Uit den omtrek. familie volgden in gala-hofirijtuigen het stof felijk overschot tot aan het station. De Prinsesjes van Bentheim rijn giste ren voormiddag .vergezeld door de Koningin- Motder, in de Koninklijke stallen aan den Prinoesscwal de in dat gebouw bewaarde gouden koets gaan bezichtigen. Twee der te 's G rave nil age vertoevende Prinsessen van Bemtheini woonden gisteren avond in den schouwburg de opvoering bij van „La fiancée de la mer." Minister Kuyper is Woensdag avond in de residentie teruggekeerd. Op 6 April 1904 rijn tusschen Neder land en Frankrijk de twee volgende verdra gen gesloten, te weten het eene te 's Graven- nage. betreffende telegraafkabelverbindingen tusschen de wcderzijdsche koloniale bezittin gen in Azië, hot andere to Parijs, strekkende «»m liet beroep op het Permanente Hof van Arbitrage tot. beslechting van sommige ge schillen tusschen do Hooge contracteerende Partijen verplichtend te verklaren. (Stct.) Do minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat Hr Ms. jwnt- serschip Kortonacr, stationsschip in do Wcwt- Indische wateren, 3 April 1904 te Paramari bo i.s aangekomen, en aldaar eenigen tijd zal verblijven. De terugkeer van gemelden bodem naar het station Curasao zal nader in <le Staats courant worden medegedeeld. M. H. C. baron du Tour te Brussel zal benoemd worden tot tijdelijk opzichter 14j den bouw van kunstwerken voor de kolo uialc spoorwegen in Suriname Men meldt aan de N. Ct-. Do arrondiasemins-schoolopeieners hebben van den minister van binnenlandsche zaken op him bezwaarschrift, ingebracht tegen de wï^e van verzamelen der gegevens voor een statistiek van absoluut schoolverzuim, hun door het Centraal Bureau voor do Statistiek gevraagd, een afwijzend antwoord ontvan- gen. Wel werd een onderzoek in uifcrictht ge steld. of in 't vervolg niet aan de bezwaren der schoolopzieners kan tegemoet gekomen worden. Do vioe-consul der Nederlanden te Great-Yarmouth is overleden. De waarne ming van het vice-consulaat ia opgedragen aan den heer Ch. N. Brown. To Amsterdam is in den ouderdom van 82 jaren overleden dr. I. Teixeira de Mattos. Hij was onder meer geneeskundig in specteur van Noord-Holland en had daarom tot aan de opheffing van dat lichaam zitting in den geneeskundigen raad Verder was hij van 1873 tot. 1885 lid van den gemeenteraad en van 1877 tot 1895 van de Provinciale Staten. De begrafenis van wijlen baron Van Harinxma. De wethouders der gemeente 's Gravenbage hebben gisteren een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij baro nesse Van Ilarinxma, ca haar de gevoelens van deelneming reeds geuit, in 's Raads rouw- adret. bevestigd. juo leden van den Raad zullen rich heden morgen ten 10 uur aan het Staatsspoor sta tion vercemgen ten eiride aldaar het stoffe lijke overschot de laatste eer te bewijzen. Namens den Raad wordt een krans op de lijkbaar nedergclegd als een blijk van hulde van de leden van het collegia aan hunnen voorzitter. Gelijk huldebetoon zal worden gebracht door liet collegie van B on W.. dat door een commissie uit rijn midden, bestaande uit de hoeren De Wijs en Bevers, te Minncrtega bij do bijzetting zal vertegenwoordigd wor- den. Met eerbiediging van een der laatste wen- «chen van den burgemeester, zal bij rijn be grafenis zooveel mogelijk de strikstc eenvoud worden in acht genomen. De hoofdcommissaris en de commissarissen van politic te 's Gravenhage zullen mede ge zamenlijk het hulsel van