KOLONIËN. BINNENLAND. - Uit Tokio wordt over dit gevecht bericht Eene gemengde Japanschc strijdmacht van infanterie en kavallerie viel Z.m- dag morgen ceue Russische strijdmacht aan bij Chongju en dreef die uiteen. De Russen haddon eene tijdelijke ver sterking opgericht; zij hadden eene af- deoling kozakken bij zich, die op 600 ge schat wordt. De Japanners deden den aanval met eene aanzienlijke macht; de Russen bo den eerst krachtigen tegenstand, maar trok ken eindelijk terug en gaven hunne stelling prije. Do Japanners verloren een officier en een sergeant aan dooden, twee officieren en tien manschappen aan gewonden. Dn Russen lie ten drie aooden achter; zij slaagden er in een aantal gewonden mee te voeren. De Japanscho strijdmacht trok de stad binnen, roepende.Leve de Keizer. Het Japanscho gezantschap te Londen maakt het volgende telegram uit Tokio bekend Na de Russen te hebben verslagen, bezette eene Japanscho strijdmacht van infanterie en cavallene den 28en Chougju (Dsjoengd sjoe). De Russen, die omstreeks 600 man sterk waren, trokken terug .ui de richting van Wijoe. Vijf Japanners werden gedood, waar onder een luitenant, 13 gewond, waaronder een kapitein. De infanterie leed geen enkel verlies. Do Russen lieten twee dooden ach ter. maar in de stad moeten 7 a 8 gedood zijn, die door hunne kameraden of door de ambulance zijn weggevoerd. Men zag ook twee dooden, die officieren schenen te zijn, op baren wegvoeren. Hier en daar vond men overblijfselen van in bloed gedrenkte ver baudstoffen. De Russen schijnen verliezen gehad te hebben, minstens gelijk aan die van de Japaunors Uit Wladiwostok wordt gemeld: In de Possietbaai vond onlangs een hevige ont ploffing plaats, welker oorzaak niemand zich verklaren kon. Twee dagen later dreef de vloed een reusachtige wal visch in de baai, die blijkbaar op een mijn gestoo tea was, en die daardoor ontplofte. Rusland heeft door bemiddeling van den -Franscheu gezant, bij de Japan - sche regeer ing een protest. ingediend tegen de vernieling van het quarantaine-sta tion op Sano-hantao bij den vierden aanval op Port-Arthur. Het protest is ge grond op artikel 25 van de llaagsche con ventie. Graaf Komoera deelde den Franschen gezant in antwoord mede, dat d© Japansche regeering niet in het bezit was van een rap port van admiraal Togo omtrent de vernie ling van het bedoelde station. Daargelaten echter of de mededeeling hieromtrent juist is of niet, heeft het aangehaalde artikel van de Haagache conventie alleen betrekking op veldslagen, want bij deze conventie is de vraag van eene beschieting uit zee niet gere geld. Eergisteren avond om 9 uur kwam de Ja pansche landdag gereed met zijne werkzaam lieden van deze zitting. Do oorlogsbelasting is aangenomen evenals de financieel© maat regelen, door do regeering voorgesteld. De vergadering werd tot den volgenden dag verdaagd. Allerlei vOchtendbladen op den Oceaan Do New-York World meldt, dat zij van af 15 April aanstaande op allo trans atlantische mailbooten ecu dagelijks ochtend blad zal doen verschijnen. Per Maroonigraaf worden de laatste berichten van het vaste land naar de schepen overgeseind. In de weverijen van Roubaix is de arbeid! gestaakt. Tct dusver staat het werk stil in 110 fabrieken mot 14,590 wevers. .vStaking eu ongeregeldhe den te Roubaix. Er hebben weer onlus ten en gevechten plaats gehad. Men heeft met steenea en pannen geworpen eu de hu zaren moesten chargeeren. 