tf°. 887. Sd< Jaargang. Woensdag 27 April 1904. BUITENLAND. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per S maanden voor Amersfoortf 1»25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers - 0.05. Déze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 G>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelk. __r het herhaald advèrteeren in dit Blad bij abonrieu circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezondon. tot Kennisgevingen. De 'Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van lo. Teunis Gilbert van 'Kolfschoten, 2o. Hendrik Meijer, 3o. Jacob Yeraooijs, 4o. Johannes de Vos, milicien-verlofgangers der lichting van 1900, be- •koorende tot het le regiment veld-axtallerie, dat het hen verleend verlof wordt ingetrokken, met last om, voorzien, van hunnen vorlofpa® en al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegeno men, rechtstreeks naar hun korps, in garnizoen te Utrecht, zich te begeven en aldaar op Maan dag, den. 30. Mei aanstaande, vier uur des na middags, aan te komen. Amersfoort, den 23. April 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort-, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van 's rijks directe 'belastingen1 enz. te Amsterdam' execu toir verklaarde kohieren nos. 5 en 6 van de per- soneele belasting over het dienstjaar 1904 aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 26. April 1904. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht Het beleid van het kabinet-Balfour. Do nieuwe minister van. financiën in het Britsohe kabinet, Austen Chamberlain, kan zich niet beklagen over de ontvangst, die zijne voorstellen ter voorziening in de be hoef teut van den dienst "bij het Lagerhuis hebben gevonden. Het was geen aangename taak, die hij te vervullen had. 5A millioen p. st. kwamen er te kort op den dienst van het afgeloopen jaar; de raming voor het met 1 April jl. begonnen dienstjaar- wees aan, dat nagenoeg 4 millioen door nieuwe mid delen moesten worden gedekt. Om dit aan zien li jike gat te stoppen, werd voorgesteld de inkomstenbelasting en de belastingen op thee en tabak te verhoogen. Het inkomen was tot dusver met een© rijksbelasting van 11 pence per pond sterling bezwaard Voortaan zal die belasting een penny meer bedragen, dus een shilling per pond of 5 pet. Deze zwaardere last treft de middelma tige en hoogere inkomens, want de kleineren zijn van de directe belasting vrijgesteld. Daarentegen worden de kleinere inkomens gevoelig getroffen door de verhooging van de belasting op thee van 6 op 8 pence per Bn- gelsch pond, eene verhooging die den prijs van thee per kilogram met 22 oenten ver hoogt. Voor het recht op tabak is eene nieuwe regeling ontworpen, waarbij is ge zorgd, dat de schatkist niet te kort komt, want zij zal voortaan 550,000 p. st. meer trekken uit dit artikel, na spiritualiën het zwaarst belast van alle verbruiksartikelen. Eene aangename taak was het dus niet, die de kanselier der schatkist het Lagerhuis op legde; maaa- de noodzakelijkheid dwong het. parlement bonne mine a mauvais jeu te maken, en zonder ernstiglen strijd zijn de voorgestelde belastingverhoogingon aangeno men. Strijid wacht de regeering bij een andier wetsontwerpdat tot herziening van de rege ling der vergunningen (lioenses) voor herber gen, dat door den minister van binnenland- sche zaken, Akers Donglas, is ingediend. Dat wetsontwerp raakt een onderdeel van de groote beweging tegen het drankmisbruik: geen wonder dus dat het een onderwerp van strijd is. De stand van zaken op dit gebied is thans aldus: In het algemeen genomen zijn allen 't er over eens, dat het aantal herbergen veel to groot is en dat heit in liet algemeen belang gewenscht is, dit aantal te verminderen. Maar men heeft te doen met een krachtigen tegenstander. De handel iu alkohol houden de dranken de handel (the trade) wordt hij in Engeland genoemd is machtig, want