KOLONIËN. "BINNENLAND., *".tor in hot faillissement het aangename f At ontvangen, dat op een tot den boedel jxrcnd Panama-lot een prijs van 100.000 t s gevallen, waardoor alle schulden kunn r» Jraen voldaan. 1 - Curieuze molk-vervalsching. «'e Brontfort (Engeland) is oen melkboer 3 pond sterling boete veroordeeld, die elkbereidde uit water en zeker poeder. verschon staat rook het vocht geheel al9 ms gemolken voortbrengsel der koe. Om goed te houden, deed hij or wat Pruisisch ur bijEen politic-inspecteur had zulk eder bij zich en maakte „melk" voor de gen der rechters. vEen van de gewezen Hongaarsche oorwegstakcrs is tot zes maanden gevan- nisstraf veroordeeld, ter zake dat hij tij- ma de stakingsdagen rails opgebroken t- liken over de spoorbaan golegd had. vDo baanwachter Rouffy, aan wier.s na ttigheid het verschrikkelijk ong*l.tk te jpiasy en Brio geweten wordt, is in hechte- is genomen. Hij is reeds veertien jaar in ienst en stond goed aangeschreven. Hij ©r klaart door een gesprek met een ander «ver do verkiezingen te zijn afgeleid van ijn plicht. Toen hij door 't naderen van de iUtomobiel opmerkzaam werd. zeide hij snik- sende. was hij met gevaar van zijn eigen oven toegeschoten, den chauffeur toeroepen- 1© stil te houden, die terstond remde, maar t was te laat. „Had ik hem maar door laten gaan!" klaagde Rouffy, ,.do automobiel is van achteren getroffen nog één draai van de wielen wie weet vTe Zurich is dezer dagen een oude gierigaard van honger gestorven, en bij on derzoek vond men in zijn kamer een vermo gen van een half millioon gulden aan bank biljetten en effecten in hoeken en gaten ver- borgen. De oude man had. voor zoover men weet, geen nabestaanden, en men weet nog niet wat inet do nalatenschap zal gebeuren. OOST-INDIË. II Van den civielen en militairen gouver- i neur van Atjoh en Ouderhoorigheden is onder dagtoekening van 2 April het volgende tolo gram ontvangen Colonne Van Daalen marcheerde 29 Fe bruari van Isaq over Djagong en waterschei ding naar Klah, Klowaug en Reröbii Toa, waar eerste veraet. Allo gampongs in Gajoe Ixieös versterkt. Nam daarna Pascr, Pepareq Göip en het gan\pongeomplcx Koeto Lintang. waartoe ook Penampa-kan behoort,. Te Reröbö bleven 13, te Paser 50, in Pepareq 310 en in gampongconmplex Koeto Iintang 168 dooden in ouzo handen. Onzerzijds 3 doo- den en 50 gewonden, w. o. licht gewond de luitenants Winter. Ebbink en Öhristoffel. Gewonden via Peudeng naar Koeala Simpang gezonden, warden per Albatros naar Koeta- Radja vervoerd. Pcudengcolonne door overste Van Daalen aangetrokken met aanvulling munitiën en vivres. Excursie wordt daarna voortgezet. Java Ct. Het Bandj. Nbl. schrijft over de ge beurtenissen op Borneo: „Wij hebben reeds twee koeren onze ge voelens daarover kenbaar gemaakt. Gaarne hadden wij gezien, dat onze quacsa-voorspel- ling door de gebeurtenissen gelogenstraft werd en het spijt ons dat tot dusver althans de treurige gevolgen van het talmen maar al te duidelijk openbaar werden. Raden Johannes K. N. ingesloten, verkeert, in eon treurigen, haast hopeloozcn staat. Niet geheol zonder grond vreezen enkelen, dat hij zich niet staande heeft kunnen houden en öf dood öf gevangen is. Zijn neef, de djaksa Deee van Kwala Kapooas is naar boven, met een groep mannen, die gedeeltelijk familie van Raden rijn. Hij koos den weg den Ka- poeas op. Zal hij Raden nog levend vinden Zal hij hem kunnen bereiken? Op deze laatste vraag is het antwoord even onzeker, als dat op de eerste. Ja was de Kapoeas be neden Kasitoe nog vrij dan zou hot best mogelijk rijn, Raden op do plaats zijner lij densgeschiedenis te bereiken. Maar volgens bericht