KOLONIËN. BINNENLAND. heid laten voorbijgaan on niet partij weten to trekken van do natuurlijke beletselen die h«t land aanbiedt om het voortrukken der Japanners te weerstaan. Wel is het dui delijk, dat rij voornemens njn aan den Yak» stand te houden. Wie het beter weet, moet het zeggen, maar wij kunnen, op grond van de van woers zijden ingekomen berichten, onmogelijk uit maken aan welke rijde de zege geweest is m bet gevecht bij Chong-djoe. De Russen en do Japanners maken elk voor zich aanspraak op de „overwinning". Do Japanners kunnen tot steun daarvan aanvoe ren. dat rij bet veld behouden hebben, ter wijl de Russen aftrokken. Hier volgt nog tegenover de nieuwe lering van het Russi sche telegraaf agentschap, oen Japanscho lering uit Seoel: „De Japanscho overwinning in noordelijk Korea, het eerste werkelijke gevecht te land dat tot dusver geleverd is, werd Maandag 11. na scherp vechten behaald. De Japanscho staf had vernomen dat de Russen in tamelijke sterkte de stad Chong-dioe, zetelplaats van een prefectuur, beset hielden en zond een af deeling ruiterij en voetvolk daarheen om hen te verdrijven. Ofschoon do Japanners in do meerderheid waren, verdedigden de Rus sen verscheidene uren lang dapper hun ter rein. Ten slotte vluchtten rij echter noord waarts, met medeneming vau hun dooden en gewonden. De Japanscho troepen bezet ten de stad. maar rij doden geen poging om de terugtrekkende Russen na te zetten. De Japanscho verliezen waren gering. Behalve het feit dat men tien van hun dooden in de stad vond, rijn do verliezen van de Russen onbekend." Volgenb andere 'berichten, eveneens uit Japansche bron, vluchtten dé Russen in wan orde, lieten rij vele sabels en karabijnen ach ter en ontkwam hun generaal, Misjtsjensko, tenauwemood aan gevangenneming. Eigenaardig is, dat van Russische rijde precies hetzelfde gezegd wordt van de Ja panners. In den oorlog met China is zulk oen verwarrinc in do gelederen der Japanners nooit waargenomen, zoo wordt daar gezegd. Dé consul der Vereeuigde Staten te Ni- oetsjwangdeelde den Amerikaanse ben in woners mede dat do Verocnigde Staten be rusten in de Russische proclamatie, waarbij do staat van beleg is afgekondigd in Ni- oetsjwang. De Amerikaanscho kanonneerboot „Hele- nia" vertrekt morgen, do Britsche kanonneer boot „Bapiègle" zal nieuwe instructiën af wachten. Het Russische gezag i9 opgetreden zonder incidenten. De bevolking is kalm, ofschoon enkelen hunne bezittingen in vei ligheid brengen. Men heeft kenbaar gemaakt, dat als de elf stoomschepen, die thans hier rijn, lading hebben ingenomen en do douane-rechten be taald, de haven en do rivier gesloten en door mijnen onveilig gemaakt zullen worden. Er wordt ijverig gewerkt om de stad in staat van verdediging te brengen. Hot MiHtar-Wocheablatt geeft, op grond van do nieuwste opgaven, het volgundo over zicht van Japan s sterkt-e te land. Het actieve leger telt 143,000 geweren 9500 sabels en 702 kanonnen; het is inge deeld in 13 divisies garde en lsto tot 12de regiment linie-troepen van 12 bataljons, 3 eskadrons, 6 (bij de 7de divisie 9) batte rijen elk met de daarbij behoorende speciale wapens. Daarbij komen als op rich zelf staan de afdeelingen twee V^vrieric-brigadea van 8 eskadrons elk en twee brigades veld-artil- lerie van 18 batterijen elk. Het reserve-leger is ongeveer 80,000 man sterk, waaruit 13 gemengde brigades van zes bataljons, een eskadron on een batterij elk gevormd kunnon worden. Het nationale leger, dat bestemd is voor do verdediging van het