6 leid. Als zoodanig vind ik liet te apprecieeren d'at er eeme uitspraak wlordt gedaan De Voorzitter. Ik" vind, dat er niets tegen is, dat de raad beoordeelt boe da zaak moet worden1 opgevat. De censuur van de toeneelvoorstellingen is aan bet hoofd) van de politie opgedragen, die er op heeft te let ten, dat geen opzcdelijjke voorstellingen worden gegeven. De heer Jorissen. Dank ui, mijnheer do Voorzitter. De lieer Hamers. Mijnheer de Voorzit ter, wat de afschaffing van den Zaterdag be treft, ben ik door de discussie nog in mijne meening versterkt, dat die zeer noodig is. De heer van Kalken zegt„De burgers moeten ook wat hebben.Maar de Maandag, de Dinsdag, de Woensdag en de Donderdag zijn die dan niet voor de burgers? Da heer Prikken. Mijnheer de Voor zitter, ik zou gaarne nog een enkel woord zeggen in antwoord aan den heer Oelosse. De geachte wethouder vindt, dat de punten, die door B. en W. zijn aangegeven, wel de gelijk onderworpen zijn aan het oordeel van den raad. Ik verschil met hem van meening daarover, omdat dit niet behoort tot de be voegdheden van den raad. Uitdrukkelijk be paalt art. 188 der gemeentewet, dat de bur gemeester waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige ver- tooningen. D'at is dus opgedragen aan den burgemeester, niet aan den raad. Ook niet aan B. en W., zooals de heer Oelosse zeide, maar uitsluitend aan den bur gemeester. Wij kunnen dus geen beslissing nemen over het weren van waarzeggers, ge heime specialiteitententjes en dergelijke za ken. Het is juist het groota vertrouwen, dat de wet stelt in den burgemeester, waardoor deze zorgt, dat er geen vertooningen voor» komen, die met de zedelijjkheadl of de opeii' bare orde in strijd zijp. De heer Oelosse. Mijpiheer de Voorzit ter, ik heb niets anders gezegd, dan w'at door den heer Prikken is betoogd. Zijp beroep op art. 188 ia volkomen juist, maar het is hier niet op zijue plaats. Ik heb niet gezegd, dat den raad de beslissing toekwam over de toe lating van de in punt 2 genoemde zaken, maar alleen dat B. en W. er prijs op stellen het oordeel van den raad te kennen, en geen enkel artikel van de gemeentewet verbiedt, dat B. en W. het gevoelen van den raad leeren kennen. De beraadslaging wordt gesloten. In stemming gebracht, wordt het voorstel van de heeren Veis Hevn en Oosterveen ver worpen met 11 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heerenVeis Heyn, Oosterveen, Celosse, Croookeiwit en van Voorst Vader. Die Voorzitter. Thans komen de drie onderdeden van hét voorstel van B. en W. in stemming. Dtei heer Prikken. Mag ik vragen, mijn heer de Voorzitter, of de bedoeling is, dlat deze voorschriften alleen dit jaar voor de kermis zullen gelden of ook volgende jaren? De' Voorzitter. Keen, het voornemen bestaat daarmee voort te gaan. Punt 1 wordt aanlgenomen mét 14 tegen 2 stemmen. Tégen stemden de heeren van Eek en Plomp. Punt 2 wordt aangenomen met algemeene stemmen. Bunt 3, De heer Klebier. Mijnheer de Voorzitter, ik wenschte mijn voorstel te herhalen: om den Zaterdag te behouden, maai* de sluiting wat vroeger te doen plaats hebben. De heer Hamers. Dat zou te berde kun nen komen na deze stemming, als het dan nog noodig is. De Voorzitter. Als dit voorstel Wordt afgestemd, zal ik gelegenheid geven te beslis sen over een vroeger sluitingsuur. In stemming gebracht, staken de stemmen over het voorstel. Voor stemden de heeren: Jorissen, Hamers, Oosterveen, Veis Heijp, Tromp van Holst, van Voorst Vader, Croocke- wit en Celosse. Tegen de heerenPlomp, Visser, Heyligers, Van Kalken, Kléber, Prikken, Van Esveld en van Eek. De Voorzitte r. Daar de stemmen sta ken, zal in de volgende vergadering op nieuw oyer dit voorstel gestemd moeten worden. Aan dé orde is: 2. Rekest van H. G. Boer om ontheffing van schoolgeld, met advies van B. en W., strekkende tot afwijizende beschikking. Wordt.z. h. o. conform besloten. 3. Voorstel tot uitbreiding der openbare» lagere school voor meisjes. Dé bedoeling is een lokaal voor vrijje en orde-oefeningen te bouwen en dan tevens de concierge-woiiing te verbouwen. De kosten zijp volgens raming f 5800. Wordt z. li. o. conform besloten. 4. Voorstel tot uitbreiding van dé open bare lagere school 2e soort. Het voorstel strekt om een gebouw van ééne verdieping bij' to bouwen, bevattende behalve een kamertje voor het hoofd, twee klasse-lokalen en een lokaal voor vrije- en orde-oefeningen. Dé kosten zijn volgens rar nring f 13,250. 5. Voorstel tot uitbreiding van het vaste onderwijzend personeel der openbare lagere ■school 2e soort met één onderwij|zer. Wordt z. h. o. conform besloten. 