BINNENLAND. KOLONIËN. tochtin Maart 1902, ingelijks van uit Kwa- la Simpang ondernomen. Ook toen heette het «lat Pondeng versterkt was om den on zen den doortocht te beletten. Door het on dervonden verzet zal do kapitein Croutas zich aoker niet- laten ontmoedigen, wel vermoede lijk de, alleen mot voorlaadgeworen en lan sen bowapendo vijand na do uitwerking van ons repeteergeweer to hebben ondervonden. Het gouvernementestoomsohip Albatros dat. naar de Aroo-baai is gestoomd om ver binding te zoeken met do colonne ondor over ste Van Daalcn, zal wel troepen aan boord bobben voor dat doelon die kunnen dan na langs do Salalhadji-rivier Kwala Simpang bereikt bobbenaanvankelijk tevens den troop uit dat garnizoen in den rug steu nen''. Do Staatscourant van Zaterdag 1(J April 1904 bevat do volgende Koninklijke be sluiten opnieuw benoemd tot sdhoolopziener in het arrondissement Harderwijk J. H. F. Gangel Czn., te Harderwijk; tot schoolopziener in het arrondissement Amsterdam II J. W. Boellaard, te Amster dam; tot schoolopziener in het arrondissement Borgum Mr. C. A. Romer te Leeuwarden. op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Co lombo, aan den heer B. A. Wonnink I)e waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer A. Sohwarz. Uit Sorrente meldt men d.d. 12 April aan Het Vaderland: Hedenmorgen heeft zich, in eon klein mo torbootje van do admiraliteit, H. M. Koning in Wilhelmina met do Groothertogin van Mecklenburg, Prins Hendrik en Haar gevolg, naar Castellamare begeven. Gisteren ging H. M. te voet naar 't z.g. Deserto, alwaar pater Mariano H. M. een tea aanbood en van waar men c».a prachtig uitzicht geuiet op do golven van Salomo en Napels. In 't hotel werd gisterenavond voor H. M. een taran tella gedanst, waarin do jeugdige Koningin veel behagen schepte. Uit Castellamare di Stabia meldt men, dat H. M. te voet door het stadje ging, en zich toen naar Pompei begaf. Do rijtuigen van do hooge gasten zijn altijd omringd door wiolrijdendo politieagenten. H. M. de Koningin-Moeder en de Prinsessen van Bentheim vertrokken gisteren naar Leiden, ter bezichtiging per rijtuig van de bloembollenveldcu tot Vogelenzang. H. M. de Koningin-Moeder en de Prinsessen van Beutihcim kwamen gisteren middag 12.40 te Leiden aan met gevolg. In twee lij tuigen werd aan het station inge- stapt en rcod men naar Vogelenzang, om de bloombollenvelden te zien. Te 4 uren on geveer keerde het vorstelijke gezelschap per Hollamlsoho Spoor naar do residentie terug. Na 6 weken bij H. M de Koning'n- Mocder te hebben gelogeerd, koeren de Prin sessen van Bentheim morgenochtend per Staatsspoor naar Steiufurt terug. Gedurende haar verblijf in de residentie hebben zij 1 et onderricht en de lessen voor haar verdere opvoeding geregeld gevolgd. H. M. de Kouiugi-Mooder zal heden avond de voorstelling van „WertJher", met Van Dijck als gast, m de Franscho Opera bijwonen. Naar het Hhld. mededeelt, heeft do JConingin-Moeder heb haar gedaan aanbod van een eerewacht bij hare komst te Rot terdam aanvaard. De zo zal bestaan uit 36 man, onder bevel van den heer J. T. Wil- kens, commandant, en de hoeren G. M. H. Hoffmann en V. van der Willigen, onder- commandanten. Het kostuum zal hetzelfde zijn als bij het jongste Koninginne-bczoek. Het Hof heeft ingevolge de bevelen van H. M. do Koningin don lichten rouw aan genomen voor drie dagen, ingaande op heden