BINNENLAND. sec niet boo volledig is als men 't heeft doen voorkomen. Daaruit blijkt namelijk, dat toen do Hatsuse zonk er 16 Russische torpedoja gers in de nabijheid waren en nader kwamen. Derhalve is Port Arthur voor deze vaartuigen van klein kaliber niet geblokkeerdook zijn rij nog tot aanvallen gereed, want zij moes ten teruggedreven worden. Derhalve is de Russische marine in Port Arthur altijd nog een factor, waarmee moet worden gerekend. Do groote beteekenis van het gebeurde ia gelegen op moreel gebied in de verbetering, die «laardoor is gekomen in do stemming van de Russen. Dit komt ook uit in de Russische persstemmen, dio zich laten hooren Zoo schrijft de Russ: „Japan's heerschappij ter zee is nu twijfelachtig. Zoodra de Cesare- witsch cu de I'objeda hersteld zijn, hetgeen weldra 't geval zal zijn. zal ons pantserkader sterker zijn dan het Japansche. Wij hebben iu den Grooten oceaan slechts een eskader to verl ezen. Japan echter alles." De Peters- burgski ja Wjedomosti roept uit„Goddank, de Petropawlowsk is gewroken'*. Do Birshi- wija Wjedomosti schrijft: ..Do God van do Russen is waarlijk greot. Juist op het oogen- blik, waarop de vijand to water en te land meendo te triomfeeren, toen do wolven in schaapsvacht, die Japan tot den oorlog aanvuurden, het krijgskundige genie van de Japanners verheerlijkten, is de ramp ingetre den. Voor het eerst sedert het begin van den oorlog heersent in Toaio rouw en algemeeno vertwijfeling. In strijd met alle menschelijke berekeningen, is de oorlog plotseling in een nieuw stadium getreden Moge het gebeurde de overwinning van de Russische wapenen be spoedigen." Een nieuwen stimulans geeft het gebeurde tot beapoedigi g van de uitrusting van de Oostzeevloot. De toebereidselen daarvoor worden met grooten ijver voortgezet. Vol gens een bericht uit Petersburg aan de Temps zal de vloot waarschijnlijk in twee divisiën vertrekken lang9 verschillende we gen. Het vereenigingspunt is onbekend. D© Petersburgsche correspondent van de Lokal-Anzeiger geeft als volgt de samenstel ling op van de twee smaldeelou van de Oostaee-vloot, dio voor het vertrek naar Oost-Azië gereed gemaakt worden Eerste smaldeel: pantserkruisers Orel, Knjas-Soworot, Borodin a, Alexander III, en nog drie kruisers en verscheidene torpedo jagers Tweede smaldeelde pantscrschepen Osljabja, Sisoj-Weliki, Nawarin, Imperator Nikolaj I, vier kruisers en verscheideno tor pedo-jagers. Beide smaldeelen zullen ook kunnen be schikken, naar men zegt. over onderzeesche torpedobooten Vijftien kolenschepen gaan met elk smaldeel mede. De twee gedeelten van do vloot zullen niet deuzelfden weg kie zen naar Dost-Azic, en de haven waar zij zich vereenigeu zullen, wordt geheim gehou den. Volgens een bericht uit Washington heb ben do maritieme attachés bij de buitoni. legation der Ver. Staten bevel ontvangen rap port uit te brengen over het gevaar, dat dc voor do Maudsjoerijsche kust drijvende mij nen opleveren voor de neutrale scheepvaart. Dezo rapporten zullen in handen gesteld wor den van den algemeenen marineraad, die zijn oordeel aan den president zal onderwerpen. Wanneer de omstandigheden dit noodig ma ken, zullen tot bedde oorlogvoerende staten vertoogen gericht worden. Uit Tientsin verneemt dc StandardBij dragen voor militaire doeleinden komen steeds te Peking binnen; deze maand vloei den uit Tsjili toe anderhalf millioen. aan vragen van de centrale regeering naar alle pro vinciën zijn .