achter den kleinhandel staan de groote brou werijen en branderijen. Wie aan den tapper en herbergier raakt, heeft tegen zich de brou wers, de branders en het heirleger van huuno agenten. Er zijn 100,000 dranklokalen in Engeland, d! w. z. een op de 331 inwoners. Men heeft berekend, dat twee millioen personen hun bestaan vinden in den drankhandel; het kapitaal, dat in dien handel steekt, wordt op 240 millioen p. st. geschat. De vergunningen van de tappers worden verleend door de plaatselijke overheid en moeten van jaar tot jaar vernieuwd' worden. Het schijnt dus zeer eenvoudig, het aantal dranklokalen te verminderen; men behoeft enkel de vergunningen niet allen weer to verleenen. Maar een langdurig gebruik heeft de gewoonte gewettigd, dat iedere tapper, die zijne inrichting op behoorlijke wijze be stuurt, een zeker recht heeft op de vernieu wing van zijne vergunning. De regeering heeft aan dien uit do praktijk voortgeko men regel eene officieel© sanctie verleend, door van de waarde, die de dranklokalen vertegenwoordigen, successierechten te hef fen, zooals van allo andere handelsonderne mingen. Intusschen heeft de beweging, die de drankbestrijding beoogt, ingezien, dat een der middelen om dat te bereiken is de ver mindering van de dranklokalen. Nu zijn, on der den invloed van die beweging, sommige magistraten, aan wie de beslissing over het verleenen van do vergunningen is opgedrac gen, begonnen met den regel, die tot dusver gevolgd werd, te breken"; zij hebben dé ver nieuwing van een aantal vergunningen gewei gerd. Daarover heeft ,,de handel" zich na tuurlijk erg druk gemaakt, en dit is de reden van de indiening van het hier genoemde wetsontwerp. Hot standpunt, dat over en weer wordt, ingenomen, laat zich aldus samenvatten „Dé handel" beweert dat, wanneer in de praktijk hem het recht op de vernieuwing van zijne vergunningen is toegestaan, het niet .meer dan billijlk is dat, wanneer het aantal vergunningen verminderd wordt, aan de houders der ingetrokken vergunningen eene schadevergoeding wordt toegekend. Daarop antwoorden de drankbestrijders, dat de wet de wet isieder houder van een drank lokaal weet, dat hij wettelijk slechts van jaar tot jaar vergunning krijgt om zijn bedrijf uit te oefenen, zoodat hij niets te vorderen heeft wanneer de houder van ingetrokken vergun ningen een recht op schadevergoeding mocht hebben, dan is het aan „den handel" hem die te verschaffen en „de handel" is daartoe rijk genoeg. Het vraagstuk, in schijn zeer eenvoudig, is dus in werkelijkheid zeer ingewikkeld, om dat daarbij, naast financieele belangen, over wegingen van zedelijken aard te pas komen. De brouwers en „de handel" zijn sterk ver tegenwoordigd in het parlement; een aantal pairs van het koninklijk hebben hun geld belegd iu de groote brouwerijen te Dublin, Burton-on-Trent enz., die niet weinig hebben bijgedragen tot vermeerdering van de rijk dommen, welke zij bezitten. Daarbij zijn de groote mannen in de „trade" voor 't mee rendeel conservatieven, en dit maakt het van de conservatieve regeering uitgaande wetsont werp tot regeling van deze zaak b" voorbaat verdacht voor de matigheidsmannen Bij de eerste lering werd het wetsontwerp aangenomen met 314 tegen 147 stemmen. Dit votum machtigt intusschen nog enkel de regeering tot indiening van heb wetsont werp. Do hoofdbepalingen zijn, dat het recht om de vergunningen te vernieuwen of te wei geren aan de plaatselijke overheden ontno men wordt en gegeven aan de Quarter Ses sions, een rechtscollege van hoogeren rang. Er kend wordt het recht van de houders van dranklokalen, die om redenen van openbaar nut worden opgeheven, op schadevergoeding. Deze vergoeding zal worden betaald uit een verzekeringsfonds, gevormd uit bijdragen van de tappers aelven. Zoo wordt de klip verme den, dat uit de openbare kas aan de tappers schadevergoeding zou worden toegekend. Daarmede worden echter geenszins