BINNENLAND. uit. Dalny en Port Arthur aangekomen; zij hebben twee malen <1 blokkade mot voedings middelen doorgebroken. Zij melden, dat do laatstgenoemde plaats nu nauwer ingesloten is. De bemanning van de jonken veklaart, dat halve rations worden uitgedeeld om den anderen dag met driekwart rations. Vrouwen en kinderen zijn opgeborgen in kelders in do binuen-linio uer versterkingen. Den 22en zijn dno schildwachten doodgeschoten, die slapende gevonden waren op hun poet. Generaal Sacharow berichtte eergisteren» aan den generale» stafIn den algemeenen toestand om FVngwantejeng is geen verande ring gekomen. Do Japanners hebben rondom Fengwau- tsjeng versterkingen opgeworpen. Aan Japan- sche zijde zijn daar 30,000 man infanterie en 2000 man cavalerie met 36 stukken veldge schut samengetrokken. Do Japansch© voor- li oode-afdeelingcn zijn voortgerukt tot op 30 wersten ten noorden van de Aiho. Iu de buurt van Pitsewo en naar het zui den toe gaan de Japanners voort troepen aan land te zetten cn van daar rukken zij naar Kintsjau op. Chincczen berichten, dat den 18on dezer bij Kintsjau een» veldslag plaats had, waarin do Japanner» 700 man verloren zouden heb ben, terwijl de verliezen der Rusoen van minder beteekeim zouden geweest zijn. IX) Japanners zouden verder bij Ta koesjan in de laatste 5 dagen 50,000 man, voorname lijk infanterie, aan land gezet hebben. De juistheid van deze berichten is echter nog niet voldoende gebleken. Over de Japansohe operation zijn de vol- gendo berichten Londen, 20 Mei. De bladen berichten uit Tokio van heden, dat de Japanners gisteren de Russen uit Naukialing verdreven. lieden morgen bestormden de Japanners Kintsjau en vermeesterden de stad na een zeer hevigen strijd. Sjantjh i. 20 Mei. (Standard). Heden is Kintsjau door de Japanners ingenomen. Het uitstekende werk van de artillerie heeft veel tot de bezetting van de stad bijgedragen. Woensdag openden de Japanners oen hevig kanonvuur op het Russische hoofdcorps bij Nankwanün, het. nauwste punt van het schiorciland. Bij het aanbreken van den dag vielen zij heden Kintsjau aan, dat tegen den middag bezet werd. De vijand trok zich te rug naar bet zuidelijk gelegen hoogland, waar hij den tegenstand voortzette. De aan val van de Japanners duurde nog voort, toeu do laatste dépêche werd afgezonden. Tokio, 20 Mei. Generaal Kuroki bericht, dat den 25en, na een gevecht bij Topoe de vijandelijke cavalerie eene stelling koos bij Pataoehi. Do Japanners vielen haar aan en joegen haar uiteen. Inlanders berichten, dat do vijand 3 doo- den en 18 gewonden had. 's Namiddags wer den 1 officier en een soldaat gevangen ge nomen Tijifoe, 26 Met. Jonken, die den 23en Dalny verlieten, lier i oh ten, dat hei Japan sohe leger Sanshilipu hoeft bereikt., hot tweede station aan den spoorweg, van Fort Arthur gerekend. Do Russen boden hardnek- kigeti tegenstand. Er wordt bericht, dat er «Ion 22en bij Sanshilipu gevochten is, maar do uitslag is niet bekend. Uit Tokio bericht de Chronicle: Do Ja panners 'hebben reeds moer dan dertig mijlen lichten spoorweg gebouwd voor het vervoer van belegeringsgeschut naar Port Arthur. Londen, 26 Mei. Een telegram uit Ni- ootsjwang van do Daily Telegraph maakt ook melding van oen slag hij den Tatoongpaa op gezag van oen Chineeschen legerkapitein. IX» Chronicle doet dit eveneens, maar zegt, dat do Russische verliezen, mot inbegrip van de gevangenen, waren 1000 man. Sjnnhaikwan20 Mei. (Chronicle). Men bericht