-.anhoudend en dringend. De beteekenis v -i dit bijeenzamelen van zilver mag niet onderschat worden; want het is de voorbode van de eene of andere -ermetelc daad door dc Chineczen binuon niet al te langen tijd. Allerlei vPresident Kruger zal Woensdag Men- tone verlaten, om zich naar Zwitserland te begeven, waar hij den zomer wil doorbrengen. vOnder de Russische soldaten, die te Mukden in Chineeeche huizen zijn ingekwar tierd. moet een nieuwe ziekte zijn uitgebro ken, welke dc „groene pest" wordt genoemd. Du ziekte openbaart zich het eerst door verzwakking van het gezichtsvermogen en den tweeden dag is het lichaam der patiënten bedekt, met groene vlekken. De ziekte is zeer besmettelijk en tot dus verre hadden de meeste gevallen een doode- lijken afloop. De dokters weten er geen raad mede. Het schijnt dat de Chineczen zeiven on vatbaar zijn voor deze ziekte. Het Russische Roode Kruis beschikt thans in Mantschoerije over 6200 bedden. zijn nog 2000 onder weg en er zullen eerlang nog 2700 naar bet Verre Oosten worden verzon- de*. vTe Essen is een werkstaking onder het trampersoneel uitgebroken, waarbij het tot ernstige opstootjes is gekomen. Het volk wierp een tramrijtuig om en brak het van onder tot boven ?f. Er zijn vele personen in hechtenis genomen. vOp do reis van Sydney naar Montreal ib de stoomboot Turret nabij do St. Paul- cilanden met groot verlies aan menschenle- vens gezonken vEen sneltrein .an Ostcnde naar Woe nen heeft dezer dagen op één enkelen rit achtereenvolgens vier menscben overreden. Bij Bingerbrück een wisselwachter; bij Baoharach een schoenmaker, die onvoorzich tig het spoor overstakbij Bischofsheim een kind en te Mainz oen werkman. Het kostte heel Wat moeite den ontdaneu machinist, die meende dat er „een vloek Wr' op zijn locomotief, te overreden den rit te volbrengen. vGedurende de Pinksterdagen zijn iu de Alpen wederom touristen verongelukt In het Keizcrgobergte nabij Kufstein is de tou rist Gabriel Raufer van Holzkirclien in Beieren in de diepte gestort en gedood. De Weener boekhandelaar Walter Kuhn heeft door op den Rax naar beneden te vallen den dood gevonden. De gebroeders Boxdörffor yau München rijn bij een klimpartij in do nabijheid van Pischhausen naar de laagte ge stort. Een van hen bleef dood, de ander werd licht gekwetst. vEen ernstig ongeluk is Zaterdag ge beurd te Sillegny. een klein dorpje van heb arrondissement Met®, op ecnige kilometers j van de Fransche grens. Tijdens het speeluur waren de kinderen eencr school gaan spelen in een oud onbewoond huls, dat op 't instor ten stond. Terwijl de kinderen vroolijk aan 't stoeien waren, is het gebouw inderdaad in gestort. Zes kinderen zijn gedood en verschei dene anderen gekwetst. Staten-Generaal Drankwet. Nota van w ij z i g i n g. De Regeering stelt wijzigingen voor in de artikelen X. XIII, XV, XXI. XXII en XXVIII Artikel 4a (art. XIII) wordt gulezen als volgt: <lo gemeenteraad bepaalt bh plaatselijke veror dening of verstrekken van sterken drank in het klein door een vergunninghouder op den open baren weg langs het huis, waarin hij zijn bedrijf uitoefent, geoorloofd is en indien het veroorloofd wordt, onder welke voorwaarden. In verband daarmee strekt eene wijziging van het vierde lid van art. 3 (art. X) om de beslissing over hetgeen op den openbaren weg by de localiteit geoorloofd zal zijn. geheel over te laten aan den gemeente raad, die voor regeling iii de eerste