Sde Jaargang. Vrijdag 8 April 1904. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. 's ZOMERS BUITEN. Lfu. sro. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per poBt- 1.75. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels0.75. Elke regel moer<Kl5. Groote letters naar plaatsrnimte. Voor handel en bedrijf bestaan voprdcelige bepalingen, tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eèlie circulaire, bevattende de voorwaarden, wórdt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De aanslag in Barcelona. Over den aanslag, die te Barcelona bij ge legenheid van het bezoek van den jongen Ko ning is gepleegd, ontving de Köln. Ztg. de volgende lezing van haren correspondent te Madrid, die blijkbaar'ontleend is aan de Ma- dridsche bladen Woensdagavond kwam te Barcelona in het portaal van een huis op de Ramblo (de hoofdstraat van Barcelona, een 1120 M. lange boulevard, die de stad van het Zuiden naar het Noorden doorsnijdt en de groote verkeersader is bij dag en nacht), waar eene groote mensolienmenigte den Koning op wachtte, die van een bezoek op de nijver heidstentoonstelling zou terugkeeren, een verschrikkelijke knal voor, die schrik en ver warring teweegbracht, omdat men meende, dat een bom gesprongen was. Het ontplofte voorwerp bevatte glassplinters. Twee perso nen werden gewond. Later werden de men- schen weer kalm. De republikeinsche ver gaderingen verliepen zonder incident. „De morgen blad en drukken hunne voldoe ning er over uit, dat het streven om tusscbon Baroelona en het overige Spanje een muur op te trekken, schijnt to zijn gebroken.'' Deze voorstelling van het voorgekomen© feit laat in het midden of er werkelijk een aanslag is gepleegd. Vaststaat, dat er een ontplofbaar voorwerp is gesprongen; maar of dat nu een bom of een springbus is, doet er niet veel toe. De naam heeft weinig te beteekenen en is misschien alleen gekozen om d© waarheid te verbloemen. De ontploffing heeft, volgens de hier ver melde lezing, binnenshuis plaats gehad, het geen de onderstelling toelaat, dat men den Koning niet als slachtoffer op het oog had. Hoe dit zij, de jonge Koning heeft een blijk van grooten persoonlijken moed gegeven, door te gaan naar Barcelona, het beruchte broei nest van het anarchisme in Spanje, waar de geschiedenis der laatste jaren eene aaneen schakeling is van anarchistische woelingen, straattooneelen en onlusten, die in bloed werden gedempt. Ook wanneer men dit ge val niet als een bommen-aanslag mocht kun nen stempelen, dan zijn zulke aanslagen toch waarlijk niet zeldzaam geweest in de laatste jaren. Bij de inwijding van het Teaitro Licea werden twee bommen in de voor het orkest bestemde ruimte geworpen, die aan vele personen het leven kostten Bene vreedzame processie werd door -een dergelijken aanslag gestoord. In 1902 werden voor een klooster door dynamiet bommen verwoestingen aange richt. De elementen, die op losmaking van den band tusschen Catalonië en het overige Spanje aansturen, en de anarchisten reiken elkaar de hand om Barcelona te maken tot eene kweekplaats van tegen het bestaande gezag en de heerschende maatschappelijke orde gerichte woelingen, en het verdient werkelijk waardeering in den jongen, nog niet achttienjarigen Koning, dat hij zich, als Daniël in den leeuwenkuil, naar Barce lona begeven heeft om door persoonlijk op treden oude vooroordeelen uit den weg te ruimen en als 't ware Catalonië voor zijne kroon te heroveren. Het jfebeurde van eergisteren schijnt er toe te nebben bijgedragen om Alfonso XIH bij de bevolking populair te makentoen hij gisterenavond aan het einde van eene gala voorstelling in den schouwburg huiswaarts keerde, bracht do menigte in de zaal en daarbuiten hem warme ovatiën. Duitsehland. Uit. Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. bericht: In tegenspraak met de dag blad berichten, dat ini den' Bondsraad ook gestemd zou zijn over art. 1 van de Je- zuïetenwet en dat daarbij eene vrij groote minderheid, naai- men zegt Pruisen en Beie ren, zich voor do afschafing van dit artikel zou verklaard hebben, kan worden medege deeld, dat de opheffing van bedoeld artikel nocli voorgesteld noch verworpen is. Bijl do beraadslagingen in den Bondsraad zijn alle door den Rijksdag aangenomen voorstellen, welke betrekking hebben op de Jezuïeten wet, te berde gekomen. Onder deze was er één, dat de opheffing van de geheele wet verlangde. Dit voorstel werd met ail ge in eene stemmen verworpen, naar do Köln. Ztg. verneemt. Een afzonderlijke stemming over artikel 1 had niet plaats. Frankrijk. De Fransche gezant bij de Britsche regee ring, de heer Cam bon, is eergisteren naar Londen teruggekeerd. Gedurende zijn laatste verblijf te Parijs heeft hij dikwijls mot minis ter Delcassé gewerkt. Hij neemt de defini tieve redactie van de drie Frajisch-Enrelsche overeenkomsten over Newfoundland, Marok ko en Egypte mee, en men verwacht, dat zij binnen eene week van beide kanten onder- t eekend zullen zijn. Havas heeft over den loop der onderhan delingen tusschen de Engclsch-Fransch© re geeringen uit Londen de mededeeling ont vangen, dat zich geen enkele moeielijkheid heeft voorgedaan in de onderhandelingen en dat allo kwestdën, wat hot wezen dei- zaak be treft, reeds nu geregeld moeten zijn. Er wordt bijgevoegd, dat do vrees, waartoe de Fransche plannen betreffende het Afrikaansche kust gebied tegenover Gibraltar aanleiding gaven, is weggenomen door de verzekering, die de Fransche regocring zal geven, dat. zij volstrekt niet van zins is eenig deel van dat kustgebied to versterken. Het eenige wat neg blijft te doen is overeenstemming te krijgen over de redactie van den tekst der overeenkomst. Van beide kanten hecht men er inzonderheid aan, dat deze tekst volstrekt geen dubbelzinnigheid zal toelaten, maar voldoening zal verschaffen aan beide partijen, en de belangen van ieder hunner zal verzekeren, alsook dat, daar het slechts door wederzijdsche opofferingen mo gelijk zal zijn tot overeenstemming te ko men. de waardigheid en de eigenliefde van de beide natiën niet worden gekrenkt. Het is mogelijk, dat nieuwe opmerkingen worden te berde gebracht en nieuwe wijzi gingen of althans ophelderingen noodzake lijk maken. Maar nooit, zoo wordt daaraan toegevoegd, hebben de beide regeeringen in de laatste vijf-en-twintig jaren een zoo ern stig verlangen aan den dag gelegd om alle vragen, die het onderwerp van betwisting tusschen de beide landen kunnen zijn, voor gotd te n Jaurès, de leider van de regeeringsgezn'nde greep der Fransche socialisten, komt thans in het bezit van oen eigen orgaan. Hij zal als hoofdredacteur optreden van een nieuw blad, dat den 18en April verschijnt ondier den titel L'Humanité. Denemarken. De Duitsche kroonprins ikwam gisteren voormiddag met den Gjedsertrein aan. Hij werd door den Koning, de prinsen van het koninklijke huis en de ministers ontvangen. De vorstelijke personen begaven zich naar het slot Amalienburg. Do kroonprins bracht terstond na zijne aankomst, een bezoek aan den Koning van Engeland, dat terstond beantwoord werd. Heden avond is een groot diner in het paleis van Koning Christiana. Do Statstidende de D.ensclie Staatscou rant, schrijft naar aanleiding van het be zoek van don Duitsclien kroonprins: „In dit hooge