KOLONIËN. OOST-INDIÈ. BINNENLAND. Reuter vernam Zaterdag uit bijVmdofaxJ bron, dat er thans g nichten rondgaan, dat admiraal Jesson bezig is met ,pogingcu om den kruiser Bog&tvr te redden met goede hoop van slagen. Mon gelooft, dat het de partement van marine den uitslag van deze pogingen afwacht, alvorens eenige mededee- lingen over dit onderwerp te doen. Volgens een bericht, van Maandag hebben de Russen den kruiser Bogatyr, die gestrand is op rotsen bij Wladiwostok, in de lucht doen springen, omdat het schip niet vlot gemaakt kon worden. De kanonnen werden weggehaald vóór de ontploffing, waarbij nie mand gewond of gedood werd. Het totale cijfer van de officieren en man schappen, die met de Yoshino en de Hat- suse zijn omgekomen, bedraagt, volgens eon bericht, uit Tokio aan dë Chronicle 900. Over de ramp, die de Japauschc marine getrofft. i heeft, is het volgende telegram van sv !.out .j-nacht Withöft aan 'den Czaax doorgezonden „Den 15en Mei verschenen drie kruisers, en drie pantserschopeii 's morgens in het westen. Van het voorgebergte Liaoti-sjan en van den Gouden B?rg volgde men do bewe gingen der vijandelijke oc ^gsschopen. Toen het den meridaan van Port- Arthur gepas seerd was, wendde de vijapdelijke afdeeling zich naar het oosten, de gevechtsstelling in nemende. Plotseling bemerkte.men een ont ploffing bij het voorschip van het derde pant- serschip, een se -p met twee schoorsteenen van het type Foeji. „Het rantserschip stopte, helde naar bak boord over, en zonk met den voorsteven weg terwij! het lange stoomwolken „itetoot- te. Twee kruisers kwameu dadelijk nader. Van den Gouden erg zag men dat zij sloc pen uitzetten, men zag vervolgens dat het getroffen schip zich weer ophief. Op dait oogenblik naderde een ander pantsersclrip met drie schoorsteenen, van het type Sji kisjima, de plek, waar het ongeluk gebeurd wastocu het halverwcg was gekomen, hoorde men de ontploffing van een nijp, daarna nog een ontploffing, gelijk die welke zich aan boord van de Petropawlowsk voor deed. Dit schip ging binnen een minuut on der. Dc derde kruiser hield zich op een af stand. Men zond toen kruisers uit, vervol gens zestien Russische torpedobooten om den vijr id aan te vallen, gebruik makende van dit gunstige oogenblik. „De torpedobooten vielen de schepen aan, die van elkaar gescheiden bleven. De kruiser Nowik verliet den haveningang om de tor- pedoflottielje te ondersteunen, terwijl onze kruisers zich toerustten; op dat oogenblik naderden vijf Japansche kruisers en openden het vuur op ons uit al hun zwaar geschut. De torpedobooten keerden zonder averij tere. „Het beschadigde vijandelijke pantserschip verdween, door de kruisers vergezeld, achtei den horizon, ontsnappende aan de vervol ging van de vlootafdeeling, die in actie kwam. „In don ochtend van 16 Mei kwamen drie vijandelijke torpedobooten zich vertoonen op de plaats waar de ramp gebeurd was. De Nowik stoomde hen tegemoet, waarop de tor pedobooten terugtrokken en aan den horizon verdwenen. Naar den stand der schoorsteenen en der masten van het op dc reede verdwe nen schip te oordeelen, zou het een kruiser geweest, zijn. „Volgen9 inlichtingen van inboorlingen zijn bij het bezoek dat de vijandelijke sche llen onlangs aan dc Kerr-baai brachten, drie Japansche torpedbooten door ons licht ge schut beschadigd." De Engelsche marine-specialiteit F. J. Jare beschouwt, het verlies, dat aan Japan scho zijdo geleden wordt, door den ondergang van de Hats use en do Yoshino, als zwaarder dec. het verlies