0". 300. a4e Jaargang. Woensdag 11 Mei 1904. - BUITENLAND. FEUILLETON. ZIJN WELDOENER. AMERSFOORTSCH DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Par 3 maanden roor Amersfoortf L25. Idem franco per Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, j Ad verten tien, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 unr 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 8> Co. Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DHB AD VERTE NTliN Groote lAtéfs naar pl Yoor handel en het herhaald sircttUire. bevatténdé de voöriraaMen, wÜf( toegezonden. Politiek Overzicht China's onzijdigheid in den oorlog. Geen dag gaat er voortijl, of men vindt interviews vermeld, waarin vertegenwoordi gers van CShina en Japan bij Europeesche re- gceringcn hunne meening verkondigen over dc vraag of China onzijdig zal blijven in den oorlog, dio nu drie maanden tussoheu Rusland en Japan woedt. In al deze mede deelingen straa.lt dezelfde bedoeling door die om gerust te stellen. De Japanscbo gezant te Parijs, de heer Motono, beroept zich op de verklaring, die zijne regeering terstond in het begin van den oorlog heeft afgelegd, dat zij besloten is de onzijdigheid van Ohina to eerbiedigen. Hij 1 voegt er bij, dat Japan volstrekt niet wensoht 1 Ohina to zien intervenieeren. „Wij kennen d© sympathie van het Chineesohe volk voor Ja pan en wij wcnschen ons daarmee geluk. Maar wij hebben niets gedaan en wij zullen niets doen om te verkrijgen, dat deze sym pathieën er toe leiden, dat China uit zijno onzijdigheid treedt." De Ohineescho gezant, Swang-PaoKi, er kent eveneens, dat het Chiueesche volk sym pathie voelt voor Japan. „Dat is juist. Maar onze regeering weet wat zij wil en zal doen wat zij wil. En zij wil onzijdig blijven. Al was er oenige volksbeweging, dan ben ik overtuigd, dat de ambtenaren, die niet zoo zonder wapenen zijn als men schijnt te ge~ looven, die de baas zouden weten te wor den.'' Ook dc Chineesehe gezant te Berlijn, Yin Tsjang, heeft zich in gelijken zin uitgelateu. Maar toch wat minder optimistisch dan zijn Parijsohe ambtgenoot. Hij verklaarde, dat het zeer natuurlijk is, dat eene reeks be langrijke overwinningen te velde, zooals die aan de Yaloe, de Ohinoesohe bevolking zoo danig in opwinding kan brengen, dat het der regeering veel moeite zal kosten haar in toom te houden. Maar de regeering is vast besloten alle middelen, die haar ten dienste^ staan, aan te wenden om de bevolking kalm te houden, want zij ziet volkomen in, welke ernstige gevolgen eene inmenging van Ohi neesche zijde aal hebben. Onmiskenbaar zit bij al deze verklarin gen het streven voor om gerust te stellen. Maar of de beoogde geruststelling er door verkregen wordt, is eene andere vraag. Do oorlog is thans in eene phase getreden, waarin de. vraag- of China's onzijdigheid zal worden gehandhaafd, zich van eene geheel andere zijde voordoet dan in het begin van den oor log, nu drie maanden geleden In die drie maanden is het geloof in Ruslands overmacht aan telkens nieuwe schokken blootgesteld ge worden. Ter zee hebben de Japanners thans beslist het overwicht. En door de overwin ning aan de Yaloe opent zich het uitzicht, dat de insluiting van Port Arthur, aan de zeezijde reeds sints geruimen tijd een feit, nu ook weldra aan de landzijde zal zijn voltooid. Wat zal de uitwerking zijn van deze gebeur tenissen op de bevolking van China, die vroe ger reeds ondubbelzinnig, te kennen heeft gegeven, dat hare sympathie in dezen oorlog is aan de zijde van Japan? En zal de regie ring van China in staat blijven, de volks stemming ten gunste van Japan binnen de perken te houden? Aan den anderen kant zal ook Japan den terugslag ondervinden van den loop. dien de gebeurtenissen op het oorlogsveld nemen. Zal Japan, wanneer de zege aan zijne wape nen verbonden blijft, in staat zijn den toe stand te beheersahen, of zal het niet veeleer beheersoht worden door den toestand, zooals die zich