„Met afwijking van dezen regel kan door ons concessie voor den anleg en de exploitatie worden verleend'', dit is gedaan omdat men niet alle mogelijkheid voor het geven van concessie aan particu Teren voorloopig wil uitsluiten. In liet amendement wordt alleen ten beginsel uitgesproken, afwijkende van de tot nu toe gevolgde practijk. Do uitvoe ring wordt aan do Regeer in g overgelaten. Ten onrechte heeft men dan ook in de twee- do alinea van het amendement een overgangs bepaling gezien. Ook heeft Spr. niet aangedrongen op spoo- ddgo invoering van Staatsexploitatie. Hij laat do wijze en liet tempo ovcir aan de pru dentie van de Rogocring. Spr. heeft don irjdruk gekregen, dat do min. een gchool anderen indruk van den toestand heeft dan Spr. en wat hem het meest spijt, een verkeerden indruk van do zaak hoeft. Hij betreurt het, dat de Reg. zoo weinig aandacht aan Spr.'s globale becijfering heeft geschon ken en geen cijfers daartegenover heeft ge steld. Onvoorbereid was de Regeering toch niet na de reeds gevoerde gedachtenwisse- ling. Op Spr.'s categorische vraag omtrent do tarieven, heeft do minister ook niet geant woord. Do heer Vara Veen zegt geen princi pieel tegenstander te rijn vaat Staatsexploi tatie, maar hij acht niet bewezen, dat de telefonie op dit oogenblik niet is, gelijk rij behoort te wezen en dus Staatsowername en exploitatie noodig af gewenscht is. Maar, is door den voorsteller en den ver dediger van liet amendement gezegd, men moet ook oog hebben voor do toekomst. Dat geeft Spr. toe, maar de tolcphonie is in den 1 natsten tijd zeer vooruitgegaan en ecu prik kel is dus niet noodig. Staatsexploitatie is ongetwijfeld duurder. Gomeenteêxplodtaitie is al duurder. '6 Gra venhage b.v. betaalt al dadelijk f 10.000 per jaar meer aan tract em enten don de Bell Tel. Mij. cn, Staatsexploitatie is nog duurder, om dat zij een heirleger ambtenaren zail eisehen. Waar do minister zegt de verantwoordelijk heid voor Staatsexploitatie niet te kunnen aanvaarden, daar kan de Kamer, die geen verantwoordelijkheid draagt, het amende ment niet aannemen. Spr. hoopt dlat de minister ziah beslist zal uitlaten. Dc heer Van W ij c k wil gaarne geld toestaan voor eeoo commercieel© boekhou ding, die ook andere departementen ten goefclo kan komen. Wat echter de Staatsexploitatie van do telefoon betreft, sluit spreker zich aan bij het betoog vwui den heer Van Veen. Ook hem is do noodzakelijkheid daarvan nog niet aamgöbooud en ook hom is niet bewezen dat het partioullier initiatief to korb is geschoten. Dc heer Pompe van Meerder- voorb houdt, vol, dat men bij aanneming van het amendement een sprong in het duis ter gaat doen, daar elke financieelo basis ontbreekt. De heer Van Löben Sols verklaart een voorstander van Staatsexploitatie te rijn mits hot bedrijf zoodanig worde ingericht, dat het zich zelf dekt. Do Staat moet een onderzoek instellen naar do financieele ge volgen, en blijken dio voldoende, dan moet de Staat onverwijld tot naasting overgaën. Het beginsel van, hot amendement juicht Spr. toe, maar met hei oog op do bestaande on zekerheid kan hij er zijn stem niet aan gewen. De heer Helsdingen zegt, dat hot vol strekt niet zijne bedoeling is dat hier olk jaar gesproken moet worden over loonen en arbeidersverhoudingen bij da telefonie. Dat zal alleen beliooren to geschieden, wanneer er misstanden rijn. Dat de Staat altijd duur der exploiteert is niet waar. Men zie maar ecus naar de posterijen. Welk particulier zou die zoo goedkoop kunnen exploitecren DeMinistor van W., H. en