plaats is aan gewezen, vermits hot nier geldt een zaak van de openbare orde. De overige wijzigingen oetreffon verduidelij king van redactie en kleine veranderingen, e- treffende het verleenen van vergunning en be roep na weigering er van. Voorgesteld amendement. De heeren Fock, Hu bracht en Ri.h stellen voor, in art. 3 eerste lid (art. X) te doen verval len het bepaalde onder no. 3 „wanneer zij wordt gevraagd voor een localiteit, in oen huis toebe- hoorende aan het Rijk, een provincie, een ge meente of «Jen waterschap." Berichten. De Staatscourant van Woensdag 25 Mei 1904 bevat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde A. C. W. Scheffcr te Harlingen, voor zitter van het hoofdbestuur der vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en de overzeesche be zittingen; benoemd tot ridder iu de Oranje-Nassau- ordo H. H. R. Chapman, fungeereud voorzit ter der Curajaosche Maatschappij tot be- vordei-ing van landbouw, veeteelt, zoutwin- ncrij eu visscherij; goedkeuring verleen aan bet besluit van don gouverneur-generaal van Ned.-Indië, waarbij mr. H. Th de Meester, vice-presi dent van den Raad van Ned Indië op zijn verzoek wegens ziekte eervol van zijn betrek king ontheven is; Velen, jv. o. vele vreemdelingen, die Zondagmiddag zich bevonden in de Paleislaan vau Het Loo. viel het voorrecht te beurt H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins- Gemaal, voor het eerst na hun terugkeer (tot dusver hadden slechts wandelingen en korte rijtoertjes in 't Koninklijk Paleis, plaats) to zien uitrijden. De Vorstelijke Personen zagen er zeer goed uit en beantwoordden minzaam het hartelijk gejuich der menigte De wandelrit, waarbij H. M. zelf het twee span bestuurde, ging in do richting Hoog- Soeren en duurde van 35 uur. Men kan hieruit afleiden, dat beider ge zondheidstoestand weder gunstig is, te meer daar het weder alles behalve zomersch was. Ook Maandag maakte H. M. met Haar Ge maal een rijtoer, ook door het dorp, alom eerbiedig begroet. Z K. H. de Prins wordt voor de rheu- matische aandoeningen nog dagelijks gemas seerd. De opperstalmeester baron Bentinck en do part. secretaris van H. M. de Ko ningin, j|hr. Van der Staal, die korten tijd in do residentie vertoefden, keerden gisteren weder ten paleize Het Loo terug. Zondagavond arriveerde jhr. Van de Poll, kamerheer-ceremoniemeester van H. M. de Koningin, ten paleize, in verband met- de opdracht ons Hof te vertegenwoordigen bij de begrafenis van Hertog Paul van Mecklenburg. De ministers van binnenlandsche za ken, van waterstaat en van koloniën hebben zich naar Amsterdam begeven tot bijwoning van do viering van het vijftigjarig jubilé deï Chr. Ondexwijzersvcroenigiiig. De minister van Financiën maaikt be kend, dat op 21 Mei jl. bij de betaalmeesters in kas was f 3,594,218.44i, en dat op den zelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een vporschot was verstrekt ten bedrage van f 9.529,491.09. De verschillende commissiën der Con ferentie voor Internationaal Privaat "e.'ht vorgaderen dagelijks. Naar men verneemt, vordert de arbeid goed. Donderdag a.s. wordt eene algeanacie vti- gadering gehouden. Staatscommissie voor den handel drijvende» en industrieelen middenstand. Met een enkel woord is reeds gemeld dat bij de regecring het voornemen bestaat om, op het voetspoor van hetgeen in België is g«^chied, eerlang de instelling te bevorde ren ccner staatscommissie, aan welke wordt opgedragen dc