KOLONIËN. BINNENLAND. Allerlei vHet oogsten. Interessant is het te «eten dat het oogsten op onzen aardbol het geheele jaar door geschiedt. In Januari, als wij schaatsen rijden en de grond met sneeuw en ijs bedekt is, brenrt men in Austra lië. Xieuw-Zecland. een deel van Chili en in enkele streken der Argentijnsche republiek da wjgst reeds in de schuren. In Februari begin: de <x>gst in Indië en Opper Egyptehij eindigt in Beneden- Egypte ïu Maar; In April oogst men op I Cyprus in Perzië, Klein-Azië, Mexico en op 't eiland Cuba. In Mei volgen Algerië, I China, Japan, Marokko en de Noord-A me rikaansche staten Texas en Florida. Juni is de oogstmaand voor de Don&ulandcn. Grie kenland. Hongarije. 'Zuid-Rusland, Italië, Spauje «n Portugal. Zuid-Frankrijk en do NoortLAmerikaaiischo staten California, Louisiana. Missisippi, Alabama. Tenessee, 1 Georgia. Virginio, Utah, Colorado en Mis souri. In Juli oogst men in Duitschland. Oos tenrijk, Noord-Frankrijk. Zwitserland, Rus- land. Polen, Engeland en de Vereenigde Sta- Hn In Augustus krijgen wij de beurt ©n Bel gië, Nooni-Engeland en Manitoba Septem ber is de oogstmaand voor Zweden, Noorwe gen en Noord-Ruslandtegelijkertijd begint de Maisoogst in Amerika Schotland is in October eerst met zijn oogst klaar ©11 in November en Decernber brengt men in Noord- Ausiralië, Peru, Zuid-Afrika en in Achter Indië den oogst in d© sch-iren. vAan de Staatsruif. De mede- doel ingen omtrent het zonderling gedrag van den Italiaanschen oud-minister Nasi houden aan. Zoo heeft het te Palermo verschijnend socialistische blad „La Battaglia" onderzoek - gedaan naar de wijze, waarop Nasi zijn villa te Trapani keurig netjes enkosteloos heeft laten inrichten I)o bezitting van den beer Nasi ligt op een landtong, die in zee vooruitsteekt, en l .staat uit een v.iia, oen groot©ii tuin en een uitgebreiden vi9chvijver. Eerst als minister van posterijen, later als minister van onderwijs, wist de heer Nasi deze viachgelegenheid steeds winstgevender te makenhij vischte het gelieel© jaar door, legde dammen ter beschutting tegen het zee water aan en betaalde de verschuldigde be- lasting jaren lang niet De villa liet hij zoo goed ais kosteloos aan- 1 eggen door een aannemer, wien hij alle stedelijke en staatsaanbestedingen bezorgde en die daardoor schatrijk werd, terwijl de dankbare heer Nasi hem later nog de orde van den ridder van den arbeid schonk. Van binnen werd deze woningkoste loos beschilderd door professoren, wier posi tie door den minister verbeterd werd. die titela en ambten als betaling kregen. Do electrische verlichting werd (kosteloos) aangelegd door een ingenieur, dio daarvoor de betrekking van leeraar aan de hoogere handelsschool te Trapani kreeg. De meuoels zijn voor het grootst© gedeelte geschenken van 's heeren Nasi'9 vereerders of van men- sclien, die iets aan hem te danken hadden of hoopten te zullen hebben. De prachtige boe kerij ontving de heer Nasi van een man, die wegens het dooden van een tegenstander uj een tweegevecht veroordeeld werd tot 2 jaar gevangenisstraf, doch door voorspraak van den edelmoedigen minister genade kreeg. Het stedelijke plantsoen leverde de planten voor don tuinstedelijke tuinlieden verzorgden (kosteloos natuurlijk) deze tuinen. De 200 M. lange weg, die naar do villa voert, werd op stadskosten voor 3000 lire verbreed en opgo boogd. IX- stad betaalde Nasi s waterleiding' vTe Londen is een trambestuurder het slachtoffer geworden van zijn te warme kleeding. De man, die eenigrains ongesteld was, had zich op den wagen goed ingepakt voor