van de Petropawlowsk door de Russou. Het is ook mogelijk, dat dc KasUga beschadigd is; het is een scliip van. 8000 ton en betrekkelijk zwak van huid. maar als zij de Yoshino ingeloopen hoeft., zal zij slechts licht, beschadigd zijn. Een botsing in den mist is iets, dat. in elke marine kan voorkomen. Do Japanners zijn zeer behendig in hot manoeuvreeren met hun schepen en daarbij stoutmoediger dan do zeelieden van andere natiën. Ontegenzeggelijk beheerecht Japan nog de zee: vijf goede linieschepen en eenige geul gepantserde kruisers staan tegenover waar schijnlijk slechts twee zware Russische sche pen die in goeden staat zijn. Maar Rusland heeft, alles te zamen genomen, zes pantser- schepen, zoodat. een zeeslag in de toekomst toch niet onwaarschijnlijk is (ongerekend nog de mogelijke aanvulling der Russische zee macht uit Europa). Het verlies van de Hat- subo alleen komt de Japanners op 15 mil- lioen gulden te staan. Over de onveiligheid op ace wordt uiti Wei-hai-woi bericht: Ten gevolge van de vele Russische mijnen, dio naar aoe afdrijven, zijn de opvarenden van de jonken door schrik aangetast en weigeren do havens to verlaten. De weinigeu, die voortgingen levensmiddelen naar Port. Arthur to bren gen. worden betaald naar evenredigheid van het vermeerderde gevaar. Over de Russische operation wordt ge mold: A ioetsj wa ng, 22 if ei. Die Russen hebben met. eenige vrij sterke afdoelingon artillerie en bereden infantere deze stad veder in be zit. genomen. Petersburg, 23 Mei. Reuters bijzondere correspondent verneemt, dat officieren van den generalen staf van meening zijn, dat de bezetting van Nioetajwang een gevolg is van do verandering, dio in den toestand gekomen is door do jongste verliezen der Japansche marine, want liet overwicht ter zee van Ja pan tot. dusver had Koe ro pat kin doen be sluiten Nioetsjwang prijs to geven Waarschijnlijk is Koeropatkin thans van mocning. dat de vlooi van admiraal Togo aarzelt troepen to doen landen op het schier eiland Liaotong. uit vrees voor aanvallen van admiraal Withoeft. NioeUjwang. 23 Mei. Officieel is hier niets bekend van eene ramp ter zee aan Japan sche zijde. Het eenige 1»richt daarover kwam yan Reuter; het telegram werd lieden middag voorgelezen aan de paradeerende troepen en werd met gejuich ontvangen. Lichte verschansingen wordeu aangelegd ten zuiden van do stad. Stoomschepen berichten, dat zij op zee vele wrakken zagen, die, naar men gelooft een ge volg zijn van de maatregelen door Rusland genomen tot versperring van den toegang n. ar Port Arthur. Poe hm 21 Mei. Volgens berichten uit Chi- neeacho bron, hebben 20GO man Russische troepen weer de stad Sioeven bezet. Poema, 21 Mei. Uit Russische bron wordt bericht, dat 2000 Russen Sioejen weer heb ben bezet. Kozakken zijn gezien bijl Kao-li-man en 13 mijlen verder westelijk, doch - iet op den hoofdweg naar Liao-jan. (Kao-li-man is ge legen op den hoofdweg die den Yalceinond uabij Antocng verbindt met Liao-jan. Sioe- yen is ten westen van dezen- weg gelegen). De Russen zonden afdeclingcn uit naar alle zijden om verkenningen te doen, doch ontwij ken elk troffen, tenzij zij ver in de meer derheid zijn. Do Japansche gemeenschapslij nen zijn ver zekerd door de troepen, die te Takoesjn» zijn geland. Be b richten uit het uiterst© Oosten mel- d,.n overeenstemmend, dat het- een lang niet gemakkelijk werk is den Mandsjoerijschen spoorweg te beschermen. Deze taak is toe vertrouwd aan een bijzonder bewakingscorps, samengesteld uit 55 sotnia's bereden troepen