VARIA. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. spoedig met U gedaan dus weet wat U doet Zie van Plee." Toen do man terugkwam, lag het briefje nog in de gesloten bus eu werd hem te ken- non gegeven, dat de politie gewaarschuwd zou worden. Hij werd hier hierna door een agent van politie naar het bureel gebracht, waar bleek, dat hij reeds onderscheidene vonnissen ach ter den rug heeft. Den laatsten tijd loopt hij de poliliebureelen af om nachtverblijf. last van den waarn. commissaris van politie is hij naar de gevangenis te 's Gra- venhage overgebracht. L. D. Te Haarlem heeft een jongen, in de Generaal Cronjéstraat een ander met een pistool een kogel in den arm geschoten. Het projectiel zit er nog in. De jongen is in het Gasthuis. Verdronken. Een 18-jarig meisje te Vughfc, die water wilde scheppen, boog zich daarbij te ver voorover en raakte te wa ter. Toon men haar op het droge gebracht had, warm de levensgeesten reeds geiweken. Noodlottige val. Gisterenavond had een 24-jarige bootwerker, werkzaam op liet stoionisoliip „Be-nrith Castle," liggende in de Parkhaven te Rot ter daan, het ongeluk door liet breken Van een ladder in het ruim te vallen,, tengevolge waarvan hiji een sche delbreuk bekwam. Naar het ziekenhuis ver voerd, bleek hij, biii aankomst reeds over leden. Af ge-rand. Te Enschedé is afge brand het om zijn volksmeetings bekende café Uitdenboomgaard. De oorzaak is onbe kend. School- en Kerknieuws* De Hervorming deelt de stellingen mede, welke dr. C. J. Niemeyer en prof. Cannegieter op de Vergadering van Moderne Theologen zul len verdedigen. Dr. Niemeyer, ter beantwoording van de vraag,,In hoeverre moet aan het individueel© geweten recht worden toegekend tegenover de staatsorde?" 1. Op zedelijk gebied bestaat voor den mensch geen hooger gezag dan bet eigen geweten, en Uy behoort aan de uitspraken daarvan zich onvoor waardelijk te onderwerpen. 2. De Staat geroepen te streven naar het heil des volks, moet zooveel mogelijk aan zjjn bur gers de vrijheid geven en de gelegenheid openen, zich naar hun geweten te gedragen. 3. Zulk een vrijheid mag niet zonder uitzon dering voor ieder en in alle gevallen worden geëischt. Als zij niet kan worden toegestaan zonder dat groote algemeen© belangen schade lijden, moet de Staat haar weigeren, en dwin gende of straffende optreden tegen hen, die in gehoorzaamheid aan hun, geweten daden ver- riohteni of daden nalaten, met zijn wetten in etnyd. Prof. Cannegieter, ter beantwoording van de vraag f" „Is een gemeenschappelijke geloofsbe lijdenis voor de modernen mogelijk en wensche- lyk?" 1. Het verlangen naar eene gemeenschappe lijke geloofsbelijdenis, dat tegenwoordig in den kring der vrijzinnigen wordt gekoesterd en is uitgesproken, is eensdeels wel verklaarbaar, doch anderdeels niet voldoende gerechtvaardigd. 2. Eene nauwkeurige omschrijiviiig van het godsdienstig geloof der vrijzinnigen is reeds we gens de natuur van het godsdienstig geloof uiterst moeielyk. Eene -poging daartoe moet des te minder raadzaam worden geacht, naarmate levendiger wordt beseft, dat de vrijzinnigen den omvang en den rijken inhoud van hun geloofsbezit nog Seenszins met klare bewustheid ten volle heb- en erkend. 3. Kan er reeds hierom van eene allen be vredigende omschrijving van Let godsdienstig geloof onder de vrijzinnigen geen sprake zjjn, nog veel minder is eene gemeenschappelijke ge loofsbelijdenis voor hen mogelijk te achten we gens hare bijzondere natuur en strekking. 4. Wat in-zich-zelf onmogeljk is, kan reeds daarom moeilijk uit het oogpunt van „wen6che- lijk" of „niet-wenschelijk" worden beoordeeld. 