vraag te overwegen of liet op den weg ligt der regecring maatregelen te nemen in het belang van don handeldrij- vcuden en industrieelen middenstand en bij bevestigende beantwoording van deze vraag voorstellen daartoe strekkende te doen, of voor zoover oen nader onderzoek daaraan; zou behoonen vooraf te gaan de regeering te dienen van advies, omtrent do wijze waar op zulk een onderzoek zou zijn in te stellen Gemeld is ook, dat als voorzitter dezer com missie zal optreden de heer R. P. J. Tutein Nolthenius te Amsterdam. Naar wij thans vernemen, hebben de navolgende heeren eene uitnoodiging ontvangen om als lid in deze commissie zitting te nemen M. Noordtrij, lid van don gemeenteraad van Kampen en lid der Provinciale Staten van Overijsel; J. S. Meuwsen, voorzitter van dun bond van vcreenigingen van den handeld rijven de n middelstand, co Amsterdam; Mr. D. Josephus Jitta, hoogloeraar aan de gemeentelijke universiteit, te Amsterdam W. Hovy, fabrikant, lid van de Eerste Ka mer der Staton-Generaal te Amsterdam M. H. G. T. Fiedeldy Dop. winkelier, lid van d.3 Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam G. van dor Most Yerspijck, voorzitter der ïïr msche Handels-vereeniging te Haar lem mr. P. J. M. Aalberse, lid van Tweedo Kamer der Staten.-Generaal, te Leiden; A. den Held Jr., lid -an den g mieonte- raad en voorzitter-patroon van do Kamet! van Arbeid voor metaal en houtbewerking, te Rotterdam A. Huson, secretaris der Handelsvereeni- ging te Vlis&ingen dr. J. Nou wens, adviseur der Ilauze te Hecswijk C. L. Bressers, fabrikant, lid vau Gede puteerde Staten te Dongen; J. Scliaepkens Jz., voorzitter van de ver eeniging Maastrichtsohe middenstand te Maas' 'icht J. Rutgers, Jzn., graanhandelaar, voorzit ter van «Ie Kamer van koophandel en fabrie ken te Zutphen Th. Plet, drogist, lid van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Nijmegen A. H. Lasernr, handelsreiziger, lid der Provinciale Staten te Utrecht; Mr D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam D. W. Stork, fabrikant, lid van de Eerste Kamer der Stat en-Generaal te Hengelo (O.) Dr. D Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Winschoten C. Visser, voorzitter van den Bond van bierhandelaren en mineraalwaterfabrikanten te Groningen Mr. J. Stoop, voorzitter der Maatschap- pi' Nijverheid te Leeuwarden S Fennema Pzn., horlogemaker te Bols- ward P. D. Stibbe, president van de Kamer van koophandel en fabrieken te Meppel; en mr Anne Anema, advocaat en procu reur te 's Gravenhage. N R. Ct. Door de bouwvak-federatie te Amster dam is een adres gezonden aan den minister van waterstaat, waarin wordt gezegd dat zij uit het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken aan den heer Pas- stoors, lid der Tweede Kamer, vernomen heeft dat aan de werken ter herstelling van de viaduct te Amsterdam de werktijd zou worden bepaald op 11 uur per dag; dat echter in Amsterdam onder de bouw vak-arbeiders al sinds iaren de arbeidsdag van tien uur is ingeburgerd; waarom adressanten verzoeken het daar heen te willen leiden, dat ook in de bestek ken der '"encen voornoemd de arbeidsdag wordt bepaaid op tien uur per dag. (Hbl.) Naar men verneemt zullen de pant9er- deksehepen „De liuyter" en „Hertog Hen drik", onder bevel van de kapiteins ter zee A. C. v. d. Sande Lacoste en A. H. Hoek water, van den laatsten Mei tot begin Juli oefeningstocht maken, met de adelborsten van het Kon Instituut voor de