en 55 compagnieën infanterie met zes batte- rijen, een totaal effectief uitmakende van 25,000 man. 2240 kilometers spoorweg zijn verdeeld in sectiën elk van 53 KM., elk be- v. takt door een detachement, dat zonder op- Ie aden moet patrouilleeren. Graaf Lamsdorf heeft met de vertegenwoor digers der groote mogendheden 'o Petersburg een onderhoud gehad over do houding van China en er op aangedrongen dat de velschil lende regeeringen nogmaals van do regeonng te Peking de handharing der meest strikte onzijdigheid zouden verlangen. In eene mededeeling betreffende do bin- ncnlandsche leening, die te Tokio door de bankiers is uitgegeven, worden- de uitgaven van de opening der vijandelijkheden tot- de volgende maand begroot op 410 mülioen yen, waarvan de helft door de eerste leeningen verkregen is. De Koieaansche regeering heeft off'cieel bericht gegeven, da.t zij allo tractatcn met Rusland en alle concessiën aan Russische onderdanen heeft opgezegd. Allerlei vOp dezelfde veiling te Londen, waar Nelson.? brief werd verkocht, is een som van f 33.000 betaald vexr een speelkaart, op wel ker achterzijde een door Holbein geschil derd portretje (in dikverf) staat van Fran- £oise Howard, hertogin van Norfolk. Nog meer andere oude dingen, vooral wan neer er wat van bij elkaar zijn, schijnen geld waard. Zoo heeft het „Louvro"-museum te Parijs van den her Fritz Henry dezer dagen eene door hem voor hoogen prijs gekochte verzameling van 115 merkwaardige mosterd potjes ten geschenke ontvangen, welke werd bijeengebracht door den in Januari 1.1. over leden Parijsöhen koopman Hébert. Het oudste van die potjes dagteekent uit 1738 en daar zijn verscheidene „éénige" exem plaren onder, waarvoor indertijd groote som men werden betaald. vEen ci van den uitgestorven „Grooten Alk" is dezer dagen opeen veiling te Londen verkocht voor 25UO. Het is een der fraaist gekleurde van de 74 bekende eieren van dien vogel. Het werd oorspronkelijk gekocht voor f 24 en kwam later voor 64 pd. st. (f 768) in de vermaarde verzameling van Lord Gar- vagli. Het voorlaatste ei door Stevens ver kocht bracht f 3600 op. De Amerikaausche millionair Louis Schonberg heeft zich een reiswagen laten vervaardigen, die 2 slaapkamers, een salon oen badkamer, een eetkamer en een keuken bevat. e reis-automobiol wordt gedreven en ver licht door electriciteit, welke door een dy namo van 7 pk., onder den vloer van het rijtuig aangebracht, verkregen wordt. Het gevaarte is 20 meter lang en kost f 100.000. vEen bericht uit New-York aan de „Frankforter Zeitung" meldt dat de „Bóe ren-generaal" Pearson en do Hollandsche jourualist Vandcrhoeft in hechtenis zijn ge nomen. beschuldigd van een poging tot af dreiging tegen den gewezen onder-minister Webster Davis, wien zij ten laste leggen, dat hij gelden voor de Boeren ontvangen, ten bedrage van f 500.000, niet hoeft verant woord. De heer Davis bezocht Zuid-Afrika tij dens den oorlog en keerde, gelijk men weet. als een vurig vriend der Boeren t -ug. vEugèno Bontoux, gewezen president dor Maatschappij „Union Générale", wiens faillissement in Januari 1882 zooveel opzien wekt en zoovele slachtoffers maakte en die toon deswege tot 5 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, welk vonnis hij later tot 2 ja ren zag verminderd, is thans op zijne villa te Cannes overleden, in den ouderdom van 83 jaren. vPettenkofer, de groote Duitsche scheikundige, leed, naar Max Gruber in het laatste bulletin van de Deutsche chemische Gesellschaft verhaalt, sterk aan de spreek