1>? spoorweg naar België wordt zorgvuldig bewaakt, want de werklieden rijn erg opgewonden tegen de Belgen. vDo pest in Transvaal. De laatste opgave van de pest in Johannesburg wijst vier nieuwe ziektegevallen en oen ge val van overlijden aan. allen van kleurliu OOST-IND1È. De Java-Bode schrijft „Er is een plan geopperd, uitgaande van mannen, dio do koeliewerving van nabij ken non en dus ook do nadeelen daaraan ver bonden, om hier ter stedo een inrichting te maken, waarin do contract-koelies tijdelijk onder dak kunnen worden gebracht. Niet al leen dat daardoor het toeziaht op die men- sahen vergemakkelijkt wordt, maar boven dien zouden rij, wanneer de nieuwe inrich ting aan de te stellen eischen kon voldoen, bevrijd blijven van de afpersingen, waaraan rij thans, bij huisvesting in do kampong of ten huize van inlandaohe wervers, plegen bloot te staan. Woordvoorder is de hoer A C. Bobo. ,,Naor wij vernemen, zijn de politie-auto- riteitcn te Bataria gunstig gestemd voor het denkbeeld dat echter nog slechts in em bryo bestaat onder voorwaarde natuurlijk, dat alle waarborgen worden gegeven voor <en gewenschto uitvoering daarvan ..Dat er reden van bestaan is voor het geen do beer Roso voorstelt, achten wij boven twijfel verheven, maar wij voor ons zouden do voorkeur geven aan oen gouverueraents- logies Do vraag naar Javaasohe koelies voor de buitenbezittingen, maar vooral voor do omringende koloniën noemt met den dag toe voor do Filippijnen sullen eerlang 5000 koelies worden aangevraagd on Malakka be trekt evenzoo er bij duizendtallen zoodat het waarlijk niet overbodig kan worden ge acht, om kier behoorlijk logies voor de land- verhuizers in te richten." De teruggezonden f 1 5,00 0 van den klerk Johannes. De Java- Bode bericht Aan 's lands kas is door tusschenkomst van de Amerikaaneche autoriteiten toegezon deu eèn bedrag van f 15,000 in 15 bankbil jetten van f 1000, waarop door de politie te San Francisoo beslag is gelegd na de inhech tenisneming aldaar van don gewezen klerk van den eerstaanwezend ingenieur van den waterstaat te Bataria, Johannes. Ongeluk kigerwijze is de man zelf, naar het schijnt, er weer van door gegaan en is men zijn spoor bijster of wil het kwijt zijn. Ziju wij wel ingelicht dan is, behalve deze f 15,000. nog een vrij aanzienlijk bedrag bij een bank te Batavia belegd en rijn door deu ontrouwen klerk voor een deel van het ge- stolen geld, gelijk wij vroeger reeds mede deelden, ook vaste goederen aangekocht. Te ©eniger tijd kan dus ook uit dezen hoofde misschien nog iets terechtkomen van het ver lorene. De gevolgen van een droom. Hadji Matnoer bin Igit woonde iu dessa Lahoeng in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo Op een nacht kreeg hij in zijn slaap een droom, zooals wel meer gebeurt. Maar ongelukkig genoeg droomde hij dat een stem hem toeriep: „Het laatste uur van uw vroüw heeft geslagenHij werd wakker, wreef zich de oogen eens uit en keek naast zich, naar zijn rustig slapende wederhelft. Hierop maakte hij haar wakker en stelde haar voor te gaan baden. De vrouw vond het denkbeeld wel wat zonderling om midden in den nacht in de rivier te gaan plassen, maar als goed Mahomedaansche gehoorzaamde zij haar ge bieder en ging met hem mede. Toen beiden zich in het water bevonden, greep hadji Matnoer bin Igit zijn vrouw bij den nek eu hield haar hoofd zoo lang onder water tot rij dood was. Toen droeg hij haar lijk naar den kant van de rivier en liep het bosch iu. Drie dagen lang doolde hij daarin rond, zon der voedsel te