Uit den omtrek. STADSNIEUWS. 60 Zelfs al worden voor de 11 zetels, waarvoor herstemming moet plaats hebben a lie libe rale candidaten gekozen, dan nog blijkt de meerderheid in de Staten an'i .iceruai (46 tegen 36) en daarmee is tevens het lot dei Eerste Kamer beslist. Bij de eerste gelegenheid dat z:j zich legen de weraschen der regeering er/or (Hoogc Onderwijswet!) wprdt ook dit college omge zet. Ook in Noor d-H o 1 1 a n d hebben de iberalen enkele zetels verloren, ofschoon de meerderheid daar sterk liberaal blijft. Haarlemmermeer ging voor de liberaieu verloren en koos den onlangs benoemden burgemeester van Bennebroek, mr Zubli iVeesp eveneens niet twee zetels, en Veisen, «raar het lid van Gedeputeerden jhr. 'G. S. Boreel het moest afleggen tegen een anti revolutionair schoolhoofd. Tte Enkhuizen jraden l liberaal en 1 anti-revolutionair af eu werd 1 liberaal (niet de aftredende) ge mzen, terwijl de aftr. liberaal in herstem- ning komthier is dus een zetel voor de iberalen, te winnen. Haarlem, Hoorn, Alk maar, Edam en Helder herkozen de aftre dende vrijzinnigen. Te Zaandam komen de aftredende liberalen met. ue olericale candi- laten in herstemming. Verkiezingsdrukte te Am- te r d a m. „Zeker heeft, zegt het Handels tad, nooit een Statenverkiezing de gemoe- leren zóó in beweging gebracht als thans iet- geval is geweest; de uitslag van de Stemming is in onze stad met een zeldzame spanning tegemoet gezien. Die drukte, die 'n de i loop van den dag voor de stombu- eaux heerschte, concentreerde zich tegen den ijd, waarop de eerste bulletins waren te wachten, op den N. Z. Voorburgwal, voor het „Handelsblad" en het „Nieuws", waar weldra de ongeduldige belangstellenden in knassa's stonden te wachten, redeneerende pver de kansen der candidaten. mopperende pver het naar hun zin te lang uitblijven van berichten. Het eerste nieuws uit district I, even na half zeven aangeplakt, werd met kejuich begroet; de menigte schoof lang zaam naar voren, iedereen wilde zelf lezen, ide vooraanstaanden riepen met luider stem jde namen der gekozenen af, waarop de stilte Weer oogenblikkelijk werd verbroken door jhet lawaai van honderden druk pratende en retoogende menschen. Van politiewege waren maatregelen geno- jmen om het tramverkeer geregeld te doen (doorgaan en mogelijke al te luidruchtige partijmenschen aan het gezag te herinneren, waartoe tegen acht uur een oogenblik aan leiding werd gegeven. De menschendrom voor de krantenbureaux op dat tijdstip weer saamgetrokken op de Boommarkt, kortte zich den tijd met zingen, waarbij al zeer spoedig bleek, dat twee fel tegenover elkaar staande partijen vertegenwoordigd waren. Hief de eene groep het ..Wilhelmus" aan, dan viel de andere met den „Socialisten- marsch" in dat het hierbij hard tegen hard ging. zal men zich makkelijk kunnen begrij pen. Het „Lutherlied" werd overstemd door. do „Internationale", het socialistische „Ver kiezingslied trachtte men te „overfluiten" en te overschreeuwen, beter nog gezegd te overgillen, het was soms een kabaal, dat hooren en zien verging. Toen de menigte rondom de manifestan ten aangroeide, werden partijen tegen elkaar opgeduwd, wat het concert deed overplaat sen, eerst voor het „Nieuws", daarna onder de boomen, een oogenblik later voor ons bur- reau. De „Wilhelmus"-zangers gaven ..et ten slotte op en zakten af naar den Dam, onder luid geroep van „Weg met de Rijks verzekeringsbank Dank zij de tact, waar mede de politie vort durend de massa wist te