KOLONIËN. BINNENLAND.' museum to Louden en het museum to Weo- neu do rijkste openbare verzamelingen van gesteenten en ertsen, die van eiders in het heelal op do aarde zijn uewgevallen. To Woenen zijn 560 van do 640 bekende soorten (steen, iizer of ijzer met steen) ver tegenwoordigd. Thans echter kau men in de verzameling van Ward-Coonley to Now-York 578 soorten bijeen vindon. Het grootste ge deelte er van is uit Rusland afkomstig, waar de heer Siemaschko te Charkow eene col lectie van 400 soorten had bijeengebracht, waarbij hoogstzeldzame. Na zijn dood stond zijno dochter deze verzameling voor 12.000 roebels aan prof. Ward af, die zelf reeds heel wat had verzameld en van zijn reis naar Rusland gebruik maakte om in atidero doe len van dat land, ook in Siberië ou in Perzië, zijne verzameling aan te vullen. Dit is hem uitstekend gelukt. Zelfs van den Shah van Perzië wist bij eon kostbaren goudhoudendeai meteoriet to verwerven. In het physiologischi Instituut te Bar lijn is een onderzoek ingesteld over den in vloed van het dragen van een voile op het gezichtsvermogen. Omtrent den uitslag vin den wij medegedeeld, dat inderdaad storin gen voorkomen, welker bet eekenis afhangen van liet weefsel en dan 3e Hour. Witte voiles zijn nadeeliger voor do oogen dan zwarte; dunbio met uauwo mazen brengen minder stoornis teweeg dan grovere met wijde mazen, maar de eerste werken over grooter ruimte. Scbuinloopende draden zijn beter dan rech te. Het minst schadelijk zijn dunne voiles, zondof moesjes. Hbld. vIn Armontières hebben de spin ners en wevers bij de Zondag gehouden stem ming ach met groote meerderheid van stem men voor het voortzetten van de staking verklaard. Van rond 12000 arbeiders en ar beidsters, namen 8576 aan het referendum deel; 7264. waaronder 700 Belgen, stemden voor de staking, 1300 er tegen. Ook de ko- lendragors in Duinkerken namen een besluit in dicnzelfdeu geest. vIa Soiiftenberg bij Kottbus werd de doodgraver betrapt op het stelen van aard appelen. Uit wrok daarover besloot hij, zich hot leven to benomen. Hij groef vooraf zelf zijn graf en hing zich daarna op. Hij liet een briefje aahter mei de volgende verkla ring: .„Zoo komt' liet ongeluk over iemand, wanneer hij als doodgraver te weinig te doen heeft. Mijn graf heb ik zelf gegraven, tijd had ik genoeg daarvoor. Ad je vTo Barcelona ontplofte op do trap van het hui9, waarin de politie commissaris woonde, een met kruit gevulde bus. Niemand werd gewond; de materieelo schade is odlitcr aanzienlijk. vNiet ver van Trenton in don Staat Now-York botsten, naar de Frankf. Ztg. meldt, twee arbeiderstreinen van den Pen- sylvania Spoorweg tengevolge van den dik ken mist o]) elkander 16 arbeiders weiden gedood; eeu 30-taJ verwond. OOST-1NDIË. Het tekort in 's lands kas. Over de groote onregelmatigheden, ontdekt in hot behoor van 's lands kas te Djokja karta, wordt van daar aan de Java-Bod a geseind: Hot tekort in 'e lands kas alhier werd ont dekt na oen bericht van het departement van financiën, dat hot prooe6-verbaal van. overgave eu overname der kas door den vo- rigen secretaris aan den commies 8. uitbleef. Daaraan herinnerd, heette het stuk reeds te zijn verzouden, maar legger noch conecpt Weken in het archief aanwezig. Dit wekte argwaan bij den inspecteur Z. Bij een, door dezen ingesteld onderzoek bleken de maan- delijksche kasstaten ook niet compleet, en do ontbrekeude nergens te vinden. Dfe com mies M. vestigde er de aandacht op dat het kiueaido van den 31en December 1902 met ruim f 