KOLONIËN. BINNENLAND. vereenigen met dat van Oku en dat dan een gezamenlijke aanval zal worden ondernomen. De beide Japansclie legers zullen te Hait-s- jeng, op de lijn van Port Arthur naar Moek- den. ten zuiden van Liaojang en op ongeveer gelijken afstand van Liaojang en Nioetsjwang gelegen, met elkaar gemeensdb&p krijgen. Men gelooft, dat het leger van Oku snel op rukt naar Haitsjeng met achterlating slechts van voldoende detachementen om den ver- bi ndingsweg open te houden tegen een aanr val van de troepen uit Port Arthur. Onder deze omstandigihedeu wordt niet verwacht, dat een beleg van of aanval op Port Arthur thans zal worden ondernomen. De Japanners schijnen besloten te hebben Koeropatkin te dwingen tot een algemeenen veldslag voordat zijne versterkingen aanko men. De inneming van Port Arthur is dus vooreerst niet van liet meeste gewicht. KuroTci zet zijne concentratie voort to Pengwantsjcng, maar hij" heeft eene sterke voorhoede naar Haitsjeng vooruit gezonden, om in staat te zijn zich met Oku's leger te vereenigeu zoodr dit daar komt. Koeropatkin zal geen slag aannemen, voor dat hij weet in groote overmacht te zijn tegenover do gecombineerde Japansclie legers. Zoolang dat niet het geval is, zal hij naar Moekden teruggaan en zelfs, indien dat noo- dig mocht zijn, naar Charbin. En onder de gunstigste omstandigheden zullen de Japan ners Charbin bezwaarlijk kunnen bereiken vóór de laatste week van Juni, wanneer Koe ropatkin zijn tweede houderdduizeudtal in het. veld zal hebben. Of van militair standpunt een ernstige aanval op Port Arthur geboden is, is ecno vraag, die aan ernstige» twijfel onderhevig is. De Köln. Ztg. 9Chrijft daarover: „V<>or zoover do operation te landl In aan merking komen, moei men daaraan twijfe len. want daartoe zouden sterkere Japanscho krachten noodig zijn, die beter gebruikt zou den kunnen worden tegen het Mandsjoe- rijsehe leger. Port Arthur heeft als vesting voor den landoorlog eene geringe beteekenis, omdat, zijne verbinding met het achterland over do zeer smalle tong bij Kintsjou loopt, die tegeu een eventueelen uitval van de be zetting van Port Arthur door eene betrek kelijk zwakke troepenmacht te beveiligen is, omdat de flanken door de vloot belieersoht worden. Ook als vlootstution heeft de ves ting zeer ernstige gebreken, die bovenal ge logen zijn in den nauwon haveningang en in de mogelijkheid om de binnenhaven op ver ren aftand onder vuur te nemen. Daarom heeft reeds voor 20 jaren luit.-kolonel Wag ner bij zijne ontwerpen tot landsverdediging voor do Chincescho regeering aan Port Ar thur de geschiktheid ontzegd om een hoofd station voor do marine te worden. Nu ligt in de haven nog do rest van de Russische vloot, die do Japanners trachten te vernie len, omdat met haren ondergang ook door liet verschijnen van het Oostzee-eskader op het oorlogstooneel de Japanscho heerschappij ter zoe met meer is te veranderen. „Maar er is een politiek moment, dat dringt tot den aanval op de vesting. De ver overing van Port Arthur was in den oorlog tegen China de eerste groote daad van het Japansohe leger, Waardoor het zich alge meen aanzien verwierf. Dit ten koste van bloed verkregen punt moesten de Japanners weer prijs geven onder de pressie van do mogendheden en daarna moesten zij toezien dat het onder den dekmantel der verpachting overging in handen van Rusland, dat er een stouivnunt voor zijne heerschappij over Mand- sjoerijc van maakte. In Japan is de herinne ring aan deze nederlaag steeds als eene bran dende wond