van Hadji Oetai, een broeder van Radens vrouw, kwamen de opstandelingen overeenkomstig vroeger aangekondigd plan langs do Kwatan-rivier afzakken (Zaterdag don 37. Februari). Als hun aanvoerders wor den genoemdKentcet en Boedjoen Toeras en hun sterkte zal 60 man bedragen. Tegen hem vermag het aan het gouvernement ge trouwe hoofd, raden moeda, haast niets. Be halve Ngabo Dikong. die met raden moeda samen staat, rijn er niet velen, waarop te vertrouwen is.De lui van Arok tot Kwatan, voorzoover ze opkwamen, verschenen tcfc op weinige uitzonderingen zonder geweren. Hadji Oetai heeft ook beweerd, dat ze geen lust toonden om te vochten. Waaraan hot ligt? Wij weten het niet. Maar gedeeltelijk mag het toe te schrijven zijn aan het rela tieve of totale gebrek aan ammunitie. Dat ook kwaadwilligheid mede in het spel komt, alchten wij waarschijnlijk. „Do beide detachementen onder do offi cieren Kramers en Roozeboon» verlieten den Den Maart, tegelijk met den assisU-nt-resi dent Hoeke, Mandomai. Do heer Iloeke met luitenant Kramers en do onder zijn com mando staande troepen, koos den weg'langs den Ka ha janterwijl de heer Roosebo<*n met. zijn detachement den Kapoeas opvoer. Onder de prauwen die de heer Roozeboom op sleeptouw had, zag men ook dio van den zen deling Rorch, die, na do ontvangst van het door Hadji Oetai hem gebrachte bericht, dadelijk rijn standplaats Masaran verliet en vrouw en kind naar Mandomai bracht. Hij ging mot toestemming van den heer Hoeke mede naar boven, om to zion. of hij van zijn goederen nog ieta redden kon. Moge het hem lukken. Het mag echter geen verwondering baren, wanneer dc eerste post de beste het bericht, brengt, dat Masaran door de sultans partij in asch gelegd is. „Do pogingen der officieren, zooals die van deii heer Hoeke, volgen wij met do meent* belangstelling en de beste wenschen voor bun welslagen. De taak door dcc hoeren aanvaard, is niet klein en nog minder gemakkelijk. Ze zullen nog meer steun moeten hebben. Wan- neer? Zeer spoedig! „Do Flares, die een bezoek aan Kwal» Kapoeas en Mandomai bracht, werd daar door het betere deel der bevolking zeer Wel kom gchecton. De goede luitjes meenden zelfs, of dat stoomschip dan niet gedurig heen en weder kon varen tussohen Kwala Kapoeas en Moeara Poelau. Zij waren over tuigd dat zou erg goed zijn. „Het is zeer te wenschen. dat de Flores of een ander eorlogssehip spoedig eens we der naar Kwala Kapoeas ^nz. gaat. ..De heer Hoeke heeft een aanzienlijk ge tal der vertrouwbaars to mannen (aan twijfel- acbtngen had hij niets) medegenomen naar boven. Het overblijfsel van goede ea ver trouwbare elementen is niet bestand tegen een kleino bende van roevers-moordenaars. Met het doel om zich te onttrekken aan het gevaar van medegenomen to worden om te vechten, op welken kant dan ook. zijn ver scheidene mannen van Pangkoh, Petak bahandang enz. enz., hetzij alleen of niet- hun kroost, reeds in het bosch gaan wanen. Daar hebben rij het niet pretig, maar ook geen kogels te duchten. ..Tot dusver hadden wij vooral onze aan dacht aan den toestand in den Kapoeas ge wijd. Thans verdient echtCT ook do Kahajan onze attentie. Demang Sylvanus is. zooals bo- kend, gevallen. Maar minder bekend en toch waard om in het oog gehouden te worden is, dat Binti, een uit vroegere gebeurtenissen té slechter naam bekend heertje uit Tampang, met eonige zijner lieden, zooals ook lui uit Tewang Padjangan enz., zelfs uit de Miri, zijn heengegaan en zich bij onze vijanden hebben aangevallen. Meer nog dan van dezen kant, ducht dc beter gezinde bevolking kwaad van de 800 lui uit Amoentai, die in en bij Tcwah rich ophouden. Te laat misschien heeft men van bestuursweg© het gevaar dat haar dreigt., ingezien. Hoe dit echter zij: de feiten die tot nu toe te aonstatecren waren, bewijzen voldoende het groote nadeel vam het van gouvememenis zijde in praktijk gebracht talmen. Zal het nu een einde nemen? Wij wenschen het. Laat men echter het vuur nog verder kalmpjes doorbranden, dan loopt het mis." Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 5 Mei. Drankwet. Do heer Goeman B o r g e s i u s zet zij ne rede voort over de redactie, waarbij de macht tot splitsing in handen der Regeering wordt gelegd, doch zal niet veel zeggen. Al leen wijst hij er op dat die redactie gewijzigd zal moeten worden. Spr. zal nog eenig ge duld van do Kamer moeten vergen. Dat de debatten zoo lang duren is intusschen niet do schuld der Earner, maar van do Regee ring. door haar aanhoudende wijzigingen. Do wet wordt daardoor letterlijk onleesbaar. Spr. zet verder uiteen dat het thans gekozen cijfer van 5000 inwoners al even onbestemd ia als dat van 2000. Dio getalsterke kan als het ware met den dag veranderen. Do heer van A1 p h n. En hoe zal het gaan bij grenswijziging. Do heer Borgesius dankt den heer van Alphen voor die opmerking. Zij is vol komen juist. Ook daar mag men wol eens aan denken. Thans komt hij tot de voorgestelde wij ziging waarbij de 3 d.L. worden terugge bracht tot 2 d.L. Op zich zelf laat die wijzi ging spr. koud, maar ook hier is weer een nieuwe oomplicatie in het leven geroepen, eene nieuwe moeielijkheid geschapen voor do politic voor het eonstateeren van overtredin gen. Een derde bezwaar is dat de splitsing niet toepasselijk zal worden verklaard op bestaarde vergunningen. Voor do velen die dit een punt van belang achten wijst spr. er op dat die maatregel slechts eene schijnbeha- iing is, want feitelijk wordt de executie van belanghebbenden er slechts door uitgesteld. Maar zelfs al wist de minister zijn artikel technisch zoo te redigeeren. dat geen enkele tapper erdoor benadeeld word, dan aou Spr. er nog tegen zijn omdat do bepaling blijft: ondoe'matig, onpractisch, onbillijk en on- noodig. Voorts wijst Spr. er op dat met deze split sing staat of valt de gecombineerde nering. Die verleiding blijft Spr. allervcrderfelijkst achten uit het oogpunt van drankbestrijding. Spr. hoopt, dat allen wie het ernst is met de drankbestrijding tegen heb gewijzigd Regeeringsvoorstel en voor het amendement-Fock zullen stemmen. De beer Roessingh beschouwt do ver hooging van 2000 tot 5000 inwoners als een stap in dc goede richting, maar zou verder willen gaan. waardoor dit ontwerp nog beter zou aansluiten bij de wet van 1881. Na do voorgestelde wijzigingen der Regeering om het cijfer der inwoners van 2000 op 5000 te brengen, zal fcpr. zijn amendement om dit op 10000 te brengen, niet weer voorstellen. De heer De Klerk acht den sprong tus- schon het fleschjo van 2 d.L. (dat door den heer Troelstra is medegebracht en door eeni- ge leden worut bekeken) tot het okshoofd van 100 Liter wel wat groot. Ook Spr. be- ijpt niet hoe de minister kan zeggen het ankgebruik te willen bestrijden en eene behMiug kan voorstellen, die daarmede zoo golieel in strijd ia De heer TorLaan wijst er op, dat deze Drankwet met groot lawaai is ingediend als middel tot drankbestrijding. En wat hebben wij zien gebeuren? Verslapping van het ont werp en het scheppen van gelegenheden om het drankgebruik te doen toenemen. Ook Spr. komt op togen dc splitsing op soort gelijke gronden als door vorige sprekers reeds werden aangevoerd. Ook dc wijziging van het getal van 2000 inwoners en 5000 wordt door spreker bestroden. Niet zoo zeer heeft hij echter bezwaar