KOLONIËN. BINNENLAND. Mi - i a-aa hebben, is dit besluit ingetrokken. Volgens eeue opgave van de Porte zijn sedert deii 27 September verscheidene bon den uit Bulgarije in het aandsjak Serres bin nengedrongen Een bijzonder hevig gevecht vond den 28. der vorige maand bij Obidin, 12 KM Zuidwestelijk van Bansjka plaats. Vandaar trokken de benden zich in de streek van Nevrokop terug, waarbijzij het dorp Pi- rin en een wachthuis in braud staken Na een gevecht dat 24 uren duurde, werden zij uiteengedreven, en voor het grootste gedeelte vernietigd. Het schijnt., dat terwijl Turkije en Bul gar ij)u trachten zich rechtstreeks met elkaar te verstaan over de pacificatie van Macedoniëde Oostenrijksche en Russische kringen in Konsiantinopel dit on gaarne zien, omdat zij 't beschouwen als <**n inbreuk op hun mandaat. l)e Duitschers zijn ontstemd over wat zij beschouwen als zwak heid van de zij|de van Turkije. Griekenland! heeft ook bij de Porie geprotesteerd, omdat het overwicht van Bulgarije in de zakeu vau Macedonië op deze wijze stilzwijgend wordt erkend en de correcte houding van Grieken land uit het oog wordt verloren. Uit officieelc telegrammen van den vaii van SaJoniki, die aan do gezantschappen zijn medegedeeld, blijkt, dat den 29en Septem ber 400 Bulgaren de grens zijn overgestoken en de stad Belidje bij Razlog hebben aange vallen Dc stad is voor de helft vernield zes Turksclie soldaten zijn gedood eu vier gewond, terwijl 22 wordeu vermist. Een officieel Turksch telegram uit het vilajet Ueskub bericht over een botsing met een bende in de buurt vau Isteritskovo. in het district Kontsjana, waarbij meer dan 100 komitadsjis gedood werden. In het Lcse- hangebergte in het district- Ochrida, werden de bendenaanvoerder Petrof Vasil en 6 zij ner aanhangers gedood Een officieel tele gram uit het vila-jet Solouici meldt, dat in het Perimgebergte nog 17 komitadsjis ge dood werden. Volgens consulaire berichten uit Ueskub kwam het bij Ltthovp, 8 KM. zuid-oostelijk van Kratovo tot een gevecht met- henden, waarin 30 komitadsjis en 2 sol daten gedood, 11 soldaten gewond werden. Sofia, 4 Oct. Telegrammen uit Varna be richten, dat er een gevecht is voorgekomen bij Dwnirkapu aan de Adrianopebohe grens tusaahen een rscadron Turksche caval- lerie en Bulgaarschc roepen. De Bulgaren kwamen tusachen beide tot bescherming van een troep uitgewekenen, die werden over vallen door de Turken, terwijl zij de greivs overstaken. Naar gemold wordt, werden elf Bulgaren eu dertig Turken gedood. D« toestand is ernstig in de districten Djunialbaila. Raslog. .thovo en Nevrokop. 3 a 4000 Bulgaien zijn dc grenzen overg.- gaande dorpsbewoners van Rulgaorsehen stam sluiten zich bij do beweging aan. liet Turksche dorp Kotoharina, vau vier- houdvrd huizen, is geheel afgebrand. De meeste bewoners zijn gedood De opsfcande- lingen zijn verscheucu to Radovo bij Demir- hissar. 80 gewonde Turksche soldaten, zijn hier gisterenavond aangekomen van Serres. Eien bataillon redifs is heden van hier ver trokken met een bijzonder^ trein naar Ite- mirhissar. Ei' zijn berichten ontvangen, nu-ldendé dat er gevochten wordt aan de Bulg.iarsche grens kil Djuinabaia. E. ne bende van 500 man ging dc grens over en trachtte dc stad te bezet ten de molutmmedaansohe bevolking en soldaten vervolgen de bende. Gisteren werd tusschen Graskow en Mo- rotptsch een ernstig gevecht geleverd30 soldaten werden gedmxl en 36 gewond, waar onder een kolonel en vier officieren. Do op standelingen hadden 130 