30.000 te min was overgebracht. De uit Batavia opgezonden, staten gaven aanleiding tot voortdurende ontdeikking van verschillen. Er zijn zelfs fictieve mandaten, geslagen tot aanzienlijke bedragen. De resident telegrafeerde den officier van justitie te Semarang, die na een kort ver hoor, den commies S. in voorloopige hechte nis stelde. Men schab het tekort eer boven dan be neden do f 50.000, Alles wijst op slechte controle door de, mot werk ©verkropte, secretarissen, die allee aan hun commiezen moeten overlaten. Tweede telegramIn een naburige desa is een d^el des kasvieiHntwoordiaigon, gedeel telijk v. rbrand, teruggevonden Heden (14 Sept.) achterhaalde de officier van justitie vele archiefstukken ten huize van een familielid van den gearresteerden, commies S. Voortdurend worden nieuwe fraudes ont- dekt. Ben klerk is bijna krankzinnig. Heel het residentiekantoor is in rep en roer. Do resident is persoonlijk bii het ge heel e onderzoek aanwezig. Derde telegramHet. door den officier van justitie ingesteld onderzoek naar het hier ontdekte tekort in 's lands kas werpt geen verdenking op anderen dan dan com mies C. L. S-, die reeds acht jaren aou heb ben geknoeid. Hij wees do plaats aan. waar de asch der verbrandde kasstaten was begra ven, waaruit de officier nog menig gaaf do cument te voorschijn haalde. De verdachte i9 nagenoeg geheel in confessiehii zegt door zijn chefs nooit gecontroleerd to zijn, en van het departement van financiën kwam nooit een aanmerking, omdat de. naar Batavia ge zonden stukken wfcl in orde waren. Vierde telegram. Het alhier ontdekte te kort in 's lands kas is nu reed aangegroeid tot f 65,000. Pr» bezittingen van den verdach ten commies C. L. S. zijn uiterst gering, swodat hef een raadsel ia waar al het ver dwenen gold gebloven i». Do Staatscourant van Dinsdag 20 October 1903, bevat de volgende Kon. beslui ten benoemd tolt ridder ia de orde van den Nederlaiudscihen Leeuw G. Eschauzier, tc s Gravenliage, en A. van Rossum. te Haar lem, adjulact-gcdeiegeerden. van Nederland in de Permanente commissie voor de suiker te Brussel. benoemd tot plaatsvervangend-voorzitter van den Raad van beroep voor de Ongoval- lon-vorzekenng te Utredbt, mr. J. F. E. Clanngbould, advocaat ca redhter-plaatsver- vanger in de rechtbank aldaar. Koningin Wilhelmma, Prins Hendrik en groothertogin Marie zijn om 5 minuten over half tien mot oen Nederlandsch hof- rijtuig naar het landgoed Dobbin vertrokken, om daar een paar dagen te vertoeven. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn voornemens rechtstreeks van Mecklenburg naar Het Loo terug te koeren. De terugreis kan in het begin November verwacht worden. N. R- Ct. De minister van Oorlog zal Woensdag te Prinsenihage do militaire revue bijwonen, ter eere van het herinneringsfeest der Mili taire Academie. Onze eoaisul-geueraal, zaakgelastigde to Bangkok, ide heer Domela Nieuwe nhuis, is op zijn standplaats aangekomen. In aansluiting aan een vroeger reeds door zijn ambtsvoorganger genomen desbe- treffenden maatregel, heeft de minister van financiën, nu 't -ebleken is dat die maatre gel geen practisch gevolg had, de directeu ren der registratie en domeinen aangeschre ven om, wegens herhaaldelijk voorkomende ontduiking van registratierecht, door mid del van gcfingeerden inbreng in naamlooze vennootschappen, de aandacht van het pu bliek. en inzonderheid van de notarissen te vestigen op het gevaar van het misdrijf, van valschheid in geschrifte (artt. 225 en 227 W. v. Strafr.), waardoor men zich