do bezwa ren van de matigheidsmannen tegen de nieu we regeling weggenomenhoogstens wordt hun afkeurend oordeel er door verzacht. Van meer beteekenis voor de regeering is echter nog de vraag: „Hoe denkt „de handel" over het ontwerp? Want „de handel" heeft in vloedrijke relatiën in die kringen van het parlement, waaruit dit kabinet is voortgeko men, en welker steun het behoeft om te blij ven bestaan. Duitsehland. In den Rijksdag begon gisteren de eerste lering van het ontwerp tot wij ziging der beurswet. Door dit ontwerp tot wordt de kring der personen, die bij termijn- zaken zich kunnen verbinden, uitgebreid en do mogelijkheid beperkt om zich aan ver bintenissen, uit termijnzaken voortvloeiende, te onttrekken door het voorwendsel van nic-t-insohrijviug in het beursregister. Verder zullen handelszaken in goederen ouder zekere voorwaarden niet als termijnzaken worden beschouwd, waardoor de effectieve handel op tijd zal mogelijk worden iu zoodanige goe deren, waarin termijnhandel is er boden. De gevolmachtigde bij den bondsraad, Pruisische minister van koophandel Möller lichtte het ontwerp toe en zette dé noodzakelijkheid uiteen tot opheffing van misstanden, die ont stonden door hot gebruik van het voorwendsel der niet-inschrijving in het register door outsiders. Ook moet het afvloeien van vele millioenen kapitaal naar buitenlandsclre beurzen worden tegengegaan, hetgeen door de in beurskringen heerschende bezwaren te gen de bestaande wet werd veroorzaakt. Ten slotte wees hij er nog op, dat de effectieve handel op tijd in granen, en andere producten niet kan worden gemist. Graaf Kanitz, conservatief, bestreed het ontwerp, dat een onrechtvaardige bevoor deeling van de beurskringen is en den land bouw geen baat brengt. 8pr. sprak tegen dat de beurswet oorzaak was van een achteruit gang der omzetten op de beurs. Hij ver langde strenge bestraffing van de overtre ding der bestaande weit en verklaarde den Bondsraad voor eene ongeschikte autoriteit om bepalingen vast te stellen omtrent de wettige tijdzaken in granen. Hij betoogde, dat de termijnhandel in granen voorde con sumenten van geen nut was; somtijds wor den hierdoor de pi-ijzeu verlaagd, maar dik wijls stegen de prijzen juist in tijden van nood. Ook in tijd van oorlog was deze han del van geen nut van granen op papier kon hot leger niet leven. Het verzet togen het beursregister was onbegrijpelijk. Een vertegenwoordiger der regeering be streed de opvatting als zoude het. beursregis ter worden afgeschaft en de termijnhandel weder worden toegelaten. Morgen voortzetting van deze debatten. Engeland. De Koning en de Koningin van Engeland hebben zich met hunne dochter prinses Vic toria naar Ierland begeven. Italië. Na de wapenschouwing betuigde gis teren president Loubet aan het diner in het. Qurinaal dank aan den Koning van Ita lië. Hij wenschte de troepen geluk met hunne krijgshaftige houding en ledigde zijn glas ter hunner cere. Hij zinspeelde daarbij op de herinneringen, die de legem van de beide natiën vereenigen. President Loubet heeft te Rome in het Pantheon kransen neergelegd op de graven van den overleden Koningen Victor Emanuel en Humbert. Aan het déjeuner, dat eergis teren ter zijner eer gegeven werd door het Fransche gezantschap bij het Quirinaal, in het Palazzo Farneso, nam ook de Fransche gezant bij het Vaticaan, baron Nisard, coel Oofschoon de eigenlijke politiek met dit bezoek niet te maken heeft, heeft toch minis ter Delcassé gisteren en eergisteren twee langdurige besprekingen gehad met den Ita- liaansehen minister van buiteulandsche za ken Tittoni. Doel en inhoud van deze ge sprekken worden geheim gehouden. De regeering is er op bedacht te vermij den, dat de feestdagen, ter eere van den president der Fransche republiek, te zeer een anti-c'lericaleu tint krijgen. De grootmeester van de Italiaansolie vrij metselaarsorde heeft althans verklaard in de