wegens het overlijden van H. ML Ko ningin Isabella II van Spanje. Mr. S. van Swiuderen, de nieuwe Neder- landsche gezant te Washington, is Woens dag met de Rijndam te New-York aange komen. Volgcua de New-York Herald, zeide hij dat Koningin Wilhelmina in do afscheids- audiëntio, welke zij hem verleend had, de beste wonschen voor dc Vereonigde Staten meegaf en hem modedoelde, „dat zij Andrew Carnegie dankbaar was voor zijn mooie ge- scheuk aan het Haagsche hof van arbitra ge'- Mr. van Swinderon vocgdo erbij dat spoe dig meer omtrent de plannen bekend zou worden. Het kiezen van een gocclo plaats voor het gebouw had inociclijkheden opge leverd, omdat men zoo» groot stuk grond noodig had. N. R. Ct. In het hotel Central te 'sGravenhage is aangekomen do heer Reelfs, consul-gene raal der Nederlanden te Singapore. Bij den minister van marino kwam gisteren o.a. op audiëntio do kapitein ter zeo Hoekwater, dezer dagen uit Indië terugge keerd. rivier de Bcrkel, ter vervanging van do Scholtenbrug onder Borkulo, mi ten behoeve van oen spoorweg van Tiel naar Culemborg; goedkeuring van een contract met do naarni. vennootschap „de Kon. West-Indische Mail dienst" en zoo mogelijk ook do suppletoire Indische begrooting voor 1904 betreffende maatregelen in het belang van den landbouw iu Ned.-Indië. Men meldt uit 's Graven/huge Met zekerheid kan worden medegedeeld dat men zich in de ambtelijke kringen welke het aangaat, tot dusver nog niet heeft bezig gehouden met de vervulling der vacature, outstaau door het overlijden vau den burge meester der resideutie. Den 3en Mei zal te Hellevoetsluia in dienst worden gesteld Hr. Ms. instructie- schip ,Udur", voor praotisohe oefeningen van de adspirant-machinisten van het laatste studiejaar. Het bevel wordt opgedragen aau den luit. ter zee lo kl. D. F. Nolst Treuité en wordt mede aan boord geplaatst de luit. ter zee 2e kl. A. H. Dirks, de officier-maohi nist 2e kl. G. P. W. v. d. Klugt en do boofd- madhinist E. J. W. Grimberg Generaal Van Heutsz heeft onder dagteekenmg van Koeta-Radja 5 Maart 1904 een brief van dankbetuiging gericht tot d" vereeniging „Moederland en Koloniën", op haar adres van hulde. „Met den iunigen wensch uwer vereeniging aldus eindigt- het schrijven dat- het reeds verkregene moge worden bekroond door den steeds meer en meer toenemenden bloei en de vermeerderde welvaart van het gewest Atjeh en onder- boorigheden, stemmen ondergeteekende n allen d»e hem ter zijde staan, hartgrondig in De medcdeeling van dit schrijven werd door de vergadering van „Moederland en Koloniën" met toejuiching begroet. Men verwacht de benoeming van den beer Scharred, thans kapelmeester van het Kaim-orke6t te Muncheu, tot dirigent van het Pihilharmonisch orkest te Berlijn en dus ook te Sclioveuiugen. Donderdagmiddag had op de algemeene begraafplaats op Crooswijk te Rotterdam, de overdracht aan de familie plaats van het ge- denkteeken op het graf van da H. J. R. G- Theesing, in leven predikant laatstelijk predikant in ruste bij de Nederl. Hervorm de gemeente te Rotterdam, gestorven 3 Sep tember van het vorige jaar. De hardsteenen tombé, van 7 kubieke me ter inhoud, eindigt van boven in een kruis. Door dit kruis is een palmtak uitgehouwen. Aan de voorzijde van het gedenkteeken prijkt het medaillon-portret van den overle dene iu brons, waaronder zich een hardstee nen opengeslagen bijibel bevindt, bevattende