KOLONIËN. BINNENLAND. Liaojang, 17 Juni. Te Moekden hecrscht grooto militaire bedrijvigheid. Liaojang18 Juni. Tijdens bet gevecht bij Wafangkou concentreerden vijftig Japansche kanonnen een verschrikkelijk vuur op de Russische stelling. De uitwerking, vooral van het granaatvuur, was vreeselijk. Het ge vecht werd door de artillerie beslist. Do Russen trokken den linkervleugel van het Japansclio leger om. De Japanners vol brachten echter eene frontverandering en rukten op de Russische stelling aan, die prachtig in drie liniën versterkt, was. Het moreel der Russische troepen is uit stekend, generaal Roeropatkin boezemt den troepen vertrouwen en liefde in. Het teruggaan van de Russische troepen voor eene overmacht bij Wafangtien en het voortrukken van de Japanners ten Oosten en ten i\oordoosten van de Russische stel ling doet vermoeden dat een nog belangrijker gevecht ten Zuiden van Liaojang aan staande is. X' r Port Arthur stellen de Japanners belegeringsgeschut op. Londen19 Juni. R uteris correspondent te Tokio heeft eene uitvoerige beschrijving gezonden win het gevecht bij Wafangkou, waarin hij zegt, dat de Ru?sen een betere stelling hadden, hetgeen opwoog tegen het voordeel van de grootere macht van de Ja panners. De Russische stelling had breed front van oost naar west en liep door een nauw dal. waardoor C.s spoorweg loopt en de rivier Foctajau stroomt, tusschen hcoge heuvels aan beide zijden, die het dal begren zen. De Japansche generaal Okoe dreef de Ru«sen in het dal, eerit den rechter en daar na den linkervleugel terugslaande. De strijd aan den linkervleugel was hardnekkig en duurde een heclcn dag. De Russen hieldeu met moed en volharding stand en vluchtten eerst, toen zij volkomen omsingeld waren. Zij lieten zeshonderd dooden achter. Petersburg, 18 Juni. Een bijzondere oor- respondent van Reuter bericht, dat 1100 Russen, onder wie 55 officieren, die in den slag bij Wafangkau gewond werden, te Liao jang zijn aangekomen. IX? Russische verliezen bedragen in het geheel ongeveer 2000 man. De troepen van generaal Stackelberg. die ten noorden van den spoorweg oprukken, zijn niet in staat meer dau 1000 gewonden mee te voeren. IX» Russische troepen te Wafangkau be stonden uit 42 bataljons, en stonden tegen over 44 Japansc.'ie bataljons. Dez> laats ten nad- den eene groote owe: .nacht aan artillerie, want zij beschikten over meer dan 200 ka nonnen. Londen, 20 Juni. De correspondent van Reuter te Tokio bericht over den slag bij Telissu (Wafankou) Generaal Okoe begon den opmarscb den 13on in drie colonnes met kavallerie. De slag begon don 14en om 3 uur 's namiddags niet een artilleriegevecht. De Russen hadden 98 kanonnenzij antwoordden met een krachtig vuur tot aan den avond. Gedurende den nacht maakten de Japan ners 2ich meester van een heuvel tusschen Tsongsjiatoen en Wengsjiatoen en van een heuvel ten westen van Tajoengkou. Een ge deelte van de midden colonne der Japanners avanceerde langs de Tont9jourivierzij leed zeer door het vuur van de Russen en er werd met spoed infanterie en artillerie te hulp gezonden. De vereenigde macht verdreef de Russen uit Tufangtsjcn, maar ontmoette een goed onderhouden vuur van de Russische batterijen. De Japanners beklommen echter do hoogteen beha den de overwinning. Inmiddels ha*", de rechtervleugel van de Japanners ve uit te staan. Generaal Okoe moest tot twee malen toe reserves laten aan rukken om de Japanscho infanterie hulp to brengen. De P v -x a deden talrijke wanho- pigo tegenaan valk maar op het meest kri tieke oogenblik trok de Japansche kavallerie de ussisehe stelleing om en viel den linker vleugel aan. Er kwamen Russische verster kingen. De Russen ooden hardnekkig tegen stand, totdat het front en de beide vleugels ingesloten waren. Toen zij op de vlucht gingen, beproefde de Japansche kavallerie lien te vervolgen, maar het moeielijke