dooden. Veertig bat ail lo na van liet vilajet Mona)- stir worden samengetrokken bij PI onna- en houden zich gereed' om naar die Bulgaarsohe grens te vertrekken.. De onlusten duren voort in dc districten Djiunaihala. Raslog en Melnik. Twintig Turksche dorpen zijn afgebrand het groote dorp Baniske is wheel vernield 2000 Turk sche bewoners zijp., naar gemeld wordt, ge dood. Het. aantal rebellen vermeerdert. Giste ren werd er veel gevochten. Db Bulgaarsoho notabelen van de st<u| Saloniki zijn heden naar den konak gegaan en hebbpn de overheden verwittigd, dat eeiio reeks nieuwe aanslagen in de stad in voor bereiding zijn. Dientengevolge zijn alle wachtposten verdubbeld. Zuid-Afrik*. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de algemeeue toestand in Zuid-Afrika met den dag verergert. De douane-ontvangsten te Kaapstad wijtzen voor het eerst vermindering aan, en overal heerseht geldnood en verzwak king van het orediet. De correspondent van de „Standard" te Johannesburg seint in gelijken geest eu voegt er bij. dat de klachten toenemen over do onbekwaamheid en de grillen vau de Engel- •che bewindvoerders. Allerlei. v— Aan het Parijache krijgsmuseum werd dezer dagen een dokumeut ten geschenke ge geven, dat in zijn soort in groote zeldzaam heid ishet nummer van een courant met den t'tel „Ballon Poste". welke tc Parijs in het jaar 1870 gedurende de belegering ge drukt werd. Het interessante nieuwsblad be vat gewichtige bijzonderheden over de ge beurtenissen van die dagen, die niet alge meen bekend waren. D- uitgever van het blad. Gabriel Richard, deelt in het nummer mede, dat het met de luchtballons, die gedu rende de insluiting van Parijs opgelaten wer den. naar de departementen verzonden werd. Deze dienst werkte met een bijzondere snel heid Het thana ontdekte exemplaar is met een ballon verxonden, die in Tour» neerge komen ia. vTe New-York is men zeer ongerust over het lot van dr. Fred. Cook, den beken den ontdekkingsreiziger. Hij is den 26 Mei laatst vandaar vertrokken om den berg Mac Kiuley te bvriijgen. deu hoogst en berg van Alaska, welkt bestijging in Juni zou heb ben plaats gehad. Men verzekert, dat bij op 2500 meters hoogte zou zijn aangekomenmen heeft toen echter niets meer van hem gehoord. vUit Auckland (Nieuw-Zeeland) wordt aan de Köln. Ztg. geschrevenDe dolkoe- ne waaghals kapitein Vos heeft eindelijk gelijk te voorzien wa«, zijn loon ontvangen. In een uit een uitgeholden boomstam be- staanden kano wilde hij een reis om de we reld maken en had ook gelukkig den ontzag'- lijken Stillen Oceaan van San Francisco tot Sydney doorvaren. Hier hield hii zich gerui- men tijd op, verwierf door het houden van voordrachten ziin mondkost en liet ziin ge brekkig vaartuig „Tilikum" ropareeren. Daarna bracht hii Nieuw-Zeeland een bezoek en verliet gisteren (het bericht dateert van 20 Aug) in tegenwoordigheid van een groo te menigte kijklustigen de haven alhier. Thans wordt gemeld, dat de notedop op de gevaarlijke Ra ngitoto-rif gestrand is. Nade re bijzonderheden ontbreken nog. vZaterdag heeft men te Parijs een Rus aangehouden, zekeren Mutajinski, ex-keizer lijk ambtenaar, die vroeger deel uitmaakte van de zending Leontjeff in Abyssinië. De man deed gelooven dat. hij goudmijnen bezat en stichtte maatschappijen om ze te exploi- tecren. Hij zelf exploiteerde echter veel men- schen. vNaar uit Christiania gemeld wordt, heeft- op het Noorweegsche gedeelte vau deu dezen zomer geopenden Ofotenspoorweg, ten gevolge van de hevige regens