VAN HASELEN en BOOM'S KINDERMEEL G. G Pi L Werkmeid. Bussum. Hilversum. BOON'S CACAO, Goslar aH Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIEN. Doldersche weg eene flinke Keukenmeid, HEERENHUIZEN sn fILU's, KAPITAAL aangeboden W. J. BOON&Comp., POETSCREME. AARDAPPELEN. Verzekering-Maatschappij „HOLD A", - BB Pu Fabriek van Jalouzieën, Marquisen en Zonschermen. Jalouzieëo, Zonschermen en Marquisen B. PROPER Wzn, HET voedingsmiddel voor zuigelingen. Gebruikt: THOMSON'S PUDDINGvoor DESSERT! opdat uwe Kinderen smullen Gasontploffing. Bij" den heer V., te Heerenveen, he ft, waarschijnlijk, door lekkage, een gasontploffing plaats gehad. Een gedeelte van het plafond stortte naar beneden; een begin van brand kon tijdig gebluscht worden. In ,Artis" te Amsterdam heeft eene zeer zeldzame gebeurtenis plaats gehad ei is n 1. een nijlpaard geboren. Moeder en kind zijn welvarend. Geleerd door de onder vinding heeft de directie van den dierentuin echter besloten de kraamkamer gedurende de eerste weken voor het publiek gesloten te houden. Richard Hol. f 23 Juli 1825-14 Hlsi 1904. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is Ri chard Hol te Utrecht overleden. Den 23. Juli e. k. zou hij negen eu zeventig jaar geworden zijn. De heer Hugo Nolthenius schrijft naar aan leiding hiervan in het Utr. Gbd. De groote slooper is dan eindelijk met zijn arbeid gereed gekomen. Maar wel heeft het hem ditmaal moeite gekost. Zeldzaam taai is Hols leven geweestharde slagen, ette lijke, heeft het lichaam te verduren gehad, waarvan door de maatschappelijke betrek king, die hij innam, op zich zelf reeds zoo veel gevorderd werd. Van een muziek-direc teur en van een zooals Hol er in zijn kracht een was in 't bizonder is de lichamelijke inspanning zeer groot. Maar toch nog wel grooter de geestelijke, ook al weer in de dagen, dat zoo goed als onvoorwaardelijk alles aan den directeur bleef overgelaten. Waarvoor hij niet te zorgen had! Zonder twijfel dan ook won bij Hol de geestelijke energie het nog van zijn groote lichamelijke kracht. Wie die daarvan niet overtuigd, werd, als hij eigenlijk tot nog_voor kortcu tijd den grijzen meester zag, hetzij hem in zijn veerkrachtigen loop waarnemen de, hetzij van hem als altijd zijn hoffelijke manieren ondervindende, hetzij den blik uit het geestige en guitige oog opvangende, het zij luisterende naar zijn haast altijd met scherpzinnigheid gemaakte op- en aaumer- kingeu, hetzij ook met genot nog volgende de van zijn onmiskenbare groote kunstenaars gaven getuigende vertolking van dit of dat meesterwerk der klassieken, dat hij, toen hij nog in zijn volle kracht was, geheel in zich had opgenomen, maar dat hij dan toch ook wist te doen leven met alle bekoorlijkheid en schoonheidsmacht, zooals slechts weinigen der jongeren hem dit weten na te doen. Het is waar, het laatste jaar is het wel eens ge bleken dat de tijd aan alles een einde maakt, maar als we nu de rekening eens opmaakten van wat Hol als directeur gepraesteerd heeft, zouden we aanstonds zien, dat er grond is voor de meest mogelijke dankbaarheid. Wie Mferinnert zich niet de opgetogenheid, waarin Hol hem wist te brengen door een even interessante als pikante reproductie van een symphonie van Beethoven, een ouverture van Weber. Hoe wist hij het romantische, het poëzie-rijke vau Schumann in zijiu symphonieëu of in een zijner ouver tures (dè eGnoveva bijv. of de Manfred") aan den dag te brengen, hoe geestig boeien liet hij Mozart, en zijn we niet ook wel opge wonden geweest over een schitterend gelukte Tan nhauser-ouv erture Voor het