de koude in een zware regenjas, oen gewone overjas, nog een jas, een bouffante, enz. Toen hij alzoo toegerust van den dienst thuis kwam, viel hi), waarschijnlijk door een duizeling bevangen, op zijn bed en men vond hem daar den volgenden morgen dood liggen Volgens de uitspraak der jury van lijk schouwing was de man gestikt door zijn over matig warme kleeding. vTo Now-York brachten twee jonge dar mos een bezoek aan het standbeeld der vrij heid op Liberty Island en klommen in hét beeld naar boven. Zij bleven wat lang en toen zij weer beneden kwamen do avond was inmiddels aangebroken vonden zij de deur gesloten. Eerst den volgenden ochtend werden de „gevangenen van de vrijheid'' uit haar netelige positie verlost. Do vader van een der jonge dames had intussehen twintig detectives aan het werk gezet, vruchteloos natuurlijk. vEen hardvochtige maatre gel. Do Pensylvania Spoorweg-maatschappij beeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het wisselen van afscheidskussen op de per rons van haar stations wordt verboden De reden van het hardvochtige verbod is. dat afscheidsscènes dikwijls aanleiding geven tot vertraging bij het vertrek der treinen. OOST-1NDIÊ. Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en onderhooriglieden is onder dagteekening van 4 Maart het volgende te legram ontvangen: BSj huizen omsingelen in gampong Reu'ièó (Pidië) niet levensgevaarlijk gewond adju dant-onderofficier Fillië; drie vijanden sneu velden buit een achter laad. ren voorlaad, een donderbus, een revolver, veel munitie en blanke wapens. Hstbib Oesno, zoom van Ha- bib Mculaböh. werd in huis omsingeld en sneuvelde bij verzet. De Java-Bode meldt: Van de vier floftieljovaartuigen. die onder normale omstandigheden de kust van Atjeh bewaken, zijn or thans twee toegevoegd aan het eskader bij Sabang. ligt er een in de haven van Tandjong Priok en een voor Ma kjisBer. Do 4e berg-batterij van Atjeh zal eerst daags te Batavia aankomen en dan naar Bafcoe Djadjar worden gewonden. Volgens een telegram wan den resident der Zuidcr- en OjsterafdeeHng van Borneo van 6 Maart, heeft Ba toer (een der volg© bogen van den pretendent-sultan) met on geveer honderd man een inval gedaan in Boven-Kapocas en aldaar te Kasintoe ons districtshoofd Raden Johannes met andere hoofden en volgelingen ingesloten; tot ont zet en tot verdrijving der kwaadwilligen werden een officier en dertig man gezon den. (Java Ct.) Uit Bandjermasin wordt dato 7 Maart aan het Bat. Nbld. gemeld: Te Kasintoe sneuvelde den 29en Februari de demang Sylvanus, dist riethoofd te Tewae Twee dagen later werd licht gewond Djihi, een gouvernementaspdon. Do Soerab. Courant deelt mede, dat aan Raden Djaja Koesoema, het gewezen dis trictshoofd der Boven-Doesoen. die Goesti A read en zijne lotgenoot en naar Batavia ver gezelde, een geheime opdracht van de regee ring zou zijn verleend. De 11-jarige vorstin Emma van Bent- beim keerde Zaterdag ochtend uit Den Haag naar Steinfurt terug. De nog in de residentie vertoevende nichtjes van do Koningin-Moeder bezochten dien dag Leideu. Graaf Granville, tweede secretaris bij het. Engelsche gezantschap te 's Gravenhage, is in dien rang overgeplaatst naar de Rritsehe legatie te Berlijn, welke verplaatsing met het. begin van de volgende maand ingaat. De leden der Twreede Kamer zijn thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 April des namiddags 2 uur Nu weer niet. Men meldt dat het bericht van het Vaderland, dat de heer V. van den Heuvel, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Eindhovenen de heer