BINN EN LAND. a» do waterbouwkunde-aan do Kon. Mil. Aca demie te Breda; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de 1ste luitenant H. Mulder, van den staf der infanterie, werkzaam bij de Cadettenschool op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks dienst de ijkjer der maten en gewichten, chef van dienst D. Schaap te Utrecht; benoemd tot adjunct-ijker der maten en gewichten C. H. J Damme te Delft; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Ned.-Indische leger J. C. Bag- gelaar, arts. benoemd tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke akteu en de successierechten j te Haarlem A. M. d© Kruijff, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in do 8. divisie (Haarlem) benoemd tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en de domeinen te Haarlem Z. Middelkoop, thans in gelijke be trekking te Leeuwarden. De afdeelingen der Tweede Kamer, welke gisteren vóór den aanrvang der openba re verg. bijeengekomen zijn, benoemden o. a. tot rapporteurs voor de wetsontwer pen goedkeuring van het met Denemarken gesloten algemeene arbitrage-verdrag; ver- hoogiug van het IIIde hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1901; verhooging van hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1904wij ziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1903 beschikbaarstelling van gelden, wegens door het departement van oorlog ge dane verstrekkingen, voor den dienst van ll<o4. de heeren Van Karnebeek, Van Idsin- ga, Melohers, Van Raalte en Drucker; en voor de wetsontwerpennaturalisatie vau A. W. Goekus e. a.naturalisatie van K. Ph. Eggen e. a.regeling aangaande den voor pensioen geldigen diensttijd van perso neel der zeemacht, belast met de bewaking van gebouwen van het Nederlandsche ge zantschap en Nederlandsche consulaten in Chinawijziging van hoofdstuk VII der Staatsbegrootin? voor 1904 verhooging van het IVde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1903, de heeren Van Veen, Dolk, Ter Laan, Van Nispen tot Sevenaer en Van Gijn. In de gisteren middag gehouden Twee de Kamer-zitting is ingekomen een wetsont werp tot bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop van een stuk voormaligen ves- tinggrond te Bergen op Zoom aan de R. K. parochie van L. Vrouiw Hemelvaart te Bergen op Zoom. StRteu-verkiezingen. Assen. Herkozen F. Deodatus te Roden, mr. A .ten Oever te AssenJ. Veenhoven te Smilde en dr. J. Wessels te Dennenoord, al len liberaal; voor de vacature ontstaan door het aftreden van mr. J. Tonckens te Wester- veldo, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, moet herstemming plaats hebben tusscben H. A. Aalfs te Vries en J. Fonckens. M e p p e 1. HerkozenF. E. B. van den Briesheuvel Sclnffer, G. Broekhuizen, J. van der Havo en D. de Visser afgetreden leden, allen liberaal. Almelo. Gekozenmr. G. J. SÜjibrandy en mr. A. J. M. Vos de Wael. Da If sou: Herkozen mr. A. baron van Dedom eu gekozen H. J. van Wijngaarden, beiden anti-rev. Enschedé- Herstemming' tussch/en de liberalen Blijldenstcin, Van Delden on Dik kers en de Clericalen Bloemen, Martens en Ween er. Kampen: Herkozen T. Kok Azn., anti- rev. Markelo: Gekozen G. J. Jannink, lib., aftr. Ommen: Herkozen mr. W. J. baron van Dedem, lib., en herstemming tusschen J. A. v. d. Sanden, lib., en B. Berends Azn., a.-r. Steenwijk Gekozen mr. P. J. G. van D'ggielen en G. baron Sloet van Marxveld, beiden aftr., lib. Zwartsluis: Herkozen H. Galenkamp, anti-rev. Zwolle: Aantal geldige stemmen 2572. Mr. D'. van Laer, lib., atfr., 1528; mr. J. v^-n Setten, lib., aftr., 1461dr. H. Fransen, a.