tegen dat cijfer, maar meer tegen de delegatie van macht, terwijl de Rcgecring bovendien een deel van hare ver antwoordelijkheid van zich af en op Gedepu teerde Staten schuift. Dit moet aanleiding geven tot onbillijkheden. Ernstige bezwaren oppert Spr. tegen den voorgeetcldon inhoud van 2 d.L. Wat is een dubbel maatje voor een drinker. Dat slaat hij zonder blikken of bloozen naar binnen. Al verbiedt men ook honderd maal om drank te gebruiken in slijterijen, het gebeurt toch. En wie zullen die fleschjca met 2 dL. mo- verkoopen? De slijters die 25 jaren lang bet hardst de wet ontdoken hebben. De heer Van den Heuvel heeft zich neergelegd bij het ontwerp, omdat dit be oogde voort te werken in de richting dor wet van 188i, n.l. drankbestrijding. Nu het scheepjo evenwel gevaar loopt uit den koers te geraken en te stranden, wil hij de regee ring trachten een nieuwen koers to doen kiezen. Spr. zal stommen voor het amende ment-Rink c. s., en geeft een aantal wijzi gingen aan, dio den minister zou kunnen ge bruiken om eene nieuwe wet te ontwerpen. (Gelach). Als amendement stelt Spr. voor om in alinea 3 van art. 1 het woord „sterken'' te doen vervallen. De heer De Visser bestrijdt het betoog van den heer Ter Laan. Het door dien Spr. ingenomen standpunt acht Spr. vicieus. Met het beginsel der splitsing gaat hij mede, maar hij acht deze quaestie uit het oogpunt der practijk nog te weinig bekeken, zoodat hij het niet wenschelijk acht dit nieuwe idee nu reeds in artikel 5 der wet vast te leggen.- Verder zet spr. uiteen, dat de eerlijke slij ters van de voorgestelde bepaling het slacht offer zullen worden. De verhooging van 2 tot 10 Liter juicht hij toe. De heer T a 1 m a wil een enkel woord van verdediging doen hooren na al de uitgeoefen de critiek. Dat de menschen voortaan met goedkeuring der regeering 2 dL. zouden uit drinken is toch een onjuiste voorstelling. Zoo zou men ook kunnen zeggen, dat iemand zich bedronk met „vergunning" der Regee ring. Spreker erkent het recht van den heer Borgesius om te zwenken, maar dan moet- hij er de Regeering geen verwijt van maken, dat ook zij van richting veran derende ©a dit niet gelijk met hem deed. Dat verwijt was ongegrond. Spr. raadt voorts de Kamer aan om de gecombineerde winkel nering niet dooreen te mengen met de in richtingen, bedoeld bi' artikel 1 l>it punt komt bij art. 3 ter sprake. (Door herhaalde interruptiën van verschillende kanten wordt het moeilijk Spr 's betoog te volgen). Do Voorzitter verzoekt Spr. niet aanhoudend in de rede te vallen. De heer Talm a zet uiteen, dat ook in het buitenland splitsing plaats heeft, o. a. in Engeland, vanwaar do drankbestrijding uit ging en ook in Zweden en Noorwegen. In de pauze heeft Spr. den inhoud van het 2 dL. fleschjo eens nagemeten en bevonden dat er 6 glaasjes in gaan. En iemand dio dat achter elkaar uitdrinkt, is een exoeptionneeleu drinker, waarvoor toch de wet niet gemaakt wordt. Er zijn wel men schen die, om oen weddenschap, 1 Liter jene- ver uitdrinken, maar voor zulke menschen maakt men geen wetten. En wat het verzwak ken der bepalingen betreft, Spr. heeft liever een kleine winst dan eene groote mislukking. Hij komt nu tot de gecombineerde nering, die in 1881 werd afgeschaft. Hetgeen hier thans wordt voorgesteld is echter geheel iets anders. De combinatie met slijterijen is wel gevaarlijk, maar toch iets anders dan de combinatie van winkelneringen met tap perijen. De verliooging van 2 Liter tot 10 Liter acht Spreker een groo- ten stap vooruit in de richting der drankbe strijding. Hij zou het toejuichen, dat alleen drank verkocht werd in tapperijen en de slijterijen willen oplossen