"BINNENLAND. Russischo zijde sneuvelde een man en werden vier gewond. Zeven paarden werden gedood. Petersburg, 11 Mei. Een tologram van generaal Sacharow aan den genuralen staf van 8 Mei luidt: De Japanners zijn na de bezetting van Fengwansjertg, daar gebleven. Zij zonuen voorposten nit op den hoofdweg naar Liaojang en ter weerszijden van dezen weg. Kwandiansian, dat 70 worst zuid-ooste lijk van Tengwajisjeng Ligt, is op 5 Mei door de Japanners ingenomen. Volgens een bericht uit Tokio aan de „Dai ly Chroniclo" hebben do Japannors tusschen Kioo-lien-tsjeng en Feng- waug-tsjon 1363 Kussen begraven. Aan do gesneuvelden wérd militairo ear bewezen. Volgens cou bericht uit Nioetsjwang van 9 Mei zijn van de vijf regimenten, die zich hier bevonden, thans vier vertrokken. Het vijfde zou heden op marsch gaan, maar kroeg tegenbevel. Volgens een bericht, uit een bron, die tot dusver zeer betrouwbaar is gebleken, wor den thans Japanscho troepen bij Kai-tsjau ontscheept. De Kussen hebben verschansin- geu en forten bezet bij Anping, waarheen ook do' kanonnen van de forten van Nioe tsjwang zijn gezonden. Volgons* den gerucht zoudvii do Japanners 30000 man tollen. Volgens een niet boveetigd gerucht, uit inlandsche bron, trachten do Russen de Chi- noezen te overreden zich met hot bestuur van Nioo-tsjwaug te belasten in geval van ontruiming. De vreemde consuls zullen pro- t«toeren, als dit voornemen wordt uitge voerd. Do militairo raadsman van Yuan-shi-kai, kolonel Muonthe, zal hedenmiddag aanko men. Men meent, dat hij met do Russischo autoriteiten overleg zal plegen, die naar men zegt, ©r in toestommen Nioe-tajwang aan China over te geven. Het is zeker dat do Kusson met benden bandieten in verbinding staan en de inlan ders teiToriseeren. Do Russen hebben den Amorikaanscheu consul belet per telegraaf zich in verbinding te stellen met den gezant te Peking, dien hij over den tegenwoordigen toestand wilde raadplegen. Eerst na een krachtig protest van den consul kreeg deze toestemming zijn telegram to verzonden. Vele Japansche spionnen, als bodelaars vermomd, bevinden zich te Nioe-tsjwang. Zij hebben den verbindingsdraad vernield met do in de monding der Laao gelegde mijn Do toestand wordt steeds onpleizieriger. Blijkens oen keizerlijk besluit in de Staats courant van lieden gepubliceerd, is katoen verklaard tot oorlogscontrabaiule, op grond dat het bij do vervaardiging van ontplofba re stoffen kan worden gebruikt. Rusland heeft bij de mogendheden, die do conventiën van Den Ilaag en Genève heb ben geteekend, geprotesteerd naar aanleiding van het feit, dat de Japanners hebben ge schoten op een trein, die de vlag van het Roodo Kruis voerde. Uit Berlijn wordt bericht: De gezanten der grooto mogendheden te Peking hebben in de laatste dagen, wol is waar ieder afzon derlijk, maar toch in overeenstemming met elkander, opnieuw ernstige vermaningen tot de regecring gericht ten behoeve eener stipte inachtneming van de onzijdigheid door Chi na. Niet de houding van de Chineescho re- geeriiig heeft daartoe aanleiding gegeven, maar wel do overweging, dat do vorderingen van do Japanners op het oorlogsveld eene op- wiudondo uitwerking op do volksstemming in China zouden kunnen hebben. Do nieuwe Russische lecning, waar van do voorwaarden gisteren de keizer lijke bekrachtiging hebben gekregen, heeft een zuiver Franse h karakter. Daarom werden alle vreemde banken, ook de Russische, uit het consortium uitgeslo ten. hetgeen echter niet belet, dat