-r., 1024 Th E F. Hcerkens, kath., 997. Gekozen Van Laer en Van Setten. De bevolking van Neder land. In verhand met enkele wijzigingen betreffende het aantal inwoners van sommi ge gemeenten, en ten vervolge op de opga ven omtrent don loop der bevolking des Rijks in 1903, aooals die voor iedere pro vincie reeds vroeger was opgegeven, wordt hieronder het bevolkingscijfer van het Rijk, op 1 Januari 1904, zooals dit in de Staats courant voorkomt, vermeld: Provinciën. Mannen. Vrouwen. Tot. Noord-Brabant 291,073 290,640 581,713 Gelderland 301.527 295,489 597,016 Zuid-Holland 601,113 639,466 1,240,579 Noord-Holland 504,685 533,845 1,038.530 Zeeland 110,555 112,872 223,427 Utrecht 131.995 136,164 268,159 Friesland 175,978 174.766 350,744 Overijssel 180,296 174,618 354,914 Groningen 154,649 157,802 312,451 Drente 83,716 75,406 159,122 Limburg 154,618 149,700 304,318 bonden, bedraagt f 155 (honderd vijf en vijftig gulden) 's maands, met vijf driejaar- lijksche verhoogingen van f 5 (vijf gulden) 's maands. zoodat, na 15 jaren dienst, het maximum traktement van f 180 honderd tachtig gulden 's maands wordt bereikt. De verhoogingen worden slechts toegekend bij goeden en ijverigen dienst. In zeer bui tengewone omstandigheden kan, ter beloo ning van uitstekend gedrag, bekwaamheid en dienstijver, het tijdstip van één of meer verhoogingen worden vervroegd, met dien verstande evenwel, dat het maximum trak tement nimmer eerder dan na tien jaren kan worden verkregen. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 138. Na een kort verblijf te Karlsbad, waar heen hij zich tot het ondergaan van een ge zondheidskuur begeven had, ds aldaar op 62-jarigen leeftijd overleden de heer mir. G. Roijaards, secretaris van den Raad van State. In 1870 bij dat college benoemd tot com mies van Staat en in 1873 tot referendaris, volgde hij in 1880 de heer Beaujon als secre taris op. De nu overledene stond in hoog aanzien bij het college wegens zijne groote humani teit. Hij was een ijverig bevorderaar van de liefdadigheid. Mr. Roijaards werd te Utrecht geboren. Hij was ridder in de orde van den Neder- landsöhen Leeuw. Naundorff-Lodewijk XVII. Meu meldt uit Delft aan de N. R. Ct. Gisterenmiddag is te Delft op de oude, gesloten begraafplaats het stoffelijk over schot van Naundorff, zich genoemd hebbende Lodewijk de Zeventiende, opgegraven en met eenige plechtigheid overgebracht naar de al gemeene begraafplaats Jaffai, waar het tot aanstaanden Zaterdag zal verblijven, om als dan opnieuw op de thans verlaten plaats ter aarde te worden besteld De opgraving ge schiedde omdat men een aanvang maakt met de werkzaamheden voor het plaatsen van het monumentale ijzeren hek, dat Zaterdag zal worden onthuld. De plechtigheid werd gisteren bijgewoond door den kleinzoon vau genoemden Naun dorff, den 1. luitenant der infanterie H. J. E. de Bourbon, te Delft, en enkele andere hee ren, leden van het comité voor het monu- nlent of voor de historische tentoonstelling. Do eiken kist, welke de looden kist met het overschot van den Franschen kroonpre tendent omgaf, was geheel vergaan. De kope ren plaat met opschrift en de koperen hand vaten werden den heer De Bourbon ter hand gesteld. Eenig document bevond zich in de looden kist, die hier en daar gesaheurd is, niet. Eene vormloozo massa, waaruit geen geraamte zou zijn to denken, en een volko men gaaf gebit is de inhoud. De looden kist werd in een nieuwe eiken, van binnen met zink bekleede, kist ge plaatst, en in een lijkwagen gezet. Daarach ter Friedrichs, van Parijs, en dr. G. Mjorre, gemeentearchivaris van Delft. De overbren ging op aanstaanden Zaterdag en de onthul ling van het monument zullen met ceremo nieel In die gisteren gehouden vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs werd met 79 van de 82 uitgebrachte steanmeu geko zen tot algemeen secretaris de heer R. A. van Sandick, volgens het reglement aftredend al gemeen secretaris. Naar wij uit 's Gravenhage vernemen, wordt op den eersten muziekavond 24 Aug. a.s. van het 20-jarig herinneringsfeest van het optreden van het Philharmonisch orkest- uit Berlij.li, op de badplaats Scheveningen een Beethoven-avond georganiseerd, onder medewerking van den pianist