op de beide bladen in vergulde letters, een tweetal, door den overledene geliefkoosde bijbelteksten. De overdracht van het gedenkteeken, bij gewoond door een groot aantal gemeentele den, leerlingen en oud-leerlingen van wijlen ds. Theesing. had plaats bij monde van den voorzitter van de monument-commissie, da P. P. Couvret. (N.R.Ct.) De oommissie van de vereeniging Oost en West, w Ike belast is gtweest met de sa menstelling van het aan Koningin Emma aan te bidden hulde-album, zal ongeveer f 326 kunnen afdragen ten bate van Hr. Ms. stichting Oranje-Nassau-oord. Ten einde dit bedrag nog te kunnen venhoogen, zal de com missie pracht- en gewone exemplaren ver krijgbaar stellen van dit album, waarin de handteekeningen van de Koningin en de Prins voorkomen. De zangvereeniging Concordia te Leeu warden, zal haar dertigjarig bestaan vieren door een muziekfeest op 3 en 4 Juni a.s. in de Harmoniezaal. Op den avond van den eersten dag zal worden uitgevoerd „Der Mes sias", naar de uitgave van dr. Ohrysanter. Het programma van den tweeden avond be staat uit Der Hangers Fluob van Sahumann, 13o Psalm van Liszt, en Der blinde König, van R. Hol. Als solisten zijn reeds geëngageerdAnna Kappel, het echtpaar Kraus-Osborne (bas en alt) en Tyssen. Voor de vervulling van nog een baspartij zijn de onderhandelingen nog loopende. Op den tweeden avond zal mede optreden de violist Flesch, leeraar aan bet Amster- 'darische Conservatorium. Voor het instrumentale gedeelte is een overeenkomst gesloten met het Groninger Harmonie-orkest, directeur M. H. van 't Kruys, dat door artisten van Amsterdam aanzienlijk zal worden versterkt. Ook het koor zal door zangers en zangeres sen uit andere plaatsen worden versterkt. Te Amsterdam is opgericht eene ver eeniging „Ku nst aan hot Vol k", welke zich ten doel stelt: het begrijpen en genie ten van Kunst door de leden der arbeiders klasse te bevorderen. Het bestuur wordt gevormd door: P. L. Tak, voorzitter; mevr M. de RoodeHeij- èrmans, 2e voorzitterF. Coenen, le secre taris, Heerengracht 605mevr. S. Polak- Polak, 2e secretarosW. Hutschenruijter, penningmeester; H. P. Berlage en W. Pe- naat. Yaloo en de linkervleugel tot bet douane- stat iou Kioemlengtsjeng. Volgens to Tientsin aangekomen berich ten wordt hot Jap&uschc leger aeer geteis terd door ziekte. Allerlei vDe tentoonstelling van Hollandscha kunst in liet Whiteohapel-kimstjiiuseum te Londen, is gedurende tien dagen door 45,000 mcnschen bezocht. vEene Teil -tentoonstelling. Een „Teil-tentoonstelling", ter viering van het eeuwfeest van Schillers treurspel ..Wil helm Teil", zal van 829 Mei in het „Kuust- gewerbeniuseum" te Zürich geopend ziin. Er zullen drie afdeelingcn zijneen letter kundige, een betreffende het ontstaan en critiek van de Teil-sage en een voor „Teil- icouographic (afbeeldingen van Teil-platen, enz.). vDo internationale tuinbouwtentoon stelling te DuRseldorf, wordt op 1 Mei a.s geopend. Er zullen veel bloeiende orchideeën te zien zijn. vDe staking der wolkammorijen te Tourcoing in 't noorden van Frankrijk wordt als geëindigd beschouwd. De stakers hebben een salarisverhooging van 6 bekomen. Er is geen merkbare verandering wat be treft de wol- on katoenspinnerijen, de wove- rijen enz waar de staking algemeen is. Er zijn nu 6527 stakers, 3109 die niet kunnen werken en 62 inrichtingen zijn geheel of g©^ dcoltelijk in staking. Do