het hoofd der poli- tio uitgeleide doen. De Nationale Vrouwenraad van Ne derland hield Woensdagochtend te 's Graven- hago een zeer druk bezochte algeoneene ver gadering onder voorzitterschap van mevrouw A. E. van DorpVerdam, die in haar ope ningswoord den wensch uitsprak, dat meer dero v rouwen vereen i gin gen zich bij den Raad zullen aansluiten. Uit het iaarverslag der 1 secretaree, mevrouw II. CopZeelt, uit Delft, bleek, dat socialistisch© en katholieke vrouwenvereenigingen zich nog niet hebben aau geslotenhet aantal toegetreden veroeni- gingen steeg met twee. Iu het afgeloopen jaar bepaalden do werk zaamheden van bet Dagelijksch Bestuur zich voornamelijk tot de voorbereiding van hot Congres voor Kinderbescherming, in samen werking met mej. Marie Jungius. directrice van het Bureau voor Vrouwenarbeid. Het voordeel ig saldo bedraagt ruitn f 200. De aftredende leden voor Nederland in de 3 internationale comités werden herkozen. Rotterdam werd aangewezen als plaats voor de volgende algemeen e vergadering. Na conig debat werd met op 3 na alge meen© stemmen aangenomen een motie van mevr. F. de BeerMevers, om de Bockhan del-com mi srio van het Congres voor Kinder bescherming onbevoegd te verklaren geschrif ten van een der tot den Nationalon Raad toegetreden vereen i gin gen (N. Malthue. Bond) niet in een Bockhandel op te nemen, 't Gold hier niet het partijtrokken voor de beginselen van eeu of anderen Bond, maar de handhaving van do beginselen, neergelegd in de statuten van deu Ned. Vrouwenraad. Mej. Wolf ton deed namens de Verven i ging tot behartiging der belangen van de viouw, te Rotterdam, een ovorstel oni, in samen werking met andere vereen igingen een pro test-vergadering in ..en Haag te beleggen tegen het kon. besluit van 2 Maart jl„ waar bij bepaald is dat alleen ongehuwde vrouwen voortaan tot betrekkingen bij post en tele grafie zullen worden toegelaten. Het voorstel werd verworpen, boewei op 1 na alk» afgevaardigden vóór stemden maar eenparigheid van stemmen werd voor zulk een besluit vereischt. Intusscben deed mej. Wolfaon ter verga dering pogingen om, rij 't ook niet uitgaande van den Vrouwenraad, toch de protestmee ting te doen doorgaan. In October 1905 viert de Vrije Uni versiteit te Amsterdam haar 25-jarig jubilé. De vrienden dier instelling willen een bewijs geven van sympathie bij die gelegenheid. Een commissie heeft zich gevormd, die de locale ooanitca oproept om de handen ineen te slaan, can een bedrag van f 100,000 aau directeuren ter hand te stellen. Penningmeesters van dit oomité zijn de heeren II. Dane, Haringvliet N.Z, 49 te Rotterdam en L. G. Weisz, Westermarkt 21, te Amsterdam. Het Amsterdamsche politie wezen sinds 184 4. Door den minister van justitie daartoe aangezocht, heeft de hoofdcommissaris van politie, de heer Hor dijk aldaar, een overzicht samengesteld van het Amsterdamsch politiewezen sedert 1844, en in eeu dertigtal fotografie» door de hoofd inspecteurs Batelt en Stof meel aanschouwe lijk doen voorstellen, welke lichtdrukkeu in oen groot ai fraai album, rijn samengevat Dit album zal op verzoek van het uitvoerend comité der wereldtentoonstelling binnen en koio dagen rijn bestemming naar St. Louis opvolgen. Hot album is van do Amsterdam se ho kleuren, en het Amsterdamsche wapen op het titelblad, voorzien en bevat o. a. af beeldingen van politieposten, van telegraaf- on telefoon kamers, wachtkamers voor politie dienaars. cellen voor