woordelijke professorale verstrooidheid. Zijno familie stak gedurig den draak met hein, omdat hij haast nooit zijn paraplui mee naar huis bracht. Daarom was hij bijzonder trotsch toen hij eens van een reis naar Engeland zijn parapluie goed en wel op hot vasteland terug had gebracht. Zegevierend Seinde hij uit Augsburg naar huis„Ik en mijn parapluie komen om zoo en zoo laat thuis". Toen hij echter zijn huis binnen kwam en het gelukkig geredde voorwerp aan zijne huiagenooten vol vreugde wilde tooncn, bemerkte- hij tot zijn schrik dat zijn hand leeg was. Hij had zijn parapluie aan het telegraafkantoor te Augsburg laten staan. De Java-Bodc bericht. Men weet ons mede te deelen dat het wei geren van buitenlandlsoh verlof aan officiereu, anders dan op een geneeskundig certificaat, vermoedelijk gedurende dit geheel© jaar zal worden gehandhaafd met het oog op den ge spannen toestand in Oost-Azië. Borneo. Uit Bandjermasiu wordt dato 6 April aan de Java-Bcde geschreven Op ongeveer 1° Zuiderbreedte cii 114° Oosterlengte ligt'in de Zuider- en Ooster lengte van Borneo aan de Kahajan- of Groote Da.jakrivier, het plaatsje Koeala Kceroen, op alle kaarten duidelijk aangegeven. Volgt men met den vinger van dit plaatsje af de rivier, die aldaar in eenigszins noordwestelijke rich ting ombuigt, dan ontmeet men al heel spoe dig het plaatsje Tewah, de standplaats van den controleur Van Tewah loopon enkele" voetpaden in noordoostelijke richting naar het riviertje, de Sirat, een zijriviertje van do kleine Dajaik- of Kapoeas rivier. Daar, waar de Sirat in de Kapoeas valt, ligt de kampong Kasintoe, de plaats waai" ons districtshoofd Raden Johanues gedurende eenigen tijd door de b:nden van B.itoer is ingesloten geweest. Het is in de omstreken van dit plaatsje, Kasintoe, iets meer noordelijk daarvan, bij kampong Hoeroeng Tangkeleh, dat ouzo troepen, zooals u per draad reeds werd mede gedeeld, den 25sten Maart jl. met den vijand zijn slaags geweest, waarbii deze laatste een verlies leed va.ii minstens 15 deodenlater op don dag verloor hij cr nog enkele, zooals we hier beneden zullen zien, waarvan het aantal niet met juistheid kan worden opge geven. Het was een gedeelte van het detachement van den luitenant Kramers; deze officier was zelf ongesteld en maakte daarom den tocht niet mede. De patrouille, 20 man sterk, die op marsch ging onder den Europccschen ser geant Meyer, had vanwege het civiel bestuur aanwijzingen gekregen, dat in de buurt van het zooeven door ens opgegeven punt, vijan delijke benden aanwezig waren. Door het dichtbegroeide terrein raakte een gedeelte der patrouille onder den Europeeschen kor poraal van Oosterhoudt aan het- dwalen, maar desniettemin kwam dit afgedwaalde ced-eelte als door een toeval toch het eerst bij de vijan delijke versterking. Het kleine troepje, be staande uit 9 man. liet zich hierdoor echter niet afschrikkenhet huis, waarin de bende zich ophield, werd ingesloten cn de inwo nende n gesommeerd er uit te komen. Dit geschiedde echter eerst, nadat er een salvo doorheen was gegaan, en toen de vijand daar op de vlucht nam, verloor hij 15 dooden, waarvan cr eenige, terwijl zij over de rivier zwemmende trachtten te ontkomen, werden neergeschoten. De onzen leden hierbij geen verliezen. Na deze kleine tuchtiging gelukte het den korporaal van Oosterhout zich weder met den sergeant Meijer te vereenigen, die intus- sohen aan den rivierkant was genaderd in de nabijiheid van Hoeroeng Tangkeleh en nog juist gelegenheid had een troepje vluchtende