5. Doch al ware eene gemeenschappelijke ge loofsbelijdenis voor vrijzinnigen- in abstracte en voor een oogenblik mogelijk, dan nog zou zij niet, wenschelijk zijn, daar zij in elk geval óf eene zoo groote speelruimte aan ieders per soonlijke opvatting zon moeten laten, dat zij daardoor ophield eene gemeenschappelijke ge loofsbelijdenis te ziin, óf, om dit wel te kunnen zijn de grenzen voor de persoonlijke overtuiging zoo eng zou moeten trekken, dat zij daardoor eensdeels aan het ge loof zelf schade toebrengen en anderdeels de vrijzinnigen meer verdeelen dan vereenigen zou. Als opvolger van ds. De Blocq van Schel- tinga, bij de Broedergemeente te Haarlem, die tegen 1 Mei a. s. emeritaat aanvroeg, zal optre den de heer Adolf Emil Schmidt, predikant te Heilbronn in Würtemburg. (O. H. Ct.) De Synode heeft een -blanco crediet ge geven voor de kosten der procedure en de hoog ste instantie tusschen ds. Lonkhuizen, pred. te Hoornsterzwaag (eischer) en de gemeente Scho- terland (gedaagde) in zake de kerkelijke goe deren te Hoornsterzwaag. De Synode wenscht deze quaestie ini het hoogste ressort uitgemaakt te zien, omdat meerdere Herv. gemeenten m den lande in dezelfde .positie verkeeren als die te Hoornsterzwaag, ten nadeele van den finan- cieelen toestand der kerkelijke kas. Iets over postvervoer en nog wat| Dat er door plaatselijke omstandigheden nog hier en daar op posbgebied eigenaardige toestanden bestaan, is van al-getmeeno be kendheid. Missdhden echter niet aan ieder bekend echter zijn de volgende veihoudm. gen. Van uit Schagen vertrekken naar twee der hulpkantoren hitten-wagens, die bestuurd werden door de postboden zelf, zondereenig ander geleide. Eigenaar van hit en kar is met het Rijik, doch de postbode zelf. Vroeger waren die poetboden in het bezit van eene hondenkar, die zijl er voor eigen rekening op nahielden om de post te vervoeren, wijl de bode-loopen naar die dorpen anders te vermoeiend zou- den zijn. Dat middel van vervoer werd in ons land wel meer door postboden gebe zigd. Nadat op zekeren keer een postbode een ongeluk met zijne hondenkar had gehad, kwam er van het hoofdbestuur eene aan schrijving, dat- dit vervoermiddel niet meer gebezigd mocht worden. De directeur te Sahagen wist toen te be werken, dat aan de twee boden eene zékere som werd ter hand gesteld, om zich eene kar met hit aan te schaffen. Voor het on derhoud wordt hun bovendien eeno jaarlijk- ecftio toelage verstrekt. Hoewel de directie der Posterijen er steeds op bedacht is het postvervoer zoo snel en zoo veelvuldig, mogelijk naai- alle plaatsen te doen geschieden, kan Vlieland1 nog niet op een al te groot aantal postverzendingen wijzen. Éénmaal daags komt- daar de post boot van Harlingen, die edhter wegens de ondiepte de ha/ven niet kan aandoen, doch op do roede moet blijven liggen. Met een zoilvaartudg haalt men dan passagiers en post van do boot en landt die op Vlieland. De tweede posfcgelegenheid gaat via Texel naar Den Helder. Een poet-kar brengt de depêches van het postkantoor naar het post huis, waar de tweede postillon woont, die de brieven met een poetkar nog zonder vee- ren aan den kant van de Vliehors brengt, alwaar een schuitje gereed ligt om de brie ven te vervoeren naar Texel. Het posthuis staat midden op de Vliehors. De Vliehors is eene overigens onbewoonde zandvlakte, die van den kant van zee tot het Vliedorp, ongeveer 4 uur gaans is. Niets dan zand en nog eens zand. Ben onherberg zaam oord, alwaar, ziooals ik zei-de, niemand anders wo-ont dan de postillon, die daar on beperkt heer en meester is. Eene automobiel