BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. AMERSFO ORT. BIJ HET Gemeenteraad VAN Zitting van den gemeenteraad van Dinsdag 22 September 1903, des namiddags? om half twee uuir. Voorzitter die heer burgemeester jhr. J. W. A. B'arohman Wuytiers. Tegenwoordig 13 loden ew de secretaris jhr. nu-. B. W. Th. Srmdberg; afwezig de hecren van Voorst Vader, van Beek, van Kalken en, Prikken mot kennisgeving. De natulem van dte vorige vergadering wor den gelezen on goedgekeurd. Ingekomen, syjin: a. een koninklijk besluit van 27 Augus tus j.l., waarbij ontheffing verleend wordt van de verplichting tot oprichting van eene Burgerdagschoolvoer informatie b. een besluit van (Gedeputeerde Staten, houdendle goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedden van de on- derwijpera Moerman en Joch emsals- voren c. een sclirijven van Gedop. Staten, de ontvangst, berichtende van de verordening tot regeling van het herhalingsonderwijs alsvoren; d. een besluit van Ged. Sitaten, houdende, goedkeuring van het raadsbesluit tot reorga nisatie van die Burger-avondeohool voor zoo veel de jaarwedden betreft; alsvoren; e. een adres van de leeraren der Hoogere burgerschool Winter on Meijer, verzoekende wijziging van die verordening tot regeling der jaarwedden van de leeraren; der H. B. school i n liauden van B. art W. om advies f. adressen van leeraren der Hoogere Burgerschool, verzoekende ingevolge de ver ordening tvyestemamng tot liet geven van privaatlessen. De Voorzitter. Ik stel voor dit adres om advies aan B. en W. to zenden. De heer Heyligers. Mijfnlieer de voor zitter, mag ik oven het woord naar aanlei ding vaal dit adres? Ik heb gehoord, dat bij de aanvragen om toestemming tot liet geven van privaatlessen <x>k verlangd wordt, op gave van die personen aan wie privaat-les ge geven wordt. Is dait niet eene uitbreiding vau do betreffende bepaling der verordening? Ik geloof niet, dat zulks in de bedoeling van don raad gelegen heeft. De Voorzitter. Ik zou willen voor stellen, deze zaak te behandelen, nadat het advies van B. cn W. is ingekomen. Do heer Heyligers. Dat is mij ook goed, mijnheer de voorzitter. Wordt z. h. o. conform het voorstel van den voorzitter besloten. g. een sclirijven van dankbetuiging van de leeraren der Hoogere burgerschool voor de nieuwe salarisregelingvoor informa tie. Aan de orde is: 1. Voorstel tot wijziging der retribution voor het steken van plaggen, enz. Het voorstel strekt om een grooter aantal categorieën aan te wijzen, naar welke de retributie voor het steken van plaggen en het maaien en beweiden van heide op den Leusderberg, voor zooveel aangaat de heide gronden niet aan het Rijk verhuurd, ver schuldigd zal zijn, en het tarief daarmede in overeenstemming te brengen. Wordt z. h. o. conform besloten. 2. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van den gemeente-architect. In verband met het raadsbesluit van 1 September 1.1., waarbijl den hoer W. H. Kami, wegens nieuwe organisatie der Burger-avond school, eervol ontslag verleend wordt als leeraar aan die sohool, stellen B. en W. voor zijne jaarwedde als architect der gemeente met ingang van 1 October 1903 nader vast te stellen op f 2500. Wordt z. h. ,a. conform besloten. 3. Voorstel tot vaststelling Wan de som, bedoeld in de laatste alinea van artikel 13 der pensioenverordening, ten aanzien van de leeraren der II. B. school, A. G. van Os en A. M. Kerkkamp, op f 1300 voor de beide betrokkenen. Wordt z. li. o. conform besloten. 4. Voortstel ,tót .vaststelling der jaarwed den van het personeel, verbonden aan heb gymnasium en aan de Hoogere Burgerschool, in verband met de op 1 Sept. 1.1. in werking getreden verordening, houdende regeling van de jaarwedden van dit personeel, d.d. 27 Juli 1903. Wordt z. li. o. conform besloten. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in geschiedenis, aardrijkskunde en Nederlandseh aan de inrichtingen voor hooger en middel baar onderwijs. De Voorzitter verzoekt d'e heerai Celoase en van Esvetd als stemopnemei-9 te fungeeren. Benoemd Wordt de heer J. J. Vermeuileni met algeaneene stemmen. 