KOLONIËN. BINNENLAND. de dagbladredact ion bij de bespreking van d-t „de aandacht trekkende" artikel cone zekere reserve opgelegd hebben. Volgens de lezing, die oen bericht van Reuters bnrc.au geeft van het eergisteren vernielde gevecht, dat de politie te Warschau Imd te voeren bii het binnendringen van een huis, is dit gevecht gelerverd bij de ontdek king van cene geheime drukkerij, die door de Poolse he revolutionaire separatisten-partij gebruikt werd. 25.000 oproerige proclama- en weracu in beslag genomen. Dit bericht ■preekt er niet van, dat twee van de politie ambtenaren gedood werdenwel gewaagt het van de verwonding van drie van hen. 25 personen werden in hechtenis genomen. Turkije. Do gezanten van de beide staten, die zich met de zorg voor do uitvoering van het her vormingsprogram hebben belast, hebben, met een beroep op de door de Porte aangegane financieel© verplichtingen betreffende de or ganisatie van de gendarmerie, verlangd, dat onverwijld de volgende maatregelen zullen worden genomen toewijzing ven de vee- en scha pen be lasting en van do tiend der drie vilajets aan de Ottomaansche bank, en u-el tot een bedrag van 250,060 pond 's jaars; voorts eene aanschrijving aan deze bank. om het voor de bezoldiging van de gendar merie benoodigde geld voor te schieten, wan neer de opbrengst van doze belastingen niet tijdig binnenkomt. China. Uit Sjanghai wordt V «richt, dat de Chinee- 9che kruiser Haiticn op oen khp bij Eagle Point, op 60 mijlen afstand van daar. is gevaren. Het schip wordt als geheel verloren beschouwd. De kruiser New-Orleans, van de Axuerikaansche vloot, beproefde vruchteloos het schip te redden. Menschen zijn niet om gekomen. Thibet. Kolonel Younghusband seint in een tele gram uit Uyangtse, da. 20 April, dat het Éngelsche kamp belegerd wordt door Tibe- tuausche kooplui die hun waren van de hand willen zetten. De Eugelsche soldaten betalen hun hoogc prijzen voor groenten, eieren, spe cerijen, lucifers, sigaretten, karpetten, snuis terijen. katoentjes, kookgerei en zelfs stu- wervflu-.jes. De Tibetaneu, voegt Younghus band er Oi), zijn blijkbaar geboren kooplui en zij hebben al menschen naar Fari gezon den, om meer goederen uit Indië te ontbie den. De Engelsche intendance heeft vertier aaubicaingen gekregen van gerst enz. uit de omliggende dorpeu. Yereenlgde Staten. De Senaat heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij de voor de wereldtentoonstel ling te Smt-Louis ingezonden voorwerpen vrij van rechten worden verklaard Senaat en huis van afgevaardigden hebben het. wetsontwerp tot wijziging van de wet op de immigratie, aangenomen in den door de commissie voorgestelden vorm. Zuidwest-Afrika. De beriohten uit het gebied, waar de He rero's nog altijd in opstand zijn tegen het Duitsche gezag, doen de vrees ontstaan, dat de oolonne van majoor von Glasenapp voor eerst aan de operatiën zoo goed als geen dien sten kan bewijzen. Van hare 22 officieren zijn 8 sneuveld, vier gewond en twee ziek gewordenvan de 476 manschappen zijn 56 gedood, 18 gewond, 8 aan ziekten gestorven, 62 wegens ziekte teruggezonden, terwijl thans 44 ziek zijn aan typhus. De troep heeft dus nog slechts nagenoeg de helft van hare vroe gere sterkte en de uitbreiding van de typhus heeft zijn teruggaan naar het zuidoosten, dus zijne verwijdering uit het eigenlijke ge bied van den opstand, noedig gemaakt. Uit den loop van de operatiën in de laat ste weken krijgt men den indruk, dat zij tot een zekeren stilstand gekomen zijn. De berichten over do Verzwakking van de colon- ne-Glasenapp door