zou daar goede diensten kunnen bew-ijlzen, indien dio ook geschikt was om door het Waiter te rijden. Het ge beurt toch niet zelden, dat die kar ge ruimen tijd door het water moet gaan, als de „hors" ia ondergeloopen. Het paard, dat aan het water gewoon is, stapt kalm Voort, de koet sier rookt rij|n pijlpje, en alles gaat alsof het zoo tot de dagelijfcsche dingen behoort. Van zonsonder- tot zonsopgang brandt er aan het posthuis eene lantaarn, die er wordt opgehangen voor de schepelingen, wier sche pen op de Vliehors stranden (en dat gebeurt nog a] eens, getuigen de laatste stormen), om een doel te hebben, waarheen rij hunne schreden op de uitgestrekte zandvlakte kun nen richten. Dezen vinden hier altijd een gastvrij onthaal. Van den vorigen postillon worden eigen aardige verhalen gedaan. Het voorschrift luidt, dat de postillon slechts één passagier mag medenemen. Een vast tarief hield hij er niet op na. Dikwijls gebeurde het, dat hij van een armen drommel niets wilde aan namen, doch reed er een volgenden keer een meer gegoed persoon mede, dan werd die aan den tand gevoeld. Ook gebeurde het wel, dat hij een passa gier aan de Vliehors liet staan, ook al had hij geen ander passagier. Deze was dan ver plicht den afstand van 4 uur te voet af te leggen. Op zekeren dag gebeurde het, dat een burgemeester per schuit van Teixel naar Vlie land overstak en met den postiljon dacht mede te rijden. Doch dat was buiten den waardi gerekend. Dte postillon, die den bur gemeester zeker niet sympathiek gezind was, zei kalmweg: „Neen, man, ik neem je niet meê, je hebt lange pooten, je kunt best loopen." Een anderen keer gebeurde het, dat de postschuit twee passagiers aanbracht. Een kon er dus maar met de postkan meerijden. Die postillon zoiu) er echter wlaarschij-nlijik geen gewetensbezwaar van hebben gemaakt om, ondanks het voorschrift, twee personen mede te nemen, zooi ihiji niet een -hekel aan dien tweeden had gehad. Die passagier dacht het hart van den postillon te vermurwen door het te doen voorkomen, alsof hij) ziek was. Op al zijn klagen kreeg hij echter het laconiek bescheid: „Och, kerel, sterf, hier heb je de ruimte." Dat was nu) wel wat kras uitgedrukt, doch deze natuunmensdhi wond er geen doekjes om. Overigens was het geen kwade kerel. Alleen tegenover lieden, die hij niet kon zetten, was hij onverbiddelijk. Om nu nog iets oiver telegraafkantoren te zeggen, ditIn zekere kleine stad in N.-H.. waar telegraaf en. post nog waren geschei den, bestond het personeel, behalve uit den directeur, uit een besteller. Het loon per dag van dien besteller was 70 cent. Dies moest hij er iets anders bij doen om in het onderhoud der zijnen te voorzien. Moeder de vrouw hield een winkel in van alles en nog wat, ook klompen. Enkele van die klompen moesten geschilderd worden Goed. Pa-pa nam een rist klampen mede naar kantoor en gaf ze daar een kwast verf. De dienst leed er niet onder. Diezelfde besteller was er op afgericht om te hoor en of het kantoor ook werd opgeroe pen. De besteller hield de wacht op het kantoor en de directeur zat in eene nabu rige vaart naar baars te hengelen. Het kan toor wordt geroepen, de besteller waarschuwt en de directeur wordt dadelijlk van peueraar telegrafist. Die goeie, ouwe tijd! Kievitseiereu. „Die kievit legt- in Maart, Al vriest het op z'-n staart," is een, van die vele rijmpjes, welke.geen oai- omstoütelijke waarheid verkondigen. Toch moet Maart al bijzonder guur zijn als niet enkele kievitten nestelen en eieren leggen. Die- vorcerderon van wijlen Vorst voe Dis- marok wisten dit ook wel, want vrij gere geld zonden