terrein dwong de ver volging te staken. Do linkervleugel van do infanterie slaagde er in 900 man Russische infanterie, die naar Woesjiatoen terugtrok, in oen hinderlaag te vangen. Vele Russen zijn gedood en gewond. Dc verliezen van de Japanners bedragen 900 man, waaronder acht officieren gedood en 14 gewond. Tokio, 18 Juni. Waarschijnlijk zullen de Japanners geen uitdrukkelijk protest indie nen door bemiddeling van de Fransche re geering tegen het beweerde misbruik van de vlag door de Russen in het gevecht bij Teliwoe (Wafangkou), ofschoon in Okoe's rapport zonder voorbehoud wordt gemold, dat de Russen zich vow het vuur uit do Japansche batterijen vrijwaarden door de Japansche vlag op te steken. Men gelooft, dat het nutteloos is op deze zaak in te gaan, omdat de Russisohe regeering de gegrond heid van de klacht bepaald zal ontkennen en eene bespreking slechts tijdverlies zou zijn. Do Japansche pers bespreekt bet gebeurde op zeer heftigen toon. De kloeke strooptocht van de kruisers divisie van Wladiwostok heeft geheel beant woord aan het doel, dat daarmede in de eerste plaats beoogd werd.- in Japan angst en schrik te verspreiden en eenige schepen in den grond te boren. Do groote vraag, of het. den Russen zal gelukken de beschermen de haven van Wladiwostok weder te berei ken. schijnt ook in het voordeel van de Rus sen te zijn opgelost, want bij gebreke van tijding omtrent het eskader, waarmee admi raal Kanumura verleden Woensdag morgen is uitgegaan tot vervolging van het Russi sche eskader, mag men aannemen, dat die vervolging niets heeft opgeleverd. Hot. gebeurde maakt den indruk, alsof de Japanners tegenover het Wladiwostok-eska- der do noodige voorzorgen niet hebben in acht genomen. De Russische kruisers heb ben verscheidene transportschepen in de straat van Korea vernield, waarbij de Japan ner* gevoelig- verliezen leden aan menschen- 1 evensvolgens een Russisch telegram, is een geheel regiment, infant, met commandant en vaandel omgekomen. Het zorgelooze uitzen den van voor troepentransport dienende schepen over de Koreastraat, zonder geleide van oorlogsschepen, zal zich nu wel niet weer herhalen. De Temps maakt de opmerking, dat de Japansche kusten tot nader order slechts ge dekt worden door oorlogsschepen der 2e klasse, die achterstaan bij schepen van het kaliber van de Gromoboi, de Rossia en de Rurik. Aan den anderen kant zijn de grooto gepantserde kruisers van admiraal Kamimura noodig voor Port Arthur, op straffe van de blokkade van de vesting te verslappen. Ad miraal Skrydlow schijnt dus alle gelegenheid te hebben, den rooftocht te herhalen, die hem zoo good gelukt is. Deze bedreiging is juist, thar van invloed, omdat de grooto transporten tot het vcrvocrou van troepen nu geëindigd zijn en de schepen, die daar voor gerekwireerd waren, weer ter beschik king zullen komen van de particuliere maat schappijen. De taak van die maatschappijen rou zijn levensmiddelen aan te voeren, want de schepen onder onzijdige vlag kunnen daarin niet voorzien omdat levensmiddelen als oorlogscontrabande worden beschouwd. Het ligt voor de hand, dat Rusland zijn best zal doen den toevoer van leeftocht ten be hoeve van den vijand te belemmeren, door zijne kruisers uit Wladiwostok voor nieuw» strooptochten uit te zouden. Een bijkomend gevolg van bet slagen dezer onderneming van admiraal Skrydlow, -.in wien mag worden aangenomen dat hij zelf de operation van hot kleine eskader bestuurt, is de herleving van het zelfvertrouwen der Russen op zee. Dat het respect voor do Ja- pan sell e vloot aan de Russische zijde dalcn- dc is, bewijzen ook eenige opmerkingen van het officieele orgaan van het Russische mi- nisterie van «oorlog, de Russki Invalid, die o. a. schrijft: ..Wanneer men in aanmerking neemt, dat I het eskader van admiraal Togo in den laat- sten tijd ongetwijfeld twee schepen van den eersten