vijanden, die de rivier in prauwen kwamen afzakken, en waarbij zich vermoedelijk, het bendehoofd Batoor bevonden heeft, enkelo verliëzen toe te brengen. Toen het dappere troepje hierna huis waarts keerde, zonder dat het nog het ver lies van ook inaar één do-cde of gewonde te betreuren had, vielen er van de zijde des vijands nog enkele schoten, waarvan er een den Europccschen korporaal Van Oceterhout doodelijk iu het achterhoofd trof. Het detachement van den luitenant Roose boom, 'dat, zooals ik in mijn vorig schrijven mededeelde, de monding der Koeata-n moest bewaken, is de rivier verder opgevaren, en Kil zich vermoedelijk thans wel met het detachemont-Kramera vereenigd hebben, ter wijl liet- dooi- Rooseboom achtergelaten bivak te Merapit thans wordt bewaakt door een detachement je van 18 man. onder een Euro pccschen sergeant, dat verleden week daar heen is vertrokken. Den 2Srten Maart jl. vertrokken de hon derd man Roeginecschc hulptroepen per s.s. Negara naar Poeroek Tjahoe, en de resident in eigen persoon begaf zich den volgenden :!ag per gouvornemeratsstoomer Barito even eens naar boven, om zich persoonlijk van den toestand te overtuigen. Jachtcomraando's. De Java-Bode schrijft „Eindelijk valt eens een succes van een jachtcommando te melden. Uit Benk-oelen schreef men ons dat het daar aan zulk een troepje gelukt was, een grooten koningstij ger te schieten. Moge dit succes de overige jachtcommando's prikkelen tot meerdere kracht sinspan ning. „Uit een militair oogpunt zijn deze com mando's Y3n zeer groot belang en het 'S jam mer dat de regeering het uitzenden daarvan niet geheel in handen liet van de militaire autoriteiten, natuurlijk na gepleegd overleg met de burgerlijke ambtenaren. Het is toch opmerkelijk dat in onze koloniën het zich kruisen van de machtsferen van het militair en het civiel element zoo dikwerf aanleiding geeft tot moeilijkheden cn kinderachtig ge krakeel, vaak ten nadeele van staat en schat kist. „Ook met de jachtcommando's is dit zoo gegaan. Zij zijn voornamelijk in het leven ge roepen in het belang van het leger to-t het aankweoken van uitmuntende, koelbloedige verkenners, zeker van hun schot, di© zich in de Indische terreinen thuis gevoelen en zich daarin vlug weten te verplaatsen. De offi cieren, die deze commando's aanvoeren, door- Ioopen een prachtige leerschool, welke hun bij de krijgvoering tegen den inlandscheo vijand zeer zal te stade komen. „Nu moet erkend worden, dat de resulta ten tot nog toe vrij poover zijn geweest, wat betreft het dooden van tijgers. En om die reden hebben, naar men ons van militaire zijdo schrijft, verschillende ambtenaren be sloten. voor hun gebied geen jacht-oomman- do's meer aan te vragen. Van hun stand punt hebben deze hoeren daarin volkomen gelijk, doch het belang van den staat gaat hier boven het dadelijk belang van een en kele streek, en dit eischt dat de jachtcom mando's in stand blijven, afgezien voorloopig van de resultaten. Daarom is het beter, dat het praktisch gebruik daarvan geheel gelegd wordt in handen der militaire autoriteit, die in staat is het belang daarvan te beoor- deelen. Do Staatscourant van Zondag 22, Maandag 22 en Dinsdag 23 Mei 1904 bevat do volgende kon, besluiten benoemd tot griffier van het kantonge recht te Helmond mr. J. L. W. J. Srenoken, advocaat-procureur te Helmond, tevens waar nemend griffier bij gemeld kantongerecht; benoemd tot notaris binnen het arr. Rot terdam ter standplaats Maassluis G. P. Va- lctte, candidaat-notaris te Delft; benoemd