eigen land, om vat 130,000 man. Dan rijn or nog 34,500 man aan vul li ngs-t roepen, die in 52 bataljons, 17 eskadrons, 19 batterijen en speciale war pens rijn ingedeeld. Te Odessa landde gisteren namiddag om 3 uur do stoomboot Mal ai a met de over- 1 ovend o leden der bemanning van de Warjag en de Korejetz. De eerste die de stoomboot verliet, was de adjunct-comman dant Stepanow, die door de geestelijkheid gezegend wurd; daarna werd hij begroet en omhelsd door den bevelhebber van do troepen te Odessa, generaal Kaulbars Stepanow en de nog aan boord van de stoomboot aanwezige aeolieden werd ook door eono tallooze volks menigte en door de matrozen van alle in de havon liggende scliejxm hartelijk begroet. Toen Stepanow zijne troepen van het schip aan land bracht, brak er eene grootsche geestdrift uit. Na eene toespraak van generaal Kaulbars begaf de stoet zich stadswaarts met de geeste lijkheid voorop, waaronder ook de overleven de priester van do, Warjag was. Bij don tocht naar do stad, waarbij de officieren van do Warjag door de hier aanwezige zeeofficieren worden geleid en de manschappen doc*r het valk omstuwd waren, gebeurden treffende toonoolen. De leerlingen van do scholen ston den on haie geschaard. Op het plein voor hét stadhuis word een plechtig Tedeum aan geheven. Do officieren werden in de militaire socië teit aan oen feestmaal gonoodigd. de man- schappen in de kazernes gespijzigd. De haven- commandantdie do Malaja tegenuxt gevaren was. had reeds in vollo zoo deworatiëu uitge deeld. Allerlei Het voor Zuid-Pool-onderzoek bestem de schip ..Discovery", dat in December 1901 Dunedin (NieuwZoeland) verliet is gisteren to Lytteltcm (Nieuw-Zeeland) aangekomen vergezeld van de ter opsporing uitgezonden schepen „Moming" en „Terranova." vUit de diamantindustrie. De voorstellen van do Antworpsche patroons aan de gecollen aldaar, om tot 1 October 1906 tien uur per dag te blijven werken, met 1 October 1906 den 9-urigen werkdag In te voeren, onmiddellijk 300 leerlingen op de fabrieken toe te laten en met ongeorgani seerden samen te werken, rijn door den Antw. Diamantbew.-bond verworpen met 1S09 tegen 35 stemmen. vDo rechtbank te Maagdenburg heeft 28 deelnemers aan een begrafenis elk tot 5 mark boete veroordeeld, wegens het in den rouwstoet meedragen van een krans met roodo linten. vEen voor raadsleden interessant pro ces is gevoerd. In een kleine Duitsche plaats had de burgemeester aan enkelen meegedeeld dat hij wel wou aftreden, met pensioen. Een der raadsleden riep daarop een 12-tal van rijn medeleden bijccai am bij hem thuis „ecu glas bier" te komen drinken on bij die gelegenheid werd de pensioner ring van den burgemeester besproken en besloten dat do club (do meerderheid van den Raad) in be paalden vorm een voorstel zou doen en aan nemen. Daarop werd het raadslid, dat do zaak aanpakte. Vervolgd wegens het, zonder vergunning van de politie, beleggen eener vergadering ter bespreking van openbare aangelegenheden en in twee instanties werd hij. ondanks 't bewieron dat de bijeenkomst een zuiver privaat karakter droeg, tot geld boete veroordeeld Het Kamergerecht te Berlijn heeft de zaak in cassatie behandeld en met vernietiging dor vorige uitspraken naar 't sahepengeredht teruggewezen voor een nieuw onderzoek naar den aard der ge houden vergadering. vWoensdagavond is te Montpellier, vlak bij een der drukst bezochte koffiehuizen, een bom ontploft, eigenlijk niet anders dan een met kruit gevulde blikken bus. Niemand kreeg letsel, maar de slag lokte