on bewust schuldig maakt door het opnemen of doeu opnemeu van bedoelde onware ver klaringen in akten, die in !t vervolg zullen worden opgemaakt. De „Ajrmen wet". Volgens eene Haagsche correspondentie in de Midd. Ct. wordt bij de nieuwe Armenwet, in ontwerp gereed bij het departement van binnenland- sche zaken, de armenzorg beschouwd als een onderdeel der sociale wetgeving. Het begin sel, waarvan rij uitgaat, is dat er san en- werking moet zijn tusschen de verschillende bestaande organen van armenzorg, die zal worden verkregen door de schepping vaneen Armenraad, waarin de diaconieën der ver schillende proteatantsche en israëlitische kerkgenootschappen en het r.-k. armbestuur, zoogoed als do particuliere armenzorg (type „Liefdadigheid naar vermogen") vertegen woordigd zijn naast het armbestuur van ue gemeenschap. De centralisatie in de armen zorg, aldus verkregen, zal een der grootste fouten in de tegenwoordige armenverzorging opheffenhet bestaande in menig geval vol komen gebrek aan samenwerking tusschen de verschillende organen der armenzorg, die in de nieuwe wet echter hun zelfstandigheid niet zullen verliezen. Want door het samen brengen van deze drie elementen, die zich thans op dit gebied bewegen: kerkelijke, particuliere en overheidsarmenzorg, zal een centralisatie plaats vinden, naast een decen tralisatie in de wijze van werken. De verdere inrichting der armenzorg zal volgens het bekende Elberfeldsche stelsel ge schieden. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 17 October jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2,244,571,77, en dat cp dcnzelfdcu dag door de Neaerlandsohe Bank ingevolge art. llbis van haar ootrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 3,355,310,77$. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Amsterdam is ontvangen f 50, ingezon den als „den Staat toekomende" De kapitem ter zee P. F. H. "Vblcke, geplaatst in do directie der marine te Am sterdam en belast met de betrekkiug van hoofd van het Vak van Uitrusting bij 's Rijks werf aldaar, wordt met 3 November a~ s. eervol van deze betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld en in gemelde betrek- Icing vervangen door den kapitein ter zee I. van den Bosch. Vorhooging Oorlogsbegroo- t i n g 1 9 0 3. Aangevraagd wordt o. a. meer f 20.000 voor four ago en f 7000 meer voor de overige, verzorging van paarden, en f 52.000 iu verband mot een te lage raming van vee en andere levensmiddelen. In verband met den wisselvalligen aard der uitgaven te dezer zake, waardoor een juiste raming niet wel mogelijk is, wordt f 46000 meer gevraagd voor scheeps- en wa genvrachten. Tegenover deze vermeerdering van uitgas- ven, staat vermindering van verschillende plaatsen. Door den heer G. Azinga Venema, plantkundige aan het Rijksproefstation voor zaadcontrole to Wageningen, is aan die in- richting een door hom zelf verzameld en gedetermineerd platen-herbariumbevatten de ongeveer 200 exemplaren, waaronder en kele zeldzame, geschenken. Aan den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Omtrent de nogal alarmcerende berich ten botrcffendo den gezondheidstoestand van dun heer J. van Alphen, lid der Tweede Kamer, zijn we, zegt de „Stand tot onze voldoening iu staat mee te deelen, dat de ongesteldheid geenszins een zorgwekkend karakter draagteenige tijd van rust is voor den heer Van Alphen noodzakelijk. Gjstereuvoormiddag had op de begraaf- S'aata aan do Groencsteeg do teraardobestel- ng plaats van prof. dr. Gustavo Schlegel, in