zal ontwikkelen? En welke leiding zal Japan verder aan de gebeurtenissen, geven? Om zijne goede bedoelingen te too- nen, herinnert het aan zijne houding bij het begin der vijandelijkheden. Het heeft toen China geraden, onzijdig te blijven; het gaat voort met bet dien raad te geven. Maar tot hoe lang zal het daarmee voortgaan? Robert de Caix. een medewerker van het Journal des Débats, die door reizen in het verre Oosten den toestand daar persoonlijk kent, is van oordeel, dat de Japansche auto riteiten, door naar de in den aanvang van den oorlog afgelegde verklaringen te verwij zen, wel de officieel© waarheid verkondigen, maar toch slechts eene voorloopige waarheid. Om de werkelijke waarheid te bevroeden, moet men dieper doordringen in de onderne ming waarin Japan zich begeven heeft. Die onderneming is, het heeft dat vrij duidelijk te verstaan gegeven, de Russsen voor goed van den Grooten oceaan te weren. Maar het zal dat niet kunnen volbrengen, dan wan neer het kan beschikken over hulpbronnen in alle opzichten grooter dan zijne eigene. „Dat wil zeggen, dat het noodwendig, welke ook zijne tegenwoordige verzekeringen zijn, moot wenschen China mee tc sleepeu, zijne latente krachten te organiseeren, zijn opvoe der en zijn meester te worden. Dat is trou wens het einddoel, de grondgedachte van Japan's politiek, die het sints den Chineescli- Japanschen oorlog en de teleurstellingen, welke daarop volgden, als te bereiken doel aanwijst de hegemonie over de gele wereld". Wanneer dat het uiddoel is. dan kunnen er nog heelwat complicatiën uit dezen oorlog voortvloeien. Frankrijk. Volgens do door het ministerie van bin- nenlaudscli© zaken opgemaakte statistiek, is de uitslag der gemeenteraads-verkiezingen, dat in de hoofdplaatsen 1475 gemeentera den ministerieel en 837 anti-ministerieel zijn, terwijl 103 twijfelachtig zijn. In Parijs zijn bij de herstemming tot leden van den gemeenteraad' gekozen: 17 radica len en socialisten, 8 nationalisten en 1 onaf hankelijk republikein. Daar bij de eerste stemming 27 radicalen en socialisten, 25 na tionalisten en 2 onafhankelijke republikeinen gekozen werden, beschikken de radicalen en socialisten thans over 44 van de 80 plaatsen. Do vroegere nationalistische meerderheid is dus in eene minderheid verkeerd. Deze over winning is des te opmerkelijker, omdat de leus bij den verkiezingsstrijd zeer stellig was Voor of tegen het kabinet-ConibesVan het totale aantal stemmen in Parijs uitgebracht, hebben zioli 358,000 op republikeinsehe en 254,000 op nationalistische oaudiidaten ver- eenigd. Spanje. De Koning van Spanje is Zondag middag te Sevilla aangekomen en door de bevolking hartelijk ontvangen. Maar vooraf was er gezorgd een 57-tal personen, van wie men waarschijnlijk aannam, dat zij een wanklank zouden doen hooren in de hartelijkheid der ontvangst te verwijderen; onder hen warén de meest bekende anarchisten uit Sevilla, Je rez en Cadiz Oostenrijk. De gebeele zitting van de Kamer van af gevaardigden van den rijksraad werd giste ren ingenomen door do beantwoording van verschillende interpellation. Aan het einde van de zitting werd voorlering gedaan van oen schrijven van den minister president, moe doelende, dat de zitting van don Rijks dag is verdaagd. Rusland. Het Russische telegraaf-agentschap be richt; De autoriteiten bobben ©me mislukte poging ontdekt om de vesting Kroonstad in brand te steken. Men neemt aan, dat, als de ontploffing, die in de bedoeling Lag, ge schied waa, lallo in Kroonstad aanwezige voorraden ontplofbare stoffen vernietigd zouden 'zijn. Volgens ©en gerucht zou de brandstichter een Japansche agent rijai; maar hiervan ontbreekt de bevestiging. Men zegt, dat alle vreemde werklieden, die in het Kroonstadsche laboratorium werkzaam zijn, zullen wondien ontslagen. Het Russische tolegraaf-agentschap is ge machtigd, het bericht van vele buitenland- sclie bladen, dat te Beuder (Besaarabdë) on langs ernstige