werkstaking te Houbaix is aan het ver- loopcn. Van 150 fabrieken waar do staking aanvankelijk uitbrak, zijn er 86 weer met vollo kracht- aan den gang, de andere met 6en deel van het jxjrsonoel. vDe persoon, die bij de ontploffing »u eene kamer in het Hotel du Nord te Peter* burg werd gedood, was ceu zoon van gen-? raai Kazaskow. Do Petersburgsche bladen werden gewaarschuwd, dat zij niets over «lit geval moesten berichten. De waarschuwing kwam echter te laatdo bladen waren reeds afgedrukt. Daarom werden alle gedrukt© exemplaren in beslag genomen. Men zegt, dat do politie oompromitteereudo stukken cu plannen heeft ontdekt. vUit Aalesund wordt bericht, dat 'e oude kerk te Borgund, waar tijdens den groe ten brand de daklooze inwoners van Aale sund een onderkomen vonden, door dieven geplunderd, daarna in brand gestoken en geheel in de asch is gelegd. Van de vele oudheden, welke de kerk (uit de 12e eeuw) bevatte, werd niets gered. Eeai- ge kostbaarheden, o a. de altaarkclk en kan delaars wercen ergens in het open veld gevonden. v— Smokkelaars betrapt. Do Belgisclio correspondent ren het Hbld. seint van gisteren: In don afgcloopen nacht zijn smokkelaars met ©enig voo bij do Steen- schuur over de Nederlandsoho grens getrok- kon. Zij worden verrast door twee ambtena ren der douane, die het gesmokkeld© vee wilden grijpen. Daar do smokkelaars talrijk waren, boden zij hovigen tegenstand, en een van do dcm&no&mbtenaren maakte gebruik van zijn karabijn. Een der smokkelaars The- ophilo Suy genaamd, w.-rd op dc plaats ge dood. Hij was 33 jaar oud en vader. Het parket van Gent heeft zich naar do plaats van het ongoval begeven. vDer Engelscho vloot is opnieuw een verlies overkomen. Woensdagavond werd voor de haven vau Portsmouth ter eere van Prins Heinrich van Pruiasen door eenigo torpedo- vaartuigen een aanvalsmanoeuvre tegen dezo haven uitgevoerd. Toen daarbij dc torpedo- booten niet opgemerkt door de schijnwerpers beproefden do haven binnen te sluipen, strandde de torpedoboot-vernieler Tcarer en bleef vast zitten. Het heet, dat niemand om het leven gekomen is, maar dat de Teazcr waarschijnlijk als geheel verloren beschouwd moet worden. Bij d© honderden tooschou were, die van het ongeval getuige waren, veroorzaakte eon en ander groot© ontstelte nis. IX' admiraal Sir John Fischer begaf zich onmiddellijk in persoon naar do plaats des onhcila. Do boot- is den daarop volgenden nacüit weder vlot geraakt. OOST-INDIÉ. Dato 12 Maart wordt uit Kota-Radja aan do Java Bodo geseind Een colonne van 100 bajonetten onderden kapitein K. H. J. Croutz Ledhleünervan Kwala Simpang opgerukt naar lVudeng in do Gajoelandon. werd den 28en Februari bij het opsporen der bevolking aangevallen door ©on uiterst fanatieke bende van 400 Gajoa. Aan onze rijde werden gewond een Euro- pocnoh fuselier en drie inlanders. De aanval lers liet 34 dooden en 24 tromplaadgeworen liggen. Van do colonne ouder don luitenant-kolo nel G. C. E. van Daalon zijn uog altijd geen berichten ontvangen. Het gouvernements- stoomsnhip Albatros is heden naar do Aroo- baai vertrokken om to trachten over de Salar hadji-rivier en Kwala Simpang met deze colon ne verbinding te verkrijgen. D© Java-Bodo schrijft „Dat do tocht naar Gajoo Loeös, door don overste Van Daalcn ©enerzijds met ceu divi- sio m&rechausc© ondernomen on van uit Kwa la Simpang gesteund door een mobiel© colon ne onder