3iiü. aai. a" «laargHiig. Maandag 15 Februari 1904. sa "BUITÉN LAN D. FEUILLETON. Rozenheuvel. RSFOORTSCH OAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, raededcelingen ouz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DEK ADVERTENTIËN Yan 1—6 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeeliee bepalingen het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement E circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op toegezonden. tot Kennisgeving. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS. I)o 'Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van den verlofganger JOHANNES VAN KM PELEN, milicien der lichting van 1900, behoorendê tot liofc lo Regiment Veld-Artillcrie, dat het. aan hem verleend verlof wordt ingeirokken, en hij op Haandag, den 14. Maart 19C4, onder de wa penen behoort te komen, waartoe hij zich op dien dag vóór des namiddags 4 uur hij zijn korps moet aanmelden, in uniform gekleed en voor zien van verlofpas en alle kleeding- en uitrus tingstukken bij zijn vertrok mot groot verlof medegenomen. Amersfoort, don 13. Februari 1904. Do Burgemeester voornoemd, WUYTEERS. Politiek Overzicht De Dardanellen-S'westie in verband met den Oorlog. De berichten van het. oorlogstoonecl, die men onder de telegrammen vermeld vindt, bandelen in hoofdzaak nog over het gebeurde van verleden Woensdag cu Donderdag in den omtrek van Port Arthur. Het is wel cenigs- zins tegen de verwachting, dat do Japanners een emstigen aanval op het zwaar versterk ten Port Arthur hebben ondernomen. Be ontvangst, die zij aan den landzijde hebben gevonden, heeft ben doen ondervinden, dat de toestand in Port Arthur uu een andere is dan negen jaar geledon, toen zij met ge mak de vesting op de Chineezen konden ver overen. Eeu opmerkelijk bewijs, dat Rusland1 voor 't oogefnblik op zco achterstaat bij Japan, wordt geleverd door de berichten, die er van gewagen, dat uit Europa oorlogsschepen zul len worden uitgozom.cn tot versterking van de vloot in Oost-Azië. Naar g meld wordt, zullen drie linieschepen niet een torpedo boot en een +ransportstoomer, beboerende tot de Oostzee-vloot, met dat doel zich naar Oost-Azië begeven. Wat van die berichten aan is, moet nog blijken. In eene correspon dentie met. Londen van de Kóln. Ztg. wordt als hot oordeel van vakmannen aangehaald, dat eene dergelijke hulp in liet gunstigste geval eerst over maanden iu do Chincesche wateren zou kunnen verschijnen en slechts denkbaar zou zijn iu de onderstelling!, dat d'e oorlogsschepen vergezeld werdlen door eene kolenvloot, die 60,000 ton kolen ver voerde. Wanneer echter tot het uitzonden can eeno dergelijike liulp gesloten werd, dan zouden de daarvoor aan to vijzen schepen door de Oostzee--vloot worden afgestaan, terwijl in do Zwarte zee acht Russische linieschepen on tw'ce pantserkruisers aanwezig zijn met een' aan Lil kustvaartuigen, kleinere kruisers en torpedobooten. Waarom zendt Rusland de schepen, die het behoeft tot aanvulling van de terstond in het begin van don oorlog go- leden verliezen, niet door de Dardanelles (naar het. Suezkanaal en kiest hot daarvoor den veel verderen weg van Kroonstad naar Port Said."? Do redfan daarvan, is gelegen in eene bijzondere bepaling van het Europee- sche volkenrecht. De Bosporus en de Barda- nellen staan onder hot gezag van Turkije, die het als zijn recht beschouwt do neteëngtêu naar believen te openen af te sluiten. In 1891 werd uitdrukkelijk bepaald, dat- do zee- engten slechts voor Turksche oorlogsschepen txpenstaan, en Turkije moest zich Verbinden, zo voor do oorlogsschepen van vreemde sla ton te sluiten en alleen do gezaiilschapsschev pon too to laten. In het Parijschc vredesver drag van 1856 werd dit beginsel gehand haafd. De Sultan verklaarde, „dat