N. blijft zijn bezwaar handhaven, nl. do overnamo van de plaatselijke netten. Dë telefonie acht do minister van hot hoogste belang voor do bo- woonbaarmakiug en bewoonbaarhouding van het platteland en het blijft zijn streven daar voor te zorgen. Do minister hoopt dan ook, dat zijn werk niet zal worden onderbroken. Do inter locale telefoonverbindingen blijft do minister van het hoogste belang achten en vestigt men in versckilleude doelen des lands intercommunale bureaux, dan volgen van zelf do aanvragen tot aansluiting van looalo netten. De minister is niet tegen aanleg van Staatswege, maar men moot toch altijd in overleg treden met do gemeentebesturen. Kan geen overeenstemming mot de gemeente be st uien verkregen worden en is toch aanlog van een locaal neb noodig, dan moet dit van Staatswege gescüiaedeii. Op de 'begrooting heeft de minister reeds uiting gegeven aan dat beginsel. '9 Ministers groote bedenking tegen het amendement is de overnamo. Wat de klachten Ijeireft, de minister acht het oono onmogelijkheid om allo wonschen to be vredigen. Staatsexploitatie is alleen dan ge wettigd, wanneer particulieren het werk niet of niet goed doen. Een staalkaart van tarieven zal men bij Staatsexploitatie even goed krijgen, en ver schillende systeemen voor de vaststelling der tarieven zullen ook blijven bestaan. Dat :s niet te ontgaan. Verschillend© concession zullen moeten worden aangevuld, ook in ver band met de tarieven en daartoe dient art. 20 van dit ontwerp. Tot onderhoud van de locale netten zijn de concessionarissen nu reeds verplicht, ook in hun eigen belang, want anders wordt geen intercommunale aan sluiting toegestaan. Die bepalingen zullen echter nog verscherpt worden, zoodat de Rog. zich volkomen aansprakelijk stelt voer het goede onderhoud van de locale netten. De minister herhaalt zijne bezwaren tegen Staatsexploitatie en legt er nogmaals nadruk op, dat locaio en intercommunale tckfooie gescheiden moeten blijven. De intercommu nale telefonio en de telegrafie zullen steeds bij elkander behooren. Naar 's min. oordeel heeft de Staatscommissie alleen willen huldigen het beginsel van Staatsexploitatie. Zij heeft beoogt een platonische uitspraak ie doen en niet anders. Daartegenover stelt de heer Tydeman oen direct gebod, waaraan da delijk voldaan moet worden. Het amende ment is voor do Reg. dan ook onaannemelijk en rij hoopt dat do heer Tydeman er toe zal kunnen komen om rijn amendement in te trekken. De heer Bos, voor do derde maal het woord voerende, komt er tegen op, dat tio minister hem woorden in den mond heeft gelegd, welke hij Vrijdag niet gebezigd heeft. De heer Tydeman verdedigt nogmaals uitvoerig rijn amendement, waarop de Mi nister weder antwoordt met eene nadere bestrijding. De beraadslaging werd hierna gesloten!) Het amendement-Tydeman werd verwor pen met 45 tegen 31 stemmen. Tegen de rech terzijde met de heeren Van der Vlugt, Hen- nequin, van Karuebeek, van Foreest en Roëll van de linkerzijde. Op art. 2 was een amen dement voorgesteld door de socialisten, strek kende om de dienstregelingen, en de arbeids voorwaarden, van het bedienend telefoon personeel te onderworpen aan de goedkeu ring dor regecring, welk amendement vol gens de toelichting door den heer M e 1 o h e r s van nog groote r gewicht is geworden na de verwerping van het amendement-Tydeman. Nog is een amendement voorgesteld door den heer Tydeman, strekkende om te bepalen! dat ook ingeval van „staat van beleg" de telegraaf- en telefoondienst onder het beheer van den minister van waterstaat