arrestanten, ambulan ces. brancards, attributen en insignes van politieagenten, inspecteurs en commissaris sen. voorts fotagraiiën van enkele personen on detachementen van onze politie te voet en te paard. Hot geheel maakt een goeden indruk. N. R. Ct. De Hangsche brandweer. Uit bet verslag omtrent de brandweer der ge meente 's Gravenbage over het jaar 1903, blijkt dat van 1 Januari tot en met 31 De cember van dat jaar plaats luidden54 sell oor steen branden, 114 kleine binnenbran den, 11 zware binnenbranden. 15 uitslaande branden en 32 buitengewone branden, te za- men 226 brandenbovendien waren er nog 71 branclgeruoLtenterwijl 221 maal uit bal dadigheid. door middel van brandschellen, noodeloos werd gealarmeerd. Bij de 226 branden is 30 maal gebruik ge maakt van de gewone slangen, zoodat dus pl m. 87 pet. der branden met geringe hulp middelen zijn gebluscht. Ongeveer 19 pet. van het geheele aantal branden ontstond door het branden van pe troleum. Aan politie-agenten en particulieren wer den 176 premiën uitgekeerd als belooniug voor eerste brandmelding. De tijd beuoodigd vóórdat de eerste hulp na ontvangst der brandmelding bij den brand aanwezig was, heeft gemiddeld 6| mi nuut bedragen. De oefening der vrijwilligers had geregeld plaats onder leiding van den commandant. Bij brand werd dit jaar van het vrijwilli gerscorps geen enkele maal gebruik gemaakt. Het vaste personeel bestond op 31 Dec. 1903 uit: 1 commandant, 1 eerste brand meester. 2 telegrafisten (van wie één tijde lijk), 1 hoofdbraiulvracht le kl., 4 hoofd- braudwachten 2e klasse, 2 machinisten, 1 brandwacht-hulptelegrafist, 1 brandwacht- hulpmachinist, 1 brandwacht le kl., kraan- draaier. 10 brandwachten le kl., 13 id. 2o kl. en 17 id. 3e kl. Do bloembollenvelden. Wan neer het weer blijft zooals het thans is, ver wacht men dat over ruim een week do vel den rondom Haarlem in vollen bloei zullen staan. Zondag den 17. April zal dan de bloe mendag bij uitnemendheid zijn en zullen de velden den schoonsten aanblik bieden. Legaten. Door den heer B. Pluim- ker, voor eeltige dagen te Groningen overle den, rijn in 't geheel vermaakt de volgende lqgaten, vrij, van successierechtAan het In stituut voor doofstommen te Groningen f 100,000; aan hot Kinderziekenhuis ,.W. A. Sdiolten" aldaar, f 3000; aan het „Al gemeen Collectantengezclsohap der Remon- strantaohe Gereformeerde Gemeente" aldaar, ten behoeve van: het Gasthuis en Onder steuningsfonds, het Gasthuis en de Instel ling tot verpleging van weezen f 3000 aan «le afd. Groningen van de ..Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin," ge vestigd tc Amsterdam, f 3000aan de „Prins Alexander Stichting", gevestigd te Bennc- kom, f 3000 en aan de „Maatschappij tot op voeding van weezen in liet huisgezin," ge vestigd te Amersfoort (Zandbergen) f 3000. (Pr. Gr. Ct.) De Velserpont. Mei de pont te Velsen worden in de laatste dagen geen proe ven meer genomen. Elke» dag wordt druk gewerkt aan het veranderen van de los- en laadbruggen. Het is gebleken, dat d<ae bij lagen waterstand te steil lagen, en men hoopt nu dat bezwaar uit den weg te kunnen ruimen. Niet toegostano 1 Mei-be toog i n g. Een door den Locuwarder Be- stuurdersbond aangevraagde optocht op 1 Mei is, volgens liet Volk, door burgemeester en wethouders van do hand gewezen, op grond van het advies van deu commissaris van politie. Nachtarbeid voor bakkers. Een referendum, gehouden onder de leden van de coöperatieve brood bakkerij „De Voor uitgang to Arnhem over het bestuursvoor- stel om den nachtarbeid voor bakkers weer in to voeren, is aangenomen met 60 tegen 2-3 stemmen. Werkstaking. De werklieden, bezig aan het zandverplaataen voor het tiieu- wo emplacement aan het station Ede, heb ben het work gestaakt. Ze eischen 2 ets. loon meer per uur. Voorde rechtbank te Zwolle stond Donderdag terecht de heer B. Mees ters, «and.