pen en heeft dus alle rangen in het leger doorloopen. Den ïeu November 1867 werd de aanstaande legerbevelhebber korporaal- titulair. tien S. April 1868 korporaalbijna een jaar later fourier-titulair, daarop fourier, weder wat later sergeant-titulair, toen ser geant. Dat was 6 «Tuli 1872. Den 13en Augus tus van dat jaar werd hij benoemd tot 2de luitenant bij het zesde regiment infanterie. Den 22en September 1873 vertrok hij naar Indië Wij vindon den jeugdigen, officier het eerst, terug in Atjc-h. waar li ij. na ecnigen tijd dienst bij den troep, als adjudant van den tweeden bevelhebber der daarheen ge zonden expeditie optrad (9 Mei 1875). Dén 29cn Augustus van hetzelfde j.iar werd hij adjudant bij den staf dier krijgsmacht en weldra zou hij gelegenheid vindon om ziel» te onderscheiden. De wapenfeiten beschrijven waarbij de on derscheidingen verdiend werden, zou ons tc ver voeren het zij genoeg to vermelden, dat hij het kruis der vierde klasse van do Mi litair© Willemsorde verwierf, als hebbende zich onderscheiden bij de, krijgsverrichtingen 111 Atjeh en wel bijzonder gedurende het tijd vak tusschen medio Augustus 1874 en Fe bruari 1875", zooals in het stamboek staat opgeteekend. Den 8en Februari bevorderd tot eersten luitenant, volgde den 26en Juni zijn over plaatsing bij het tweede bataillon als adju dant hij bleef dus in Atjeh, verwierf liet cercteeken, voor belangrijke krijgsbedrijven en de Atjeh-medaille 18731876. In '1877 vinden wij Van Heutsz terug in een rustiger garnizoen, Soerabaja, waar hij plaatselijk adjudant was. Daar bleef hij drio jaar, om weder naar Atjeh te gaan als adju dant van het negende bataillon (21 Januari 1S80). Hoe soms kleine omstandigheden invloed kunnen oefenen op een mensehcnloopbaan. I11 1881 11am Van Heutsz deel aa.n het examen tot toelating aan tie Hoogero krijgs school. Hij slaagde, maar behoorde niet on der de geplaatsten. Op eigen initiatief echter vertrok Van Heutsz toen naar Nederland, iu September 1881 werd hij bij do Hoogero krijgsschool gedetacheerd on twee jaren later keerde hij naar Indië terug Den 5en Augustus -1S89 ging do inmiddels tot kapitein bevorderde officier naar Atjeh terug, en legclo daar den grondslag voor zijn bekend geschrift De on derwerping van Atjeh. Ook nu zou hij zich weder onderscheiden maar bekocht de nieuwe onderscheiding met een verwonding. Bij, tiet terugtrekken uit een stelling bij de inlandsche benteng Kota Radja (Imau Tjadee) bekwam hij ecu schot door den linkcr-bovenarm en in de linker borst (8 Februari 1890). Een reden tot evacuatie gaf die verwon ding echter niet, dat wilde hij niet, en zco. zien wij Van lleutsz in December weder mede legen den vijand optrekken. Voor d'e wapen feiten in het tijdvak 12 December 18891 April 1890 bedreven, werd hem toegekend do eeresabcl met het opschrift „Koning Wil lem III. voor betoonde dapperheid"', terwijl verder omtrent hem werd aaiiigeteekend, dat. hij bshoorei hoeft, tot het derde bataillon en bijzonderlijk tot liet gedeelte vani het corps, hetwelk zich zoodanig ondersclieidde, dat het vaandel van het bataillon met do Militaire Willemsorde werd versierd. I11 Juni trok hij mede op tegen Edi en toonde hier, het was onder do late reu gene raal Van Tejjn, zoo goed do leiding over een gemengde colonne, bestaande uit infan terie en hulprwagens, te kunnen voeren, dat