wordt ge steld. Na toelichting door den voorsteller, werd de vergadering verdaagd tot heden; 11 uur. Berichten. Dë Staatscourant van Woensdag 21 October 1903 bevat de volgende kon. beslui ten: benoemd met ingang van 1 Januari 1904 bij het departement van financiën tot refe rendaris jhr. mr. G. C. van Weiier, thans commies-griffier bijl de Tweede Kamer der Staten-Generaal opgeheven do afzonderlijke rijksadvocaturen in do provinciën Zeeland, Overijssel en Drenthe on in verband daarmede eervol ont heven van do waarneming der betrekking van rijksadvocaat: in de provincie Zeeland! mr. M. J. do Witt Hamer, in de provincie Overijssel mr. J. van Setten, in de provincie Drenthe mr. A. Hillingh ten Oever; benoemd tot rijksadvocaat te 's Gravenhage jhr. mr. E. N. de Brauw, thans waarnemend rijks advocaat aldaar; tot plaatsvervangend rijksadvocaat te 's Gravenhage, buiten bezwaar van 's rijks schatkist en tot wederopzegging toe, jhr. mr; W. M. do Brauw, thans plaatsvervanger van den waarnemend en rijksadvocaat te 's Gra- venhago; tot rijksadvocaat to Rotterdam mr. E. E. van Raai te, tha*H9 waarnemend rijksadvocaat voor de arrondissementen Rotterdam en Dor drecht tot plaatsvervangend rijksadvocaat td Rotterdam, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist en tot wederopzegging toe, mr. D. E. van Raalte, thans plaatsvervanger van den waamemendon rijksadvocaat voor de ar rondissementen Rotterdlam en Dordrecht tot rijksadvocaat binnen het ressort van het gerechtshof te Arnhem, tea* standplaats Arnhem, mr. I. Everts B.Hzn., thans waarne mend rijksadvocaat in do provincie Gelder land; tot plaatsvervangend Rijksadvocaat bin nen het ressort van het gerechtshof to Arnhem;, ter standplaats Arnhem, buiten be zwaar van 's Rijks schatkist en tot wederop zegging toet, mr. C. de Ketmpenaer, thans plaatsvervanger van den waarueonenden Rijksadvocaat in de provincie Gelderland tot Rijksadvocaat binnen het ressort van het gerechtshof te Leeuwarden, ter stand plaats Groningen, mr. A. W. Romkee, thans Rijksaldfvooaat in de provinciën Groningen en Friesland tot plaatsvervangend Rijksadvocaat bin nen het ressort van het gerechtshof te Leeu warden, ter standplaats Groningen, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist en tot weder- opzegging toe, mr. S. C. H. Romkes, advo caat en procureur te Groningen; de volgende bepalingen zijn getroffen dat de Rijksadvocaat te 's Gravenhage, jhr. mr. E. N. de Brauw en de plaatsvervangende Rijksadvocaat aldaar jhr. mr. W. 31. de Brauw, hunne funotiën zullen uitoefenen bij den Hoogen Raad, het gerechtshof te 's Gra venhage en de arrondissements-rechtbank al daar dat do rijksadvocaat te Rotterdam, mr. E. E. van Raalte, en de plaatsvervangende rijks advocaat aldaar, mr. D. E. van Raalte, hunne functiën zullen uitoefenen bij de arrondis sementsrechtbanken te RotterdamDor drecht, Middelburg en Zierikzee; dat de rijksadvocaat mr. W. H. K. Mou th aan en de plaatsvervangende rijksadvocaat mr. C. D. Asser Jr., in stedo van in de pro vinciën Noord-Holland en Utrecht, hunno functiën zullen uitoefenen binnen het res sort van het gerechtshof te Amsterdam, ter standplaats Amsterdam; dat do rijksadvocaat- mr. E. H. J. M. van Zinuicq Bergmaan, in stede van in de pro- vincien Noord-Brabant en Limburg, zijne functiën zal uitoefenen binnen het ressort van het gerechtshof te 's Herogenbosch, ter standplaats 's Hertogenbosch dat do plaatsvervangende Rijksadvocaat mr. G. B. J. M. van Zinnicq Bcrgmann, in stede van in do provincie Noordbrabant, rijn