Marine, in do Noordzee en o. a. Noorwegen bezoeken. Het- Duitsck eskader, hetwelk in Juli a-, s. de marinehaven van het Nieuwediep zal bezoeken, zal bestaan uitslagschepen Wittelsbach (vlaggeschip), Wettin, Zahlingen en MecklenburgkruisersAmazone Frauenlob en Arcona en torpedoboot S. q. De slagschepen meten 11.900 ton en heb ben een lengte van 120 M.de machines ont wikkelen een vermogen van. 14.000 I P.k. hun vaart bedraagt 18 mijl. De bemanning bestaat uit 715 koppen. De vier schepen zijn alle van gelijke type. De kruisers meten 2665 ton en hebben een lengte van 100 M.de machines ont wikkelen 8000 I P.k.hun vaart bedraagt 22 mijl. De bemanning bestaat uit 249 koppen. Het geheele aantal van de bemanning dezer schepen bedraagt dus ongeveer 3700 man. Woensdag 14 Juli zal het eskader ter reede Tessel arriveeren en Dinsdag 19 d. a. v. van daar vertrekken. De vice-president van den Hoog-m Raad, mr. Do Pinto, fungeerde gisteren voor het eerst na zijn ongesteldheid weder ais voorzitter van de Kamer van Strafzakan an den Hoogen Raad. Naar de N. Ct. verneemt, is blijkens te 's Gravenhage ontvangen particulier telegram dr. J. G. van Deventer benoemd tot direc teur van het gymnasium Willem III te Ba tavia Door den minister van koloniën is E. Middelburg, ingenieur 2e klasse bij den dienst van het mijnwezen van Ned. Indië gesteld ter beschikking van den geuverneur van Su riname, ten einde tijdelijk belast te worden met de leódiug der mijn-exploratie aldaar. Naar wij vernemen, zal dr. G. Brom, lid der Staatsoom missie voor 's Rijks geschied kundige publicatiën, dezer dagen naar Rome vertrekken, in opdracht «Ier regeerizig, die hem belastte met het systematische onder zoelf der Italuansche, met name der Romein sche archieven ten bate der Nederlandsche geschiedvorscaing. Dit onderzoek is volgens de jongste staatsbegrootiug voorloopig be paald op vi«r a vijf jaren. In verbaid hiermede zijn onderzoekingen ten bate der Nederlandsche kunsthistorie sjjcciaal op;edragen aan onzen landgenoot, dr. J. A. F.Drbaan, te Rome. (Centrum). Do leer S. van Aken, leeraar in de gymnastiek aan het gymnasium te Rotter dam, dio tiet Nederl. Gymnastiek-Verbond' vertegenwordigt bij de groote feesten ter gelegènhed van het 30-jarig bestaan dor Union dei Sociétts gymnastiques de Franje, te Arras, bij die gelegenheid door den pre- siden der Fransche Republiek benoemd tot officier dAcadémie. Bi»beschikking van den minister van binnenladsche zaken van 24 Mei 1904, no. 1392, aJeeüng kunsten en wetenschappen, zijn, mt ingang van 1 September 1904. be noemd :ot leeraren bij het. Koninklijk Con- servatoium voor muziek de heer André Spoor, concertmeester van het concertgebouworkest te Amsterdam, en de heer A. Best Jr., eerste fluitist in het concertgebouworkest te Amsterdam. Marcel Myin, lid van de Kon. ver. Het Nederl. Tooneel is lijdende. Hij gaat v«x»r geruimen tijd tot herstel van gezondheid naar Oranje-Nassaus-Oord. (Vad Naar men verneemt is de oud-directeur van de stenografische inrichting der Staten- Geueraal, de heer C. A. Steger zeer ernstig ongesteld, zoodat l..m do laatste H. Sacra menten zijn toegediend. Te Dordrecht is ontslapen de gepens. generaal Th. W. J. Buys, een militair vau kop tot teen, die een schitterende loopbaan achter zich had Hij diende zoowel bij het In dische als bij het Nederlandsche leger. Reeds bij zijn eerste detacheering op Su matra verwierf Buijs, toenmaals eerste lui tenant, de