gebruiken, gekweld door wroe ging. Eindelijk begaf hij zich naar het dis trictshoofd en vertelde hem het gebeurde. Toen hem voor den landraad gevraagd werd, waarom hij die gruwelijke misdaad zoo in boelen bloede volbracht had, kon hij geen andere reden opgeven dan die noodlottige stem Het laatste uur van uw vrouw heeft geslagen. Tien jaren dwangarbeid zullen den hadji leeren cat men droom en niet zoo naar den letter moet uitleggen. (Soer. Hbld.) - Uit Djokdjakarta wordt aan de Locomo tief geseind, dat nabij de dossa Senowo het zuidelijk deel van de Goenoeng Gamping een bekende kalkrots over een opper vlakte van 10.000 M2. ongeveer 1 meter is gezakt. Uit breede scheuren steeg rook op. Bij tusschenpoozen werd een onderaard sok gerommel vernomen. De Staatscourant van Donderdag 31 Maart 1904, bevat de volgende Kon. Beslui ten: benoemd tot nader in de Oranje Nassau- ordo W. C. Nijhoff, directeur der Kunst nij- verheidsteekenschooi „Quellinus" te Amster dam aan eene commissie opgedragen een ont werp te vervaardigen van een bijvoegsel tot de Nederlandschc Pharmacopee, bevattende de werking van homoeopath he geneesmid delen en zoo dikwijls dit noodig is een ont werp te vervaardigen voor aanvulling wijzi ging of nieuwe vaststelling van dat bijvoeg sel tot de Nederlandsche Plutrmaoopee; en benoemd tot lid en voorzitter dier com- m-ssie dr. S. J. van Roijen, arts te Utrecht, tot. lid en secretaris P. v£n der Wielen, apo theker, lector aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam, tot leden di N. A. J. Voorhoeve, arts te 's Graveuhage, dr. M. L. van der btempei, arts, te Amsterdam, en I. S. Cohen, apotheker te Rotterdam. l)e Koningin ea de Prins gebruikten gisteren het middagmaal bij do Koningin- Moeder. Het vertrek van het Koninklijke Edhtpaai uit de residentie naar het buitenland, is voor genomen tegen Dinsdagavond a.s. Op 's Prinsen Verjaardag. De Vereenigiug tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer te Leiden iieeft voor 19 April, den verjaardag van Z. K. H. den Prins aer Nederlanden, een groot voorjaars- bloemencorso uitgeschreven. De belangstel ling daarin blijkt zoowel van particuliere zijde als van gemeentewege zeer groot te zijn. Reeds zijn 25 medailles toegezegd, benevens ecu zilveren, lauwerkrans, door den burge meester geschonken. Het feestterrein bet Van-der-Werffs-park is gratis door de ge meente afgestaan, evenals ook de stadsge hoorzaal voor de avondfeestelijkheden. De scholen krijgen dien dag vacautie. Do deelneming is opengesteld voor auto mobielen, motorrijwielen eu rijwielen. In el ke afdeeling worden prijzen beschikbaar ge steld voor de schoonst versierde voertuigen, voor clubs zoowel als voor afzonderlijjke per sonen. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer stelt gratis bloe men en bloeiende bolgewassen voor de ver siering beschikbaar. Minister Kuyper zal de Paaschdagen buiten de residentie doorbrengen Z.Exc is gisteren middag vertrokken. Do minister van financiën begaf zioli gisteren voor eenigen tijd naar het eiland Wight, hoofdzakelijk tot herstel van gezond heid van zijne echtgenoot©. De Engelache gezant bij ons Hof en de le secretaris der Engelsciie legatie te 's Graveuhage du' Dinsdag den Koningin en de Koningin van Engeland te Vlissingen begroetten, hebben ook deelgenomen aaneen lunob, welke het Koninklijke Edhtpaai- aan boord van het Koninklijke jacht, gebruikte. Iu het Hotel de>s Indes te 's Graveu hage is gisteren aangekomen jhr mr. De Marees van