functiëu zal uitoefenen bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch en do arrondissements rechtbanken te 's Hertogenbosch en te Breda, ter standplaats 's Hertogenbosch dat do plaatsvervangende Rijksadvocaat mr. A- P. D. Bauduin, in stede van in de provincie Limburg, zijne functie zal uitoefe nen bij do arrondissemcnst-rechtbanken te Maastricht en te Roermond, ter standplaats Maastricht. benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Heerenveen mr. J. J. E. B^schloo te Heerenveen, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener ;n hrt arr. Wolvega; benoemd tot schoolopzioner in het arr. Wolvega G. Blok te Zwijndrecht; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Weetbroek en Achttienhoven J. H. de Waal Malefijt; benoemd tot ridder in de Oranje -Nassau» orde F. W. Yiehoff Jr., kapitein der d.d. schutterij fc© Amsterdam toegekend do eere-medaillo der Oranje- Nassau-orde in zilver aan W. Karssen, ser geant-majoor der d.d. schutterij te Amster dam; op verzoek op non-activiteit gesteld de luitenant-kolonel F. van Hasselt, comman dant van het korps rijdende artillerie; benoemd bij den generalen staf: tot luitenant-kolonel de majoor W. A. Sodenkamp van dien staf; bij het wapen der artillerie: biji den staf van het wapen: tot luitenant-kolonel de majoor W. A. P. F. L. Rovers van dien staf, directeur der arti[lerie-3chietschool bij het korps rijdende artillerie tot com mandant van het korps de luitenant-kolonel J. D. Wagner, van het 3e regiment veld artillerie; overgeplaatst bij het 4e regiment vesting artillerie de luitenant-kolonel J. A. Leh man n, van den staf der artillerie, en zulks onder eervolle ontheffing van de betrekking van hoofd der geschutgieterij. H. M. de Koningin-Moeder zal Don derdag-namiddag te 5.21 van het station Baarn (H. IJ. S. M.) naar Diritsckland ver trekken. Minister Kuyper is Maandag te 's Gra venhage teruggekeerd. Het doel rijmer korte reds was niet een bezoek aan onderwijsinrich tingen te Hamburg, doch een audiëntie bij H. M. de Koningin te Schwerin. Do minister van buiteinlandscke zaken wordt einde dezer maand1 te 's Gravenhage terugverwacht. Te 's Gravenhage rijn aangekomen de heeren Linz da Terra Vinna', secretaris van do Portugeesohe legatie te Brussel, en C. H. Davidson, koloniaal secretaris te Pretoria! Het ontwerp-Armen wet wordt eerst daags naar den Raad van State verzonden. Wijziging Drankwet. Ingediend is een wetsontwerp tot herzie ning van de wet van 28 Juni 1887 (Stbl. no. 97), houdende wettelijke bepalingen tot rege ling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, zooala die wet is gewijzigd bij verschillende latere wetten. De Staatscourant no. 246 bevat een kon. besluit van den 2den October 1903, tot wijj- ziging van de bepalingen nopens den vrijdom van den accijins op gedistilleerd, dat met hout geest vermengd is. Daarbij is bepaald' dat artikel 7 van het koninklijk besluit van 14 September 1872 (Staatsblad no. 89) wordt gelezen als volgt „Voer do toepassing van den vrijdom vol gons art. 1litt. b, moet het gedistilleerd wor den vermengd met zeven en een halven Eter houtgeest op eiken hectoHter gedistilleerd na herleiding tot de sterkte van honderd per cent. Do houtgeest moet zijn van eene door on zen minister van financiën goedgekeurde samenstelling. De gemengde vloeistof wordt genoemd ge- met hy leer d' gedistilleerd." Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Zeeland, district Hulst, werden uitgebracht op J. van Waesberghe, cand. ccntr. kath. kiesvereeni- ging 1140; P. Dregmans, anti-rev., 1148; mr. F. C. van Dëinso, lib., 931, en C. Die^ riok, kath., 860 stemmen, zoodat herstem ming tusschen de twee eerstgeneemden moet plaats hebben. Het adres van dr. Sijtsma c.s. te Baflo, aan Gedeputeerd© Staten, houdende het ver zoek tot schorsing van den burgemeester on zer gemeente, den heer J. Doornbosch, krach tens art. 60 der gemeentewet, wegens de vele eu sedert jaren plaats gehad hebbende mal versatiën bij het beheer der gemeentehjke geldmiddelen, is door gemeld college in han den gesteld van den commissaris der Koning in ter afdoening. Een Pruis Ned. Raadslid. Een zonderlinge toestand heerscht tea Schin- veld (L.). Een raadslid nl. bad als zoodanig ontslag gekregen, daar de kantonrechter te Heerlen had uitgemaakt, dat hij geen Ne derlander was. Ged. Staten vernietigden evenwel het raadsbesluit, waarbij bedoeld lid ontslagen was, omdat hij gedurende den tijd, dat bijl ritting had, 't Nederlanderschap niet Had verloren, aangezien hiji 't nooit had ge- Had. Indertijd evenwel waren rijn geloofs brieven goedgekeurd, dus kan de man weer zitting nemen tot zijn tijd om is. Zoo kan dus een Pruis Nederlandsch gemeenteraads lid rijn, zegt de Tel. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat met in gang van 1 November 1903, de Buitsche plaats Halberstadt wordt opgenomen in het telephoonverkeer met de Nederlandsohe plaat sen, welke reeds tot de gemeenschap met Berlijn zijn to« gelaten. De prijp van een enkelvoudig gesprek be draagt f 1.45. Overigens gelden, de regelen en voorwaarden als voor het internationaal verkeer tusschen Nederland en Duitschland vastgesteld en in den Rijksgids vermeld rijn. Het 75-jarig beataan der K. M. A. Het feestvierend© Breda aal het waar lijk nog treffen met het weer. Gisteren en vandaag is er al meer zonneschijn geweest dan de geheele Octoberznaand tot nogtoe ople verde. Voor de versieringen ïs dit waarlijk een meevallertje. Men had wijselijk gewacht met liet aanbrengen ervan tot de laatste oogcnblikken, wel wetende, dat de regenvla gen waarvan wij dë Jaatste weken zoo ruim schoots ons deel kregen, in één uur konden vernielen, wat met zooveel zorg was aange bracht. Doch thans heeft men met rappe hand voltooid, wat nog voltooid moest worden en is de stad in fcestkleediji, op die wijze blijk gevende van haar belangstelling in het feest der Academie. Al dadelijk treft hot oog bij. het verlaten van het station een fraaie eorepoórt. van reusachtige afmetingen waarop een opschrift „welkom" de reünisten b groet. Verder prij ken cr op de jaartallen 18281903 en het opschrift: „Hulde aan de Koninklijke Mili taire Academie". E011 tweede eerepoort is opgericht op het Kasteelplcin, tegenover den ingang tot de Abadom ie-terrei n enterwijl op de Groote markt een muziektempel in Moorscheu stiil ia geplaatst, versierd met guirlandes van pparregroen, die met do vlaggen ook in ver I schillende straten zijn aangebracht. In de Veeniarktstraat rijn dwars over do straat oranje-vanen aangebracht waarop de namen prijken van hen, dio achtereenvolgens de Academie hebben bestuurd als gouverneur. Op tal van plaatsen treft men ook het op schrift „Hulde aan de K. M. A." wat- men ook 's avonds herhaaldeHjk in vlammend schrift zal kunnen aanschouwen. De illuminatie belooft schitterend to zul len zijn, en ongetwijfeld zal het mooiste ef fect worden verkregen door de electrische illuminatie van den toren der groote kerk. Die toren is een prachtstuk van gothischen stijl, on langs alle lijnen van dit ongeveer 100 M. hooge slanke bouwwerk