verstrooien, werd een kloppartij voorko men." Stemdag. Mon sclixijjft. „Met veel animo is gisteren in het kies district 'sGravenhage door de kiezers dei- verschillende partijen gestemd voor de Sta ten-verkiezing. In verschillende der 22 stem- bureaux werd menigmaal een lange queue gevormd door hen, die hun burgerplicht kwamen vervullen. Vooral tusschen 12 en 2 uur 's middags en in den vroegen ochtend. Zoowel van de zijde der verbonden libe ralen als van die der anti-liberalen waren, iu de onmiddellijke nabijheid van de ge meentelijke Ltemlokalen, bureaux van bij stand gevestigd, voornamelijik om te kun nen coutróleeren de kiezers, die nog niet ge stemd hadden en alsnog per kaart op drin gende boodschap herinnerd moesten worden aan den stemmingsdag. De algemeene secretaris eu de secretaris sen der districten van de nieuwe kiesver- ceuiging „'sGravenhage', zag men geduren de den gansehen dag per rijtuig de stad doorkruisen om na te gaan of de lang voor bereide organisatie in de verschillende deelen der stad vlot werkte. De nieuw opgerichte jonge liberale garde bewees ijverig diensten in bedoelde organisatie. Van vroeg in den ochtend, tot koi-t vóór de sluiting van de stembus reden de wagens eu ook weder automobielen met reclamebil- jelten voor de vrijzinnige candidaten door de straten. In een der gemeentelijke stemlokalen hield, voor de sociaal-democratische arbei derspartij, een dame aanteekeuing van kie zers dier partij naarmate deze kwamen stem men. Protest tegen de stemming in Rotterdam II. Negen kiezers heb ben bij het stembureau, dat in de Meidoorn straat (district II) zitting had, protest aan- geteekend, ,;at de stemming aldaar 9 mi nuten over 8 uur begonnen was. Eveneens is er tegen geprotesteerd, dat twee stemop- neraers zich tusschen de stemhokjes begaven. Een kiezer te Harlingcn, iemand van bij d' 80 jaar, kwam opzettelijk van Breda om zich van zijn kiezersplicht te kwijten. Hr. Ms. „Tromp". Het van de Rijkswerf te Amsterdam te water gelaten pantserschip Marton Harpertsz. Tromp, van ongeveer gelijke type als de Koningin Re gentes, Le Ruyter en Hertog Hendrik, is thans het grootste schip onzer zeemacht. De romp is geheel van staal, heeft een lengte van 100.8 M. zijnde 4.2 meer dan van voormelde vaartuigen, een breedte van 15.2, een diepgang van 5.7 en een water verplaatsing van 5295 kub Meter zeewater van 1026 K G. De stalen pantsering van den geschuttoren en van dien commando-toren hebben elk een dikte van 250, van den gor del van 100 tot 150 eu van het dok van 50 m.M. Het stoomvermogen wordt gebracht op 6000 indicateur-paardekrachtDe bewa- pemn^ zal, evenals die van genoemde bo dems, bestaan uit 22 stukken geschut, waar van. 2 van 24, 4 van j5, 12 van 7.5 en 4 van 3.7 c.M. aliber. De torpedo-bewapening zal bestaan uit 1 lanceerbuis en 2 kanonnen. mink ten in de Kaapkolonie hoofdzakelijk ondersteund werden door een comité Kaapstad, dat tijdens den oorlog een zeer aanzienlijk bedrag voor dat doel bijeen bracht in de Kaapkolonie, en dat in over leg met dit comité de verzorging dier be- hoeftigen op zich nam. In dit verslag is niet begrepen de gift van 100,000 dollars (ongeveer i£ 20,100) van den heer Henry Phipps (bekend als het Phipp's fonds), dat volgens zijn verzoek apart geadministreerd wordt en waarvan later af zonder lijk verslag gedaan wordt. Wat betreft het batig saldo van. 10,855 5 s. 4 d., dat op den len Februari 1904 op handen was, dient opgemerkt te worden.dat. - Men deelt mede dat bijdragen be- (lit