het vuur van den vijand en door ziekte bevestigen den indruk, dat de nu in de kolonie aanwezige troepenmacht nog niet voldoende is om aan don opftand op too radicale wijze oen einde te maken, als gebeuren moet Het zou dus niet te ver wonderen zijn, wanneer nogmaals uit het moederland nieuwo troepen moesten geaou- deu wonden. De oorlog in Oost-Azië. Gisteren zijn te Petersburg de officieren én manschappen an de Korejeta en de Warjag aangekomen eu met geeêtdrift ontvangen. Bij do ontvangst waren op liet sta tion aanwezig grootvorst Alexis, admi raal Avelane, verder ridders der orde van St.-Joris en vertegenwoordigers van de .stedelijke overheid. De grootvorst, inspecteerde do manschappen en schud de den officieren de hand. Door cene en haie opgestelde cerewacht ging de stoet naar het winterpaleis, waar de Czaar de mannen begrc -tte. Er had cene godsdienstoefening plaats, waarop een feestmaal volgde. De Czaar hield cene toespraak, waarin hij zijne blijdschap uitsprak dat hij de geredden mocht begroetenhij herdacht de gevalle nen en dankte allen voor de verricute hel dendaden. die in de geschiedenis van do vloot een nieuwe bladzijde vullen, waarop de namen Warjag en Korejetz onuitwisch- baar zullen zijn gegrift. De Czaar sprak de overtuiging uit. dat ieder de verkregen on derscheidingen waardig zal blijven, en ein digde met nogmaals dauk te betuigen en een dronk uit te brengen op de toekomstige over winningen van de dappere vloot en het- wel- Z-,n der aanwezigen. Later had een feestelijke ontvangst plaats van de officieren ten stadhuize, terwijl voor de manschappen een feestvoorstelling werd gegeven in het volkshuis. Bij hel feestmaal in het Winterpaleis ter cere van de geredden van do Warjag en de Korejetz richtte de Keizer tot de officiereu de volgende toespraak Ik richt tot u dezelfde woorden van waar- deering. die ik zoo even tot de manschappen sprak. Ik schrijf de schitterende en roem rijk,' heldendaden van de Warjag en de Ko rejetz en van ons leger toe aan het «•nzicn, waarin de bevelhebbers en alle officieren staan Ik dank u er hartelijk voor, dat gij eerlijk uw plicht vervuld hebt. Wenschende de herinnor.nc: aan deze gebeurtenis te ver eeuwigen. heb ik bevolen medailles te slaan, die gij even goed als de matrozen moet dra gen. Moge deze medaille het nageslacht aan de roemrijke daad herinneren. Ik drink van ganscher hart»* op uw welzijn. Moge God u allen beschermen. Volgens de verklaringen, aie de officieren van de Warag en de Korjez. de beide bij Tsjcmoelpo ondergegane kruisers, bij hun verblijf in Charkow hebben afgelegd, zijn zij niet in Rusland teruggekeerd als soldaten, die zich verbonden hebben zich van den strijd met den vijand verder te onthouden. Zij verklaarden beslist, dat zij zich beschouw den als zeelieden, die in een vijandelijke haven schipbreuk geleden hebben en door schepen van neutrale staten gered zijn. Niets verbindt hen daarom tot onthouding van den verderen strijd. Dc toestand van Grootvorst Cyrillus, Oiv- onder de geredden van de Petropawlowsk was, is nu zoover vooruit gegaan, dat hij met rustpoozeu er tusschen, op reis is kunnen gaan naar Petersburg. Gisteren is hij te lrkoetsk aangekomen. Volgens de geneesheeren die Cyrillus be handelen, zal de zenuwschok dieui hij gekre gen heeft bij de ontploffing en den val 'a zee. nog een langdurige eu zorgvuldige be handeling noodig maken. Uit Port-Arthur bericht het telegraaf- agentschap Hier is het rustig. In den voormiddag verscheen een uit tien kruisers on zes torpedobooten bestaand eskadeT in het gezicht van de haven. Uit Wladiwostok wordt bericht, dat de vijand des morgens om zeven uur voor de Oessoeribaai verscheen. Een telegram van schout-bij-n acht Greto- rowitsch over den generalcn stal !