in winkels Daar Spr. weder in de rede wordt geval len, verzocht de Voorzitter nogmaals dit na te laten. Wij zijn hier niet in een locaal waar allen tegelijk spreken. (Gelach). De heer Talma. vervolgende, wijst er op. dat zelfs drankbestrijders hier hun stem hebben doen hooren in liet belang der tap pers en anderen, die hun bestaan vinden in drank ver koop. Spr. acht hetgeen de regeering voorstelt eene gelukkige poging om het doel, dat zij beoogt te bereiken. De heer Van derZwaag meent, dat in beginsel de splitsing kan behouden blijven. Hij betreurt het echter, dat de regeering ver slapping heeft aangebracht. Ook hier blijkt weer, dat geeft, men den vinger de geheele hand genomen wordt. Spr. zal dus voor de splitsing stemmen, omdat hij meent dat er vele drinkgelegenheden zullen verdwijnen. (Stemmen. Onjuist). De Min. van Binnenl. Zaken meent dat het debat, dat aanvankelijk luste loos gevoerd werd, te lustig dreigt te wor den. Waar de regeering zoo duidelijk haar opinie gezegd heeft over de splitsing, komt zii daarop niet terug. Bij den gang, die het debat nu genomen heeft, dient men duide lijk te gaan inzien, dat het een ernstige zaak is. De minister zet uiteen, dat elke vergunning zonder splitsing vergunning geeft tot ver koop beneden de 10 Liter. De verhooging van 2 t-ot 10 Liter is reeds voldoende verdedigd. Wil men met succes de drank bestrijden, dan moet de wet steeds zoeken naar een uitge breider terrein van actie. De minister was nog liever hooger gegaan dan 10 Liter, maar wilde rekening houden met ons volkskarak ter en den sprong niet te groot nemen. Over een jaar of tien kan gerust weer Ven sprong, b.v. tot 20 Liter worden genomen. De mi nister geef toe, dat er een ernstige quaestie in ligt, om hen, die 2 Liter mochten ver- koopen. nu ook vergunning te geven om 2 dL'. te verkoopen tegen betaling van rech ten, maar men moet niet vergeten, dat zij daarbij tevens onder controle worden ge steld. Reeds in het jaar 1884 ziet men in de Kamerverslagen het beginsel van splitsing gehuldigd. Maar hoe staat het nu buiten de grenzen De splitsing bestaat in Oostenrijk, Noord-Amerika, Rusland, Zwe den, Noorwegen Luxemburg en Engeland. En naar dat het geval is, heeft de oppositie de zaak ernstiger onder do oogen to zien, dan rij gedaan heeft. Vervolgende zegt do minister; Laten wij ons nu eens niet denken tegenover een ont werp dat men graag zou zien mislukken, maar de zaak objectief beschouwen. En dan zal men moeten erkennen, dat het beter is stil thuis te drinken dan in een wijnhuis of kroeg waardoor de band tussohen het huis gezin losser wordt. Er bestaat nu eenmaal in zeer breeden kring het gebruik om eenmaal per dag een glas bitter te emon. Dat deden en doen nog tal van menschen ook onder dc hoogere 9tanden. Dat doen onderwijzers, do minéé, pastoors, rabbi» enz. En nu vraagt de minister of het niet beter is dat de man zijn borrel thuis vindt, dan dat hij naar de kroeg gaat. Met het gebruik van eene kleine versnapering thuis te bevorderen in plaats van in do kroeg doet men een goed werk. Het gaan halen van drank in de kroeg brengt mede het gebruik van drank in de kroeg en het gevaar dat er bovendien toch nog drank meegenomen wordt naar huis om daar het drinken voorttezetten. Heden te 11 uur zou de minister zijne rede vervolgen. Drankwe t. Voorgostelde amendementen. Door de hecren Bolsius en Janssen zijn op verschillende artikolon amendementen inge diend met do .