den kapitein R. H. T. Creutz Looli- leitner. maar niet zoo zonder kleerscheuren zou afloopen, daar was op gerekend. Zoowel bij do keuzo der aanvoerders als brij do uit rusting der colonnes. Pandeng, waar laatstgenoemde oolonn© een aanval van eon viermaal sterke overmacht heeft to verduren gehad, is van Kwala Sim pang uit do eerste Ga joe-nederzet ting, die men tegenkomt, gelegen aan oen rivier van dien naam. Do plantsdie men langs ceu voetpad bereikt-langs de Tampor-rivier, is van belangomdat daaruit een pad loopt naar Serbudjadi waarheen do overat© Van Dkudun zou trekken en ©en ander naar Gajoo Loeös. Het eerste kont man uit oen 'Naar vernomen wordt is do Voorzitter van d© Tweede Kamer voornamer» in de vergadering van Dinsdagmiddag a.s. voor te stollen Woensdag 20 April in do afdecliugen to doen onderzooken de wetsontwerpen tot onteigening voor het maken van bovengrond- sch© werken ten behoove van de Staatsmijn B.tot toekenning van do hoedanigheid vau wettig betaalmiddel aan do biljetten der Ne derl. Banktot wijziging van d© rechtsple ging bij do landmacht en van die bij de zee macht, alsmede van de provisioneel© instruc tie voor het Hoog© Militaire Gerechtshof en tot bevordering van do vrijheid en vei ligheid der wegen in verband met het ge bruik van motorrijtuigen. Ook moet do Voorzitter het voornemen hebben voor te stellen vóór do behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de Drankwet, aan de orde to stellen eenigo wets ontwerpen betreffende onteigening voor den aanleg vau eonc brug uiet opritten over do Hollandscho schaakspelers n den vreemde. In „de Surinamer''wordt bericht dat op Donderdag 10 Maart dr. J. F. S Essor, scheepsgeneesheer aan boord van het stoomschip „Prins Maurits,'" een bchaak-simultaan-séance heeft gegeven. Van do 24 partijen won dr. Esser er 10, verloor hij er 7 en bleven 7 onbeslist-, een resultaat, dat met het oog op dr. Esser's vermoeienis van de reis (hij was te P. Cabello ontscheept en na een 10 uur lange en vermoeiend© reis te Caracas aangekomen, waar hij denaelfden dag bovenbedoelde séance gaf) zeer bevredi gend mag genoemd worden. Om 2 uur 's nachts was do séance afgeloo- pan. Nadat men nog een paar uur feestelijk tezamen geweest was, werd een korte rust genoten en dcu volgenden mopgeu schaarde men zich andermaal in slagorde. Zes spellen werden opgezet en ioder werd bestuurd door enkelen der beste spelers, die over den te spelen zet onderling beraadslaag den. Bij deze gelegenheid zegt de Surina mer bleek vooral de grootc schaakkracht van dr. Esser. Slechte één partij verloor hij cu nog in een voor hem zeer voordeelige po sitie door een blunder. Van de overige par tijen bleef er eon onbeslist. Daar ook ver schillende regeer ingspersouen tegenwoordig waren, bood men hem al9 erkenning van zijn diensten de ridderorde der Bolivar 3e kL aan. Zijn bezoek heeft het schaakleven in Venezuela zeer bevorderd en do club kreeg reeds donzelfden avond 25 nieuwe leden." Dr. Esser heeft gestudeerd aan do Univer siteit te Leidon. Ook in het te Caracas verschijnende blad „El Constitucional" treffen wij een uitvoe rig verslag van de séanc© aan. Drankwet-actie. Men meldt aan de N. R. Ct.: Als een bewijs, dat zoowel vóór- als tegen- stauders van het voorgestelde ontwerp-Drank- wet iu actie zijn, kan worden medegedeeld, dat, zoowel van de zijde der vereeniging Ver gunning als vau do