-notaris te Avorecst, wegens op zettelijae beleediging van den hoer B. Be rends Bri. in eene vergadering van „9chutt«- vaer". Beklaagde zou hem ongeschikt go noemd hebben voor een bestuursfunctie we gens oneerlijkheid. Deze bewering werd mot voorbeelden ge staafd. Het O. M. kon na grondig onderzoek geen vervolging wegens smaad of laster instellen. Eenvoudige beleediging bleef over. Beklaagde moet een bemoeial zijn en opvliegend '-an aard. De eisch was 2 dagen gevangenisstraf. Voor dezelfde rechtbank werd een overtre ding van art. 10 der Ongevallenwet behan deld. Zekere H. J. Bos, werkzaam bij G. J. K., overkwam 22 Sept. een ongeluk tijdens zijn werk. Hij kwam thuis en vertelde dat, zijn patroon hem gevraagd had de ware toedracht der zaak niet mede te deelen met het oog op de Rijksverzekeringsbank, ^en dokter zou hij dan vertellen dat hij op straat was ge vallen aoor de gladheid. Do man was behandeld door twee genees- heeren. Beklaagde stond nu terecht- wegens het verzwijgen van het ongeval en het geven van een valsche voorstelling ten einde de zaak te houden buiten de Rijksverzekering- bank. Het O. II. constateerde dat dit d© eerste maal was dat een dergelijke overtreding voor komt en eischte 2 dagen gevangenisstraf. Oneerlijke departements boden,. De Haagsoh© rechtbank veroor deelde heden de twee boden bij het Dep. van koloniën, wegens het als ambtenaar aanne men van een gift van 10, wetende dat die door hen gegeven werd om in strijd met hun plicht te handelen, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. Een gelijke straf werd op gelegd aam den fabrieksvertegenwoor<iiger, die aan bedoelde boden de gift ter hand stel de, om hen te bewegen in strijd met hun ambtsplicht te handc'en. Aanstootelijke prentbrief kaarten Het gerechtshof te Arahem heeft do wed. M., d«x>r de rechtbank aldaar veroordeeld wegens het et al core n van voor de erbaarheid aanstootelijk aangemerkte prentbriefkaarten tot f 5 boete subs. 8 dagen hechtenis, van rechtsvervolging, op grond daarvan, dat de onzedelijkheid der kaarten niet is gebleken. De N. Arnli. Ct. -verneemt, dat de ad vocaat-generaal van dit vonnis in cassatie zal gaan. Gist ren is voor het gerechtshof te Leeu warden behandeld het appèl van Heudrika Ti vroedvrouw te Groningen, echtgenoot van L. N., d«x>r de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en ont zetting uit het recht tot heb uitoefenen dei- betrekking van vroedvrouw voor den tijd van zeven jaren. 3 getuigen a décharge werden gehoord: n.l. de heeren drs. Mees ten Oever en Hui- zinga uit Groningen en professor H. Treub te Amsterdam. De adv.