de z.g. getrouwen van Jetver, op 's Vorsten verjaardag, begin April, het ge schenk van 101 kievitseieren. Onthoudt Maart ons de spreekwoordelijk vastgestelde „zomersche dagen" niet, dan is het vriji zieker, dat de kievit ook getrouw blijft aan 't gebruik en volbrengt wat het rijmpje omtrent dezen vogel getuigt. Van jaar tot jaa-r komt meer vraag naar de fijne eitjes, zelfs uit het buitenland. De zendingen naar Italië, Spanje enz. ne men van jaar tot jaar toe. Daardoor is de handel in kievitseieren iets geworden, waar in gedurende vijf a zes weken van het jaar tienduizenden guldens worden omgezet. Vooral in de provincie Friesland is deze handel belangrijk. De zoekers naar kievits eieren verdienen mest- deze bezigheid soms tot 5 op één dag. De prijs der fijne eitjes, voorheen aan het eind van April 7 a 9 cent per stuk, daalt thans reeds lang niet meer beneden een dub- beltje. Doordien echter niet iedere liefhebber zoo veel kaai besteden, hoeft men al eens gezocht of ook eieren van andere wilde vogels eenige j overeenkomst in smaak toonden met- het ver- j maarde kievitsei. Dientengevolge is sedert eenige jaren ook het ci van den tureluur, m sommige stre ken heet deze „tjerk" in den handel ge bracht. Sommige fijnproevers geven zelfs de voor keur aan het ei van den tuTeluur, boven de beroemde kievitseieren. Daar echter do tureluur -niet in) Maart- legt, 't zij- 't al dan niet op rin staart vriest, en zijne eieren eerst, in do tweede helft van April worden gevonden, zal hij wel niet ge heel als concurrent van den kievit kunnen worden aangemerkt. Een exauien. Een man, die naar het- baantje van baan wachter solliciteerde, Werd opgeroepen om eenige bewi'faen van zijn bedrevenheid af to -leggen. De reflectant verschijnt op het tca ncel van zijn aanstaanden roem en een con troleur neemt hem het examen af. „Wat zaïl je doen, wanneer er op je weg iets niet in orde is, terwijl de trein juist >u aantocht is? waagt de examinandus. Ik zou «ogenblikkelijk -de roodc vlag opstoken om den trein te doen stilhouden. Waarmee, z-ou, u dat signaal des avonds geven? Mot, mijn roode lantaarn. En. wanneer dat licht nu eens uitging? De toekomstige baanwachter haalt uit rijn linker broekzak een cloosje lucifers en zegt Dan, steek ik het hier weer mee aan. D'e controleur neemt hem het doosje af en vraagt opnieuw. Wat zoudt- u nu dan doen? De baanwachter haalt uit zijn rechter broekzak een doosje lucifers. Die controleur noemt hem ook dit af. Nu hebt u geen vuur meer, wat zult u nu doen? Dan neem ik deze. meneer de contro leur, en hij haalt- uit achterjaszak opnieuw een doos met lucifers. Weei" grijpt de controleur er naar en ont neemt hem ook deze. Wat zult u nu doen? Nee meneer de controleur, zoo gemak kelijk vangt u me niet-, zegt de man, en haalt triomfeerend een zwavellucifer te voor schijn. Wéér maakt de controleur een grijpend ge baar. Verontwaardigd roept de man echter uit: U moet me niet kwalijk nemen, maar die krijgt u niet-, ik heb er een zak vol van bij me, waar zelfs mijn vrouw niet mag aankomen. De gestrenge examinandus moest toen ein delijk toegevendc baanwachter was even wel glansrijk door zijn examen gekomen. H a r d e r w ij k. De deurwaarder der dir. Belastingen A. W. Caljé is met ingang van 1 April vau Epe naar hier overgeplaatst-. V e e n e n d a a 1. In de vorige raadsver gadering werden B-. en W. gemachtigd den bouw van een Maréchaussee-kazerne onder hands aan te besteden, aangezien d'e twee publieke aanbestedingen geen resultaat had den. De inschrijvingen waren namelijk te hoog. Maar nu is men van den wal in de sloot geraakt, want