Swinderen, nieuwbenoemd gezant van H. M. te Washington, dio na Pascben "aar zijn post zal vertrekken. In hot kiesdistrict Eist ia gisteren bij enkele caiididaatstoUing tot lid van de Tweede Kamer gekozen mr. A. baron van Wijnbergen te Arnhem. Tot lid der Provinciale Staten (district Horst) is gekozen de heer Jaiïssen uit Vcn- ray. met 1278 stemmen De ht*?r Cooynian-, uit Mook, verkreeg 522 ateimiiew. De verkiezingen voor de Pro vinciale Stat en te 's Graveuhage. Naar aanleiding van het bericht ,dat bij de verkiezing voor de Provinciale Staten van ZuichHohand de sociaal-democraten de ge- i mengde lijst van liberalen en vrijrinnig-de- mocraten zouden steunen, schrijft het soc.- i democratische Uad „Vooruit": I „Wij kunnen dienaangaande verklaren dat one van een dergelijk voornemen niets bekend is, en dat wij, hoewel mot het oog op do politieke omstandigheden do noodzakelijk heid erkennende om het cleaicale element in de Staten van Zuid-Holland to verzwak ken .toch de klove tusschen de politiek der burgerlijke, überalo en clericale partijen eu de onze te diep achten, om zoo maar zonder meer, uit afkeer van Kuypers heerschappij, ons als hulptroepen van het anti-clencai© deel der burgerlijke partijen te laten inlij ven Niet alleen, dal. de heeren liet daar bij do gemeenteraadsverkiezingen van 1903 niet naar gemaakt hbbben, maar bovendien beel den wij ons in, zoowel wat stemmental als wat propagandistische energie bij verkiezin gen betreft-, zooveel in de melk te brokken te hebben, dat wij, hetzij zelfstandig kunnen optreden, hetzij minstens aanspraak hebben op een der vacante zotels, zonder dat dat trouwens aan het ©ogenblikkelijk doelver zwakking der clericale meerderheid in Zuid- Holland's Saten, ecnige afbreuk doet" Gisteren is door deu gemeenteraad van Middelburg ten raadhuizc een aanden ken aangeboden aan den vertrek kenden ge meente-secretaris, den heer A. de Vuldervau Noorden, aan wien wegens zijn benoeming tot hoofdcommies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, tegen 1 April eer vol ontslag is verleend. Het geschenk bestaat uit- eene oorkonde met het zegel der gemeen te, omvat in eene zilveren doos met het lint der gemeente. V alkeaberg of Valkenburg. In den gemeenteraad van Valkenberg (L.) is een voorstel ter tafel gebraakt om den naam Valkenberg nu weer të veranderen in Val kenburg. Het voorstel zal worden onderwor pen aan het advies van den heer Flamens, rijksarchivaris, die indertijd er op aange drongen heeft den naam Valkenberg te kie zen. Opleiding tot beroepsoffi cier bij leger en vloot. Uit zeer ver trouwbare bron verneemt de Tel., dat, met met het oog op den steeds afnemenden toe loop van jongelieden die bij marine of leger beroepsofficier willen worden, bij de toe latingsexamens voor Willemsoord, Alkmaar en Breda voortaan minder strenge eischen zullen worden gesteld. Een groote vereenvoudiging ook bij de op leiding, door het aantal studiejaren te ver minderen, eu de hoogere wetenschappelijke opleiding tot enkelen te bepalen, (die dan aan hoogere krijgsschool, binnen- en buiten- laudsclie hoogescholon en universiteiten inoet geschieden), schijnt ook wel overwogen te worden, doch af te stuiten op verzet in toon gevende militaire kringen. Blijkens mededeeling van den Russi- schen gesaut heeft de stadhouder van Zijne Majesteit den Czaar van Rusland mijnen doen leggen in de monding van de rivier Liao-ho bij. Inkeou. Handelsschepen van onzijdige mogendhe den kunnen bovenbedoelde