van Nioetsjwang, dat den 23en 15,000 Russen, die van Haitsjeng kwamen en in de mecning verkeerden, dat do Japanners terugtrokken uit Fengwantsjong, verraat wer den en in den Tatoengpaa aangevallen werden door 30,000 Japanners. Men bericht, dat do Russische verliezen waren 4000, terwijl meer dan 1000 zich overgaven. Van de Japansohe verliezen wordt niets gemeld. '/'sjifor, 27 Mei. Hier is bericht ontvangen, dat tie Japanners gisteren Kintsjau geno men hebben en nu den vijand vervolgen. Admiraal Skrydlow, de benoemde comman dant van de Russische vloot in het verre Oos ten, moet zich voorloopig met een zeer be scheiden commando vergenoegen. Nu do Bo- gatyr verloren is gegaan, bestaat het Wladi- woetok-eskader nog slechts uit drie kruisers. lutuNscheii heet het nu weer, dat niet de Bogatyr vergaan is, maar een kolentransport- schip. dat het eskader altijd placht te ver gezellen. Aan het nieuwe Russische pantserschip Orel, waaraan thans in Kroonstad de laatste hand wordt gelogd, zijn een paar ongeluk ken voorgekomen, die belangrijke schade heb- ben aangericht. Een bericht gewaagt van eene ontploffing, die is voorgevallen, ten gevolge waarvan tien stokers zijn gedood. Een ander bericht spreekt van een lek. dat plotseling opkwam en waardoor zooveel water binnen drong. dat hot schip gevaar liep te zinken. Door met alle macht te pompen, is het ge lukt bot schip voor den ondergang te bewa ren. Men gelooft, dat het lek ontstaan is door hot slordig aanbrengen van pantsorpla- ten. In ieder geval zijn er weken noodig om de schade te herstellen. Het ongeluk vervolgt de nieuwe Oostzee- vloot. Of zou er kwaadwilligheid in 't spel zijn» Na de Orel, heeft de Borodino schade ge kregen in het droogdok. Docrdat de houten stutten niet goed waren aangebracht, is het schip een weinig naar achteren overgeheld, tengevolge waarvan er een scheur is ontstaan in de huid van hei schip. De scheur is nog niet dieper doorgedrongen dan 3 millimeter, maar de averij maakt oen zorgvuldige en las tige reparatie noodig. De Borodino is een pantsorschip van het type Ceaarewitsch en in 1901 van stapel ge- loopen. Do mededeelingen over het lot van den kruiser Bogatyr wisselen telkens. Het laateto bericht is, dat het schip wel op een rots is vastgevaren, zonder dat daarbij menschen- levens zijn verloren gegaan Allo kanonnen en wat verder verwijderd kon worden, zijn weggenomen om het schip te lichten, en de vlootconvmandant t© Wladiwostok heeft alle reden om te hopen, dat als het weer goed blijft, het schip zonder nadeel weer vlot zal worden gemaakt. Voor een zeekrijgsraad te Kroonstad zul len weldra terecht staan twee personen, die beschuldigd worden de bedrijvers te zijn van eene poging om het pantserschip Orel te doen zinken. De poging is, zooals men weet, mislukt. I)e behandeling van de zaak zal met gesloten deuren plaats hebben. Over de ontplofing in de kolenbergplaats van de Orel, waarvan dezer dagen bericht werd, wordt nader gemeld, dat die weinig schade aanrichtte, en dat er geen verlies van menscheulevens was. Volgens een be richt van dc Central News is officieel beves tigd. dat het lek worden van de Orel het resultaat was van een complot, dat gesmeed was met liet bepaalde doel de totale vernie ling van het schip te veroorzaken. Volgens een bericht uit Petersburg heerscht de cholera in den omtrek van Fengwaiitsjeng cn verliezen dc Japanners dagelijks meer dan honderd man aan deze ziekte. Een gevolg van den oorlog is, dat