rang (de linieschepen Hat3use eu Fuji), misschien zelfs vier (behalve dezen nog het linieschip Jashima en den kruiser Kasuga) verloren heeft, dan kan zelfs wan neer alle schepen van den eersten rang uit de Japansche zee zich bi* dat eskader voe gen hetgeen weinig waarschijnlijk is het geheelc aantal schepen van den eersten rang, die ter beschikking staan van admiraal Togo, niet meer bedragen dan 12 a 14, en wel 3 a 4 linieschepen le klasse, 2 liniesche pen 2e klasse en 7 a 8 pantserkruisers. On der zulke omstandigheden verschijnt de helft van deze schepen den 25en Mei (7 Juni nieuwe stijl), <u. w. z. onmiddellijk na het begin van de door de Cliineozen verspreide geruchten over de teruggeslagen bestorming van Port Arthur, aan de noordkust van de golf van Liaotong, waar liet zich bepaalt tot een doelloos bombardement van den oever. Gelijktijdig daalt natuurlijk dc effectiviteit van de blokkade en stijgt voor liet bij de vesting achtergebleven eskader het gevaar om eene nederlaag te lijdén door het geblok keerde eskader. Niettemin brengt de Japan sche admiraal zich in dezen gevaarlijken toestand en bereikt daarbij niets door zijne operatien aan de kust van de Liaotong-golf, die naar alle waarschijnlijkheid door oen deel van zijne schepen le kla::s, twee linie schepen 2e kir--o en vier pantserkruisers, uitgevoerd werden." Het is niet tegen te spreken, dat de Ja pansche vloot door den voortdurendert strijd in den loop van vier maanden verliezen ge leden heeft. Intusschen is zij toch nog altijd belangriik veel sterker dan de beide deelen der Russische vloot, in Port Arthur en in Wladiwostok, gezamenlijk. Allerlei vAutomobilisme. 13© uitslag van de Vrijdag gereden Gordon-Bcnnet-wed- strijid is, dat de Franschma-n Théry met zijtn wagen van Riehard-Brasier, voor Jènatzy (Mercedes-wagen), als overwinnaar aankwam. Théry legde de baan af in 5 uur 50 minuten 3 seconden, Jcnatzy in 6 uur 1 minuut 21 se- 00 aden. Voor den wedstrijd waren ingeschreven Duitschland1 Mercedes-wagen van 90 paardenkrachten, bereden door Jenatzy (Belg)2. Mercedes, 90 p., baron do Caters (Belg)3. Öpel-Darracq, 80 p., Opel (Duit- scher). Engeland: 1. Napier, 80 p.. Edge; 2. Wol- seley, 72 p., Girling 3. Wolsely, 96 p., Jar- rott (allen Erigelschen). Frankrijk 1. Riehard-Brasier, 80'p., Thé ry; 2. Mors, 100 p., Sa Hero n3. Tuxcat- Mery, 90100 p.. Rougier (allen Fransohen). Oostenrijk drie Wiener-Mercedes-wage us van 90 p., bereden door Warden (Amerikaan) Braun en Werner (Duitschers). Italië: dne Fiat-wagens van 65105 p, bereden door Cagno, Storero en Lancia (Ita lianen). België drie Pipe-wagens van 60 p., be reden door Haut-vast, Augières en caron do Crawhez (Belgen Théry, do jonge Franschman. had reeds toen hij de meet voor de eerste maal pas seerde, op één na den besten tijd. Jenatzy had den weg de eerste maal afgelegd in 1 uur 26 minuten 56 seconden, Théry in één seconden moer. Snelheid 96 K. M. in het uur Om 11 uur 45 ging Jenatzy ook na de tweede ronde als eerste over de meet. Het was een prachtige rit geweest en Jenatzy werd daverend toegejuicht. Opel had, gelijk men verwachtte, den strijd reeds opgegeven. De algemeene verwachting was dus vanmid dag dat de Belg op den Duitschen wagen ook ditmaal weer met den zilveren automo biel zou gaan strijken een verwachting waarin men nu teleurgesteld is. Voor het- aangezicht van den Duitschen Keizer heeft het Fransche vernuft en de Fransche nijver heid de Duitschc geslagen een kleine re vanche! Het volgende jaar zal, gelijk de twee eerste malen, do wedstrijd dus weer op Fransch gebied moeten plaats hebben. vAp pclshetgehecle jaardoor! Dezer dagen werden door den mail-stoo- mer „Medic" van de White-Star-lino to Li verpool 27.000 kisten met appels uit. Tasman- nia ontscheept om van daar ovefr geheel Euro pa verspreid te worden. vIn de provincie Susse, Engeland, heeft men