Raaymakers. afgevaardigde voor Helmond, zich bij de volgende periodieke verkiezingen niet weder beschikbaar zullen stellen, met beslistheid kan worden tegengesproken. Rotterda msche raad. De ge meenteraad van Rotterdam voteerde in zijn Donderdag gehouden vergadering eenige cre- dieten voor openbare werken In afwachting van een algeheele herzie ning der verordening betreffende het zieken huis, keurde dc raad eenige wijzigingen goed, welke betrekking hebben op den administra tie ven dienst Hierdoor zijn de betrekkingen van huis meester eu hu is meesteres vervallen. Do te genwoordige huismeester werd tot uitwonend administrateur benoemd, terwijl de dirigee- rendc verpleegster, met den titel van ad junct-directrice, naast de leiding der verple ging ook wordt belast met het toezicht over dc huishouding Aan den administrateur werd een salaris van f 3000 en aan de adjunct-directrice van f 1500 toegekend. Tot veel discussie gaf een voordracht be treffende do regeling van het bewaarschool- onderwijs aan'ciding. Aan het slot der zitting vroeg de heer Van Aalten aan B on W, wanneer men hun prae-advics in zake het verstrekken van school voeding en kleeding kon tegemoet zien. De voorzitter antwoordde, dat dit niet lang meer zou uitblijven. Het verzamelen van ge gevens heeft echter heel lang moeten duren. Do raad benoemde tot vaccinateur^-direc- teur van het Gen. tot bev. der koepokinen ting. den heer dr G. Hioolen, thans vaccina teur. en tot. vaccinateur?; de heeren dr. W de Lange en dr. P IISimon Thomas'; tot assistent bri den geneeskundigen dienst in het ziekenhuis den lieer P. Tockens, arts te Groningen tot tijdelijk leerares in het hand teekenen aan de H. B. S. voor meisjes, mej. II. F. Pigeaud te Rotterdam tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S met 3-jarigen cursus den heer H. Mulder te Alkmaar. Haarlomscho tram. Do hoer R. Gnppeling te Haarlem heeft thans in een adres aan den raad herhaald, dat hij bereid is de concessie van de Haarl. Tramweg-Mij. op do door den raad aan de E. T. E. T. ge stolde 011 door die Maatschappij geweigerde voorwaarden, over te nemen, voor den tijd van 50 jaren, ingaande 1 Jan. 1908. Grens w ij z i g i n g van Br e d a. Do commissie te Breda bedoeld in art. 131 Gemeentewet heeft zich niet 13 tegen 6 stemmen uitgesproken tegen de annexatie van een gedeelte der gemeenten Teteringen en Prinsenhage en zich in eeno motie ver klaard vóór eene grensregeling, waarin ook de gelirele gemeente Ginneken begrepen wordt. Dit laatste geschiedde met algemccno stemmen. Door den minister van Oorlog is wij ziging gebracht in de beschikking van 4 November 1903. houdende bepalingen ter uit voering van het Koninklijk besluit betreffen de dc opleiding van militie-luitenants bij do vesting-artillerie, dn dezer voege datde verbintenis als adspirant-militiè-cfficier zal worden gesloten vóór 1 September van het jaar. waarin de inilitie-plichtigen voor eersto oefening onder de wapenen is gekomen. Zij, die met guustigen uitslag ren examen hebben afgelegd volgens het programma voor het toelatingsexamen tot. het reservekader, 011 bovendien, voor zooveel zij tot korte oefe ning zijn ingelijfd, het verzoek doen om krachtens artikel 112 der Militiewet van 1 October1 December vrijwillig onder de wa penen te blijven, kunnen onmiddellijk bij (in 1904 zoo spoedig mogelijk na) aankomst onder de wapenen, tot een verbintenis als adspirant-militie-officder worden toegelaten zij worden geheel afzonderlijk geoefend en zoo spoedig mogelijik tot kader opleiding toe gelaten en drelcn reeds