Draukbestrijdersvereoni- ging, allo leden der Tweede Kamer zooveel mogelijk persoonlijk worden bezocht. Bij den aauvangvan den zo merdienst zullen, naar de Pr. Gr. Ct. vernoemt, een aantal beambten, die in ver band met do werkstaking in het vorige jaar door de Staatsspoorweg-maatschappij zijn ge degradeerd, in hun vorigen rang worden her steld. Nog verneemt het blad, dat wegeus ingrij pende veranderingen in den dienst op ver schillende plaatsen nieuwe ploegen conduc teurs worden geplaatst. Een groot aantal overplaatsingen zal hier van het gevolg zijn. Een gerucht als zou al het ontslagen per soneel weder in dienst worden gesteld, is vau allen grond ontbloot. De strijd in de diamantin dustrie. Op een tweetal gevaren, die bij voortduring van de uitsluiting door do juwe liers dreigen, wijst de heer Henri Polak in het Weekblad van dien A. N. D. B. „Hot eerste is" schrijft hij ,,dat de groote Amerikaansche diamantkoopheden, die dezer dagen te Amsterdam niet konden koopen wat zij wilden, mogelijk zullen over gaan tot oprichting van slijperijen in Ame rika, waar dan natuurlijk Amsterdamsche of Antwerpsche arbeiders zullen moeten wer ken, maar wat een groot gevaar voor de juwe liers is. Het tweede gevaar is, dat de Poolsche en Russische werkgevers vooral in Antwerpen hunne landgenooten zullen laten overkomen om hun het diamantslijpen te lecxen, wat bij de lago loon en, waarmede dezo werklieden geuoegen plegen te nemen, dezelfde gevolgen zal hebben als in Engeland voor de kleeding- industrie, waarin een klasse van hopelooze lompenproletariërs geschapen is." Zestig werklieden ontsl i gen. Ruim zestig wevers van de stoom-spin- nerijen en weverijen voorheen S. J. Span jaard te Borne, hebben schriftelijke aanzeg ging ontvangen, dat wegens hun onrege'ma- tigen toestand der zaken, aan hun „hulp' den 21en April ontslag moet worden gegeven. Gedurende de eerste vier weken is de f'rma bereid hem eene vergoeding van f 1 per week toe to kennen, tenzij hij vóór dien tijd elders werk mocht vinden. Het faillissement te Leeu warden. Naar het Volk verneemt moet de voornaamste aanleiding tot den. val van het Leeuwarder kassiershuis Gratama gezocht worden in den val voor eenigo maanden van den grooten Amsterdamschen effectenhande laar De Goeyen, den leider van het „Inter nationaal Landsyndioaat". Het jaarboekje van den Al gemeene Bond voor Nederlandsche Ma rine-matrozen mag aan boord niet gelezen, verspreid of ontvangen worden." Zoo luidt volgens het Volk een order aan boord vau het wachtschip te Willemsoord be- keud gemaakt. De zaak betreffende de rechtspersoon lij kheid van den Ma- trozenbond dient naar Het Volk mede deelt den 18en dezer voor het gerechts hof te Amsterdam. Gratie verzocht. Door Z. Exc. de minister van justitie is in handen gesteld van deu officier van justitie te Haarlem eeu verzoek van den heer Ed. de Lanoy, die aan H. M. de Koningin gratie heeft verzocht van do hem opgelegde straf. Overtreding van artt. 297 en 2 9 8. Het gerechtehof te Leeuwarden heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in do bekende zaak van mej. Hendrika N. T„ verloskundige te Groningen, die door de rechtbank te Leeuwarden wegeus het mis drijf genoemd in do artt. 297 eu 298 van het Wetboek van Strafrecht is veoordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf met ontzetting van het. recht tot het uitoefenen der betrek king van