ondervonden, en het geheelo volk koestert het verlangen om zijne vlag weder zegevierend op de wallen van de ves- tiu gtc zien waaien. Dezen factor moet men in aanmerking nemen, en naar alle waar schijnlijkheid zal hij een beslissenden invloed hebben op de besluiten van het Japansclie opperbestuur." Over de Japansclie operatiën wordt be richt Petersburg1J( Mei. Een telegram van go- neraal-majoor Oharkewitsj aan den generaion staf luidt: Den 12en dezer naderde een Ja pansclie afdeeling, bestaande uit ongeveer 1000 man infanterie en twee eskadrons cava lerie, liet station Poelandiau, waar onbetee- kenende sohado w^rd toegebracht aan den spoorweg. De porsonentrein uit Daluy moest tèugkeeren. Tegen den avond trokken do Japanners terug. Het station Wafandiau werd te 12 uur in den nacht van den 12e op den 13e gesloten. Poelandiau werd 's nachts door zoeklichten van de Japansclie schepen, dio voor Port- Adams lagen, beschenen. Den 13en dezer werden Japansche troopcnafdeclingeu in den omtrek van Poelandiau en Manioeheferle, op 12 wersten ten oosten van Bioejan, gezien. Tusschen Saimadsa en den pas op den grooten weg naar Feng-wang-tsjeng, hebben Chincescho benden een overval gedaan op een Russische» veldpost. Bij het station Jantai is een groote Tsjocngoezenbeude gezien. PeterslmrgMei. Eeu telegram van ge- ncraal-majoor Pflug aan den minister van oorlog beriaht: Den 13eu dezer ontruimden de Japanners Kwandiansian. Langs de Ta- jangho rukte een ongeveer 1 divisie sterke vijandelijke colonne naar Sioelitsjan op. Vol gens ingekomen berichten zijn in hot noorden bij Taboesjan eveneens belangrijke strijd krachten samengetrokken. Den llon dezer rukte een Japanscho co lonne uit Feng-wang-tsjeng naar Liaojang op. Do Koreanen vernielen de telegraaflijnen tusschen Kentsjen en Sentsjen. Sjanhaiku-an, Uf Mei. Het gerucht loopt, dat de Japanners Sioejeng bezet hebben na een hevig gevecht. Omtrent Rusland's veldtochtplan heeft een Russisch officier te Nioetsjwang, dio zijn naam niet genoemd wilde hebben, aan een oorrespondent van Reuter gezegd, dat het plan der Russen is zich naar Charbin te rug te trekken en daar te blijven totdat do versterkingen zijn aangekomen. Daarna zal in don nazomer een snelle en beslissende veld tocht naar het Zuiden worden gedaan. Over d« stemming der bevolking heeft generaal-majoor Pflug naar Petersburg bericht, dat volgens do tijdingen van de grenswacht en van zendelingen in Dapadsiad- se, gelegen 40 weret ten noordwersten van Kwantsjcnsi, een tegen de Russen en de Christenen gerichte opstand wordt voorbe reid. De Amerikaanscho kruiser New-Orleans'' met den ühout-bipnacht Sticking aan boord, is gisteren van Sjanghai te Tsjifoe aangeko men. Mogelijk zijn dc Vereenigde Staten voor nemens aan te dringen op de onzijdigheid van Nioetsjwang na dc ontruiming van do stad door de Russen. De „New Orleans" heeft te grooten diep gang om de Liao op te stoomeu. Allerlei Iustitut colonial interna tional O]) Dinsdag 17 Mei e. v. dagen vergadert te Wiesbaden het „Institut colonial international", dat in 1901 te 's Gravenhage on in 1j03 te Londen zitting hield. Als voorzitter fungeert Z. H. Hertog Jo- bann Albrecht zu Mecklenburg, als vice-pre sidenten de hoeren. Do Martens (Rusland), hh G. Pierson (Nederland) en Vohsen Duitse» iana;, als secretaris-generaal de heer Cam. Janssen (België). Do punten van behandeling voor doze zit- ting zijnKoloniale wetgeving, rapporteur de heer Chaillcy-Rert (Frankrijk)Het mijn wezen in de koloniën, rapporteur de heer P. d© Valroger (Frankrijk); Irrigatie in de koloniën, rapporteur de heer J. W. Post (Ne derland) Koloniaal ouderwijs, rapporteur de heer Froidevaux (Frankrijk); Kapitaal en kolomen, rapporteur dr. Scharlach' (Duitch- and); Financieel» verhouding tusschen ko lonie en moederland, rapporteur de hoer M. Chotard TFrankrn'-"' Emigratie, rapporteur Staatsraad Bodio (Italië). vDe lijkdienst van Stanley zal Dinsdag aanstaande plaats hebben in de abdij van Westminster. Denkelijk zal het lijk daar ook worden bijgezet naast dat van Living stone. v— Die Fransche philosoof „Gabriël Tarde. lid van het „Institut" en hoogleeraar in do nieuwe^ wijsbegeerte aan het. „Collége de France", is overleden in den ouderdom van 63 jaren. Hij trok aanvankelijk rechtsgeleerde liet. eerst de aandacht dooi- zijne werken over criminologie. Van zijn wijlsgeerige werken i9 het meest bekende ,,les Lois d'Imitation". v Te Munchen-Gladbach zal van stads wege een zon- en luehtbad worden opgericht. vDe hoeren Suzuki en Iida te New- York betaalden een paar weken geleden vijf tien duizend gulden als vracht voor ©en zending planten uit Japan. Dit moet de grootste zonding zijn die ooit Now-York van Japan bereikte. vDe landverhuizing onder de Ieren is afnemende. In 1883 verlieten 108.724 hun land, verleden jaar slechts 39.789, en onder dozen velen, niet in Ierland geboren. Men wil hierin een algemeene verbetering dor levenstoestanden op het „groene eiland" zien. v Te Krefeld heeft het personeel van do electrische tram het werk neergelegd. De beambten verlaiigcn een kleine loonsverbe tering, meer vrij© dagen ©n betere verdeeling va-n d© diensturen. v— In Dencmarkou is een staking uitge broken in de ijzeir-nijiverheid. De twist tus schen patroons en arbeiders ontstond zes weken geleden te Helsingör, waar de arbei ders een minimumloon van 45 ore verlang den, dus 8 ore meer dau zij hadden. Het bestuur antwoordde, dat het onmogelijk was aan deze eischen te voldoen in verband met de slecht© tijden. Integendeel zou zij hoogst waarschijnlijk genoodzaakt zijn het loon te verminderen. Dientengevolge legden de ar beiders het werk neer en sedert dien tijd werd geen enkele poging gedaan het geschil bij te loggen. Daarop volgde het besluit van dc patroons in de ijzer-nijverheid oan den 20. Mei alle arbeiders te Helsingör te ont slaan, indien deze niet van hun eischen af zagen. Mocht dit geen gevolg hebben, dan zullen 14 dagen later de arbeiders in genoemde nij verheid in het gehoele land ontslagen wor den. Helpt ook dit niet, dan zullen de werk plaatsen van de slotenmakers, hoef- en wagen smeden, eveneens gesloten worden. Gebeurt dit, dan worden daardoor 15000 arbeiders werkeloos gemaakt. Op het oogenblik is het niet waarschijnlijk, daar het geschil op vre delievende wijze uit den weg geruimd zal kunnen worden. vAden ia verklaard tot een door pest besmette haven. vOp den Mooit Salève is, volgens een bericht uit Genève, een Dresdensch student van een stellen rotswand te pletter gevallen. vIn Cornwall beweerden de boeren eeni- gen tijd geleden in alleu ernst, dat liet Mar- conistation voor draadloozo telegraphic te Poldihu aldaar regen veroorzaakte, en thans wordt te Fraserburgh, in Schotland, waar een nieuw station is gevestigd, hetzelfde be weerd. „Daily News" stelt nu voor, eens te be proeven, of die beschuldiging gegrond is, door op een plaats in I^ypte, waar het nooit regent, een station voor draadloozo telegram phie te vestigen, de inlanders van parar pluies te voorzien en dan Marconi aan den gang te laten gaan zoo hard