onmiddellijk, 11a het. aangaan hunner verbintenis 111 de daaruit voortvloeiende voorrechten Het examen wordt jaarlijks tusschen 5 en 10 Maart- gehouden (in 1904 op een datum door. den regiments-commandant te bepalen) ter standplaats van den staf van elk regi ment vesting-artillerie, ten overstaan van eene commissie, door den raiments-comman dant te benoemen. Het afleggen van dit examen wordt niet gevorderd voor zooveel den belanghebbendo van genoemd toelatingsexamen vrijrtelling zoude zijn vcrleeud. De opleiding tot militie-officier heeft plaats bij het 1ste .regiment vesting-artillerie te Utrecht en begint in de maand October, de datum nader vast te stellen door den com mandant der vesting artillerie Door den commandant van laatstgenoemd regiment geschiedt tijdens de opleiding de aanstelling tot milicien-sergeant. Alle miliciens, die een verbintenis als ad- spirant-militie-officier hebben aangegaan, be wonen afzonderlijke voor hen ingerichte ver trekken. kunnen aan de onderofficiers-menage deelnemen en verrichten geen huishoudelijke diensten of corveeën. Hun kan bij wijze van bijzondere gunst worden toegestaan onder de voorwaarden door den regimen ^commandant te stellen, buiten de kazerne te overnachten en het middageten tegebruiken. Zij hebben dan evenwel geen recht op -brood of vergoeding voor gemis van levensmiddelen, behalve op de dagen, waarop zij wegens weokdienst als anderszins de kazerne overdag niet. of slechts voor zeer korten tijd, mogen ver laten. Door den minister van oorlog is uit gevaardigd een voorschrift vooi* de verple ging van het veldleger in tijd van oorlog, bevattende algemeene regelen omtrent, de verpleging van de troepen. Hierin wordt bepaald, dat in tijd van oorlog in het onderhoud van de troepen van het veldleger kan worden voorzien a. door verstrekking van het benoodigde door de gemeenten of door de inwoners, op aanvraag van de militaire a-utoriteit aan de burgemeesters; of door het doen van ver strekkingen door de inwoners, na eene voor afgaande vordering van of namens de troe pen-commandanten of door inbezitneming van het benoodigde, zonder voorafgaande vorderingin het eigen land met inachtne ming van de ter zake bestaande wettelijke bepalingen b. door aankoop van het benoodigde door de zorg van de troepen-commandanten c. door verstrekking van het benoodigde door de zorg van de intendance (magazijns- verpleging) Omtrent de wijze, waarop de troepen moe ten worden verpleegd, worden door den com mandant van het veldleger aan de recht streeks onder zijne orders gestelde comman danten van troepen-afdeelingen de noodige bevelen gegeven. De bevelen, omtrent de wijze van verple ging van zelfstandig optredende troepenaf- deelingen, worden door de commandanten dier afdeelingen verstrekt. De chef van de intendanoe bij het hoofd kwartier van het veldleger is, onder de be velen van den commandant van het veldle ger, belast met de algemeene leiding van den dienst der verpleging. De intendant eener divisie of brigade staat onder de onmiddellijke bevelen van den divisie- (brigade-) commandant en is aan deeen voor de uitvoering van zijn dienst ver antwoordelijk. Op iederen troepen-commandant rust de verplichting, indien omtrent het onderhoud van zijn troep door hem geen bevelen zijn ontvangen, of de ontvangen bervelen niet kun nen worden uitgevoerd, voor de verpleging van zijne ondergeschikten en voor de ver zorging van de paarden van zijn troep, met inachtneming van de bepalingen van dit voor schrift, zelfstandig do vereisdhte bevelen te geven of de noodige voorzieningen