vroedvrouw voor den tijd van zeven jaren. Het hof heeft niet do overtuiging verkre gen dat door de beklaagde het ten laste ge legde feit is gepleegd, heeft het vonnis ver nietigd en beklaagde vrijgesproken. Aanslag op z ij nechtgen oote Voor de rechtbank te Amsterdam stond Donderdag terecht de 30-jarige werkman J. J. Domhoff, beschuldigd vau poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vrouw op 16 Maart j.l„ door haar op liet voormalige Kart huize r-kerkhof aldaar onverhoeds aan te vallen en met een scherp mes haar ter linkerzijde van et hoofd en hals een diepo snede toe te brengen, en haar te achtervolgen, terwijl zij in een nabijzijn- den sigarenwinkel vluchtte, om haar aldaar opnieuw aan te vallen en te verwonden. Wegens ongelukkig huwelijk werd door beklaagde® vrouw echtscheiding aangevraagd. Beiden waren naar aanleiding van deze schei ding door den president opontboden. Van het Paleis van Justitie was beklaagde zijn ecktgeuoote govolgd, met bovengenoemde af loop. Na het plegen der misdaad had bekl. zich zelf bij het bureau van politie aangegeven, waar hij geen berouw toonde over de daad, maar integendeel gezegd zou hebben„had ik haar het hoofd maar afgesneden." Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 28 April a.s. Grafschennis. Het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam eischte Donderdag eeno gevangenisstraf van één jaar en zes maan den tegen J. v. L., 21 jaar, los werkman en T. van M., 19 jaar, kolenwerker, wonende te Rotterdam, wegens diefstal van een bron zen grafkrans ter waarde van f 240 vaw het graf van ds. J. H. de Ridder op de al gemeene begraafplaats te Crooswijk, op 15 Februari j.l. Bookmakers. Do redhitbank to Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak van L. P. G.(ood), 23 jaar, beschuldigd zich op het Engelsche bookmakerskantoor van de firma Stoddaert te Middelburg te hebben schuldig gemaakt aan de bekend© diefstal len van Engelsche postal-orders au postze gels. Hij werd wegens diefstal veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis. De Bredasöhe rechtbank heeft mej. Sachs, te Tilburg, niet zonder overdrijving genoemd de millioenenjuffrouw, veroordeeld wegens oplichting tot 7 dagen gevangenis straf. De dienstweigeraar A. Ris, milicien bij het 7e reg. inf. te Amsterdam, is gisteren door den krijgsraad te Haarlem wiegens dienstweigering veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenisstraf. Do beide inbrekers Kollaard en Akaay, dio Maandagnacht bij een poging tot inbraak in de Barrovoetestraat te Haar lem zijn gearresteerd, zij.n Woensdag door den rechter-commissaris elk afzonderlijk ge hoord. Beiden ontkenden schuldig te zijn aan de inbraak. Na het verhoor zijn zij weder naar het huis van bewaring overgebracht. Bij hun arrestatie werden zij in het bezit gevonden van een revolver en een dolkmes, welke voorwerpen in beslag «ij» genome». Een brutale inbraak met bedreiging tot moord en diefstal is Woensdagnacht te Drou- wenermond gepleegd. Drie of vier mansper sonen, schrijft de Pr. Gr. Ct., hebben onge veer II uur des avonds bij den geheel alleen wonenden landbouwer Berend Trip ingebro ken eerst achter bij het dak in, maar toen ze daar met tot de woonkamer konden ko men, hebben ze een laddertje gekregen om het deurglas te breken en zoo tot de kamer te geraken. De boer was in diepen slaap, toch werd bij wakker en sprong uit