tot deurwaarder bij het gerechts hof te 's Gravenhage A. A. van Dijik, thans deurwaarder bij de rechtbank aldaar; benoemd tot burgemeester van Ooltgens- plaat P van Weel GGzn. eervol ontslagen uit zijn betrekking tot de landmacht de reserve-officier van gezondheid 2e klasse W. A. Vermaas; op verzoek eervol ontslagen de oommies der telegrafie 1ste klasse J. H. Brondert; benoemd tot inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Gro ningen, le afd., C. G. J. A. van Genderen Stort, inspecteur derzelfde middelen 2e afd. aldaar tot adjunct-inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen J. P. Schippers, waarnemend adjunct-inspecteur derzelfde middelen, tijdelijk werkzaam bij het departement van Financiën. Naar men aan „Het Centrum" mede deelt, is er sprake van, dat H. M. de Koning in in den loop der volgende maand een be zoek zal brengen aan Gouda. H. M. de Koiiingin-Moeder is Zater dag avond ongeveer kwart ^oor acht ure uit H f a/d. Rijn in de residentie terugge keerd, in het staatsspoorstation begroet door hare grootmeester jhr. de Ranitz. H. M. de Koningin-Moeder woonde op den 1. Pinksterdag de voormiddag-gods dienstoefening bij in de Nieuwe Kerk on der gehoor van ds. Gerretsen. H. M. de Koning-Moeder woonde op den 2. Pinksterdag do voormiddag-godsdienst- oefing bij in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. Cramer. Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum blijft, iu zijn nieuwen rang van gezantschaps- raad voorloopig nog chef van het Kabinet van den minister van buitenlandscho zaken. Te 's Gravenhage is aangekomen jhr. mr. van der Goes, secretaris van legatie bij het Nederlandsche gezantschap te Rome. In het hotel den Ouden Dooien te 's Gravenhage zijn aangekomen mr. Austen Chamberlain, kanselier der schatkist in En geland, en zijn broeder Neville Chamberlain, beide komende van Londen. Mr. A. F. Baron van Lynden heeft verklaard, dat het bericht in een der Haagscho bladen, omtrent zijne benoeming tot burgemeester van 's Gravenhage uit de lucht is gegrepen en dat van die benoeming nooit sprake is geweest. In de Donderdag gehouden z van den gemeenteraad van Rotterdam eervol ontslag verleend aan mej. M. E. Hoit- sema, leerares voor de Fransche taal aan de H. B. S. voor meisjes, tegen 1 Sept. a. s. In dank werd door het Museum Boymans aan vaard een schenking van mevr. de wed. A. A Reepmaker Viruly, bestaande uit een schilderij van den 17en eeuwsclien schilder Viruly en een legaat van douairière Grisard, geboren Van Hogendorp van Hofwegen, be staande uit de olieverfportretten van mr. Da niel van Hogendorp en diens vrouw Ida Maria Hooft. Onder de ingekomen stukken was een aan vraag van de „Vereeniging tot bestrijding van lupus", om f 2500 subsidie. Van B. en W. een voorstel tot goedkeuring van den aan koop van het Ziekenhuis aan den Bergweg voor f 215.000, en verder een voorstel tot het bouwen van eene hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, op een terrein aan den 's Gravendijkwal. De kosten hiervan worden geraamd op f 213,000. Na de afdoening van een aantal kleinere zaken kwam ten slotte aan de orde het voor ste! tot goedkeuring van het door B. en W. te geven antwoord aan den directeur-gene raal der posterijen en telegraphie op diens vraag over beschikbaarstelling van emplace menten voor een nieuw post- en telegraaf kantoor. Van den directeur-generaal der posterijen was nl. een schrijven ingekomen om aanwij,- zing van een terrein voor het bouwen van een nieuw post- en