hij voor een buitengewone bevordering werd voorgedragen. Maar liet. scheen dat men ten opzichte van den fortuinlijken officier de zon niet in het water kon zien schijnen Eerst in October 1891 viel hem dc buiten gewone bevordering ten deel. Aan het hoofd van het lie bataljon te Meester Cornelia ge- plaatst, bracht hij nu zijn denkbeelden over den Atjelvoorlog op schrift, zijpz opstel in het Indische Militaire Tijdschrift droog den nu bijna- profetisch lijkenden titelDe on derwerping van Atjeh, en Kad het ,van geest kracht on volle overtuiging sprekende motto „De Atjelvoorlog knaagt aan ons koloniaal bezit; hij moet eindigen. Laten wij einde lijk «aan clo beschaafde wereld toouon dat wij daartoe 111 staat zijn Hij kreeg echter geen gelegenheid om do door hem ontwikkelde denkbeelden te hel pen verwezenlijken. Zelfs vertelt men dat hij, met verlof in Europa teruggekeerd, lust had, zijn verder leven in een rustig hoekje te gaan slijten, maar aan „Koloniën"' op 't Plein, wist men het zoo aam to leggen dat hij, als overste naar Indië teruggekeerd, on verwijld (10 Januari 1S95) benoemd ward tot mol it air commandant ter oostkust van Sumatra. Een jaar ging voorbij, toen kwam het verraad van Tockoe Ocmar, voor Van Hcutsz en anderen niet onverwachts. Weldra had nu de gouverneur-generaal de gelukkige gedach te, van Heutsz ter beschikking to stellen van den militairen commandant van Atjeh (13 April 1896). De eerste stap was daarmede gedaan om van Heutsz het Atjoh-vraagstuk ter oplossing te geven. Dhdelijk onderscheidde do overste ach, toen hij op één dag, Lambarili en Tjot Goö ontzette, maar het had er alles van of en de gelegenheid schoon zag 0111 van Heutsz te laten vallen. Men schijnt echter te veel lieweaen t? hebben„het. lijvige afmaak- dossier bevatte zooveel, dat de gouverneur- generaal er Tiet zijne van dacht, en daarnaar handelde". Het geheim, van Van Heutsz was dat hij «aanstonds het zelfvertrouwen dat hem beziel de. wist over te dragen op zijn officieren en minderen dat hij nooit het vertrouwen, in hein gesteld en door zijn voorganger gewekt, beschaamde; dat voor hem het woord onmo gelijk niet bestaat. Van dit laatste een staaltje Toen bij het oprukken tegen Lepong bleek dat men over te weinig troepen beschikte om. snel en krachtig overal waar het noodig was op te treden, drong van Heutsz cr op aan 110? een bataljon van Kota-Radja over Oleh-Ieh naar de Ritiëngbaai tc zenden. Do zeemacht, over dit plan geraadpleegd, vond het, ondoenlijk wegens de branding een troe penmacht in de Ritiëngbaai aan laud te zet ten Onmogelijk vroeg van Heutsz. En lm zorgde er voor 'd«it de troep in Chinecschc wankangs kwam waar hij wezen moest; de manschappen sleepten eenvoudig da wang- kangs het. strand op. •Mat hij zeide, beloofde, voorspelde, vol bracht.. hij letterlijk, reeds toen. Zoo zeide hij t" Kota Radja binnen een week de ster ke stelling Kota. Batheue» te zullen nemen en slechten. Hii deed het. Geen wonder dat men hem, voorloopig. in Atjeh wilde houden, ook en vooral nadat de pogingen om hem te doen vallen, schipbreuk hadden geleden. Den 28en December werd hij daarom eervol ontslagen als militair commandant der Oostkust van Sumatra en ter beschikking gesteld van den gouverneur van Atjeh, als hoedanig intusschen generaal de Moulin was opgetreden, na een kort tus schen bost uur