het Amoer-gebied en de aan zee gelegen gedeel ten van het Russische gebied in Oost-Azië, dio verstoken zijn van handelsgemeenschap met Europeesch Rusland, door hongersnood bedreigd worden. Daar er geen sprake van kan zijn, den Trans-Siberischen spoorweg, die reeds onvoldoende is voor de militaire trans porten, dienstbaar te maken voor de voe ding van de bevolking, heeft de Russische regeering alle douane-slag hoornen tijdelijk op geheven en Wladiwostok en Nikolajewsk tot vrijhavens gemaakt. Volgens een telegram uit Wladiwostok heeft de maatregel dier opheffing van de in. voorrechten daar echter weinig indruk ge maakt. Men verwacht daar niet zoo spoedig handelsvaartuigen. Ook rijn de daar geves■ t igdo firma's bevreesd, dat na het sluiten van den vrede de vrijdom van rechten weldra we der zal oohouden. De Temps verneemt uit Petersburg, dat de Russische regeering aan de regecring te Peking de terugroeping heeft gevraagd van generaal Ma. De Koroaansche gezant te Petersburg, die, naar 't heet voor particuliere aangelegenhe den, te Berlijn is aangekomen, is daar afge stapt aan het. Japanscho gezantschapsgebouw. Men heeft aan het Japansohe gezantschap verklaard, dat men zich er over verbaasde, dat do vertegenwoordiger van Korea zoo lang met zijn vertrek had gedraald, omdat dc Koreancn toch Japans bondgenooten wa ren. Allerlei vTe Diissoldorf, waar men reeds met een paar tentoonstellingen zoo bijzonder ge lukkig slaagde, zal in 1905 weder eene grooto tentoonstelling, thans aan de scheepvaart gewijd, worden gehouden. Keizer Wilhelm en zijn broeder, Prins Heinrich, toonen veel belangstelling voor de onderneming en Prins Hen rich heeft reeds het beschermheerschap daarover aanvaard. vIn het Engelsche graafschap Stafford, bij Cloadle, heeft men rijke steenkoollagen ontdekt, welko naar schatting 20 millioen ton kunnen opleveren. Vier jaren lang was daar vruchteloos naar steenkool gezocht en nadat er een som van 70.000 pd. st. aan te koste was gelegd, gaven de ingenieurs het op. Bol maand of vier ge leden begon een nieuwe maatschappij een on derzoek en nu vond men, 150 meter diep, ei-delijk de langgezochte steenkoollagen. Men hoopt er weldra 1000 ton por dag uit te kunnen halen. vDe New-York Herald schat, dat van 15 April tot 6 Juini 75,000 man van allo lij nen der Vereenigde Staten, rijn ontslagen of nog ontslagen zulle» worden. De Ponn- sylvania-spoorweg heeft het verkeer verstoord op de lijn naar Portage, die 2 jaar geleden is aangelegd met vijf millioen dollars on kosten, teneinde in het toen ter tijde te te Pittsburg ongewoon sterk toenemende ver- koer to voorzien. Do vrees bestaat, dat de werkstaking zich over ecu groot gebied zal uitbreiden. vTo New-York heerscht eene epidemie van hersenvlies-ontsteking, vooral onder kin dereu. waarvan in tien weken 436 personen gestorven zijn en die steeds toeneemt: de sterfte is nu 94 's weeks. Do weinigen die er van opkomen, blijven blind', of doof, of ver lamd. vTe Padua in Italië heeft men een handel in lijken ontdekt. Giaeomo Checchini, 40 jaar oud, ziekenop passer in het gasthuis en bediende van het ka binet van ontleedkundo aan de hoogeschool, sneed alle lijken van arme menschen, in het gasthuis gestorven, het hoofd af en verkocht die hoofden in Italië on in den vreemde. Een kinderhoofd kostte 2, dat van eon vol wassene 5 lire. Uit het ccrsto onderzoek is gebleken dat de oppasser de hoofden en zelfs heele lijken naar huizen in Parijs, Londen, Ber