de beruchte druifluis Phylloxera aangetroffen. Voor zendingen van planton uit Engeland zal dus opgepast moeten worden. vOok de te Charlotteuburg onlangs ge vonden vrouwenromp is thans herkend als het lijk van de modiste Radatus, een ge huwde vrouw van 43 jaar, die gescheiden van haar man leefde. Dc vrouw had zich den 2de,n Juni begeven naar den „masseur" Kohier in de Stephanstrasse te Berlijn, om zich aan een „operatie" te onderwerpen. Kort na de operatie stierf zij. Ivöhler be- sloot toen liet lijk weg te moffelen. Hij i sneed het lijk aan stuk Ken, trachtte een ge- De Engcl9che admiraliteit ontving liericht, dat de torpedojager Sparrow'liawk in den mond van de Yantsekiang op een rots gestooteu en gezonken is. De bemanning werd gered. OOST- IN Dl Batavia, 19 Mei. Generaal van Heutz naar Holland. De Deli Ct. 'heeft, zooals men weet, reeds een bericht gebracht over de overkomst van generaal Van Heutz naar Ne derland. In do heden avond ontvangen Javai-Bode lezen wij: Van bevoegde zijde wordt ons verzekerd, dat de luitenant-generaal J. B. Van Heutz door den minister van Koloniën naar den Haag is ontboden om te worden geraadpleegd ten opzichte van de keuze van een nieuwe landvoogd. I „Gencraal-majoor jhr. J. C. van der Wijck, chef van het wapen der infanterie, zou op treden als waarnemend civiel en militair gou verneur yan het gouvernement Atjeh en on der hcorigheden tijdens de afwezigheid van den heer Van Heutz. ..Bij het afdrukken van dit nummer ont vingen wij het volgend telegram uit Buiten zorg, dat bovenstaande mededeeling beves tigt Krachtens koninklijke machtiging is aan luitenant-generaal J. B. van Heutz, ci viel en militair gouverneur van Atjeh en ouderhoorigheden, opgedragen om in de eer ste helft van Juni zich naar Nederland te be geven en zich bij den minister van Koloniën aan te meidon Gedurende de afwezigheidvan generaal Van Heutz wordt de generaal-ma- joor jhr. J. C. van der Wijck. chef van het wapen der infanterie, belast met de functiën van civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderTloorigheden.0 De Staatscourant van Zondag 19 en Maandag 20 Juni 1904, bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als notaris te Rotterdam J. C. van Reekum; opgedragen de regeering te vertegenwoor digen bij de internationale tentoonstelling van werktuigen voor het klein-bedrijf, van 1 tot 31 Juli a.s. te Gent te houden, aan R. P. J. Tutein Nolthenius te Amsterdam. Men verwacht dat in den loop van dezen zomer de thans regeerende groother tog van Saksen-Weimar een bezoek zal ko men brengen aan de Koninklijke famiKe op Het Loo. Minister Kuyper is voornemens tot het laatst dezer maand eenigen tijd rust te nemen. Hij is Zaterdagmiddag niaiar het biui- tenland vertrokken. De minister van Buitenlandsche Za ken, baron Mei-vil vam Lynden, is Vrijdag avond naar Engeland vertrokken, waar hij, gelijk gemeld, een tiental dagen blijft door brengen. Baron Des camps-David. Belgisch Se naatslid en minister van Staat van den Congo-staat, heeft van Japan de opdracht ontvangen de belangen van dit land te ver dedigen voor het Hof van Arbitrage te 's Gravenhage, in zake net geschil betref fende de vestigingen van het Rijk in het Verre Oosten. Do regeering moet voornemens zijn, nu de commissie van advies voor den bouw van een paleis voor hot arbitragehof uit de gift van Carnegie haar taak vervuld heeft, do geheele Carnegie-gift in eene stichting otm te zetten, waarna het bestuur zorg zal moe ten dragen voor het uitschrijven der prijs vraag voor den bouw van het arbitragepa leis, dien bouw zelf tevens het geldelijke be heer en zulks overeenkomstig de bedoeling van den heer Carnegie. Men meldt uit 's Gravenhage Van het vertrek van den Duitschen ge zant naar Kiel, om aldaar met den bevel hebber van het eskader, admiraal Von Koes ter, inspecteur-generaal bij de Keizerlijke Duitsche