thans is de laagste in schrijving f 15,033, d. i. veel hooger dan de vorige maal. De gunning is dus ten derden male aange houden. Het korps „Kon. Scherpschutters" van do V'eluwe heeft een concours uitgeschreven, dab ini de maanden Juni en Juli zal plaats hebben. Een 20-tal schietvereenigingeu zul len worden uitgenoodigd. Belangstellenden maken wij attent op de kennisgeving aan het hoofd van dit num mer, waarin B. en W. mededeelen dat de Zu i dsi ngelgracht bij de Varkenmarkt tot 15 April a. s. zal zijn afgedamd, zoodat de Vc>art aldaar is gestremd. De officier van gezondheid 2e klasse P. B. van Loo wordt belast met den genees kundigen dienst in de legerplaats bij Olde- broek- Naar wij- uit goede bron vernemen beeft de heer Frans, commies ter secretarie (afd. Burg. Stand), thans zijn aanvraag om eervol ontslag tegen 1 Mei a. s. bijjB. en W. ingezonden. Mejuffrouw L. C. Oerlemans is op de voordracht geplaatst voor de benoeming tot onderwijzeres aan school EEL te Wageningen. Donderdag 31 Maart 11. haid in de O. L. school in de Beekstraat, ten overstaan van den Rijkslandbouwleeraar, détn heer H. D. -S. Hasselman, en de commissie van toe zicht, bestaande uit de heer en J. B. de Beau fort, A. M. Tromp van Holst en jhr. mr. B. W. Th. Sand berg, het eindexamen plaats voor die leerlingen van den (tweejarigen) landbouwwintoi'oursus te Amersfoort. Een diploma met zeer gunstige a-anteekeniug werd uitgereikt aan: A. van Dijk, te, Hoogland; G. van Dontselaar, te LeusdonJ. van Heies, te Hoogland, D. P- Hofland, te I^eusdenT. Kuijer, to Hoogland; J. Etagémaat en T. Lagcmaat, te Lcusdeii; G. E»am en L. Lam, to Socet, G. O ver vest- en A. Voskuilen, to Lcusdon, en W- Wantonaar, te Soest. Hen diploma met gunstige aanteekeaiing verwierven A. J. Brinkman, to Leusden; H- van den lBoech, te Hoogland'; J. van Donteelaar en A. M. van Dóntse-laar, te LeusdenW. van den Hengel, te Stouteuburg; W. Ruiter en T. Schoonderbeek, to Hoogland, en T. Schob horst' te Stoutertburg. Door de commissie en den RijkslandbouW- looranr werd een warm woord van dank ge bracht aan het. hoofd van den cursus, den heer E. Kruidhof, te Maarsbergen, voor de uitstékende wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten, en aan de leerlingen voor den grooten ijver door hen aan den dag gelegd. G- J. Brinkman bedankte na mens zijn medeleerlingen de commissie voor al hetgeen rij voor dezen cursus heeft, gedaan, waarop A. van Dijk mede namens rijn mede leerlingen aan het hoofd rijn groote erkente lijkheid betuigde on hem oen prachtigen mar honiehouten leuningstoel aanbood. Door hierna te noemen pupillen van, do Maatsch. tot opvoeding van weeeen in het huisgezin (doorgangshuis Zandbergen), rijn dezer dagen met gunstig gevolg verschillende examens afgelegd als: Eindexamen Rijkstuinbouwschool te Aals meer D. Stadt (met zeer gunstig gevolg) en W. F. Tapper. Overgangsexamen vau de le naar de 2e klasse aan de Ambachtsschool te Utrecht: P. Muis on P. Verbeek. Eindexamen aan do Ambachtsschool te ArnhemJ. v. Mourik. Verschillende militaire schetsen van Mil van Hoorn, welke als feuilleton in dit blad rijn opgenomen, rijn door den schrijver verzameld cn biji de firma VaJkhoff en Co. verschenen, onder den titel „Ruiterweelde". Het boek is gedrukt op de stoomdrukkerij vau den heer A. J. Miohielsen. Het ziet er keurig uit on het laat zich, ook door dien netten druk, aangenaam lezen. De omslag vertoont oen. ruiter te paard, uitstekend uitgevoerd naar de schets van een onzer meest Makende teekenaars. De janrlijlksche stieren- en beerenkeu- ring vanwege de plaatselijke af deeling