te tref fen. Zoo dikwijls de omstandigheden het toe laten en gelegenheid bestaat, troepen met voeding bij de ingezetenen of in gebouwen ter beschikking van de gemeenten te huis- veeten (kwartierverpleging). moet die wijze van verpleg;ng worden toegepast. Is het to voorzien, dat troepen gedurende renigen tijd in dezelfde plaatsen zullen ver blijven, en kunnen zij aldaar niet door de gemeenten of de inwoners worden gewoed, dan moeten in die plaatsen of in de nabij heid daarvan magazijnen van levensmidde len worden aangelegd. Voorts bevat het voorschrift bepalingen omtrent het personeel, met de verpleging "be last, de verplegingsmiddelen 011 het verple- gingsmiaterieel, do uitvoering van den ver plegingsdienst, benevens eenige bijilagen. Togen do hoogeronderw ijs- wet Men schrijft uit Friesland aan de N. R Ct „Zoo heeft dan de Friesche Doopsgezinde Prodikantenvereentging naar wij verne men met algemeene stemmen besloten tot een adresbeweging tegen het hooger onder wijsontwerp. Wij kunnen daarbij mededee- len, dat dezo vergadering ten doele bestond uit niet-moderne predikanten De beweging gaat tegen den effect us civilis en de subsidie aan bijzondere universiteiten, en wel uit over tuiging dat het binden der wetenschap aan vooropgestelde dogmate, aan welker onfeil baarheid niet mag geraakt worden, onver mijdelijk do vrije beoefening der wetenschap schaden moet, en dat daarbij tie waarborgen 111 de wet gesteld ten oeuenmale onvoldoend© zijn. Discussie werd gevoerd over de vraag, of deze beweging algemeen gemaakt zou wor den of niet Ten slotte besloot dc vereeniging zich uitsluitend te wenden tot haar colle- ga's-niet-lcden, omdat anders aan haar be moeiing een uitgebreidheid zou wordeu ge geven, te groot voor hare krachten. Maar de vergadering ging daarbij van deze overwe ging uit, dat deze daad een begin was en dat hierdoor een stoot gegeven werd aan ander» ree ai gingen niet alleen van predikanten ook van andere gestudeerden." Het invoerrecht op zout. De heer E. Potjer, importeur van geraffineerd zout en vertegenwoordiger vaoor Nederland van de „Actiën Gesellschaft Georg Egestorff's Salzwerice" te Linden bij Hannover, heeft thans naar aanleiding van het ontwerp-Ta- riefwet, een adres aan de Tweede Kamer ge zonden, waarin hij de bezwaren uiteenzet tegen een verhooging van het invoerrecht op geraffineerd zout, welke hij reed9 vroeger ter kennis van de Regeering bracht. De adressant betoogt, dat als men nagaat, dat volgens het Bureau voor de Statistiek in 1902 is veraccijnsd 52,235,657 kilo. do in- landsche zoutziedere het in hun macht heb- 52235657 ben het Nederl. publiek x 30 ets. 100 of f 156706.97 meer voor hun zout te laten betalen. „Wij zullen", aldus zegt hij in zijn adre9, „den toestand terugkrijgen van enkele jaren jaren geieden, toen het. buitenlandsehe zout nog niet aan de markt was en de prijzen op vele plaatsen aanmerkelijk hooger waren dan thans. Onderzoeken wij de zaak verder, dan staat er nog veel meer op het speldoor de hoogere zoutprijzen zullen al die indu strieën, die voor export werken en veel zout gebruiken, noodzakelijk moeten lijden, zoo lang geen vrijdom of restitutie wordt ver leend. Dit zijn bijv. de boterfabrieken, mar- garinefaoneken, kaasmakerijen, worstfarbie- ken enz. hun product zal duurder op do buitenlandsehe markt komen en veel minder de concurrentie kunnen doorstaan dan heden." Adressant verzoekt de Kamer, bij de vast stelling van de nieuwe Tariefwet het daar heen te leiden dat lo. Wat de Memorie van Toelichting zegt „Het tegenwoordige invoerrecht op