lijn. Rome en Florencië zond, welke ze dan weer verkochten aan wetenschappelijke ge stichten. De in beslag genomen briefwisseling be wijst- dat die handel sinds jaren duurde. Deze weck heeft- men in het station te Flo- fencië een kist in beslag genomen aan het adree van Checchini. Zij bevatte dertig meu- schensclicdels. Er zijn nieuwe aaulioudingon ophanden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 26 Mei. Nominatie Hoogen Raad. Aan do orde is het opmaken eener voor dracht voor een raadsheer in den Hoogen Raad, ter vervulling van do vacature, ont staan door liet eetrvrol ontslag op verzoek aan jhr. mr. B. C. de Jonge verleend. Eerste candidaat. Eerste stemming. Inge komen zijn 72 biljetten. Uitgebracht wordenop mr. Karsten 52 op mr. 't Hooft- 8op mr. Gratama 5op mr. Th. Heemskerk, lid der Tweede Kamer 4 stemmen; op mr. Wttewaal 1 stem. Blanco 2 stemmen. Zoodat mr. Karsten is gekozen tot eersten candidaat. Tweede candidaat. Eerste stemming. Inge komen zijn 72 biljetten. Uitgebracht wordenop mr. Gratama 53 op mr. 't Hooft 10 en op mr. De Vries 3 stemmen. Blanco 6. Zoodat mr. Gratama gekozen is tot twee den candidaat. Derde candidaat. Eerste stemming. Inge komen zijn 67 biljetten. UitgcbraoHt worden op mr. Van Goor 43 op mr. 't. Hooft 12; op mr. Db Vries 4 on op mr. Wttewaal 2 stemmen. Blanco 6. Zoodat tot derden candidaat is gekozen mr. Van Goor. De lijst van aanbeveling zal H. M. do Koningin worden toegezonden. Drankwet. De beraadslaging wordt voortgezet over art. X (art. 3 der Drankwet met db daarop voorgestelde amendementen, gisteren om schreven). In art. X worden een twintigtal gevallen aangegeven, waarin „de vergunning" kan worden geweigerd. De behandeling wordt voortgezet over no. 3 sub 5o, weigering der vergunning wanneer zij wordt gevraagd voor den verkoop van drank in eene ten dienste van het publiek bestemde localiteit van een openbaar middel van vervoer. (Stationswacht kamers enz.) en het amendement-Rink om die bepaling te "doen, vervallen, welk amende ment door den Min. van Binnen 1. Za ken ernstig aan de Kamer wordt ontraden, daar het verbod1 voor de pachters der buf fetten geen bezwaar oplevert, en, de maatre gel in het buitenland zonder bezwaar en met succes werkt. D© heer Bolsius oppert bezwaren, zoo wel tegen <het amendement-Fock (om te doen vervallen het verbod van drankverkoop in huizen, toebehoorend© aan Rijk, Provincie, Gemeente of Waterschap) als tegen liet amen dement-Rink (doen vervallen het verbod voor stations-wachtkamers enz.) De heer Van Raalte vraagt eenige in lichtingen omtrent do bestaande „vergun ningen reeds gegeven aan spoorwegmaat schappijen. Db heer Talma (vooorz. der Oomm. van Rapp.) meent, dat dc quaestie der bestaan de vergunningen aan spoorwegmaatschappijen niet bij dit artikel thuis behoort, maar bij-do overgangsbepalingen. De amendementen wor den door de Comm. van Rapp. ontraden. Db Minister zegt, dat de H. IJ. S. ML voor 8 Stations ten haren name vergunning heeft. Voor de andere stations staat de ver gunning ten name van do Maatschappij E. P. U. Bij do S. S. luebben de restaurateurs „vergunning". Wanneer het gevaarlijke amendement van dien lieer Rink wierd aange nomen, zouj daarmede geprejudicieerd worden op de quaestie van het toelaten van jongelui beneden 18 jaren in drankgelegenheden. Db heer Van Raalte kan zich geen oor deel vestigen over het aanhangige artikel, zoo lang nog andere verrassingen door den Min. in liet