van bet „Utreohitsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" zal hier gehouden worden Op 8 April, des ochtends tien uur, ditmaal op het terrein van het café van mej. de we duwe Maters, aan het 'Smallepad. Onze lieve straatjeugd heeft blijkbaar besloten den trottoir langs dén Vlasakker- weg op te ruimen. Verleden week zaten er een paar steonen los, een, paar dagen later waren ze verdwenen, nog een paar dagen la ter verdwenen er meer, en zoo vervolgens. Over de geheele breedte van den trottoir is nu een wigvormig gat ontstaan en de steenen rijn zeer vermoedelijk in de spoor- wegsloofc geworpen. Burgerlijke stand. Geboren: Maasje, d. v. A. van der Geest en J. van den Bor. Boekbeoordeellr.g In de eerste plaats zij dé aandacht geves tigd op eenige uitgaven van de firma P. Noordhoff, te Groningen: Van oudle tijdien tot beden, ge schiedenis van ons vaderland door Jacs. M. Vos, zesde druk, prijs f 1.90. De vele gunstige beoordeelingen «enerzijds, die dit boek ten deel vielen, het feit ter andere rijde, dat in zoo korten tijd reeds een zesde druk noodig was, zeggen reeds ge noeg voor dit goed geschreven boek, dat een volledig overzicht van onze historie geeft. Schoolatlas der algemeene en vader- landsche geschiedenis door A. L. de Bont, in 95 kaarten en bijkaairtjes, tweede, geheel herziene druk, prijs f 1.90. De samensteller heeft reeds riju sporen verdiend, rijm atlas i9 keurig en nauwkeu rig tevens afgewerkt, hetgeen ook gelden kan vau die kleinere Geschiedkundige Atlas van liet Vaderland, in 36 kaarten en bdjkaartjes, waarvan de prijs slechts f 0.60 is, en die, duidelijk en beknopt, een geschied boek in lijn en- kleur kan heeten. To e-st,a m-den- en- Gebeurtenis sen, eenvoudige lessen over de vaderland- schie -gesdhiedenis door B. Laiarmaii, in drie deeltjes, prijs te zamen één gulden. Begrijpelijk en onderhoudend tevens is de inhoud, hier eu daar een anecdote, telkens een plaatje, af en toe eeu versje; zóó zien de kinderen hun leerboekjes het liefst en zóó worden rij er toe gebracht dezen zelfs ter hand- te nemen al hebben zij, er geen les uit opgekregen. En dat is het ware. Van de firma Tjeenk Willink, te Zwolle, gewerden, mij een drietal uitgaven, nl. Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden naar de wijziging in 1887, met aanteekeningen en register door P. H. Jor- dens, elfde druk, prijs f 0.50. Uit den aard der zaak valt van dit -boeksken iu 't bekende, handige, langwerpige formaat niet anders te zeggen als dat het verschenen is. Anders is het met .JKooiman's Moderne Hoen derteelt, een boekje van 70 bladzijden, met tal van afbeeldingen (prijs 60 ets.), dat een leiddraad wil zijn zoowel voor den fok ker om den broode als voor den liefhebber. En ieder zal toegeven, dat op dit gebied voor menigeen nog heel wat te leeren valt, die met de hier neergelegde wijsheid toegerust veel meer voordeel of pleizier van rijn hoen ders kan hebben dan tój misschien nog heeft. Het boekje heeft dit voor op sommige ande ren. dat het aan beknoptheid een groote mate van volledigheid) paart. Wat de landjeugd noodzakelijk weten moet vau rundvee en rundveeproduc ten euz., door K- -de Vrieeze; ik ontving ail leen het tweede deeltje een niet prijzens waardige gewoonte vau hb. uitgevers is het vaak om een deel van het werk to zenden, dat zij besproken wensahen te zien. en dat zioh dan dikwijls daardoor moeielijk laat be sproken hetwelk handelt over 't vetge halte van de koemelk, de spijsvertering, het voedsel (grassen en kla-vers) 't opfokken van kalveren. Het Ibeboeft geen betoog, dat van al dezo dingen- door hen die 't