De burgemeester van 's Gravenhage, baron Van Harmxma fhoe Slooten, is in den afgeloopen nacht overleden. De laatste berichten omtrent zijn gezond heidstoestand luidden zeer zorgwekkend, zoo dat deze afloop wel te bevroeden was, na den ongunstigen keer, die het ziekteproces, na een aanvankelijke verbetering, had geno men. Den 1. Juli 1898 aanvaardde hdjj zijn ambt, dat hij met groote energie en toewijding ver vulde. Hij bereikt den leeftijd van 47 jaar. Tentoonstelling te Luik. De Nederlandsche Kamer vau ICophandel te Brussel schrijft in haar eerste jaarverslag omtrent de tentoonstelling te Luik in 1905, o.m. het volgende „Het is te verwachten, dat deze zeer be langrijk zal zijn. Onzer Kamer heeft zich in verbinding ge steld met hot algemeen regeeringscom missa- niaat en met liet uitvoerend comité der ten toonstelling ©n houdt zich gaarne beschik baar tot het geven van inlichtingen aan han delaars en nijveren, die wenschen deel te nemen, en in het algemeen tot het nemen van alle zoodanige maatregelen als kunnen bijdragen om Nederland op deze tentoonstel ling waardig vertegenwoordigd te zien. De nabijheid van Luik maakt deelname gemak kelijk en bovendien zullen don inzenders al lerlei gemakken worden verleend. Ht is dan ook te hopen, dat de deelneming van het vaderland belangrijk zal zijn. Ne derland beschikt over een groot aantal voort brengselen, waarvoor België een willige markt oplevert; laten onze producenten de ze gelegenheid aangrijpen, om hun waren meer bekend te maken. Het buitenland heeft zoo noodig te weten, dat wij nog iets an dere kunnen maken dan boter en kaas, en zelfs op dit gebied kunnen wij zooveel be- langrijiks tentoonstellen, door den tentoon- stellingbezoekers een denkbeeld te geven van de -hoogte waarop ons zuivelbedrijf staat, door hun te toonen, hoeveel in den laatsten tijd gedaan wordt tot het tegengaan van vervalschingen en misbruiken, welke gewich tige uitkomsten behaald worden met de con trolestations, zuivelvereenigingen, enz." Onder leiding van. den voorzitter, dien beer J. van der Laan, van Sneek, werd Vrijv- dag te Amsterdam een buitengewone alge- meene vergadering gehouden van den Nederl. Bond van Gemeenteambtenaren. Tot des voorzitters leedwezen waren onderscheidene leden niet opgekomen wiegens dén christelij- ken feestdag], waarom besloten wérd voortaan op geen Zon- en feestdagen meer te vergade ren. De voorzitter deelde voorts nog mede, dat een conferentie in het stadhuis te Rotter dam was gehouden met het hoofdbestuur der Yereeniging voor gemeentebelangen met het doel om de pensioen.be wegi ng voor gemeente ambtenaren een stoot vooruit te brengen. Evenwel had het bestuur van genoemde ver- eeniging besloten zich op dit oogenblik van alle actie te onthouden, aangezien zij in een uitvoerig rapport aan den minister haar mo tieven voor regeling der pensioenen voor ge meenteambtenaren reeds had uiteengezet; zij liet evenwel deze vereeuiging! vrij een zelfstandige actie op touw te zetten, wiat dan ook dezerzijds zal geschieden. De vol gende algemeene vergadering zal te Nijme gen worden gehouden. Aan de orde was thans een aanvrage der commissie, belast met een onderzoek naar de jaarwedde der gemeente ambtenaren, om een crediet van. f 800 ter bestrijding der kosten voor dat -onderzoek. De voorzitter vond dit bedrag voor de kas te bezwarend en wilde de gegevens op be scheidener schaal verzamelen, provinciesge- wijze. Namens de commissie verdedigde de hoofd bestuurder De Hoogh het gevraagde bedrag men moest in deze materie geeni half maar goed werk leveren