hij vast van, zins is, iu dei toekomst liet als oude regel van zijn rijk o veranderlijk vastgestelde be ginsel to handhaven, volgens hetwelk het ton allen tijde aan do oorlogsschepen van do vx'eemdo staten verboden was in de zeeengten van de Dardanellou en den Bos porus binnen te loopen", en dat hij, „zoo lang die Porto zich in vrede bevindt, geen vreemd oorlogsschip in dlo go noemde zeeëngten zal toelaten." De overige staten daarentegen verbonden zich, „deze wilsbepaling van den Sultan te eerbiedigen en zich liet bovengenoemde beginsel tot richtsnoer te nemen." Het Londenscbe ver drag van 13 Maart 1871 bekrachtigde de sluiting van, do zeeëngten met diien verstan de, dat dei Porto ze in vredestijd kon openen voor die oorlogsschepen van die bevriende ou verbondcni staten, voor zoover zij dat noodig mocht achten om do uitvoering der bepalin gen van het Parijsche verdrag te verzeke ren Afgezien van dit geval, is zij verplicht aan vreemde oorlogsschepen de doorvaart dioor do zeeëngten te verbieden. Artikel 63 van de Bcirlijinsohe congresakte heeft de ver dragen, van 1856 en 1871 uitdrukkelijk ge handhaafd. Dit is de rechtstoestand. In de praktijk heeft dio toestand tot veelvuldige geschilion geleid. Yan tijd tot tijd heeft Rusland be proefd, ooncessiëu voor zijne schepen te krij gen; nu eens voor troopen-trausportschepen, dan weer voor schepen van do vrijwillige knüservloot of voor l/orpedobooleii of wel voor een fregtyb, dat. oen lid van bet vorste lijke huis overbracht. Geregeld bracht En geland daartegen bezwaren in. moestal zon der succes, laatstelijk nog iu het vorige jaar, toon aan ongewapende torpedobooten ondier de handelsvlag da doorvaart werd toege staan. De sluiting van de zeeëngten is voor Rus land minder eene .bescherming dan een last Wanneer zij vreemde schepen belet in do Zwarte zee door te dringen, zij belet daar tegenover Rusland, zijne schepen uaaa- de Egeïsoho en de Middellandsche zee te zenden en ze daar naar goeddunken te gebruiken. De Rissischo vloot in de Zwarte zee is daar eigenlijk gevangen. Deze toestand vertoont tegenwoordig zijne gevolgen. De schepen, die tot versterking van de oorlogsvloot in Oost- Azië worden uitgezonden, moeten weken Ian- gar onderweg blijven, omdat die Dardanellcu niet geopend worden. Er werd bericht, dat de Russische gezant te Londen, graaf Beu- ckendorff, aan lord Lansdowne uitdrukkelijk had voorgesteld, dat Engeland een verzoek van Rusland tot opening van de zeeëngten voor de Zwartezec-vloot zal goedkeuren. Dut bericht is nog niet bevestigdmaar mocht dit geschieden, dan is het bezwaarlijk te ver wachten, dat het kabinet van St.-James de zen wensch zal vervullen. Want de goedkeu ring of ondersteuning van zulk een verzoek zou dëu Engelsoben voorkomen als eene on vriendelijke daad tegenover Japan. En men zal iu Londen niet willen bevorderen, dat- do strijdmacht van Rusland tegen Japan wordt versterkt of de aankomst van de reeerven bespoedigd. Overigens heeft do Dardanellen- quaestie ook voor andere staten politieke be- teekenis, want wanneer de doorvaart nu. werd toegestaan, dan zou hajj in de toekomst be» zwaar lijk g weigeld kunnen worden. Tob eeno poging om do doorvaart door de zeeëngten met toepassing van gewold af te dwingen, zal het wel niet komen. Vooreerst omdat de Engelsche vloot in do nabijheid is en toeziet op wat er in de zeeëngten mocht gebeuren verder omdat als de Russische oor logsschepen door de Dardanellen hcengeko men zijn, zij vermoedelijk het Suez-kanaal gesloten zouden vinden, en eindelijk omdat eeno schending van do verdragen van 1856, 1871 en 1878 het geheel© volkenrecht op losse schroeven zou stellen, hetgeen Rusland zeker juist, thans liefst wenscht te vermijden. Frankrijk. Zes officieren van bet garnizoen