Buzoni, die voor eenige jaren met zoo groot succes te Scheveningen is opgetreden. Er is ook sprake van, dat zich op dit her inneringsfeest een van de beste Duitsche mi litaire muziekkorpsen zal doen hooren. Museum van Kunstn ij ver heid te Haarlem. Don Hen Juni had in de raadszaal van het MluSeuin v'a-n, Kunstnijverheid te Haarlem, onder voorzit terschap van F. M. baron van Lijnden de jaarlijksche vergadering plaats van den Raad van bestuur van genoemd museum, waarbij een groot aantal leden vertegen woordigd waren. In de vergadering werden zeer belang rijke zaken, op den bloei van het Museum betrekking hebbende behandeld, terwijl bet- sloten werd aan een-'ge verdienstelijke land- gen ooten. die zich door groote belangstel ling in de decoratieve kunst en het kunst- ambt- hebben onderscheiden, het lidmaaft- schap van den raad aan te bieden. De vergadering werd besloten met een bezoek aan de tentoonstelling van Privat Livemont, die thans in het museum ge opend is. Voor de Boeren. Gisteren, den derden dag der verkooping in Pulchri Studio van de niet uitgelote of niet afgehaalde kunstvoorwerpen, afkomstig van de Pro- Boer-tentoonstelling was de opbrengst f 19,600. rtsche beweging van ge lang meer zal duren. ordt verzekerd, dat aan generaal Koeropatkin nu uitsluitend de ver antwoordelijk he.d is opgedragen voor de lei ding van de militaire operatiën in Mnd- •joerije. AAn de Japansche zijde laat generaal Koe- roki het geheim in acht nemen omtrent alles i wat rijn leger betreft, zooals hij ook gedaan heeft voordat hij de Yaloe overtrok. De dagbladcorrespondenten worden onkundig gnhouden omtrent de opstelling van do troe pen en het «uital Japanners, die de vooruit geschoven posten bezet houden. De inlicb- i tingen. die aan de militaire attachés en aan de dagbladschrijvers gttgeven worden, bestaan enkel uit de verslagen van generaal Koe- rok i en de telegrammen van Tokio. De correspondent van de Daily News te Peters burg verneemt, dat bij afwezigheid I van berichten van het oorlogstooaeel de stem- f ming daar eene van angstige spanning is. Ieder voelt, dat het de stilte is. die aan den storm voorafgaat. Het is moeielijk inlichtin gen te krijgen van hooggeplaatste ambtena ren. Vrienden van den minister van marine verzekeren echter, dat er geen reden is om j den val van Port Arthur te vreezen, voordat de strijdmacht tot ontzet aanrukt. Do doch ter van den minister is verloofd met een jongen officier te Port Arthureen ander van dc belegerde officieren is getrouwd met zijn nicht. Misschien is hier de wenscb de vader van de gedachte Het gebrek aan nieuws wordt algemeen toegeschreven aan een gebrek in het toestel voor de draadlooze telegrafie. De eenige bron van inlichtingen in de duivenpoet. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 14 Juni. Drankwet. Do beraadslaging wordt voortgezet en wel over het voorstel van den heer Verhey, om na art. 25 h een nieuw artikel 25 h i in te voegen, luidende Het eerste lid van art. i a (aanvraag van ©ene vergunning) is niet van toepassing op verkoop van sterken drank door wijnhande laren, welke ingevolge art. 13 van de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. uo. 127) op 1 Mei 1904 een verlengbaar crediet hadden, of door distillateurs 2e klaase, die op 1 Mei 1904 in gevolge de wet van 20 Juni 1862 (Stbl. no. 62) bij de administratie als zoodanig be kend waren, een cn ander voor zoover zij sterken drank bij hoeveelheden van ten minsto 3 liter tegelijk verkoopen voor ge bruik elders dan ter plaatse van den ver koop. De Min. van Binnen 1. Zaken zegt dat do beer Verhey zijn amendement bedor ven en onaannemelijk heeft gemaakt door er do distillateurs 2e klasse in op te nemen Do heer Verhey wijzigt zijn amende ment in den zin zooals door den minister H aangegeven. Hij neemt dus de dis tillateurs 2c kl. er uit cn de beperkende bepaling omtrent het behoud van het ver leng