honderden nieuwsgierigen naar het Schouwburgplein, waar het geval plaats had. Het is niet dui delijk wat de menschen voor hadden, die dezu bom plaatsten. vWoensdag kwam to Johannesburg onder de inboorlingen zes nieuwe pestgeval- len voor; 2 stierven, ook een blanke. vDe groote spinnerij van Shaw en Co., te Ancoats bij Manchester, is gisteren gedeel telijk door brand vernield. Een massa ruwe katoen ging in vlammen op. De schade be loopt een half millioen guldens. De fabriek heeft 1500 werklieden. OOST-INDIÉ. Onder dagteekening van 28 Febr. jl. seinde de gouverneur van Sumatra's West kunst als volgt: Toeankoe Kota Besar heeft 15 Febr. te Bedor Alam opwachting gemaakt bij1 con troleur ©n detachements-commandant en, na gepleegd overleg met de rijn suprematie erkennende hoofden, op 20 Febr. te Hoeboe Gedang rijn onderwerping aan ons gezag aangeboden. Java Ct. Onder dagteekening van 27 Februari jl. rijn van den resident van Palembang de volgende telegrammen ontvangen I. Twee patrouilles onder luitenants Ket ting en Bartelda bereikten 18 Februari la- dang verblijfplaats Pangeran Dipo nabij doe soen Djlan aan de soeugei Rengajan (Soe- maï-gébied). Patrouille Ketting stuitte op tegenstand, waarbij gesneuveld Europee6ch fuselier Verniors, en licht gewond Europeesch fuselier van Gooi, verliezen vijand onbekend. Patrouille CBartelds verraste op ladang bij Moeara zee ge wapenden, die met achterla ting van een doode, vijf voorlaadgeweren en een lans op de vlucht gingen. Bedoelde pa trouilles schijnen thans Pangeran Dipo op het spoor. Op het bivak in Rantau Benar (Toengkal) werden in den nacht van 19 op 20 Februari acht schoten gelost, waardoor twee Amboiueesche minderen werden ge wond. II. 24 Februari weTd bende Raden Mat Tahir aan Soengei Sigam (linkerzijtak Boe- Jian-rivier) overvallen door mobiele sectie onder adjudantondel-officier Muasig. Van bende sneuvelden Depati Aliasinvan Kerto- pati en twee lieden van de Batang Hari wier namen onbekend. Zwaar gewond vielen in onze handen Raden Bahrin (onlangs uit Beneden Merangin verdreven) en echtgenoo- ton Raden Achmad. Verder nog gevangen genomon twee zoontjes van Raden Mat Ta hir. Anderen wisten te ontkomen. Onzer- rijds geen verliezen. Buit twee repeteerge weren model 95, twee Beaumontgewereneen achter laad jachtgeweer, tieoi voorlaadgewe- ren, een model revolver, twee pistolen, veel patronen model '95 en andere oorlogsbehoef ten. Java Ct. De Soer. Ct. meldt: Dr. Snouck Hurgronje heeft het onderzoek beëindigd van de zaak Goeeti© Arsad c. s. Deze wacht thans een beslissing van deland- voogd af. Radan Djaja Koesoema gaat met spoed terug naar Bandjarmasin. Examens voor onderluite nants. In het examen voor onderluitenant bij het wapen der infanterie zijn geslaagd de sergeant-majoor G. van, 't Zadelhoff No. 34945 bij het zestiende bataljon infanterie; do adjudant-onderofficier W. Hünnemeijer No. 3477 bij het linkerhalf zevende bataljon infanterie; do adjudant-onderofficier J. B. Elders No. 53121 bij het garnizoensbataljon der Z. en O. Afdeeling van Borneo; de ad judant-onderofficier R. I. Admiraal Na 59167-1257 bij het tweede garnizoens-batal- jon van Atjen en Onderh.do sergeant-ma joor J. Kroeze No. 36810 bij het eerste gar nizoen-bataljon van Atjeh en Onderh.de sergeant-majoor L. Staal No. 45217 bij het tweede depot-bataljon: do adjudant-onderof ficier CJ. M. Bi rustengel No. 25378 bij het straf departementen de adjudant-onderoffi cier K. H. J. Hofman No. 32622 bij het 8o bataljon infanterie. (Bat. Nbld.) Een