Capitano Fracassa, dat de overheid van hem heeft verlangd eenige zinsneden in het manifest van de vrijmetselaars, die zij wat al te kras vond, te verzachten. De Tribuna geeft van de toosten op liet feestmaal van eergisteren het volgende com mentaar Zij schijnen de warmte van de ont vangst der bevolking weer te geven, en ieder op hunne beurt de parafrase van de andere te zijn. De beide regeeringen zijn werkzaam voor den vrede van Europa, waarvan Frank rijk en Italië den eersten grondslag legden door het arbitrageverdrag en het arbeidsver- drag. De beide toosten, die plechtig den lof verkondigen van de op oude tradition steu nende vriendschap, vormen een waardige epiloog voor het herstel van de goede be trekkingen tusschen de beide landen. Spanje. Op het traject Alicante-Enegina werd gas teren ^en schot gelost op den wagon, waarin Maura had plaats genomen. De minister-president werd niet. getroffen. De kogel veroorzaakte een geringe beschadi ging aan het bovenste gedeelte van den wa gon. Hongarije, Die nu geëindigde spoorwegstaking is voor de regeering eene overwinning geweest op do geheele linie. De stakers hebben den ar beid hervat, ondanks de verklaring van den minister van koophandel dat hij evenmin toezeggingen kon dien in hoever aan de wen- schen nopens de regeling van de salaris sen zou worden voldaan, als ten aanzien van de amnestie. Dit laatste hing hiervan af, of de stakers zi.'i onvoorwaardelijk weer tot den dienst aanmeldden. Ook uit een politiek oogpunt is het einde eene overwinning van de regeering geweest. Dit verkondigde de minister-president iu eene bijeenkomst van de liberale partij, de meer derheid waarop de regeering i:i h- parle ment. steunt, waarin hij zeido dat c_ weinige uitzon-leringen na allo stakers den dienst) hadden hervat. Om echter de spoorwegbeamb ten tot het inricht te brengen, dat zij oen noodlottigeu misstap hebbc i begaan en dat hun gedrag een schandvlek in do geschiede- uis van de spoorwegen is, is het noodig do lei ders van do beweging en degenen die het staatseigendom hebben benadeeld, voorts ook hen die trachtten te beletten dat de stakers tot inkeer kwamen, voor den rechter te bren gen. Wat de politieke zijde betreft-, heèft de regeering de zitting van den rijksdag ge sloten, omdat de oppositie uit haat tegen de regeering de stakers had aangemoedigd. Het huis zal spoedig weer bijeengeroepen worden en do regoeriug is ten volle bereid voor hare •handelingen do verantwoordelijkheid te dra gen. De verdaging van het huis is geschied voer onbcpaaldem tijd. De eluitingszifting duurde eergisteren slechts een kwartier. De oppositie gedroeg zich heel kalm. Ben afge vaardigde, die den vorigen dag door de po litie was gearriveerd, wildo protestveren te gen dit vergrijp tegen zijn onschendbaarheid, maar de voorzitter ontnam hem het woord. Rusland. Te Warschau is een samenzwering ontdekt-, waarinj de onlangs opgerichte Poolsche se paratistische revolutionaire groep betrokken moet zijn. Dezo groep wenschte, door partij to t rekken van de moeielijklieden, waarin Rusland tengevolge van den oorlog verkeert, do vaan van den opstand in Polen te verhef fen. Men meldt dat 18 van de samenzweerders al gevonnisd en opgehangen rijn. Ook te Petersburg moeten vele Poolsche werklieden in verband met het complot op gepakt rijn. De oorlog in Oost-Azië. Over den oorlog ter zee wordt uit Kobe bericht: Een Japansch eskader gewapende kruisers bevindt zich thans in de Japansche zee. Uit Tokio wordt bericht: Do Russische kruisers hebben gisteren Gonsan weder ver laten. De Japansche stoomvaartdienst over den Grooten oceaan zal binnenkort hervat worden. Het- Russische Telegraaf agentschap deelt uit Port Arthur medé. dat de proefnemin gen, die met onderzeescho booten gedaan zijn, schitterend geslaagd zijn. In het rayon van do vesting heersoht rust. Over den oorlog te land meldt men uit Petersburg, dat een groot