«edoeling uit het ontwerp te lich ten de verschillende beaplingen betrekking heb bende op do ligging der localiteiten, waarvoor vergunning of verlof kan worden verleend, en op het geven van in- en doorzicht. De heere»n Duymaer van Twist, Van Vliet, Aalberse, Schokking Brants en Van Asch van Wijek hebben twee amendementen ingediend lo. om aan 4o. van het tweed© lid van het in Artikel XI genoemd© artikel 3a toe te voegen dat personen herdeden 18 jaar zonder geleide van een oudere niet in de sociëteit worden toe-, i gelaten. De bedoeling van het amendement is, om voor eene sociëteit, waarac.ii vergunning voor den ver koop van sterken drank i»n het klein wordt ver leend, den eiseh te tellen, dat in de statuten of het reglement eene lepaling wordt opgenomen als in art. 15 i voor localiteiten waarvoor door,,. 'B. en W. eene vergunning is verleend aange zien er geen reden is om i.. dat opzicht socië teiten met andere localiteiten met vergunning niet gelijk te stellen. 2oj" Om aan artikel XVI (betrekking hebben de op het bedrag van het vergunningsrecht), toe te voegen ..Dit recht wordt met vijftig ten honderd ver minderd. vwor de localiteiU.i, waarin geen sterke drank in het klein \erkochtof geschonken wordt tusschen Zaterdagavond zes uur en Maandag morgen acht uur." De voorstellers wijzen er in de toelichting van het amendement op, dat in de wet van 1881 ook van eene t'.erge'ijke bopaling sprake is, doch waarbij het bedrag slechts met vijf en twintig ten honderd wordt verminderd. Die verminde ring is h. i. te gering waaraan zij 't toeschrijven dat van de bepaling weinig gebruik wordt ge maakt. Zij meenen echter, dat daarom toch niet gebroken behoeft te worden met 't beginsel van vermindering, integendeel zijn zij van oordeeldat het niet verkoopen en schenken van sterken drank tusschen' Zaterdagavond en Maandag morgen aangemoedigd dient te worden vooral omdat het gebruik op den Zaterdagavond en op Zondag het grootst is. Zij meenen dat door hun amendement het n.et verkoopen of «chenken zal worden: bevorderd. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 6 Mei 1904 bevat de volgende Kon, Besluiten benoemd tot leerling-tolk aan Hr. Ms. ge zantschap te Tokio dr. M. W. de Visser; toegekend de eere-medaillo der Oranje- Nassau-orde in zilver aan J. Noest, letter zetter bij de firma A. W. Sijthoff, stoom drukkerij en boekbinderij te Leiden benoemd' bij de infanterie bij het 5e regi ment tot majoor de kapitein A. Holland, van het 7e regt. bij het 7e regiment tot kapitein de le luitenant jhr. J. Bowier, adjudant bij het 4e regiment «L Li j op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de officier van gezondheid 2e klasse G. A. W. F. Losecaat van Nou huijs, van den geneeskundigen dienst der land macht, en is hij benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht; op verzoek eervol ontslagen als dijkgraaf van het waterschap het Oud-Bildt, prov. Friesland, S. K. Rienks, te St. Jacobapa- rochie verlof verleend uiterlijk voor 5 jaar en twee maanden aan den opzichter van den Rijks waterstaat 4e klasse H. G. Nieuwenhuis; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde T. Cöolsma, director van het zenaings- huis der Ned. Zendingsvereeniging te Rot terdam. De toestand van Z. K. H. den Prins der Nederlanden is geregeld vooruitgaande, de temperatuur is weder normaal en de rhumatische pijnen verdwijnen. In de Staatscourant No. 104 zijn op genomen een Koninklijk besluit van den 18en April 1904, houdende nadere bepalin gen omtrent de zeebrieven en jaarpassen in Nederlandsch-Indië. benevens de wet van den 27sten April 1904, tot wijziging der artikelen 154. 