verschiet worden gesteld. Spr. oon- stateert dat iu elk geval nog een 20 of 25 jaren de bestaande vergunning voor de 8 buffetten der H. IJ. o. M. blijft gehand haafd, wier vergunning ten nam© der HL TJ S. M. staat. Na duplieken wordt- die beraadslaging ge sloten. Aan de orde is nu art. 3 van het ontwerp sub 6o, bepalende dat de vergunning kan worden geweigerd, wanneer zij wordt ge vraagd voor eene localiteit, waarvoor reeds eene vergunning is verleend. Wanneer gelijk tijdig voor eene zelfde looaliteit meer dan ééne vergunning wordt gevraagd, wordt slechts ééne Vergunning voor die localiteit verleend. Door den heer Fock c. a. is hierop een amendement ingediend, strekkende om do gelegenheid tot dubbele vergunning te geven aan logementhouders alleen voor de logeer gasten. De Minister acht dit amendement over bodig, maar handhaven de voorstellers het, dan zal de redactie gewijprigd moeten worden. De heer Fock wijzigt het amendement in den door de Reg. aangegeven zin, waarna de heer Talma namens de Comm. van Rapp. verklaart, dat deze er geen bezwaar tegen heeft. Over alinea sub 7. wordt niet gesproken. Besloten wordt de alinea's 8, 9 en 10 te gelijk te behandelen. Sub 8o luidt: de vergunning wordt door B. cn W. geweigerd „Wanneer de localiteit waarvoor zij wordt gevraagd, zich bevindt op een der verdiepin gen van het huis of beneden den bcganen grond; 9o wanneer de localiteit waarvoor rij ge vraagd wordt, niet aan db zijde van den open baren weg gelegen is; lOo wanneer de localiteit waarvoor zij ge vraagd wordit, niet van den, openbaren weg af volledig inricht geeft." Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor onderscheidene aan elkander grenzende localiteiten van een zelfde huis, wordt zij geweigerd, indien niet ten minste ééne dier localiteiten voldoet aan de eischen, gesteld in nrs. 9 en 10 cn er tussohen die localiteiten niet zoodanige gemeenschap bestaat, dat ook in do andere localiteiten voldoende inzicEt van den openbaren weg af onbelemmerd is. Door de beeren BolsiuB cn Janssen is een amendement voorgesteld om de alinea's 8, 9 ou 10 te doen vervallen. Do heer B o 19 i u s, dit amendement toe lichtende, wijst op do groote bezwaren om aan do bij het ontwerp gestolde eischen te voldoen. Er zijn in groote steden en vooral ten plattenlande gelegenheden, die eenvou dig uiet ingericht kunnen worden zooals dit wordt gcëischt. Wat het vrije inzicht betreft vraagt Spr. of het wel noodig is, dat behalve de politic ook het publiek toezicht houde. De heer Schaper ziet in het regeerings- voorstel een noodeloooe plagerij en zal dus voor liet amendement stemmen. De Min. van Binnenl. Zaken zegt dat het voorstel der Reg. in hoofdzaak is om den clandesticnen verkoop van sterken drank vooral in bierhuizen tegen te gaan. De maat regel heeft een tweeledig voordeelnl. het politie-toericht gemakkelijker te maken en bet kroegleven op hooger peil te brengen. (Gelach). In de groote inrichtingen met open hof aal men nooit iets onbehoorlijks zien gebeu ren. Maar daar naast staat een ander soort inrichting, waar zoo zorgvuldig mogelijk alle inricht van buiten wordt afgesloten en waar allerlei ongerechtigheden gebeuren. Nu wees de neer Bolsius op de moeielijk- heid om vooral ten platten lande aan de gestelde eischen te voldoen. Ook hier heb ben wij weer te doen met do nawerking van het bestaande, een nadeel, dat zich telkens bij de behandeling van dit ontwerp doet ge voelen. Nu is er iets voor te zeggen