geraffi neerd zout, geregeld in verband met den ac cijns op ruw zout, in 't ontwerp overge nomen" worde „werkelijkheid" en daarom worde dat recht vastgesteld op f 3.70 per 100 kilo 2o. de Regoering worde er toe aangespoord, door wetswijziging de mogelijkheid te ope nen, dat ook vrijdom kan worden verleend voor het invoerrecht op geraffineerd zout voor industrieele doeleinden. Voor belangstellenden zijn exemplaren van het adres bij den heer Potjer verkrijgbaar. Het personeel van de administratie der directe belastingen, invoerrechten en ac- cynzcn bestaat thans volgens de nieuwe be palingen, uit a hoofdinspecteurs, directeurs, inspocteurs, controleurs, van het kadaster en ontvangers, hoofdcommiezen cn commie zen ter directie, adjunct inspecteurs en sur numerairs; b. rijksklerken; c. deurwaarders; (1. hoofdverificateurs, verificateurs en ad- spirant-verificateurs en e. commiezen-veri ficateurs, hoofd commiezen, commiezen en commiezen te water. Door den minister van koloniën is M. H. C. baron du Tour- oud-technisch amb tenaar 1ste klasse bij Let departement van koloniën te Brussel', gesteld ter beschikking van den gouverneur van Suriname, om al daar te worden benoemd tot tijdelijk opzich ter bij den bouw van kunstwerken voor de koloniale spoorwegen in deze kolonie. Fridtjof Nausen de beroemde Noordpoolreiziger, zal, blijkens een bericht in „de Nieuwe Muziekhandel" met Pinkste ren ons land bezoeken. Hij zal dan te Am sterdam het Beethoven-muziekfeest bijwo nen. De heer J. H. W. Unger, archivaris der gemeente Rotterdam, is gisteren aldaar overleden. Omtrent de teraardebestelling van ba ron Van Harinxma, burgemeester van 's Gra- vehhage, wordt uit Leeuwarden het volgen- do gemeld Om 9 uur zijn de familieleden per extra- trein locaalspoor naar Minnertsga vertrok ken. Bij aankomst waren velen van hier en elders op de begraafplaats vereenigd, o. a. de burgemeester en de raadscommissie, depu- tatiën "an de Provinciale Staten, van de rechterlijke macht, van tegenwoordige en vroegere gemeenteambtenaren, de Haagsche wethouders De Wijs en Bevers en oud-mi nister Röell en nog vele andere uit onder scheidene plaatsen. Omstreeks lOi uur kwam de lijkwagen op de begraafplaats met het stoffelijk overschot, dlat gisterenavond na aankomst uit Leeuwar den 111 de boerenhofstede der familie Col- lot d'Escury was neergezet. Aan den schat van kransen zijn nog tal uit Leeuwarden toegevoegd. Zij hadden een geheelen wagen gevuld. Aan de groeve werd het eerst gesproken door den wethouder van 's Gravenhage, de heer G. de Wijs, namens het bestuur der gemeente 's Gravenhage en dus namens de burgerij, die het vertegenwoordigde. Do oud-minister jhr. mr. J. Röell, wijdde mede eenige ivoorden aan de nagedachtenis van den overledene, schetste hem vooral als liefhebbend, zorgdragend echtgenoot en va der en als trouwhartig vriend. Nadat de kist onder diepe, plechtige stilte der aanwezigen in een gemetseld eigen graf was neergelaten, trad de zoon des overledene naar voren, om mede namens zijne moeder en zusters en verdere familieleden te bedan ken voor de laat-ste hulde den overledene ge bracht. Het congres voor de Kinderbescher ming werd Vrijdag te '3 Gravenhage voort gezet. Aan de orde was het eerst het onderwerp de lichamelijke hygiëne van het kind, 'inlei der dr. G. Soheltema, arts te Groningen. Spr. deed uitkomen, dat de zorg voor de lichame lijke belangen van de kinderen den besten waarborg geeft voor eene blijvende verbete ring van de volksgezondheid, voor een kleine natie vooral van groot belang, met het oog op