niet-Fran- solie banken, zooals do Banquo Russo-Chinoi- se. een zeker deel van de leening zullen over nemen. Aan het hoofd van het consortium staan het Crédit Lyonnais en de Banquo de Paris. Do koers, waarvoor do leening wordt overgenomen, is bepaald op 98 pet. met do verplichting do stukken tegon 99A pet. aan het publiek aan te bieden. Do omloopstijd van do schatkistbiljetten bedraagt vijf jaar. Een openbare inschrijving mag niet plaats heb ben, maar men twijfelt er niet aan of binnen weinige dagen zal het geheolo bedrag van 800 millioen fre. door dc zeer krachtige cliën- toelo van het consortium zijn overgenomen. Binnen zeer korten tijd, zoodra deze schat kistbons in handen van liet Fransche publiek is do Russische regeering voornemens eene Duitsche groep financiers in den arm te nomen voor die plaatsing van 5 pet. schat kistbons, tot oen gezamenlijk bedrag van 700 millioen Do Duitsche groep zal door Neder- landscho en Belgische bankiershuizen ver sterkt worden. Tegelijk wordt bericht, dat de voorwaarden zijn vastgesteld voor eene Japansche ïeoning van 10 millioen p. st. in schatkistbons togen wne rente van 6 pet. en mei een omlooptijd van zeven jaren. Als bijzondere garantie wor den do inkomsten van de invoerrechten aan den dienst van deze leening toegewezen. Als contractoerende banken treden op de Specie- bank in Yokohama en do Hongkong- en Shanghai-bank. Maar de bankinstellingen van Louden en New-York zijn belangrijk be trokken bij het tot stand komen van deze Japansche leening. In Parijs vindt geen in schrijving op de Japansche leening plaat». Allerlei vDe oorlog tuascben Rusland en Japan heeft aan don kweekers te Nizza een schado- postje gebracht van twee millioen francs. vDo politie te Weenen heeft een bondo banknootcuvcrvalschers govangen genomen, dio in de laatste maanden een grcot aantal vaJsche biljetten van honderd kronen in om loop gebracht hebben. In de woning van de drio gebroede» Liebel. waarvan twee tande maker zijn en de derde fabrkant is, vond men 136 faLsificatiea Bovendien werd de vrouw van een lithograaf uit Agram gevau- geu genomen, dio beschuldigd i.s de falsificar ties naar Weenon te hebben gebracht. In 't geheel werden 17 arrestaties gedaan. vIn militaire kringen te Lissabon is Za- terdag groote ontroering gewekt door een treurige gebeurtenis, welke daar heeft plaats gehad en aan twee officieren het. loven ge kost heeft. Een soldaat werd door den krijgs raad veroordeeld tot 10 dagen arrest. Terwijl hij zich nog in de zaal bevond, waar de krijgs raad bijeen was, greep hij een geweer cn lo6te twee schoten op een kapitein en een luitenant, dio in de jury zitting hadden. Boido officieren waren op slag dood. De moordenaar bevindt zich in hechtenis. vTo Weenen is een bende valsobe mun ter» in hechtenis genomen. Er zijn zeventien personeu bij betrokken, onder wie mannen van naam. Te Agram had de bende een flink ingerichte werkplaats voor het maken van va lach bankpapier. vDe dochter van het slachtoffer van den afschuwelij ken te Aalst gepleegden moord, die als de verdachte werd aangewezen en voortvluchtig was, is thans opgespoord. Te St. Gilles beklaagde zij zich bij de politie, dat zij op straat beroofd was. Zij vroeg on derstand om zich naar Aalst te kunnen be geven. Zonder argwaan te koesteren werd hieraan voldaan. Zij stapte evenwel niet in Aalst af. Intusschen was zij door twee jon gelieden erkend, die depolitie waarschuw den met het gevolg, dat zij te Ostende werd opgevangen. Eeu woedende menigte van dui zenden menschcn stond de moordenares aankomst te Aalst op te wachten. Zij werd voor 't parket gebracht en daarop gecon fronteerd met het afschuwelijk verminkte Lijk harer moedei-. Zij toonde zich evenwel volkomen onbewogen. Do moord moet reeds eeuige maanden geleden gepleegd zijn. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 10 Mei. Ingekomen is een wetsontwerp tot het in beheer nemen van een gedeelte boord met jaagpad van het Groot Noord-Hol landsch- kanaal bij het Rijk. Drankwet. Dto beraadslaging wordt voortgezet over artikel 3 (de societeits-vergunningen) De heer Van der Zwlaag (repliek) houdt vol, dat de wet Voor alle personen go- lijk moet werken. Noch de minister, noch de heer Lobman hebben hem van gevoelen doen veranderen. Ilij ziet nog geen enkele reden om voor de groote heeren eene uitzondering te maken. Spr. komt op tegen de hier gevoerde verdediging voor het sociëteits leven. Hij ziet het nu er nog maar niet van in. Spr. houdt vol, dat de bepaling een premie voor overtredingen is en dat men nu juist pseudo-societeiten zal krijgen. Wan neer dronkaards een sociëteit willen vormen, kunnen zij het mot deze wet zoo gemakke lijk mogelijk doen. Do heer Van R a a 1 te is bereid den mi nister het Vrijdag gevraagde advies te ge ven. Spr. meent int-usschen dat de gestelde vraag eigenlijk geen vraag meer is. Men moet geen combinaties maken, zooals de minister deed, die in de praktijk niet of bijna nooit voorkomen. De winst die in een sociëteit ge maakt wordt, komt in de kas van de inrich ting, dus ten bate vau de leden, die daar door minder contributie liebben te betalen. Het staat dus vast dat sociëteiten vallen bin nou het kader van deze wet, evengoed als zij binn ai de grenzen der wet van 1881 waren getrokken. Voor sociëteiten gelden thans dezelfde verguniniugsbepalingen als voor tapperijen en zij tellen mee voor het maximum vergunningen. Bij deze wet gaat men evenwel de sociëteiten begunstigen en do reden daarvoor heeft de minister nog niet aangegeven, althans niet afdoende. Spr. zal zich gaarne vereenigen met het amendement van do heeren Bolsius en Jansen, om de be palingen betreffende het gelegen* zijn dier lokalen aan den bega non grond enz. uit do wet to lichten. Hij is ook voor gelijk rooht voor allen. Daarom is Spr. ook voor het amendement-Tor Laan c. s. De heer Brants bestrijdt mede de uit zondering, die worden voorgesteld voor de sociëteiten. Zij moeten vergunning hebben en moeiten dan ook maar ouder dezelfde be palingen gebracht, worden als de tapperijen en andere inrichtingen, waar alcoholische dranken worden gedronken. Spr. zal stemmen voor het amendement-Ter Laan. zoo mogelijk nog in verband gebracht met het auiende- ment-Bolsius. I>e heer Ter Laan (repliek) verdedigt nader het amendement, door hem en zijne partijgenooten voorgesteld en blijft opkomen tegen de bevoorrechting van een bepaalde categorie van personen. De heer De Savornin Lobman (re- pliek) houdt vol dat sociëteiten het aantal dra nkge legen heden beperken. Iemand die lid is xiui. eeu sociëteit gaat naar geen andere gelegenheid, waar sterkedrank wordt ver kocht. Of men in eene sociëteit drinkt of spoelt doet hier niets ter zake, want deze wet keert zich tegen do openbare dron kenschap. Hijl is er voor dat de sociëteit» vergunningen door Gedep. Staten zullen wor den verleend, omdat burgemeesters alsdan minder zullen kunnen knoeien. De heer T a 1 m a wijst er op. dat wordt het amendement-Ter Laan aangenomen