auti-semietische onlusten zijn voorgekomen, beslist tegen fce spreken. Vereenigde Staten. Staatssecretaris Hay heeft eergisteren met den president eene bespreking gehad' over de vraag of het geraden zou zijn c«i-oorlogs schip naar Nioetsjwang te zenden om voor de belangen van do vreemdelingen op te ko men gedurende den tijd, waarin de stad door de Russen ontruimd en door de Japanners niet bezet zal zijn. Verscheidene Amerikaan- sclio oorlogsschepen bevinden zich op twee a drie dagreizen van Nioetsjwang verwijderd. In de buurt van Tsjomoelpo is do Raleigh, de Helena en de Wilmington liggen bij Winds jan» en de Cincinnati ia naar Tsje- moelpo onderweg. Het denkbeeld der vestiging van een con sul der Vereenigde Staten te Antöeng, nu die stad door de Japansche troepen be zet is, vindt in Tokio geen bijval. Men is daar van meening, dat dit wel wat voorbarig zou zijn, omdat Antoeng ligt in het oorlogs gebied, waar voor 't oogenblik geen onzijdig heid bestaanbaar is. De oorlog in Oost-Azië. In een telegram aan dien Czaar meldt, stad houder Aletxejow, dat gisteren nacht de sporowegverbinding met Port Arthur is her steld. De telegraaflijn wordt weder in orde gebracht. Uit particuliere bron verneemt Reuter: Met het oog op het telegram van admiraal Alexejew, mededeelendo dat die spoorweg verbinding met Port Arthur is hersteld, loopt het gerucht, dat generaal Stössel de Japanners heeft verslagen en hen verjaagd heeft uit de nabijheid van den spoorweg. De generale staf heeft geen enkele beves tiging' van het gerucht ontvangen en ver klaart den terugtocht der Japanners als het resultaat van een optreden der troepen van Stössel of van die, door generaal Koeropatkin te Kaiping en andere plaatsen aan den spoorweg achtergelaten. Hoewel men volstrekt geen nauwkeurige inlichtingen heeft, gelooft men, dat het aan tal bij Pidse-Wo gelande Japanners overdre ven is en te zwak was om den spoorweg te bezetten en in gebruik te nemen, of wel dat de Japanners zich langs de kust hebben te ruggetrokken om zich to vereenigen met liet Japansche leger aan de Yaloe. Do Japanners heblxm er geen gras over laten groeien, om partij te trekken van het voordeel, dat zij door het forceeren van den overgang over de Yaloe hebben behaald. Den len Mei had de slag aan de Yaloe plaats, den 4en Mei landde het tweede Ja pansche leger bij Pitsewo en den 6en Mei namen zij Fengwanhyemg, dwt door de Ros sen zelf als hunne „tweede verdedijgingsstel- lingf" is aangeduid. Deze stelling is op last van den opperbevelhebber, generaal Koero patkin, ontruimd, blijkbaar omdat hij voor zag Fcngwantsjeng niet te kunnen behouden en wilde vermijden de Russen aan eeno der gelijke nederlaag als die aan de Yaloe bloot te stellen. De ontruiming van de stelling bij Fengwantsjeng schijnt in groote haast ge schied te zijn. Het schijnt, dat de Russen alle punten zullen ontruimen ten zuiden van Liaojang, waar generaal Koeropatkin over negen divisiën infanterie en 27 batterijen artillerie moet beschikken. Over Koeropatdriü's beleid schrijft de Temps, dat do Russische opperbevelhebber methodisch zijn plan volgt tot concentratie van de Russische strijdkrachten in Mand- ajoerije. „Bij zijne komst op het oorlogstoo- neel waren de Rusaisohe divisiën verspreid over eene reusachtige uitgestrektheid van Wladiwostok tot Port Arthur on van Oliar- bin tot ten zuiden van de Yaloe. Generaal Koeropatkin heeft zijne troepen vereenigjd, hij heeft ze rondom Liaojang bijeengetrok ken, en de berichten, die komen over het prijsgeven van Nioetsjwang en de inneming zonder strijd door de Japanners van Feng wantsjeng, toonen aan, dat hij zijn denk beeld verder uitvoert, zonder zich te laten storen hetzij door de nederlagen, in de laat ste dagen geleden door de Russische voor hoede, hetzij door de insluiting van Port Arthur. „Het is waarschijnlijk, dat generaal Koe ropatkin, wanneer hij van het begin der vijandelijkheden af de volledige