eigenlijke eu specifiek moderne clement, dat heel in 't bijzonder en vooral Wagner in de toonkunst heeft gebracht en althans machtig heeft ontwikkeld, heeft Hol bedrieg ik mij niet een totaal ge opend of onverzwakt oog niet meer gehad, maar waar ook bij de modernen, wat men noemt de absolute muziek, nog onbeperkt souverein is en dat komt dikwijls genoeg voor wisten ook zij. bij Hol een. begrijpen te 'inden, die hem tot een vertol ker hunner werken deed worden, met wien zo dubbel eu dwars tevreden zullen zijn ge woest. In geen geval heeft Hol zich ooit vijandig tegen het moderne geposteerd of een rem willen zijn voor den toch ook niet tegen te houdeu gang van elke ontwikkeling. Wie weet ook waartoe andere omstandig heden hem hadden geleid? Uit het hart kwar men de woorden van vereering van Wag ner's kunst, die hij sprak na het leiden, van oenigfe fragmenten uit ,,Die Meistersin- ger" bij gelegenheid van het laatste huishou delijke muziekfeest van Toonkunst. Hij was ♦oen geheel in den ban van den machtigen horvorraer. Is hij van de Stadsconcerteu bijna een halve eeuw de ziel geweest, niet minder dankt „Toonkunst" hier ter stede hem menig prachtig geslaagde uitvoering en zelfs mu ziekfeest. Ook bij dezo inrichting is Hol de stuwende levenskracht geweest. Tijden lang heeft de zangvereeniging onder zijne leiding de reputatie gehad vau de beste uit het ge- heelo land to zijn. Naar uitvoeringen van Toonkunst te UtreCht stroomde het vroeger van vele kanten uit ons land en haast noodt ging men onbevredigd terug. Zelfs in den lateren tijd toen, och, het spreekt van zelf, de repetities niet meer we zen konden wat ze moesten zijn, deed Hol bij de uitvoering zoo goed als wonderen. En zijn ongemeen directe talent kwam dan wel duidelijk aan het licht, wanneer hij: èn koor- en orchestikrachtcn tot een beslist hooger kunnen wist aan te vuren. Hij had do gave der bezieling. Er ging zeker kracht van hem op de uitvoerenden over. Dit bleek ook als hij in zijn goeden tijd mannenkoren leidde. Hoe ze wisten te zin gen en vooral bij wedstrijden, maar hoe werd de inspanning en de toewijding ook beloond Ontelbaar is bet getal der overwinningen, die Hol aan mannenzangvereenigiingen heeft bezorgd, zijn groote gaven, zijn steeds be trouwbaar gehoor en geheugen maakten Hol ook tot een zeer gezien lid in de jury van den wedstrijd, niet miuder in examen-commissies, en van zijn organiseerend talent staat wel als eerste blijk de bloeiende muziekschool van Toonkunst. Haast alle leerkrachten zijn zïn leerlingen, waardoor de eenheid van het onderwijs van het groote geheel zoo goed is en het geen verwondering behoeft te baren als de resultaten steeds bevredigen. Als componist heeft Hol ongetwijfeld ook verdienste. Do techniek verstond lnjmis schien dat hij te gemakkelijk schreef. Do wereld zou niet armer zijn als er het een en ander vooral van die cantaten waarmee liij in 't laatst van zijn leven to gul i« gc- weeït in do ',">i waren gebleven, maar on miskenbaar is het dat Hol ook met zijn com- poneeren meer goeds heeft gesticht dan het zich en passand zeggen laat. In vele wer ken en vooral in die voor Mannenkoor toont hij een forschheid van geest en pittigheid en ook oorspronkclijwheid, die bij herhaald hoore i telkens on telken meer opvalt. Zoo staat Hol in do muziekgeschiedenis van ons land als een flinke persoonlijkheid, die om de veelzijdigheid van zijn gaven van een goeden invloed is geweest en nog lang zijn zal op gelijke beoefening der toon kunst ten onzent. Geen nood, Nederland zal zich zijner steeds dankbaar gedenken. Waar