Vannes hebben geweigerd tot de verdrij- v i ng der brooders uit Ploerniel mede to werken. Ecu .troepenmacht van 1800 man zorgde voor do handhaving van de orde. Oostenrijk-Hongarije. De leger com missie van de H o n- gaarsclie delegatie heeft gisteren liet militaire budget afgehandeld en hot cre- diet van 15 millioen voor het- nieuwe veld geschut. toegestaan. Turkije. Volgens ecu geloofwaardig bericht uit Mo nastic beeft de binnonlandsche organisatie van liet Macedonische comité proclamatiën uitgevaardigd, waarin wordt bericht, dat de opstand in hot voorjaar zal worden hervat, omdat de hervonuiiigen onvoldoende wer den. verklaard. De oorlog in Oost-Azië. Die „Reicbsanzeiger" publiceerde Zaterdag eene Kennisgeving, met de te Berlijn afge legde officieel© verklaringen der Rus sische en Japansche regeering, dat tusschen Rusland en Japan oorlog bestaat Dit wordt bekend gemaakt met de toezegging, dat daar mede voor iedereen iu bet Rijksgebied en do protectoraatgebiedeu, alsmede voor de Duit- scliers in liet buitenland de verplichting be staat, zich van alle handelingen te onthou den, die in strijd met de neutraliteit van Duitschland zijn. Die Porte verklaart dat Turkije de s t r k s t e neutraliteit in acht zal nemen. Volgens een telegram uit Tokio heeft de Chinecsche regeering gisteren eene procla matie uitgevaardigd, waarin de neutraliteit van China wordt afgekondigd. Heit Oostenriikschc kolenschip Jaiva, dat voor een kolentransport naar Port Arthur gehuurd was, is op last van het ministerie van Buiten! Zaken in Kairo voor een schip van oen oorlogvoerende mogendheid ver klaart eu moest, onmiddellijk de haven ver laten. Volgens een nader bericht ontlaadt bet schip de kolen. Een officieel bericht van admiraal Togo deelt in korte onopgesmukte be woordingen de overwinning der Japansche vloot voor Port Arthur mede. De verliezen der Japanners aan manschappen bedroegen, vier man gedood en 54 gewond. De schade aan de Japansche vloot toegebracht, is van weinig betêekcnis. De Tenips verklaart bet bericht uit Sjang- baai van eene hernieuwde beschie ting v a n Port Arthur, waarbij drie Russische kruisers in den grond geboord en liet gebouw der Russische bank vernield zou zijn, voor een verzinsel, want van die zelfde bank is in Parijs een telegram ont vangen, dat slechts van de beschieting van de stad in den nacht van Dinsdag spreekt en er aan toevoegt, dat het gebouw niets ge leden beeft. Er heeft alzoo slechts een bom bardement plaats gevonden, wat de Sjang haai-sche pers ook aam leugenachtige berich ten mag verspreiden. Verscheidene Parijsche bladen publiceeren het volgende bericht uit PetersburgDe Kei zerlijk Russische Admiraliteit maakt toebe reidselen tot het zonden eener nieuwe vloot-divisie naar Ooe t-A z i be staande uit de gereed gemaakte panfc&ersche- jpen Borodino, Alexander III en Soemarof, een torpedoboot en de transportstoomboot Kamschatka. Vice-admiraal Wesselago wordt als bevelhebber genoemd. Een bericht uit Tsjifoe meldt, dat men van do Japansche vloot sedert Dinsdag niets heeft gezien. De linieschepen Ret- vis an en Ces a rev its zijn weer vlot ge worden, de kruiser Paliada zit nog aan den grond. De fortificatiën van Port Arthur rijn niet beschadigdde stad en de helling van den heuvel, waartegen zij is aangebouwd, werden door de schoten getroffen. Deze mededeeling aangaande den kruiser Paliada, stemt niet overeen met hetgeen admiraal Alexejcf daaromtrent berichtte. Volgens een telegram van het agentschap Havas, beschouwt men het bericht van de vernieling der telegraafleiding naar Dalny door Cliineesohe benden bij Nioefsjwang als onjuist, omdat admiraal Alexejef gisteren nog in telegrafische verbinding met Peters burg stond. Een aantal oorlogsberichten laten wij hier volgenDe