ernstig feit. Men meldt ons het volgende, waarvoor onze berichtgever beweert te kunnen instaan „Op den 14en Februari is de te Tamiang gelegerde troep naar de Gajoe- en Allaa-lan- deh vertrokken. Een dag of drie daarna viel de Europoeecho fuselier Linseen (alg. stb. no. 56422) uit, daar hij don marsch niet meeer kon volgen. Door den oolonne-commandaut werd géén kader aangewezen om den fuselier huiswaarts te begeleiden en hij bleef dus ge heel aan zijn lot overgelaten achter. Een dag of vijf later werd te Kwala Sïnpang het lijk van den fuselier opgevïsoht. Hoe deze ver dronken is, bleef onopgohelderd." Wij vertrouwen dat de militaire autoritei ten niet zullen nalaten in deze treurige zaak een onderzoek in te stellen. Het koet ons moeite te gelooven, dat men een zieken mili tair aldus hopeloos alleen laat en toch schij nen wij te moeten aannemen, dat werkelijk zoo onmenschlievend gehandeld is. (Sumatra-Post). Een van den resident vau Pasoeroean ontvangen bericht meldt, dat, tengevolge van zware regens op 4 en Fobruari, aardschui- vingen hebben plaats gehad in het koffie» complex Waroe, in het district Pakis der afdeeling Ma.la.ng, waardoor naar schatting ongeveer 4 bouws koffieplantsoenen van het plantjaar 1899/1900 rijn verwoest, en 4600 boomen rijn vernield. Mede rijn ongeveer 30,000 kweekplantjea (opslag) voor de herbeplanting van monosoe- kotuinen dier dessa verloren gegaan. Java Ct. Eon van den resident van Banjoemas ontvangen bericht meldt, dat tengevolge van hevige valwinden gedurende 7 tot 11 Febru ari jl. de volgende ongelukken, verwoestin gen en beschadigingen hebben plaats gehad In het onderdistrict Merden, district Poer- woredjo, afdeeling Banjoemas, zijn verschei dene boomen ontworteld en huizen inge stort, waardoor een apkado geleden wordt van pl. m. ló^u Hetzelfde geschiedde in de afdeeling Poer- wokerto en veroorzaakte een schade van ruim f 3000. In de dessa Keniten, district Poerwokerto, werd een inlander door een omvallenden boom gedood. In de afdeeling Poerbolinggo werden door het omvallen van boomen en instorten van huizen zeven personen zwaar gewond, van wie vier rijn overleden. In de afdeeling Bandjarnegara bedroeg de geleden schade ongeveer f 7900, waarvan aan den te veld staanden djagoeng- en tabaks- aanplant in het district Karangkobar toe gebracht, respectievelijk f 1200 en f 5200. Java Ct. Op iumpacht te Padang. Den 25. Februari' te Padang gehouden tweeds herverpachting van het recht tot den uit sluitenden verkoop van opium in het klein is weder mislukt. Er is geen enkele inschrij ving gekomen. Onder deze omstandigheden zou het zeker, zooals wij reeds na de eerste herverpachting als onze meening uitspraken, zeer do aanbeveling verdienen als dadelijk na ommekomst van den thans loopenden pachttermijn kon overgegaan worden tot in voering der regie. Het schijnt echter dat. er nog onoverwinbare bezwaren daartegen be staan. Sum. Bode. G e n t i s. Aan de Java-Bode wordt uit Semarang geseind: Aan Herman Gentis is, volgens de Loco motief, oelstraf opgelegd wegens het schrij ven en naar buiten de gevangenis doen smok kelen van drie brieven aan een persoon te Bariffia, met wien hij vroeger bevriend is geweest. In die brieven legde hij een plan bloot om te ontvluchten en verzocht hij den geadresseerde, hem daarbij behulpzaam te rijn. Deze stelde de brieven ter hand aan den directeur van justitie, op wiens last een streng onderzoek werd ingesteld, dat echter tot dusver tot niets leidde. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Goeden Vrijdag de godsdienst oefening bij in do Groote Kerk te 's Graven- hage. Hare Majesteit nam met gevolg deel aan het Heilig Avondmaal, waarbij voorgan ger was de hofprediker ds. Van der Flier. H. M. de Koningin-Moeder woonde Goeden Vrijdag in de Kloosterkerk te 'sGra- venhage, ouder gehoor van ds. Vermeer, de voorbereidings-godsdienstoefening bij. De heer M. Leopold, sedert 1870 direc teur der Kweekschool voor onderwijzeressen te Amsterdam, herdacht gisteren onder veel belangstelling van de zijde van autoriteiten, leerlingen en oud-leerlingen den dag, waarop hij voor 50 jaren bij het onderwijs kwam. Domela Nieuwenhuiis „Re o h t voor Alle n". Heb was gisteren 25 jaren geleden dat het bekende doch thans niet meer bestaande weekblad „Recht voor Al len" liet licht zag onder redactie van F. Do mela Nieuwenhuis. Dit blad, dat den stoot heeft gegeven tot de sociaal-democratische ar beidersbeweging in ons land, werd aanvanke lijk niet in eene beslist socialistische richting gestuurd, maar steldé rich blijkens aankom diging in het eerste nummer ten doelImb geven van eon algemeen overzicht op politiek en maatschappelijk terrein; het leveren van algemeen wijsgeerige beschouwingen, gods dienstige en morecle, en van het behandelde in Kamer en Gemeenteraad". Doch daar de heer Domela Nieuwenhuis een sterke sociaal-democratische kiem in zich droeg, veranderde dit spoedig en kwam het roode duiveltje al spoedig om den hoek glu ren. dat hoe langer hoe rooder werd. Nieittegonstaa.ilde Domeia's blad niet meer bestaat en groote kans loopt in vergetelheid te geraken, hebben vrienden van Domela den dag van gisteren niet onopgemerkt laten voorbijgaan. To Hilversum, waar Domela Nieuwenhuis woont, werd hem eene aubade gebracht door een honderdtal zangers uit Amsterdam, die oen drietal liedéren zongen, waaronder een feestzang, waarna namens eene commissi© van 9 leden, bij monde van den heer M. do Boer, te Amsterdam, een hulde» al bum werd aangeboden- De Amsterdamsebe bootwerkers hadden oen groot bloemstuk gezonden, in den vorm van een schip, terwijl oonige vrien den eeu van zijne werken „Typen", in ivoren band gervat, gezonden haddon. Uit binnen- on buitenland kwamen tal van gelukwen- sohen in. Het hulde-album bevat o. a. bij dragen van Ed. Thorn. Priem, Titia van der Tuuk, Jeanne Nijhuis, Anna de Savormn Lohman, Van Eeden, Koster, De Cleroq. Colthof, Toorop, Haverman. Hoy en broek. Tscherkesoff, Van Etsen, Victor de Meyere, enz. enz. Do heer G. L. van der Zwaag, lid der Tweede Kamer, 9chreef het voorwoord voor bet gedenkboek. Do „Vrije Socialist" hooft oen feestnum mer uitgegeven. In het Paleis voor Volks vlijt zullen morgen twee feestelijke bijeen komsten gehouden worden. Op een hiervan zal Chr. Cornelisson, thans wonende in Pa rijs, do feestrede uitspreken. Het bulletin omtrent den toestand van den burgemeester van 's Gravenhage luidde gisterenochtend: De patient bracht een slapeloozen nacht door. Pols goed. Het beloop der riekte geeft op dit oogenblik geen reden tot ontevreden heid. Interparlementaire confe rentie. De XHde interparlementaire con ferentie zal dit jaar gehouden worden te St. Louis, in de eerste week van September. De Amerikaansche groep van de „Union inter parlementaire pour l'arbitrage international" besloot eene uitnoodiging tot het bijwonen dier conferentie en tot een bezoek aan de Vereeuigde Staten van Noord-Amerika te zenden aan de leden der Union met hunne families. Het voorstel om 50.000 dollars voor de ontvangst