wie ten moes ten dikwijls weinig of niets geweten Wordt. Daarom was 't idee. niet kwaad- deze voor db landjeugd- wetenswaardige zaken bijieen te brengen in den vormivan oen leesboek, inzon derheid te gebruiken ibii het herhalingson- derwijs in de dorpsschoou. Bijl den uitgever F. van Rossen, te Am- de Neder 1. Tabakscourant, bevat- de Neder 1. Ta-bakcourant, bevat tende verschillende opgaven ten dienste van fabrikanten en handelaren in tabak en siga ren, bijeengebracht door J. Hoff. Tegenover den titel oen goed. gelijkend portret van den onlangs overleden P. W. Janssen. De in houd is uit den aard der zaak alleen be langrijk voor mannen van 't vak Bij Masere-euw cn Bouten, te Rotterdam, verscheen de 7de aflevering van Nellie's B ij bel voor do Jeugd, bevattende het tweede boek der koningen, ook nu weer zóó verteld, dat kinderen cr niet alleen wat van begrijpen, maar belang in zullen gaan stel len. Tal van ophelderingen verduidelijken den tekst, een kaart je van Palestina ten tijde der riohteren komt hier goed van pas, of liever had al eer van pas gekomen. Het ambt van predikant, rede op de alg. verg. van den Protestantenbond gehouden door rnr. J. G. Joosting, rijksarchi varis in Dreuto uitgave van. L. Hansma, te Assen. Het is oen ernstig woord van een leek, door alles behalve bedilzucht gedreven, eeu woord, dat niet alleen tot moderne pre dikanten, maar tot voorgangers vau elke kerk gericht is en dat hier en daar nog wel tot nadenken kan brengen. Brieveaovor Opvoeding, door J. Kleefstra, directeur der Brinioschool te Hil versum, uitgave van J. Reddingius, aldaar. Reeds eerder handelde ik over deze ibrieiven, van welken nu de vijfde het licht zag, van eenige plateu voorzien, handelend over een schoolreis en hetgeen daarop te zien en te leeren was, verteld door leerlingen zelf, uit wic-r opstellen, ten getale van vijf en dertig, hier eeu keus werd gedaan, hetgeen aan dezen brief juist het eigenaardig cachet geeft. Liedjes en W ij zen en Prentjes, door den didhter-zanger J. H. Speenhoff, uit gave van W. L. Brusse, te Rotterdam. Een boekje van 125 pag., met portret van den diebter-zanger, wiens stof in zes hoofd stukken is verdeeld, t. wi troost-, minne-, spot-, schimp-, pun-tliedjes en een vertelling op rijim- van „die suikertante", 't Gaat niet aan, hier. uitvoerig bij den inhoud stil- te staan't moet gezegd, dat de echte volks toon is aangeslagen, 't blijft de vraag, welke de uitwerking van deze bedjes op het volk' zal wezen. Daar rijn er bij, van Welken, dunkt mij|, nu juist gieeu opvoedende kracht zal -uitgaan, ik doel o. a-. op 't geen ik lees op bldz. 17, 49 enz. Maar, 't zij: tot eer des dichters gezegd, diaair zijn er ooik van beter allooi. Het Sportboek voor 1904, uitgave van de Hollandia Drukkerij te Baiarn, onder red. van jhr. Jan Feith. Een net gebonden boeikje van ruim 300 bladz., dat behalve oen rubriek „Mengelwerk'' waarin <x a. een stuk van prof. Winkler over de opvoedende kracht van het spel een volledig overzicht geeft van alle mogelijke sportveroenigingen, met hetgeen er betreffende elk dier clubs te zeggen valt. Elk kooper ontvangt gratis een lot in een rijwiel verloting! Yan den uitgever Hansma, te Assen, kwa men nog eeu drietal boekjes in, n.l. Geloo- ven en Weten, door dr. C. J. Niemeijer, te BolswardOns Leven in God, door dr. H. Oort, te Leiden, en Ter Gedach tenis, mede van de hand van den Leid- sdhen hoogleeraar. In de eerstvolgende dagen, in welke door meniig jongmensch een ernstige ure zal wor den doorleefd1, kunnen deze werkjes tot hun recht komen. Toch moet er aanstonds bij ge zegd, dat de