om met degelijke argu menten te kunnen aankomen. Aangezien de voorzitter in zijn meening alleen stond, werd f 800 toegestaan, over eenige jaren te verdeelen. Mededeeling werd gedaan van het belang rijke rapport der commissie voor de herrie- ming van de gemeentewet. Het zal gedrukt Worden en den leden worden toegezonden. Hierna was aan de orde een nader voor stel der oommissie ad hoe tot herziening der bondssfca tuten. Statistiek der vakwereeni- gingen. Aan het Centraalfbureau voor de Statistiek te 's Graveuihage is in bewerking een statistiek der vaikvereenigingen in Ne derland. Teneinde deze zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te doen zijn, heeft bet bureau de hulp ingeroepen van de secreta rissen der verschillende Kamers van Arbeid. Aan deze functionarissen is toegezonden een lijst der valcvereendgingeu in bun ressort, met verzoek aan het bureau -mede te dee l'en: of de genoemde vakvereenigingen werkelijk in de gemeente, waarin de Kamer gevestigd is, nog bestaanof de daarbij opgegeven per sonen werkelijk de secretarissen zijn van die vereenigingen en, indien noodig, verbeterde inlichtingen te geven; of nog andere vak vereenigingen m het ressort der Kamer be kend! zijp. Van deze aangelegenheden wensoht bet bureau uiterlijk 30 April a.s. inlichtingen. Het Herstellingsoord voor Nederlandse be onderwijzers. Aan bet jaarverslag over 1903 van het Herstellingsoord voor Nederlandsche onder wijzers te Lunteren, is bet volgende ont leend Het aantal patiënten in de zomermaanden is iets verminderd, dat in de wintermaanden is sterk vermeerderd. Was dit in het vorige jaar gemiddeld 8, dit jaar is het 20. Blijkbaar begint „men" in te zien, dat het oen awaliug is, te meenen, dat ons Herstel lingsoord in de wintermaanden minder goed aan zijn bestemming kan beantwoorden dan 'a zomers. „Het Herstellingsoord zit erin!" en wij twijfelen er niet aanof „het blijft erin". In Augustus moesten een zestal patiënten wegens plaatsgebrek afgewezen worden doordat eenige patiënten zich bereid ver klaarden twee aan twee een kamer te dee- lcn, konden er 4 H patiënten meer opge nomen worden dan hot aantal beschikbare kamers bedraagt. De quaestie, of het mogelijk is tot ver grooting van het gebouw over te gaan, dient dus ernstig overwogen te worden. Volgens de verklaring van den geneesheer van 't Herstellingsoord hebben van de 87 patiënten, die in 1903 vertrokken, 22 geheel hersteld, 13 veel verbeterd, 31 verbeterd, 5 weinig of niet verbeterd het Herstellings oord verlaten, terwijl 1 overleed, 5 tekort en t-wee in 't geheel niet behandeld werden en 8 den geneesheer geen aanleiding tot op merking gaven. Van tal van patiënten ont ving de commissie dankbetuigingen voor de genoten verpleging. De staat der geldmiddelen liet toe een be gin te maken met het vormen van een re servefonds. Een som vap f 1000 kon daar voor worden afgeschreven. Ook dit jaar kan de commissie zich weer in een batig slot ver heugen en zal een bedrag van f 2500 bij het reservefonds gevoegd kunnen worden. De jaarlijksche bijdragen zijp iets lager dan het vorige jaar. Met warmte bevoelt de commissie van be heer het Herstellingsoord van Ned. onderwij zers aan in de belangstelling van allen, die hart hebben voor den Nederlandschen on derwijzer, opdat deze hoogst nuttige inrich ting meer en meer zal kunnen beantwoorden aan heb schcone doel, dat den stichters voor oogen heeft gestaan. In het jaarverslag van de Noord- en Zuid-Hollandsohe Reddingmaatsöhappij wordt er op gewezen, dat het najaar van 1903 zich gekenmerkt heeft door lievige