bezoek heeft de vriendschap en vereering van den Duitsclien Keizer voor onzen Koning eene zoo sclioone uitdrukking gevonden, dat do gast overal in het land met een harte lijk welkom zal worden ontvangen. Spanje. Over den aanslag te Baroelona wordt na der uit Madrid bericht: De ontploffing van de springbus. waarvan melding is gemaakt, had plaats Woensdagavond om 9 uur in de Rambla Centre, onder het portaal van liet huis no. 19. Het incident heeft volstrekt geen beteekenis. Twee personen zijn gewond, een man is in hechtenis genomen. De Koning woonde gisterenavond te Bar oelona eene gala-voorstelling in dén schouw burg bij. In de za.11 en bij zijn vertrek over den geheelen weg tot aan het paleis van den kapiten-generaal werden hem warm© ovatiën gebracht. Rusland. Te Kiscluiinew schijnt het weer niet pluis te zijn. Eene kennisgeving van den gouver neur, vorst Urussow, brengt alle met. den. kleinen staat van beleg in verband staand© beperkingen in werking, welker niet-inacht- neming de bestraffing langs administratie ven weg ten gevolge heeft. Blijkbaar is het woelen tegen de Joodsche bevolking daar weer aan den gang. Ook in Odessa is een© poging voorgekomen, om tegen de Joden op te hitsen. De oorlog in Oosf-Azië. Over de troepenbewegingen in het oorlogs gebied wordt uit Sjanghai bericht: De Rus sen hebben mijinen gelegd langs d© kust van Takoesha en in den mond van de Yaloe. Hef Japansche leger in Korea heeft nu op verschillende plaatsen den zuidelijken oever van de Yaloe bereikt Koreaanschd vluchte lingen berichten, dat de vrees voor eene lan ding van de Japanners oorzaak is, dat de bevolking zich terug trekt naar het binnen land. De Russische garnizoenen trekken eveneens terug en laten slechts kleine voor posten achter. Koreaansche telegrammen berichten, dat de Russen zes van de grootste aan de Toornen gelegen grensplaatsen bezetten. Sedert de komst van generaal Koeropatkin op het oorlogsterrein, heeft de voorloopige toestand waarin men aan Russische zijde zich bevond wat het hoogste gezag in het verre Oosten betreft, eeu einde genomen. Zoowel het landleger als de vloot hebben nu den nieuwen opperbevelhebber, die hen naar de overtuiging van d© Russische patriotten, zij t ook langzaam, dan toch zeker en zonder stoornis tot de overwinning zal voeren. Bijna gelijktijdig is eok niet rechtstreeks door d© Regeeringsbode, maar langs een om weg over de Priamurskija Wjedomosti iets bekend geworden over de verhouding, waarin de commandanten van leger en vloot in Oost-Azië zullen staan tot den stadhouder, door do openbaarmaking van het telegram, waarin Keizer Nicolaas zijn stadhouder me dedeelt, dat hij het raadzaam heeft geacht, hem generaal Koeropatkin en vioe-admiraal Makarow als zelfstandige en verantwoordelij ke opperbevelhebbers van leger en vloot, tot steun toe te voegen. De benoeming van Alexejew tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten te land en ter zee is hierbij niet uitdrukkelijk ingetrokken, en do uit drukking „tot steun'' duidt zelfs aan, dat men de fictie daarvan ook verder nog wil laten bestaan. Feitelijk zal men er echter niet meer van kunnen spreken, dat het mili taire oppergezag zich bevindt in handen van den stadhouder. Zelfstandige ondergeschikten zijn geone ondergeschikten. Het is mogelijk, dat in kwestiën van samenwerking tusschen leger en vloot d© stem van Alexejew den doorslag zal geven, maar dat zal ook wel alles zip, wat hem van do absolute militai re macht, die hij vóór den oorlog en in den tijd, toen Linewitsch en Starck aan het hoofd waren van de strijdkrachten te land en ter zee, is overgebleven. Het burgerlijke