van kolonel Stcmfoort. Geen wonder ook dat een buitengewone belooning niet uitbleef, toen eenmaal de bordjes waren verhangen. Bij koninklijk be- sluit van 24 Mei 1897 volgde dö bevorde ring tot ridder der derde klasse van de Mili taire Willemsorde, „als héblende zich ouder scheiden bij de, krijgsverrichtingen tegen Aljeli in d? maanden Maart tot en met No vember 1896 Dat. was de koninklijke bo looning voor de militaire daden. In 1S97 zou van Heutsz verdere proeven afleggen van ziju bekwaamheid en zijn vol ledige kennis van Atjeh en de Atjebers. De opdracht en de wijze waarop hij. zich daar van kweet, blijken genoeg uit de bewoordin gen waarmede de Indische regeering de bui tengewone bevordering tot kolonel, chef van den gcncraleu staf, liet vergezeld gaan. Kolonel van Heutsz zou niet lang kolonel blijven en evenmin lang te Batavia op ziju lauweren mogen rusten. Van den 30en Sep tember 1897 dateert bet besluit der buiten gewone bevordering. Generaal de Moulin was gevalleneen zonnesteek had een eind gemaakt aan zijn leven. Generaal van Vliet, zijn opvolger, had hot niet. kunnen vinden met heb legerbe stuur; men stond voor de keuze van een vervanger. Het gunstigste oogenblik was aangebrokennu «althans stonden geen be letselen meer iu den weg. Den 25en Maart 1895 werd kolonel van Heutsz benoemd tot militair commandant van Atieh en belast met de waarneming der betrekking van civiel en milit«air gouverneur. Eindelijk da.n "V an 1S98 af zijn wij iu staat geweest den gang van zakeu op Atjeh nauwkeurig te vol gen. De gekleurde verslagen, de „blauwe leugens" van vroeger, hadden afgedaan. Met het nieuwe stelsel, klaar en duidelijk bloot- gelegd, werd ook klare wijjn» geschonken. Van Heutsz, voor een reuzentaak geplaatst goed te maken wat gedurende een kwart eeuw was verbroddeld, eischte veel van zich zelf. maai* verlangden ook van zivn on dergeschikten veel toewijding. Hij is voor velen een streng meester geweest, maar te vens een uitmuntende leermeester. Hij: vorm de zi p. ondergeschikten door zijn voorbeeld in de militaire school des levens tot aan voerders 111 den waren en goeden zin des woords. Hii deed hen beseffen het gewicht hunner eigen verantwoordelijkheid en leerde hen die dragen en daarnaar handelen. Dat tochten als van Van Daalen, een zijnen* beste leerlingen, zoo niet de best-o, naar do Gajo- landon mogelijk bleken het zou niet ge- beurd zijn zoiufer van Heutsz. Want hij droeg op zijn officieren over dat zelfvertrou wen, hem in zoo ruime mate eigen die eigenwaarde welke iedere krachtige natuur teekout Wat van Heutsz in die vijf jaren van zijin bestuur gewrocht heeft een machtiger pen da.11 do onze is noodig om dat te beschrijven. Trouwens, nog zeer onlangs gaven wij, aan de hand van een deskundige, een historisch overzicht der Atjeh-geschiedenis sedert 1896. D'e hoogo en groote beteeken is van zijn werk op Atjeh leert men liet best kennen uit de onderscheidingen hem verleend. Bij' koninklijk besluit van 11 September 190Ó word liii bevorderd tot 'luitenant-generaal, adjudant in buitengewonen dienst van H M. de Koningin: den 28en Augustus 1902 tot adjudant-generaal van H. M.. met den rang van groot-officier der kreon. Eh toen de dag naderde dat hij vijf jaren aan liet bewind zou zijn, toonde de regeering opnieuw haar onverdeelde waardeering voor zijn wérk, hem