kwartiermeester-generaal Pflug, van den staf van admiraal Alexcjew, bericht uit Port Arthur van gisteren Volgens particuliere berichten hebben de Japanners na hot gevecht bij Tsjotncoipo 19,000 man aan land gezet. Tusschen Tsjemoclpo en Tsjifoe is door de Japanners een draadloozo telegraafdienst in gericht met schepen als tusschenstations To Port Arthur is alles rustig, van het vijandelijke eskader zijn geen berichten (.ut vangen. Boodschappers, dio uit Tatungkau z:;n te ruggekeerd, bevestigen bet berioht over het verschijnen van zes Japansche pantaersche- pen niet. Uit Inkau komen nog altijd berichten, da bij nacht iu volle zee en niet ver van htt Noorderspoorwegstation lichten wordm ge zien, waaruit wordt opgemaakt de aanwezig heid van vijandelijke verspieclere De mobilisatie gaat geregold voort. Dlo hoofdingenieur in het Kwantomgge- bietd, Bazilewsky, meldt, dat de batterijen van de vesting Port Arthur bij de beschie ting geen schade hebben goleden. Over het- gebeurde voor Pori Arthur woidt uit Tientsin bericht, van 12 Fcbr Er is be richt gekomen van een nieuw gevecht, dat gisteren heeft plaats gehad tusschen de Rus sische en de Japansche vloten buiten Port Arthur. De Russen kregen het te kwaad en trokken zich in de haven terug.Do Japan sche vloot bombardeerde do forten en trok daarna af. Verscheidene Russische oorlogs schepen zijn, naar gemeld wordt, gezonken of beschadigd; een Japansch schip is verlo ren gegaan. De eonimandeereude Japansche admi raal bericht over bet gevecht bij Port Arthur, dat wel eenigc schepen licht beschadigd zijn, maar geen enkel buiten gevecht gesteld is. De torpedobooten keerden na den aanval terug naar het gros van de vloot. Officieren en manschappen toonden gedurende den strijd dezelfde koelbloedigheid als bij de ge wone manoeuvres; zij zijn vol geeatdrift. De Daily Mail verneemt uit Port Arthur van den 12en De offictieele telegrammen berichten, dat do Japanners 600 man troepen bij Taliën wan aan land hebben gezet, met liet noodlottig ge volg, 410 wieorden neergesabeld door kozak ken, do overigen keerden naar hunne sche pen terug. Men bericht ook, dat de Japan ners in Dove-baai a» i land gingen; dertig werden gedood, de overigen gingen terug. Het vertrek van de stoomboot "Wenchow met 200 Japanners eu de post werd gewei gerd. Uit Nioetsjwang wordt bericht van den 1 len, dat officieele dépêches uit Port. Arthur berichten, 'dat de Japanners den vorigen dag (derhalve verleden Woensdag) in mas6a in de Dove-baai aan land zijn gegaan op do plaats, waar de lamiversberkingen eindigen. Men liet hen aan land komen, daarna wer den zij aangevallenzij zijn door de troepen en door do batterijen geheel verslagen; bij zonderheden werden niet ontvangen. De Standard verneemt uit Tientsin van den llen, dat de Japansche vloot zich nog voor Port Art-hui' bevindt. Den lOen en den llen deed zij. nieuwe aanvallen. Transport schepen wachten op de gelegenheid om troe>- pen aan land te zetten bij, Dialny en Kinte- joe. De Russen brengen kanonnen in een oud fort bij den mond in de rivier baj Nioetsjwang in batterij. Het "Wladiwostok-eskader, bestaande a»t de kruisers Gromoboi, Rossia, Rurik Bo- gatyr en een transportschip, ia den llen dooi de Tsugaru-straat gegaan in westelijke rich ting; do bestemming is onbekend. Het heeft op zijn weg een Japansche handehaic.ombcot van 710 ton in den grond geboord, die met de gekeele bemanning is vergaan. Het Japansche gezantschap te Loadsn heeft geen bevestiging ontvangen van het be richt in eenige Londensche Zondagsbladen, dat de Japanners drie echepen van het erica der van Wladiwostok zouden hebben doen Binken. Als gevolg van de komst der Japanners in Korea zijn do Russen uit Seoel gezet. De Japansche gezant, in Korea heeft naar Tokio bericht, dat do Russische gei uit en de Russische bewoners van Seoel met de wacht tot bescherming van het gezantschape gebouw gisteren per extra, trein naar Tsje moclpo zijn vertrokkon. De straten naar hét station waren Kezet. door de Japansche ge zantschapspol ïtie en door gendarmen, het station door Japansche troepen. Om den ge zant verder te be6chermeu, waren eenige gendarmen in den trein tot Tsjemoelpo mee gezonden. De Japansche militaire attaché, generaal Jjicüi, geleidde persoonlijk de ver- trekkenden tot Tsjemoelpo. 