<i ma rine heeft bericht, dat het herstel van de linieschepen Retwisan, Cesarewitsch en Pob- jeda nagenoeg voltooid is Het aanbrengen van de pantserplaten, die uit de admiraü- teitswervon van Petersburg gekomen zijn, aan de Retwisan is ten einde gebracht, eu de drie schepen worden thans beschouwd als in staat om htinue plaats in het eskader we der in te nemen. De technische inspectie van don kruiser Bajan heeft getoond, dat dit schip bij zijn aanval tegen vijf Japansche schepen, op den 13. April tot redding van de Russische torpedobooten geen schade be komen heeft, ofschoon een hagel van schoten en tegen werden gericht. Do proefnemingen, die te Port Arthur zijn gedaan met overzeesche booten, hebben het daar verschijnende blad, de Nowy Krai, aan leiding gegeven tot de opmerking, dat er nu kans bestaat op een actief optieden van do Russische vloot. De scneepsbouwkundige ingenieur Bubnow, naar wiens stelsel de in Port Arthur aan wezige onderzeesche booten waarschijnlijk zijn gebouwd, heeft voor zijn plan eene be looning van 250,000 roebel gekregen. De bouwkosten van eene boot naar zijn stelsel begroot Bubnow op 400,000 roebel, terwijl een torpedoboot op 6 a 800,000 roebel te staan komt. voor net bouwen van eene onderzee sche boot moet nog geen jaar noodig zijn. Uit Wladiwostok wordt berichtHet eska» der onder bevel vau admiraal Jessen, be staande uit de kruisers „Rossya", „Grouio bayT, „iiogatyr" en „Rurik", ging in den morgen van den 23en in zee. De „Rurik." koerde den volgenden dag terug, de overige kruisers verschenen in den morgen van den 25sten voor Gensan. Twee iu de baai gezonden torpedobooten vonden daar de handels-stoomer „Goyomaru" De oemanning daarvan Kreeg last aan land te gaan, waarna de boot door een torpedo in den grond geboord werd. Daarna keerden de torpedobooten naar het eskader terug. Denzelfden dag waren bij het aanbreken van den dag vier Japansche torpedojagers uitgtloopen. In den laten nacht van deu 24. ontmoette het Russische eskader op de terugreis een andere Japansche handelsstoomboot, geladen met- krijgsvoorraden. Nadat een deel der bemanning aan boord der Russisch© schepen genomen was, werd de boot met schietkatoen tot zinken gebracht. Ten slotte ontmoette het eskader te elf uur 's avonds, ongeveer 12 mijlen van de Plaksinbocht, de groote Japansche boot ..Kiuhiumaru", welke aangehouden word. XXtze had het Russische eskader aangezien voor een Japansch en gaf daarom gehoor aan het signaal ..onmiddellijk stoppen Toen de bemanning de vergissing had inge zien, trachtte men te vergeefs te ontkomen. Zes infantene-officieren werden, zonder dat zij tegenstand boden, aan boord van een Russisch sohdp gebracht. De overige man schappen verweerden zich en schoten door, totdat het schip, dat iu den grond geboord was, zonk. Het schip was geladen met munitie, proviand en twee duizend ton steenkolen. In het geheel werden 210 gevangenen gemaakt. In den avond van den 27. kwam het eska der weder veilig te Wladiwostok binnen. Do gevangenen werden dadcHjk naar Ni- kolsk ja het U»uri-gebied gebracht. Onder hen bevonden zich o.a. een kolonel en oen hoofd-officier van den generalen staf. Omstreeks dienzelfden tijd moet een Ja pansch eskader van 10 schepen koers gezet hebben naar Wladiwostok. Het kreeg echter door eon dikken mist- oponthoud. Do Russen vingen onbegrijpelijke teckens op, welke door de