Nederland dat in 't algemeen zal doen, doet Utrecht het in het bizonder. Hier is Hol tijden de ziel van bet krachtige mu ziekleven geweest, dat in heel het land be kend is. Erkend en gewaardeerd is dit; het mag met voldoening getuigd worden Zeker tot aller erkentelijkheid hebben do muzikale autoriteiten Hol in al zijn betrekkingen ge handhaafd, en zoo vermeden het verbreken van een band, wat in de kunstenaarswereld reeds zoo dikwijls is gebleken van ongenees lijke wonden toe te brengen, men denk slechts aan Verhulst Overtuigd dat met Hol een groot man is heengegaan, zijn wij verzekerd dat zijin na gedachtenis steeds in eero zal worden gehou den. De teraardebestelling zal Woensdag op de algemeene begraafplaats geschieden. iDe classics le vergadering der Goref. kerken in deze provincie zal op Woensdag 25 Mei, des voormiddags te half 10 ure, in de kerkekamer van de Oosterkerk te Utrecht, een bijeenkomst houden. Punten van behandeling zijnRondvraig naaf art. 41 K. O. en art. 25 class. Reg ïling. Rapporten (zie art. 25 litt. a. b. c. d. Class. Regel.) en van Deputaten voor advies in zake de voorgestelde regeling van de uitvoering van 't bepaalde in art. 13 K. O. Bespre king van 't Agendum der aanstaande Pro vinciale Synode. Behandeling Zendingson- derwerp, in te ledden door ds. Adriaanse. Ridderschap van Utrecht. In de Zaterdag onder voorzitterschap van baron d'Ablaing van Giessenburg gehouden algemeene vergadering van de Ridderschap vau Utrecht, is admissie verleend aanJhr Hubert Alexander Maurits en Jhr. Herman van Asch van Wijck, beide ingeschreven op het register van gerechtigden. Na afloop vereenigdeoi de leden zich aan een gemoensohappelijken maaltijd in „Mai- son Okhuijaen". Bij beschikking van den minister van hdnnenlandsche zaken is benoemd tot iste klerk bij den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht J. H. Hölscher te Amsterdam. Door de vereen. Arti et Industriae te 's Hage is eenigen tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven voor een plaquette voor do vereen. Op de Zaterdag gehouden vergadering werd door de jury medegedeeld, dat op deze prijsvraag 10 ontwerpen zijn binnengeko men. De prijs werd toegekend aan 't ont werp onder motto Approbation, waarvan ver vaardiger is de heer J. Henri Makking, cise leur te Utrecht. Het bekroonde ontwerp, dat in brons is ingezonden, stelt een patroon voor, die een werkman kroont. Op de heden te Utrecht gehouden paar denmarkt waren 1050 jaarden en veulens aan gevoerd. De paarden werden verkocht van 40f 750, de veulens van f 40f 255. aEen 16-jarig meisje, dat eenigen tijd te Utrecht logeerde, is spoorloos verdwenen. Sedert Vrijdagmorgen had men niets meer van haar gehoord. De mogelijkheid, dat zij stilletjes naar haar familie teruggekeerd zou zijn, werd niet verwezenlijkt. Intusschen was aan hett licht gekomen dat de zestienjarige kennis had aan een jockey en men vermoedde, dat zij met deze heime lijk was vertrokken. De jongeling moet Don derdag te Bussem eenig geld hebben verdiend, waarna overeenkomstig een van te voren afgesproken plan moet zijn gehandeld. Vol gens bekomen inlichtingen stond dezelfde jockey ingeschreven voor de gisteren te Ber gen gehouden meeting, waar hij: door de politie werd verschalkt. Des morgens was hij zonder argwaan te koesteren daar met het meisje aangekomen. Later is het meisje evenwel weder ver trokken en in den loop van den dag te Rot terdam door de politie aangehouden. Volgens hare verklaringen, zouden de bedde geliefden één dag te Brussel hebbén doorgebracht. aGisteren avond werd op het Stations plein te Utrecht een heer door eem, beroerte getroffen. Hij werd het hotel la Station bin nengedragen, doch overleed daarna spoedig. Hot bleek later te zijn de arts G. P. J. Th., gep. dir. off. v. gez. Ie klasse van het O.