Militaire Willemsorde 4e klasse. In 1876 keerde hij naar Nederland terug, om eenige maanden later weder naar Indië te gaan, waar hij tot 1883 bleef. Opnieuw vertoefde hij kort in Nederland en werd daarna weer voor 5 jaren bij het Indische leger gedetacheerd. Bij verschillende ontmoetingen met den vij and onderscheidde hij zich en in 1887 ontving hij de eeresabel met het opschrift „Koning Willem III voor betoonde dapperheid." In 1889 keerde hij voor goed naar bet va derland terug, waar hij in 1892 werd benoemd tot majoor bij het 6o regiment infanterie. In dezen rang werd hij 2 jaar later over geplaatst bij de grenadiers en jagers, bij welk korps hij in 1896 bevorderd werd tot luitenant-jkoloned. In het laatst van 1900 werd hij als kolonel-commandant aan het hoofd van het regiment geplaatst. In 1903 na te zijm bevorderd tot generaal- majoor, verliet Buys den dienst. Laatstelijk, tot aan zijn dood was hij militie-commissa ris in het 4e district van Zuid-Holland, ter standplaats Dordrecht. Het stoffelijk overschot wordt Donderdag a.s. op Nieuw s en Duinen te 's Graven hage ter aarde besteld. Te Deventer is gisteren onder groote belangstelling net stotfeiijke overschot van den heer G. Birnie op 5e algemeene oegraaf- plaats ter aarde bestela. De heer Hesselink van Suchtelen, burgemeester van Wagenin- gen, voorzitter van den Auti-suikeraccijns- bond, heH-Xi den overledene als den groo ten en onvermoeiuen strijder voor «ie af schaffing van de belasting op de suiker en als stichter van dezen bond. Daarna spra ken de heer Zaalberg, waarnemend burge meester, en de heer Bruinwold Riedel, uit Amsterdam. De zoon van den overledene be dankte, namens zijn moeder en verdere fa milieleden, voor de betoonde algemeene be langstelling. Bond voor Staats pensionee- r n g. Deze Bond hield Woensdag onder pre sidium van den heer G. Wierin-ga de 4e jaar vergadering in Parkzicht te Amsterdam. In het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Voorbrood, wordt medegedeeld, dat de Bond thans 164 afdeelingen en aangeslo ten vereenigdngen met 11,507 leden telt, ma kende met 297 algemeene leden een totaal van 11,804. Het getal aangesloten bonden en vereeuigingen bedra-igt 34 met 12,224 le den. Met overgroote meerderheid werd verwor pen een voorstel van de afdeeling Eierland en De-Cocksdorp, om aan de candidaten voor de Tweede Kamer eenige vragen te stellen betreffende hun gezindheid om het doel van den Bond te bevorderen, waarna werd aange nomen een voorstel om de afdeelingen vrij te laten in het stellen van door het hoofdbe stuur opgemaakte vragen, zonder zich verder op politiek gebied (e begeven. De heer Perio, redacteur van het Bondsor gaan, werd "tot lid van het h«x»fdbestuur ge kozen in de vacature Persijn. Voorts werd besloten, dat liet hoofdbe stuur zich in contact zal stellen met alge meene vereeuigingen en fc-nden, teneinde misschien nietige bezwaren op te heffen, die een algemeene toetreding dier vereenigingen tot heden in den weg staan. Ten slotte werd nog aangenomen, dat aan de provinciale federaties zal worden opgedra gen, als bijzondere taak de propaganda onder de afdeelingen der christelijke bonden, zooals R.