2"' Jaargang. Zaterdag 21 Mei 1904. f.m. ~RÜ 1T£N LAfS O. ■V. so». RSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Par 3 maanden roor Amersfoortf Lt5. Idem franco per post- 1.75. Afzónderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Ut: echtschestraat 1. In ter co mm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Tan 1—0 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelii het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. CXNIDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, Gelet op de artt. 125131 der Militiewet 1901 (Staatsiblad no. 212), en op art. 99 ran het Ko- ninklyk besluit van 2 December 1901 {Staats blad no. 230), o. a. bepalende dat het onderzoek van de verlofgangers der Militie te land, vermeld in art. 126 der Wet, eenmaal 'siaars in de maand Juni geschiedt dat aan dat onderzoek in het jaar, waarin het zou moeten plaats hebben, niet wordt deelgeno men door verlofgangers, die in dat jaar vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit an deren hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 dor Wet onder de wapenen zijn. geweest, of die bestemd zijn, om in dat jaar krachtens art. 106, art. 109 of art. 111 der Wet, onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen dat voorts ingelijfden bij de militie, die krach tens art. 113 der wet van oen werkelijken dienst zijn ontheven, of aan wie krachtens art. 114 der Wfet uitstel van eerste oefening of van verblyf onder de wapenen is verleend, gedurende den tijd, dat zij in het genot zijn van de ontheffing of van het uitstel, niet aan het onderzoek onder worpen zijn Gezien de aanschrijving van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht van den 20. April 1904. no. 625, N. M. en S. (Pro vinciaalblad no. 60) Brengen bij deze ter kennis der belanghebben den. dat het onderzoek van de verlofgangers der Militie te land, voor zoover zij in verband met het bovenstaande daartoe verplicht zijn en met uitzondering van hen, aan wie vergunning is ver leend, het onderzoek in de maand November of December a. s. te ondergaan en voorts van hen, die bij de hun verleende toestemming tot verblyf in het buitenland van deelneming aan het on derzoek zijn vrijgesteld, door den heer Militie- Commissaris zal gehouden worden op Dinsdag 14 Juni 19C4 over verlofgangers, behoorende tot de lichting 1896 en 1897 en tot vroegere lichtingen op Woensdag 15 Juni 1904 over verlofgangers, behoorende tot de lichting 1898 op Donderdag 16 Juni 1904 over verlofgan gers, behoorende tot de lichting 1899 en 1900 op Vrijdag 17 Juni 1904 over verlofgangers, behoorende tot de lichtingen 1901, 1902 en 1903, telkens des voormiddags ten 9£ uren dat de verlofganger, bij dat onderzoek ver plicht is te verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat een arrest van tiwee tot zes dagen, te on dergaan in de naastbij gelegen provoost, of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Mili tie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige redenen niet bij het on derzoek verschijnt 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hierboven vermelde voorwerpen 3. wiens kleedingt- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden hervonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende. als de zijne vertoont en voorts dat gedurende den tijd, dien het ln art. 125 der wet bedoelde onderzoek duurt en in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn ge kleed, de manschappen der Militie te land, wor den geacht onder de wapenen te zijn en mitsdien op hen van toepassing zijn het Crimineel W et boek en het Reglement van krijgstucht voo>r het krijgsvolk te lande. Wordende overigens den verlofgangers uit drukkelijk bekend genaakt, dat zij zich in geen geval kunnen beroepen op het niet ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze ken nisgeving, welke uitsluitend dient als reohtsgeL dig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is ge schied, hen bij niet verschijning in verzuim stelt Amersfoort, den 19. Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WUIJTIERS, Burgemeester. B. W. Th. SANDBERG, Secretaris. Politiek Overzicht Frankrijk en het Vaticaan. Het Vaticaan had altoos den naam, dat het de beste en fijnste diplomaten huisvestte. Maar het is nu in gevaar, die reputatie te verliezen, want in het conflict, dat naar aan leiding van de reis van president Loubet tus- schen het Vaticaan en de Fransche regoering is ontstaan, mist men geheel den diplom a- tieken takt, waardoor de mannen, die in het Vaticaan den toon aangeven, zich tot dusver plachten te onderscheiden. De kardinaal-staatssecretaris Merry del Vift heeft, naar aanleiding van dit bezoek, eene protest-nota gezonden, niet alleen aan de Fransche regeering maar ook aan andere regeeringen, die diplomatieke betrekkingen met den Heiligen Stoel onderhouden. Het schijnt, dat deze nota alleen aan regeeringen van katholieke staten gezonden is; de Duit- sche regeering b.v. heeft haar niet ontvan gen Maar de inhoud van deze nota was zoo danig, dat men eer zou meenen een staatsstuk voor zich te zien uit de laatste jaren van Pius IX dan een uit den eersten tijd van het bewind van Pius X. In den tijd van I'ius IX gold de stelregel, dat in het -Vaticaan geen souverein kon ontvangen worden, die ook een bezoek bracht in het Quirinaal, want zulk een bezoek in hef Quirinaal was eene schending van de aanspraken van den Heili gen Stoel op het bezit van Rome en van den Kerkelijken staat Paus Leo XIII hief dezen stelregel voor de helft ophij maakte eene onderscheiding tusschen katholieke en niet- katholieke vorsten en opende daarmee de deur voor de bezoeken, die o. a. de Duitsch© Keizer aan het Vaticaan heeft gebracht. Een ander verbod, dat door Pius IX is uitgevaardigd, trof de leden van het Italiaan- sche hof, ministers, volksvertegenwoordigers of staatsambtenaren. Geen van dezen mocht, door den Paus of door den kardinaal-staats secretaris outvangen worden. Onder Leo XIII is dit verbod stipt gehandhaafd. Pius X echter is er van afgeweken; hij heeft senato ren, afgevaardigden en generaals ontvangegu; bijna alle vrome hofdames hebben private audientiën bij hem gehad, en reeds sints lang is het gerucht in omloop, dat de Koningin weduwe Margherita door hem zal worden ontvangen. Daarentegen is nu deze nota uit gegaan, die in termen zoo kras dat Pius IX ze niet zou kunnen verbeteren, protesteert tegen het bezoek van president Loubet als een inbreuk op de onvervreemdbare rechten van den Heiligen Stoel. Welken indruk dit protest in Frankrijk heeft gemaakt, ziet men het best uit de wijze, waarop gematigde organen als de Temps en de Débat-s zich er over uitlaten. Deze beide bladen zijn volstrekt geen vrienden van het tegenwoordige ministerie en bestrijden zijne politiek in het onderwijsvraagstuk en tegen over de geestelijke ordenmaar dat de re- geeriug op deze nota een scherp antwoord heeft gegeven, heeft hunne onvoorwaarde lijke instemming. Het Journal des Débats spreakt van een misslag, die door het Vati caan begaan is, en schrijft -. „De stelling van het Vaticaan is eenvoudig onhoudbaar. Wij mogen de meening niet dulden, dat het ont zag, dat de Heilige Stoel en de Paus verdie nen, met de ontwikkeling van onze binnen- en buitenlandsche politiek in strijd is. Dat wordt' echter indirect in de nota gezegd, en dat is een groot ongeluk voor de Kerk". De Temps schrijft .,De Heilige Stoel heeft een reusachtige» misslag en eene ongelooflijke onhandigheid begaan. Wanneer men het pau selijke stuk opmerkzaam leest-, dan moet men zich verbazen over de groote onkunde, die in kerkelijke kringen heerscht over de poli tieke toestanden van Frankrijk, ja van ge heel Eturopa. Het is een nutteloos en waar schijnlijk schadelijk stuk. Het Vaticaan be treurt het verlies van de wereldlijke macht. Dat kunnen wiji het niet beletten. Maar ge looft het misschien, dat de aanwezigheid van onzen gezant in het Vaticaan beteekent, dat men instemt met dit leedwezen? Is er in Europa een enkele staat, die gezind zou zijn ter wille daarvan zijne betrekkingen