zullen gloei lampjes schitteren. Aparte machines zijn opgesteld voor de levering van den electrischen stroom. Deze illuminatie is van gemeentewege aangebracht en het gemeentebestuur zal daarmee onge twijfeld veel eer inleggen. Ook de Academie zelf en de terreinen zullen electrisch worden verlicht. Reeds gisterenavond heerschte er een on gewone drukt© in Breda. Verscheidene reu- nisten waren reeds aangekomen om de voor stelling, welke de bekende rederijkerskamer „Vreugdendal" op den vooravond der feeste lijkheden, den reünisten aanbood, bij te Wo nen. Voor deze gelegenheid werd opgevoerd het zeer toepasselijke stuk „Het turfschip van Breda", waarin het bekende historische feit der inneming van Breda., wordt in her innering gebracht. Natuurlijk voldeed deze opvoering zeer. „Vreugdendal" teïtT onder Ti aai* leden vele gqede too neelspelers en. van de decors was veel werk gemaakt. De voorstelling wend door zeer vele reü nisten bijgewoond, de meesten in uniform. Onder dezen Waren weer verscihdidene In- Idiische officieren'. Voor den aanvang speelde idle kapel van heit 6de regiment infanterie het „Wien Neerlamidlsdh. bloed'," cn heit oude Wilhelmus, waarna het eere-lid der Raimcr dr. G. ,W. Bruinsma, namens Vreugdendal de aanwezige»! mét een kort woexrd wolkam heette. Dë .voorstelling Hep daarna vlot van stapel. Op straalt was het reeds druk, want op de markt werd door de schubt eri jmuzi ek een concert gegeven. Het .eerstel der reeks, want in die staid zaïl deze dagen muziek worden gemaakt, zóóveel, dat, mensohen die min der van muziek houden dan de Bredanaars 'het bijna te veel zouden vinden. Heitien morgen werden die feestelijkheden feiiitelijk geopend en de dag ,vaoi heden, is idlan ook idle groote d'ag. Dë diag ia begonnen met een groote mili taire reveille door de vereenigde muziek korpsen van de schutterij, het 6e regiment infanterie en het 3e regiment veld-artallerie. Hoewel deze gebracht werd aan de K. M. A. waren daar de jonkers natuurlijk al door de tornen van het Wilhelmus uit den zoeten slaap gewekt. Het carillon werd bespeeld en de klokken luidden den feestdag in. Onderwijl maakten een tweetal 0 .Harmonieën" eeni ommegang door de stad en brachten aiubades aan den gouverneur der K. M. A., aan den burge meester vaini Breda, den heer Eld. Guljé, en aan dien voorzitter der hoofdcommissie, den heer Scheltus. De algemeen© richting der wandelaars was naar het station, waar tegen Clf uur de ontvangst der reünisten plaats hiad, die zich in .optocht en met muziekkorpsen aan het. hotofid van daar naar de Academie begaven, am daar de revue over het Oadettenkorps bij te wonen en daarna nog eens dolor de zalen van het gebouw te dwalen. Hot aantal reünisten bedraagt ruim 800. Onder dezen zijn nog enkele gepensionneerdo zee-officieren. Niet aan ieder is het wellicht bekend dat aan de K. M. A. ook een tijjd- lang idë zeeofficieren zijjn opgeleid. Ook weiden daar tot ,1845 do ingenieurs van den Waterstaat gevormd', zoadat het niet allen militairen zijn, die aan de Kon. Mil. Acade mie hebben gestudeerd. Eerst sedert 1857, toeni de adelborsten overgingen naar Wil lemsoord (van 1850—1857 werden zij in Breda voor den zeedienst opgeleid) lever- dlo de K. M. A. enkel officieren van de land macht en van het Ned.