100 Uil het Engelsch YAN FLORENCE M A R R Y A T. „Maar toen je de overtuiging liadf opge daan, dal je hoegenaamd geen gevaar (e duchten hadt toen je mij leerde kennen waarom ben jo toeu niet met- mij ge trouwd onder je waren naam.'" „Omdat het toen te laat was. vrouwtje. Als 'ik: mij plotseling William Caryl 1 was gaan noemen,* zou ik de nieuwsgierigheid van Ihet groote publiek gaande gemaakt heb ben. oBonaei- dat ik die op afdoende wijze zou hebben kunnen bevredigen. Ook wist ik niet, hoe de zaken stonden tusschen mij eu Rozenheuvel. Ik was mij toen nog niet be wust, dat lik i echt matige aanspraken op het landgoed heb ,.En hoe ben jo dit dan te weten geko men „Ik heb een desku/tinFLge over de zaak ge raadpleegd. Tevens heb ikheb ik de ze kerheid opgedaan, dat <ic valse hé wisse! die mijn collega indertijd gepubliceerd heeft, vernietigd is. zoodat mijn nicht on mogelijk ecu spaak in t wiel kan stoken, door mij die ongegronde beschuldiging van vroeger naar 't hoofd te slingeren." „Maar dan neem je toch je waren naam weer aan, niet. waai-, Jasper?" „Zeker, vrouwtje, zoo spoedig mogelijk. Voorlcopig moet. ik jc echter dringend ver zoeken, Agnes, omtrent hetgeen ik je lieb medegedeeld de stiptste geheimhouding in- acht te nemen. Je moogt er tegen niemand een woord van spieken noch tegen Eve line, uocb tegen iemand anders. Wc moeten eerst in hel donker wroeten en graven, al- vorens wij alles aan het volle daglicht kun nen blootstellen Blijf vooral tegenover Eve- Hue schijnbaar dezelfde, die j- altijd geweest bent-, anders zou hel mij .spijten, dat ik je mijn vertrouwen geschonken he!. ATI es moet op dezelfde wijze blijven voortgaan, tof ik mijn plannen ten uitvoer breng, en alles naar wensch gaat, waar ik niet. aan twij fel zult ge eenmaol als meesteres op Ro zen heuvel lieersohen „Ik zal mijn best doen", gaf Agues nau welijks hoorbaar ten antwoord. „En nu, liefste, zou ik je raden, dadelijk naar bed ie gaan. Je ziel er zoo moe ui! Ik ga even lenedcn een sigaar rooken. Het is zoo'lomp tegenover Eva. als ik haar nog langer alleen laat „Zij beeft nu een .schitterende gelegenheid, om jc niet haar liefde lastig te vallen merkte Agues schamper aan, terwijl ze haar gelaat, in hot kussen der sofa, verborg. „Het. zal haar niet baten", antwoordde Ja-sper lachend, waarna hij haar een kus op do lippen drukte en haastig de kamer ver liet. Maar hoe diep gegriefd, jaloersch. rampza lig net jonge vrouwtje ook was, luidden de laatste woorden, die zij prevcT3e, voor zij zich in slaap had geschreid, aldus: ,.0, Eve line, Eveline! Ik zou nooit gedacht hebben, dat- Eveline zoo valsch zou kunnen zijn en dat nog wel tegenover mij. Hoe zal ik ooit haar bijzijn kunnen verdragen?" HOOFDSTUK XXII1 Het geslole bewijsstuk. Hoewel Jasper Lvle de afwezigheid zijner vrouw zoo goed mogelijk trachtte te verkla ren door aR reden hiervoor vermoeidheid cn een lichte ongesteldheid aan te voeren, on Agnes van haar kant haar uiterste best, deed, om in alle opzichten dezelfde te schij nen. die zij altijd geweest was, kon bet toch niet uitblijven, of Eveline werd van liever lede een merkbare verkoeling in de gezind beid barer vriendin te haren opzichte ge waar. Had zij Agnes niet. reeds als kind liefgehad? Men zon