-generaal vorderde verni tiging van het vonnis wegens informa liteit, en verder, dat het Hof opnieuw recht doende bekl. zal vcroordeelen tot in clo eerste instantie opgelegde straf. Mr. Schaap uit Groningen pleitte vrij spraak en vorderde onmiddellijke invrijheid stelling. Het Hof heeft bekl. op vrije voeten ge steld. L. C. De moord, to Berlicum. De rechtbank te 's Hertogenbosch veroordeelde gisteren M. van der Aa te Berlicum, be schuldigd van M. Bissels aldaar tc hebben verm«>ord, tot eene gevangenisstraf van 8 jaar D eisch was 10 jaar. Omtrent den kindermoord te Berge ijk wordt nader gemeld, dat als ver moedelijke medeplichtige naar Den Bosch is overgebracht zekere H. v. d1. B„ oud ruim 60 jaren, woonachtig aldaar. Een Millioenenjuffrouw. Het O. M. bij de Bredasche rechtbank heeft tegen de millioenenjuffrouw mej. Sachs twee maanden gevangenisstraf geeischt wegens op lichting van havermout. Inbraak te Haarlem. Te Haar- le mis hedennacht ingebroken in een win kel op den Burgwal. Alles is doorzocht. Ont vreemd is f 60. Inbraak. Onder Zuid-Schalkwijk, nabij Haarlem, is ingebroken bij den land bouwer Hartgerink. Door het met- geweld openschuiven van een raam werd toegang verkregen allo kamers zijn doorloopen, alle kasten doorzocht, doch men heeft zicih met ecnig geld en een paar zilveren voorwerpen moeten tevreden stellen. Niemand van het talrijk© gezin had iets gehoord. Zoon kwajongen Op de Slaak - kade te Rotterdam, maakte een li-jarige jongen, die ruzie met een jongeren broer had, zich zoo boos, dat hij zeide rich te zullen ophangen. Dè daad bij het woord voegende, nam hij een touw, klom op de tafel en hing zich aan een balk op. Zijn jongere broertje hielp nog een handje door do tafel weg te trekken, waarna deze het aan zijne moeder ging vertellen. Spoedige hulp werd verleend, doch vier buurvrouwen hadden de grootste moeite de levensgeesten weer op te wokken. Een droevig ongeluk geschied de te Nijeveen bij het omhakken van oen boom. Tengevolge van den sterken wind viel de boom eerder dan verwacht werd, zoodat «*-> landbouwer R. 9. er onder geraakte en gedood werd. Treurig on geval. Voor de Ein derhaven had Woensdag een treurig ongeval plaats. Do schipper van een aldaar liggenden Duitse hen loodsschoener zette een boot met vijf man uit. Door een zware zee sloeg de boot om. waarbij de inzittenden te water ge raakten. Twee werden gored, een werd ala lijk opgehaald, terwijl de twee anderen nog niet zijn teruggevon«len. Woensdag avond half negen ontstond brand in oen bovenwoning in do Dirk Lan- genstraat te Delft. Een slangenwagen vau de politie bluschte den brand, die rich aanvan kelijk ernstig liet aanzien, voordat de brand weer water behoefde te geven. Een 16-jarige bediende van de duinwaterleiding, die meen de dat men hom op het terrein van den brand zou kunnen uoodig hebben er rich daarom inderhaast erheen spoedde, zakte bij aankomst ineen en was een lijk. Door den storm kreeg de goede renboot. van Helmond op Amsterdam het Woensdag zoo te kwaad, dat men, om ver gaan te voorkomen, do b«x)t op een zand plaat in de Merwede liet loopen. Gisteren was men bezig te probeeren de sleopbooten vlot te krijgen. De spraak terug gekregen. Een jong meisje te Middelburg, dat sedert eenigen tijd, als zenuwlijdster het vermogen om te spreken had verloren schrok Woensdag van een hondje, dat haar onverhoeds tegen den rug sprong. Het gevolg was dat de kleine eensklaps de spraak terug kreeg. De Amsterdamsche correspondent van de „Leeuw. Ct." verhaalt liet volgende als met eigen oogen gezien De tram was vol en ook de plaatsen op het achterbalkon waren bezet. Een burger vrouwtje wilde nog mee. „Alleen v«5órop is nog plaats", riep de conducteur. Het moedertje keek hem met groote oogen aan. „V«5órop, vóórop", her haalden een paar stemmen. „Ja, ja", gaf het vrouwtje terug, „maar nou er