Japansche schepen door draadlooze tele grafie onderling werden gewisseld. Uit Tokio wordt over dit geval ge meld Drie-en-ze ven-'g Japanm re zijn. om gekomen l>ij den ondergang van de ..Riushiu-Maru", die Maandagnacht door een torpedo van den kruiser „Rossia" tot zmkeu werd gebracht. De ..Kiushiu-Maru vertrok onuer geleide van torpedobooten in den mist ontmoette zij het Russische eskader, dat bevel gaf tot stoppen De „Rossia" zond uenige ge wapenden om de boot te doorzojkm Er werden twee compagnieën soldaten ont dekt, die in het ruim ver borgen waren. Hic- van werd mededeeling gedaan aan den com mandant van de „Rossia". die toen een lor- pedo tegen hot schip lanceerde, welke lui midscheeps trof. Het transportschip brak in tweeën; toen het begon te zinken kwamen do soldaten aan dek eu openden een hevig geweervuur op de ..Rossia". Toeu het schip in de golven was verdwenen, gingen'ver scheidene soldaten vrijwillig den dood in. Drie booten slaagden cr in 45 soldaten en negen passagiers en matrozen te redden. Twee kapiteins en drie luitenants zijn onder de omgeKomenen. Aan do Köln. Ztg. wordt uit Petersburg bericht, dat generaal Koeropatkin vóór het begin van ernstige operatiën de aankomst van nieuwe troepen aal afwachten, die aan den Chinee schen muur zullen worden samen getrokken om eene schending van de onzij digheid door China te voorkomen. In Mei of Juni zou de aanvalsbewegmg zoowel aau de Yaloe als ook bij Inkou beginnen. Andere afdeelingen zulk i bij Wladiwostok en in het centrum bij Girin en ^.loekden, bovendien nog 200,000 man als reserve opgesteld wor den. De Daily Mail doet eenigc mededeelingen over de toebereidselen, die Rusland heeft ge maakt om de Oostzeevloot op haro reis uaar Oost-Azië in de Noordzee, in de Middelland- sche zee en verder op zee van kolen te voor zien. In de Noord- en Oostzee zal dit door kolenschepen geschieden, die deze zeeën ten allen tijde bevaren; in de Middellandsche zee zullen groote stoomschepen van eene At lantische maatschappij, dio daarvoor gechar terd zijn, deuzelfden dien3t verrichten voor het transport naar Oost-Azië heeft een Rus sische agent door bemiddeling van drie make laars een twintigtal groote Engelaohe, Duit- eche, Noorweegsche en Amerikaansche sche pen gehuurd, die 60 a 70,000 ton steenkolen zullen vervoeren. Men tracht het gevaar van de uitzending daardoor te verminderen, dat de schepci behalve de open charterpartij die hunne lading bestemt voor eene Duitsche firma in eene neutrale Chineescho haven, een geheim verdrag hebben, dat als werke lijke plaats van bestemming noemt Port Ar thur, Dalny of Wladiwostok. De vracht be draagt 45 shilling voor een ton kolen, die in de haven van inscheping 17 shilling waard is; daarvan worden 32.6 shilling bij de on- derteekening van de cognossementen be taak. de rest kan bij eene Hamburgsehe bank, waar het bedrag wordt gedeponeerd, worden opgevraagd tegen inlevering van <le cognossementen. Sommige schepen hebben nog veel gunstiger voorwaarden bedongen, o. a. een stoomboot van 3500 ton, die voor de levering iu een der drie genoemde Russi sche havens nog 23 shilling per ton heeft bedongen, waardoor de ton kolen aan vracht alleen op nagenoeg 60 mark komt. De Regeeringsbode deelt mede, dat. door burgers van eenige staten verzoe ken zijn ingediend om hen als vrijwil ligers in de gelederen van het Russische leger in OoC-Azië toe te laten. De Keizer acht het echter, met het oog op de omstan digheid dat het leven en de kracht van de individuen bovenal aan het eigen land ten goede moet komen, met gepast