beschikbaar te stellen, zal eerst daags in de beide Kamers van heb Congres in behandeling komen. Men acht de aanne- rnin daarvan verzekerd..Het bestuur van de Union parlementaire zal op 25 April te Brussel vergaderen ter voorbereiding van de werkzaamheden van de XUde conferentie. De ontvangsten van de Nederl. Zen- dingvereeniging hebben van 16 Februari tot 15 Maart 1904 bedragen de som van f 2563,47^, waaronder begrepen is f 898.64A, van de opbrengst der stuiverscollecte, waar van f 336.46J uit Rotterdam. Voor het tekort, groot f 5114.37, is we derom ontvangen f 3523.85^, waaronder van N. N. f '2000 en van N. N.'f 500, beiden te Rotterdam, en van A. en B-, te Amsterdam, f 200. Het tekort blijft nog f 1590.51^. Onderwijs-Rijksz&ak. Van we- ge het hoofdbestuur van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap is onder den titel van„Proeve van Wet tot regeling van het lager onderwijs op den grondslag van onder- wijs-rijkseaak" een rapport verschenen, dat in opdracht van het H.B. is bewerkt en op zijn last uitgegeven. Het boek bevat behalve een voorwoord van het hoofdbestuur en eene inleiding van de commissie, die het samenstelde, de volgende hoofdstukken: 1. een overzicht over de voor- en nadeelen van onderwijs als rijkszaak; 2. eene volkomen Proeve van Wet, afgedrukt naast de vigeerende wet op het lager onder wijs 3. taelichtingen bij enkele titels of ar tikelen uit de proeve van wet; 4. een over zicht over de fmancieele gevolgen van de wet, en 5. hoofdstukken over het lager onder wijs in Nederlandsch-Indië, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Frankrijk, Denemar ken en Zweden. Het HTR heeft, met het oog op eene moge lijke spoedige herziening der wet op het lager onderwijs het wenschelijk geacht, dat de aan dacht van autoriteiten en publiek op het rap port zou worden gevestigd. Exemplaren zijn daarom gezonden aan rijks- en onderwijs- autoriteiten, aan de beide Kamers der Sta» ten-Generaal, en aan elk afdeelingsbestuur van het Nederlandsche Onderwijzers-genoot- Hcnap. Rotterdamschle Bond voor lie 'hamel ij k e opvoeding. Onder de zen naaim is te Rottendam een Bond opge richt, weikei beoogt de lichamelijke opvoe ding der jeugd te bevorderen. Men wil dat doel bereiken door do jeugd speelterreinen te verschaffengeen speeltuinen met schom mels en wippen, rekstokken en zweefmolens, maar open terreinen, dloor een eenvoudige afrastering van de openbare straat geschei den, waar de kinderen kunnen rennen en stoeien, zonder gevaar" een ongeluk te krij gen. Daarbij wil men de jeugd leeren spelen, het ongebonden spel vervangen door aan re gels gebonden gemeenschap6spe>l, tér gewen ning aan ze 1 fbeheersching en orde. In het buitenland heeft men de waarde hiervan al sedert jaren ingcrien en sedert het vorige jaar streeft ook te Amsterdam een Bond onder voorzitterschap van prof. dr. C. Win kler met veel succes naar hetzelfde doel. De Rotterdamséhe Bond wenscht zich ech ter niet te bepalen tot het spel, maar wil streven naar licliaaans-oefening in den ruim- sten zin en daartoe ook krachtig medewer ken tot een meer algemeen© beoefening der gymnastiek. De „geordende" sport kan mede rekenen op de sympathie van den Bond, zoo als zwemmen en schaatsenrijden, en waar de bevordering van het openstellen van zwom gelegen heden en ijsbanen wenschelijk blijkt, zal de Bond dus niet achter blijven. Het bestuur is samengesteld1 als volgjt kolonel J. B. Verhey, voorzitter; M. Polak, arts, vice-voorzitterJ. R. "Veder, le secre taris- B. de