179 en 228 van het Wetboek van Koop handel. Togen het invoerrecht op manufacturen. Door 8 handelaren in manufacturen te Rotterdam en 9 te Amster dam, is aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, aan het slot waarvan adressanten zeggen ..Het is bijna niet denkbaar, dat deze wet onschadelijk zoude kunnen zijn in geen en kel opzicht is van haar verbetering voor het volk in het algemeen te verwachtendaaren tegen stelt ze zóó vele en zóó groote belangen op het spel, zij grijpt zóó gewaagd in in de natuurlijke vrije ontwikkeling van hand,^ industrie en verkeer in ons land, dat wij in ons bijzonder en in het algemeen belang uwe hooge vergadering dringend verzoeken de voorgestelde wet tot verhooging der invoer rechten te verwerpen." Die Nieuwe Vrijjzinnige Kiesvereefii- ging te 's Gravenhage hield gisteren avond in de bovenzaal der Oranje-societeit een vrij druk bezochte leden-vergadering tot het stel len van definitieve candidaten voor de Prov. Staten. Blijkens ingekomen brieven hadden voor eon definitieve candidatuur bedankt de voor- loopige candidaten do heeren Hijmans van Wadenoyon, jhr. mr. Af. Th. C. van Doorn, jhr. mr. J. Roëll, mr. A. van Gijn. De heer Pijnacker Hordijk in het zuiden van Europa vertoevend©, bad verzocht liever een ander voor eon candidatuur in aanmer- kinb te brongen. Geen der overgebleven candidaten, da heeren Evers, van Hattum, Limburg, Pyn- acker Hordijk en H. M. do Vries ter ver gadering aanwezig zijnde, om medodeeling te doen van hunne beginselen en op eventu- eelo vragen te antwoorden, werd onmiddel lijk de openbare in eene huishoudelijke ver gadering veranderd. Daarin werden I j acclamatie tot candi daten geproclameerd do heeren Evers, van Hattum van Ellwoutsdijk, aftredende leden, mr. J. Limburg, J. L. van der Toorn en H. M. de Vries... De Avondpost verneemt, dat nog deze week do benoeming to wadhten is van den nieuwen burgemeester der residentie. Van verschillende zijden deelt men aan dat blad' mede, dat als zoodanig is aangewezen de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgli, sinds 20 September 1899 burgemeester van Arnhem, ouddid van den Raad van Ned.- Indië. Baron Sweerts, dio 52 jaar oud is, mag zich te Arnhem in groote populariteit ver heugen. Motor-sproeiwagen. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeente raad een voorstel ingediend om een motor sproeiwagen aan te schaffen, die langs do electrische trambaan voortbewogen zal wor den. Een dergelijke wagen kan behalve de trambaan een breedte van 34 M. aan be*we zijden van do tramrails besproeien. Door dezen motor-sproeiwagen w'ordt do Kilaesjproeiing beter en goedkooper. De gemeenteraad van Rot terdam behandeld© gisteren hot reeds vroeger medegedeelde voorstel tot verhoo ging van de schoolgelden voor de hooger© bur gerscholen en de handelsschool. 'nn De discussies namen zulk een omvang aan, dat zij in een avondvergadering moesten wor den voortgezet. Een stroom van amendemen ten was ingediend, die echter ten slotte alle verworpen werden, waarna het voorstel van B. en W. ongewijzigd werd aangenomen. Het schoolgeld zal dus bedragen voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus in de drie eerste klassen f 50, in de twee hoogste f 75, en voor do H. B. S. met 3-jarigen cursus f 50 en voor de Handelsschool f 75 en voor de H. B. S. met 5-ja.rigen cursus voor meisjes f 60. Voor leerlingen van buiten zal voor alle scholen het dubbele schoolgeld worden gevorderd. In de middagzitting werd door B. en W. voor de Raadsleden ter visie gelegd een cor respondentie, met den directeur-generaal der posterijen en telegrafie gevoerd over de be schikbaarstelling van emplacement voor een nieuw post- en telegraafkantoor te Rotter dam. Voorts werd een crediet verleend vin f 51,000 voor den bouw van een kaaimuur langs de oostzijde der Parkhaven en van f S76,000 