telegraafkantoor. In ant woord hierop werd door den directeur van gemeentewerken de aandacht gevestigd op het genoemde terrein aan de Cool vest tus- schen de Leeuwenlaan en de Raamstraat. De directeur-generaal won hieromtrent het advies in van de Kamer van Koophandel, hetwelk echter met het oog op de belangen van den handel niet gunstig was. Daarop werd gevraagd het terrein af te staan, dat door demping van de Blaak kon verkregen worden, doch hierop meenden B. en W. afwijzend te moeten beschikken. De raad was het. hiermede eens, terwijl het denkbeeld om het terrein aan de Oool- vest er voor te bestemmen vele voorstanders vond. Overeenkomstig het eenstemmig ad vies der door B. en W. van Haarlem ge hoorde deskundigen, wordt door hen thans aan den raad voorgesteld voor het herstel van het orgel in do Groote Kerk aldaar ter beschikking van B. en W. te stellen een be drag van f 13,500, gelijkelijk te verdoelen over de dienstjaren 1904 en 1905. Te Haarlem zal waarschijnlijk eerlang met eene oude traditie gebroken worden. B. en "W. stellen den Raad aldaar voor, op grond (Lat bij de tegenwoordige inrichting van het brandscin wezen in de gemeente elke brand steeds onmiddellijk kan worden ge meld. met ingang van 1 juli e.k. te doen ver vallen dc betrekking van torenwachter van dc Groote of St. Bavo kerk. Door den minister van koloniën is G. Gorter gesteld ter beschikking van den gon- verneur-gencraal van Ned. Indië, om tc wor den benoemd t >t onderwijzer 3e klasse bij het Europecsch lager onderwijs aldaar. Door de dames M. W. Arbeiter en J W. Landré is tegen 1 September eervol ont slag aangevraagd als leerares aan de Amster- datnsche Huishoudschool. Algemeen Neder 1. Verbond. In „Neerlandia" is opgenomen het jaarver slag van het Algemeen Nederi&ndsch Ver bond. Het A. N. V. is, volgens dat verslag, blijkbaar de moeilijke jaren te boven. Et- komt allerwege belangstelling voor. Ook vlocdt er meer geld binnen en dat was noo- dig. De Nederlandsche regeering heeft ook het belang van het A. N. V. ingezien. In 1903 gaf het rijk een subsidie van f 2000, voor 1904 is dat verhoogd tot f 3000. Zeer belangrijk ontwikkelden zich de groe pen België, Indië en Suriname. De groep Noord-Amerika werd ontbonden. Een nieuwe groep Zuid-Afrika te vormen is nog niet ge lukt. Het hoofdbestuur ziet met vreugde, dat in het buitenland zich vel© Nederlandsche ver cc ui gingen vormen. Het hoopt dat zij zich biji het A. N. V. zullen aansluiten. Het hoofdbestuur leed door het uittreden van prof. Kern en den dood van dr. Schaep- man een groot verlies. Op verscheiden plaatsen in het buitenland is een Hollandsche boekerij opgericht. Voor do Transvaalsche kolonie in Chili stelde het hoofdbestuur f 1500 voor een jaar bezoldiging van een Hollandschen onderwij zer beschikbaar. Er is echter nog geen onder wijzer uitgezonden. Aan alle consuls van Nederland is een brief gericht om hen op to wekken zich bij het A. N. V. aan te sluiten. Van zeer wei nigen is antwoord ontvangen. Het aantal leden van het Verbond be droeg op 1 Januari: groep Nederland 2810, België 941, Nederl.