geen paard meer is, mot je maar weten, waar je vóórop zoeken moet". De Gemeenteraad van Utrecht verga derde gisterenmiddag. De voorzitter deelde 0. a. mede, dat door B. en W. tot commies- redacteur ter secretarie benoemd "was mr. J P. Fockcma Andraea. Na de mededeeliugen ging een aantal voor drachten van minder belang onder den ba nier door. Eerst punt 18, een voordracht tot wijzi ging van de verordening betreffende de straatpolitie, gaf aanleiding tot debat. Do •voordracht strekte o. m. om het etaleeren van koopwaren op stoepen strafbaar te stel len en op alle overtredingen een straf te stel len van ten hoogste zes dagen hechtenis of ten hoogste f 25 boete. De heer Serton had hiertegen veel bezwaar Zoon winkelier, die iets misschien nog wel op zijn eigen stoep uitstalde, in de gevange nis te werpen, dat was hem a.l te draconisch. Waren die stoepeu wel als openbare weg te beschouwen? Of zij'n zijl eigendom van de aanwonenden De heer Akkermans wees er op dat zelfs het ophangen van een deken aan een gevel strafbaar was. De heer Das deelde mede dat er een stroo niing onder de winkeliers was om dat uit stallen op stoepen na te laten. De voordracht werd ten slotte goedge keurd. Elvenzoo werd goedgekeurd een voordracht tot wijziging van de verordening op de tap perijen en koffiehuizen, waarin bepaald wordt dat het exemplaar der verordening duidelijk leesbaar moet worden opgehangen en dus niet ia opgeroloen toestand. De kooplieden, die de Zaterdagavond- markt op het Vreeburg bezoeken, zullen voortaan een vaste standplaats krijgen. De voordracht waarbij B'. en W. een cre- diet vroegen ter verdere afwerking van de ix' ©uwe begraafplaats, o. m. van f 65C om gordijnen eu een huif op te hangen in de rotonde van het ontvanggebouw, omdat die zoo sterk resonneert, ondervond bezwaar. Men achtte het beter eerst eens proeven te nemen hoe de accoustiek verbeterd kon worden. De bewuste post werd .met 23 tegen 7 stem men geschrapt. B en W. werden gemachtigd om over te 1.-aan tot de aanbesteding van het kabelnet voor de electrische centrale, waarvoor de kos- t en geraamd worden op f 240.000. Tot veel discussie gaf de voordracht betref fende de bepalingen omtrent maximum-ar beidsduur en minimum loon aanleiding. De heer Oudegeest, die hierop reeds vroeger een tweetal amendementen had inge diend, was afwezig en had een brief gericht aan den voorzitter om deze zaak aan te hou den. omdat hij er gaarne bij zou willen rijn, aan welk verzoek de voorzitter echter niet kon voldoen. Het eerste amendement strekte om gedu rende de .maanden October tot en met Maart den werkdag te beperken tot 10 uur. Uit de ingewonnen adviezen uit de werkliedenlcrin- gen waren B en \V. tot de overtuiging ge komen, dat die beperking niet noodig was, daar toch réeds in den regel korter werd ge werkt. Dit amendement werd tna discussie verwor pen met 23 tegen, 8 stemmen. Het tweede amendement betref het loon De heer Oudegeest, wenschte een loonsbepa- lin.g, welke ©enigszins afweek van dit welke na veel overleg tusschen de «atroons en de werklieden tot. stand gekomen was en volgens welke de loonen met 1 Mei a. s. met 1 cent per uur zullen worden verhoogd. B en W. stellen voor de loonen te bepa len zooa's rij volgens die overeenkomst nu waren, om af te wachten of de verhooging met Mei algemeen zou worden toegepast. Dan zou do gemeente weer kunnen volgen. Ook dit amendement van den heer Oude geest werd verworpen en wel