voor het maken der Schiehaven met kadebouw langs die haven tot aan den Shie- mond te dekken uit geldleening. Als plaats voor de to bouwen nieuwe elec trische centrale werd' een terrein aan de Schiehaven O. Z. aangewezen. Het lid van den gemeenteraad van Haarlem, de heer Bevries, heeft een voorstel ingediend om het dagelij ksch bestuur to machtigen bij openbare en onderhandscha aanbestedingen de voorkeur te geven aan de Nederlaiidselie nijverheid, als het prijsver schil, onder gelijke andere omstandigheden hoogstens 5 pet. bedraagt. In de gisteren gehouden gemeente raadszitting van Watergraafsmeer, is het voor stel van B. en W., om eene commissi© van verweer uit den raad te benoemen tegen de annexatieplannen van Amsterdam, niet aan genomen. De Raad meende nl., dat deze plannen nog te vaag zijn. B. en W. zullen nu geen nadere voorstellen doen, maar afwach ten tot er aioh uit den raad stemmen ver heffen voor de vorming eener anti-annexatie commissie. Het voorstel-Ooninck Westenberg om over te gaan tot eigen exploitatie der gas- en waterleiding (waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten) werd uitge steld tot de volgende zitting. Het verleden jaar te Zandvoort op gerichte! Olympia-t'heater wordt met den meesten spoed, geheel gerestaureerd en her schapen in een ."kostbaar ingericht Olym- pia-palace, waar uitvoeringen op het ge bied van circus zoowel als spectacle varié zullen worden gegeven. Een drijvende schouwburg. Uit Nijmegen schrijft men aan de „Arnh. Crt.", dat het vroeger reeds vermelde plan van den heer Die Handt, den bekendlen im- pressario en ex-direoteur van een Italiaansohl opera-gezelschap te Amsterdam, om met een drijvenden schouwburg op den Rijn voor stellingen te geven, thans vaster vorm heeft aangenomen. Bestek en teekening zijn reeds ontworpen en gereed voor een vlot van twee naast elkander liggende scheepsrompen van ongeveer 200 meter lengte, met een plaats ruimte voor 2300 toeschouwers. Behalve tooneel en schouwburgruimte, zal het schip bevatten vertrekken voor artisten, badkamers, restaurant, foyer enz. 't Schip zal met het Italiaansche operagezelschap een kunstreis maken langs den Rijn, deels in Duitschland', deels in Nederland, en daarbij op 85 groote en kleine plaatsen ankeren tot het geven van voorstellingen. De werf in Millingen zou aangewezen zijn tot uitvoering van het schip. Het Lcidsche Studentencorps heeft in beginsel besloten over te gaan tot de stich ting van een eigen feestlokaal voor de maske- rade's en andere feestelijke gelegenheden. Het corps kwam hiertoe, omdat het Van der Werffspark langzamerhand te klein wordt voor do feestelijkheden bij de viering de<r lustra. En tooh is de groente duur! „Het loopt op do veilingen t© Loosduine-n nu werkelijk do spuigaten uit. De aanvoer van groeten is zóó enorm groot, dat de pri}- zen bespottelijk worden. Zeer mooi© salade koopt men voor 9 en 10 ets. een groote kom kommerben vol. Spinazie geldt 1 en 2 ets. de ben. Kelen of raapstelen werden gisteren verkocht voor 1 dubbeltje de duizend bos. Natuurlijk is er ook sla, meer geschikt voor export, voor f 3 en f 3.60 per 100 krop, maar dat is dan ook het puikje. Goede peen brengt flinke prijzen op en ook de komkommers, vooral dio uit do kassen, worden goed be taald. Dc vruchtboomen zien er kostelijk uit en .beloven veel. Tot blijdschap van vele bewoners onzer Oostelijke grensplaatsjes blijft do invoer van 2 K.G. vleesch in Pruisen vrij, met dien vor stand©, dat elk huisgezin niet meer dan 2 K G. mag invoeren. Uit bekendmakingen van de Duitsche belastingdirectie blijkt, dat tot

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2