stormen, die aan de reddingtstations voel werk gaven. Tot 1896 moet mén terug gaan om een jaar te vinden, dat meer reddingen en pogingen tot redding aanwijst dan 1903. Het bestuur brengt groote hulde aan de bemanningen voor den betoonden moed en volharding en aan de plaatselijke commissie. Er kwamen iu 1903 voor: 10 reddingen en 12 pogingen tot redding. Een-en-tadhtig personen weiden biji de strandingen door de middelen der Maatschappij aan wal gebracht, waardoor het aantal geredden sedert de op richting tot 4079 is geklommen. Het betrekkelijk groote aantal van de po gingen, die niet tot redding van menschen- leVens geleid hebben, mag niet tot de gevolg trekking aanleiding geven, dat de Maatschap pij] in de vervulling harer taak te kort sdhoot. Uit de uitvoerige bescrhijlvingten blijkt, dat steeds vlug eu wakker gehandeld werd, maar dat de hulp in die gevallen onnoodig was, omdat de in nood/ verkeerenden zich zelf wisten te redden, of door anderen werden gered. De stranding van de Sche/Veningsohe bom No. 1 op Terschelling, op 18 October, heeft in de dagbladen aanleiding gegeven tot cri- tiek op de werkzaamheid der Maatschappij, welke wel is waar weerlegd is, doch het bestuur stelt er prijs op, er nogmaals op te wijden, dat de omstandigheden zéér ongun stig -waren. Stranding bij stikdonkeren nacht en zwaar stormweer op betrekkelijk grooten afstand van het naast/bijgelegen bootbuisj en een scheepje, dat spoedig geheel uit elkaar sloeg. Het tijdsverloop tussohen het stran den en uit elkaar slaan bedroeg 15 minuten. Men vergt het onbereikbare, als men ischt, dat op elk punt van de kust ten allen tijde booten met bemanning en paarden gereed staan. Eenigen tijd moet altijd ver loepen tussehen de ontvangst van het bericht van een stranding en het te wiater laten van de reddingsboot. Het is aller streven, dien tijd zooveel mo gelijk te bekorten. E'ene goede telephonische gemeenschap van de reddingstations met de vuurtorens en de stations der kustwacht, kan daartoe veel bijdragen, en het is aange naam te constateeren, dat in dit opzicht op de Noordelijke eilanden veel ter verbetering gedaan is. Reddingen geschiedden: op 9 Februari te Katwijik-aan-Zee, 8 man van de logger SCH 302; op 10 October te Callantsoog, 19 man van de „Constance"te Texel, 7 man vaa» de „Valboig"te Vlieland, 5 man van de „Eliëzer"; en te Egmond-aan-Zee, 11 man van do logger KW 29op 16 October te Terschelling, 3 man van de id. VL „Aimici- tia"; op 18 October te Terschelling, 1 mam van de bom SCH 1op 22 November te Schejveningen, 12 man van de „Henriëtte"; ot> 23 November te Terschelling, 7 man van de „Trier oï Poole"op 25 November te Katwijk-aan-Zee, 8 man van de bom KW 105. Omtrent de financiën wordt medegedeeld, dat de jaarlijksche contribuitieu gering blij ven, in vergelijking tot het groote bedrag der jaarl. vaste uitgaven, zoodat men zondei de buitengewone ontvangsten uit giften cn legaten geen voldoende middelen zou heb ben, om de belangrijke kosten van nieuw mar teriaal en nieuwe boolhuizen te bestrijden. De ontvangsten bedroegen f 16,360, waar van slechts f 1276 aan jaarlijksche oontri- buitiën. Het bestuur der Maatschappij bestaat uit de heeren: J. A. L. van den Bosch, voorzit ter; A. J. van Vollen/hoven, penningmees ter; J. H. Hummel, j'lir. W. Six en C. A. den Tex, secretaris. Een model-schouwburg. Do Dam-quaestio is opgelost. De Tole- g r a a f-redactie is er achter gekomen, wat er in de geheime raadsvergadering van jl. Woensdag te Amsterdam, verhandeld is. Geen „Waarenhaus" zal er op de vrijge komen terreinen, waar