-I. leger. B a a r n. Alhier is aanbesteed het verbou wen van de Ger. kerk. Laagste inschrijver is de hoer B. W. Lindeboom, te Amsterdam, voor f 10.678. E e m n e s. Tot candidaten voor de Prov. Staten (district Amersfoort) zijm door de R.-K. kiesvereeuiging alhier gesteld, de heeren rar. F. D. graai Schimmelpeuninck te Baarn, K. van den Burg te Amersfoort, C. van Beek te Amersfoort en P. Hartman te Soest. Men verwacht met groote waar schijnlijkheid dat deze heeren ook door de Centrale kiesvereenigingen der R.-K. anti revolutionaire en Chr. Historische partijen zullen gesteund worden. N a a r d e n. Door den inspecteur van den gezondheidsdienst voor Noord-Holland is al hier een geval van pokken geconstateerd. Door de gezondheids-commissie, gevestigd te Bussum, zal dagelijks worden bekend ge maakt of zich meerdere gevallen voordoen. Nu|nspeet. In tegenwoordigheid van autoriteiten en van velo belangstellenden is alhier het door dr. Schut gestichte sanatori um „Erica" geopend. Het werd gebouwd onder toezicht van don heer E. P. J. Smith, architect te Amers foort. Behalve een ruime hal' bevinden zich op den beganen grond 5 kamor voor patiënten, de dienstkajuers voor do huishouding en do keuikcns. Op de twecdo verdieping zijn 7 pa tiënten-kamers, een badkamer, een labora torium enz. Het geheel is van oen eelctrische installa tie voorzien. Zeist, 13 Mei. Hedenmorgen over leed alhier op 69-jarigen leeftijd de heer Jo- han Meerdink. In verschillende betrekkin gen, als notabele der Ned. herv. gemeente, penningmeester van het weeshuis, als oom- missaris-penniugmeester bij de Nutspaarbank, maar hoofdzakelijk tot voor 4 jareu als lid van den raad en wethouder, welke laatste be trekking hij ruim 17 jaren vervulde, heeft hij een nuttig wel besteed leven achter zich. Rijk aan ervaring heeft hij velen aan zich ver plicht en veel voor de gemeente gedaan. Een ziekte van slechts enkele weken maakte een eind aan het leven van dezen werkzamen en krachtigen man. De kapitein L. W. C. G. van der Gar den, thans ingedëeld bij het 4c reg. inf., wordt wegens ziekte op non-activiteit gesteld. De heer G. Beeftink, opzichter van fortificatiën 3e klasse zal eerstdaags tot op zichter 2e kl. worden bevorderd. 1Naar wij vernemen zijn spoedig be noemingen bij de landweer te verwachten. 1De wekelijksche schietoefeningen der Rijksveldwachters zullen, evenals vorige jar ren, gedurende de zomermaanden eiken Za terdagochtend op de Leusderheide worden gehouden. Met de leiding is belast de le lui tenant Berkeljon, officier van speciale dien sten bijl het 5e regiment infanterie. hDe liberale kiesvereeniging „Amers foort" vergadert beden avond te 8 uur in 't hotel „de Vergulde Zwaan", ter candidaat- stelliug voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. Zaterdagavond 'hield de gemengde Ordonnansen-vereeniging „Wilihelmina" in de groote zaal van ,,de Arend" haar tweede feestelijke vergadering, ditmaal ten bate van .Kindervoeding"' alhier. Nadat de president de vergadering met een kort woord had geopend', waaruit duide lijk bleek welke band er bestaat tussclien de manschappen vau het escadron en hun supe rieuren, ging even 'het gordijn neer, om di rect daarop weer weggetrokken te worden en een rij van dappere Hollandsdhe jongens te vertoonen, die eenige zangnummers ten beste gaven, waarvan o. m. het