deel van generaal Reunerkampfs kozakken-divisie den bovenloop van dc Yaloe is over getrokken. Eene aanzienlijke macht rui terij, die eenigen tijd geleden de Toemeu was overgetrokken, beweegt rich in zuidwes telijke richting om zich met Rennerkampf'a kozakken te vereenigen. Wanneer deze ver- eeniging is voltrokken, zal deze troepen macht, die dan naar men meent ongeveer 2000 man zal tellen, de rechterflank van do troepenmacht van generaal Lioeye bedreigen, als hij de Yaloe wil overtrekken. Daar '•-* legertje slechts samengesteld is uit cavallerie, met enkele stukken bergge- schut, vormt het een zeer beweeglijke maebt, <ne de Japanners zal dwingen sterke afdee- lingen achter te laten ter beveiliging van hunne verbindingslijnen. Elke macht tegen dat- Russische legertje afgezonden, zal van de Ja.pansohe hoofdmacht moeten worden af genomen, terwijl de Russische ruiterij bij tegenspoed de rivier kan overtrekken en Mandsjoenje kan bereiken, waar de Russen geconcentreerd zijn. In hooge militaire kringen gelooft men, dan generaal Koeropatkin weldra zal wor den benoemd tot opperocvelhebber van de strijdkrachten te land en ter zee in het Verre Oosten. Al blijft admiraal Alexejew nog eenigen tijd onderkoning, metterdaad moet toch zijn bestuur geëindigd zijn. De ad miraal zou niet in ongenade zijn gevallen, maar ter verzekering van een goede harmo- niee onder do leidslieden in het Oosten moet hij worden teruggeroepen. De verhouding tusschen Koeropatkin en Alexejew is vrij goed, maar die tusschen den onderkoning en Skrydlow is onhoudbaar, ter wijl deze laatste met generaal Koeropatkin persoonlijk warm bevriend is. Admiraal Skrydlow moet met het oog op de ondergeschikte rol, die de vloot zal spe len, reeds zich bereid hebben verklaard als Commandant der maritieme strijdkrachten op te treden onder Koeropatkin's opperbevel. Volgens een bericht uit Petersburg loopt het gerucht, dat eene poging van de Ja panners om de Yaloo over te steken mislukt is. De door hen opgeslagen pontons zouden vernield rijn. Bijzonderheden ontbreken nog. Daarentegen wordt uit Nietsjwaug gemeld Dc autoriteiten spreken de berichten om trent gevechteu aan de Yaloe tegen. Wel zijn eenige Japansche jonken door de Russen ver nield, maar geern enkele groote Japansche macht is bij do Yaloe aangekomen, noch heeft deze overgetrokken. De Russen rijn in het bezit van alle plaatsen ten westen van de Yaloe. Het bericht, dat uitvoering was gegeven aaoi een plan tot den terugtocht op Fénghoea11gtsje ng en Liaoyang, dat aan ge neraal Koeropatkin werd toegeschreven, is dus ongegrond. Uit particuliere bron vernoemt Reuter, dat in spoorwegkringen te Petersburg het gerucht loopt, dat de regeering in beginsel besloten heeft een tweeden spoorweg iu Siberië aan te leggen. Dé Czaar zou den wensch hebben uitgedrukt, dat deze aanleg binnen twee ja ren zou rijn voltooid. Yoret Chilkof, de minister van opeubare werken, zou plannen hebben gemaakt om den spoorweg in 18 maanden te voltooien. .De directie van de werf Schiohau te El- bing verklaart, dat liet gerucht omtrent den verkoop aan Rusland van een aantal Duitscfio torpedobooten in al'le oprichten onwaar is en geheel verzonnen is. De Duitscho Reichsanzeiger berichtVol gens een door den Russischen gezant te Ber lijn in opdracht van zijne regeering gedane mededeeling, heeft de bevelhebber van bet Russischo eskader in don Grooten Oceaan de volgende kennisgeving uitgevaardigd„Ieder oorlog»- of handelsvaartuig, dat in het miü taire operatiegebied bij nacht zonder lichten, of bij dag zonder vlag vaart en op een ka nonschot de vlag niet vertoont, zal als vij andelijk schip beschouwd en vernietigd wor den." Allerlei vTe Keulen is een werkstaking uitge broken onder de groudarbeidetrs en polder werkers. vTe Lübeck is gisteren een staking onder de bakkersgezellen uitgebroken. vDo hoofdredacteur van het bekende Duitscho weekblad „Die