de societeitsvergunningen weer door do burge meesters zullen verleend worden. Spr. heeft de ervaring opgedaan uit de discussie, dat er tweo groepen zijn waarvan de een zegt do sociëteiten moeten onder de scherpe bepalin gen der wet. vallen, terwijl 3e andere de scherpe bepalingen voor allen wil laten ver vallen. Onder die omstandigheden is eene principieele beslissing te nemen bij dit arti kel. Spr. geeft de voorsteller van het amende ment in overweging om het amendement terug te nemen, ten einde tot. eene zuivere stemming te komen. Of do vergunning door Ged. Staten of door den burgemeester wordt verleend, daardoor wordt do wet niet ver scherpt. Door aanneming van het amende ment zou de Kamer zich zelf in moeielijk- hoden kunnen brengen bij volgende artike- len. De heer Schokking (repliek) betoogt, dat men niet over het principe kan beslissen, zonder de zaak. in haar geheel te bespreken. Hij zou daarom eerst de quaestio der tappe rijen willen bespreken en dan die der socië teiten. Hij zou daarom wel schorsing van het debat willen voorstellen. De heer Heemskerk meent, dat het amendement geen voordeel geeft. Het is niet anders lan een motie Daarom adviseert Spr. niet tot schorsing van het debat, maar tot verwerping van het amendement. Verder vraagt Sp. hoe de minister van justitie dénkt over liet advies van den heer Van Raalte. Hij* acht het zeer goed mogelijk om aan societeitsleden drank te schenken, zonder dat de wet daar iets aan doen kan. Ieder lid kan b.v. zijn eigen bor- relflesch hebben en zich daaruit inschenken of laten inschenken. Dat zal men dan toch geen kleinhandel in sterken drank kunnen noemen. Dé heer Troelstra dankt voor den steun welke het amendement mocht onder vinden. Spr. constateert, dat de strijd ten slotte niet meer liep over het amendement, maar over bijzaken, waaronder men het amen dement poogde te begraven. Do voorstellers zullen op die poging niet- ingaan. Zij handha ven dus hun amendement. Voor uitstel zien zij geen enkele reden. De Minister van Justitie (de heer Loeff) meent dat de persoonlijke vrij heid zou worden aangerand, wanneer sociëtei ten gelijk wrfden gesteld met tapperijen. De Minister kan den heer Van Raalte niet toe geven, dat de rechtspositie der sociëteiten vaststaat. Laat men aannemen, dat de socië teiten onder de Drankwet vallen, is het nog de vraag of dit rechtens het geval is. Raad pleegt men den considerans van de wet en het begrip van art. 16, dan is het zeer de vraag of de sociëteiten vallen onder den kleinhandel in sterkendrank. Dat sociëteiten vergunning hebben en hebben aangevraagd is geen bewijs dat zij onder de Drankwet val len. Volgens den Min. is een sociëteit een lokaal of complex van lokalen, geheel ter beschikking gesteld van eene vereeniging van personen, ten doel hebbende gezellig verkeer. Een socrie- teit is een publiekrechtelijk rechtspersoon met bijzondere rechten. De vraag is nu of bij algeheele gelijkstelling van sociëteiten met gewone tapperijen de persoonlijke vrijheid niet te veel aan banden wordt gelegd. De wetgever heeft zioh op 'het standpunt ge steld dat hij niet moet zijn den censor luc rum, maar van den protector mores. Dé wetgever heeft zich te onthouden daar waar hij te maken heeft, met den gesloten kring der familie. De Minister zou het dan ook zeer gevaarlijk achten wanneer men de socië teiten nog meer gelijk ging stellen met tappe rijen. Daarmede gaat men een gevaarlijken weg op. Wat zou dan beletten dat de wetge ver zich ging