tot het koninkrijk Italië op te offeren De beide bladen verhelen hunne bezorgd heid niet over de gevolgen, die deze nota zal hebben. „De heer Jaurès doet er zijn nut mee; dat is zijn recht en was te voorzien", zegt de Temps En het Journal des Débats klaagt: „Men schijnt in het Vaticaan er niet over gedacht te hebben, welk wapen men met dit protest den onverzoenlijken tegen standers van de Kerk in de hand geeft. Alsof zij dezulken niet reeds genoeg had en alsof de onzen niet steeds moedelijker in toom te hou den zijn Dat er voor die bezorgdheid alle reden be staat, blijkt uit de houding van de regoering. Aanvankelijk bestond bij minister Delcassé het voornemen, het geval slechts als eene kwestie van buitenlandsche politiek en met de afzending van het Fransch antwoord als afgedaan te beschouwen. Maar nadat de Hu- manité, het orgaan van Jaurès. de nota open baar heeft gemaakt, is de ministerraad zich er mee gaan bemoeien. De Temps bericht, dat den gezant bij het Vaticaan is opgedragen te onderzoeken of de in de bladen opgenomen nota echt isdie komt na melijk niet geheel overeen met het exemplaar, dat aan de Fransche regee ring is overhandigd. En wanneer mocht blij ken, dat deze tekst echt is en in dien vorm aan de vreemde regeeringen is medegedeeld, dan zal de Fransche regeering terstond haren gezant bij het Vaticaan terugroepen. Want reeds bij de ontvangst van de nota heeft de ministerraad niet alleen besloten den Heili gen Stoel te verklaren, dat de nota wat inhoud en vorm betreft wordt afgewezen, maar ook ïfiet de terugroeping van den gezant aan het Vaticaan te antwoorden, wanneer het Vati caan de nota mocht openbaar maken. Nu is de openbaarmaking geschied, zij 't ook niet. dooi* het Vaticaan, want Jaurès heeft van die zijde de nota zeker niet ont vangen. Dat neemt niet weg, dat er waarheid ligt, in het verwijt van de Temps, dat Paus Pius X zeer van pas het Fransche anti-cleri- calisme is te hulp gekomen. Inderdaad deze nota draagt koren aan op den molen van hen, dio wensohen, dat de betrekkingen tus schen dc Fransche regeering en het Vaticaan worden verbroken. Dultsehl&nd. De luitenant tor zee, hert-og Paul Fried- rich van Mecklenburg (een half-broeder van prins Hendrik der Nederlanden) is aan hart verlamming ten gevolge van een val overle den België. Het hof van assises te Luik heeft twee van do bedrijvers van de onlangs bier voorgevallen dynamiet.-aanslagen ter dood veroordeeld. De dorde, Boutet genaamd, is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Frankrijk. Bij de verkiezing in de af deelingen der Kamer van de bcgrootingsoommissie is deze samengesteld uit 21 leden van de linkerzijde en 12 leden van de rechterzijde. Onder de 21 leden van de linkerzijde bevinden zich echter zes dissidente radicalen, waaronder Paul Doumer, de voorzitter van de vorige begrootingscommissie. Het ministerie be schikt dus in do commissie slechts over 15 vrienden, terwijl 18.leden van de commisie anti-ministerieel zijn. Doumer zal, met de hulp van de rechter zijde, weder voorzitter van de commisie wor- worden. Hot verschil tusschen de aan de Fransche regoering gezonden protest-nota tegen het be zoek van pr.jident Loubet aan Rome en de nota, die aan de overige Katholieke sta ten werd medegedeeld, welke door de Huma- nité openbaar gemaakt is, bestaat, hierin, dat in de laatste nota nog eene zinsnede voor komt, die ontbreekt in het aan de Fransche regeering gezonden exemplaar. Dit is de zin snede; ..Wanneer niettemin de pauseLHke vuntius in Parijs gebleven is, dan is dat aan ernstige redenen toe te schrijven, die in alle opzichten van bijzonderen aard zijn." Dit, te gen Frankrijk gerichte, maar alleen aan de andere regeeringen medegedeelde dreigement wordt door de Fransche regeering opgevat als eene incorrectheid, die voor Frankrijk be- eledigend is, omdat het Vaticaan tegenover de andere regeeringen den schijn aanneemt, als of het principieel zijne diplomatieke betrek kingen tot Franrkijk heeft afgebroken en slechts uiterlijk, om redenen van doelmatig