aan zulke verzoeken gevolg t© geven. De Emir van Bokhara schonk voor de ver sterking van de Russisch ovloot een bedrag van een millioen roebels. Allerlei vDe opstijging te San Francisco heeft bewezen, dat het nieuwe luchtschip van dr. August Gretli gemakkelijk en goed bestuurd kan worden. Het luchtschip is 105 voet lang, meet 25 voet in doorsnede en heeft een e- wicht vah 2500 pond. De propeller is samen gesteld uit dubbele schroeven van aluminium. De opstijging stond onder leiding van den bekenden aeronaut kapitein Baldwin. vOok iu Amerika is het tegenwoordig een slechte tijd voor de schouwburgen. Er zijn in de Vereenigde Staten in den laatsten tijd niet minder lan 185 schouwburg- ondernemingen failliet verklaard en vele schouwourgen hebben de toegangsprijzen met een vierde verlaagd. vTe Liegnitz stond dezer dagen een lid der vrijwillige brandweer van Kotzenau te recht, die al te veel ijver voor het brand- blusschen had. Die man, Endernitz genaamd, had namelijk twee branden, welke groote schade veroorzaakten, opzettelijk aangesto ken, om mee te kunnen helpen bij het blus- scheu. Het deed hem zooveel genoegen als de brandweer werd opgeroepen, verklaarde hij. Geneeskundigen, die Endernitz onderzoch ten, verklaarden, dat hij eenigsrins zwak van geestvermogens was en üii werd onder aan neming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 1^ jaar gevangenisstraf. vOmtrent den mijnramp te Belraez wordt gemeld, dat 63 lijkeu uit de mijn Reu nion naar boven zijn gebracht. vIn het dorpje Babaj van Hongarije, ontstond Donderdagnacht een zware brand, waardoor verscheidene huizen in de ascli werden gelegd. Tusschen de puinboopen wer den verkoolde lijken gevonden. vAls de vermoedelijke oorzaak van het ernstige mijnongeluk in Spanje ui de mijn Reumion in Tocina in de provincie Sevilla, wordt onvoorzichtigheid van een der arbei ders genoemd, die zijn lantaarn te vroeg moet hebben geopend. Teugevolge van instortin gen en van brand wordt het opruimingswerk zeer bemoeilijkt. De nog herkenbare lijken werden naar Villanneva gebracht, alwaar zich hartverscheurende tooneelcn afspeelden. Tot op heden zijn 63 lijken gevonden15 mijnwerkers zijn gewond. Drie gangen zijn nog niet onderzocht De Zuider-spoorwegmaat- schappij, die eigenarresse vau de kolenmijn is, verschaft ondersteuning aan do familie van de verongelukten. vDo veerboot, die Dinsdagavond de Oostrivier naar Brooklyn (New-York) over stak, voer tij de aankomst in volle vaart te gen den steiger. Onder do tweehonderd passagiers ontstond eene paniek, ten gevolge waarvan zes perso nen gekwetst werden Bij onderzoek vond men don machinist be neden, met de hand aan den hefboom, dood. Hij was door eene beroerte getroffen. OOST-IN Dl Een officieel telegram heden uit Djam- bi ontvangen, luidt: De schuilplaats van den Sultan Taha aan de Boven-Bantanghari is overvallen. Taha sneuvelde Identiteit is vastgesteld. De Deli Courant ontving eenige be richten omtrent de colonne Van DaaJeu. Deze beriohten mogen niet meer dan geruch ten heeteai cu het blad deelt ze dan ook onder dat voorbehoud mede. „De colonne Van Daalen is zegt het blad van af de kust door Peusaugan naar den Laut Tawar getrokken, daarbij hot vroeger reeds verkende pad volgend. Daarna was het plaai om, steeds Z.O. gaande, door de lauden van Rödjö Linggö op den B ui Iutem-Intem aan te trekken. „Volgens onze berichten nu, die van een Gajoeër afk mistig zijn en to Kw. Simpang aangebracht, heeft de overste Van Daalen vermoedelijk op weg naar den B. ui Intern- Intern de versterkingen der Gajoeërs