der laatste da gen, tien kilometers vau de Zweedsche grens eeue aardafschuiving plaats gehad. Duizende kubieke meters granietblokken en slijik bedekten de baan. Het slijk drong 30 meters diep in een tunnel. Tevens werden telegraaf- en telefoonlijnen vernield. Het ver keer naar het eindstation Narvik, waarheen het erts uit noordelijk Zweden vervoerd wordt, is voor eenige dagen onderbroken. Qp de Noorsche zijde loopt de spoorbaan langs steile bergen eu geweldige afgronden, zoodat er misschien nog meer afschuivingen to vreezen zijn. v- Een man en eene vrouw, die in lom pen gehuld waren en een hondenwagen voortduwden, trokken te Luik de opmerk zaamheid van de politie; de luidjes werden gearresteerd en gefouilleerd. Daarbij kwa men gouden ringen en andere kostbare voor werpen voor den dagbuitendien zeven pandbriefjes van in Antwerpen. Huv en M. Gladbach verpande horloges en juweelen. De man beweerde Diglie te heeten en een 'Duitscher te zijn hij bezat intusschen een Oosten rijk sche pas, de op den naam van Rehac luidde. Zijne gezellin verklaarde Ap pel te heeten en in een bosch bij Solingen geboren te zijn. Omtrent de herkomst van de kostbaarheden kon het paar geen ophel deringen geven. Men vermoedt dal men met leden van eene internationale dievenbende te doen heeft. OOST-IN Dl Uit Merauke weinig nieuws. De 14-daagschc verkenning in de richting van de Eugolsche grens bracht de onzen in een schaars bevolkte streek, grootendeels on der water staand land. Eene verkenning in het binnenland van ,,on9gebied is thans aanstaande eu dan denkt de assistent-resident Kroesen over een langdurige» verkenningstocht van de West kust met de van Doorn, welke vaartuig ech ter wel spoedig aan deu dienst daar zal wor den onttrokkcu, omdat het noodig is voor de opname, waarvoor het eigenlijk uit Neder land werd uitgezonden. De gewmdheidstoestand is tamelijk: koort sen blijven heerschen, ofschoon er niet veel lijders worden geëvacueerd Maar teekenend is toch het feit dat van dc ongeveer 70 man militairen, die in Juni j.l. werden afgelost niet geëvacueerd 20 onmiddellijk zijn opgezonden naar Malaug, omdat zij aan ma laria bleken te lijden. De toestond zou beter worden .indien de droge moesson maar wilde invallen eu daar mede de tallooze muskieten zouden verdwij nen. In den loop der volgende maand zal het er dan toch eindelijk van komen, zegt de Java-Bode. dat de Mentawei-eilanden zul len worden getuchtigdvoor dit hartverhef fend werk is aangewezen liet flottieljevaar- tuig Assahan. onder bevel van deu luitenant ter zee 1© klasse L. A. Roijen. De oude „toean pas9ador" Si Samak galar Radja Bi lang, wiens innemende gelaatstrek keu men gekonterfeit vindt in het werkje van Alfred Maass, Bei liebeuswiirdigen Wil den, schijnt niet meet" voldoende den wind to hebben onder zijne beminnelijke geadhii- nistreerdoti. In 1894 kreeg de Italiaansche ontdekkingsreiziger Modigliani er ruzie, maar dat was zijn eigen schuldhij haalde niet de brave eilanders allerlei fratsen uit, wild* met alle geweld hun schedels meten en portretten hebben van dë damesnu, dat liep natuurlijk mis; vele kinderen kre gen de koorts, en de geleerde lieer zelf ook. Toen drie jaren later genoemde heer Maass aan den gouverneur-generaal Van der Wyck peimissie vroeg om er kapelletjes te gaan vangen, werd hem die zeer welwillend ver leend, de toenmalige gouverneur van Suma tra's Westkust, W. J. M. Micthielsen, liet den goedmoedige» man zelfs per gouverne- mentsstoomschip naar Si Oban brengen, waar