bevorderend tot grootkruis der Militaire Willemsorde „als bewijs van tevredenheid voor de wijze, waarop hij zich heeft gekwe ten van de zware taak van civiel en militair gouverneur van Atjeli en voor don moed. het beleid cn de trouw, door hem in die betrek kingen. aan don dag gelegd." Woensdag werd te Amsterdam telegra- phisch bericht, ontvangen, bij de directie van de Naam!. Venn. „Zeehaven- en Kolensta tion Sabang-baai", dat er, naar aanleiding van do nieuwe» mailroute op Poeloe Wehi feestelijkheden zijn geweest, waarbij aan den administrateur der Maatschappijl on Sabang het ridderkruis der Oranjc-Nassau-orde werd! uitgereikt. Het ,,N. v. d. D." voegt"aan deze medcdcoling nog het volgende* toe: 't Was bij: de Maatschappij bekend, dat 't in het voornemen lag van generaal Van Heutsz, den gouverneur van Atjeh., om met eeoigo feestelijkheid het groote feit. van da nieuwe route to vieren De «allereerste boot van de Maatschappij „Nederland", die Sa- bang «aandeed, was do ..Koning Willem I j dio van Batavia komend, op 5 September het i eiland Web bereikte en Zondfcig 11. reeds te j Genua, is aangekomen. Generaal Van Heutsz I was in die dagen echter nog niet van B«a- tavi.a terug en daarom, werd de feestelijk- beid tot later uitgesteld. Blijkens het tele- 1 gram is dit nu geschied bij gelegenheid van de cersto „uitkomende" boot van de Mpij. I „Nederland", de „Koning Willem III", die 1 10 September Genua verliet en na een wer- l kei ijk zeer voorspoedige reis van slechts 18 J dagen Sabang-havcn bereikte. Dc feestelijkheid is dus geweest op Maan dag 28 dezer. De administrateur van de Sa* bang-Maatschappij, in het telegram aange wezen. is de heer O. C. Vattier Kraanc, wiens krachtige cn energieke leiding op het eiland bij de inrichting van «alles wat voor de groote haven noodig was, thans ook van hooger hand werd erkend. Dc hoor Vattier Kraane waa reeds een zestal jaren op het eiland Weh ge vestigd«als administrateur dor Maatschappij, die. gerugsteuud door de Nèd. Handelmaat schappij., het kolenstation en do haveninrich tingen aanlegde en in exploitatie bracht. In 't vorig jaar was hij hier te lande ter voor bereiding) van de groote technische uitbrei dingen, welke dc Sabang-baai tegemoet ging. Daarna op zijn standplaats teruggekeerd, zijn onder ziju "directe leiding die verbeteringen aangebracht of nog in uitvoering. Het bijzondere van de decoratie, aan den lieer Vattier Kra.ane toegekend, is ook hierin go legen, dat zij hem ongetwijfeld werd ver leend op voordracht van generaal Van Hcutsz, die nu blijkbaar zelf, cn bijj verras sing, den administrateur zijn benoeming beeft medegedeeld op den feestdag van 28 dezer. Het is bekend, dat de generaal niet van feesten houdt, en daaxoni spreekt te meer liet feit, dat dit feestbetoon inderdaad van hem is uitgegaan en voorgesteld1. Dit is ver klaarbaar voor hen, die weten hoeveel na druk de generaal steeds heeft gelegd op Sa- bang als aanstaande groote haven en hian- delsemporium, als een mawhtigeni factor ook voor de pacificatie van Atjeh. Wo behoeven daarbij slechts te» herinne ren, dat roeds iu 1892 (toen we nog in de ongelukkige stelling zaten opgeslotenda toenmalige majoor Van Heutsz in zijn merk waardig geschrift. „De onderwerjnng van Atjeh", de mogelijke beteokenis van de ha ven aan Sumatra's Noordpunt 'beschreef. Ge lukkig voor