-Indische leger af. De oudste reünist is de gepensionneerde generaal-majoor A, F. Beijnen, die in 1842 officier wend'. Verder rijn aanwezig jhr. P. O. H. Gevaerts van .Simonshaven, reünist van 1846; de gep. vioe-admdraals N. Mac Lood en jiir. J. A. RöeH, de gep. kapitein ter zee jhr. Six, die do jhjeade"-marine ver- tegenwoordigende gep. luitenant-generaal van het Inddsdke leger T. J. A. van Zyll de Jong van 1855de oud-ministers van marine J. C. Janssen. Voorts rijn onder de reünisten dr. B. Rei ger, burgemeester van Utrecht, die oud-ka pitein der artillerie is, en tal van gewezen officieren, die thans in een eervolle burger- betrekking werkzaam rijn. De revue had plaats op het achterplein der academie. Heden middag om 2 uur werd in dë Groote Kerk door den kapitein der artillerie Ph. M. Roest van Limburg do feestrede uit gesproken. Daar werd het orgel be speeld door den hoogleeraar aan de K. M. A. N. C. Grootendorst, oud-kapitein der artil lerie en door den heer Govert Dorrenboom, organist der kerk. Heden middag was er een matinee-musi- cale in het Valkenberg. Het concert werd ge geven door de Kon. Mil. Kapel der grana- diers en jagers. Daarbij werd o. a. uitgevoerd een ..Caprice" door den luitenant-directeur Bouwman, gecomponeerd ter gelegenheid van dit feest en opgedragen aan reünisten en feestvierenden. Om half zeven heeft in de groote exercitie- loods der IC. M. A. (er was geen zaal in de stad groot genoeg) het feestdiner dor reunis- ton plaats, waaraan o.a. zal worden deelge nomen door den minister van oorlog. Het diner wordt opgeluisterd door do kapel van het 6de regiment. Na afloop daarvan kun nen do reünisten zich vermeien op de Cadet- ten-sociëteit, waar hun een „stikum feest" door de cadetten wordt bereid. Den geheelen avond wordt op verschillen de plaatsen muziek gemaakt, o. a. wordt op de Groote markt een uitvoering gegeven door een mannenkoor van 200 zangers, welke zul len ringen. 1. Volkslied, 2. Romcinenkoor uit de Herodiado, van Massenet; 3. Bede, van Heinzc4. Les Martyrs aux Axènes, van de Rille en 5. Wilhelmus (oude toonzetting). Door den minister van Koloniën rijin W. A. van der Meuiem, civiel-ingenieuren L. P. Coclieret de la Morinière gesteld ter beschikkkjcg van den gouverneur-generaal van Nederland6ch-Indië, om te worden be noemd: dë eerste tot adöpi ranft-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken; en de tweede tot derde-stuur man bij) de goruvernemenite-marm e, in Neder- lanJdsah-Indië. Door dén minister van Koloniën rijn als candid'aaitrlmdisohe ambtena ren aangewezen J. Rastiaans, A. Bartelewiy, F. A. W. C. H. Beyerinck, J. E. Biljardt, J. C. Brinks., J. H. G. Boissievaim, M. van Dborninck, jhr. J. P. W. vami ,der Dëes do Blije, G. Gërladh, T. A. Grieve!, A. J. Hamerster, A. J. L. Haak, F. Hoisting, R. J. Koppend, C. Lar seur, L. Ludodph, A. Mühlemfeld, G. K. Oberman, J. K. Onnen, H. van. Ophuijzen» P. J. Post Uiterweer, F. W. Slangen, Ghx. F. Staargaand, J. Chr. Smid1, M. ,H. Tennissen., A. Dl. Versteegttii, O. A. Wëstrai, W. P. F. L. Winckel, S. K. Wieling en J. W. A. T. Zeeman. Door regenten van het sanatorium „Oud-Rozenburg" te Loosduinen, is tot as sistent van den directeur benoemd dr. v. d. Ohijis, uit Utrecht. Nied. Opera -Stadsschouw burg, Mevrouw A. BösseSommer heeft zich sedert Zaterdag van de Nederlandse he Opera teruggetrokken. Het begin van het einde! Bijl het leggen van het buizennet voor eene electrische tuinbesproeiing, kwam te Loosduineu, dicht hij de hervormde kerk, de fundeering te voorschijn van het middel- eeuwsohe klooster dat daar vroeger stond ©n met die kerk een geheel uitmaakte. Verrassingen bij de Staats spoor. Da wagenmaker Hoppe, werkzaam aan de ecntrale werkplaats der Staatsspoor wegen te Tilburg, heeft ter gelegenheid zij ner 40-jarige dienstvervulling