luj het best gehad lieeft. maar op liet grootste eiland. Si Beroet, mocht hij niet komen. Daar hadden wij toen al niets in te brengen, en dat hebben we nu nog niet. Noch de controleur der ommelanden, van Padang, die er eens heen toog om oen heel© boel var kens en kippen op te eisehen als boete aan bet gouvernement, noch een detachement militairen vermochten de woeste eilandbe woners tot rede tc brengen Wel schijnen de zen getart door Maleische handelaren van den vasten wal, die er huis hielden als boe kaniers. zoodat zij uitgeleide werden gedaan naar het strand, totdat, dé dood er op volg de. maar aan zulke overwegingen kan een beschaafde regeering zicb ten slotte niet sto ren. Orde moet er wezen, het gezag moet ge handhaafd. en die beide zal de koninklijke marine er nu gaan brengen. De Staatscourant van Zondag 4 en Maandag 5 October 1903 bevat de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot lid van hot college van regen- teu over de gevangenissen te 's Gravenhage E. L. A. Penn, kassier aldaar; benoemd tot leeraar aan de rijksnormaal- school voor teekenonderwijzers en bij de rijks school voor kunstnijivereid W. M. Retera te 's Gravenhage. Bij de opening Zaterdagochtend van de zitting van het scheidsgerecht in het geschil tusschen Venezuela en de Mogendheden werd door den voorzitter medegedeeld dat op tele grammen met huldebetuigingen, welke bij don aanvang der zittingen door het scheids- gpirechit gezonden zijn aan den Caaar van Rusland en H. M. de Koningin, thans tele grafische antwoordeu waren iugekomeu, waarin het scheidsgerecht dank wordt, betuigd, voor de uitgedrukte gevoelens, terwijl If. M. de Koningin tevens Haar volkomen vertrou wen uitsprak in de juistheid der te nemen beslissing. De pleidooien in zake liet geding zijn be paald op 4 November. Engeland en Duitsehland verzochten een langoren termijn Voor de replieken, bv. 3 a 4 weken, doch do voorzitter verklaarde dat het scheidsgei echt geen verandering kon brengen ir> zijn genomen beslissing. liet scheidsgerecht stond echter toe het verzoek van nvr. Penfield, wieu het wellicht onmogelijk zal zijn tot liet einde dtr p'fci- dooien te 's Gravenhage te blijvenzijn plei dooi schriftelijk te mogen inleveren. Vervolgens ving mr. Mo. Veigli, vertegen woordiger van Amerika en Venezuela, zijn pleidooi aan, dat vermoedelijk heden zal ein digen. De minister van Buitenlandsche Za ken. baron Melvil van Lynden, heeft zich Zaterdagmiddag met verlof per Staatsspoor naar het buitenland begeven. De minister van oorlog en. zijn adju dant., benevens de generaaJ-hoofdintendant Thomesevertrokken Zaterdag ochtend voor een bezoek aan militaire magazijnen, naar Amsterdam. *-De minister van Waterstaat, de heer De Marez Oyins, de commissaris der Ko ningin mr. Pat.ijn, de oudrminister van War terstaat de lieer Van der Sleyden en do heer Ltemla.i*s, ïnspecteur-gcneraaJ van 's Rijks Waterstaat, begavein zich Zaterdagmiddag gezamenlijk naar- Rotterdam. Deze reis stond in verband met de offi- c.eele opening ikr droogdokken van de Rot- terdaniiche Droogdok-Maatschappij;, wvlke dien middag plaats had. De lieer Van der Sleyden, president-com missaris der maatschappij, deelde mede, dat Z K, H Prins Hendrik zijn toestemming had gegeven aan het nieuwe dok zijn naam to geven. liet woord werd nog gevoerd door de mi nister van W., H. en N., den commissaris der Koningin en den waarneinenden burgfir meester den wethouder Hudlig, *- In de zitting van Zaterdag van het scheidsgerecht in