-K. Volksbond, Patrimonium enz. Na behandeling der begrooting voor 1904, in totaal f 2972,52A, werd de vergadering gesloten. Een Nederlandsche opera in wording. Do heer David Koning Jr. te Amsterdam is door verschillende leden der vroegere Nederlandsche opera aange zocht om voor het aanstaande seizoen eene Nederlandsche opera samen te stellen. De heer Koning heeft zich bereid verklaard pogingen daartoe in het werk te stellen. Er wordt thans eene uitgebreide commissie tot ropaganda in het leven giroepen, om door et gansch© land werkzaam te zijn. Ver scheidene dames en heeren van aanzienlij ken stand te Amsterdam moeten reeds hun medewerking he~oen toegezegd. Volksweerbaarheid. De ver eeniging VoLksweerhaarheid hield op den 2. Pinksterdag een veldoefening, waaraan werd deelgenomen door de afdeelingen Amster dam, Utrecht, Hilversum, Naarden en Bus- sum, te zamen ongeveer 300 man. De afd. Amsterdam alleen vormde dc zuidpartij, de overige afdeelingen do noord-partij Hierbij hadden zich eenige leden der Nederl Weer baarheid aangesloten. Pinksterd rukte te Scheve- n i n g e n. Men schrijft uit Scheveningen Scheveningen heeft weder zijn druk Pink- sterbezoek gehad. Het weder werkte uitste kend mede; veel zon, getemperd door een frissche koelte. Het leek wel, of het verkeer niet. zoo druk was als andere jaren. Doch dat zal wel ge zichtsbedrog geweest zijn. De tijd is voorbij, dat de groote nienscbenmassa zich voorna melijk iu de Keizerstraat en verder aan bet strand dicht bij het dorp bewoog. Alles trekt nu noordwaarts, tot aan het Oranje hotel toe, om de lange winkelrij en de nieu we gebouwen van de Trust te zien, en voor al het Palace-hotel. De menigte verdeelt zich dus over een veel grooter oppervlakte dan voorheen, voor de goede orde is dat zeker een voordeel. Ook nu weder had men ter zijde van den zeeboulevard van de Kerkwerf af tot aan het Paviljoen een soort kermis. Op den hoo gen strandweg bij Seinpost gezien, leverde dat gewoel van duizenden menschen bene den rondom die kraampjes en tenten een aller aardigst panorama op-. Aan het strand zelf zag het ook „zwart van de menschen". Ve len lieten zicli overhalen tot het doen van een zeetochtje, en onze garnalonvisschers hadden dus een buitengewoon goeden dag. Op de pier van het Kurhaus wemelde het van bezoekers. De passagiersboot had het den geheelen dag druk de zee was buiten gewoon kalm en lokte dus tot een tochtje uit. Het Wandel hoofd te Scheveningen werd op de twee Pinksterdagen bezocht door 32,000 personen. Eenige Pinkstercijfers. Op de beide Pinksterdagen werden op de lijnen van de Haagsclie Tramwegmaatschappij al daar vervoerd *152,027 passagiers. De stoomtram der Staatsspoor vervoerde op de beide dagen ongeveer 30,000 personen naar en van öoheveningen. Aan het Hollandsche Spoorstation te 's Gravenhage werden 14,860 plaatsbewijzen voor verschillende steden afgegeven. De stoomtram der HoTI. Spoorweg maatschappij Den HaagScheveningen ver voerde Zondag 18300 personen, en Maandag 38500 personen, zoodat deze stoomtram op beide Pinksterdagen een vervoer had van 56800 personen. De stoombootreederiji Fop Smit <1- Co. vervoerde tus&ehen Rotterdam, Dordrecht en Gorlcum 28495 passagiers. Door de gemeentetram te Amsterdam werden gedurende de beide Pinksterdagen vervoerd 259,282 passagiers. Dames op de Beurs. Bij het be stuur van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam is het verzoek van ecnige leden ingekomen, om aan hunne vrou welijke bedienden toegang tot de Beurs te verleenen. Bet bestuur heeft het verzoek in ernstige overweging genomen. (Centr.) Uit de diamant-industrie. Naar het N. v. N. '*er neemt, hebben zoowel de juweliers als de diamantbewerkers over het bemiddelingsvoorstel van mr. B. E. As scher beriiadslaagd, hetgeen dezen aanleiding gegeven heeft zijn voorstellen in gewijzigden vorm wederom zoowel aan de A. J. V. als den A. N. D. B. aan te bieden. De moord te St.