de oude beurs gestaan heeft, komen, maar een reusachtig theater. Een pracht vam een schouwburg wordt dit en de redactie van genoemd blad vermoe delijk is er een oom van „Uiltje" aan het woord geeft van het te maken gebouw de volgende vermakelijke beschrijving: „Het gebouwi zal geheel van portland wor den opgetrokken cn voorts zal uitsluitend staal als materiaal wouden gebruikt, het welk volgens een nieuw procédé van de firma Krupp, thans ook geschikt gemaakt is om met metselkalk te worden gemetseld. De ovier het Damrak loopcude zand-aar- maakt het heien onnoodig, zoodat het geld, dat anders aa n den ondeibouwt ten koste zou) worden gelegd, nu uitsluitend disponibel blijft voor het koopen van lijfrenten, welke den acteura op hun zeventigste jaar zullen worden aangeboden. In dè geheime zitting was het vooral prof. Fabius, die op deze bepaling in de verkoop- acte aandrong. Do vorm, waarin dit kunstpaleis zal wor den opgetrokken, is achthoekig, zoodat liet tooneel juist tegenover het publiek zal ko men te liggen voorts worden de lengteas sen zoo geconstrueerd, dat do beide tegen over elkander liggende zijden in elkanders verlengde en te zamen weer in dat van do middonas der nieuwe beurs komen te lig gen, en de drie gevels van den nieuwen schouwburg met den voorgevel vau het Ko ninklijk Paleis een boek van 360 graden vormen, Waardoor het D'aanplcin op acsthe- tischo wijze wordt afgesloten. Een zeer belangrijke verbetering in den schouwburg heeft de heer Meier, de com mandant van onze brandweer, aan do hand gedaan met éénj krukSbenvleging draait de wachthebbende brandweerman in geval van brand het geheel© publiek naar 'buiten. De acht kanten van den schouwburg zijn namelijk beweeglijk in den geest als de be kende sigarenstandaards. Breekt nu een brand uit, dan heeft men van uit het too neel slechts een hevel te verzetten en door electrisohe drijfkracht wordt de schouwburg als het ware binnenste buiten gékeerd, alle rangen boven elkaar draaien met elkander mede en het publiek zat rechtlijnig boven elkaar naar acht verschillende zijden in de opeu lucht, hetwelk behalve de verminde ring van het brandgevaar, nog dit voordeel heeft, dat ook de rook genistelijjk op kan trekken, zonder de omstanders te deren. Overdag wordt dit systeem gebruikt om te ventileeren; dit laatste bij wijze van proef, omdat, indien het inderdaad blijkt to voldoen aan de verwachtingende nieuwe beurs in denzelfden geest zou worden ver bouwd. Deze zou dan echter niet achthoekig, doch in ronden vorm worden veranderd. Die 'kleedkamers liggen alle oin|der den grond en zijn met liften direct met het too neel verbonden, terwijl zijl onderling op rails van plaats wisselbaar zijn; dit heoft het voordeel, dat de acteurs en actrioes nooit met de „wacht" opgeroepen behoeven te worden, doch van onder het tooneel hydrau lisch tussclen de coulissen gevoerd worden. Het voordoek, dat niet als in andere thea ters, opgeliaald wordt, doch naar beueden gelaten hetwelk het voordeel heeft bij niet-pakkende stukken de spelers sneller te beschutten dan een van boven komend doek zal gemaakt worden van een verbinding van glas met linnen, waardoor een hooge doorzichtigheid' verkregen is. Het publiek, dat gaarne achter do coulissen kijjkt en de entré-actee vervelend vindt, ziet het dhangee- ren en de geheimenissen van het tooneel als bij open doek. Ook de soufleur zal in dit nieuwe theater gemist kunnen wordenaan het einde der zaal, boven de 'hoofden/ van het publiek, wotrid'b namelijk een grooten linnen band sansfin aangebracht, waarop het