dc Veuezuela-quacstie trachtte de agent van Venezuela, Mc. Veigh, uitvoerig aan te tocnen dat Engeland, Italië en Duit chlaud geenerlei aanspraak kunnen maken op preferentie hunner vorderingen, op Vinuzuela,, aangezien tie oorlog door lien te gen dit land gevoerd' volkomen onrechtmar tig en ongegrond was in het- mdruisoh tegen do geoet der Haagsehe Conventie om beloo- uing te geven voor het voeren van onrecht matigs oorlogen Het pleidooi wordt heden (Maandag) voortgezet. - Wegens totale onbekendheid van het Duit9che volk en zelfs van de Duitsohe re- geering met Nederiandsche laudbouwtoestau- den, is naar men aan de N. R. Ct. meldt dcor die rogeering tharfs een ambtenaar aangesteld, dr. Jujllius Frost., sociaal oeco- noarni, niet standplaats 's Gravenhage, oain zich op de hoogte te stellen speciaal van de oeconomisohe toestonedn in ons land eu daar over te rapporteeren. Deze ambtenaar .3 thans bezig achtereen volgens alle provincies af te reizen en met landbouwers en Iandibanwapêcialiteiten den toestand van het bedrijf en de landbouwen den stand' te spreken. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag- voormiddag ter openbare vergadering opge roepen hoofdzakelijk voor een nadere rege ling van werkzaamheden. Immers de stand van het afdeelingswerk doet voorzien, dat het begrootingsonderzoek niet vóór het laatst, der volgende week kan zijn afgeloopen. Dientengevolge zal de aanvankelijk be paalde dag voor de openbare behandeling der aan de orde gestelde ontwerpen, nJ. Woensdag 7 October, moeten verschoven werden. -Bij de Tweerle Kamer is ingediend een weteontwerT) tot verhooging van het iXe Hoofdstuk (Waterstaat) der Staatobegrooting voor 1904. Het stiekt tol verhooging van dat Hoofd stuk met f 750 000 voor verbetering van het Noordzeekanaal ten einde dat kanaal ge schikt te maken om veilig te worden beva len door de grootste scnepem die door de nieuwe schutsluis te IJmuide.11 kunnen wor den geschut In eerstvolgende jaren zal meer worden aangevraagd dan tot nog toe heeft plaats ge had. omdat de algeheele voltooiing van het werk dan 12 in plaats 10 jaren zou vorde ren. Er zijn echter nog andere redenen die voor het toestaan van hoogere bedragen plei ten, namelijk, dat gebleken is dat het niet juist zoude zijn aan een tienjarig werkplan vast te houden. Dc nieuwe spoorwegbrug te Velsen met. de aansluitende spoorwegbanen zal vermoedelijk ni den loop van het volgende jaar gereed komen, waarna de oude brug zal kunnen worden opgeruimd. Het bestek, voor den onderliouw van de nieuwe spoorwegbrug aan „de Hem" is opge maakt eu de duur van het werk is geraamd op 21 maanden. Voor den brugbouw en wat daar bij behoort, wordt ruim f 3.000.000 ge raamd. De heer Pop heeft, nadat wegens zijn aanwezigheid op het telegraaf-congres te Londen eu dienstreizen buitenslands, zijne betrekking van directeur-generaal der poste rijen en telegrafie gerudmen tijd was waar genomen door den plaatsverv. dir.-geu. den lieer De Bloeme, dezer dagen zijn functiëu hervat. Nu is de heer De Bloeme eenige weken met verlof. Naar het Hbld. veanc-emt, zal mr. De Bru.i]in, secretaris-generaal van liet dtapartr- ment va n oorlog, tegen het einde van het jaar s lands dienst met pensioen verlaten. Als diens opvolger worde volgens het blad ge noemd de raad-adviseur F. E. L. A. Abel, die sedert de afwezigheid; wegens ziekte va.11 den secretaris-generaal als zoodanig den dienst waarneemt. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, heeft prof. Wenckebach, te Groningen, in er 11 uitvoerig schrijven aan het gemeentebe stuur van Amsterdam dlo redenen uiteenga zot,, die hem weerhouden zijn benoeming tot hoogleoraar aan de gemeente-universiteit al daar aan te nemen, redenen die duiden op een misverstand aangaande de voorwaarden, waarop hij zich beschikbaar had geeteld. B. en W. van Leiden hebben, aan gezien versterking der gemeentelijke geld middelen volstrekt noodzakelijk blijkt, een voorstel gedaan tot verhooging der heffing van ite upcenten op het personeel. Bij de indiening der begrooting voor het. jaar 1904 werd door hen reeds medegedeeld, dat op deze wijze f 18.000 meer belasting zal worden verkregen. Thans koaneu zij met een be paald voorstel. De heffing zal dan zijn 50 oi>- cemten op aanslagen van hen, voor wie ile belastbare huurwaarde niet meer dan f 175 lietdraagb, 60 oip aanslagen van f 175 tot f 262.50, 70 op die van f 262.50, 80 op die van f 350 tot f 437.50, en 90 voor wie de belastbare huurwaarde meer bedraagt dan f 437.50. Uit een berekening door Burgemeester en Wethouders gemaakt, blijkt dat het leeu wenaandeel dezer belastiugverhooging nl. f 15.400 van de. f 18 000 zal worden verkregen uit de perceel en van f 437.50 en daarboveu. Daar deze perceelen worden bewoond door de meergegoedeti', die meerdere draagkracht hebben, komt Burgemeester en Wethouders deze verhooging alleszins billijk voor. Onder voorzitterschap van dein; heer mr. S. van Houiten, oud-minister van. Biunenland- sche Zaken, hield de vereeniging voor Staat huishoudkunde en Statistiek Zaterdag in het Gebouw voor den Werkenden Stand te Am sterdam de algemeene vergadering. Uit het verslag va.11 den secretaris, dr. C. A. Verrijn Stuart, bleek dat het ledental thans bedraagt 673; twintig leden ontvielen der vereen iging door den dood. Het verslag! werd voor kennisgeving aangenomen, met een hartelijk woord van dank door tien voorzit ter tot den secretaris voor diens bemoeiin gen in hel belang der vereeniging verricht. Het verslag vau dein penningmeester, mr. A D. van Assendelft de Coninghi, gaf als batig saldo een bedrag vain f 859. Tot leden van het bestuur werden gekozen in de plaats dei- hccren mr. S. van Houten en mr. A. D. van Assendelft de Coningh (de eerste niet herkiesbaar) eu wegens het be danken va,11 den \vetr mr. M. Mees, dè heeren mr. J. baron d Auluis de Bourouill, mr. A. D van A .s se 11 dei it de Coningh en dir. D'. Bos. De volgende vergadering wordt te Utrecht gehouden. Een aantal nieuwe leden werden benoemd. Daarna, werden geopend de besprekingen over: ,,Art. 240 i en j der Gemeentewet". Omtrent dit punt waren reeds eeuigeoi tijjd) geleden prae-adviezen uitgebracht door de lieeren mr. J. Kruseinan en mr. A. R. Zim merman. Art. 240 Gemeentewet luidt: Tot dekking der plaatselijke uitgaven kun nen de gemeentebesturen de volgende belas tingen heffen a.. enz. i. wegens gebouwde eigendommen, d.ie zelve of welker aanboorigheden aan de openbare straten of wegen der gemeente belenden, en j. wegens gebouwde eigendommen eu hunne aankooriglieden, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten der gemeente, een eu ander naar grondslagen, volgens welke van de belastingschuldigen in billijken evenredigheid] een bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente bekomen dein het geval onder i voor aanleg en on derhoud der straten of wegen, voor liunne verlichting en voor afvoer van water en vuil van £T© in de belasting vallende eigendom men; in het geval ouder j ten behoeve van den