hij maar kan. OOST-IN Dl Uit Koet a-Radja wordt dato 12 April aan de Java-Bode geseind: De le luitenant der maréchaussee F. Dar- lang overviel in Geumpang eene vijandelijke schuilplaats, waarbij sneuvelden en in onze handen bleven Teungkoe Braliim Montaseb, Imeum Ripin van Soedjoen met zijn zoon en zestien volgelingen. Buit werden gemaakt een karabijn M. 95, twee Beaumont- en twee tromplaadgeweren, drie revolvers en veel blanke wapens. Ln Panteh radja kwam de le luitenant der infanterie A. II. Bennewitz in aanraking met de benden van Nja Moeda, die 8 dooden met hunne wapens in onze handen lieten. Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden is on der dagteekening van 6 April het volgende telegram ontvangen Van colonne-Van Daalen overleed aan be komen wonden de Europeesch sergeant Van Zijl. Niet levensgevaarlijk gewond Europee- sche sergeanten Bmondt, Sauer, Baak en Odorter. Aan bekomen wonden overleden kapitein Caxnpioni. Java Ct. Birakim Tokoe Montasië u, volgens het Bat. Nbld., gesneuveld. Hij vos een lid van het oeloëbalangsgeshtiu eer V Moekims Montasië, een onzer onverzoenlijk- ate vijanden, neef van den voormaligen oelee- ba lang Toekoe Rajoet Tjihik kampong Ba- roe. Hij was gehuwd met do dochter van den vorigen oeleobalang Toekoe Moeka Le- man. Zijn vijandige houding was een gevolg van het bij ongeluk doodschieten van zijn broeder Toekoo Doelah door een patrouille van Panteh-Karang. Voortdurend trachtte hij ons afbreuk toe te brengen en steeds trad hij; stoutmoedig op bij Sarnalaugan was ook 'hij weder de ziel van het verzet. Na den val daarvan zwierf hij weder rond en trachtte onze patrouilles afbreuk toe te brengen, totdat hij: nu einde lijk voor goedonschadelijk werd gemaakt. Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Chiderhoorigkodën is onder dagteekening van 8 April het volgend tele gram ontvangen Bij. Djaman (Pidië) bij uitstappen trein door renbjongsteck licht gewond Europeesch serge ant Hofman, aanrander sneuvelde. In gam- pong Goeddooê (Pidië) werd uit twee huizen op een patrouille gevuurdhuizen omsingeld, zes volgelingen van Pang Andaik sneuvelden. Buit drie achterlaad, een dondëirbus en blan ke wapens. In het Blang Pidisch (Tapatocan) sneuvelden bij de overval ling van een schuil plaats aan de Kroeëng Meukè vier vijanden bij omsingelen van een huis werden bij ge wapend verzet twee vijianden onschadelijk ge maakt. Tessen Reusch en Koeala Bèë werd vivrestransport beschoten; wij gewond twee dwangarbeiders en ©enige trekdieren. Vijand liet dooden, vijf donderbussen, munitie en blanke wapens liggen. Onder degteekening van Ï2 April werd het volgend telegram ontvangen Volgens telefoonbericht overviel luitenant Diarlang in Geumpang een vijandelijke schuil plaats, waarbij gesneuveld in onze handen vielen Toekoè Brahim Mou Tasië, Imeum Ri pin Lam Soeëjèn met zoon en 16 volgelingen buit een karabijn m. 95, 2 Beaumonts, 2 trompladers, 3 revolvers en veel blanke wa pens. In Panté Radja kwam luitenant Ben newitz in aanraking met de bende van Nja Moeda, die acht dooclen met wapens in han den liet- Java Ct. D!e Staatscourant van Zondag 15 en Maandiag 16 Mei 1904 bevat o. a. do volgend© Koninklijke besluiten benoemd tot burgemeester van Mesch J H. Ramaekers, secretaris dier geme>ente. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein bij de d.d. rchutterij te Amsterdam aan H. J. Cornelius Cohen benoemd bij de d.d. schutterijen: bij die te Arnhem tot 2e luitenant jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot. Pannerden bij die te 's-Gravenhage tot le luitenant E. G. A. C.'Vervooren, L. L. Schreuder en A. J. André de la Porte, allen thans 2e luitenant De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder landen blijft vooruitgaande, zoodat Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid korte wandelingen en rijtoeren in het park kunnen maken. Het Koninklijke Echtpaar moet zioh echter nog zeer inaolit nemen, Op de keuze-tentoonstel ling van aquiarel len in het Stedelijke museum te Amsterdam, waar H. M. de Koninging-Moedetr Zaterdag ochtend allereerst een bezoek bracht, werd H. M. rondgeleid door den heetr J. H- van Eeg- hen, alsmede door den burgemeester. Daarua. werd het Medisch-Pharmaceuti- sche Museum bezocht, waar de directeur van liet Stedelijk Museum H. M. begeleidde, die bij vertrek aan dezen verzocht den afwezigen samensteller van het Museum, dr. Daniels, haar hulde voor zijn arbeid te willen over brengen. Hierna werd op de tentoonstelling in Arti ruim een half uur vertoefd en werd H. M. rondgeleid door de bestuursleden de heeren Bart van Hove, Janssen, Hulk enz. Mevrouw Gorter bood aau H. M. een bouquet aan. D© Koningin-Moeder onderhield zich ook met enkele 'jonge schilders, als den heer Frank fort, die dit jaar do gouden medaille, door haar beschikbaar gesteld, verwierf voor zijn inzending. Daarna keerde H. M. naar Den Haag te rug, over den geheelen weg naar het station door duizenden .eerbiedig begroet. DL. M. do Koningin-Moeder woonde Zondag de voormiddag-godsdienstoefening bij in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. H Pierson, predikant-directeur der Heldring gestichten te Zetten, dia in deze godsdienst oefening den lOO-jarigen geboortedag van ds. Heldring, den stichter van de gestichten, herdacht. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens zich den 18. dlezer naar* Honneff te be geven tot het brengen van een bezoek aan H. M. de Koningin van Zweden, aldaar. H. M., die vergezeld zal worden door jonk vrouw Van de Poll, hofdame, en jhr. Schim- melpenninck, kamerheer, zal er tot 21 Mei verblijven en daarna naar de residentie te- rugkeeren. Men schrijft ons uit Baarn II. M. de Koningin-Moeder, die gewoon lijk om dezen tijd Haar paleis Soestdijk be trekt, wordt dit jaar eerst in de tweede helft van Juni aldaar verwacht. Door den minister van koloniën zijn Lenoemd dr. M. J. de Goeijc en mr. C. van Vollenhoven, hoogleeraren aan de rijksuui- vesiteit te Leiden, respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid cu secretaris van de commissie, welke in dit jaar hier te lande belast zal ziju met het afnemen van het groot-ambtenaarsexamen voor don Indischen dienst. Tot leden dier commissie zijn benoemd J. J. Donner, oud-resident van Madioen, dr. J. J. M. de Groot., mr. J. E. Hccrcs, dr. A. W. Nieuwenhuis, C. A van Ophuijzen en dr. A. C. Vroede, allen hoogleeraav aan de rijks universiteit te Leiden. In hotel do Belle vue te 's Gravenhage is aangekomen clr. Djosabura Kawamura, directeur-generaal van de afdeeling burger lijke en orimineele zaken aan het ministerie van justitie in Japan, vertegenwoordiger van dat land ter conferentie voor internationaal Privaatrecht te 's Gravenhage. Dr. F. A. Melchior heeft met ingang van 1 September eervol ontslag aangevraagd als leeraar aan d© Amsterdamsche Huishoud school. De heer E. Middelberg, ingenieur der tweede klasse bij den dienst van het mijn wezen in Nederl. Indië te Rotterdam, wordt gesteld ter beschikking van den gouverneur van Suriname, om te worden belast met