ont moet. „Dé troep moet betrekkelijk nog al ern stige verljezen hebben geleden, doordien vele rptssteenen oip hem zijn neergegooid. Daarna zou de trein aangevallen zijn en deze vrijwel uit elkaar geslagen. „Hoe dit ook zij. de colonne schijnt er zich kranig doorheen te hebben geslagen en daarna zou alweer volgons geruchten vaai Gajoeschc zijde de troep geretireerd zijn en do zware versterkingen op den Boer ni Intem-Intem zijn omgetrokken en vervolgens het gebied der Gajoe Loeös zijn binnenge rukt. Denkelijk is do tegensand op do hooge waterscheiding geconcentreerd geweest en is het doortrekken van de Gajoe Loeös betrek kelijk zonder groote moeilijkheden afgeloo- pen en zou de overste volgens op 25 Maart to Kwala Simpang ontvangen gerucht, te Pasir zitten. Dit Pasir konden wij op de niouiwe kaart van het topograpihisch bureau niet vinden. Het ligt echter op 3 dagmar9ohen afstand van Oreug en van Oreng tot Pendaug be draagt de afstand één zwaren dagmarsch. Op dit moment is er dus vermoedelijk reeds voeling tusschen de beide colonnes geweest, wijl ons berioht, op 25 Maart, van Penden? te K. Simpang aangebracht is en de ontmoe ting dus (gesteld dat het bericht een dag of 5 oud is), omstreeks den 26en of 27en heeft kunnen plaats hebben. Tegen het eind der maand weet men dus te Kfwala Simpang door boodschaploopers meer betrouwbaar nieuws. „Van uit de stelling bij Pendeng zijn reeds eenigen tijd geleden spionnen uitgezonden, deze kunnen echter eerst over een dag of 16 terug zijn. „De verbinding tusschen Pendeng en het op 4 dagmarschen van Oreng gelegen Pasir zal tegen dien tijd denkelijk geen moeielijk- heden meer hebben, zoodra de Gajoeërs we ten, dat de colonne Van Daalen hen in den rug bedreigt. De verbindingsweg Kw.-Sim- pang naar Pendeng gaat via den Simpang- Kanan, via Simpang Djerné (waar een post van 25 man ligt), langs Woi ni Tampor tot Blang Tawar, een ladang nabij Tangkahan (waar wederom een post van 40 man ligt). Van Tangkahan loopt de verbindingslijn via Dj. Kala Pendeng op Listen en van daar Westwaarts naar Pendeng (waar 150 man in bivak gelegerd zijn.) „Het gevecht der Kw.-Simpang-oolonne werd geleverd bij Trangön (Söndöron) een soort karbouWen-weiplaats, in een vallei ge legen, zuidelijk van Pendeng, terwijl bij het bovengenoemde Oreng en Gadjah versterkin gen werden gevonden en de kleine colonne terugkeerde naar Simpang, denkelijk wijl de overste Van Daalen toen nog niet in de buurt was. „De aanval in quaestie had niet plaats bij Pendeng, zooals in de Deli Ct. van 21 Maart werd gemeld, doch bij Söndöron, vlak bij Trangön en li uur marcheeren van Oreng. „Pendeng zelf is dan ook niet onmiddel lijk te bereikenmen moet, na de Tampor- rrner verlaten te hebben, eerst twee hooge bergruggen over, eerst den Kwala Peudeng- berg, da.n komt men aan de samenvloeiing van de Pendeng en Listen-rivier, welke men volgt tot Listen en dan trekt men den Gam- boel over. Men stijgt eerst 976 meter, daalt dan weer af en klimt- dan 1296 meter al vorens te Pendeng te zijn. ,,De Albatros, ons vermoeden wordt bevestigd brengt geen reservetroepen, die dan ook onnoodig zijn, dodh wacht in de Aroe-baai de launch af, die de Salahadji- rivier opvaart om zieken of gewonden te halen. „De overste Van Daalen stelde zich voor reeds einde Februari in de v^ajoe Loeös bin nen te rukken en dit is blijkbaar veel later geschied, zoodat er nog geen voeling met de Pende ng-coIon ne mogelijk was en deze den vollen druk van een deel van den tegenstand had te ontvangen. „Thans zullen we binnenkort kunnen ver nemen of