6. Voorstel tot benoeming van onderwij zend personeel der openbare lagere school 3e soort (Puntenburgerlaan) met vier voor drachten, aldus luidende voor vaste aanstelling van dene onderwij zer: J. Hooikaas, te Hilversum; N. M. Hei lijgers te Putteréhoek, en S. P. iSlagter te Wouderuberg voor vaste aanstelling van eend onderwiji- zeresmej. H. C. Koensz, tel Baarnmej. J. M. Knoppers te Anierongen, eiu meg. R. C. van Eybergen, te Rotterdam; voor tijdelijke aanstelling van onderwijzer N. M. Heilijgers te Puttershoek; S. P. Slag ter te Woudenberg, en M. Moerdijk te Nun- speet; voor tijdelijke aanstelling van een© onder wijzeres? mej. J. M. Knoppers te Ameron- genmej. R. C. van Eij|bergen te "Rotterdam, vdn mej. J. W. C. Diaamen te Maartensdijk- Dé heer Plomp. Mijnheer de Voorzitter, mag ik eend vraag d'oen met betrekking tot een van deze voordrachten De Voorzitter. Verlangt de (heer Plomp een gesloten vergadering? Dé lieer Plomp. Ik geloof, dat het beter is de vergadering te sluiten, mijpheer de Voorzitter. De Voorzittér doet de vergadering over gaan in eene met gesloten déuran. De openbare zitting hervat zijnde, wordt de benoeming aan de orde gesteld. Benoemd worden achtereenvolgens dé heer N. M. Heilijgers met 10 stemmen, tegen 4 op den heer Hooikaas en 2 op den heer SLagter; mej. H. C. Koensz met algeméene stemmen; de heer S. P. Slagter met alget- meene stemmen en mej. R. C. van Eijbergen met 9 steunden, tegen 4 op mej. Daamen en 3 op mej. Knoppers. 7. Voorstel betreffende regeling van con cierge- en anianuensisdiensten bij het liooger en middelbaar onderiwijls. De Voorzitter. Ik heb de eer mede te deelen, dat dit voorstel door B. en W. wordt ingetrokken. 8. VoorrOel tot vaststelling van eene ver ordening betreffende de lediging van privaat- putten en verordeningen op de heffing en in vordering van rechten wegens diensten van de gemeente-reiniging en tot aanschaffing van een luchtpomp met toebehooren. De heer Plomp. Mijnheer dé Voorzitter, met het oog op 'het 'belang van de zaak en ten behoeve eener juiste behandeling van de vrijstellingen en het tarief, stel ik voor dit voorstel naar dé afdeelingen te verzenden. Verschillende leden. Ik onder steun dit voorstel, mijnheer de Voorzitter. Do Voorzitter. Het voorstel wordt door B. en W. overgenomen. 9. Voorstel tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der gemeente, dienst 1903. Voorstel a. strekt tot af- en overschrijtving van een bedrag van f 550,35^; voorstel b. tot af- en overschrijving van een gezamen lijk bedrag van f 12,274. De V oorzitter. Ik heb mede te deelen, dat de voordracht nog met een poet van uit gaaf is vermeerderd tot uitvoering van den aanlég van een cirkel op den Berg. Het daar voor bcnoodigd bedrag ad f 794 kan gevonden worden uit",andere posten' van de geaneenta- begrooting. De heer Hamers. Mag ik vragen, mijn heer de voorzitter, waai' die aanleg ge schiedt? Dé V oorzitter. De aanlag is geschied aan het einde van de Kouinginnelaam. De heer Hamers. Dank u. Wordt z. h. o. coniomi besloten. 10. Voorstel tof af- en overschrijving van een bedrag van f 17.86 op de begroeting der dienstdoende schutterij'. Wordt z. h. o. conform besloten. 11. Voorstel tot onderhandsche verhui- ring van het perceel, kadastraal bekend ge meente Amersfoort, sectie E no. 3340 (voor malige looierij Overgoor) aan E. M. J. Houpsb vcior drie jaren, tegen een huurprijjs van f 30 'sjaars. De heer Plonup. Mijnheer de voorzitter, het is mij' bijzonder aangenaam, dat B. en W. een huurder voor dit perceel gevonden hebben. Maar de termijn van drie jaar is een groote tijd oui vooruit te zien wat er ge beuren kan. Is het niet mogelijk aan de ver huring de voorwaarde te verhanden, dat de gemeente het recht heeft, de huur tuisschen- tijds te doen eindigen op een termijn van zes maanden na de opzegging en tegen even redige vermindering van de kuursom? Dé Voorzitte r. Ik geloof, dat daar tegen bezwaar bestaat. Dé huurder is voor nemens daar eene rozenkweekerijl aan te leggen. Misschien is het voor hem bezwarend, dat te doen onder die voorwaarde. De heei' Plomp. Met het oog daarop heb ik juist den langen termijn genoemd van zes maanden voor het eindigen van de huur na de opzegging. Als iemand zes maanden van te vorc.il weet, dat hij weg moet, dan heeft hijl genoeg gelegenheid oon naar iets andera om te zien. Dé Voorzitter. Ik vrees, dat onder die Voorwaarde de huur niet zal worden aangegaan. Persisteert n bij, uw voorstel? De heer Plomp. Ja, mijnheer de voor zitter, ik zou het willen handhaven. Het voorstel van den- heer Plomp Wordt ondersteund. Die (heer P l'o mi p. Het koont mij; van zooi- veel belang voor, dat de gemeente binnen uiet al te langen tijd over dezen grond kan beschikken, dat ik liever deze verhuring zou laten afspringen, clan den grond zonder dat te verhuren. Als deze verhuring afspringt, zou dan niet de grond voor een 'kleiner bedrag verhuurd kunnen worden, b.v. aan iemand, die er groenten op wil kweeken? Dé Voorzitter. B:. en W. hebben reeds verschillende pogingen in het werk gesteld, om den grond te verhuren, maar die

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 9