heid. de breuk nog niet heeft, voltrokken. Vandaar de opdracht, die zij aan haren gezant gegeven hoeft om onderzoek te doen naar de echtheid van het door de pers ge publiceerde stuk Blijkt dit. stuk echt, dan bestaat het voornemen het diplomat'eke ver keer met het Vaticaan voorloopig te staken, door den gezant voor onbepaalde® tijd ver lof te verleenen. De Osservatore Romano verdedigt de pro testnota in een officieus artikel, waarin ge zegd wordt, dat de Paus tegen eene verzoe ning van Frankrijk met Italië is. Maar zijn wensch is den wereldvrede te verzekeren, en daartoe wendt hij alles aan. Tegen een bezoek van Loifbet in eene andore Italiaansche stad zou de Paus ook volstrekt! geen bezwaar gemaakt hebben; maar Lou bet's bezoek in een Vaticaansch paleis (het Quirinaal) is- eene goedkeuring van don roof van 1870 ge weest, en dat heeft de curie niet stilzwijgend kunnen verdragen. Het blad stelt dan het geval, dat een met Frankrijk bevriend staats hoofd den Duitschen Keizer in Elzas-Lotha- ringen kwam bezoeken zonder dat in een behoorlijk vredesverdrag dit gebied aan Duiteehland was toegekend; het vraagt wat de Fransche pers daarvan zou zeggen. Ein delijk wijst, het op do woede, door de Fran sche p:r& aan den dag gelegd bij de aanwe- zighe;d van Koning Victor Emanuel bij do manoeuvres te Metz, Engeland. In eene vergadering van de liberaal-unio nistische vereeniging is op voorstel van Chamberlain besloten de vereeniging op een anderen grondslag op nieuw te organisee- ren. De hertog van Devonshire, de vroegere voorzitter van de vereeniging, had de voor stellen bestreden en er op gewezen, dat de uitwerking van de reorganisatie zou ijn de vereeniging tot een werktuig voor Chamber lain's fiscale politiek te maken. Hij weigerde in de nieuwe vereeniging eene positie aan nemen, waaraan verantwoordelijkheid ver bonden was. Rusland. Over een aanslag op den Ozaar, dien men heeft kunnen voorkomen, wordt aan de Bres- lauer Zcitung uit Petersburg bericht: Bij de groote voorjaarsparade van 28 April (oude tijdrekening) bevond zich op de tribune in eene loge in do onmiddellijke nabijheid van den Keizer ook inej. Mereechkowski, de dochter van professor Mereechkowski, den beroemdsten krankzinnigenarts van Rusland. Zij, was door de nihilistische partij aangewe zen om een bommen-aanslag tegen den Czaar to plegen. Hare zenuwachtige gejaagdheid trok de aandacht van een paar hooge amb tenaren, zoodat zij in verzekerde bewaring genomen werd. Men vond bij haar een zeer goed geconstrueerde, zeer gevaarlijke spring- bus. Heo jonge meisje ontkende niet, dat zij het voornemen had gehad tot het plegen van oen aanslag. Thibet Uit Gyaugtse wordt, bericht: Eergisteren legde de Tibetanen achter het kamp oen hin derlaag om het detachememt op te vangen, dat do post overbrengt.. Toen het schieten word gehoord, worden uit het. kamp verster kingen gezonden en na een gevecht van een uur werd het. kamp bereikt met de brieven. Ben sepoy werd gedood en drie ernstig ge wand. Vereentgde Staten. Over de presidents-verkiezing in de Unie wordt uit Washington berichtHet is zeker dat president. Roosevelt de 742 stemmen in de republikeinsche nationale conventie zal vekrijgen, die hij noodig heeft om als repu- blikeinsch candidaat voor liet presidentschap te worden gesteld. 708 gedelegeerden bezitten het bepaalde mandaat Roosevelt te stemmen. De meorder- heid van de 218 andere reeds gekozen gedele geerden heeft reeds het voornemen doen ken nen eveneens den heer Roosevelt te zullen stemmen. Er blijven nog slechts over 62 gedelegeer den, die nog niet gekozen zijn. Zuid-Afrika Do verordering op den invoer van Aziati sche' werkkrachten in Transvaal is in wer king getreden. De oorlog in Oosi-Azië. Bij den ondergang van de Hatsuse zijn omgekomen3 fregat-kapiteins, 32 andere officieren en onderofficieren. Op de Yosbino kwamen omde kapitein, een fre gat-kapitein en 30 officieren en onderofficie ren. Het aantal omgekomen manschappen is onbekend. Het is Luiten twijfel, dat de Hatsuse door eene mijn, niet door