bemoeien met nog meer parti culiere zaken. De Minister van Binnen 1. Za ken vraagt of het geen verzwaring is, dat nieuwe sociëteiten hunne vergunning moeten gaan vragen aan Ged. Staten en niet bij B. en W. Is het nu geen inconsequentie in het amendeanent dat een privilegie te noemen? De minister herinnert er nogmaals aan, dat het doel der wet is clan destic netn drankver- koop tegen te gaan. Nu staat dé wet in het vervolg tegenover die sluwe ontduikers en te genover de zoogenaamde hotelhouders, die nu in het vervolg vergunning noodig zullen heb ben. Nu is het te voorzien, dat die ontdui kers zich zullen werpen op de sociëteiten. Daartegen heeft do Regeering willen waken. Do minister bestrijdt voorts het betoog van den lieer Van Raalte. Er is volstrekt niet uitgemaakt, dat die gemeente-wetgever het recht heeft zich met sociëteiten en andere besloten gezelschap te bemoeien. De minister betoogt ten slotte, dat amendement niet aan te nemen, omdat het gevaar der pseudo-societeiten daardoor zou toenemen. De heer Van Raalte, de Minister van Justitie en de lieer Brants repli- oeeren. De laatste Verklaart, gehoord) de mi nister, thans tegen het amendeanent te zul len stemmen. De heer D r u c k e r vraagt nog eenige toelichting, want de beide ministers hebben de zaak nog onduidelijker gemaakt. Hij vraagt, zonder omhaal van woorden en hoopt dat de regeering even kort zal zijn wat er in deze wet veranderd wordt, ten aan zien van de sociëteiten vergeleken met de be staande wet. Het komt hier niet aan op ver- koopen met of zonder winst, maar op ver- koopen De Minister van Justitie ant woordt dat dit ontwerp zich stelt op het standpunt van de practijk der oude wet. De strafbepalingen geklen nu ook voor den ver koop van sterken drank in do sociëteiten. De lieer Drucker dankt den minister voor dit categorische antwoord. De heer T.^l^n a zegt dat twee leden van de Commissie van Rapport vóór, en twee le den tegen het amendement zijn. De beraad slaging wordt besloten en hei amendement verworpen met 50 tegen 43 stemmen. Tegen stemde de .rechterzijde met de hee ren Mees en van Karnebeek (van links.) Voor stemde de linkerzijde met do heeren Aalber- se, Bolsius, Jansen Staalman, Pastoors en Soret (van rechts.) Besloten is alsnu dat Gedep. Staten ver gunning zullen verleenen voor sociëteiten. Heden te 11 uur voortzetting. Drankwet. Voorgesteld amendement. De heeren Ter Laan, Hugenholta, Van Kol, Melchers, Schaper en Troelstra stellen voor in art. 1, sub 6 de woorden 2 deciliter te vervangen door vijf deciliter. Berichten. - Do Staatscourant van Woensdag 11 Mei 1904 bevat de volgende Koninklijke Besluiten benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij do kantongerechten to Breda, ter standplaats Breda, mr. W. M. Viascher, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten to Rotterdam, voor de kantons Rotterdam I, II en III, Gouda en Schoonhoven, ter stand plaats Rotterdam; benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Utrecht, ter standplaats Loenen, G. Fikkert, oandidaat-notaris te Zwolle; benoemd tot rechter in de rechtbank te Almelo jhr. mr. P. L. va.n Meeuwen, thans ambtenaar van het O. M. bij het kantonge recht te 's Hertogeixbosch.; benoemd tot controlocrcnd geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank G. A. W. F. Losocaat van Nouhuis. oud-officier van ge zondheid '2e kl. bij de landmacht en L. A. C. van Wely, oud-officier van gezondheid 1ste kl. bij do marine; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde mejuffrouw Marianne Zeehandelaar, di rectrice van het Ned. Israëlitisch meisjes weeshuis te Amsterdam; benoemd tot broeder in de orde van den Neder 1. Leeuw Th. G. van der Meulen, Friesch letterkundige to Bergum; op verzoek eervol ontslagen als leer aar aan de rijlks-hoogere burgerscholen te Heerenveeai en Mètppel mr. P. O. Andrea©; benoemd tot leeraar aan de rijks H. B. S. te Groningen M. J. de Boer, aldaar; benoemd tot lector bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universi teit te Groningen, tot het. geven van onder wijs in de nieuw-Fransche taal- en letter kunde C. E. M. Pernot; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Muiden G. A. Niewhuis Ruys; benoemd tot lid van den Militairen Pen sioenraad het lid van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren dr. J. Coert, oonsul- tccrend arts te 's Gravenhage; voor het geval van ontstentenis, ziekte of afwezigheid van den gouverneur der resi dentie is voor de waarneming van diens be trekking aangewezen do generaal-majoor jhr. Ia F. A. van der Goes, command ant der le divisie infanterie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn heden om half een op Het Loo aangekomen. Op het perron waren de bur gemeester, dr Pot en de heer Loudonvoorts was er een talrijk publiek. Het koninklijke echtpaar begaf zich in eeu gesloten rijtuig naar 'het paleis. H. M. droeg een grijs oostuum. De treingeleider was de inspecteur Jorissen. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 7 Mei jl. 'bij de betaalmeesters in kas was t 2,189,711.94, en dat op denzelf den dag door de Nederlandsche Bank, inge volge art, 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 11,219,652.93. De Drankwet. Uit goede bron wordt het „N. v. d. D." medegedeeld, dat do katholieke Kamerclub Maandag besloten heeft genoegen te nemen met de wijzigingen, dooi- de regeering aangebracht in art. 1 der Drankwet, en in verband met dat artikel. Ook de club dei- Unie-Liberalen vergader den dien avond. Vau deze zijde zijn nog amendementen te wachten op de regeerings- wijzigingen. Prof. dr. Hugo de Vries is dezer dagen benoemd tot buiten landsoh lid van de „Nar tional Academy of Sciences" te Washing ton. Het lidmaatschap van dit lichaam wordt in Amerika beschouwd als de hoogste weten schappelijke onderscheiding, welke iemand daar kan ten deel vallen. N. v. d. D. De heer W. F. Andriessen, oud-hoofd redacteur van „De Telegraafis benoemd let hoofdredacteur vau de „Alkmaarsche Ct.'"; tot welk blad hij reeds geruimen tijd iu bet-rekking stond. - De heer Evers, ingenieur bij* de Am- sterdamsoho waterleidingen, herdacht heden onder groote belangstelling den dag, waar op hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de toenmalige duinwater-maatschappij. Onthulling van een gedenk- t e e ken. Een vrij talrijke schare had zich Zondagmorgen vereenigd op het kerkhof „Vredenhol' aan den Haarlemmerweg, om de onthulling bij te wonen van den gedenk steen, namens leden en oud-leden der Vrij metselaarsloge „Post Nubila Lux geplaatst op het graf van wijden dén Meester van Eer dier Loge, den heer R. C. d'Ablaing van Giessenburg. Het gedeukteeken bestaat uit een staan- den steen, in de driehoekige fries de attribu ten der vrijmetselarij, passer en winkelhaak dragend, eu het geschrift voerend,,Hier rust Rudolf Charles d'Ablaing van Giessen burg, Meester van Eer der Loge „Post Nu- lila Lux'' en met hem zijn trouwe gade Jose phine M. A. Luken", bonevens de