bedrag hoofdzakelijk als een reserve is 'Yirl l.rtnr I of. Ill) „Ol-Jiilr Ur.ni. .....lm, De Staatscourant no. 141 bevat een Kon. besluit van den 31. Mei 1904, houdende wijziging en aanvulling van de bepalingen nopens den vrijdom van den accijns voor ge distilleerd, i.at met houtgeest vermengd is. stemd voor Let huldeblijk voor wijlen den heer G. A. Hoinze gaarne tot het einde dezer maand zullen worden ingewacht aan het adres van den heer A. I. Ackerinann, alge meen secretaris de: commissie voor het hul deblijk, Koningin Emmakade 105, te 'sGia venhage. Maatschappij van N ij ver heid. Ten Raadhuize van Rotterdam wer den Donderdagavond directeuren, afgevaar digden en leden der Maats, van Nijfver- heid, aan den vooravond der 127e alg. ver gadering door het gemeentebestuur officieel ontvangen. Jhr. Oh. F. v. d. roll, voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, hield daarbij een toespraak, welke beantwoord werd door den burgemeester, mr. 'a Jacob. Nadat de eerewijn was aangeboden bracht de voorzitter een dronk uit op het gemeen tebestuur van Rotterdam. Vervolgens trokken de afgevaardigden naar het feestgebouw in de Diergaarde, waar de ontvangst plaats had door het departe ment Rotterdam. De heer Enno van Gelder, voorzitter van het departement, sprak een welkomstrede uit, welke beantwoord werd door den alge- meenen voorzitter jhr. van de Poll. De receptie eindigde met een gezellige samenkomst op het terras van het feestge bouw. H' t <>enerate (toeren Hulpfonds- C'OuiMé. Aan het verslag der werkzaamheden van genoemd comité van 1 Januari 1903 tot 1 Februari 1904 is het volgende ontleend Onmiddellijk na den terugkeer der gene- aals uit Europa werd een vergadering van het comité, zooals te Vereeniging benoemd, op 7, 8 en 9 Januari 1903, te Pretoria ge houden, alwaar besloten werd het ledental uit te breiden, zoodat het comité thans be staat uit de volgende heeren President Steyn, generaals Botha, De la Rey en De Wet, de heeren S. W. Burger, Fischer, C. H. Wessels, A. D. Wolma- rans, Di. J. P. Kestell. J. J. T. Marquard, J. de Bruyn, A.P. Kriel, A. J. Louw, J. M. Louw, P. Postma, advocaten J. B. M. Hert zog eu J. C. Smuts. Een organisatie voor de besteding der liefdegaven werd daargesteld door in elk district der gewezen republieken een sub comité aan te stellen, bestaande uit de plaatselijke Hollandsche leeraren met van twee tot vijf der invloedrijkste Boeren. Dar.r het niet mogelijk was het ondersteu- ningswerk behoorlijk uit te voeren zonder statistiek, werd aan de sub-comité's opge dragen dadelijk opgaven te verzamelen van alle weduwen, weezen, vermin kien en be hoeftige weduwnaars met kinderen, met alle bijzonderheden volgens gedrukte vormen. Wat betreft de behoeftige weduwnaars kan opgemerkt worden dat men beoogde hunne kinderen, waarvan de meesten hunne moeders in de concentratie-kampen verloren hadden, indien mogelijk te helpen. Intussohen echter, werd dadelijk een som n 5000 beschikbaar gesteld, waaruit ieder sub-comité kon trekken voor de meest dringende gevallen. Wegens de uitgestrektheid van de meeste districten en de moeilijkheden van vervoer, werden die opgaven eerst tegen einde Maart 1903 ontvangen. Het comité vergaderde da delijk om zijn werk voort te zetten. Uit de statistiek bleken de getallen derge nen, die ondersteuning behoefden, zóó groot te zijtn, dat het comité, ten einde zijn fond sen eenigermate te doen strekken, zich ge noodzaakt zag te besluiten hulp te verlee- nen alleen aan dio