haven echter vei lig binnenkomen, mits zich gedragende over eenkomstig de voorschriften vastgesteld ten aanzien van het bevaren van de wateren van Kouan-toung, opgenomen in de desbetref fende aankondiging in het nummer dezer cou rant van 17 Maart j.l., no. 65, en luidende als volgt: „Na ae haven te zijn genaderd in de rick- i-ng zuiver Noord moet ieder vaartuig stil liggen op eenen afstand van ten minste vijf mijlen, de nationale vlag hijscheu en door middel van signalen om eenen loods vragen, die zoo spoedig mogelijk zal worden gezonden om het vaartuig naar de verlangde bestem ming te sturen". (St.-Ct.) Successiebelasting. De waar de der act ieve bestanddeoleu, mitsgaders van het passief van de nalatenschappen, wsar van het recht van sucoessie in 1903 betaald is, was als volgt: Totaal van het actief, wegens geërfd of verkregena. in do rechte nederdalend© linie en tusschen do echtgenooten, kind of kinderen uit liuin huwelijk verwekt of afstam melingen daarvan, nalatende f 201,060,478; b. iu de rechte opgaande linie: f 1,943,611 c. in alle andere gevallen f 121,169,064 totaal 324,173,153. totaal van het'passief reep. a. f 26,596,746, b. f 378,9G2; c. f 11,250,203, totaal 38.225,911. Het getal eu het bedrag (zuiver saldo) dei geheel van recht van successie vrijgestelde nalatenschappen, waarvan in 1903 aangifte is gedaan, was als volgt in de drie genoemde groepen: a. 9857 nalatenschappen tot een bedrag van f 9,862,533; b. 550 tot een be drag van f 40,640; c. 2051 tot een bedrag van 254,738; totaal 12,458 nalatenschap pen tot een bedrag vau f 10,157,911. Het getal <ter nalatenschappen, waarvan ui 1903 recht van suooesie is betaald, be droeg wegens geërfda. uitsluitend, hetzij in de rechte nederdalende linie, hetzij in die linie en tusschen echtgenooten, kind of kin deren uit. kuu huwelijk verwekt of afstam melingen daarvan nalatende 4622 b. in alle andere gevallen 5321 totaal 9943. Hieronder waren er vau f 100,000 tot. be neden 150,000: wegens: a. 125; b. 76; totaal 201 150,000 tot beuedeu 200,000, wegens a. 47 b. 45; totaal 92 f 200,000 tot beneden f 300.000, wegens: a. 47, b. 43; totaal 90300.000 tot beneden f 500.000. wegens a. 28, b. 11; totaal 39; f 500,000 en daarbovenwegeusa. 43, b. 35totaal jUit de statistiek der geboorten eu der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over liet jaar 1903, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt o. m. het volgende Op 1 Januari 1903 bedroeg bet aantal in woners in hot Rijk 5,347,189; iu 1903 wei dén levend geboren 170,100 personen, of 31,78 per 1000 inwoners per jaar; levenloos aangegeven werden 7232 kinderen of 42,46 per 1000 geborenen. Overleden zijn op den leeftijd van minder dan één jaar 23,034 1—4 jaren 8514, 5—13 jaren 3076; 14—19 jaren, 2184; 2029 jaren 4458; 3039 jaren 3934 4049 jaren 43515064 jaren 10,523; 6579 jaren 17/220 80 jaren en daarboven 6868; onbekend 54. Overleden tengevolge vanfebris typhoi- dea, typhus abdominalis 462 mazelen 1224 longtuiberculose 7142; hersentburculo.se 1067, andere vormen van tuberculose 1985kan ker en andere maligne tumoren 5348me ningitis 1926apoplexie, hersenverweeking 3867organische hartgebreken 2904acute bronchitis 1714; chronische bronchitis 1386; pneumonia 4395; gastro-entéritis (bij kin deren beneden L jaar) 7857nqphritis en Rrigihtscke ziekte 2353aangeboren zwakte en gebreken 4030; ouderdomszwakte 6271; gewelddadige dood 1853. Het totaal der over ledenen bedroeg 84,216 of 15.69 per 1000 