jaartallen 1826 en 1904. Door den minister van koloniën is G. Veen, gesteld ter beschikking van den gou verneur van Suriname, om te worden be- •noonidi tot tijdelijk ploegbaas-spoorlegger bij| de Koloniale spoorwegen, in die kolonie. De Koninklijke vereeniging van ge- pensionneerde officieren van het Nederland- sclie leger hield gisterenmiddag liaro jaarlijk- sche vergadering in de zaal' Diligentia to 's Gravenhage. Do voorzitter, ge pens. gener aal-ma j oo r Stoop, opende de vergadering met zijne vol doening uit te drukken over het aanvanke lijk herstel van H. M. de Koningin, Be schermvrouw en Z. K. H. den Prins, Eere voorzitter der vereeniging (applaus) en stel- do voor, als blijk van belangstelling, een telegram vau gelukwensohiug naar het Ko ninklijke Echtpaar af te zenden, waartoe besloten werd. Hot jaarverslag en de rekening en ver antwoording werden goedgekeurd. Besloten werd de uitkeering van dén bij slag ook dit jaar weder te doen plaats heb ben en het bestuur wederom een onbepaald crcdiet te verleenen om hulp en steun te kunnen bieden waar noodig en raad.aam. Bij acclamatie werden als bestuursleden herkozen de heeren generaal-majoor Hai ti us. adjudant i. b. d. van H. M. (ondir-voor- zitter en majoor Mooijoart (commissaris.) De Nederlandsche Ba-nk. In de gisteren gehouden algemeen© vergadering van de Ned. Bank werden herkozen tot direc teur de heer mr. C. H. van Tienhoven en tot commissarissen do heeren W. A. baron vau der Feltz, H. H. Bcels cn. W. J. Spren- ger. Voorts werden gekozen tot commissarissen de heeren mr. N. G. Pierson en mr. W. H. de Beaufort. Blijkens het uitgebrachte vei'slag is de Bank vertegenwoordigd in 103 plaatsen, en wel door: 18 agentschappen, 68 correspon dentschappcn lsto klasse, 12 oorrespondent schappen 2de klasso en 3 correspondentschap pen 3de klasse, benevens de hoofdbank t< Amsterdam en de bijbank te Rotterdam. De directeur-generaal der posterijen telegraphie brengt* ter kennis van belanjj hebbendén, dat: A. aian het oorlogsschip „Friesland", ii plaats van naar Algiers17 Mei e. k met den trein van 6.34 a. van Amsterdaa naar Antwerpen, brievenmalen zullen wordei verzonden naar Malta, 15 Mei e. k met den trein van 4.10 a. van Amsterdan naar Emmerik B. aan het oorlogsschip „Nautilus" de na volgende brievenmalen zullen werdén ver zonden a. naar Santa Cruz de Teneriffe, 14 en 3 Mei e. k., met den trein van 7.2 m. van Am sterdam naar Antwerpen; 20 en 23 Mei en 3 Juni e. k., met det trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Ylii siugen b*. naar Las Palmas (Gran Canaria), 11 14, 18, 26 en 29 Juni e. k., met den trei* van 7.2 m. van Amsterdam naar Antwei pen c. naar Cadix. van 12 Juli af tot en met Augustus e. k., eiken Dinsdag en eiken Vri dag. met den trein van 7.2 m. van Amster dam naar Antwerpen. Indien belanghebbenden hunne brieven andere stukken in de aan genoemde oor logs schepen te verzenden brievenmalen wenscthe< opgenomen te zien, worden zij uitgcuoodig ze te voorzien van twee elkander snijdend lijnen over het- geheele adres, loopend© vai den eenen hoek naar den anderen. Brieven en andere stukken voor meergi noemde oorlogsschepen, welke niet van des aanwijzing voorzien zijp, zullen langs de gewonen weg naar hunne bestemming wor den verzonden. Een nieuw Postkantoor t Rotterdam. Men schrijft uit Rotterdai aan het Hbld. „In de jongste zitting van den Raad is voe de leden ter visie gelegd een correspondent tusschen liet Dagelijksch Bestuur en den d recteur-generaal