loven boogloeraar in do Chinecschc taal en letterkunde aan de universiteit te leiden. Voor het stoffelijk overschot het huis Vas uit gedragen. sprak oen der oudste vrienden va» den afgestorvene, dr. J. D. E. Scbmeltz, di recteur van liet. Ethnographisch Museum, daar oen woord van afscheid eu doei neming tot rijn vriend en leermeester, dien hij schetste als een man van eerlijke overtui ging, een strijder voor recht en waarheid eu een grootmeester op het gebied der weten schap. Had men als Spr. meer hem begrepen ea gewaardeerd, ondanks de ruwe kanten van zijn karakter, dit leven zou niet vereenzaamd rijn, zooals thans het geval is geweest. Naar eeu woord van Oud-Egypte vroeg Spr. of deze doode hot. aandenken waard was en beant woordde deze vraag bevestigend, waarna hij den doode namens meerderen oen: „rust in vredetoewensohte. Aan de groeve, waar vele collega's hoogleer- aren, studenten en andere dcelnemenden zich hadden vereenigd, voerde namens do univer siteit do rector-magnificus, prof. dr. H. Ka merling Onnes, hot woord. Nauwelijks, aldus begon de rector-magni ficus, heeft zich liet graf om onzen Hoffman, gesloten, of do Senaat staat weer in rouwl gedompeld! bij bdji de groeve van een dierge nen, die in ruiruo mate bobben bijgedragen tot den luister der Leidsohe universiteit. Hoe geheel anders rijn echter thans de omstan digheden boo geheel anders onze gewaarwor dingen. Thans ia niet plotseling in zijn volle kracht oen man van ons weggegaan, die ons kort to voren met een vriendelijken lach de hand had gedrukt. Aan Gustave Schlegel bracht do dood verlossing uit een lijden, dat onze herinnering aan zijn laatste levensjaren met diep medelijden vervult. Het hoogste voor hem was te werken en dat heeft hij gedaan zoolang het lichte dag voor hem was, doch nog voor de nacht was gekomen schoof zicE onverbiddelijk een scha duw tusschen zijn geest en de kunstig veel vormige letterteekens, met welke deze zich van jongs af had vereenzelvigd. En dubbel zwaar drukte hem het noodlot, daar hij nar genoeg alles ontbeerde, wat hem had kun nen steunen en troosten. Hem ontviel met rijn werk alles. Blindheid was voor lem erger dan de dood, naar welken hij verlang de. Spr. schetste daarna den overledene als scherpzinnig taalgeleerde, waardoor zijn naam bekend is in lieel de wetenschappelijke we- eld. Dank Schlegel'» Holl.-Chineesch woor denboek, mogen de Nederlandsche letteren zich beroemen het uitvoerigst woordenboek to bezitten, dat op het terrein van de Aria- Usche studie bestaat. Op het gebied van de Chineesche geheime genootschappen le verde Schlegel een standaardwerk. Spr. schetste daarna welke voldoening de overleden van zijn arbeid heeft gehad ge tuige de vele eerbewijzen van allerlei aard, hem ten deel gevallen. Namens den Senaat bracht spreker ten slotte warme hulda aan de nagedachtenis van den man, die zooveel heeft vermocht en gaf uiting aan de smart, die den Senaat over dit afsterven vervult. Na prof. Kamerlingh Onnes voerde nog even het woord de praeses van het Leidsche Studenten corps de heer Wttwaal, die Schle gel schetste ats een leermeester, aan wien de leerlingen alles hadden te danken. Namens het corps legde hij eigenhandig een krans op het graf. Do broeder van den overledene, de heelr L. Schlegel, dankte voor de laatste eer zijn ge liefden broeder bewezen. Onder de vele kransen was er ook een van de Staatscommissie voor Indische wetgeving, waarvan de overledene meer dan tien jaren lid was. Deze oommissie was aan de groeve vertegenwoordigd