aanbouw in de aid aai' bedoelde gedeel tenDe laatstgenoemde belasting mag alleen wegen3 dc na invoering, dei' belasting ge stichte gebouwen en hunne aanhoorigheden worden geheven. De Handelsbedienden vereen iging „Mc-r- curius te Rotterdam heeft aau alle Han dels- en Kantooi'bedieudeaivereeniging. hier te lande een uituoodiging verzonden voor eene te houden bijeenkomst welke, bij eenkomst. reeds voor eeniigeii tijd. was 111 uitzicht gesteLd en waarvoor reeds de meeste vereenigingen hunne afgevaardigden hadden aangewezen ten doel hebbende bespreking en regeling van een voorgenomen federatieve samenwerking van alle handels- en kantoor- bediemden vereenigingen hier te lande, ter verkrijging van één praktijk-examen. Deze gelegenheid zal tevens te baat wor den genomen om een regeling te bespreken en zoo mogelijk vast te stellen voor federa tieve samenwerking der verschillende plaat- sitigrimreaux. Deze vergadering zal, naar men verneemt, plaats hebben op den 24eu October e. k. Tentoonstelling te St. Petersburg. Men deelt m°de omtrent de tentoon stelling in November te St. Petersburg van al hetgeen betrekking heeft op het kind, waar ons vaderland vertegenwoordigd zal zijn op eene wijze, die zeker belang zal in boezemen eu wis op de belangstelling reke nen raag van elk, die het wèl meent met onze vaderlandsche nijverheid. Do Ned. afdeeling zal, naast de conouir- reereude zaken van den tegenwoordigen tijd eene inzending bevatteu van retrospectieven aard, bedoelende een beeld te geven o. a. van wat er in de dagen van Keizer Peter deu Groote eigenaardigs bestond, ten op zichte van het kind, zijne verzorging, zijn verpleging en zijn spe'eu. Zij wordt in eene afzonderlijke zaal ge herbergd en in die zaal zal eene niéuw ver vaardigde Holl. kamer uit den tijd van Kei zer Peter, geheel in oud>vaderlandschen stijl opgevat, worden aangebracht, ten einde het tentoongestelde in eene passende omgeving geheel tot zijn recht te doen komen. De kamer heeft soliede, vau zware glazen platen en goede sloten voorziene vitrinekas ten, die ruimschoots gelegenheid bieden om de fraaie antieke voorwerpen in uit te stal len en zeer wordt de gelegenheid om te toonen wat 011s vaderland vermocht in zijn glorietijd van kunst op a'le gebied, aanbe volen aan de besturen onzer musea, aan ver zamelaars van fraaie, antieke zaken en aau oudheidkundigen. Aldus komen vooral in aanmerking 1. Antiek speelgoed, kabinetjes, poppeu. wagentjes enz. 2. Antiek klein zilvergoed, vooral wat'be trekking heeft op eigenaardige plaatselijke gebruiken, alsgeboortelepels, geboortepen ningen, bekers, rammelaars en miniatuur speelgoed. 3. Antieke doop- eu andere kleederen. met name in nationale kleede-rdracht enz. 4. Geschi'derde kinderportretten, vooral die van beroemde meesters, of beroemde per sonen of in eigenaardig provinciaal of plaa.t'- selijk eostuum. terwijil men zich buitendien houdt aanbevolen voor wat ook buiten deze rubrieken, ter bese' ikking zou kunnen wor den gesteld. De heer N. Le Grand, directeur van het „Modelhuis" te Amsterdam, is ,er mede be last om alles bij de inzenders aan huis in te pakken en voorts wordt voor verzending, te-, rugzenden, ontpakken en weer inpakken ter plaatse, voor assurantie en bewaking voor rekening der afdeeling gezorgd. De heer Le Graud neemt tegen behoorlijik geteekend be wijs. de goederen in ontvangst, en de regee- rings-commissaris, mevrouw Van Harinxma- thpe SlootenCo Dot d'Esoury, Lange Vijver berg 5 te 's Gravenhage, verneemt