der Posterijen, over aankoc van grond voor een nieuw Post- en, Telegraa kantoor. In modcdeclingen omtrent den ii houd dier correspondentie werd niet geti den. Bij informatie vernamen wij echter het vo gende. Aanvankelijk had de directeur-gen raai het oog laten vallen op den grond, d door het dempen van de Blaak zou ontstaa Daarop is evenwel door B. en W. geantwooi dat vooralsnog aan het dempen der Blaa niet Werd gedacht maar dat, zoo dit al mod geschieden, de aldus te verkrijgen terreine zulk eeu waarde zouden vertegenwoordigen dat zij voor het beoogde doel waarschijn li niet in aanmerking zouden kunnen komen. B. en W. hebben toen de aandacht van de dir. generaal gevestigd op de verder te den pen Cool vest, ongeveer naast het gebouw d< Academie voor beeldende kunsten eu techn sche wetenschappen een plaats die uit ee oogpunt van gemeentebelang zeer goed gek zen mag worden geacht, omdat daardoor c voordeel ige wijze onteigening vanwege he Rijk in eens do onoogelijke buurten tu schen den Coolsdngel en de Weste Wage) straat, die behooren tot het donkerst Rotte dam en wel te ©eniger tijd, en dan ten kost van groote sommen, door de gemeente opgi ruimd moesten worden, zouden zijn te ve: wijderen. Naar het schijnt is de Kamer van Kooj handel evenWel van meening, dat daardoc het post- en telegraafkantoor te veel uit h< centrum zou worden verwijderd. Zij moe zioh althans op dien grond ten sterkste l< gen dit plan verzet hebben. Een plan om hét postkantoor te brenge ter plaatse van de tegenwoardige Lutherscb kerk is eveneens op financieel© bezwaren a gestuit. Vooralsnog bestaat er dus nog geen kaï op do verwijdering van liet tegenwoordig gebouw." Een openluchfc-vergaderinj De van het Hersteld Algemeen Ned. Werk liedenverbond uitgaande openluohtmeetinj op Donderdag 12 Mei (Hemelvaartsdag) 's ns middags 1 uur op het landgoed „Huize Te Donk" te Bolnes te houden, zal gewijld zij aan de bespreking der verkiezingen voor d Provinciale Staten. De heer D. de Klerk, voorzitter van he Verbond, zal naar de N. R. Ct. meldt, d openingsrede houden. Voorts zal het woon gevoerd) worden door de heeren mr. D. Fock F. Lieftinok en J. B. Verhey, leden de Tweede Kamer, en door de heeren Th. di Rot en J. van As Jr., leden van het bonds bestuur. Laatstgenoemde zal de sluitingsrak houden. Het harmoniegezelschap „LJsselmoö de's Harmonie" en de Rotterdamsche Werk lieden-mannenzangvereeniging „Harmonie" zullen uitvoeringen geven. In de door het bondsbestuur verspreid* oproeping voor de meeting wordt er op gewe zen, dat, met het oog op den ernst der veT kiezingen voor de Prow. Staten, vooral in vei band met het ingediende ontwerp-Tariefwet waardoor, bij aanneming, de meeste door d« arbeiders dagelijks zeer veel gebruikte arti kelen zwaarder zullen worden belast, he dringend noodig is, dat de arbeiders niet on bekend zijn met het groote belang, dat zi hebben bij de aanstaande Staten-verkiezin gen. De veilingen van bloembollen zijn tus schen Haarlem en Leiden en Wassenaar ei Naaldwijk in vollen gang. Over hot algemeei zijn de prijzen laag, uitgezonderdi exquisi soorten en Verscheidenheden. Kievitseieren. Uit Oldeboon (Fr.) schrijft men: „Het eierzoeken, dat thans weer achter dei rug is, heeft dit voorjaar veel opgeleverd. Se dert het vervoeren van kieviten strafbaar if gesteld on do sluiting van de jacht op water wild met slagnetten is vervroegd, neemt het getal watervogel© van jaar tot jaar toe.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2