de oolonne-Van Daalen van uit Pasir via Oreng veilig naar Pendeng zal kunnen doortrekken, het was zeker zijn oorspronkelijk plan niet, doch mogelijk dat hij het tlians ter loops doet, om meteen de invaliden tot daar te begeleiden. Ook heeft het niet in 't plan gelegen naar Serbödjadi te gaan. „Hoe nu do verdere tocht zal afloopen, moet afhankelijk gesteld worden van den toestand waarin zicih de troep bevindt. Het plan was om door het gebied van Petiom- bang. Batoe Mboelön en de verdere Alas- landen in het Boven-Langkatsche te debou- cheeren." WEST-INDIË. Wegens a s. vertrek is aaii den le. luite nant kwartiermeester S. J. Koeter eervol ont slag verleend als militair lid van het militair gerechtshof voor do Ned. W.-Ind. bezittingen, en in zijn plaats voor 1904 benoemdde le luitenant kwartiermeester W C. N. de Vries. Aan den griffier der Kol. Staten, mr. H. Benjamins, is wegens langdurigen dienst een jaar buitenl. verlof Verleend, in te gaan in April a.s. Een Saramaoca-planter schrijft aan Onze West „De vooruitzichten voor de cacao-onderne- mingen in Saramacca blijven steeds dubieus. Tot nu toe is het onmogelijk zelfs bij benade ring op te geven wat do opbrengst zal zijn. „Hier en daar verschijnen nieuwe krallo ten, zoodat de kans van versteening der enke le cacaovruchteu, die nog aan de boomeu zijn, blijft beetaau." Naar de Surinamer meldt, rijn tengevol ge der heorschende krullotenriekte, verschil lende ondernemingen tot het besluit moeten overgaan om haar arbeiders aan het gouverne ment af te staan. O.m. hebbèu de plantages Mon tré6or, Mor genster en Nw. Grond het verzoek gedaan om maar arbeiders aan publieke, werken te werk to .«tellen. Vruchtenhandel. Onder persoon lijke leiding van dr. Van Hall wordt een proef genomen met export van bacoven naar Euro- pa. Do eerste bezending is per Prins Mauri ts reeds naar Nederland onder wog. Do vruch ten rijn op pl. Jagtlust gekapt, onder toezicht van dr. Van Hall eu volgens zijne voorschrif ten verpakt. De directie der Kon. W. Iud. Maildienst heeft harerzijds de meest mogelijke mede werking toegezegd, om te trackteu een vruch tenhandel tusschen Suriname en Nederland in het leven te roepen. (O. W.) Immigratie. Do Surinamer schrijft Weinige aanvragen naar Javanen worden dit jaar vanwege dé suikerplantages gedaan. Britsch-Indiërs schijnen over het algemeen beter aan het delfwerk op suikerstaten te beantwoorden. Vermoedelijk zal binnenkort een 200-tal Br.-Indiërs via Deanerara hier worden aan gevoerd. Zij zullen met een voor Bemerara bestemd koelieschip van Calcutta vertrekken. Staien-Generaal, Drankwet. De heeren Fock, Rink, Hubrecht, De Klerk en Willinge hebben voorgesteld in art. 1 van het ontwerp het 4de, 5de en 6de lid te doen verval len, met de bedoeling de voorgestelde splitsing van verkoop voor gebruik ter plaatse en gebruik elders te doen vervallen. Door de heeren Roessingh en Zij l ma is voor gesteld lo. de bedoelde splitsing alleen te doen gel den voor den verkoop van sterken drank in liet klein in door de Kroon aan te wijzen gemeenten met ten minste 10,000 inwoners. Ter toelich ting hiervan wordt aangevoerd, dat in platte landsgemeenten de scheiding van het tappers- en slijter&bedrij'f eerst dan. zonder gevaar voor wetsontduiking zal kunnen toegepast- worden, als elk der beide bedrijven op zioh zelf een, zij liet ook slechts pover bestaan zal kunnen opleveren en voorts dat, indien de bevolking over eene groote oppervlakte verspreid woont of eene ge meente uit een aantal kleine dorpen of buurt schappen bestaat, scheiding der bedrijven