de bestendiging van haar bestaan en weer kracht Vooral de tuberculose moet bij kin deren door curatieve, maar in de eerste plaats door preventieve maatregelen bestreden wor den. Aanstelling van schoolartsen achtte Spr. een plicht van de overheid. Daarna trad op dr. L. Bouman, genees heer van het gesticht Bloemendaal te Loos- duinen, met het onderwerpDe geestelijke hygiëne van het kind. Vooropstellende den invloed van riekten der ouders op de kinderen, gevoelde Spr. zeer veel voor het raadplegen van den huis arts vóór het aangaan van een huwelijk. Do factor van den godsdienst achtte Spr. van het hoogste gewicht voor de geestelijke vor ming van het kind. Tegen overlading van het kind I. ij het onderwijs dient gewaakt, maar evenzeer tegen overlading op het ge bied der examenbeweging, waarvan de phy- dhiaters veel treurige gevolgen ondervinden. 's Middags werd de 3e zitting der lie af- dreling geopend. De presidente, mevrouw dr. Alette H. Jacobs, uit Amsterdam, deelde mede. dat de heer Th. van dev Woude, school hoofd te A sterdam, die het onderwerp: „Het lijden van het kind door den alcohol" zou inleiden, 's middags in dit voornemen verhinderd is geworden, daar hij als school hoofd geen verlof kon krijgen naar Den Haag te gaan. Het gemeentebestuur van Amsterdam treft in deze geen verwijt, doch de schoolopziener jhr. Engelen had geweigerd het door den wethouder van onderwijs, den heer Van Hall verleende verlof, te teekenen. Met afkeurend gemompel werd deze mede- deeling ontvangen. De heer KI. de Vries, hoofdonderwijzer te Amsterdam, leidde daarna in het onderwerp „Het kind en de 9ÓI100I". Deze spreker bepleitteherziening de leerstof op school, om zoodoende meer dere zorg te wijden aan de lichamelijke &ji zedelijke ontwikkeling dor jeugd; toepassing van het Pestallozzi-fröbelsche beginsel schooiopvoedingkleeding en baden en aan stelling van schoolartsen, en voorts kleine klassen, speelplaatsen, gymnastiek, handen- arbeid, schoolwandelingen, schooltuinen, reisjes, kunst in do school, vacantiekolonies, enz. Als twee inleider over dat onderwerp trad op de heer P. C. C. Hansene letterkundige te Amsterdam, meer bekend onder den sclioolnaam Bceka. Deze Spr. behandelde voornamelijk Indische toestanden. Bij het debat beijleitte o. m. de heer Klootrema, adjunct-directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar, een af zonderlijke wet voor het therapeutisch on derwijs, geheel afgescheiden van het paodar gogisohe. De heer Jan van Zutphen. secretaris van den A. N. Diamantbewerkersbond, vroeg de meening van den inleider omtrent de standenschool. Hij ❖oor zich wenschte één school voor de geheele jeugd, waar ze onbe dorven kan blijven en niet verdeeld wordt in twee vijandelijke kampen, in „schooiere" en „jongeheertjes". De heer Van Zadelhoff (Dordrecht) vroeg medewerking, omdat de onderwijzers de noodzakelijke zelfstandigheid te geven in het belang der samenwerking tusschen ge- gezin en school. De inleider, de heer KI. de Vries, ver klaarde in zijn antwoord aan de verschil lende debaters o. a. dat het ook zeer zeker een van zijn idealen is dat de standenscho len verdwijnen, maar hij zou thans nog niet algemeen kosteloos openbaar onderwijs dur ven wen3chen, daar alsdan zooveel bijzondere scholen zouden verrijzen, dat het openbaar onderwijs er door benadeeld zou worden. Hierna kwam aan de orde het punt: „Het lijden van het kind door den alcohol", dat thans, gelijk hiervoren werd gemeld, werd ingeleid door den heer Casemir, uit Gro ningen, wegens het, zooals Spr. zich uit drukte, aan den heer