Indië en voor Nederland, dat die beschouwing een voorspelling is gebleken, want wat de majoor va.11 1892 zich voorsteldo, is door den ganera.il zalf verwezenlijkt eu thans bezegeld door een feestbetoon. Door de decoratie, op zijn voorspraak, van den adtministrateur op Sabang, heeft hij do verdiensten willen erkennen van een der mannen, die hem daadwerkelijk hebben ge holpen om het groote doel te bereiken. Li do Woensdag gehouden verg.odering van den gemeenteraad van Rotterdam word o.m. ibehaudedd ecu voorstel tot herziening der verordening, regelende de inrichting der politiö. Voorgesteld werd, iu verband met de uit breiding der gemeente en do vergrooting dien tengevolge van enkele bewakingskringcu, iov uitbreiding der politie. Voor de 5 afdeelingen worden te zamen meer aangevraagd1 Inspecteur 2e klasse 1 schrijver c.q. Inspecteur titulair; 4 hoofd agenten; 9 agenten 1. klasse 5 agenteu 2e klasse; 60 agenten 3e klasse. Ten aanzien van .de bezoldigingen word voorgesteld die te bepalen op de boofd-iuspecteur3 ieder f 2200 per jaar den inspecteur le klasse, comptabel ambte naar ;f 2000 per jaar; de inspecteurs le klas se f 1600f 1800 per jaar; de inspecteurs 2e klasse f 1200f1400 per jaaa*; de inspec teurs 3e klasse f900f 1100 per jaar; de schrijvers, inspecteurs-titulair, ieder f 600 f 800 per jaarde schrijvers, ieder f 500 per jaar; do hoofdagenten ieder f 16 tot f 17 per week de agenten le klasse» ieder f 14.50 f 15.50 per week; de agenten 2e klasse, ieder f 13f 14 per week; de agenten 3e klasse, ieder f 11f 12.50 jper week; den genees kundige f 2000 per jaar. Do lieer De Klerk stelde hij amendement voor het minimum weekloon voor de agen ten !3e klasse te bepalen op f 12. Dit amen dement werd door den burgemeester ontra den, die ar op wees, dat eeu agent, die een jaar in dienst is, reeds f 11.50 krijgt, indien hij «althans bruikb<aar is, terwijl niet over bet hoofd moest, worden gezien, dat behalve het weekloon, ;dö agenten krijgen :j boven'klee- ding, vrij genees- en heelkundige behande ling voor zich en hunne gezinnen en aan spraak op pensioen, waarvoor niets wordt gekort. Het «amendement, werd ton slotte verwor pen. Slechts een lid en de voorsteller stem den er voor. Do verordening werd ton slotte iu haar geheel goedgekeurd. Miliciens, aan wie uitstel van. eerste oefening is verleend, worden 11a «afloop daar van voor de toepassing van verschillende be palingen dér Militiewet geacht te bekooren tot de lichting van liet jaar. waarin hunne eerste oefening of hun werkelijke dienst is aangevangen. Wegens het te goeder trouw achterblijven van miliciens bij oene oproeping voor den werkelijken dienst van de lichting waartoe zij overeenkomstig het voren- vermelde met betrekking tot dio oproeping behaoren, heeft nu dio minister van Oorlog «aan do oommandeorende officieren der korp sen verzocht door bijschrijving op den verlof- pas de miliciens ten deze behoorlijk te doen onderrichten. Ook aan de burgemeesters dér gemeenten is hiervan kennis gegeven. Als een gevolg van de nieuwe organi satie van liet wapen der infanterie is giste ren, 1 October, het le bat. van het. le reg. infanterie te Leeuwarden, onder bevel van den majoor J. F. Rappold, overgegaan als le bat van het 9e rog. infanterie; het 3e bat. van het lo reg. te Groningen, onder den majoor J. Ditmar, overgegaan als 3e