om dis pensatie te geven voor bestaande vergunnin gen, maar voor nieuwe vergunningen gaat het argument van den heer Bolsius niet op. Die moeten zich er maar naar inrichten. Voor sociëteiten acht de minister de bepa ling niet noodig. Db heer Hugouholtz. U hebt wel eene groote vereetring voor sociëteiten. Db Minister. Dat vindt misschien zijn oorzaak hierin, dat ik ze niet ken, omdat ik er niet kom. Maar dit daargelaten; de mi nister blijft sociëteiten beschouwen als geslo ten gezelschappen. Over de quaestie of de zedelijkheid er al of niet door bevorderd wordt, dit is een zaak van appreciatie. Mocht de Kamer met het amendement meegaan, dan zal de regeering om den clandestiene» verkoop tegen te gaan scherper maatregelen mojten voorstellen in compensatie voor het geen rij| prijh geeft. Do heer Talma bestrijdt liet amende ment. Hij wijst er op dat wanneer men er zijn voordeel inziet niemand er tegen op zal zien om riju huis te verbouwen. Spr. betwist dat deze bepalingen ziin beperking van de individueele vrijheid. Hij hoopt van harte, dat de Kamer de voorgestelde bepalingen zal aannemen. De heer L i e f t i n c k heeft den minister zooeven hooren zeggen de eene profeet zegt heb zal zóó gaan en de andere het zal zus gaan. Spr. zal den profeet Bolsius volgen (gelach), die consequenter is dan de minister getuigt, hetgeen liij vroeger in ,,Ons Pro gram" heeft gezegd. Daarin wordt gezegd, dat de kroegen van de straat moeten verwij derd worden. Wanneer men op liet platte land komt, dan riet men de huizen geheel anders ingericht dan hier. Daar heeft men beneden een gelegenheid om even een borrel te pakken, maar die wil gaan zitten voor de gezelligheid, die moet naar boven naar de zaal. Het doet Spr. genoegen dat 't amendement van de overzijde is gekomen. Het schijnt dat de Regeer mg c rich niet ernstig tegen zal verzetten, en Spr. hoopt dan ook dat heb amendement zal worden aangenomen, waar door de wet althans weer iets aannemelijker zal worden. De hoeren Bolsius en Talma repli- ceeren. De heer Troelstra had gedacht, dat de Regeering haar voorstel, dat getuigt van slecht wetgevend dilettantisme zou hebben teruggenomen. De minister wil een zedelijk euvel bij ons volk wegnemen door gordijn tjes, eene naïviteit die te naïf is om niet tegengesproken te worden. Een zedelijk euvel wordt niet bestreden door een zaak aan den buitenkant aan te pakken. Ddt moet in het fond worden aangetast. Db minister be wijst met alles in dit ontwerp, dat biji niets van de practijk weet, en daarom is deze wet geen knip voor den neus waard1. Over alinea 11 wordt niet gesproken. Aan de orde is alinea 12, luidende: Do vergunning kan door B. en W. worden ge weigerd „wanneer do verzoeker niet is een natuurlijk persoon, of wanneer do vergun ning door onderscheidene personen gezamen lijk wordt gevraagd." Op deze alinea is een amendement voor gesteld door den heer Rink on anderen, strekkendeom alinea 12 geheel te doen ver vallen. De heer Talma zegt dat do commissie van rapporteurs eenstemmig de aanneming van het amendement ontraadt, omdat de voorstellers eene bepaling voorstellen waar van zij do gevolgen niet hebben overzien. Na repliek van den minister, die het amen dement blijft ontraden, wordt de beraadsla ging gesloten. De amendementen komen als- nu in stemming met den volgenden uitslag: Over het amendement Fock (doen vervallen het verbod om aan gebouwen toebehoorende aan Rijk, provincie, gemeente of waterschap