ïtegt, le penningmeester; mej. J. N. A. Montijn, 2o penningmeester; mej. A. Dobbe; mr. G. Moll; G. B. Lallecman Jr.; G. L. Zwartendijk Jr. S. van Aken; W. G. Brandenburg; W. Ketting, 2e secretaris. N. R. Ct. In de Woensdagnamiddag te 's Gra ve nluago gehouden algemeen© vergadering van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolomes werden ge- sanstionneerd do voorloopige benoeming van mr. Roodenburg als secretaris en van den heer Moens, directeur van het Zuid Hol- landsch InadbouvtixxUet tot penningmees ter van het hoofdbestuur. Besloten werd om plaatselijke Comité s te vormen die zullen trachten propaganda voor het Genootschap te maken en geest te verzamelen. Mede werd besloten dat het. Centraal Ge nootschap zoo spodig mogelijk zal overgaan tot do stichting van een gebouw van hoog stens 50 bedden in een boschrijke streek (eU later een in een streek aan zee) welk ge bouw of gedeelte daarvan zal verhuurd kun nen. worden aan plaatselijke vereenigingen. Verschillende mcdedeelingen werden gedaan en daaronder dat het Genootschap 40 kin deren met succus heeft uitgezonden naar Auterlitz en Egmond aan Zee. De inneming van don Briel herdacht. Op de gebruikelijke wijze is gisteren nacht om twaalf uur vanwege de watergeuzen-vereenigiug Pro Patm'a to Rot terdam, het beeld van den Watergeus van het monument op de Nieuwe Markt be kranst ter herinnering aan de inneming van Den Briel door de Watergeuzen in 1572. Op den index. Het maandschrift Vragen des Tijds is, naar de Arnh. Ct. meldt, door dr .Kuyj>er op den index geplaatst. Aan dat blad wordt nl. bericht, dat door directeuren van Rijks hoogere burgerscholen van den minister van Bmnenlandsch Zaken een aanschrijving is ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat dit tijdschrift niet mieer voor de schoolbibliotheken mag worden aan geschaft. De Haagsohe tram. Naar men uit goede bron verneemt heeft de directeur van gemeentewerken te 's Gravenhage zijne voorstellen voor den aanleg van de nieuwe electrischo trambaan Plei n-Scheveni ngen langs de Koninginnegracht, reeds bij de commissie van fabricage ingediend. Indien, gelijk verwacht wordt, thans de commissie van fabricage deze voorstellen spoedig in behandeling neemt, dan is dé aan leg voor het aanstaand zomerseizoen van deze voor dat geheele stadskwartier zoo be langrijke lijn verzekerd. Een witte mol is gevangen op Hydepark te Driebergen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd een vonnis van de rechtbank al daar, waarbij tien jongelingen, die iln den avond van 15 December jl. te Lutkewierum de woning van F. W., wiens dochter, naar men vermoedde, ongeoorloofde» omgang had met zekeren F Z. te IJtensmet steenen gebombardeerd en gedeeltelijk vernield heb ben, ieder zijn veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Kindermoord. Ter zake hiervan is gisteren voor de Wnsohotensohe rechtbank tegen een 31-jarige dienstmeid uit Mussel kanaal één jaar gevangenisstraf geëischt on der aftrek der preventieve hechtenis. De geheime blompenhiandel te Veenhuizen. Het gerechtelijk onder zoek hiernaar ingesteld heeft uitgewezen, dat deze handel niet werd uitgeoefend door ver pleegden, die onder geleide naar het turf veen gaan, zooals men' aanvankelijk vermoedde, maar dat schaapherders, die vrijwel zonder toezicht in het veld zijn, zich er aan schul dig gemaakt hebben. Inbraak. Gisterennacht is inbraak gepleegd in het manufacburen-magaizijtn van den heer J. de Vries, aan de Bilderdijkstraat te Amsterdam. Men vond de deur openstaan