do leiding der mijnexploitatie in Suriname. Aan de technische hoogeschoel te Aken zijn bevorderd tot electro-technisch ingenieur de heeren F. M. Blankert van MiddelburgH. W. Daendelsvan Apel doorn, en J. G. van Kuijk, van 's Gravenhage. Aan den heer Blankert werd door de hoog leeraar de medaille toegekend, (eervolle on derscheiding voor uitmuntend examen.) Do heer H. G. Nieuwenhuis, opzichter van den Rijkswaterstaat der vierde klasse, te Tilburg, wordt ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname, om, na aankomst aldaar, te worden benoemd bot tij delijk opzichter bij het bouwdepartement in die kolonie. De heer F. W. Hudig, directeur van den gemeentelijken telephoondienst te Rot terdam, heeft wegens gezondheidsredenen ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. Het stoffelijk overschot van twee mannen van beteekenis ini hun werkkring werd Zaterdag te 's Gravenhage ten grave ge bracht. öp Oud-Eik en Duinen werd de philantroop en kindervriend, de emeritus predikant dh. M. W. Scheltema, aan dien schoot der aarde toevertrouwd; op Niieuw-Eik eni Ddinen de oud-hoog leeraar aan de Polytechnische School, de heer N. H. Uenket. Aan beider groeve vertolkten bloe men eu woorden de groote waardeering, die beide ontslapenen genoten. De emeritus predikant, d© heer J. Attema, ■vertegenwoordiger van die Maatschappij tot verzorging in 'het gezin van arme weezen, herdacht in ds. Sbheltema,, met wien hij 25 jaren had samengewerkt, den man die 30 jaren geleden met kracht het geheel nieuwe denkbeeld in Nederland tot uitvoering bracht om eene weezen-maatschappij op te richten, ten einde arme kinderen het gemis hunner oudiers zooveel mogelijk, te vergoeden. Hon- aerden danken aan hem een zorgvolle opvoe ding, die hen later ten zegen was. Bij deze waardeerende woorden voegde ds. Heering een afscheidsgroet aan den dloode, die slechts lichamelijk van zijne vrienden is heengegaan, doch die in fyunne herinnering blijft voortleven. Aan de groeve van prof. Henket herdacht prof. Kratus, directeur van de Polytechnische School, de groote verdiensten van zijn eud- hoogleeraar, van den voortreffelijken mees ter, met wiens dood' een vruchtbaar leven werd afgesneden. Namens zijn oud-leerlingen, namens den Raad van Bestuur en namens alle docenten en het personeel der school, waaraan de ontslapene 34 jaren is verbonden geweest, bracht hij hem een afscheidsgroet. Spr. getuigde van die groote opvoedende kracht, die van het onderwijs van prof. Hen ket is uitgegaan, zeer vele ingenieurs hebben aan hem hunne technische vorming te dan ken. Zijne strikte rechtvaardigheid en milde denkbeelden omtrent zijne medemenschen maakten hem tot een trouw, hartelijk vriend en ook uit naam van zijne vele vrienden hul digde hij den overledene. Nog bracht prof. Kraus in herinneringi hoe de voortreffelijke docent, toen lró geroepen werd om de betrek king te vervullen van voorzitter van den Raad van bestuur der Polytechnische School, zijn taak als hoogleeraar bleef waarnemen, hoewel dit veel, wellicht veel van zijne krach ten heeft gevorderd. Familieleden bedankten voor de eer aan de ontslapenen bewezen. Op Hemelsvaartsdag werd te Amsber dam de derde algemeene vergadering gchou den van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van Examens en Verbetering van Onderwijs, onder voorzitterschap van den lieer J. F. Reuse. Aanwezig waren o. a. mevr. Kruseman, in- spectrioe bij het L. O., de heer Bigot, als ver tegenwoordiger van het Nederlandsche On derwij zersgenootschap, de heer