vergunning te geven) staken de stemmen met 41 tegen 41, zoodat heden eene nieuwe stemming moet geschieden. Db verdere stemmingen worden daarop verdaagd'tot heden 11 uur. Drankwet. Voorgesteld© amendementen. De heer Talma stelt voor: lo. Artikel X worde gewijzigd in dien zin, dat in art. 3, sub 2o., worde gelezen „Wanneer bij de aanvraag eener vergunning ingevolge art. 2a, tweede lid, blijkt, dat ren der beide vergunningen, waarvan afstand is gedaan, stond ten name van den verzoeker" sub 21o. worde gelezen „wanneer de verzoeker is de tas- schenpersoon voor iemand, die in een der onder 1317, 19 en 20 vermelde gevallen verkeert. 2o. Artikel XI worde gewijzigd in dien zin, dat in art- 3a, eerste lid, na ..2o." worde inge voegd „indien binnen de laatste vijf jaren twee maal eene vroegere vergunning, den verzoeker verleend", werd ingetrokken op grond van art 9, 6o., 3o. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 27 Mei 1904 bevat o. a. het volgende Koninklijke besluit op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks aienst de directeur W. A. J. Kristen, werk zaam. ten bureele van den inspecteur der posterijen en telegrafie te 'a Hertogenbosch. H. M. de Koningin-Moeder op het Weldadigheidsfeest. Men schrijft uit 's Gravenhage Buitengewoon groot was do belangstelling gisterenmiddag bij de opening van het Wel dadigheidsfeest ten voordeele vaïi het Sana torium Hellendoorn, welke door H. M. db Koningin-Moeder geschiedde. Geheel uit eigen beweging, uit louter sympathie voor het schoone doel, hier beoogd', waren de velen zonder daartoe door speciale uitnoodiging op gewekt te zijn, daar gekomen. Onder de reeds lang voor Hr. Ms. komst aanwezigen werden opgemerkt vele dames en heeren der hofhouding, voorts de Engelsche gezant, de minister van Buitenlandsche Za ken, vele leden van het corps diplomatique, den kol.-commandant van het reg. grenadiers en jagers, van de dd. schutterij, de oud-gou- verneur-generaal jhr. Van der Wijjck, do kunstschilder Mesdag. Te kwart over twee kwam HL M. de Ko ningin-Moeder op het feestterrein aan en werd ontvangen door den voorzitter van het comité jhr. S. M. S. de Ranitz en de dames en heeren leden van het comité, bestaande uitMevrouw Hoboken van Hoedekenskerke, geb. Horstman, mevrouw Huysen van ELat- tendijkc, geb. Van Breugel Douglas, mevrouw de douairière gravin van Limbui'g Stimm. geb. Fagel, mevr. de baronesse Do Smeth van Alphon, geb. baronesse dn Tour van Bel- linobave, mevrouw Ver brugge van 's Graven deel en Leerambacht, geb. jonkvrouw© Quar- les van Ufford, mevrouw Vau der Wijck geb. gravin Schiinmelpenninck, en de heeren mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, jhr. E. H. van Loon, J. D. Ruys Tli.Az., F. W. des Tombe en mr. O. Ridder van Raippard, secre taris. Bij lilet binnentreden van H. M. wierd door de Kon. Mil. Kapel, die onder directie van den luitenant-directeur Bouman in den tuin was opgesteld, het Wilhelmus aangehe ven. Nadat H. M. door freuletje Van Limburg Stirum een bouquet was aangeboden en rich begeven had door de bloémenallee., waar aan bedde zijden dames in witte toiletten ge schaard stonden en tot in de serre was ge naderd, waar eenige dames in de schilder achtige kleederdrachten dor provinciën aan wezig waren, richtte de voorzitter van het comité, jlir. De Ranitz, tot H. M. het woord1 en sprak Namens allen heb ik de eer u dank te zeg gen voor nwe tegenwoordigheid en steun aan het comité verleend eai tevens