niet in het belang der drankbestrijding is 2o. te laten vervallen de bepaling, dat de ge sloten flesschen, enz., waarin verkoop voor ge bruik elders dan tor plaatse geschiedt, ten min ste drie deciliter moeten inhouden. Het wordt minder bedenkelijk geoordeeld den inhoud der flesscben onz. vrij te laten dan een minimum grens aan te geven. Verder is nog door de heeren Rink, Hubrecht, Fock en Verheij voorgesteld het le en het 2e lid van art. 1 van het ontwerp te doen vervallen. De strekking van dit amendement is de definitie van sterken drank enz. te doen vervallen, ge dachtig aan den regel,,in jure omnis definitio perioulosa." Berichten. De Staatscouraut van Zaterdag 30 April 1904 bevat o. a. de volgende kon. be sluiten benoemd tot burgemeester van Oudcarspel mr. C. W. Hopster benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Sittard J. M. Hermans, te Echt; op verzoek eervol ontslagen als voorzitter van den Raad van Beroep voor de Vermo- gensbelasting1 te Assen mr. J. Linthorst Ho rn an, sJdaar.. onder dankbetuiging voor de iu die betrekking bewezen diensten, en is als zoodanig benoemd mr. E. Oosting, president van do arroudisements-rechtbank te Assen op non-aetiviteit gesteld de le luitenant H. G. Thieme, van het 7e regiment infan terie; bevorderd tot opzichter van den rijkswa terstaat le klasse J. Bouterse, thans opzich ter 2c klasse; tot opzichter 2e klasse J. Beukelmans, thans opzichter 3e klasse; tot opzichter 3e klasse J. Th. M. Smelt, thans opzichter 4e klasse; benoemd tot lid van den mijnraad C. J. van Schelle, oud-ingenieur van het mijnwe zen in Ned.-Indië te 's Gravenhage tijdelijk benoemd tot adjunct-ingenieur bij de rijksopsporing van delfstoffen P. Tesch, mijningenieur te 's Gravenhage benoemd tot ambtenaar 2e klasse bij deu algemeeiien dienst van den Rijks-watenst at P. Vierkant te Gouda en J. W. Hermanie to 's Gramsbergen benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Doesburg 8 Rijndors, thans iu gelijke betrekking te Appingedam op verzoek eervol ontslagen de commies der telegraphic le klasse A. F. de Jong. goedgekeurd, dat nan mr. A. J. de Beaufort, burgemeester der gemeente Stoutenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente Het Ko/tinkbjke Echtpaar te Rome. Wij lezen in de Nieuwe Courant: „Onder dagteekening van 25 April geeft de Amsterdamsche correspondent der Vossd- sche Zeitung een uitvoerige commentaar op het veranderde reisplan van het Koninklijke Echtpaar tijdeus H. Ms. bezoek aan Italië. Het is ons niet bekend of zijn beschouwingen op meer dan persoonlijke veronderstellingen berusten maar op ziclxzelf lijken zij ons de moeite der vermelding waard: „Morgen wordt het Koninklijke Echtpaar van zijn Italiaansche reis terugverwacht. Nog vóór 14 dagen wisten de bladen te vermelden, dat de Koningin het voornemen had zich eenige dagen in Rome op te houden, en zoo wel aan het Italiaansche Koninklijke echt paar als aan deu Paus een bezoek te brengen. Gisteren meldde de telegraaf, dat de Ko ningin en Prins Hendrik zich op hun door reis naar het is oorden slechts ongeveer 20 minuten aan het station hadden opgehouden, waar behalve dc leden vau het Nederland- sche gezantschap ook het Italiaansche Ko ninklijke echtpaar ter verwelkoming aanwe zig wh6. Het bezoek aan Rome is derhalve uit het roisprogram geschrapt. Dat over dit punt tusschen H. M. en de Regeering in Deu Haag van gedachten is gewisseld, Uijkt reeds hieruit, dat met vanuit. Salerno, de laatste verblijfplaats van H. M., maar vau-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2