Lamers, als vertegenwoordiger van den Bond van Neder landsche onderwijzers, en een vertegenwoor diger van den Algemeenen Bond van Licha melijke Opvoeding. In zij,n openingswoord wees de voorzitter op den geringen vooruitgang der vereeniging, wat betreft het ledental. Slechts e~.ii nieuwe afdeeling werd opgericht; ge'ukkig ziju de werkzaamheden der vereeniging echter bevre digender geweest. Het jaarverslag werd uitgebracht door inej. H. Goudsmit, secretaresse der vereeni ging. Vervolgens deelde de voorzitter o. a. mede, dat niet kon voldaan worden aan het verzeek van de vereeniging Volksonderwijs, om. adhaesie te betuigen het haar aan de Eerste Kamer gezonden adres tot verwerping der hooger-onderwijs-wet. Men was van mee^ ning dat het niet op den weg van V. E. O lag, daar deze vereeniging niet aan politiek wenscht te doen. Blijkens het financieel verslag werd in het afgeloopen jaar aan contributiën ontvan gen f 626 in kas is een batig saldo van f 38, Als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd Den Haag aangewezen. Vervolgens kwamen in behandeling de vol gende conclusion van het hoofdbestuur 1. Er bestaat geen voldoende aansluiting tusschen het lager onderwijs en het middel baar en gymnasiaa.il onderwijs. 2. De methode van onderwijs en de leer stof van de L. S. en van de M. S. en het Gymn. worden gescheiden door een diepe kloof, die noch door een examen, noch door een geschikt-verklaring, door wien ook afge geven, kan worden verbrugd. 3. Aansluiting is slechts te verkrijgen door verplichte samenwerking en verplicht overleg tusschen de leerkrachten van L. O., M. O. en G. O. 4. De admissie-exameus dienen alleen be houden te blijven voor leerlingen, die geen verklaring van het U. L. O. met vrucht ge volgd hebben. Deze regeling is wenschelij.k. a. omdat bovengenoemde examens aan leiding geven tot dressuur en overlading en reeds tal van jaren een slechten invloed op de meeste scholen voor U. L. O. hebben uit geoefend. b. Omdat de praktijk dezer examens in het algemeen aanleiding geeft tot recht matige klaehWi. c. Omdat de uitkomsten dezer examens onbetrouwbaar zijn gebleken. d. Omdat liet examen dikwijls vergelijt- kend wordt afgenomen. 5. Y. E. O. wende zich tot de landsrogeo- ring en tot de gemeentebesturen per gemo tiveerd adres met het verzoek: a. Admissie-examens af te schaffen voor candidaten, die eene verklaring kunnen overleggen van het hoofd der school, dat zij het U. L O. met vrucht hebben gevolgd. b. Het leerplan der le klasse van H. Bi. S. en gymn. te herzien en te doen samen stellen door een gemengde commissie van deskundigen uit het L. O. en het M. en G. O. Na ©enige besprekingen werden deze oon- clusiën aangenomen, met enkele kleine wijzi gingen In den namiddag-vergadering hield dr. G. van Wayenburgli uit Amsterdam een lezing over „Psychologie en paedagogiek." S p eci a-1 it ei ten t lie ate rs zijn, rendeerende ondernemingen. Het Rembrandt-theater te Amsterdam: is door den heer Verstraeten, met inbegrip van den kelder, voor een jaar gepacht voor f 45.000. De heer J. d. B„ sinds bijina 14 jaren hoofd van de school der vereeniging tot op richting en instandhouding van vrije scholeu op Gereformeerden grondslag te Mijdrecht, dong ter verbetering van zij;n positie, daar zijn salaris niet evenredig is aan de grootte van zijn gezin, naar de betrekking van hoofd j eener openbare school. Het bestuur der vereeniging voor „vrije" scholen heeft hierin aanleiding gevonden om. den man, met ingang van 1 November aan den dijk le zetten Aldus deelt