-Oedenrode. Uit St. Oedenrode meldt men nader aan do N. R. Ct., dat de landbouwerszoon van Ber- kel, wiens lijk in een stal gevonden wor«'. na een korten twist over het gebruik vr een gemeenschappelijk rijwiel door zijne be de broers in koelen bloede overhoop schij gestoken te zijn. Inbraak te Leiden. Terwijl s bewoners afwezig waren, is bij den fruit- aardappelhandelaar P. J. Dirkse te Leide ingebroken en door het openen van de bran' kast, blijkbaar met een valsohen sleutel e het forceeren van kasten en laden, een b drag van f 5600 ontvreemd. Van de dadei geen spoor. Arrestatie wiegens oplich ting. To Leiden is de heer P. J. van Eijk, beheerend vennoot van de Leklsche Land- bonwbank, die in de voorgaande week failliet is verklaard, in hechtenis genomen, als ver dacht van oplichting. Men meldt uit,'s Gravenhage: In de Badhuisstraat te S«ïheveningen zijn reeds sedert eenige weken des avonds relle tjes voor het huis van een zwakhoofdig be woonster, die in vlagen van „koorts in 't hoofd", gelijk de omstanders 't heeten, naar buiten ijilt en zich aanstelt op eene wijze dat de jeugd en opgeschoten jongens en meiden haar tot speelbal maken. Ook wordt beweerd dat eene bij, haar inwonende dochter veel- maals het slachtoffer is van die vlagen door het ondervinden van mishandeling. De po litie heeft vooral des avonds haar handen vol om de orde en het vrij verkeer op dit drukke punt te handhaven Spoorwegongeval. Toen Maan dagmorgen trein 505 uit Harlingen op den gewonen tijd te Leeuwarden omstreeks 7 uur binnenkwam, moest deze, wat anders nooit gebeurt, daar van machine verwisselen dit zou geschieden door den machinist S.. terwijl deze ook den trein verder zou vervoeren. Bij het achteruit brengen van de machine tegen den trein, zette hij, ofschoon slechts op een 50 a 60 meter van den trein ver wijderd, „full speed" op met het gevolg, dat het stilstaande treindeel eenige meters terug gedrukt werd, terwijl de reinigers instapten. De koopman D. uit Leeuwarden werd ge- woud. Deze zou naar Veenklooster gaan om, ter gelegenheid van de feestelijkheden al daar, zaken te doen. Het ongeval belette hem nu zijn plan door te voeren. Toch ging hii met den volgenden trein nog op reis, om eenter reeds 's middags terug te keerenzijn gewonde arm noopte hem daartoe. Een vrouw uit Franeker met haar dochter, eveneens gekwetst, gingen, op advic9 van den medicus, met den trein van 8.28 weer naar huis terug. Voorts liepen een vijrtal reizigers schram men en builen op, onder dezen ook een ma rechaussee. De machinist S. is van den trein verwij derd en verricht thans rangeerdienst. Het materieel was dermate beschadigd (breken van ruiten etc.) dat een drietal rij tuigen moest worden uitgezet. (L. C.) Fietsongeluk. Gisteren reed te Amsterdam een wielrijdster, kamende van den Zeeburgerdijk, met zulk een vaart tegen een van de andere richting komend rijtuig, dat zij op de plaats dood bleef. Gevaarlij'k speelgoed. Zondag namiddag is te Terapelkauaal (Gr.) in de wo ning van H. Deiman, terwijl Frans Stanne- feld en Geert Zuidema met een geladen ge weer stoeiden, laatstgenoemde, toen het schot afging, doodgeschoten. Ze waren 's morgens

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2