eene onderzeesche boot is vernield. Het gerucht, dat do Shikashina bescha digd en de Froji gezonken is, wordt hier te genspreken. Waarschijnlijk is hier eene ver gissing in 't. spel. De scliout-bij-nacht Togo (dus nie't de bevelvoerende vice-admiraal) bericht, dat hij was uitgezonden tot een aanval op Kaiping in het westen van Liaotong, ten zuiden van Nioetsjwang. Hij bereikte Port Arthur kort nadat de Hatsuse door de mijn werd getroffen en hij kon dus nog helpen bij de redding der bemanning, door de Rus sische torpedobooten, die naar buiten kwa men, terug te drijven. In den morgen van den 16en verkende hij de kust bij Kintsjau. Hij verdreef den vijand van de heuvelreeks bij Tongsjou en liep, na dat hij de zee van mijnen had gezuiverd, de baa.i van Kintsjau in. Op 17 Mei beschoten zijne kanonneerbooten de spoorwegbrug, een militairen trein en cenige gebouwen van den vijandzij richt ten eenige schade aan. In een bericht uit Moekden van het T'ele- graafagentschap wordt gezegd Het aantal der bij den ondergang van de „Hatsuse" en Yoshino" omgekomen manschappen wordt hier op meer dan 700 geschat. De tijding wekte hier oprechte deelneming, omdat zoo veel dappere lieden, die reeds bewijzen van hun moed hadden gegeven, zijn omgekomen. Eene poging van de Japanners op den 14en, om aan de Kerrbaai te landen, mis- 'ukte. Voorposten van onze troepen in Kwan- t-oeng werden den 16en door de Japanners bij Sansjilipoe aangevallen De Japanners leden aanzienlijke verliezen en staakten den opmarsen. Ons detachement trek terug, na dat het eene verkenning in de richting van Kintsjau had gedaan. Berichten van Engelsche bladen over Ja pansche aanvallen ten zuiden van Haitsjeng. waarbij onze verliezen 000 man zouden heb ben bedragen, zijn geheel ongegrond. Over de Japansche operatiën ter zee wordt uit Tokio bericht Admiraal Hosoya bericht, aai hij met het derde eskader, bestaande uit de Fuso, Heijer, Tsuhishi, Sayer en andere schepen, de landing beschermde van troepen op een niet genoemde plaats, waarschijnlijk Takoesjan. Hij bombardeerde de kust en zet te matrozen aan wal. die het punt bezetten en om 8 uur 's morgens de vlag heschen Terstond daarna begon de landing, die zeer vlug werd verricht Dc Chicago Daily News" meldt- uit Tsjjifoe, dat een hevige ontploffing heden voormiddag om half elf is gehoord in de richting van Port-Arthur. Uit Tokio ontving de „Daily News" be richt, dat zoodra de toebereidselen voltooid zijn, de Japanners een aanval op Port-Arthur zullen beproeven. Het belegeringsgeschut is nog niet opgesteld en de aanvalstroepen moe ten nog versterkt worden. De autoriteiten meenen Jon aanval te moeten wagen omdat •niet mag worden gedoogd, dat de uitzending van de Baltische vloot geschiedt in de ver wachting een steunpunt te vind.m in Port- Arthur. Men begrijpt, dat de aanval duur zal kosten, maar men meent dat het eene besparing van mcnschenlevens zal opleveren, wanneer men deze vesting doet verdwijnen. Bovendien leveren do slapende mijnen een voortdurende bedreiging opdaartegen zijn krasse geneesmiddelen noodig. Volgens een bericht uit Tokio verklaart een Russische krijgsgevangene, dat de Rus sische troepenmacht bij Kintsjau bestaat uit het grootste deel van do vierde divisie en uit de gehccle zevende divisie infanterie. Gemeld wordt, dat een Japansch zee-offi cier en 30 manschappen te Port Arthur ge vangen zijn; waarschijnlijk zijn dit overle- I vonden van de bemanningen der bij den laat- I sten aanval op Port Arthur in den havetiin- gang gezonken schepen. Officieel wordt uit Tokio bericht, dat 1 eene afdeeling infanterie, behoorende tot de Japansche troepen op Liaotong, d*o uitgezon den was ter verkenning in de richting van Sjan sjoesjan, eene ontmoeting met twee Russi sche infanterie-afdeelingen heeft gehad. De Russen werden na een gevecht van een half uur, met verlies van een officier en 40 a 50 man aan gesneuvelden, teruggeslagen. Van do Japanners sneuvelden een officier en vier soldaten en werden een officier en acht man gewond. Het vestinggcschut