beide eersten ook buiten de Aapneming kunnen dienen, b.v. als leesboek op de catechisatie. Inzonderheid de cate cheet zelf zal er veel aan hebben bdj de voor bereiding voor zijn lessen. Bovendien rijn rij bestemd voor ieder, cue iets stichtelijks wil lezen, geschreven in vrijzinnigen geest. Verslag van het Instituut W. Schimmelpfeng, eeu 'klein boeksken, dat een overzicht geeft van den arbeid van den ge-organiseerden handelsinformatiedienst, die zijn verta-kkingan heeft in allo landen eu zich ten doel stelt de behatiging van 't be lang en de 'beveiliging van -den solieden koop man. Ten slotte vermeld ik nog die navol|g©ndlei ingekomen tijdschriften: Op de Hoogte, maandschrift voör de huiskamer, uitgever M. J. Portielje, te Aim- sterda-m, onder hoofdredactie van mej. H. Verschuur. Het Februari Nr. heeft als gratis-bijlage een flinke kaart van Oost-Arië. Do inhoud is ook nu weêr rijk aan afwisseling, 'het bijblad „Voor de Jeugd" is Onderhoudend en houdt rekening met do verschillende leeftijden van het jonge volkje. Onder die vele illustraties in het hoofdblad 'behoort o. a. een portret van Frans Ooenen, afbeeldingen van E»a9 Pal- mas. enz. De verschillende rubrieken rijn in goede handen Wetenschappelijk Nieuws voor Iedereen, onder koofdredat-cde van H. J. Barters, uitgave va-n B. D. Busé, te Har- dinxveld. De Febr. all. heeft over drie vel druks verdeeld een aantal artikelen, onder welken van zeer actueelen aard, terwijl Daisy Junius oen reisschets „Ver in 't Zuiden" als feuilleton geeft. Menigeen zal in dit „Nieuws" dingen vinden, die nieuwi voor hem Xom maar te noamen het verband tus- n boöken en boomen, tusschen afmeting van geest en lichaam, enz. enz. Uit de Remonstrantse<he Broe derschap, uitgave van A. H. Adriani, te Eieiden, redacteur dr. J. A. Beijerman. De Maartaflevering is de vijfde van den 15de jaaxg. en bevat artikelen van B. Tideman, CL oa-x, A. Klaver en J. Heep, een kleine verzameling stichtelijke lectuur van de beste soort. Tijd schrift voor Sociale Hy giene, orgaan van het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling, uitgave van dio Erven J. J. Tij), te Zwolle, onder red. van dr. W. P. Ruijsch en dr. G. W. Ling- ibeek. Li do voor mij liggende tweede afl. van den zesden jaa-rg. wordt o. a. voortgezet het verslag van heb behandelde op het con gres van Juni 1903, voorts allerlei mededee- lingen, vragenbea-ntwooixlingi en een verslag van de werkzaamheid der gezondheidscom missie to Bodegraven. N o s o k o s m -o s, tijdschrift van de Ned. Vor. tot bevordering van- de -belangen der Ziekenverplegers, onder hoofdred. van dr. Aletrino, uitgave van F. van Rossen, te Amsterdam. De voor mij liggende afl. bevat art. van mej. Moltzer, -mevr. AJetrino, voorts ©en reglement op de Adresburea-ux en Cor respondentschappen van Nosokosmos, en ein delijk de gewone rubrieken. Prijs van dit maandblad, waarvan cms slechts de eerste afl. van den vierden jaargang gewerd, is fr. p. p. drie gulden. Eindelijk nog eeu oude bekende, dio ons geregeld wordt toegezonden, nl. Our Ma gazine, onder red. van mr. J. Schenk, van dér Sluysstraat 35, Rotterdam, een geïl lustreerd maandblad in de Engelsche taal. met afwisselenden en aantrekkelijken in- houtk dat per jaargang slechts f 1,25 kost. Licht vindt ieder onzer lezers in de hier boven genoemde reeks tijdschriften iets van zijn gading uitvoeriigcr bdj elk dezer pe riodieken stil to staan, laat tijd noch plaats ruimte toe. Toch wil ik bij gelegenheid de aandacht der lezers op deze lectuur blijven» vestigen. f. w. drijver:

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3