leiding der operatdën had gehad, Port Arthur zou heb ben prijsgegeven, daarin den raad volgende van generaal Dragamirow. In de tegenwoor dige omstandigheden kan hij slechts zijne kanren van suooes in de streek van Liao jang afbreuk doen, door Port Arthur te hulp te komen. Die vesting is overigens goed ver sterkt en men zegt, dat zij; ruim van voor raden voorzien is. De verdediging van deze plaats kan, door een deel van de Japansobe strijdkrachten vast te houden, bijdragen tot het. succes van de operatiën, die zullen plaats hebben ten zuiden van Moekden." Hoe staat het in Port Arthur Men dacht, dat de vesting geheel afgesloten was. Feite lijk ia dat ook het geval geweest. In spijt van de Russisch o ontkentenis, is de haveningang in die mate versperd, dat er hoogstens nog torpedobooten kunnen uitloo pen. en tegen dezen wordt eene scherpe be waking door de Japanners uitgeoefend. De telegrafische verbinding is Zaterdag om half twee afgesneden. Geheel ve rijroken was daarmede echter do gemeenschap met den buitenwereld nog niet. Door mid del van poetduiven kon er nog gemeen schap onderhouden worden. De toebe reidselen daarvoor waren reeds lang van te voren gereed, en er schijnt een goede voor raad van afgerichte postduiven in Port Arthur te zijn. Thans worden wij verrast door de tijjding, dat de spoorweggemeenschap hersteld is en dat dit weldra ook het. geval zal zijn met de telegrafische gemeenschap De verklaring daarvan ia waarschijnlijk te zoeken in het laatst ontvangen bericht uit Sjanhaikwan, waaruit is op to maken, dat de Japanners ziah voorloopng niet druk maken met de in sluiting van Port Arthur aan de landzijde ea van de kust noordwaarts zijn getrokken onii, met de legermacht van Kuroki veree- den strijjd tegen de Russische hoofd macht voort te zetten. Di^is met bare orga- uisatie nog niet klaar, erekat versohaft den Japanners een voordeoi, dat zij door snel handelen zooveel mogelijk ziah ten nutte willen maken, Ov©r den oorlog te land zijn do volgende berichten ontvangen 3,jan-Uai-Kwan, 10 Mei. Hier loopt het gerucht, dat een ernstig gevecht heeft plaats gehad ten zuiden van Lioa-jang. De Russen trekken zich terug. Volgens een nader bericht, heeft liet eer ste Japansche legerkorps, dat de Russen op hun terugtocht van do Yaloe vervolgde, dezen gisteren twintig mijlen ten zuiden van Liaojang heeft ingehaald. Een ernstig ge vecht volgde. De Japanners brachten hunne kanonnen op haast onbeklimbare heuvels. De Russen trokken verder naar bet noorden terug. Eene divisie van het eerste legerkorps rukt op Nioetsjwang aan, waar zich nog 8lecoxDs ©on handvol Russen bevindt, Japan sche verken li ars zijn gezien op zes mijlen af stand van de stad. Negentien vrouwen, die uit Nioetsjwang bier aankwamen, bevestigen de ontruiming van de stad door de Rueeeu. Sjan-U ai-K wan, 10 Mei. (Chronicle). In drie divisiën inarcheerende, is bet tweede Japausdhe leger snel opgerukt om samen te werken met den strijdmacht van Kuroki. Het heeft de Russen met groot verlies ver slagen bij Wafungtien. l>e Japansche artil lerie wordt prachtig bediend. Petersburg, 10 Mei. Een telegram van generaai-majoor Oharkevitsoh aan den gene ralein staf van gisteren luidt; Op 4 Men be speurde een Russische patroniillo bij Siaogi- pusa, ongeveer 20 werst noordelijk van Ta- koesjan op den linkeroever van de Tajangho een Japansche afdeeluig, ongeveer een regi men sterk. Bovendien vertoonden zich op 6 Mei Japansche voorposten bij Sandoega, 8 werst zuidelijk van Salidsaipoedsa in het dal van Sedzihe. Noordelijk van Sedsibahc bij den mond van deee rivier bevinden zich, volgens mededeelingen van do Chineezen, in deijergon 20 tot 30 werst van de Tajangho, Japansche troepenafdeehngen, die samen on geveer drie regimenten infanterie sterk ziju. Petersburg, 11 Mei. Volgens telegrammen van den generaal-majoor Oharkowitech aan den generalen staf gaf op 8 Mei bet 75 man sterke Koreaansche garnizoen te