met 27 tegen 2 stemmen. De regeling van B. en W, werd goedge keurd. Hierna hadden eenige benoemingen plaats. O. m. werd benoemd tot leerares in do vrou welijke handwerken aan do H. B. S. voor meisjes, mej. J. H. C. Middendorp te Gro ningen, op een jaarwedde van f 1000 Ten slotte hield de heer Do Louter een interpellatie. Hij vestigde de aandacht van B. en W. op de circulaire van den mi nister van binnenlandsche zaken in zake de b moeiingen der gemeentebesturen tot steun van de Volksweerbaarheid en vroeg wat B. on W. te dien aanzien zullen doen. De Voorzitter zeide overweging van die vragen toe, dooh stelde al dadelijk op den voorgrond, dat zaken, 's lands defensie betreffende, door do rijksregeoring moeten worden bekostigd. Phllologen>congre8 ti Utrecht. aIn de algem. vergadering van gisteren hield prof. K. Kuiper eene rede, getiteld: „De Dageraad van den hellenistische renais sance te Rome". Spreker Degon met er op te wijzen dat de benaming „renaissance" die ons den glans der humanistische herleving van kunst en letteren in de 15e eeuw voor den geest brengt, te veelbelovend is ter kenschetsing der periode van nieuwen bloei in het belle- nisnid, wier aanvang in de dagen van Augus tus hij: gaat bespreken. Afgezien echter van dien te weidsch klinkenden doch nu eenmaal gebruikelijke» titel, is die herleving ook uit algemeen literairhistorisch oogpurt hoogst belangrijk. Zij geeft ons het zeldzame schouwspel te zien van een cultuur-herlevend op een rnde- ren dan den vaderlandsclien bodem. Intus- scheu was zij zooals spreker door een vluchtig overzicht van de ontwikkeling der letterkundige en religieuso beschaving van het o-ude Rome in het licht stelt, langzaam maar zeker voorbereid. Op den drempel der Romeinsche literatuur ontmoeten wij het hel lenisme, een hellenisme echter dat de natio nale elementen niet verstikt-, doch verheft. De Grieken-bestrijder Cato is in zijn arbeid een hellenistLucilius doordrongen van hel lenistische wetenschap is met dat al een echt Romein. Ook in eene latere periode, in Cicero's tijd, als bij de Romeinen de op kennis berus tende belangstelling voor Hellas veel sterker is geworden, blijft die zelfstandigheid. Het hellenisme der eerste eeuw heeft in poëten als Lucretius, Catullus, of Varno niet slaaf- sche navolgers der Grieken gekweekt, doch woordvoerders eener grae«x>-romeinsche litera tuur, a.e het beste van hetgeen beide volken bezaten tot nieuw leven bracht. Van die lite ratuur, die in haar geheel protesteert tegen de gedachteloos herhaalde bewering, dat de Romeinsche letterkunde slechts eene imita tie van de Grieksche zou zijn, is Cicero de meest karakteristieke woordvoerder, eens deels omdat voor hem meer dan voor -en zijner tijdgenooten de keunis van Hellas' oudheid propaodeuse is geweest, andexzijls omdat hij in twee opzichten zelf in den ont wikkelingsgang van het hqllenisme zelfstan dig medewerkend is opgetreden. In de philo sophie door zijne glasheldere interpretatie m de elonquentie, toen hij, met woord en daad positie kiezende tusschen de Asiaansche en de Allische richting, zijne Romeinsch«» taal maakte tot een nooit weer ge6ëvenaard instrument van welsprekendheid. Cicero's arbeid scheen te voorspellen, dat weldra Rome gereed zou zijn, bet ontwakend hellenisme te ontvangen, en het was als of de belofte door hem gegeven in vervulling ging door Augustus' principaat. Het phïlhellenisme van dezen laat zich in ééne daad, als in