stuk woord voor woord getypt is; dooi" een samenstel van lenzen en kalk/verlichting, worden deze letters honderdvoudig vergroot, zoodat do spelenden van af het tooneel achter in de zaal hun rollen aflezen. Door den achtkanten bouw van dJetn schouw burg is deze band voor het publiek onzicht baar. Het voornemen bestaat, uitsluitend pan tomimes te geven. Op het te Middelburg te houden Tweedaagsoh Muziekfeest ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan der zangverooniging „Tot Oefening en Uitspanning" zal den eersten avond worden uitgevoerd Eli as van Mendelssohn. Voor den tweeden avond is het programma nog niet in alle onderdeelen bepaald. Wel kan worden medegedeeld, dat-, behalve de Negende Symphonies van Beetho ven, een dubbel koor een cantate van Baoh Nun ist das Heil und die Kraft, zal uitvoe ren. Bij testamentaire beschikking van wij len G. A. Heinze is aan de Maatschappij Caecilia te Amsterdam een legaat vermaakt van f 500, vrij van alle rechten. Gedurende de maand Maart werd het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem bezocht door 596 belangstellenden, terwijl uit do aan het museum verbonden boekerij 281 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden worden. Boeatan. Wij lezen in Oost en West Sedert onze laatste mededeeling omtrent- ouzo permanente tentoonstelling, tevens 1© kaal voor verkoop en nabestelling van Ned.- Indische kunstnijverheid on huisvlijt, Plaats 9, rijm daar weder -eenige beze-ndingen uit Oost-Indië ontvangen cn kregen wij. berich ten van nog meerdere, die reeds onderweg zijno. a. ook een uit Suriname. Van Sumatra's Westkust kwam zilver-fili- grainwerk, van den besten werker uit. Kota- Gcdang, b.v. een mcdel-Sumatraansch huis en een balei (volksvergaderzaal)ook de te kende, fraaie rilden doeken van Siloenkan-g in de Padangscn© Bovenlanden, met goud draad doorweven, waarvan de meer eenvou dige echter tot voor iedere beurs bereikbare prijzen kunnen worden verkocht. Van Atjeh prachtig donker-gekleurde zijden weefsels en ook gorudsmidswerk (broches en knoopcu), dat door zijn eigenaardig karakter eu fijne bewerking uitmunt. Echte batiks feijn er ontvangen uit de Preanger cn van Madura; sarongs, maar ook hoofddoeken, die als tafel-, buffet-, oi canapóloopers mooi dienst kunnon doen naast de aanwezige pracht-exemplaron van kainpandjang'S uit Solo, die natuurlijk vrij hoog in prijs zijn, vormt die eenvoudiger en vau zelf billijker batikwerk oen gewcnschte variatie. Het. Javaansche, gegoten cn gegraveerde koperwerk is zeer in trek. en juist ook hier van krijgen wij periodiek nieuwen aanvoer, waaruit duidelijk blijkt, dat de over minder goed afwerken gemaakte opmerkingen vrucht dragen, en dat de smakelooze navolging van geheel Europeesche modellen Weinig meer voorkomt. Met dankbaarheid hebben wij het bezoek te vermolden, dat H. M. de Koningin Moe dér onlangs aan onze lokalen heeft gebracht. Alles werd met de meeste belangstelling door de Vorstin bezichtigd cn wij mochten ons verheugen in den aankoop van verscheidene zaken van verschillenden aard en iu de be stelling vau andere, waarvan wij slechts een enkel exemlaar als model in voorraad luid den. Zeer erkentelijk zij|iii wij ook1 voor een her nieuwd bewijs van belangstelling in ons stre ven van de zijde van den gouverneur-gene raal van N.