is van de forten te Nioetsjwang hier weggehaald. Zij zijn, naar men meent, overgebracht naar Haits jeng ter bewapening van de forten daar. He den is een vsldbatterij aangekomen. De Rus sen beweren, dat zij binnen weinige dagen hier 3000 man zullen hebben. De Japanners hebben den spoorweg ten zuiden van Wa- foengtien in bezit; de Russische troepenmacht tusschen die plaats en hier is slechts gering, en bestaat slecht» uit eenige verkenningstroe pen. Bijna alle telegraaflijnen langs den spoorweg zijn vernield. De militaire tele graaflijn van hier naar Port-Arthur doet nog dienst, maar de Japanners hebben gezegd, dat zij ook deze zullen vernielen. De verjaardag van den Czaar is hier op flinke wijze herdacht. Over de gebeurtenissen in Mandsjoerije wordt bericht Petersburg, 20 Mn. (12 uur n.m.). Hier loopt- het gerucht, dat. het eerste Japansche leger onder generaal Koeroki teruggeslagen is. De Japanners zouden groote verliezen heb ben geleden. Officieele bevestiging ontbreekt nog. Tientsin, 19 Mei. Volgens geruchten lit Russische bron heeft het Japansche Yaloe- lcger eene zware nederlaag geleden en werd het heden naar Fengwantajeng terug ge dreven. Nioetsjwang, 20 Mei. Er is een officieele bevestiging ontvangen betreffende den terug tocht dor Japanners, welke onder de volgen de omstandigheden plaats had. Do Japanners stieten Maandag op 60 mij len ten westen van Teng-huang-sjeng op 32,000 Russen, welke een sterke positie inge nomen hadden. De Japanners trokken zeer snel on in goede orde terug, met de noodige voorzich tigheidam aat regelen Een particulier telegram uit Russische bron meldt, dat geen enkel eigenlijk gevecht plaats had, doch dat de kozakken de flan ken der divisie bestookt hadden tot op het oogenblik, dat men de hoofdmacht ontmoette. Aan beide zijden moeten de verliezen be langrijk zijn geweest tijdens den terugtocht. Tientsin, 19 Mei Volgens een bericht uit Nioetsjwang juichen de Russen over het ruc- ces, dat de Russische troepen hebben ver kregen, omdat zij er in zijn geslaagd den Japanschen opmarsch van Fengwantajeng tegen te houden Men beschouwt het als een goed voorteeken. dat dit succes op den ver jaardag van den Czaar is vorkreegen. Vol gens de laatste berichten, dio zeer goed zijn, rukte het Japansche Yaloc-lcger in twee di vision op, de eene in do richting van Hait sjeng, de andere in die van Liaojang. Men gelooft, dat de Russen hunne troepen sa mentrokken en den vijand slag leverden ten zuiden van Liaojang. Zij hebben hem teruggedreven, naar men zegt met- zware ver liezen. Moekden, 19 Mei. (Daily Mail). Men ge looft, dat een ernstig govocht voor de deur staat. De Japanners moeten uit het oosten op Liaojang aanrukken. Het wegnemen van de tot dusver bestaande onzekerheid over do richting van de Japansche aanvalslijn, doet een der ernstigste moeielijkheden voor de Russen verdwijnen. Wanneer de Japan ners hunne plannen zullen hebben geopen baard, zullen de Russen weten waar en hoe zij daaraan tegenstand moeten bieden. Nioetsjwang10 Mei.. (Chronicle). Ohinee- zen berichten over een veldslag bij Sioeyen de verliezen van de Russen zouden 3000 man bedragen Men verzekert, dat vele Russen biji Port Arthur zich aan de Japanners overgeven. Moekden, 10 Mei. (Telegraph) Eene Japan- sclio strijdmacht rukt op Moekden aan met 1 't blijkbare doel dc Russische linie van terug tocht te onderschoppen. Nioetsjwang, 10 Mei. (Telegraph). Volgons een uit uit Lahill ontvangen bericht, is eene I omtrekkende bcwoging volbracht, dio de stel ling en den opmarsch van do Japanners oos telijk van Liaojojng bedreigt en hen dwingt terug te gaan naar Fengwantajeng. Blijkens eone verklaring van den minister I van buitenlandsche zaken in het Britsche hoogerhuis, heeft do mededccling van de Russische regeering betreffende de verkla ring van katoen tot oorlogscontrabande on kel betrekking op ruw© katoen, die voor bereiding van ontplofbare stoffen goschikt ia, maar niet op voor andere doeleinden be reide katoen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1