weduwen, weezen en ver minkten, die niets bezaten en geen middel - bestaan v-'-inn. Er werd toen besloten de voor dat doel beschikbare fondsen „pro rata" naar het ge tal dier nooddruftigen onder de verschillende sub-oomité's ter aanwending te verdeelen. Het bedrag, dat elk sub-comité ontving, blijkt uit het financieel verslag. Voor de betere administratie achtte het comité het noodig uit zijn midden voor elke kolonie een bestuur aan te stellen, dat ge makkelijk kon vergaderen, dat aan 't hoofd der sub-oomité's zou staan, en aan 't hoofd comité verantwoordelijk zou zijn en balf- jaarlijksch verslag te doen. Voor de Oranje Rivier Kolonie bestaat dat lichaam uit: ds. J. J. T. Marquard, ds. J. de Bruyn, den heer C. H. Wessels en advo caat J. B. M. Hertzog, en voor de Trans vaal uit generaal Botha, Di. P. Postma en J. M. Louw eu advocaat J. C. Smuts. Van het tot op 1 Februari 1904 ontvan gen bedrag, nl. 110,388 19s, 6d„ werd be sloten 70,388 19a 6d. voor weduwen, wee zen en verminkten te gebruiken, terwijl 40,000 uitgetrokken werd voor het Chris telijk Nationaal Onderwijs en bij het Op voedingsfonds gevoegd. De 1,000 in Natal uitgegeven, werd besteed door een commissie, bestaande uit; Di. Schoon, G. Malan en A. Murray, wier liefdewerk het comité met dankbaarheid er kent. De 1,437 los 6d. aan Kaapkolonisten besteed, werd voor het grootste gedeelte uit betaald door de sub-comités der westelijke districten van Transvaal, die aan de Kaap kolonie grenzen eu alwaar zich de meeste Kaapkoionisten bevinden. Behalve dit be drag echter, werd ni aanzienlijke som be steed aan Kaapkolonisten, die over d? beide landen verspreid zijn en die steeds gelijkelijk met de gewezen republikeinen bedeeld wer den. Het dient hier opgemerkt te worden, dat de nooddruftige weduwen, weezen en ver- teruggehouden ter nakoming van aangegane verplichtingen tegenover weeshuizen en voor verder noodzakelijk onderhoud van weduwen weezen en verminkten. Elke uitbetaling geschiedde natuurlijk te- ge® quitantie, cn is het comité dus in het bezit van de namen van alle personen, die ondersteuning genoten. Daar het echter te veel ruimte 20u eischen om al die namen te publiceeren, beslsoot het comité te vermelden alleen het getal per sonen, dat in elk district geholpen is ge worden, met de som aan elk sub-comité toe gekend. Het comité kan niet nalaten oen woord van innigen dank en erkentelijkheid uit te spreken aan al de loden der sub-comité's, die geheel belangeloos behulpzaam waren in dit moeielijk werk, dat zooveel van hun tijd en aandacht in beslag nam, en zelfs met kosten voor hen gepaard ging. Zonder hun gewaardeerde medewerking, zou het haast onmogelijk geweest zij,n dit liefdadig werk uit te voeren. Daar de overgroote meerderheid van hen, wier harten bewogen werden om bij te dra gen tot leniging van den bitteren nood, die uit den verwoestenden oorlog ontstond, on mogelijk de dakbaarheid der ontvangers reet kunnen vernemen, zoo wenscht bet co mité hiermede aan allen, die tot tot dit fonds hebben bijgedragen, den innigen dai>K van de duizenden, in wier nooddruft he in staat was eenigermate te voorzien, over te brengen. Het verslag is geteckend door Louis Bc tba, voorzitter, D. van Velden, secretaris en t'.e aurier. Aan de gezelschapsreis naar de gToote landbouwtentoonstelling (The Royal) nabij Londen, wordt door 50 personen, bi juk allen landbouwers, deelgenomen onder geleide van de heeren Mansholt en luitenant-kolonel Punt. Maandag a s. wordt uit