-I., die aan den eere-voorzitter, mr J. W. van Lansberge, voor „Boeatan" een gift van f 300 toezond. Waar wij nu reeds gedurende de winter maanden over het getal koopers en bezoekers niet te klagen hebben, durven wij veronder stellen, dat hot aanstaande zomerseizoen ons nog meer reden zal geven "tot tevredenheid. Toch roept „1 oeatan" van allen, die haar pogen een nationaal eu een goed werk ach ten, met warmte hulp en medewerking in, opdat ziji mot haar betrekkelijk beperkte mid delen niet den duren reclamestroom zal be hoeven te volgen, dio de geest, des tijds schijnt te zijn. Zii heeft natuurlijk in hoogo mate noodig, dat belangstellenden van haar arbeid dikwijls spreken, en telkens hun vrien den eu bekenden aansporen om aan Plaats 9 een bezoek te brengen. Men late zicli niet terughouden door het idee. dat van de be zoekers zout verwacht warden, dat ze ook dadelijk koopers moeten rijn. Ons lokaal is immers in dc eerste plaats ook een tentoon stelling en juist om dit karakter zooveel mogelijk aan te tconen, hebben ^ij er een theesalon aan verbonden. Oude munten. In dé fundamen ten van een afgebroken woning te Heukelom nabij Leerdam hebben spelende jongens een klein, rond aarden potje opgedoken, waarin 34 gouden en 17 zilveren munten en gedenk penningen bloken geborgen te zijn, bijna zonder uitzondering alle even gaaf. De bodem va n U rik. Uit de Urker buitenhavenkom, welko een jaar geleden werd aangelegd, is een kei opgehaald, welke na meting blijkt 2500 K.G. te wegen. Do vissdhers hadden bij den lagen waterstand der laatste weken meermalen hinder van dezen steen geihaid. Dergelijke rolsteenen liggen in vrij groo ten getale om het eiland lieen, vooral op den ondiepen „Vorm"; echter uiet zóó talrijk als vroeger, toen zij bij gunstig weder worden opgehaald en verkocht om gebruikt te wor den voor zeeweringen, enz. Sedert daarvoor de zuilen uit de bazaltgrocyen gebezigd wior- den, is het bedrijjf dér steenvissohers ge staakt. Op dien „Vorm" liggen o. at keien, waar aan men duidelijk kan zien, dat men ze heeft doen springen' of dit ten minste beproefd heeft. Ook in den bodem van Heb eiland tretft men bij het graven vau bakken of puitten dergelijke groote rolsteenen aan, welke soms het. diep graven beletten. Volgens wijlen prof. P. Harting is de bo dem van Urk, met betrekking tot het hoo- gere gedeelte (waarop het- dorp staat) van diluvialen en. het lagere van alluvialen oor sprong. Het eerste bestaat uit vier verschil lende lagen: a. Uit een over het algemeen geelachtig rood gekleurde leem, welker hard-en vastheid zóó groot is, dat een door hem gebezigde grondboor er zelfs onbruik baar in werd; terwijl men tot verdere door graving zijin toevlucht ucmen moest tot oen koevoet deze laag 'had op. zekere plaats eene dikte van meer dan 8 elb. Uit een zwartachtig grijzen zandigeu leemmergel, ter dikte van ongeveer een el; c. Uit een 1 idkt-gee 1 aohtigengrijzen, leemachtigen zand- mergel, mede ter gemiddelde dikte van een elen d. Uit zand, dat geheel vrij is van koolstofzure kalk, en waardoor deze laag zich van. do overige onderscheidt; terwijl men tevens meent te mogen aannemen, dat deze zandlaag zich onder het gansche hooge re deel des eilands uitbreidt. Dezo onderscheidene lagen bevatten Ver schillende steensoorten, aooals: graniet, kalk steen, vuursteen, krijt, kwarts, veldsteenpor fier, glimmenschiefter, enz. Vroeger werd aan den zeekaart ook barn steen gewonden. De Amsterdaansche burge meester Nioolaas Witseiu die vanwege deze stad Ambachtsheer van Urk en Emineloord was, schrijft 111 het begin der 18e eeuwtover dit barnsteen het volgende: „Het syne opmorkingh geer waerdigh, dait men op dit Eylant veel Barnsteen ontdekt, van allerhande slagüi, wit, geel, helder, docker, ja sommige stucken daar men gewas sen vcsclties van gras en