en verschillende goederen verspreid liggen. De dieven, die ziöh vérmoedelijk door mid del van een valschen sleutel hébben toegang verechaft, hébben een aantal manufacturen, o. a. 250 gekleurde zijden heerendassen, ont vreemd. Een nieuwe trua Het is aan de Dordt. Ct. gebleken, dat te Dordrecht en ook in naburige gemeenten den laatsten tijd! een speciaal soort oplichterij! "Wordt gepleegd. Het blad meldt: Een net uitziende handelsreiziger meldt zich op kantoren aan en tracht den patroon over te halen een koopcontract met een of andér goed bekend buitenlandsch huis te slui ten. Voor risico behoeft men niet bang te zijn want de koop geschiedt in dépot. Men be hoeft slechts den netto prijs af te rekenen van de verkochte waar. De handelsreiziger spreekt meestal Fransch, gebroken Dhitsch, doch soms ook Hollandsch. Ziet hij dat de patroon goed Fransch spreekt, dan heeft de zaak geen voortgang, doch bemerkt hij dat men die taal niet volkomen machtig is, dan doet dat er niet toe, hij zal den brief aan bet buitenlandsch© huis wel dicteeren. De Hollanders schijnen vaak te goed van vertrouwen te zijn en er wordt gecontrac teerd, doch niet voor koop in dépot en op afrekening. De schrijver verbindt zich in den gedicteerden brief voor een gewonen koop. In deze koopbrief bijl het huis in het bui tenband aangekomen, dan komt het bedrog spoedig uit. Want dJat huis, dat te goeder trouw is, aooepteert en wil leveren en de Hollander wil wel ontvangen, doch in dépót en niet in gewonen koop. De handelsreiziger heeft intusschen zijn provisie te pakken, want die wordt hem uitbetaald als de infor maties naar den kooper goed zijn uitgeko men, zoodat zoowel de kooper als het huis dé dupe is. Ontslag van den reiziger volgt, doolii te laat, en verhaal op dezen is er ge woonlijk niet. De Dordt. Ct. acht het in het belang van den reëelen handel dit te publioeeren, zoo wordt aan zulke praktijken heb beste een' einde gemaakt. Een inwoner der gemeente Wijik bij Duurstede, had zich twee mooie hondjes aan geschaft, die hij echter verzuimde voor de be lasting aian te geven. Hij werd deswege ver oordeeld tot vijf gulden boete, subs, twee dagen hechtenis. Hij verkoos heb eerste en gaf zijn broeder f 5, om daarmede de boete te voldoen. Hiermede meende hij dat hét zaakje was afgoloopen. Hij had echter bui ten den waard gerekend. Zijn broeder, de f 5 in handen hebbende, vond het toch jam mer hiet geld op die manier teloor te doen gaan, nam er een plezierige n dag van en- ging vervolgens naar Utrecht, om daar dén bepaalden straftijd te ondergaan. Tot zoover liep alles van stapelmen dacht daar met den rechten broeder te doen te hébben. Detse echter liep vrank en vrij rond, ook op den dag waarop zijne hechtenis was be paald en ontmoette den veldwachter, die hem aanhield. Als ieder vrij man, die aan zijne Verplich tingen heeft voldaan, gevoelde hij zich vrij en verklaarde zijne boete behoorlijk te heb ben afgedragen, doch bij onderzoek bleek het tegendeel. Het gevolg was, wilde hij niet onmidde- lijk worden medegenomen, nogmaals te vol doen, terwijl zijn broeder zooals later bleek juist heel gemoedereerd bezig was de schuld te vereffenen in den vorm van achter slot en grendel daarvoor te boeten. Bedreiging .In de brievenbus aan de woning van een paar te Leiden woman do dames werd Woen/dag namiddag een brief je gestopt, waarin vermeld„Mevrouw, wees zoo goed en geef U mijn 5 Gulden ik zal om 7 uur terugkomen zoo niet dan is bet

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2