Woche" is door do rechtbank te Berlijn tot 7 dagen vestingstraf veroordeeld wegens „verraden van militaire geheimen", omdat hij in zijn tijdschrift eene afbeelding van een nieuwe tralieafsluiting der vesting Metz met eenige toelichtende woorden had geplaatst. vEen vreeselijke daad is te Palazaetto nabij Venetië, door een 13-jarigen knaap ge pleegd. Giuseppe, zoo heette de knaap, kreeg van zijn moeder de opdracht zijn zes jarig stiefzusje, dat sedert anderhalf uur ver dwenen was, op te zoeken. Aanvankelijk weigerde hij, doch daarop zwichtte hij voor de bedreigingen van de moedor en verliet het huis met de woorden„Ik ga, maar ik zal haar vermoorden!" En do kleine on- mensch hield inderdaad woord. Hij verschoen na eenigen tijd met het lijk van het meisje, dat hij do moeder voor de voeten wiep met den uitroep. „Ecco tua figlia" (daar heb jo je dochter). Daarop verliet hij rustig hot huis, alsof er niets bijzonders was gebeurd. De carabini arresteerden den jeugdigen dui vel weinige minuten later. Hij had zijn zusje met een houweel zoolang geslagen, totdat het dood was. vAan boord van do Fransche paketboot „Yarra" is een stoker van 35 jaar door de uitdampingon van -oen© lading Egyptische uien omgekomen. Drie makkers, die hem te hulp wilden komen, vielen in zwijm, maar kouden nog worden bijgebracht. vEen hevige brand heeft to Verviers in do lakenfabriek van Taste 135 weefstoelen, 900 balen laken, een groote hoeveelheid wol en allerlei materialen vernield. De schade wordt geschat op 750,000 fr. en 300 arbeiders z >ri zonder werk door den brand. vIn den nacht van Maandag op Dins dag heeft een geweldige brand vier groote warenhuizen in de City te Londen verwoest. vSt.. Louis, de stad van de wereldten toonstelling, waar het anders oan dezen tijd van het jaar reeds tamelijk heet pleegt to zijn, is de vorige weck door zulk een zwareu sneeuwstorm geteisterd, dat de werkzaamhe den op het tentoonstel li ngster red n tijdelijk gestaakt moesten wordenOver 't algemeen heersckt iu de Vereenigde Staten, zeer on gewoon koud weder. Overal valt sneeuw en daarbij doet de vorst rich op vele plaatsen goed gevoelen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 26 April. Drankwet. Aan de orde is de voortzetting der beraad slaging over het wetsontwerp tot herziening der Drankwet van 1887. De Minister van Binnen 1. Za ken (dr. Kuyper) heeft er prijs op gesteld thans bet woord te voeren, hoewel sedert Vrijdag zich weer sprekers hebben doen in schrijven, en wel omdat hij een speciaal punt wil behandelen, nl. het al of niot nood zakelijke ©ener noodwet. Door den heer Mees werd verleden week gezegd, dat men daaraan toch niet zal kun, ncn ontkomenDe minister geeft dat nog niet- toe en als de heer Mees zoo iets zeide, moet hij daarvoor bewijzen aanvoeren, het geen hij niet gedaan heeft. Waar do bedoe ling der Regeering, hare methode zoo dui delijk is omschreven in het ontwerp, heeft rij alleen daarmede rekening te houden. Dat de bedoeling tier Regeering te motivocreu is, zal de minister nader aantoouen en daartoe beroept hij zich op meesters als Thorbeckc en Opzoomer, die zeggen, dat de wil van den wetgever, die niot is uitgesproken, nie mand bindt. Ook andere autoriteiten rijn van oordeel, dat de letter der wet do bodoe- ling primeert. Uit een on ander blijkt, dat do Regeering in hare methode van wetsuit- legging niet alleen staat. Do minister con stateert, dat dus niet de Rog. de oorbiéd voor do wet verzwakt mot hot door haar in genomen standpunt, maar wel do heer Mees met het door hem ingenomen standpunt. De minister treedt hierna in eenige histo rische beschouwingen betreffende do Drank wet en doet uitkomen, dat in 1901 een nieuw recht in do wot is gebracht. De*minister releveert voorts eenige histo rische onjuistheden, door den heer Mees in zijn rode gezegd. Do grootste onjuistheid

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1