Pjoekdong aan d© Yaloe, de wapens over aan een Rus sische patrouille. In de stad Pjoekdong werd ongeveer 700 pud proviand en fourage gevonden, welke voor de Japanners in voorraad waren ge houden. Op 9 Mei bezette een Russische patrouille de stad Pjoidangsir aan do Yaloe, twintig werst benoden Pjoekdong gelegen. Hier wer den aanzienlijke voorraden gevonden en vernield. Een Russische patrouille stiet 50 werst noordoostelijk van Pjoekdong op een vijan delijke afdeeliag, bestaande uit 200 kore aansche soldaten en 200 Japanners in Kore aansche uniform. De vijand had oen positie ingenomen op een Btihlo helling. Na een hevig geweervuur trok de vijand terug. Aan ROMAN VAK ALEX. RÖMER. Ellen was zoo wit als een laken geworden het papier beefde in haar handen. Dat kwam onverwacht en. het klonk raadselachtig verschrikkelijk. Het duizelde haar. Hoe kon ze nu dadelijk heengaanhier, waar al haar verlangen, alle schitterende vooruitzichten voor do toekomst haar bonden. Onwilligkeu- rig zuchtte zij luid: Miss Soott, die een 'boek had genomen on zich schijnbaar in de lering had verdiept, om haar niet te storen, kwam nu vol deelneming op haar toe. „Slechte tijding, miss Ellen? Met haar bleek, verschrikt gezicht reikte Ellen haar den brief. over. De dame las met klimmende verbazing. „Maar wat is uw broeder dan toch vooreen mensch," riep zij onwillekeurig uit. Ellen moest tot haar bitteren spijt beken nen, dat rij deze vraag moeilijk beantwoor den kon. Lij had altijd met lof van Leopold gesproken, rij meende, dat hij in een veilige haven was aangeland en toch, als zij het rich ernstig afvroeg: hoe beoordeelde zij dan eigenlijk zij» karakter? Zij wist van ouds. dat liij een groot egoïst was, die nooit onn anderen dacht. Haar moedor Suze, het mëdsje, dat hij uit haar stille, vreedzame omgeving had gelokt, boe had hij jegens haar gehandeld. Allerlei schaduwen, die zijn beeld verduisterden, kwamen haar te binnen, zij kon geen antwoord geven. „Ik vrees, beste Ellen, dat je moet gaan," zei miss Soott na een lange pauze. Ellen schrikte -rij rilde over haar geheele lichaam. „Ten minste voor een poosje, om mij met eigen oogen te overtuigen, wat er ge beurt en om alles te regelen," antwoordde zij dof. Natuurlijk ,maar voor oen poosje; we willen hopon maar voor een paar weken, niet waar?" zei miss Soott. Een gevoel van bitterheid maakte zich van Ellen meester. Zij. lid van het. zwakke ge slacht, moest den door eigen kracht verover den vasten grond onder haar voeten verla ten en rich op onzeker terrein begeven, in nood en zorgen, omdat haar brooder, die haar steun had moeten zijn, de zaken hope loos in de war had gestuurd. Wie kon zeg gen, wanneer rij kon terugkomen, als rij nu van hier ging wie wist wat inmiddels gebeuren zou - hier of daar. Maar het hielp niethoe meer rij nadacht, hoe meer rij voor zich zelf overtuigd was, dat rij moest gaan en dat het haar plicht was op zich te nemen, wat God beschikte. Verslagen naar lichaam en geest. zat. zij reeds eenige dagen later aan boord van het stoomschip „Vienna". Zij was nauwelijks tot zich zelf gekomen na dat nare bericht De noodige toebereidselen voor een lange afwe zigheid het afscheid van haar leerlingen, dat heel hartelijk en onder eon vlood van tranen had plaats gehad, hadden haar ge dachten echter in beslag genomen. Bij dit afscheid voelde zij, nu de bange vraag: wan neer, on öf zij zou kunnen terugkomen, zich aan haar opdrong, hoe zij hier thuis was en hoe hartelijk allen haar genegen waren. Nu was zij alleen; rij had hoofdipijn en kon niet 'beneden in, baar hut blijiven, waar het vjlarm en niet frisoli was. Zij' nam, haar donkeren regenmantel, trok die capuchon over het hoofd en ging op bet dek. Zij zou toch niet kunnen slapen, want nu bestormde haar de pijnlijke gedachte, hoe zij het thuis zou vinden. Zij zat in een tegen den wind beschut hoek je op een dekstoeltj©de zoo was klam het kolossale vaartuig gleedi in