door de heeren mr. A. J. Immink en mr. A. D. W de Vries. aHet hoofdbestuur der Ned. Maatschap pij tot bevordering der geneeskunst heeft be noemd de volgende coramisBiën eene commissie voor het instellen eener enquête naar de hier te lande gedane waar nemingen omtrent het al of niet ontstaan der tuberculose door besmetting, bestaande uit de heeren dr. C. C. Delprat, prof. dr. A. P. Fokker en dr. C. Nolen eene commissie tot onderzoek naar de wenschelijikheid van ziekeninrichtingen ten platten lande, bestaande uit de heeren dr. N. H. Frank, dr. J. F. Ph. Hers, dr. W. Poolman, dr. M. de Vlieger en dr. J. L. C. Wort man eene commissie tot onderzoek naar het leven van schepelingen aan boord, bestaande uit de heeren dr. B. Brongers Lzn., dr. E. J. Buning. dr. J. W. Hofstede, dr. L. O. van der Meulen en dr. T. T. Thijssen. Gisterenavond is te Haarlem in een vergadering onder leiding van mr. H. Ph. de Kanter, besloten een kiesvereeniging, aan gesloten bij de liberale Unie, op te richten. De heeren De Kanter, J. E. J. L. Kleynen- berg en K. Reyno zullen een reglement ont werpen. De quaésti e-L i n d e m a n. Het hoofdbestuur der veroeniging vau leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, heeft een praeadvies uitgebracht op de vra gen, voorgesteld door de leden dr. E. H. Groenman c. s. in zako het ontslag van den leeraar Lindeman. De eerste dezer vragen luidde: of men de motie van 26 Augustus j.l. omtrent een wettelijke regeling van de rechtspositie van den leeraar, Rijksambtenaar, bij do Regee- ging wenscht in te dienen. Het hoofdbestuur spreekt de hoop uit, dat de leden met groo- to meerderheid machtiging zullen geven de motie bij Regeering en volksvertegenwoor diging in tc dienen, en adviseert dus de eerste vraag bevestigend to beantwoorden. De tweede vraag„Zijt gij van oordeel, dat het aan den heer Lindeman als ambte naar gegeven ontslag niet door de omstan digheden gewettigd was," wenscht het hoofd bestuur niet beantwoord te zien o.a. omdat in de algemeene vergadering van een ver- eeniging, die personen van allerlei politieke inzichten onder hare leden telt, niet moet worden uitgelokt eene bespreking in bijzon derheden van een kwestie, waar omtrent een veroordeelende «f vrijsprekende opinie zoo zeer samenhangt met Staatkundige overtui ging en aoo zeer kan worden beheerscht door het individueele politieke standpunt der le den. De derde vraag: „of het hierboven uit gesproken oordeel aan regeering en volksver tegenwoordiging kenbaar 'zal wordeni ge maakt, wenscht het hoofdbestuur in elk ge val ontkennend beantwoord te zien. „Wordt aldus gehandeld," zegt het hoofd bestuur, „dan verlaat do vereeniging niet hare prijzenswaardige gewoonte die zeker in hooge mate bijgedragen heeft tot het ver krijgen van den goeden naam, welke de ver- eeniging bezit en het prestige, dat zij zich verworven heeft om zich slechts tot de regeering te wenden niet wel overwogen adressan en adviezen, waarin naar juiste for- muliering is gestreefd e* die behoorlijk zijn gemotiveerd- Voor hen, die geene uitnoodiging heb. beu ontvangen om ter gelegenheid van den 80en verjaardag, op 27 Januari 1904, van den grijzen meester Jozef Israels, door deel neming aan do hem alsdan te brengen inter nationale hulde, van hunne belangstelling te doen blijken, staat blijkens mededeeling der hiertoe op initiatief van den kunstschil der H. W. Mesdag geivormdë hoofdoomité's de gelegenheid open voor het plaatsen hun ner handteekeaiing eu voor het storten hun ner bijdragen bij1 