inwoners. *--- Door den minister van Koloniën is P. J. Egbers gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie, om te worden benoemd tot leeraar bij het middel baar onderwijs daar te lande. Bij beschikking vau deu minister van Waterstaat is benoemd tot chrijver aan s Rijkslandbouwproefstation te Goes D. Kuij- 1 per. thans tijdelijk als zoodanig werkzaam, en tot amanuensis aan 's Rijkslandbouw- proefstation te Hoorn C. Dekker, thans be diende aan dat station. Mevr. Van Eysde uV ink heeft een triomftocht gemaakt door het land en overal waai- zij jubileerde, is rij hartelijk gehuldigd en ontving zij van haar vriendeD en bewonderaars een schat van bloemen. Gisterenavond vierde zij haar feest te Am sterdam, en ook daar werd rij door een vol len schouwburg de Hollandsche in de Plantage hartelijk ontvangen. Meer dan 20 bloemstukken werden haar overhandigd, terwijl haar als blijvend aandenken een zil verkast werd aangeboden. In een algemeeue ledenvergadering van de kiesvereemgingingen „Vooruitgang 1IX te Amsterdam, sprak Dinsdagavond in het Gebouw van deu Werkenden Stand dr. C. A. Verrijn Stuart, over de aanhangige Tarief wetten. De voorzatter der vergadering, dr. Hu- brecht herinnerde in een openingswoord aan de aanneming door de Tweede Kamer van de wijziging der wet op het Hooger Onder wijs en betoogde, dat. deze aanneming be rustte op het oordeel eener kerkelijke-poli- tieke tractie, welke geallieerd is met de roomscli-katholieken, die zich voor 1901 over deze materie nooit hadden uitgesproken. De voorzitter uitte de hoop, dat de Eer ste Kamer deze wet, die gebillijkt wordt noch door het recht, noch door het nationaal beiang, zal verwerpen. Hierna verkreeg de heer Verrijn Stuart het. woord, die in een uitvoerige beschouwing dit ontwerp onaanemelijk verklaarde, wegens het. beschermend karakter dat het. heeft. Aan liet slot van zijn rede verklaard© spr o.m. dat aanneming ernstige gevaren mede brengen zou voor de handhaving onzer in ternationale positie, en, bij 6tellig te wach ten represaille-politiek van het buitenland, voedsel geven aan gevaarlijke tolverbond plannen. Voorts was het ontwerp, voor zoo veel het beschermend is, in strijd met het beginsel der vrijzinnig financieel© politiek, krachtens welke de burger alleen aan den Staat, niet ook aan particulieren, cijnsbaar is. Door liet rijksbelastingwezen mede aan do behartiging van particuliere belangen deinstbaar te maken, wordt een nieuw ele ment van bederf in het- politiek leven ge bracht. Met betrekking tot den van rechts ge- ötelden eisch, dat, wie op verwerping van dit ontwerp aandringt, aan moet wijzen uit welke andere bronnen hij. dan 9 millioen meent te kunnen putten, wijst spr. er op dat het volstrekt niet vast staat dat dit bedrag werkelijk noodig is. De wetten, voor welker uitvoering dit geld noodig zoude wezen, zijn zelfs nog niet ingediend en de al of niet wensohelijkheid van haar aanneming Zal daarna nog wel eens ernstig onderzocht mo gen worden. De jaarlijksche opbrengt onzer staatsinkomsten is sedert de laatste 10 jaren met meer dan 30 millioen -geilden geste gen. Is er dan grond vroeg spr. om de natie nieuwe lasten op te leggen tot een zoo be langrijk bedrag? Bovendien, al erkent spre ker dat bij invoering eener aeer kostbare sociale politiek, als waarvan velen droomen, het noodige geld niet alleen uit den directe I belastingen zal kunnen geput worden, uit het oog mag niet worden verloren, dat het aandeel der directe belastingen in onze