baar crediet van de wijnkoopers in zijn amendement op. Het slot van zijn amende ment wijzigt Spr. zóó, dat het nu luidt: en sterken drank niet andera dan bij hoeveel heden van ten minste 3 liters tegelijk ver koopen enz. A ldub gewijzigd, wordt het amendement- yerhey aangenomen. Aan de orde is het amendement van den heer Van Bylandt, om oen art. 36ter in te voegen, strekkende tot invoeging van een nieuw artikel om aan de Kroon, op voorstel van Ged. Staten de bevoegdheid te geven op grond van bijzondere plaatselijke om standigheden te bepalen dat de splitsing tus schen slijterijen en tapperijen niet van toe passing is op een bepaald aangewezen deel eener gemeente met een bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners, indien dat deel ligt buiten die kom en zelf geen bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners bevat. De heer Van der Zwaag protesteert tegen dit amendement. Neemt de Kamer het aan, dan geeft zij daarmede oen stuk van hare waardigheid prijs. De heer T a 1 m a constateert dat de heer Borgesius indien hij zijn amendement had gewijzigd, precies hetzelfde doel had kunnen bereiken als nu de heer Van Bylandt bjv oogt. De heer Borgesius heeft dat niet ge wild en men kan dus niet zeggen, dat thans de voorkeur wordt gegeven aan een amen dement der rechterzijde. Naar het oordeel der Comm. van Rapp. kamt het amendement van den heer Van Bylandt tegemoet' aan een wensch der Kamer, en de Commissie ad viseert dus om het amendement aan te ne men, welk advies zij ook gegeven zoude heb ben, als d© heer Borgesius destijds zijn amen dement had gewijzigd. De Minister komt ook op tegen de beschuldiging aat aan een amendement der rechterzijde de voorkeur wordt gegeven. Hetgeen door den heer Borgesius werd voor gesteld was geheel iets anders dan de beer Van Bylandt nu voorstelt. De heer VanderZwaag houdt vol, dat bij aanneming van het amendement nage noeg het geheele platteland buiten de wet valt. De heer Fock handhaaft zijne bewering, dat dit amendement dat feitelijk gelijk is aan dat door den heer Borgesius voor gesteld geaccepteerd wordt, omdat het nu van een lid der rechterzijde komt. De beraadslaging wordt na re- en dupb'ek gesloten en het amendement aangenomen met 64 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Helsdingen en Van der Zwaag. Op art. 38 is een amendement voorgesteld door den heer Talma, strekkende oim de splitsing niet toe te passen op do weduwe van den ouden vergunningho-uder Door den heer De Klerk is een amen dement voorgesteld om het voorrecht der levenslange voortzetting der vergunning ook toe te passen op den weduwnaar van de houd ster eener oude vergunning. Spr. vraagt in dit opzicht gelijk recht voor allen. Immers er zijn oude vergunningen, die op naam staan der vrouw. Nog stelt Spr. voor aao het artikel eene nieuwe bepaling toe te voe gen, luidende de bepaling in art. 9 sub 2o is niet van toepassing op vergunningen, ver leend vóór 1 Januari 1904 (zulks met hot oog op de zetkasteleins). De Minister heeft geen bezwaar tegey het amendement, voorgesteld door den heer Talma, maar anders staat het met het amen dement-De Klerk. Door aanneming van diens amendement zou weer een geheel ©xception- neel recht geschapen worden. Na repliek deelt de heer Talma mede, dat de Comm. van Rapp. beide amendemen ten aanbeveelt. De amendementen van de heeren Talma en Do Klerk worden z. h. s. aangenomen. Door de regeering is na art. 8 ingevoegd een nieuw art. 8bis, luidende: „Behalve voor de localiteit of localiteiten, waarvoor de vergunning geldt ingevolge art. 8 le lid, geldt zij mede voor de open aian- hoorigheden van het huis, waarin zich die localiteit of die localiteiten bevinden, als mede voor dat deel van den openbaren weg waarop het verstrokken van sterkendrank in het klein, ingevolge eene verordening, als bedoeld in art. 4a is toegestaan." De heer Borgesius meent, dat die be