het genootschap „Pulchri Studio", Lange Voorhout, Den Haag, en bij dö maatschappij „Arti et Amicdtiae" te Am sterdam (welke beide maatschappijen met dia Hollandsohe teeöoenmaatsohappij hebben me degewerkt tot do vorming der bedoelde hoofd oomité's). Nog niet. „Nu reeds?" vroegen we, toen Zondag morgen het Hanidelsblad het beriaht bracht, dat die Nederlandsche Opera (Stadsschouwburg) had opgehouden te be staan. Het schijnt, dat het doodbericht voorbarig was. De directie van genoemd gezelschap spreekt althans met beslistheid tegen, dat de ver eeniging zou zijn ontbonden en betreurde het Handelsblad's beriaht zeer. De opvoe ringen van heden en morgen gaan volgens de directie beslist door. Te Amsterdam zal op Zaterdag 31 Oc tober het monument op het graf van dien heer C. H. den Hertog op de Oosterbegraaf plaats, des namiddags om drie uur, worden onthuld. Omtrent een proefneming bij de Vrij dag te Rotterdam gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad met het door mr. N. J. E. Voogt aldaar uitgedachte stern- toestel, waardoor de telling automatisch ge schiedt, verneemt de N. R. Ct. het volgende „De na afloop der stemming in het stern- district I van het kiesdistrict V gehouden controle bracht aan het licht, dat de uit komst van de gehouden proefneming niet in overeenstemming was met den officieelen uit slag der stemming, maar eenige stemmen daar beneden bleef. Dit schrijft men daar aan toe, dat enkele kiezers bezwaar maakten om naast de officieel© stemming ook aan de proefneming deel te nemen, dat anderen bil het gebruik maken van het stemtoestel, in tegenstelling met hun stemmen bij de stem bus, blanco stemden, en weer anderen den knop van het toestel niet genoeg neerdruk ten, waardoor het toestel zijn plicht niet kon vervullen. Tntusschen heeft het toestel zelf zich flink gehouden en geen oogenblik ge haperd. De kiezers, die er gebruik van maak ten, werden op aanwijzing van dien burge meester geueel alleen met het toestel gela ten, en niet de minste controle werd! er get- houden op deze wijze van stemmen, ten ein de te voorkomen dat later gezegd zou kun nen worden dat er pressie was uitgeoefend". Een verrassing. Naar de Zw. Ct. verneemt, werd de portier le klasse J. Zorn, te Hengelo, die sedert 1 September 1863 in d enst der Maatschappijl tot exploitatie van Staatsspoorwegen is verrast met de mede- deeling, hem door den inspecteur der ex ploitatie te Zwolle persoonlijk gedaan, dat de maatschappij, bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, aan degenen, die de maat schappij. van haren aanvang af trouw heb ben gediend, een bewijB van erkentelijkheid! wenschte te geven, en hem in verband daar mede als geschenk deed overhandigen een te rijnen naam gesteld postspaarbankboekje, waarop was ingeschreven een bedrag van f 300. aNaar aan de „Zw. Ct." wordt gemeld is bij de Maatschappij tot Ex; 'oitatie van Staatsspoorwegen thans bepaald, dat de ambtenaren, wanneer zij gepasseerd mochten worden, rt zii voor hooger rang, 't zij voor betere bezoldiging, binnen 3 dagen, nadat het bericht te hunner kennis is gekomen, zich rechtstreeks tot den directeur-generaal kunnen wenden. T r a m 1 ij n N ij' m e g e n's Bosch. Naar dc „Maas en Waalsche Courant" meldt, bestaat het plan de stoomtramlijn Nijmegen Wamel over Dreu el, Rossum en Hedel door te trekken naar 's Hertogenbosch. Een nieuw bouwplan. Men meldt aan „Het Vad Door een groote combinatie, waarbij1 o.a. de heer Goekoop betrokken moet zijn, worden onderhandelin gen gevoerd met