bat. van het 9e reg.heb 5e bat. van. het 5e reg. te Utrecht overgegaan a.ls 4e bat, van het 9o reg. on het 2e bat. van het 8e reg., te Deventer, onder commando van den majoor A. L. de Wolf, overgegaan als lo bat. van liet le reg. infanterie. Bij. het nieuw opgerichte 2e bat. van bet 9e reg. infanterie te Leeuwarden zijn samengesteld de st.aven der compagnieën, en ziin de vier compagnies-commandanten de kapiteins F. J. Gits, K. A. A. von Stei ger, L. W. J. K. Thomson en «T. L Smul ders* alsmede de sergeant-majoors en de fouriers dier compagnieën in functie getre den. U i t s .li a g der h c r-e x a> m c n s aandoE M. A. Van het le naar het 2o studiejaar gaan alsnog over: Infanterie hier te lande .jhr. F. «I. H Calkoen, P. R. Kuij- pers, H. S. Bloemc, II. O. G. Romercava lerie hier te hanide M. "R. baron Bentinek, J. J. Van Diepenbruggo; artillerie hier te lande «T. C. Van den Bent, jlir. H. Laman Trip, «T. E. Scheffergenie hier te lande I). Van den Berg, J. «T Roeloffs Valk, A. L. Thiercns; infanterie Oost-In die W A. Boswijk, J. C. Eek, O. Van Houten, L. ^j.. Van Kooten. J. P. K. Schemer, L. H. J. Thonus, F. Van dei* Goes, J. A. Mac. Leod Manuel, C. Marcus, T. B. Masquerier Hof land; artillerie Oost-Iudië E. H. Puckel, M. R. Albricht, F. Stoltenhoff; genie Oost-In- dië L. Deibei: Van het. 2e n«a.ar het 3e jaar gaan alsnog over: artillerie hier te lande L. R. Doorman infanterie Oost-Indiië L. «T. Joohenr, P. C. C. De Vcs, W. Wessel; art. Oost-Indië F. L. H. Dessauvagies. Een ridder. Met het stoomschip Lawoc van de Rotterdamsche Llovd keerde Woensdag uit Oost-Indië liicr te lande ierug een detachement O.-I. militairen, 20 man sterk, onder bevel van den sergeant E. Ro- zema. Daaronder bevond zich de infante- rist le klasse J. A. Kreder, ridder dier"Mili- taire Willemsorde 4e klasse. Dit ridderkruis 1 voor moed, 'beleid en trouw werd hem toege kend bij Koninklijk besluit van 26 Februari 1902 en wel om de volgende reden. Den 8 Maart 1901 maakte fuselier J. A. Kreder deel uit van do troepenmacht onder overste Van da Wedden in het landschap Pa.ja. Reu bol bij de bestorming cn inneming cener vijandelijke versterking. Hij was in gedeeld bij de compagnie van kapitein Schreuder, die zelf bij die gelegenheid ern stig gewond werd. Tijdens de bestorming werd oen sergeant zwaar gewond en viel be wusteloos in de sawa neder. Te midden van een kogelregen gelukte het. nu aan den kra- nigen Kreder, den gewonden sergeant onder 'svijands vuur weg te dragen, te verbinden en uit de handen van den (vijand to redden. Dadelijk daarop nam hij weder een werk zaam deel «aan de bestorming en was een der eersten in den benting. Bij deze gelegen heid liet de vijand 72 gesneuvelden in onze handen. Dit roemrijke wapenfeit herdacht bij de aankomst de kapitein-commissaris van af monstering A. Jonker op liet dek van de La- woe voor het front van het repatrieerende detachement, daarbij allen hartelijk welkom in het vaderland heetende. D'en nadruk legde kapitein Jonker er op, dat ridder Kreder, die in 1891 naar O.