evengoed de ongerijmd heid kunnen onderstellen, dat een toeder liefhebbende moeder bet niet zou opmerken, als do kussen, van haar aangebeden dochter zeldzamer on minder hartelijk werdenab zij niet meer het volle vertrouwen van haar kind genoot- en stroeve vragen ©n antwoor den den ongedwongen, innigen omgang van vroeger vervingen. Er waren soms oogenblik ken, dat. Agnes weer geheel cn al zichzelf was en alles vergat l>ebalve het feit., dat Eveline nooit, anders dan lief en goed voor haar was geweest, maar als het jonge vrouw tje dacht, aan hetgeen Jasper haar had me degedeeld, werd haar voorhoofd bewolkt en moest zij naar haar woorden zoeken. Het verhaal, dat Jasper Lyle zijn vrouw had opgcdischthad uit den aard der zaak een <1 iepen, indruk op Agnes gemaakt. Hij had waarheid eu leugen zoo behendig dooreen- gestrengeld, dat Eveline zelf met verbazing zijn verslag van het gebeurde iu die lang vervlogen dagen zou hebben aangehoord en iu het eerst misschien niet.' met zekerheid zou hebben weten te zeggen, wat waarheid, wat verdichting was In de oogen van Ag- nec, die hem met al de liefde van haar hart was toegedaan en onvoorwaardelijk in hem geloofde, was hij het beklagenswaardig slacht offer van een reeks ongunstige omstandig heden, dat recht had op haar oprechte deer nis en sympathie. Hel denkbeeld, dat zij Eveline van Rozenheuvel zou verdrijven, had haar verschrikkelijk toegeschenen zoo-lang zij niet wist. dat Eveline op haar grondge bied was komen stroopen en getracht had, haAr de liefde van haar echtvriend, althans voor een deel, te ontroovon Dat ie een mis daad, die geen enkele vrouw ter wereld ooit kan vergeven, zelfs niet aan liaar liefste vriendin. En zoo gebeurde liet, dat deze 1 wee, c!ic jaren achtereen allee alles voor elkander waren geweest, vóór Jasper Lyle zich tusschen hen drong, thans ongemerkt, maar niettemin zeker, van elkaar vervreemd den. tot zij ten laatste nooit iets anders be spraken dan de meest alledaagsehe onder werpen. Eveline trok zich deze verandering sterk aan. Dat. Agnes zich van haar afwend de, om liet gezelschap van anderen te zoe ken. of een stroef, hardnekkig stilzwijgen ;n acht te nemen, als het toeval wilde, dat zij samen alleen waren, griefde haar boven alle beschrijving. Zij vermoedde, dat deze verkoeling een reehtstrecksch gevolg was van Jasper Lyles invloed, maar dit was niet bij niladlit*?, haai* smart te lenigen. Het zou' nooit, bij haax opgekomen zijn, om zich tus schen man en vrouw te stellen. In den be ginne teachtte zij de genegenheid barer vriendin te herwinnen door haar liefde te verdubbelen en Agnes te verraseen met tal van kleine oplettendheden. Maar teen zij bemerkte, dat Agnes zich wrevelig aan haar omfcleleing onttrok, als zij haar kuste, en haar geschenken, achteloos liet slingeren, staakte zij aüe verdere pogingen, om een verandering ten gunste te brengen in den bestaanden stand van zaken. Eveline Rayne was zeer trotecli. in de edelste boteekeuis van liet- woord. Zij was niet te trotscli, om een barer medemensohen de laagste, de ge ringste diensten te bewijzen, in ruil voor een vriendelijken glimlach of een woord van dankbaarheid, maai' zij was wel te trotsch, om zich door anderen als vloermat te laten gebruiken. Zij wne te fier, om Agnes, die tot nog toe nooit ecuig geheim voor haar had gehad, naar do reden harer koelheid te vragen Zij wist, dat zijl een dergelijke be jegening. als zij thans van baar vriendin ondervond, niet verdiend bad, en zij- liet het aan den tijd over, om Agnes de oogen voor deze waarheid te openen. Dit nam ech ter niet weg, dat zij zich onbeschrijfelijk eenzaam en verlaten gevoelde. Het was haat te moede, of haar leven alle kleur en gloed verloren had. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1