ge wone rijksmiddelen van ongeveer 33 pCt. in 1850, gedaald is tot 25 pCt. iu 1902. Ook hierom is een zoo aanzienlijke verzwaring onzer» verbruiksbelastingen niet aanneme lijk. Aan het debat werd alleen deelgenomen door den heer Muijsken die verklaarde in protectie niet alleen een voordeel te zien voor don werkgever, doch ook voor den ar beider. Aardrijkskundig Genoot schap. Het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig genootschap heeft Maandag avond voor het eerst buiten Arasterdam, n.l. in liet Nutsgebouw te Rotterdam, zijn alge- ïueene vergadering gehouden. Het was dé 119de. De voorzitter van liet 'Genootschap, de heer J. \V. IJzerman, wees in zijn openings woord op toenemende belangstelling bij het j Nederlandsche publiek in het Genootschap. Blijken daarvau waren ook het bijeenbrengen van het Voth-fonds eu do groote vermeerde ring vau liet aantal leden. Spreker hcrinner- J do verder aan dc expedities, dio het Genoot schap den laatste» tijd heeft uitgezonden. Freulo A. von Schmidt, auf Altenstadt hield vervolgens ecu door lichtbeelden opgeBuis- lorde causerie over: „Reisindrukken uit Korea," Do foto's zullen nog cenige dagen te be zichtigen rijn in hei Museum voor land- en ^^kenkuud^Je Rotterdam. f-ln eene vergadering van het Indische Genootschap, Dinsdagavond 8 uur gehouden 1 in het lokaal van het genootschap, v. Galen straat 14, te 's Gravenhage, onder voorzitter schap van mr. N. G. Pierson, hield de heer dr. Th. J. van Buuren uit Nijmegen eene i voordracht over „Nieuwe zoutdebiteering in onze Oost-Indische kolonieën". Volksbond. Te Hoorn is een af deeling opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruik. Zij telt 90 leden. Tot leden vaïi het bestuur werden gekozen de hh. L i Bijlsma. A. C. Boldingh, J. J. Bruijh, L. B. Hoekstra. E. E. Volkers, T. Trompet en i W. F. A. Kaag. Een dienstboden-congres. Naar men verneemt zal in Augustus in Den Haag een congres voor dienstboden gehou den worden, uitgaande van den Algem eenen Nederlandsch en Dienstboden-Bond. Men schrijdt- uit 's Gravenhage Een van die inrichtingen, die den steun cn de sympathie hebben van de residentie bewoners. is voorzeker de school voor vol wassenen, en terecht. Met onverdeelde be langstelling gaan zij die de vereeniging steu nen ieder jaar weer naar de sluiting van den cursus. Men weet wat men er zien en hooren zal. Mannen en vrouwen, die in hun jeugd niet in de gelegenheid waren, voldoend on derricht te ontvangen, die op rijper leeftijd het gemis voelen van dat onvoldoende onder wijl en er niet tegen opzien om nog te trach ten in te halen wat zijl te kort kwamen. Ook ditmaal weer dat eigenaardige tco- neeltje. Een moedertje van 54 jaren, dat nu pas tijd vond, nu haar kinderen volwassen zijn, om lezen en schrijven te leeren. Een smid die 7 kinderen heeft, die voelt wat gemis aan kennis is en er niet tegen opziet om na eon dag van zwareu arbeid 's avonds blijmoedig-plaats te nemen in de schoolbank. Onbetwist succes heeft de vereeniging steeds gehad en zij had het ook dit jaar* weer. Veertien vrouwen en zes-en-dertig man nen, afwisselend iu leeftijd van 54 tot 17 jaar, volgde de lessen; de meesten met uit muntende vorderingen, de minsten met to prijzen vooruitgang. De geest onder de leer lingen was ook dit jaar uitmuntend, hun ijver prijzenswaardig. De voorzitter, de heer E. H. M. Schlette, constateerde dat met genoegen, in een vorm die pakte en opwekte; die hen, welke de school verlaten, aanspoorde om het