Van der Woude op gelegde zwijgen. Het lijden van de kinderen door de alco hol wordt in de eerste plaats veroorzaakt door het drinken vau alcohol door de kin deren zelf. Hij toonde dit met veoorbeelden aan en voegde daar aan toe, dat een onder zoek, dbor de Nederl a ndsche onderwijzer 3- propagandaclub ingesteld, aan het licht heeft gebracht, dat talrijke kinderen gere geld, vele kinderen somtijds en slechts en kele kinderen nooit alcohol drinken. Het is noodzakelijk dat het kind be schermd worde tegen den alcohol. Geen alco hol worde iu de eerste plaats aan het kind toegediend dan op medisch advies en vooral ook niet langer dan dè dokter het voor schrijft. Spr. wees ook op het vergiftigen der moedermelk door verschillende z.g. ver sterkende bierenhet doopen van speentjes in alcoholhoudende vochten; de drankge woonten op karweien en in werkplaatsen, waardoor zooveel iongo levens verwoest wor den. Tot hun 20e iaar dienen de kinderen beschermd te worden tegen de alcohol, ook militairen. De meest afdoende bescherming van het kind tegen den alcohol, een middel dat boven alle amdere staat, is den alcohol geheel uit onze maatschappij te verbannen (langdurig applaus). Ten dringendste vroeg hij het congres om medewerking om het kind dein alcohol te onthouden en. deed hij een beroep op de ter congres aanwezige vertegenwoordigers van banden en vereenigingen, om als urgent in hunne corporatiën aan de orde te stellen de bescherming van het kind tegen den aarts vijand den alcohol. Donderende toejuichingen vielen den spre ker ten deel voor zrn schooue improvisatie en de aanwezigen rustten niet voor de inlei der nog eens naai- voren was getreden om een huldebetuiging in ontvangst te nemen. Hierna werd over hetzelfde onderwerp een referaat gehouden door jonkvrouw H. Hartsen te 's Gravenhage, die den treurigen invloed schetste van aan drank verslaafde moeders op hun kinderen Na debat over deze beide voordrachten werd de vergadering gesloten. Heden 10 uur begon de Ulo en laatste af- deeling, gewijd aan „het kind en de arbeid.'' Drankwet-a otie. De voorzitter en de secretaris van de commissie voor drank wetactie van den Volksbond, vereeniging te gen drankmisbruik, heeft namens de com missie, zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend, waaraan het volgende is ont leend „Met leedwezen heeft de oommissie ont waard, dat de regeering slechts op zeer en kele punten gevolg gegeven heeft aan de wenschen der commissie omtrent verscher ping of verduidelijking van het wetsontwerp tot wijziging der Drankwet. De commissie vestigt in het bijzonder de aandacht op de bestrijding van don clandestienen handel in sterken drank, een punt waarmede haars in ziens do geheele drankwetgeving in de toe komst staat of valt. Bij vernieuwing wijst de commissie er op, dat wel in het wetsont werp de gegevens aanwezig zijn om te komen tot afdoende bestrijding van den clandestie nen handel, doch dat daarvan een zoo zwak gebruik gemaakt wordt, dat het gevaar niet onbeteekend is, dat de overheid in den strijd tegen den clandestienen handel het onder spit zal delven. De commissie acht het te meer noodig daarop te wijzen, omdat in ver- schillendo bepalingen, door de regeering tot bestrijding van het drankmisbruik noodig geacht, elementen zijn, die zullen strekken om den clandestienen drankhandel in de hand te werken De commissie beveelt in het bijzonder aan het schoreen, voor den tijd van 3 of 6 maanden, van liet verlof van dengene, die zich aan overtreding van hot

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2