paling to ver gaat en geeft eene wijziging van het slot van het nieuw voorgestelde artikel in overweging. De Minister kan daaraan niet vol doen. Verstrekking sluit verkoopen in ziah. Het nieuwe art 8bis wordt goedgekeurd z. h. s. De heer De K 1 er c k stelt alsnu als amendement voor aan artikel 38 ter toe te voegen de bepaling van artikel 9 sub No. 2 is niet vaal toepassing op vergunningen, ver leend voor 1 Januari 1904, welk amende men door dc regeering wordt overgenomen. De heer Talma wijst er op, dat wanneer do heer De Klerk geen amendement had voorgesteld, dc zetkasteleins in de vergun ning had kunnen blijven. Met aanneming van hot amendement zullen nu <le vergun ninghouders hun bedrijf tot hun 90e of 100e jaar kunnen verpachten. Intusschcn legt de Commissie van Rapporteurs zich neer bij de overneming, nu die eenmaal is geschied Aangenomen wordt eene regeerings-wijzi- gmg. waarbij bepaald wordt dat deze wet in werking treedt op een later to bepalen tijd stip. doch niet later dan 15 October 1904. Daar er eenige wijzigingen in het ont werp zijn gebracht (gelach), wordt besloten de eindstemming te houden op een later te bepalen dag. Heden to 10 uur de Jachtwet-. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 15 Juni bevat de volgende Koninklijke Beslui ten: op verzoek eervol ontslagen a!a adjunct commies bij do Rijksverzekeringsbank te Am sterdam W .M. G. Schumann; opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Grocnlo dr. J. J. Moolhuizen te Stad-Doctincheui tot schoolopziener in het arrondissement Appingcdam, mr. J. D.ickens, te Onderden- dam benoemd tot burgemeester van Hemmaar- deradocl W. W. Hopperus Buma; op verzoek eervol ontslagen als binnenva der en binnenmoeder in het weeshuis le Buren P. Lij» en zijne echtgenoot© J. van Ar kei; benoemd bij den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2. klas se de arts H. 8. van der Stempel op verzoek eervol ontslagen uit rijn be trekking M. B. N. Bolderman, tijdelijk leeraar Totaal 2,690,205 2,740,768 5.430,973 Bovendien bevat de Staatscourant No. 137 een nieuw uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van het Rijk, de provinciën en de gemeenten met meer dan 20,000 inwoners in het jaar 1903. (Stct.) In afzonderlijke bijfvoegsels tot num mer 138 der Staatscourant worden medege deeld 1. do lijsten van de hoogstaangeslagenen in de Rijk»directe belastingen, bedo°!d in art. 111 der Kieswet en 2. het verslag de' commissie van het examen voor essaieu (Verslagen en Rapporten, no. 28.) Bij beschikking van den minister .an binnen la ndsche zaken is, met ingang var 1 Juli 1904, benoemd tot klerk aan Rijks krankzinnigengesticht te Mcdemblik, J. H. Kramer, te Mcdemblik. Voor den artillerie-conptructiewinkel te Soerabaija wordt gevraagd een meester knecht koper- en blikslager. Het traktement, aan die betrekking ver In de op 13 dezer gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Hol- landsche Electrische Spoorweg-Maatschappij werd de balans en winst- en verliesrekening over 1903 goedgekeurd. Blijkens door de directie gedane mededee- ling zijn de voor den aanleg der lijnen in Noord- en Zuid-Holland benoodigde subsi dien verkregen, zoodat alleen nog van de provin cie Utrecht eene beslissing wordt verwacht. De Raad van commissarissen werd aange vuld door de benoeming van den heer N. D. Kemink te Alfen a/d. Rijn. Een kwart eeuw Op 1 Juli a.s. wordt het 25-jarig bestaa.n der stoomtram S.S. Den Haag—Scheveningen, de eerste stoomtram die in ons land werd aangelegd, herdaaht. Het reizigers- en goederenvervoer is op dit lijntje van 5 K.M., waarvoor in 1879 de gemeente Den Haag aan de Ned. Rhijn- s poorwegm aatsch anoij concessie had ver leend, op verrassende wijze toegenomen. Binnenkort zal een nieuw groot stationsge bouw verrijzen op de plaats van het tegen woordige te Scheveningen. Op 1 Juli herdenkt mede de stationchef le klasse, de hoer J. J