Rotterdam met de „Batavier-lij®" naar Londe® vertrokken. Lichtdicht maken vanpo- reuse binnenbanden. In dè Revue vau de Touiringclub Suisse vonden wij een artikel vau de hand van dr. Hermann Rey, scheikundige te Bazel, over het luchtdicht maken vau poreuse binnenbanden. Wijfl zoo- velcn ook ten onzent met deze bandeukwaal sukkelen, achten wij het niet ondienstig het door dr. Rey aan. de hand gedane en beproef de middel mede te deelen. Dr. Rey zegt„Er is een eenvoudig en goedkoop middel om niet alleen poreuse ban den, maar ook de normale, een groote dicht heid te geven, zoodat men ze slechts een maal in de acht of tien weken behoeft op te pompen, ten minste wanneer ze niet met punctures te voren hebben kennisgemaakt. In iedere-n Gununiwaife®-winkel kan men een dikke, taai vloeibare caoutchouc-oploe- sing koopeu. Wanneer men deze met zes a acht deelen Benzol, (Steenkolenteer-benzine) vermengt, krijgt men de rubberoplossing, die wij gewoonlijk solution noemen; neenjt men echter slechts drie a vier deelen Benzol, waar- hij men zoo lang moet roeren dat een homo gene oplossing ontstaat, dan krijgt men het voor het genoemde doel geschikte dichtmid- del. Mén neemt den te behandelen binnenband van het wiel en pompt hem sterk op, opdat het te voorschijn te roepen rubberhuidje bij later oppompen niet springen kan, wrijft den band met een in benzol gedoopte doek goed af en bestrijkt hem d'aarna met een penseel met de rubberoplossing. Men moet er op letten geen plekje over te slaan, en daar de band kleverig wordt, hem zoo min mogelijk met de hand aanrakenliet. beste is hem aan het ventiel op té hangen vóór de behan deling. Men moet de ruberoplossing minstens tweemaal dadelijk na elkaar er over uit spreiden een derde maal ka® geen kwaad. Om het kleven van den bandl aan den bui tenband na de geheele behandeling te voor komen wrijft men hem in, nadat hij goed droog is, met talkpoeder (in iedere drogist- winkel te krijgen.) De geheele behandeling duurt ongeveer een half uur voor de beide binnenbanden, en kost pl. m. 25 a 30 centimes. Bij goede uit voering is het resultaat verrassend, i Dr. Rey deelt verder mede dat hij een band, die minstens tweemaal per week op- f gepompt moest worden, op die wijze behan deld heeft, met het resultaat dat hij daarna slechts om de twee maandde een luchtvulling j noodig had. Zijn rijwiel, dat na de bandenkuur 31 maand overwinterd' had in den kelderwas 1 direct zonder oppompen weer berijdbaar. (Kampioen.) De beeindigi ng van den criflia in dc diamant-induatrie* Gisterenmorgen heeft te Amsterdam een groote bijeenkomst plaats gehad van de verschillende arbeiders-organisaties in diamant-industrie in het gebouw Yelox. Een zestal door de wederzijdsche besturen opgc maakte voorstellen werden behandeld. Deze zijn 1. Onmiddellijke toelating van 500 leer lingen, door do sub 3 te noemen oommissie te verdeelen over de branches der diamant industrie, naar mate der haar te blijken behoefte. 2. Toelating van 150 patroons-leerlingen door de A. J. V. naar believen te verdeelen over oen periode van 5 jaren. 