iemand in de N. R. Ct. mede. j De schipperende bemanning van de door een Engelsoh oorlogsschip aange varen Scheveningsche bom „Het Huis van Oranje" hebben bij de autoriteiten de ver klaring afgelegd dat de aanvaring geheel te 'wijten is aan de onoplettendheid van de equipage van het Engelsoh oorlogsschip, zoo dat sleeploon en schade door het Engelsche gouvernement zouden moeten worden betaald. De aanvaring moet Donderdagochtend uur bij volkomen helder weêr hebben plaats o©had even buiten Nooidwijk. Die Scheve- ningsehe reeder zal langs oonsulairen of wx> noodig laings diplomatieken weg ziju schade- cisch biji de Engelsche regeering inbrengen. De pol itie-zakkenrol Ier. Ge durende de beide vorige welken zoo schrijft de Dordr. Ct. werd 1 dj de politie te Dor drecht door bezoeksters der weekmarkt aan gifte gedaan dat zij,, na daar hare inkoopen te hebben gedaan, hare portemonnai© ver misten. Er werden daarom buitengewone maatregelen genomen om, zoo mogelijk, den dader te snappen, maar zonder gevolg. Een hoofdagent in burgerkleeding viel het echter op, dat tal van vrouwen hare porte- monnaie op zoo onhandige wijze in haar jar pon borgen, dat het voor een zakkenroller niet de minste moeite zou kosten, zich daar van meester te maken. Om daarvan het be wijs te leveren, rolde hij zelf bij drie vrou wen onbemerkt de por benion n aieom haar die vervolgens terug te göven met de ernstige waarschuwing, in het vervolg voorzichtiger te zijn. Mogen zij en viele anderen dien wenk ter harte nemen Diefstal. Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, dat Zaterdag een looper van de Nederl. Handel. Mij., voor een waarde van f 80.000 werd ontstolen, te wetenf 23.000 aan bankpapier en de rest aan kassierspapier. De diefstal zou waarschijnlijk geschied zijn in het gebouw der Twentsche Bank. Ook aan do Tel. kwam iets van een diefstal ten nadeel© yan een looper der Nederl. Han del Mij. ter oore. Een oude looper van de Nederl. Handel Mij. zou van f21.000, waar onder een cheque van f 8000 beroofd zijn. Zekerheid omtrent dit bericht kon men tot dusver niet erlangen. Aan de Twentsche Bank wist men niets van een diefstal aldaar gepleegd. Een treurig ongeluk ge schiedde op Hemelvaartsdag te Gass. nijv.- mond. Terwijl eenige kinderen spelende wa ren, kwam er een hond op hen aan, waar voor het 9-jarig zoontje van den heer B. schrikte; hij zette het op een loopen, maar helaas met het treurig gevolg, dat hij dood ineenzakte. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten Door den trein gedood. Nabij het station Best is heden morgen op den spoorweg gevonden het lijk van den weg- wachter v. d. P., vermoedelijk na midder nacht door een der treinen overreden. D'onderdagavond omstreeks 10 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in het woonhuis van den landbouwer G. Oude Venterink, te Losser, nabij Oldenzaal. Alles werd door het vuur verteerd; ook kwamen vier koeien in de vlammen om. Alleen met groote moeite konden de bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, zich redden. Alles was verzekerd. Brand te Amsterdam. Een zware brand woedde gisterenavond in een wasch- en strijkinriohting aan de Betkanie- straat te Amsterdam. De inrichting en de daarboven gelegen verdieping brandden ge heel uit, terwijl ook de bovenste verdieping van het perceel ernstige schade bekwam. De perceelen aan de overzijde van de smalle straat werden erg geblakerd1. In een half uur tijds was de brandweer hot vuur mees ter.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2