A. Rawelli, zijn 25- jarig beheer over dit station. Naast hem zijn de hoofdcondueteur \Y. van 't Hoff en de ploegbaas 1'. de Graaf de eenigon, die van af do opening der lijn b:; voortduring aan do stoomtram zijn werkzaam geweest. Van de nieuwe uitgaaf van Stemfoort en Ten Siethoffs Atlas der Nederlandsche bezittingen in Oost-Indië, die door de Topo- graphische inrichting te 's Gravenhage be zorgd wordt, is dezer dagen verschenen blad 6Noord-Sumatra. Met de bladen van het zuiden en liet midden des eilands, die in 1901 cn 1903 verschenen, is de kaart van Sumatra 1900,000 thans gereed. Het nieuwe blad loopt van de noordpunt tot aan Taroetocng in de afdeeling Toba en Silindoeng en bevat twee cartons: een over zichtskaart' van Groot-Atjeh en aangrenzen de kuststaten, 1 300,000, en een plattegrond van Koeta Radja en omstreken met Oelèë Lheuë, 1:40,000. Door het bestuur van den Nederland- schen Schaatsenrijdersbond zijn als blijk van belangstelling drie zilveren Bondsmedailes uitgeloofd voor de afdeeling Wintersport van de Nationale Tentoonstelling van Winter sport en Tuinbouw, to houden van 14 tot en met 18 October a.s. in het gebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Gravenhage. Gisteren is te Eindhoven het botercon- tröle-station geopend en onder rijkstoezicht gesteld. Kersen. In de „Stad Deventer" e» „de Roos" te Tiel werden gisteren de tal rijke kersenboomgaarden om die stad ver pacht. Zelden zijn zulke hooge prijzen be steed als thans en „meevallen" is buiten gesloten, want alle kersen zijn te zien. De prijs liep op, naarmate het aantal boom gaarden slonk. De eerste kersen gingen voor 10 en 13 cents per K.G.de laatste voor 16 a 18 cents. Indien het weer zoo blijft, vangt de pluk overmorgen aan. Te Doetinchem wordt de Doetinchem- sche ijzer-, kopper- en raetaalgieterij heden avond om 7 uur stop gezet, waardoor van dien tijd af het geheele personeel als ont slagen wordt beschouwd. Donderdag zal men zich weder kunnen aanmelden om werk, maar dan onder na dere voorwaarden. De directie is tot dit be sluit geKomen, om aan de h. i. willekeurige handelingen en de h. ongemotiveerde on tevredenheid van een gedeelte van het per soneel een einde te maken. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandsohen Metaalbewerkersbond heeft zich reeds met. deze zaak bemoeid, en had Zondag een onderhoud met de directie, dat echter tot geen resultaat leide, daar de ■directie bij haar eens genomen besluit bleef. Gisteren is voor het gerechtshof te Arnhem behandeld do zaak van den land bouwer D. V., te Achterberg, gemeente Rhe- nen, die door de rechtbank te Arnhem we gens brandstichting en poging tot oplich ting tot een jaar en zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld. De advocaat-generaal mr. Sandberg eischte bevestiging van dit vonnis. Bijl vonnis van het kantongerecht te Leeuwarden, dd. 14 Juni 1904, zijn C. en B., beiden tooneelspelers to Rotterdam, veroor deeld ieder tot oene geldboete van f 10, sub sidiair 2 dagen hechtenis voor elk hunner, wegens het zich begoven in eene afdeeling van een spoorwegrijituig, aangewezen voor vrouwen. De „Limb. Koerier" meldt nog omtrent den moord, bij Maastricht gepleegd: Een vreeselijik drama heeft zich Maandag morgen omstreeks 11 uur buiten de Bosch- poort rechts van den weg naar Smeermaas, nabij do aldaar gelegen brikkenbakkerijj van den heer Willems, afgespeeld. De gebroeders Pieter Joseph Wouters, oud 23 jaar, ougehuwd, en Nioolaas Wouters, ge huwd, beiden wonende buiten de Bosahpoort, vlak nabij genoemde brikken bakkerij, had den aldaar gewerkt onder den ploegbaas Willem Dexters, oud 29 jaar, wonende te Opgrimby, nu, gedurende de campagne, in een keet bij zijn werk wonend. Met het oog op den Maandagmorgen wil den de boeren niet werken en Nioolaas Wou ters begaf zich met den zwager van Dexters naar den ploegbaas Dexters toe, om hooger loon te vragen en daar