het bed, toen hij een geweldigen slag op den mond kreeg en de kerels hem togen den grond drukten, hem een sjaal als strop oon den hals slaande waarop zo hem, zoo hij de plaats van iiet geld niet aanwees, dreigden te worden. Trio hebben ze uit de linnenkast f 1600 in papier en zilvergeld gehaald, nadat een uit een kastje een nijptang had gekregen en de kaA daarmede had geopend, welke persoon zeker lets van de inrichting van het huis wist Vreeselijk ook toegetakeld in het aange richt, is Trip eenigszins bezwijmd, waarna de daders aan den haal zijn gegaan; doch even daarna ia de boer, geheel verwilderd, door het benedenraam gevlogen, waardoor hij zich erg aan de handen bezeerde. Daarop is hij naar zijn overbuur al jammerende ge gaan, doch deze was ter ruste en verder naar een anderen boer, die dadelijk de maréchaus sees heeft gehaald. De ellendelingen zijn on bekend. Iets dergelijks als onlangs te Beaning- broek heeft ook te Winterswijlk op eene ver- kooping plaats gehad. Aldaar was eene ver- kooping van een inboedel, waaronder ook vrij veel antiek voorkwam. Om die reden waren uit verschillende streken van ons land oudiheidikoopers aanwezig. Zooals het in der gelijke gevallen dikwijls geschiedt, werd be sloten, dat sleohts één van hen allen zou bie den, oan na afloop met zijn collega's af te rekenen. Doch de kooper scheen niet geneigd het gekodhte af te geven en daar had men het lieve leven gaande. Een van de kooplieden trok in zijn woede zelfs het mes, een ander stond, op het punt ee» drietal pullen ter waarde van ruim f 500 te verbreken. Eindelijk werd besloten, dat wie de meeste winst bood, eigenaar van het gekochte zon worden. De werkelijke kooper kocht toen alles voor ruim f 100 winst en deze werd onder de andere kooplieden ver deeld, die nu ieder met 6 a 7 winst huis waarts keerden. P a p u s s. Een lezer van de Echo maakt dit blad opmerkzaam op een paar berichtjes uit de Dusseldorfer General Anzeiger, be treffende Papuss, waaruit blijkt, dat bet be richt van de Nieuwe Courant, als zou c'e Papuss timmermansknecht te Schevenin jen zijn, onjuist is. Daaruit blijkt, dat Papuss den tweeden Paaechdag iu het Apollotheater te Hannover zich in zijn flesch heeft laten sluiten, -n 9 dagen en 9 nachten vasten zou. Op den tweeden dag echter heeft hij Hannover plot seling den rug toegekeerd. Hij is zoo beleefd geweest, als aandenken zijn flesoh achter te- laten met een bevel tot inhechtenisneming is men hem toen achterna gereisd. Doch men schijnt hem niet te pakken gekregen te heb ben, althans eeu bericht van twee dagen la ter uit Braunschweig maakt er melding van, dat Papuss daar plan heeft op te treden (8 April), maar er staat bij, dat hij er overal van doorgaat, waar hij te streng gecontro leerd wordt, en dat de bezwaren, die hij op geeft als: te kleine localiteit, te weinig op komst enz., maar smoesjes zijn. P a r i a 's. Wie 's avonds van omstreeks 10 uur af langs den achterkant van den Stadsschouwburg te Amsterdam loopt zoo lezen wij in do Echo kan zich bijna tel kens ergeren aan 'hetgeen daar in een der lage kozijnen van de machine-kamers te zien is. Daar liggen dan naast elkaar twee bun deltjes lompen, althans daarvoor ziet hij de voorwerpen aan, die in het duister nauwe lijks rijn aandacht trekken. Bij nader on derzoek zal hij echter tot de ontdekking ko-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2