Ordonnanseulied', (gecomponeerd door den beschermheer der vereen igïng, ritmeester baron Van Boecop), uitstekend tot zijn recht 'kwam. De fnssche en opwekkende wijb van dit lied draagt ook niet weinig toe bij. "t Zou ons te ver voeren alle nummers te behandelen. De tooueelstukjes zaten er goed iu en wilden er goed uit. Maar tooneelspelen is niet bepaald het vak van den soldaalb; het hanteeren van sabel en degen, van korten en langen stok behoort meer tot zijn dage- lij!k9ch werk. Ook daarvan zagen wij' iets goeds. Bij de partijtjes lange- en korte stok werden tikken uitgedeeld, die „aankwamen". Colonne sabel voldeed ook bijzonder goed, alsmdee het partij-schermen op sabel. Het bestuur der vereeniging „Wilhelmiua" kan met de meeste voldoening terugzien op den avond van Zaterdag. Trouwens <le harte lijke toejuichingen van de vele toeschouwers hébben zulks genoeg bewezen. Een geanimeerd bal hield velen van de bezoekers nog eenige uren aangenaam bij el kaar. 'rTen bate van de voetbalclub „Quick" wierd Zaterdagavond in de groote ziaal van Aimicritia een soiree gegeven, welke in alle opzichten best is geslaagd. Verschillende sportvrienden hadden zich beschikbaar ge steld voor dien avond, en zonder onderscheid hebben ze zich uitstekend van hun plicht go- kweten. Do muziek, onder leiding) van den beer H. Rolandus Hagedoorn, voldeed zeer, eveneens de zangnummers van deu heer J. G. C. de Jager. De heer C C. van Helsdingen Jr. oogstte niet weinig bijval met zijn Forum-scène uit die „Julius Caesar", welke hij in oostuum •oordroeg, en ook de heer Edm. E. Visser mag zijn voordrachten „In 't Donker-" van Jacqueline Reijneke van Stuwe, en „Nieuwe Tijlden" van Samuel Falkland, geslaagd noe- men. De beide tooueelstukjes we behoe ven daarover niet uit te weiden liepen uit stekend van stapel, en alle medespelers(sters) hebben eer van hun werk gehad. Aan den 'heer Van Helsdingen had het be stuur nog een aangename verrassing bereid. Vóór dat 't laatste nummer werd gespeeld, werd hem bij monde van deu president- het eerelidmaatscbap van ue voetbalclub aange boden en door den secretaris een lauwer krans overhandigd. Een prettig bal besloot dezen goed geslaagden avond. Gisteren verloor „U. D. I. I." te Hil versum van „Hercules UI" met 21. Een kwartier vóór tijd wias de stand nog 0—0. De twee oude perceelen aan de Korte gracht, hoek „Heilige geest", worden ge sloopt en vervangen door nieuwe, netto hui zen. Het aanzien van de gracht zal or dus ze ker op vooruitgaan. Een zeer gewemsohte verbetering zou het i. ook zijn, wanneer het water werd over brugd. tot bijv. het steegje naast het post kantoor. Men zou dan niet alleen een aardig pleintje kunnen krijgen, maar het zou ook zeer in het belang zijn van een geregelde passage vóór het postkantoor, waar thans twee voertuigen elkaar nauwelijks kunnen passeeren. Wanneer des middags do inkoo- persk arren voor het aardappelenmagazijn zijn opgereden en er komt van de eene zijde een rijtuig en van de anderS een automo biel aan, dan moet men Hj het posten van zijn brievén bijzonder omzichtig te werk gaan, als men geen ongeluk wil krijgen. Burgerlijke-stand. Geboren: Nioolaas, z. van W. J. Sak kers en R. WolgastGerrit Willem, z. van J. van de Wetering en G. MastenbroekAart tl. van H. Stoffer en A. van PufrtenMarca Eduarda, d. van M. van Helom»a en G. A. baronesse d'Aulnis do Bourouill. Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders. te houden in het Ge meentehuis te Zeist, op Douderda^ 19 Mei 1904 ten 3 ure. Verkiezing van een Commissaris. Voorstel om den weg in beheer aan to bieden aan de Gemeente Zeist. Gevraagd met half Juniccne nette Huize Meerwegen. Amersfoort. Leeraar in PIANO en ZANG, straat, hoek Hellestraat 36. De Notaris 8. SCHEFFELAAR KLOTS, gevestigd te Bussum, zal op Vrtydag 20 Mei 1904, des voormiddags 11 uur, aan do stalhouderij van den heer BLOYS VAN TRES LONG. aan de Brinklaan te Bussum, om con tant geld, in het openbaar verkoopen Den geheeleu completen Ktalhou- derijinventaria van genoemden heer BLO Y 8 VA X TBE8I.ONG, bostaande in: 3 Landauer's, 2 Victoria's, 1 Dos a dos, 1 Dog cart, 1 Afrijbreack, 1 Breack voor 16 k 18 pers., 1 Breack voor 10 pers. met Koetsierszitting onder de kap, 1 breack met bok en zomor- en winterkap voor 6 pers., 1 prachtige coupé Clarence zoo goed als nieuw, 1 coupe, 2 cou pés trois quarts, 1 Berliner Vigelante, 1 Cu- lèche, 1 platte Wagen, 2 Tapissières, 2 Arre- sleden, 1 Omnibus, 15 Paarden, waaronder Wordt gevraagd P. G., goed kunnende koken en genogen ook huiswerk te verrichten. Zonder zeer goede go- tuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven fr. lott. O. aan den boekh. J. G. BROESE Utresht. spannen en jonge Paarden, 1 prachtige luxe Hit, diverse een- en tweespanspaardentuigen, Paardendekens, Rijtuigkleeden, Zweepen, Bit ten en verdere Stalgereedschappen. Alles in uitstekenden staat, te bezichtigen op Donderdag 19 Mei 1904, van des voormid dags 10 tot des namiddags 4 uur. Informatiën zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris SCHEFFELAAR KLOTS, Eslaan 2, te Bussum. Voor terstond TE HUUR: modern ingericht, op eersten stand. Gemeu belde VILLA'S voor de Zomermaanden benevens gemeubelde Appartementen, met gebruik van Keuken. Gratis toezending van Gids. Te bevragen: WALTMANN Co.Stationsplein 10. door Particulier op gemakkelijke voorwaarden, en zonder vooruitbetaling van on kosten. Aan eoliede personen ook zonder zekerheidstelling. Brieven onder letters O. Z.V. aan SCHELTEMA. HOLKEMA's Adv.- Bureau, Rokin 74/76, Amsterdam. in fraai gedéeoreerde Bussen B'. lub. f 1.— 0.55. >0s n - 0.23. WORMERVEER. AHOI Overal verkrijgbaar in doozsn, flesschen en bussen. PUIK :iw PUIK Wilt ge lekker eten bestel dan uwe Wln- ter-Aardappelen bij G. G. MOLL Jr. Hoeve ^Zeldenrusl", Apeldoorntegen f 2.90 den II. L. Dezelve blijven puik tot half Juli en worden gezonden franco elk station onder rembours. Niet goedgeld terug. STARK'g Tandpasta 121;a cents. AmsterdamKeizersgracht 290 Goedgekeurd bij K. B. van 3 December 1895, No. 38. Sluit alle soorten Verzekeringen op bet Leveii en van Lijfrenten met of zonder opbonden van premiebetaling ingeval van invaliditeit. Werkkracht-Verzekering al ot niet in verband met Levensverzeke ringen of LUfrenten. Vraag de nieuwe Prospectussen. Verricht allo voorkomende SCHOONMAAKWERKzoowel van groote gebouwen als van particuliere huizen en van fijn SCHILDERWERK. Sluit zeer billijke contracten voor het geregeld wasschen der ramsn. Speciaal ingericht tot het boeneu en schoonmaken van houten parketvloeren. In mijne fabriek worden steeds prima qualiteit vervaardigd. Kantoor: Kortegracht No. 2 Aanbevalen door tal van geneesheeren. ATTESTEN van vele bekende Stadgenooten Ier inzage. Verkrijgbaar bij do H.H. M. R. N. OOSTERVEEN Langestraat. I A. v. d. WEG Langestroat. WATERSCHOT Co.C. J. DE KONING Kampstraat. J. v. i). HOOFF, j A. J. JAN8, Sjestorweg 85'. Vruagt iiw' winkelier receptenboekjes voor de bereiding op zeven verschillende manleren. WACHT U VOOR NAMAAK! Hotel Hannover, Hals van den eersten rang. Eig.L. A. ALBRECHT, voorheen Hót. de l'Europe, Hamburg.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3