kruyden insiet, soo als een groote quant it ei jt daer van bij lank- heijt van tijt, terwijl iik Amibagtsheer ben geweest, aldaer kobbe sersamelt. Men vint bet meest als de zee den oever, alwaar liet liOogo la.nt is, afspoelt, na een groote storm. De a orde is aldaer leemagtigh, dogh diep gravende, wert mede gevonden. De Inwoou- ders plagten het te gebruajlkeu, als er een kraenrvrouwi was, om te branden, beeldende sij sigh in, 8U?x ge6onthcijt en sterkte toe te brengen; dogh nu wijse'r"geworden, vor kopen sij] het in de stéden aon de vaste kust." (N. v. d. D.) Te 's Gravenhage is een omnibusdienst tot stand gekomen tussehen de twee spoor wegstations aldaar. Een nieuw villapark bij Amsterdam. Db bouwgrondraaatschappij „Overtoon te Amsterdam zal een villapark aanleggen aan het einde van de Oovertoom, nabij liet bekende café „Schinkelhavon" in de gemeente Sloten. Het terrein van het oude, uit 1650 dateeroude rechthuis van Slo ten, dat zal worden afgebroken, zal den toe gangsweg vormen tot liet park, waarvoor 20 bunders weiland zijn aangekocht. Ongetwij feld zullen vele Amsterdammers zich hier komen vestigen, daar men met de eleclrische trams in een kwartier tijds in het hartje der hoofdstad is, en zal het aantal forensen, tot schade van de Amstcrdamsche schatkist, toe nemen. In do jongst gehouden algemeene ver gadering van bloembollencultuur is besloten in Maart van het volgende jaar eene inter nationale tentoonstelling van bolgewassen te Haarlem te hooiden. Door de Nederl. Heidemaat schappij zijn dezo week 350 jonge san- dors of snoekbaarzen uitgezet in de plassen van Nieuwkoop. Dit water bestaat uit twee zeer grootei plassen van elïlc ongeveer 300 hectaren, en vele kleinere, die alle met elkaar in verbinding staan en eon gezamenlijke op pervlakte van omstreeks 900 h 1000 hectaa- ren beslaan. Do diepte dezer wateren kan in doorsnede op 3 meter geschat worden. Do ondergrond ia voor oen groot gedcelto hard en over de geheelei uitgestrektheid bier en daar door allerhande soorten van waterplanten bezet vol van dierlijk voedsel en schuilplaateen voor de viscli. Het water is zoo helder, dat het door alle visechers en schippers dier streek als drinkwater gebruikt wordt. Daarna werd een vergadering gehouden, om met het oog op de sanders en andere prijswaardige visclisoorten, die maatregelen te beramen, welke voor hun vak dienstig en aanbevelenswaardig zijn. Deze vergadering gepresideerd door den burgemeester Onder water van Nieuwkoop cn bijgewoond door don directeur der Ned. Heidemaatscliappij om eenige heeren uit Rotterdam, Haarlem en Amsterdam, had het gunstige resultaat, dat te Nieuwkoop en Noorden een vereena ging is opgeripht, waarvan alle aanwezige visschers, tem getale van ruim twintig, lid werden. HbJ. Sui kersm okkelön. De Nbr. ver neemt, dat de burgemeesters in de grensge meenten door den minister van Financiën gemachtigd zijn aan allen, die procee-verbaal kunnen opmaken, een premie uit to betalen van 25 ct. voor elke kilogram suiker, die zij van smokkelaars in beslag nemen, hoog stens tot 5, mits de aangehouden suiker gedurende den nacht bemachtigd is op de heerbaan cn de partij meer bedraagt d'an 3 KG. Een ontrouw bediende. Voor de Amsterdainsche rechtbank heeft terecht gestaan de 38-jarige kantoorbediende H. J. v. d. Wwegens verduistering en oplichting iu het tijdsverloop van 1 Januari 1895 tot 23 Januari 1904, terwijl hij iu dienstbetrek king was van bet administratiekantoor Ket- wich en Voombergh en de weduwe Willem Borski, en als zoodanig o. a. was belast met werkzaamheden in