-I. vertrok, ten allen tijde getoond heeft een zeer oppassend soldaat te zijn. Kreder, die den dienst met gagement verlaat, gaat zich in zijne geboorteplaats Zwolle vestigen, waar zijne moeder nog woon achtig is. Tien jaren bracht hij onafgebroken cp Atjeh door. Anti-revolutionaire partijdag. Bij opening van. de middag-vergadering werd een telegram van d'en minister van Binnenlamdsche zaken voorgelezen, van den volgenden inhoud „Yoor belangstellcnid telegram, mijni dank. Onze partijdagen wekken belangstelling, b'.zielen met nieuwen moed en vuren aan tot verhoogd krachtsbetoon. Zij dit ook van .uw partijdiag. de afgebeden vruöht." Daarna verkreeg de heer H. de Wilde 't weprd, die na een historisch overzicht van opkomst van: stcdérn en .platteland aantoon de, hoe onder 't liberaal régime; 't platte land steeds achterstond bij de steden eu hoe zeer wel met Amsterdam on Rotterdam!, met koopmansstand en industrie en njict miet dien boerenstand rekening werd. gehouden. Daarna besprak hijj het post v«atben van do .idee Ka,miers vani Landbouw, het eerst door Boats aangegeven en juichte het toe, dat t huidige kabinet den landbouw wilde orgaaiisocren. Evenwel, bij hulde «aan; het iniatief, kon spreker zich met het ingediende ontwerp niet veroeivigen. Uitvoerig besprak hijj de bezwaren van practischen aard. Jïe landbouw aan de landbouwers was zijn leuze, en, hij wraakte het tweeslachtige karakter van het ontwerp. Met de verzekering dat, ware hij Kamer lid, «hij zeker tegen bet ontwerp zou stem man, besloot hijj zijn uitbundig toegejuichte! redle. Aan het deliat werd deelgenomen door de hoeren Van Leeuwen, Van Leiderdorp en Schortenghiuiis van! Zaandami, die mede be zwaren togen ,het wetsontwerp ontwikkel den. Als vrucht, eener geanimeerde discussie werd ton slotte deze motie miet algemeeue stemmen aangenomeni „de A. R. Partijdag in het district Rid derkerk, ingenomenheid! betuigende met de indie ning van oen wetsontwerp ter verzekering eener eigen organisatie van d'en landbouw acht* het ingediende ontwerp onaanneme lijk zoo daarin niet de bepaling opgenomen wordt, dat dé landbouwraden door eu uit landbouwers wordlen samengesteld. Mr. Diepenhorst, van Amsterdam, trad in liet avonduur op met oen rede over Marx. Bij al de jammeren van de staking meende hij dat zij oen goed© zijde had hierin, dat zo d'e oogen opende voor 't verderfelijke van de socialistische leerstellingen. Iu ceu uitgewerkte rede toekende hij het Marxisme», besprak hij hot historisch mete- realisme, de -ihcorio der meerwaarde, klassen- strijd-idoc, en toonde hij het beslist auti-gods- dienstigö aan dor beweging. Hierna besprak hij1 de bestrijders van 't socialisme en gaf te verstaan dat noch het liberalisme, noch het radicalisme, noch liet anarchisme een prin- cipioele tegenstelling vormen met de sociaail- democratie. iTcn slotte besprak hij die A. R. levens beschouwing, die met haar ohristolijlket ©tick lijnrecht staat tegenover hot materialisme. Met een woord van opwekking besloot rar. Diepenhorst zijn luid toegejuichte rede. j Van de gelegenheid tot debat werd nog op oenigc ondergeschikte punten gebruik ge maakt door ds. Groote, van Oud-Beijjerland!; ds. Van Andel, van Zuidland, en den heer 1 H. do Wilde. I Met dankgebed werd deze welgeslaagde 1 vergadering, die door circa 1000 belangstel- lenden bezocht was, door ds. Van der Valk, 1 van Oud-Beijcrland, gesloten. Dc algemeene vergadering van het Ncderlandsche Roode Kruis zal gehouden worden op Zaterdag 7 November a. s. in het gebouw der sociëteit de Vercouiging, iu de Willemstraat to 's Gravenhage.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2