prins Albert van Pruisen, tot aankoop van de buitenplaatsen Rustoord en Noordervliét met de daarbij behoorende landerijen. Deze uitgestrekte gronden, loopende van Voorburg tot aan Den Haag, zullen voor een villapark bestemd worden. De oude Beurs. De proefnemingen tot slooping vau de gewelven van de oude Beurs te Amsterdam beginnen zoo gevaar lijk voor de omgeving te wonden, dat de hoofdcommissaris van politie bevel gegeven heeft de werkzaamheden daaraan voorloopig te staken. Gisteren middag nl. toen men weer door dynamiet een kluis deed springen, werd een stuk steen geslingerd door een raam vaan de achterzijde van eeu café in /de Warmoes- straat. Geen der daar aanwezige personen werd gewond, wel werd eenige materieele schade aangericht. Ook bij de firma Dinger vloog een steen door een der ruiten, geluk kig eveneens zonder iemand te treffen. Op de daken en binnenplaatsen van nog eenige aangrenzende perceel en weiden stec- nen geslingerd. Do kapitein der genie Van den Wijnperse, verklaarde dat de luchtdruk bij de ontplof fingen eenige Icbso stecnen, die op den bui tenmuur van do beurs lagen, heeft wegge slingerd. De kapitein noemde het onmoge lijk dat van de gewelven zelf brokstukken zoover worden weggeslingerd. Niettemin zijn de werkzaamheden gestaakt. Heden zal eene conferentie worden gehou den, waaraan zullen deelnemen de burge meester, do hoofdcommissaris van politie, luitenant G. A. Meijer, leider der werk zaamheden, en de aannemer. In deze conferentie zaJ worden bepaald op welke wijze en wanneer de aloopangswerk- zaamhedeu zullen worden hervat en voort gezet. Tot recht begrip van den bouw der oude Beunsgewelven diene, dat het gebouw wel is waar op heipalen Stond, maar dat op de kop pen dier palen een zwaar plankier was aan gebracht, waarop de 25 gewelven over de geheele breedte der Beu/rs, zoogenaamde kruisbogen, waren gemetseld', dioor zware ge smede trekankers verbonden, olm eventueele uitzetting tegen te gaan. Hoewel moker en houweel bijna geen vat hebben op deze ge welven, zag de aannemer toch de sleeping met dynamiet met leede oogen aan, omdat daardoor weinig bruik- en verkoopbare steen doch veel waardeloos puin. werd opgeleverd. TirCurige toestand Van de boeren. Daar de boeren in Friesland liet vee wel 4 a 5 weken eerder moeten stallen dan gewoonlijk en de hooioogst veel te wen- sohen overliet, moet er veel bijgevoederd wrden. Kolossale hoeveelheden lijnkoeken zijn reeds verkocht door de fabrikanten aan de veehouders, door sommigen reeds zóóveel, dat de fabriek het gansche seizoen onafge broken zal moeten doorwerken, om het ver kochte aanta' koeken te fabriceeren. Dage lijks komen nog meer bestellingen in, zoodat op menige fabriek het personeel moet ver meerderd worden, om geregeld nacht en dag te kunnen werken. De veehouders moeten noodzakelijk veel met koeken bijivoederen, want de koeien hebben in de drassige weiden veel aan vleesoh en melk verloren. In de bouwhoeken staat het er niet minder treu rig voor, daar een gedeelte der veldvruchten niet geoogst kan worden en door den regen bederft. Slecht onderhouden. Hoe treurig de toestand van sommige kerkhoven in Drente is, bltek dezer dagen tc Vastenow (gem. Em men). Men vond daar een kistje met eeu kinderlijkje door houden opgegraven, boven den grond* Schandelijk. Mdn schrijft aan De Stand. Te Houtigehage in de Friesche gemeente Smallingerland, leeft eene talrijke zeer arme arbeiders-bevolking, waarvan velen ten deele onder den grand, in ellendige krotten wanen. Een daarvan is 3$ meter lang en breed, 2$ meter hoog en daarin wonen 6 personen; in een andere van dezelfde afmetingen, hou den 8 personen verblijf, van wie twee jon gens 's nachts op den aarden vloer slapeni, terwijl een sukkelend meisje vlak bij da deutr in de tocht ligt. Deze krotten beboe ren in eigendom aan de gemeente Smallin gerland. Laat do woningwet het bestaan van dergelijke verblijfplaatsen toe? Menige koe stal is veel gezonder. De fabriek A'mstelhoek. Za terdagmiddag werd de bekende fabriek Ara- stelhioeik aan den Zijl weg te Haarlem naar men zegt of financdeale redenen gesloten. Den werklieden is aangezegd, dat men deze week nog niet naar ander werk behoefde om te zien, daar men trachten zou, alsnog vol doend kapitaal bijeen te brengen tot ver dere voortzetting van het bedrijf. O. H. C. Een jassendief. In de laatste dagen waa er in Amsterdam een jassendief aan het werk, die rijn vak ter dege bleek te verstaan. Hij sloeg bij voorkeur zijn slag in koffiehuizen, dezer dagen neg in Polen, ten koste van een bezoeker, die zijn keurige demi-saison van den kapstok verdwenen vond. Heden is 't aan de politie gelukt den dader op te sporen. De rechercheurs Peters en v. d. Meer ontdekten hem, toen hij een der gestolen jaasen in een pandjeshuis wou beleenen en arresteerden hem. 't Is een kleermaker, netjes in de kleeren, die als vakman natuurlijk een goed oog had op de jassen die hij wilde meenemen en die, om ze in zijn bezit te nemen, de niet meer nieu we truc toepaste, die hem zoo menigmaal lukte. Als bezoeker ging hij. een koffiehuis binnen, zette zich niet ver van de deur aan een tafeltje, bestelde iets, wat hij meteen betaalde en wachtte dan tot hiji iemand zag binnenkomen van ongeveer rijn eigen postuur en wiens jas hem wel leek. Dezen argeloozen bezoeker hield hij in het oog, oplettend, waar de man zijn jas ophing. Hij) wachtte dan een poosje tot hij zijn kans schoon zag, stond kalm op, trok do jas bedaard aan en ging met Bet onschuldigste gericht van de wereld de deur uit. Aan zijn praktijken is nu, dank zij de activiteit vau de politie, een1 einde gemaakt. (N. v. N.) Een aanslag. Gisterenavond werd een meisje te Venlo op den Kerkhofweg door haar vroegeren beminde door een revolver schot aan het hoofd en arm gewond1, zoodat za in het gasthuis moest warden opgenomen. De diader bracht zich zelf oen verwonding toe aan de Kand en stelde zich dadelijk na het gebeurde ter beschikking dier politie. Ernstige mishandeling. Te Tilburg zijn Zondag aan zekeren v. d. H. door zijn vroegeren kostganger v. A., met wien hij twist had gekregen, twee diepe mes steken in het hoofd toegebracht. Hierop haalde v. d. H. rijn geweer, schoot er rijn aanvaller mee in de beenen en sloeg het daarna toen deze hem weder te lijf wilde óp diens hoofd in stukken. Do politie nam v. d. H. in arrest, waaruit hij evenwel des avonds werd ontslagen, v. A. is niet bui ten gevaar. Die goede bmte nlui! Mien meldt aan de „Zw. Ct." uit Staphorst: Een bewijs, Hoeveel men qp heeft met stoomfietsen of motorrijtuigen, bleek dezer dagen alhier. De winkelier K. S. alhier, kwam Donderdagnamiddag met zijn motor rijwiel uit Meppel. Toen hij even buitien Meppel op den Rijksweg, het rijtuig van HL S. alhier, waarin nog drie andere personen gezeten waren, wilde voorbijrijden, waar schuwde hij met zijn signaal, iwee perso nen sprongen uit het rijtuig en een daarvan bedreigde hem met een mes, greep hem bij rijn keel en bracht hem uitwendige verwon-

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2