6. Benoeming van leden der commissie van t-oeziclit op het lager onderwijs, inge volge de nieuwe verordening, regelende de aam nstelling van die commissie. De heer J oirissen. Mijnheer de voorzit ter, naar aanleiding van dit punt van de agen da, wensch ik liet volgende in 't midden te brengen. Als lid van de commissie van toe zicht op het lager onderwijp zou ik dank baar moeten, zijn, dat B. en W. voor een groot deel met het advies van de commissie zijn meegegaan. Dat neemt echter niet weg, dat ik mij. heb verwondlerldl over de aanbe veling, die B. en W onder B hebben gedaan. Ik geloof gaarne, dat B. en W. zeer gewich tige redenen hebben gehad on* die aanbe veling aldus te stellen, in afwijking van de aanbeveling der commissie. Maar het ver wondert mij, dat -alls B'. en W. daarvan zijn afgeweken, zij niet dein naam, van ds. Meiners op de aanbeveling hebben gebracht. Die is voor B. en W. een zeer aanbevelenswaardig per soon hij heeft reeds vroeger op hunne aan beveling gestaaau en het zal daarom verwon dering wokkeu, dat hij nu daarop niet voor komt. Wanneer B. en W. niet met de aan beveling van do commissie zijn meegegaan, dan begrijp ik niet ho© zij juist aa-n deze aanbeveling zijn gekomen. Ds. Meiners is reeds een aantal jaren hier gevestigd en ge noeg bij do burgerij bekend. Den heer d -s Tombe bob ik niet de eer te kennen; er is volstrekt niets persoonlijks ini mijne opmer king, maar bij de groote helft, bijna bij de gehoele burgerij is hij ombekend'. Ik wil niets afdingen op d'e capaciteiten van den heer des Tombeik wil alleen zeggen, dat het mij ver baast, dat ds. Meiners niet door B. en W. cp de voordracht is geplaatst, terwijl hij in eene vorige vacature was aanbevolen. Do heer Hamers. Mijnheer de Voorzit ter, lioo moet er gestemd worden? Kan er tegelijk gesteand worden cfver de onder A, B en C opgenoemde plaatsen? De Voorzitter. Ik geef in oveirWeging eerst te stemmen over de vervulling van de onder A vermelde plaats. De heer Heyligers. Mijnheer de Voor zitter, eene enkele opmerking naar aanlei ding van het dloor den heer Jorissen gespro kene. Dat geachte lid was er verwonderd over, dat ds. Meiners niet op de voordracht van B. en W. was geplaatst. Maar de com missie van toezicht beveelt ds. Meiners ook niet aan. Op de aanbeveling van B. en W. staan de heeren A. M. E. dies Toniibe en E. G. Drenth, op die van de commissie de heeren E. G. Drenth en Werumeus Burning. De Voorzitter. Er heeft oVer deze aanbevelingen eene vertrouwelijke correspon dentie plaats gehad tussahen B. en W. en de commissie, die voor mededeeling in het openhaar minder vatbaar is. De heer J or is son. Het wias niet mijne bedoeling, mijnheer de Voorzitter, over deze zaak discussie te voeren. Maar juist omdat B. eu W. zijn afgeweken van de aanbeveling der commissie, verwonderde ik mij er over, dat ik den naam van ds. Meiners er niet op gevonden lxeib. Het is waar, dat de heer des Tombe evenmin op de aanbeveling der com missie voorkomt als ds. Meiners. Maar als B. eu W. van die aanbeveling wilden afwij ken, waarom plaatsten zij er dan niet iemand op. die reeds jaren in de gemeente woont? Tot de stemming overgaande, wordt tot lid (categoric A) benoemd mr. P. J. F. van Voorst Vader met 9 stemmen. Op deni heer Veis Heyn werden drie stemmen uitgebracht en één briefje was blanco. Categorie B. De heer Hamers. Mijnheer de Voor zitter, kunnen de twee leden van deze cate gorie op één briefje benoemd worden? De Voorzitter. Het komt mij beter voor over ieder lid afzonderlijk te stemmen. Naar aanleiding van het door den lieer Jo rissen gesprokene, wil ik nog opmerken, dat door B. en W. eene aanbeveling is ingezon den, geene vooi-dracht, zoodat de raad volko men bevoegd is daarvan af te wijken. Benoemd werden achtereenvolgens de hee ren E. G. Drenth met 8 stemmen (tegen 4 op ds. Meiners en 1 op den heer des Tombe) en C. M. M. Vermolen met 9 stommen (te gen 3 op den heer J. H. Krudop en 1 op den heer Werumeus Buning). Categorie C (daanes-leden). Benoemd worden mevr. wed. Rolandus Ha- gedoorn, geb. Schutte, met 11 stemmen (rnovr. WarnsinckCartier van Dissel en mej. van Driel verwierven ieder één stem) en mej. J. M. Veder met 10 stemmen (mej. van Driel verwierf drie stemmen). De Voorzitter. Alvorens tot de vol gende stemming over te gaan, wil ik er de aandacht op vestigen, dat de heer Gelosse gedurende een groot aantal jaren de functie van voorzitter der coinisnissie van toezicht heeft vervuld en thans wegens de reorgani satie dier commissie als zoodanig defumgeei-t. Ik vind daarin aanleiding om den lieer Cc- losse namens de vergadering dank te betui gen voor hetgeen hij in die let rekking heeft, gedaan in het belang van liet onderwijs, en hem do verzekering te gefven, dat de vele diensten, ook iu die betrekking door hem bewezen, zeer worden gewaardeerd. (Teekenen van instemming). De heer C e 1 o s s e. Mijnheer do Voorzit ter, ik ben u zeer erkentelijk voor uwe waar- deerende woorden. Ik heb de betrekking van voorzitter der commissie van toezicht altijd met liet meeste genoegen waargenomen. Het dageiijksch bestuur zal gelukkig vertegen woordigd blijven in d!e commissie. Wanneer aan mij wordt opgedragen op nieuw in de commissie zitting te nemen, dan. hoop ik

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 3