gezag blijft aan hom toevertrouwd, voor zoover er in Mandsjoerij© en ook in het naburige AmoeTgebied nog van een burgerlijk bestuur sprake kan zajn. Volgens een bericht uit Cherbourg is daar gisteren een Russisch eskader, bestaande uit het pantserschip Osljablja, den kruiser Auro ra en vier torpedojagers, voor anker gegaan. De Regeeringsbode bericht: De bescher ming van de belangen van Russische onder danen en van dte gebouwen van het gezant schap en de consulaten in Korea is, tenge volge het vertrek van den Russisohen agent, tijdelijk aan de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van Frankrijk opgedra gen. Allerlei vTerwijl men aan den oenen kant er op uit was, de werken van Charles Diokens zoo goedkoop to maken, dat zij binnen het bereik van de armsten kwamen, gaat men nu, ter wille van rijke boekenliefhebbers, ook werken in andere richting. Er komt namelijk een nieuwe uitgaaf van Dickens werken, welke 26,000 of f 312,000 per exemplaar zal kosten. Die editie zal be staan uit 130 deelen, op perkament gedrukt en geïllustreerd door Fransche en Italiaan- scihe teekenaars. Maar wat het werk zoo duur maakt is, dat cr slechts 10 exemplaren van worden gedrukt. Tot de tien inteekenareu behoort natuur lijk de Amerikaansche millionair en boeken liefhebber Pierpont Morgan. Charles Dickens zelf zifci zeker niet zwaar ingenomen zijn geweest met zulk een uitgaaf van zijn werken. vHet te Palermo verschijnende blad .,Ora" is opgetogen oiver Chamberlain's klee ding. „Do heer Chamberlain kleedt zich prach tig," schrijft dat blad, en uit dien aanhef zou men haast opmaken, dat ook deze Jozef zijn veelkleurigen rok droeg; maar het ver volgt „Hij is een van die Engelscihen, die elke jas of pantalon, welke zij dragen, ele gant maken," en het komt tot do slotsom, dat de bejaarde oud-minister met zijh „mo nocle" en met zijn uinunerfalende orchidee in het knoopsgat, „een toonbeeld van wel- overlegde elegantie is. vUit Montevideo wordt gemeld, dat ©on cycloon do stad heeft geteisterd en er aanzienlijke schade heeft range richt. Twee schepen rijn in de haven vergaan. OOST-INDIË. De correspondent te Batavia van de N. R .Ct. seinde gisteren „Kapitein Campioni is aan rijn wonden overleden. De gewonde officieren der colonne-Van DaaJen zetten don tocht mede voort. Er is een versterking gezonden van twee brigades marechaussee onder de kapiteins Stolk en Do Boer." Do Staatscourant van Vrijdag 8 April 1904 bevat de volgende Koninklijke beslui ten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde R. Derksen te Rotterdam, secretaris van de vereeniging De Unie „Een school met den Bijbel"; benoemd tot burgemeester van Giessen- dam W. A. Laurense Jr.; benoemd tot lector bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan d© universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de syste matische botanie dr. J. P. Lotsy, thans O.-I ambtenaar met verlof te Leiden bevorderd tot officier in de Oranje-Nassau- orde W. J. Bolderman, gewezen secretaris- boekhouder van het burgerlijk armbestuur te 's Gravenhage benoemd tot lector bij de faculteit der wia- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs t© geven in de zoölogie, dr. H. F. Nierstrasz, thans assistent voor de natuurlijke historie aan die universiteit; op haar verzoek eervol ontslagen als on derwijzeres bij de Rijkskweekschool voor on derwijzeressen te Apeldoorn, mei. J. H. E. Houbolt; benoemd tot directeur van het postkantoor te Scheemda, P. C. W. Worst, thans com mies der posterijen en telegrafie 3e klasse; op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks dienst de hoofd-commies der telegrafie F. H. N. Werner. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luit.-kwartiermeester bij het „Nijmeegech Vrijwilligerskorps" to Nijmegen aan G. J. Tbie- me, en zjjn bij dat korps benoemd tot 2e luit.- kwartiernieester B. de Graaf, thans 2e luit., en tot 2e luit. D. G. J. Beijens op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2© luit. bij het korps, gevormd uit de Leidsehe Ste il enten vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria", te Leiden, aan jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Pannerden *- H. M. de Koningin heeft per telegram uit Italië Haar deelneming met het overlij den van den burgemeester van 's Gravenha ge aan mevrouw Van Harinxma doen betui gen. H. M. dë Koningin werd heden ia den lijkstoet van af het sterfhuis tot aan het Staatsspoorstation vertegenwoor digd door Baron H. W. J. C. Taeta van A mor ongeilkamerheor-oeremoniomeeB- tcr; Z. K. H. de Prins door rijn adjudant den kapitein jhr. Van SuchteEen van de Haere. De vertegenwoordigers der Koninklijika Uit het Deensch 28 DOOR HERMAN BANG. Mijnheer en mevrouw Fryant hadden de poort bereikt. „Maar daar staat juffrouw Brasen im mers," zei mevrouw Fryant vriendelijk, ter wijl ze bleef staan. Juffrouw Brasen schrikte. „Ik stand te luisteren," zei ze. Ze had buiten op straat gestaan en naar haar eigen huis opgezien, omdat ze niet naar de eetzaal had durven gaan „We wilden u even zeggen, dat het eten uistekend was," zei mevrouw Fryant. „O, mevrouw," stamelde juffrouw Brasen verlogen. Haar oogon begonnen eensklaps te tranen. De anderen van het gezelschap gaven haar eveneens de hand. ,,'t Was uitstekend,zei juffrouw Johnny. De Fryants waren nauwelijks door de poort verdwenen, of juffrouw Brasen zette het. op een loopen. „Brasen, Brasen," zei ze, toen ze de keuken had bereikt. ,,'t Zal wel gaan, hot zal wel gaan;" en midden in üaar verhaal over do familie Fryant begon rij te schreien. De consul-generaal had de tweede verdie ping bereikt. In de deuropening van de zaal stond de inspecteur met zijn vrouw, onbewegelijk, ge lijk een paar zoutpilaren. „Pardon, mogen wij) u even passeeren"? zei mevrouw Fryant zeer beleefd en het paar Rasmussen verschikte een een klein eindje, zoodat het gezelschap de zaal kon binnentre den, waar vijf paren in de roudte zwierden. „Waar is de champagne?" vroeg mevrouw Graa, die juist deed alsof ze niemand had zien binnenkomen. En ze liep naai- de woon kamer, waar een paar kurken knalden. In de zaal waren allen plotseling «stil ge worden. Men hoorde slechts de muziek eu het geschuifel der dansende voeten. De zanger was plotseling opgestaan van zijn stoel. Naast hem lagen rijn rozen. Me vrouw Therkildsen in rood gebrocheerde rijde trad op den kunstenaar toe, toen liet scheen dat hij een stap in de richting der Fryants wilde doen. „Is hier niemand die we kennen," zei me vrouw Fryant halfluid. „Dat geloof ik niet," zei mijnheer Fryant, over mijnheer Therkildsen heenriende, die zioh bij een raam over mevrouw Liudegaard boog. „Maar wo kunnen ons immers laten voor stellen." Mevrouw Therkildsen, die mijnheer Fryants blik langs haar man had zien heen glijden, bleef plotseling midden in haar gesprek met den zanger steken en zei geheel ongemoti veerd „Ja, natuurhjik." Even daarna hielden do paren op te dan sen, zoodat de heele zaal leeg scheen, toen mijnheer en mevrouw Fryant verder liepen. Slechts do galop daverde door het vertrek. „Zouden de menschen beleedigd zijn?" fluisterde juffrouw Johnny tegen Verner. Slechts mevrouw R'st had rich op den voorgrond geplaatst midden in de zaal. Ze was in het zwart, gekleed en zag er precies uit