3. Instelling eener gemengde leerling- commissie, voor de helft bestaande uit leden der A. J. V. cn voor de helft uit leden der vier organisaties van diamantbewerker*, tot het ten uitvoer leggen der leerlingregeling, het. oefenen van toezicht op de opleiding der leerlingen, het afnemen van dc examens, waarbij iedere leerling het bewijs zijner be kwaamheid moet leveren, alvorens als werk man te worden toegelaten en tot het jaar lijks vaststellen van het aantal werklieden dat door dood, invaliditeit, of om ceniger- lei andere reden het vak verlaten heeft en dat moet worden aangevuld. Deze aanvulling zal voor de eerste maal worden vastgesteld in Januari 1906. Leerlingen, die binnen den tijd van vier maanden na hunne toelating het vak veria- ton, zullen onmiddellijk worden vervangen. Hetzelfde geschiedt ten opzichte van leer lingen die mnnen hun leertijd komen to overlijden, of invalide worden erder zal de commissie beslissen, of de toestand der industrie van dien aard is. dat leerlingen zullen kunnen worden toegelaten boven en behalve die der gewone jaarlijksche aanvulling. Indien te dien opzichte in de commissie de stemmen staken, zal door haar oen scheidsman benoemd worden, wiens uit spraak beslissend zal zijn. 4. Onmiddellijke invoering van den 9J- urigeu arbeidslag; op 1 Januari 1905 invoe ring van den 9 ungen. 5 Onmiddellijke invoering van het nieu we bnllantsnijderstariei. 6. Op 1 Januari 1905 invoering eener tariefverhooging van 10 voor alle eigen kosten weTkers. De heer Henri Polak, voorzitter van den N. D. B. presideerde de vergadering. Na een korte inleiding ging deze over tot de behandeling der voorstellen door achtereen volgens de moreele beteekenis en den stoffe- lijken kant van de quaestie uiteen te zetten. ervolgens lichtte Spr. de contributiever- nooging toe die noodig is, omdat de bond zware schulden heeft gemaakt. Aan het einde bracht hij hulde aan hen, die in den loop van het conflict trachtten eene overeenkomst tot stand te brenijen minister Kuyper (gefluit en applaus), burge meester Van Leeuwen (applaus) en mr. B E Asscher (applaus). Het debat, dat hierna volgde, had niet veel om het lijf. De vergadering verliep meer cn meer en werd gesloten nadat men uur was bijeen geweest. Des middags werd een tweede vergadering gehouden, waarin de uitslag van de stem ming over het beëindigen van den strijd be kend gemaakt zou worden. De werklieden-organisaties namen het voorstel tot beëindiging van den strijd aan met 3274 stemmen voor, 1136 tegen, 19 blanco en 5 van onwaarde. Ttotaal dus 4434 stemmen. Het voorstel tot contributieverhooging werd door de bondslede® aangenomen met 3417 steinmen voor, 947 tegen en 11 blanco De strijd in de diamantindustrie is hier mede dus definitief geëindigd verklaard. De Amsterdamsche juweliers-vereeniging hield gisteren m het American Hotel oeno vergadering onder leiding van mr. L. W. v. Gigch, ter bespreking van de voorstellen, waarover de besturen der A. J. V. en die van diamantbewerkersorganisaties tot over eenstemming waren gekomen. De vergadering bleek zeer ingenomen te zijn met het bereikte resultaat. In 't bij zonder wekte de leerlingregeling alge- in seue instemming. In den breede werden do voorstellen ver volgens besproken. In hoofdzaak bleek men A "rmede aceoord te kunnen gaa®. Toen de voorzitter eindeli k de voorstel len in stemming bracht, bleek dat slechts 6 steramen tegr waren, waarop order luid gejuich de aanneming werd geconstateerd. Hier mode was dus door de werkgeversver- eeniging besloten, dat de op 17 Febr. 11. ge proclameerde uitsluiting zal worden opgehe ven, indien de werklieden hunnerzijds de voorstellen zouden aannemen Een bediende van den heer L Zwart- ser té Haarlem, die sedert tien dagen bij hem in dienst v.a is Donderdag met een be drag van f 256, dat klaar was gelegd voor het betalen van een wissel er vandoor ge gaan. Het is gebleken, dat de voortvluchtige