verband met het uitgeven van certificaten Natonael Werkelijke Schuld. Een bedrag van 29.000 aan certificaten welke aan beklaagde op achtereenvolgende dagen waren ter hand gesteld, met opdracht de over te brengen en te bezorgen ten kan tore van de firma Van Loon <fc Co., had hij zich wederrechtelijk toegeëigend, en boven dien werd hem ten laste gelegd zekeren heer D. J. H. Haakman te hebben bewogen, hem f 41500 aan certificaten af te geven, voorge vende dat hij' handelde in opdracht van do firma Van Loon en Co. Ten slotte zou hij uog sommen, groat f 5835 en f 534 hebben verduisterd. Beklaagde bekende volmondig en zeide, dat de eerste aanleiding tot zijn malversa tiën zijn goedheid was. Hij: leende aan beken den en onbekenden geld tot belangrijke be dragen. Zestien getuigen werden gehoord; de di recteur van het administratiekantoor, do heer A. D. de Marez Oyens, verklaarde be klaagde nooit gewantrouwd te hebbenwel beschouwde hij hem als niet geschikt voor de zaak en had hem ook eens gewaarschuwd voor het maken van te groote verteringen. In Mei van het vorige jaar had getuige hem eindelijk aangezegd dat hij met Augustus zijn ontslag kreeg, doch dat was weer inge trokken omdat bekl. een oude moeder en een kind haa te verzorgen. Tegen beklaagde werd door het O. M. een gevangenisstraf geëischt van. 5 jaar. Moordaanslag. Men meldt ons uit 's Gravenhage Zondag in den vroegen ochtend heeft hier ter stede aan den Noord-West Buitensingel een moordaanslag plaats gehad. Reeds sedert eenigen tijd bestemd er een veete tussehen twee bewoners van genoemde straat, den bier- huishouder Van der Kley en dien vrachtrij der Rausch. Laatstbedoelde kwam Zondag ochtend omstreeks 6 uur in hot bierhuis van v. d. K en zonder dat cr een woordenwisse ling aan was vooraf gegaan, loste R. drio revolverschoten op den kastelein, die daar door ernstig verwond neerzeeg. Dé dader vluchtte daarop het huis uit den Loosduinsehen weg op, waar hij), valgcais zijn later afgelegde verklaring, hot vuurwapen, waarmede hij het misdrijf had gepleegd, in de vaart wierp. Twee personen, dio zich tijdens het voor gevallene in het bierhuis bevonden, droegen don verwonden kastelein naar diens bed, Waarna de politie met het misdrijf irn kennis werd gestold. Per raderbaar werd dc verwande, bij' wion o. a. een der kogels in de zijstreek was go drongen, naar het gemeente-rieken huis ver voerd. De politie slaagde er in den loop van den voormiddag in den dader aan te houden. Naar het commissariaat aan liet Alexanders- veld overgebracht, trachtte do 25-jarige R. eerst liet te doen voorkomen, alsof hij van hot gebeurde niets wist, maar spoedig daar na legde hij tegenover den commissaris, den heer Wolffers, eene volledige bekentenis af. Als oorzaak vau zijn handelen noemde hij dat do kastelein hem grof beleedigd had, tengevolge waarvan hij in drift was ontstoken. Ook dc beidé Horsemen die ooggetuigen waren van de misdaad, werden door den commissaris verhoord. De dader is naar het huis van bewaring overgebracht De toestand van den verwonde is zoor ern stig. Nader meldt men ons: De toestand van den bierhuiishouder Van der Klcy. die gisteren door den vrachtrijder Rausch door revolverschoten word verwond, is minder ernstig gebleken, dan aanvankelijk werd vermoed en niet levensgevaarlijk. Aanslag. To Charlois werd Zondag middag een politieagent zonder ocnige aan leiding aa/ngevallcn door oen milicien der in- fauterio uit Bergen-op-Zoom, dio hem de ba jonet in, het rechter dijbeen stak. Do agent

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3