voor de groote bereidwilligheid om dit Weldadigheidsfeest te willen openen. De belangstelling in de verpleging is gelukkig toenemend en dat die toeneemt danken wij in de eerste plaats aan U, Koninklijke voorgangster, aan Uwe Majesteit komt alle eer toe, waar het steun geldt tot bestrijding der tuberculose. Dat heeft men de vorige maand hog kunnen zien, toen, dank zij de liefdé die men U toedraagt, vele giften aan Oranje-Nassau's oord gezon den zijn. Wij beoogen met dit Weldadigheids feest den grondslag te leggen tot een fonds, hetwelk do eer heeft Uw naam te dragen in don geest van het reeds gestichte Oranjo Nassau's oord. Dankbaar zijin wijl de dames en heeren, die hun erkentelijke» steun ver leenden, dankbaar ook voor de vele inzendin gen en de hulp bij den opbouw van deze ker mis verricht, ook aan den architect den heer Nieukerken, die met talent en smaak geheel belangloos ter rijde stond, dank aan allen, maar bovenal aan Uwe Majesteit, dien tot het slagen van dit feest beeft bijgedragen on Uw vertrek naar liet buitenland hebt willen vertragen. Wij stellen dit op zeer hoogen prijs en verzoeken u dit weldadigheidsfeest te wil len openen. In antwoord op de toespraak van jhr. Do Ranitz sprak M. M. de Koningin-Moeder het volgende: „Het is mij hoogst aangenaam, heden hier te kunnen tegenwoordig rijn, en, u daardoor mijne warme belangstelling te kunnen too nen in het doel van dit weldadigheidsfeest.. I Ik verheug mij dat het Sanatorium te Hel lendoorn de vruchten zal plukken van uw streven, en dat ook het doel van u allen is mede te werken in den strijd tegen de tuber culose door hulp aan onvermogenden. Van harte hoop ik, dat de vele moeite, die uw comité en alle medewerkenden zich hebben gegeven, door een gelukkigen uitslag moge wordlen beloond. Met dezen oprechten wensch verklaar ik dit Weldadigheidsfeest voor geopend." Do Kon. Militaire Kapel liet daarop het Wilhelmus hooren. H. M. de Koningin gaf vervolgens gehoor aan de uitnoodiging door een wandeling te maken op het feestterrein. Volgens mededeeJing van Hr. Ms. ge zant te Tokio is biji Keizerlijke ordonnantie va.n 7 April jl., no. 104, de haven van War kamatsu opengesteld voor den uitvoer van steenkool, iizer en staalwaren, alsmede voor den invoer van ijzererts. aProf. dr. H. Kern is door de Ween- sche akademie van wetenschappen tot eere lid benoemd. Door den minister van koloniën is A. W. Dros, beambte aam het phyto-patbologisob laboratorium „Willio Oommelin Scholten" te Amsterdam gesteld ter beschikking van den gouverneur van Suriname, om te worden benoemd tot lanoouw-aosistent aan het land- bouw-proefstation aldaar. Mevrouw SchwabWeiman is met ingang van i Augustus a. s. verbonden aan „Het Nederlandsch Tooneel". (Hbl.) Bij de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den generaal Buys op de begraafplaats Nieuw Eijk en Duynen to 's Gravenhage was een ontelbare menigte tegenwoordig, gevormd door actief dienende en gepensionneerde opper-, hoofd- en subal terne officieren, zoomede door vele onderoffi cieren en minderen. Bijna het geheele offi cierskorps, in de residentie aanwezig, was op den doodenakker, zoomode behalve de depu tatie van het regiment grenadiers en jagers eene deputatie van het 7de regiment infan terie met den kolonel-commandant Nier- strasz aan het hoofd. De jagermuziek ging van af den ingang van het kerkhof den stoet vooraf, uitvoerende treurmuziek.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2