heet Edmond Steinfeld en dat de Dirits:V politie zijne opsporing reeds sedert Februari verzocht. In Duitschland is hij vroeger ook met een belangrijk bedrag (4000 mark) op den loop gegaan. De voortvluchtige weet zich bijzon der net voor te doen. is dc Hollandsche taal machtig en zoekt zich zooveel mogelijk op te dringen bij de netste Israëlitische burgers, om op deze wijze minder in den kijker te loopen De man is klein van persoon, heeft een bleek en schraal uiterlijk en zwarten knevel met opgedraaide punten. Zijn aanhouding is door de Haarlcmsche politie in verschillende steden verzocht. j (O. H. Ct.) j Men meldt uit Wormerveer aan de 1 N. R Ct Op telegrafisch verzoek van don officier van justitie te Haarlem werd P. D„ alhier, 1 aangehouden en gevankelijk naar Haarlem gezonden. Op de deze week te Wormer plaats heb bende kermis heeft hij getracht met een paar a nderen den brig -tit. Aschjes te Deem ster in het water te gooien, en t-oon dit mis lukte weder pogingen aangewend om den brigadier met zijn eigen vangsnoer te wur gen. Hij werd evenwel bevrijd door den rijks veldwachter Carelsen, te Jisp. In een even te voren plaats hebbend ver- woed gevecht van deze kermisgangers met do politie werd de brigadier der rijksveld- wT'cht Lamcijer, te Purmerend. zoodanig met een steen getroffen, dat hij buiten ge vecht moest gesteld worden. Ook deze steen- gooier is bekend. Te Nijmegen is een 15-jarige knaap leerling der TI. B. S„ bij het zwemmen in do Waal verdronken; zijn lijk is nog niet gevonden. Revolutiebouw. Het was giste ren tegen half vier te Amsterdam, toen de bewoner: aan de Dacosta-kade en omliggen de straten door een donderend geraas wer den opgeschrikt, vergezeld va® een liooge opstuiving van kalkstof. Twee in aanbouw zijnde peroeelen aan genoemde kade bleken ingestort. Zij waren reeds onder do kap en een dertigtal werklieden waren er in aan den arbeid. Do moesten, die op den beganen grond zich bevonden, konden, door het ge kraak gewaarschuwd, bijtijds een heenko men vinden, maar een tiental, bezig op de zolderverdieping, zijn in meer of mindere mate het offer geworden van de onverant woordelijke wijze, waarop naar het schijnt nog altoos de buizen hier in elkaar ge gooid worden. De meesten van dit tiental hebben verwondingen opgeloopen, die voor 'het oogenblik zich niet al te ernstig lieten aanzien, hoewel toch een achttal naar het gasthuis moest worden vervoerd. Een, die niet zonder moeite door de snel toegeschoten brandweer onder het puin en de neergestorte houten gebinten werd weggehaald, moet zwaar gewond zijn. Op het terrein waren al spoedig na het gebeurde de directeur en onderdirecteur van het gemeentelijk bouw toezicht aanwezig, die een voorloopig onder zoek instelden naar de mogelijke oorzaken van de ramp. Spoedig voegde zich daarbij de wethouder Serrurier. Do aanblik van den puinhoop is allerdroevigst, ook omdat het onmiddellijk ieders aandacht trekt, dat er geen twee steenen op elkaar gebleven zijn, zoodat naar het schijnt een kalk moet gebezigd zijn van zonderlinge samenstelling. „De steenen lijken wel als turven op elkaar te zijn gestapeld.'zei een der aanwezigen, die verstand van bouwen scheen te hebben Anderen gristen een droge pulverige zelf standigheid van de klinkers, die voor kalk had gediend en namen die voor de curio siteit mee naar huis. Naar de ligging der neergestorte gebinten te oordeelen, moet de directe oorzaak van het onheil in een binnen ga ngm uur gezocht worden, waarvan de