alsof haar oudste bevestigd werd. Juffrouw Ingeborg was met Knud ,Ender midden in de zaal blijven staan. Zo groette, door haar hoofd te buigen, de dames van het dorp. Mijnheer eu mevrouw Fryant waren de woonkamer binnengetreden, [waar de oude dame op de canapé zat. „Maar is u liier?" zei mevrouw Fryant plotseling luid en verheugd. „Ja, hier zit ik, Emilie." „Maar vinden we u hier, waarde mevrouw," zei de consul-generaal eveneens, b'iji verrast, zijn oude vriendin, de admiraals weduwe hier te treffen. „Ja, ja," zeidc de oude dame. „En Else speelt piano. Ze kan toch niet dansen." Johnny kwam er ook bij. ..Neen. is u hier? Dat we uw vriendelijk- oud gezicht in dit nest moeten rien." „En niemand heeft u een voetenbankje- gegeven, zei mijnheer Fryant en hij haalde een bankje voor de voeten der oude dame. Johnny was naar Else geloopcn, die haar goeden dag knikte, zonder op te houden te- spelen. „Goéden aivond, Johnny,"' zei Else. „Ik inaak mij nuttig." „O, dan was de wijp zeker van jelui," zei Johnny. „Ja," antwoordde Else lachend, terwijl ze voortdurend speelde. „Waarom dansen jelui niet?" „Ja," zei Johnny. „Mijnheer Verner, we moeten dansen." Eigil Verner voerde haar ten dans, ter wijl alle dames van het dorp haar hoofd om draaiden, om Johnny's japon op te nemen. Mijnheer Arth-ux Therkildsen bracht juf frouw Lucde, die op den drempel van de woonkamer stond, een glas champagne, dat rij in een teug leegdronk, terwijl rij met de andere hand naar do oude dame op de canapé wees „Wie is dat?" vroeg ze luid eu vloog weg mot haar cavalier. De consul-generaal zei tot do oude' dame: „Wil u ons voorstellen aan mijnheer Graa.. We hoorden hem zingen, toen we op de markt stonden." De oude dame stond op en ging met mijn heer en mcvrouiw Fryant door de kamer. Toen zo den zanger hadden bereikt, drong me vrouw Graa, tot ze plotseling naast haar man kwam te staan. „We hoorden u zingen, mijnheer Graa," zei mevrouw Fryant. „En dat is mevrouw Graa," zei de oud© dame. Mijnheer Fryant boog. „Ja," zed mevrouw Graa. Mijnheer en me vrouw Fryant zijn kennissen uit de concert zaal. Wij, op het podium, kennen onze vrien den." „Mevrouw Therkildsen," zei de oude dame en wees met haar hand naar de vrouw van den consul, die naar voren was getreden en wier vingertoppen door haar witte hand schoenen heen transpireerden. Mijnheer Fryant boog even het hoofd, toen hij haar naam hoorde. Mevrouw Fryant had een oogenblik haar man aangekeken, maar ook rij scheen den naam Therkildsen niet ver staan to hebben, want na eveneens haar hoofd gebogen te hebben, vervolgde ze haar gesprek met den zanger: „U weet zelf niet, hoe prachtig uiw stem klonk." „Ben je vermoeid V zei mpvrouw Graa haastig, met een blik op de muziek. „Een weinig, mijp eigen," antwoordde de zander. Mevrouw Fryant yiel hem haastig in de rede „Noen, neen, dat kunnen we van mijn heer Graa niet vergen." De Fryants en de admiraals-weduwe gin gen weg. „We gaan dansen, mama," riep Johnny. De "geheele zaal was vol dansende paren. Juffrouw Lucde met den heer Oscar Ther kildsen stieten tegen mevrouw Jeaporaen, die door de zaal vloog, half gedragen door den ingenieur Lund. Juffrouw Ingeborg on Knud Ender zaten in de woonkamer, half in de schaduw. „Zullen wiji dansen?" vroeg Knud Ender. „Neen, van avond niet." En plotseling glimlachend, zagen ze met denzelfden glimlach naar het gewemel. Juffrou/w Lucie had van danser! veran derd. Ze had, wanneer ze danste, een eigen aardige manier om zich in een heerenarm te leggen, zoodat ze precies één geheel vorm de met de gestalte van haar cavalier. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1