gaarne, en, wijl de tijd zoo heel kort is, met den meesten spoed, wat men voor de tentoonstel ling zou willen beschikbaar stellen. Met reden wordt een beroep gedaan op de belangstelling van elk, die het wel meent met onze vaderlandsche kunst. Want liet- vertoon, van wat zij' in haren bloeitijd vermocht, wordt heden ten dage in het buitenland eene aanbeveling van onze tegenwoprdige kunstnijverheid, waar die zich aan onze beste traditiën aansluit. De verwachting wordt gekoesterd voor on zen alouden. roem op dit gebied, dat Neder land bet pogen der regeering steune, en re kenen mag op hen, wier loffelijk pogen het is om niet opoffering van eigen genot en vau groote sommen gelds de kunstjuweelen van den ouden tijd binnen onze grenzen te behouden, alsmede op lien in wier schran der brein eu vaardige hand, ten dezen, de toelcomst ligt. 3 October te Leiden. Het jaar feest, ter gelegenheid van den 329©n gedenk dag van ..Leiden's ontzet", werd Zaterdag door de ingezetenen met opgewektheid ge vierd. Aan ruim 3400 vrouiweu werd een feest gave uitgereikt, in den vorm van wittebrood! en haring, terwijl ongëvee<r 3100 mannen werden verblijd met een uitdeeling van bier en tabak. Het hoofdnummer van het feest bestond ditmaal in een luisterrijke tentoonstelling in de buitensociëteit „Amicitia", van paar den, rund-, wol- en ander vee, zuivelproduc ten, landbouwgereedschappen en verdere voorwerpen, welke in den ruimsten zJn op den landbouw betrekking hebben. De staf- muziek van liet 3a regiment huzaren luis terde dit gedeelte van liet feestprogramma op. Te balf twee op deui middag had een groote optocht plaats van versierde land bouwvoertuigen, twee- en vierwielige; rijtui gen, versierde paarden onder den man, met gekostumeerde berijders, besloten door een reclamegroep van voertuigen, met een of meer paarden bespannen, afgewisseld door een drietal muziekkorpsen. Ook op de Korenbeurs en elders deden mu ziekkorpsen zich hooren. Het avondfeest bestond, als in vorige ja ren, uit muziekuitvoeringen op het Schut tersveld, op Zomerzorg en Zomea-lust, terwijl het feest besloten werd door een groot schit terend vuurwerk, vervaardigd door de firma Ruyseh, te Utrecht. Een gedeelte van het Schuttersveld was tot kermis ingericht. Lijster van gat in Gaaster- land. Men schat het aantal strikken, dat thans in de Gaasterlandsche bossohen is uit gezet op meer dan 100.000. De vangst is nog niet grootde vogels blijven nog op de akkers Ruw weder drijft de lijsters naar de kreupelbosscheu zoodat de laatste dagen de vangst dan ook wat beter was. Doch de groo te vlucht is nog niet gekomen. Voor weduwen en weezen. Bij het comité dat geld inzamelt voor de nage laten betrekkingen dér verongelukte Arue- muiidsche visschers is thans ingekomen een bedrag van f 12,332,40, terwijl de door bet comité te Middelburg ingezamelde en ont vangen giften nog niet zijn afgexlrageu. (M. Ct.) P ci k k 0 n. Uit zeer vertrouwbare bron kaan het N. v. N. med'odeelen, dat dei enkele pokkeugevaillerr, weikei te Amsterdam zijn voorgekomen, niet zijn toegenomen Aan twee woningen, is thans nog het biljet „Be smettelijke ziekte, pokken" aangeplakt. In het Wilhelmina-gaistliuds woixlen op het oogen|blik vier pokkoulijldens verpleegd enf bevindien zioli tien personen, allen familie leden van de lijders, in observatie. In de afgelcopen week deed zich gelukkig geen enkel nieuw geval voor, terwijl de laatste twee gevallen werden geconstateerd

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2