op te spelen. Toen Dexters weigerde meer geld te ge ven, riep Nicolaas Wouters hem toe: „Wacht maar, ik ga een club badraven halen en dan zullen we je wel anders klingelen." Dexters, hierop bevreesd wordend, wachtte tot de vijandig gezinde werklieden vertrok ken waren en begaf zich toen met spoed naar de maréchaussée te Maastricht, om lmn te verzoeken eens een oogje in 't zeil te komen houden. Onmiddellijk ging de wachtmeester der maréchaussée met hem mede, en nabij de brikkenbakker.! gekomen, zagen ze de beide gebroeders Wouters met een zekeren Geelen op den weg voor hen uit, doch nauwelijks kregen dezen den maréchaussée in de gaten, of zo wipten een café binnen. Dexters ging daarna weer aan zijn werk en de maróchaussé besloot daar wat op post te blijven, reed door naar de steenfa briek van den heer Balen-Lalieu en keerde van daar weer terug. Nauwelijks bij de brug over het doorvoer kanaal gekomen, liep hem een vrouw tege moet, hem toeroepend„Ze hebben er een doodgeschoten op de brikkenbakkerij". Onmiddellij': terugkeerend vond de maré chaussée op het aardappelveld vlak nabij de brikkenbakkerij Pieter Wouters dood neer- liggon, neergeschoten door een sohot hagel vlak in het gelaat, en Nioolaas Wouters met een schot hagel in de bil, eveneens op den grond neerliggend. Deze laatste werd onmiddellijk naar zijn nabijgelegen woning gevoerd on te bed ge legd, waar kort daarna dr.Indemans hem behandelde. Dezelfde geneesheer kon bij Pieter Wou ters slechts den dood constatoeren. Uit het voorloopigo verhoor der getuigen blijkt nu, dat Nicolaas Wouters zegt op de brikkenbakkerij te zijn gekomen met zijn Volgens een bericht uit Kopenhagen van eergisteren passeerde een groot Russisch eskader, veertig grootere en kleinere sche pen tellende, het eiland Bornholm in wes telijke richting. Wanneer dit de nieuwe Oostzee vloot mocht zijn. zooals de bericht gever er bij voegt, dan kan er hier slechts sprake zijn van een proeftocht, niet van de eigenlijke uitreis. Allerlei vDen Hen Juli jl. was het 50 jaar ge leden. dat de „Wacht am Rhein" voor de eerste maal in Duitschland werd gezongen De Amerikaansche lijn heeft den cracht- prijs derde kla ce op de drie stoombooten, die van Liverpool naar Now-York vertrekken in dezelfde week als de Cuuard-stoomers Aura- nia en Carpathio, nader verminderd tot 45 killings. vNaar verluidt is te Berlijn de 40-jarige souteneur Lenz in hechtenis genomen, onder verdenking dat hij de hand heeft gehad in den moord op do 9-jarige Lucie Berlin, wier romp uit het water is opgehaald. vVolgens een bericht uit Santiago do Guayaquil neemt in Payta (P«.ru) de bui lenpest- groote afmetingen aan. Binnen een oppervlakte van drie uur in den omtrek zijn tien pereonen aan de ziekte ten offer ge- vaJlon. vTe Vestena Nuova, bij Verona, had de familie Dalzovo des avonds kamperfoelie ge geten. Kort daarna bleek dat heel de familie vergiftigd was. Niettegenstaande de beste zorgen stierven weldra de 75-jarige vader, dan de twee broeders, 34 em 30 jaar, en twee kinderen, 6 tot 8 jaar oud. Twee vrouwen van de dezelfde familie lig gen nog op sterven. De verslagenheid in het dorp, waar de familie zeer gezien was, is groot. vMaandag middag kreeg iemand op den weg naar Pardo, oen dorp bij Madrid, een ongeluk met een automobiel. Drie hee ren en do chauffeur werden gekwetst, die laatste zortr ernstig. Konnig Alfonsus, die kort na bet ongeluk voorbijkwam, liet de gewonden dadelijk met zijn eigen rijtuig naar nuis brengen. vNaar uit Lemberg (Oostenrijk) wordt bericht, heeft een hervige brand de stad Turka voor een groot deel in asch gelegd. Moer dan 200 huhaen zijn verwoest. vUit Madrid wordt, gemeld, dat in hot kerkgebouw te Paizas (provincie Oren re) een bom uit elkaar sprong, waardoor be langrijke schade werd aangericht. Drie aan houdingen werden naar aanleiding daarvan gedaan.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2