geleerde bij to houden en, hen, die nog een jaartje noodig hadden, vriendelijk uitnoodigdo om den volgenden wiutercursus terug te komen. De ouderwijzers, de heeren Reule, Port man. Besanger en Van der Stoel bracht hij hulde voor hunne groote toewijding, die be looning vindt in den ijver en de vorderingen van hjiinne leerlingen. Viool- en pianomuziek droegen er toe bij om het. „examen" tot een gezellig avondje te maken. Comenius-hulde. Zondag 27 Maart, des middags 12 uur, hebben te Naar- den tien Boheemsche heeren en drie dames zich begeven naar het. gedenkteeken bij de Utrechtsche poort, dat iu 1892 is opgericht ter herinnering aan den driehonderd-jarig sten geboortedag van Johannes Amos Come- nius (Kominskij), deu groeten paedagoog, kampioen voor gerechtigheid en waarheid, daarbij een vroom en waarachtig Christen, en een man, die zijn tijdgenooten op 't go- bied van onderwijs en opvoedkunde honderd jaar vooruit was (Hij werd op den 28en Maart 1592 te Niwniz in Moravië ge boa-en en 6tierf to Amsterdam den 15en November 1670, 78 jaar oud, terwijl zijn stoffelijk over schot in de toenmaals Fransche kerk te Naarden begraven werd). Nadat twee heeren een krans van eikebla deren, omstrengeld met zijden lint in de rood. wit en blauwe kleuren, waarop inscrip ties in gooiden letters, op het gedenkteeken hadden neergelegd, hield één hunner een rede, waarna allen twee liederen iu huinne Czeckisch© taal zongen, hetgeen op de toege stroomde menigte blijkbaar een diepen in druk maakte. Na afloop van deze plechtigheid begaf het gezelschap zich naar het Stadhuis, alwaar een bezook gebracht werd aan de aldaar aan wezige Comenius-verzameling. n. v. d. a Urnen. Te Wagenborgen (Giran.) zijn Dinsdag bij het klei del ven. drie mooie ongeschonden urnen gevonden op 20 voet diepte. Twee er van zijn 15, een 30 cM. hoog. Zo zijn door een antiquair gekocht. Omtrent de Velsor.pont wordt in liet laatste nr. van „De Ingenieur" o. a het volgende gemeld Naar aanleiding van de onjuiste mededeelingen, die van tijfd tot ti;|d in verschil lende bladen verschijnen, rijh wij in staat gesteld te kunnen meedeel'em, dat op 21 Maart 1.1. een proef werd genomen, waarbij werd' geconstateerd, dat de trein in ongeveer 5 minuten van den eenen naar den anderen kan worden overgebracht met inbe grip van den tijld noodig voor het op- en af rijden van de toegangsibruggen. Kievitseieren. De aanvoer van kievitseieren wordt thans grooter. Een liau- delaar te Leeuwarden had gisteren reeds 160 stuks in voorraad. De verkoopsprijs was 55 oents. De aanvoer te Sneek bedroeg ongeveer 100 stuks. Uit de diamantindustrie. Omtrent de diamantcrisis te Amsterdam wordt van betrouwbare zijde aan Het Volk medegedeeld, dat bij do werkgevers het plan voorzit om na afloop van het Joodsche Paaschfeest'. dat Donderdag 7 April eindigt, de slijperijen open te stellen voor de werk lieden, die geneigd zullen zijn 10 uren per dag en met. leerlingen te werken. De Amsterdamsche Arbei der s-M a a t s c h a p p ij. Onlangs deed een bericht in de pers de ronde, dat de Naam- loozc Vennootschap „Amsterdamsche Ar beidersmaatschappij" (bakkerij) op hot punt van liquidatie stond. De Tel. verneemt, dat bedoeld bericht niet. geheel juist is. Op eene vergadering, die do Maatschappij in deu loop van de volgende week zal houden komt o.a. aan do orde een voorstel tot het aangaan van een obligatieleennig en een voor stel tot verkoop van aandeelen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2