rij de Staats spoorwegen, dus van af de oprichting der ExplodtatieMaatschiappij, een postspaarbank boekje met een ingeschreven bedrag vaa f 400 ontvangen. De Maatschappij heeft ook aan den schil- dersbaas Pleune, te Zwolle, een s paarbank- boekje geschonken, waarop was. ingeschre ven een bedrag van f450. Verwarring overal. In de ge meente Baflo (Gr.) schijnt de verwarring in de administratie tot allea doorgedrongen. Ook het beheer van de gemeentelijke be graafplaats moet veel te wenschen overlaten. Dë burgemeester heeft nu allen, die gra ven in koop of huur bezitten, verzocht, on- verwijfd hun bewijizen daarvan te toonen. Vele der bestaande acten rijn gebleken waar deloos te rijpi. Deze stukken zullen nu worden verbeterd en bijgewerkt. Ook de teekeningen en regis ters betrekkelijk het kerkhof zullen herzien worden om te voorkomen, dat in familie graven vreemden ter aarde worden besteld. CM.) Slecht onderhouden. Hoe treurig da toestand van sommige kerkhoven in Drente is, bltek dezer dagen te Vastenow (gem. Emmen). Men vond daar een kistje met een kinderlijkje door honden opgegraven, boven den grond Schandelijk. Mem schrijft aan De Stand. Te Houtigehage in dë Friesche gemeentel Smallingerland, leeft een© talrijke zeer arme arbeiders-bevolking, waarvan velen ten deelë onder den grond, in ellendige krotten wonen. Een daarvan ia 3£ meter lapg^en breed, 2J meter hoog en daarin wonen 6 personen; in een andere van dezelfde afmetingen, hou den 8 personen verblijf, van wie twee jon gens 's nachts op den aarden vloer slapen, terwijl een aukkelenjd meiöjë vlak bij de deulr in de tocht ligt. Deze krotten behoo ren in eigendom aan de gemeente Smallin- gerland. Laat de woningwet hot bestaan van dergelijke verblijfplaatsen toe? Menige koe stal is veel gezonder. De fabriek A'mstelhoek. Zar tcrdaigmiddag werd de bekende fabriek Am- stelhoek aan den Zijlweg te. Haarlem naar men zegt of financieele redenen gesloten. Den werklieden is aangezegd, dat men deze week nog niet naar ander werk behoefde om te zien, daar men trachten zou, alsnog vof- doend kapitaal bijleen te bremgen tot ver dere voortzetting van het bedrijf. o. h. a Geen droge turf meer. Het ge meentebestuur van Sohoterland het land van de turf 1vroeg voor de. leverantie van turf aan de scholen en hét gemeentehuis inr zenddng van monsters nueit prijsopgave. Er is geen enkel monster ingezonden; droge turf is niet te léveren 1 Slechte t ij den. Men schrijft uit de Lopikerwaard Iu Amerika, waar alles in 't groot gaat, regent het zóó hard, dat er paarden op straat verdrinken. Reuter's correspondent te New- York seint in vollen ernst, dat het al ver scheiden malen in Brooklyn is geleurd. We willen het gelooven, omdat bij ons dë koeien moeite hebben den kop boven water te houden- In 't weiland staan plas sen van belang, want vóór 't water den tijfd heeft om af te zakken naar de door aanhou dend malen op behoor li jjk peil gehouden sloo- tern, stroomt er door de geopende hemelslui zen weer zooveel nat, dat het water op 't veld op gelijke hoogte blijft. Schadelijk weer voor den veehouder. De grasvoorraod vermindërt met den dag en het doorweekte land wordt letterlijk gekneed on der dë hoeven der beesten, 't Vee lijdt, en do melkopbrengst is veel minder dan ze bij nen moo-en October-maand wezen kon. Er wordt veel minder kaas gemaakt dan anders om dezen tijd, wat dubbel jammer is nu de prijzen rijn gestegen. Ais het ongunstige weer nog wat blijft aanhouden, zal het yea

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2