-Indië 652, Suriname 195, afdeeling Konsta.ntinopel 14, Parijs 72, Te heran 9, verspreide leden buiten Nederland 152te zamen 4845. De inkomsten bedroegen in 1903 f 10,105,52 de uitgaven f 9687,44, waarbij het tekort over 1902 van f 1662,50i; overschot f 417,68. Maatschappij der Nederl. letterkunde. De Maatschappij, der Ne derl. Letterkunde te Leiden zal Woensdag 8 Juni hare algemeen© vergadering houden, onder voorzitterschap van prof. dr. P. J. Blok. Deze zal de vergadering met een toe spraak openen. De heer W. C. Royaards zal, na een woord tot inleiding van prof. dr. G. Kalff, eenige gedeelten van Potgieters Flo rence voordragen. De maandelijkscke vergadering stelt voor uit de renten van het fonds te verleenen a. een voorloopig crediet.van f 250 voor den druk van het nieuwe Repertorium voor vaderlandsche geschiedenis b. een bedrag van f 100, ovfer 2 jaren ver deeld, aan de Vereenigiug tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsche recht, als bijdrage in de kosten der bewerking eener kaart van do kerkelijke indeeling van het Bisdom Utrecht. Voor de verkiezing van twee leden des be- stuurrs iu de plaats van de aftredende leden, dr. A. E. J Holwerda en mr. J. B. Breu- kelman, worden door de maandelijiksche ver gadering voorgedragen de volgende dubbel tallen I. a. dr. J. Verdamb. dr. A. Beets. II. a. mr. A. Teltingb. mr. C. Bake. Voor de verkiezing van een penningmees ter in de plaats van den aftredenden titu laris worden door de maandelijksche verga dering voorgedragen: a. mr. A. C. Visser; b. dr. P. A. A. Boeser. Des avonds te voren zullen sprekendr. W. A. F. Bannier over „De wording van Ne- derlandsch Limbiyg" en mr. J. E. Hoeres, over „Verspreide gegevens over de betrokkin gen tusscheu de Oost-Indische Compagnie en Arabië." Congres voor openbare ge- zou-dheids-regeli ng. Het 9de con gres van openbare gezondheidsregeling zal rijdag en Zaterdag 1 en 2 Juli in de loka len van de sociëteit „Do Harmonie" te Nij megen plaats hebben. Do vergadering zal te 1 uur met een ope ningsrede van den voorzitter, mr. H. Goe man Borgesius, worden geopend. Nadat het jaarverslag door den algemeeneu secretaris zal zijn uitgemacnt, de penningmeester me dedeeling zal nebben gedaan van den stand der financiën en voorzien zal zijn in de va catures in het bestuur, ontstaan door de af treding der heeren C. Guldensteeden Egc- ling en dr. H. G. Ringeling, die niet her kiesbaar z:jn, komt het tuberculose-vraagstuk aan de orde. Daarvoor zijn drie rapporteurs aangewezen, namelijk prof. C. H. H. Spronck dio de aetiologie der ziekte, dr. W. P. Ruysch die de prophylaxie en prof. P. K. Pel die de sanatoria zal bespreken. Na afloop der discussién die hierna zullen volgen, zal dr. W. J. Mansholt een voordracht houden over vuil afvoer ten plattelande. Zaterdag komt do toepassing van artikel 1 der Woningwet aan die orde 1 In de groote steden. Rapporteur mr H. Blaupot ten Cate; 3. Op het- platteland. Rapporteur de heer M. J. Rijs, burgemeester van Middelharnis. In den namiddag komt het ontwerp van wet van waterverontreiniging aan de orde, te behandelen door den hoofdingenieur H. E. de Bruijn. Des namiddags om halfzes zal een gemeen schappelijke maaltijd in het „Oranjehotel" plaats hebben, terwijl het congres Vrijdag, 's avonds te 8 uur, door B. en W. ten raad- huize zal worden gerecipieerd. Ook bestaat het voornemen, den eersten congresdag, bij goed weer, per stoomtramBerg en Dal te bezoeken. Het Vredespaleis. Men meldt uit 's Gravenhage: Men verneemt- dat het denkbeeld tot stich ting van het Vredespaleis op den heuvel aan het Scheveningsche kanaal, waar zich het gebouwtje le Petit St. Hubert bevindt, niet is opgenomen onder de aan de Regeering overgelegde plannen vanwege de commissie van advies voor den bouw van dat Paleis. Museum van Kunstn ij ver heid tc Haarl e m. De tweede ten toonstelling van buiten 1 a ndsclie meesters op

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2