gelijkmatige be weging door dte golven, terwijl dé stralen van de maan blonken in het zog van de 9chroef. Zij zat ineengedoken, de koude nachtlucht deed baar brandend hoofd goedzij had het hier beter dan beneden. Het was stil op dek; de passagiers sliepen in do hutten, al leen de manschap, dio de wacht had, liep heen en weer cn riepen elkander nu en dan iets toe Zij gaf geen acht op wat er om haar Keen gebeurde; zij liet het hoofd op do handen rusten en staarde in de golven. Daar klonk de welluidende klank van een diepo mannenstem in haar oor cn kort daarop een jeugdige lach. Zij koek op. Aan haar rechterzijde, ecu paar stappen van haar af, stonden twee donkere gedaanten, die zich scherp af teekenden tegen de heldere lucht van den Septombernacht. De een was een groot, kraohtig gebouwd man; rijn houding was trotsch cn waardig. Een slappe vilten hoed bedekte rijn blonde lokken; rij zag zijn gelaat en profil. Scherp geteokende trek ken, een zachte, vriendelijke mond onder een blonden snor, juist speelde een lachje om dien mond, de kin daaronder breed en krachtig. Zijn metgezel leek jonger, hoog opgescho ten, langbeenig; rij zag rijn witte tanden, in den maneschijn glinsteren; hij leunde achte loos op de bank langs de verschansing. Zij slöegen geen acht op haar; rij spraken Engelsch. Zij had durven wedden, dat de oudste, hoe vloeiend hij de taal ook sprak, geen Engolsohman was. De jongste was klaarblijkelijk een zoon1 van Albion. Onwillekeurig luisterde rij naar heb ge sprek; de stem van den oudste klonk haar zoo sympathiek in de ooren. Zij spraken over "het heerlijke van een zuidelijk klimaatde jongeling zou zijn eerste groote reis doen met de boot. naar Genua cn den winter in Italië doorbrengen; een grootmoedig oom had" hem van reisgeld' voorzien. Hij werd niet moede do ander, die van gene rijde van den Oceaan, van Valparaiso kwam, en die de lialve wereld scheen te hebben rondge reisd, op allerlei wijzen uit te vragen. Hij scheen zeer onvoldoende voorbereid voor rijn reis naar Italië. De oudste was onvermoeid in 't antwoor den en in hot geven van goeden raad, £i lag iets flinks, beslist in elk woord, dat hij zcidc. Ellen luisterde met steeds grootore belang stelling. Hij ging nu naar Brussel, i^ar i ij zaken had te doen, dan later ook naar Ita lië de jongste gaf vol vuur te kennen, cat hij hoopte, dat rij elkander diaor weer zou den ontmoeten. Zij zaten nu beiden -'n haar onmiddellijke nabijheid, maar rij sloegen geen acht op haar; haar duistere gestalte kwam niet uit tegen den adhtergrond. De oudste wondde nu rijn gelaat ijjuar haar toe, dat door de maan beschenen wérd; het was een schoon, goed, vertrouwen wekkend ge laat. Vriendelijke, helderblauwe oogen, ecu hoog voorhoofd, omgeven door een weelderi- gen, blonden haardos. Hij had rijn hoed af genomen en d« frissche zeewind speeldie door rijn lokken. Ellen werd droomerig. Het luisteren naar het gesprek der mannen bad haar aan haar kwellende gedachten onttrokken, haar zor gen op den achtergrond doen treden en al lerlei beelden opgeroepen van het zonnige zuiden, van ceders, palmen en rozen. Een ongekend verlangen, een smartelijk gevoel van gemis overviel haar. O, on^ zoo vrij te rijn. als die twee daar voor haar, en de wereld te kunnen zien in al haar schoonheid van natuur en kunst, dat was genot! Haar horizon was steeds beperkt- geweest en zou nu misschien nog beperkter worden. Sinds rij vani Putney was heengegaan, had rij slechts sombore voorgevoelens. Langzamerhand werd rij dat zitten toch moede; rij wou graag opstaan, rondwande len of naar beneden gaan, maar die tweo jannen geneerden haar. Do eerste beweging van haar kant zou haar verraden als luister vink en dat vond ziji pi jail ijk. O nu stonden zij op; Goddank, rij gingen ergens andere staan cn keerden haar den rug toe. Zij sprong vlug op en rekte haar stijf ge worden ledematen uit. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1