eensprekend symboolde stichting van den echt Griekschen Apollo- tempel op den Palatijn en de'viering der door Horatius onvergetelijk geworden „Ludi Saeculares" op die plek. Toch zou het nog meer dan een eeuw duren eer van werkelijk herleven der Grieksche literatuur sprake kon zijn. In de renaissance-verwachtingen, geduren de den dageraad van dien zóó langzaam na derenden dag gekoesterd, treft ons drieërlei richting. In de kunst zien wij ten deele ree«ls vóór, ten deele tijdens Augustus, een gezond en eerlijk realisme optreden, eene geestvolle niet louter anatomische belangstelling in het lichaam, zooals die bv. duidelijk spreekt in den heerlijken Torso van het bel vedere. Gelouterd door reflecteernd gevoel toont zich bovenal die kunst in het portret. Iiier herleeft naast de oud-Grieksche vatbaar heid voor indrukken eene vaardigheid het voorgeslacht waardig, zich manifesteerend in den uitnemenden arbeid van de „Ara. Pacis". Trager is het ontwaken in de literatuur. Diodorus Siculus voelt zich wel aangegrepen door de groote ideeën der Stoa-, wanneer hij zich zet tot het schrijven van de geschiedenis ..dier eene groote familie wier kinderen alle de menschen zijn", en welker haard Rome is, maar hij faalt geheel in de uitvoering van zijn plan. Hetzelfde vonnis zou Dionysius van Halicarnassus verdienen, ware hiji alleen liis- toreograaf. Maar hij heeft aanspraak op on zen dank, omdat hij in eene literaire waar deering der oud-gricksche literatuur, hoezeer verstoivst klassicist toch oorspronkelijk, de brondslagen der aesthetisehe kritiek heeft gelegd, en den weg heeft gebaand voor den zeldzaam fijnen geest wiens arbeid is neer gelegd in den „Tractatus de Sublimi". In de wijsbegeerte eindelijk, al dankt de theoretische philosophic weinig of niets aan Rome, begint nieuw leven te ontwaken door de ernstige, gezonde moraal der Stoici van Griekschen zoowel als van Romeinschen stam. Hunne prediking wekt levensernst door le ve nswaardeering. De moraalfilosofische ar beid in de eigenlijke wijsbegeerte ingeleid door Seneea. en Epictetus, voortgezet in de rhetoriek door Dio van Prusa, in dei philoso- phischo historiografie door Plutarchus, ver dient hier bijzonder de aandacht, omdat rij ons de merkwaardige ineengroeiing toont der beide zusterculturen. Immers dit is de les die reeds de dageraad dezer renaissance ons predikt. Hellas en Rome rijn samen de draag sters der antieke cultuur. Noch in de wetenschappelijke studie, noch in de klassieke opvoeding zal men ze straffe loos kunnen scheiden. In de sectie-vergadering der Geschiedenis en Archaeologic sprak de heer prof. dr. G. W. Kernkamp over de „Histoire Socialist©" van Jean Jaurès. Dr. H. van Gelder sprak over ,,De dispo sitie van H. Schiller's Weltgesdhichte". De voordracht van Dr W. A. F. Bannier kon wegens gebrek aan tijd niet gehouden worden, doch zal opgenomen worden, in de Handelingen van het Congres. Gisterenmiddag sprak in do sectie-vergader ring der klassieke Philologie dr. K. H. E. de Jong over „Dienstweigering bij de oude Christenen." Dr. J. Vürthedm hieldi eene voordracht over Orestes te Athene." In do sectie-vergadering der Germaansche en Romaansche Philologie werd door den heer H. Pol eene voordracht gehouden over „Bildungs und Erzehungswert von Schillers philoeophischen Gedichten." De heer L. P. H. Eijkman sprak over „De Röntgenstralen in dienst der phonetiek".

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2