op eengestapelde steen de noodigo draagkracht heeft gemist en onder zijn last bezweken of uitgezakt is. Gisterenavond was de toestand der ver wonden redelijk w<el. Geen der slachtoffers verkeerde in levensgevaar N. R. Ct. Vrijdag is te Wageningen op de uiter waarden een koe van den heer A. L. door den bliksem gedood. Onder voorzitterschap van den heer dr Ph. J. Hoedemaker, uit Amsterdam, had Donderdag te Utrecht de jaarvergade ring plaats van de Vereeniging tot handha ving van het cb ristelij k-hi storische karakter der natie. Besloten werd dat de commissie die benoemd is in de vóórgaande verga dering om te trachten op den grondslag der beginselen van do vereeniging ceu politieke organisatie te stichten, in Sept, e. k. rap port zal uitbrengen. Hierna had een verkie zing plaats van bestuursleden. Dr. Hoede- maker werd herkozen als voorzitter, terwijl voor de vacature va® den heer L. Vogelen zang, die niet meer wenscht in aanmerking te komen, werd gekozen de heer J. Groene- wegen Hzn. te Amsterdam. 's Middags om half 2 uur had de open bare middagvergadering plaats. Nadat een bidstond was voorafgegaan, leidde de heer dr. 1'. J. Krcnnsigt uit Rotterdam het vol gende onderwerp iu Het herstel der theo logische faculteit en de Grondwet. Vervolgens sprak dr A. Troelstra. uit liurijwerd overHet verband tusschen de reorganisatie der Ned. Herv. Kerk en de Handhaving van het Clir. Hisl. Karakter der Natie. Apeldoorn. Gisteren nacht is het midden in het dorp gelege® meubelmagazijn van den heer Twuiver geheel afgebrand. De achter het gebouw staande houten kunstzaaJ met een celleotie schilderijen bleef behouden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch wias allee® in staat de aangrenzende percee- len te beschermen. Apeldoorn. Een lanidbou'wer te Bcem- te vond in zijn weide zijn paard dat daar naar gewoonte met koeien ook 's nachts verbleef, dood liggen, waarbn bleek, dat het door de hoorns eener koe zoo hevig gehavend was, dat de ingewanden uit het lichaam hingen. Barneveld. Bij de Ned. herv. kerk al hier is beroepen ds. H. Doornveld, te Vee- nendaal. Barneveld. Voor rekening van de spoorwegmaatschappij „de Vel uwe" is door de Ned. Centr. Sp. te Utrecht aanbesteed het wijzigen en uitbreiden van het. hoofdge bouw op het stationsemplaoement alhier. In gekomen 10 biljetten. Laagste inschrijver J. J. Duin, te Gouda, f 17,123. Bunschoten. Bij de genet, gemeente alhier is beroepen ds. B. J. J. Mi edema, te Charlods. Hilversum Zestien dames hebben zich alh'or vereen'gd om de open-luchtspelen te leiden en te onderwijzen aan kinderen van verschillende lagere scholen, die daarvoor van hunne ouders verlof bekomen. Te Hilversum is vóór een paar dagen t gezin van A. Klein ongesteld geworden met verse'; jnselen. welke deden denken aan dysenterie. Het hoofd van het gezin is over leden de vrouw is nog bedlegerig, en dc twee andere personen zijn hersteld. Men zoekt de oorzaak in het gebruik van vleesch, dat iu een koperen pan zou bewaard g' gijn- Na. arden. Een soldaat van het garni zoen alhier, die voor ecnige dagen ~.j de schietoefening op de Laarderheide een zon nesteek kreeg, is aan do gevolgen overleden. lthenen. De heer R. van de Waal, c.in- didaat alhier, heeft het beroep bij de Ned. herv. gemeente te Nieuw BeiJcrland aange nomen. Dé tot kapitein benoemde le luitenant J. W. G. Peltier, thans adjudant van den directeur der Cadettenschool, komt te Does burg in garnizceu.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3