marine, nader te regelen het be zoek der Duitsche vloot aan on9 land, ia hier niets bekend. Dat vlootbezoek schijnt echter wel beperkt te worden, hetzij in aan tal, hetzij wat de keuze der te bezoeken ha vens betreft. Tegon de Tariefwet. Door de Haarlemsche Katoen-Maatschappij, de Leid- acfae Katoen-Maatschappij voorheen De Hey- der <t Co.. de Kralingschc Katoen-Maat schappij en de Commanditaire Vennootschap onder de firma P F. van Vlissingen Sc Co. te Helmond is oen adres aan dc Tweede Kamer gezonden, waarin de bezwaren blootgelegd worden, welke de adressanten hebben tegen hot voorgestelde tarief voor drukkatoen. Adressanten ver.oeken deze stof als tot dus ver onbelast to laten. Het request aan den minister van Waersta.it van dc Scheveningache belangheb benden bij eene zoo tijdig mogelijke opleve ring van de visschcrshaven, opdat dgze nog dit jaar zal kunnen worden opengesteld, is, naar wij vernemen, vastgesteld. Het zal, zoo dit mogelijk ..lijkt, ter eerste gewone audiën tie. nl van Dinsdag a. s., den minister wor den ter hand gesteld en toegelicht door een daartoe benoemde commissie uit de reederij, welker samenstelling onlangs werd vermeld. 1. i J Ntaioi» verkiezingen. Zuid-Holland. Alphen. (Volledige uitslag). Aantal uit gebrachte geldige stemmen 5200. Volstrekte meerderheid 2601. Gekozen N. D. Kemink (chr.-iiist aftr.) met 3985 en F. H. van Wichen (r.-k. aftr.) met 3646 stemmen. F. M. Baud had 1477 stemmen. Delft. (Volledige uitslag). Aantal kie zers 4490. Aantal uitgebrachte geldige stem men 3837. Volstrekte meerderheid 1919. Gekozen mr. H. A. van de Velde (anti- rev. aftr.) met 2249 en nir. L. W. C. van den Borg (anti-rev. aftr.) met 2244 stem men. S. G. Manger Cats (lib.) had 1578 en G. Knuttel (vrijz.-dem.) 1545 stommen. Gouda. (Volledige uitslag). Aantal kie zers 9627. Aantal uitgebrachte geldige stem men 8494. Volstrekte meerderheid 4248. Gekozen C. Brunt P.Jzn. (chr.-hist. aftr.) met 4495, J. van Galen ,(anti-rcv. aftr.) met 4468 en mr. J W. H. M. van Idsinga- (chr.-hist.) met 4321 stemmen. Mr. D. N. Brouwer (lib. aftr.) had 3566, M. Boogaerdt, Bzn. (vrijz.-dem.) 3519. J. van der Leèden (lib.) 3406. mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) 485, K. ter Laan (soc.-dem.) 397 en G .W. Melcliers (soc.-dem.) 380 stemmen. Zoeter meer. (Volledige uitslag).. Aan tal kiezers 5262. Aantal uitgebrachte gel dige stemmen 4445. Volstrekt© meerderheid 2223. Gekozen R. G. S. baron van Rhemen van RJhemenshuizen (ohr.Jhist. aftr.) met 2703 en jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer (r.-k. aftr.) met 2634 stemmen. W. H. Schuurman (lib.) had 1753 en J. H. van der Torren (lib.) 1579 stemmen. Zeeland. I Sluis. (Volledigo uitslag). Gekozen P. C. J. Hennequin (lib. aftr.) met 1954 en mr. F. J. N. van Dam (lib. aftr.) met 1826 stemmen. Herstemming tussohen W. C. de Smidt (lib. aftr.) met. 1025 en G. A. Vorster- man van Oyen (lib.) met 1023 stennicn E. V. de Millians (r.-k.) had 1006 stem men. T h o 1 e n. (Volledige uitslag.) Aantal kie zers 2294. Aantal uitgebrachte geldige stem men 1554. Volstrekte meerderheid 778. Gekozen Hollestelle (anti-rev. aftr.) met 1129 en H. J. Tichelman (anti-rev.) met 823 stemmen. j J. van Gorscl (lib.) had 652 en J. N. Elenbaas (lib.) 415 stemmen. Blijkens de officieele uitslag van do verkiezing voor de Provinciale Staten te 's Gravenhage moet het stemmental van den beer Troelstra met 100 verminderd worden, I zoodat op hem werden uitgebracht 1896 stem- men. Burgemeester baron Sweerts de Landas, zal zich eerst tegen het najaar voor vast in de Residentie vestigen. Rotterdamsche Raad. De ge- j meent era ad vam Rotterdam benoemde in zijn Donderdag gehouden vergadering o. m. aan de H. B. S. met 3-jarigon cursus de heer J. 1 Kamerbeek tot leer nar in de aardrijkskunde, G. F. NierstrasE tot leeraar in de Fransche taal en D. De Lange tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde. Wageningen, 17 Juni. In de l Raadsvergadering van heden werd op voor- I stel van den heer mr. Leceius de Ridder in de verordening op de straatpolitie een bepa- ling opgenomen die het schrobben, spoelen, of op andere wijze reinigen van beklinkerde straten verbiedt. Zoodat het „straatschro-b- ben" hier tot het verleden© gaat behooren. Door den heer H. Frünstorfer te Bel lijn zijn aan 's Rijks Museum van Natuur lijke Historie te Leiden ten geschenke aan- j geboden 87 kapellen, door hem in Annam I en Tonkin verzameld. I Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. J De Nieuwe Baarnsche Courant ver- 1 neemt van vertrouwbare zijde, dat president Steijn en zijn echtgenoote in de eerste helft van Juli te Baarn warden verwacht, waar twee hunner dochtertjes het instituut-Erica I bezoeken. Het plan bestaat te 's Gravenhage de 1 eerste vereeniging tot verbetering tier volks huisvesting volgens de Woningwet op te rich ten en wel e n het stadsgedeelte. - aar zich de Voldersgracht, de Gedempte Gracht-, Be zemstraat en St.-Jacobsstraat bevinden, gel.i- delijk van ruimer, gezonder woningen te voorzien. De oppervlakte van dit stadsgedeel- I te waarin zich pakhuizen en onbebouwde, ingesloten terreinen bevinden, is groot ge noeg om de 4000 bewoners dier buurt' veel ruimer en geriefelijker te herbergen dan thans. Gedurende eenige jaren zal Rijks- en gemeente-subsidie benoodigd zijn om dit plan uit te voeren. I De afdeeHng van het Witte Kruis te Haarlem heeft aan caféhouders, kappers, bak kers, sociëteit- en hotelhouders het verzoek gericht busjes te mogen ophangen in hunne inrichtingen, ten einde cParin - I - ten te ontvangen, die zullen strekken om lij ders aan tuberculose te kunnen zenden naar sanatoria. Dertig busjes zijn geplaatst. Het volgende bericht doet in eenige Waden de ronde: In een groote stad in de nabijheid van Halfweg, heeft zich het volgende op een openbare lagere school afgespeeld De districts-sch ooiopziener bezoekt de school en wordt -ontvangen door het reeds zeer vele dienstjaren tellend hoofd der school. Beiden nemen den hoed af, maar het schoolhoofd zet den zijnen weer op, omdat j hij voor zijn gezondheid gedwongen is, met gedekt hoofd te loopen. SchoolopzienerMijnheer, ik heb mijn hoed'af! I SchoolhoofdDat zie ik, mijnheer. Voor j gezondheidsredenen houd ik don mijne op. SchoolopzienerHet komt niet te pas, dat u in tegenwoordigheid van een hooger geplaatst ambtenaar met gedekten hoofd staat. Desniettemin bleef het hoofd van den on derwijzer gedekt. Een paar uur na het schoolbezoek ont vangt het hoofd der school een briefje, on 's middags op een bepaald uur bij den dis triets-schoolopziener te komen. Het hoofd der school gaat op den bepaal den tijd naar diens woning, maar krijg daar ten antwoord, dat mijnheer niet thui is, waarop de bezoeker zijn kaartje afgeeft ten bewijze, dat hij aan het verzoek om t komen, voldaan heeft. Nauwelijks thuis, ontvangt hij wederei het verzoek, op een vastgesteld tijdstip verschijnen. Hot hoofd der school gaat niet, maa schrijft een briefje, waarin hij mededeelt dat de hoeden geschiedenis nu maar uit moe zijn cn hij komt niet. Hierop «volgt weder een brief, waarin d districtsschoolopziener antwoordt, dat hij bi den betrokken wethouder een aanklacht heef ingediend wegens onbeleefdheid. Wat Z.E.A. tot al deze dingen zeggen zal Drankmisbruik. Naar de Volk: bond, orgaan de Vereeniging tegen drank misbruik van dien naam meldt, is het vei bruik van gedistilleerd per hoofd der bevol king in Nederland over 1903 geweest 7.81 liter herleid tot 50 Een cijfer lager dai het sedert- 1871 ooit in eenig jaar was. N; 1871 was het- gebruik per jaar en per hoofc steeds boven de 8 liter. De Tey ler-ert enis. Voor dei tweeden maal kwam Vrijdag ter rolle van j den Hoogen Raad de bekende erfeniszaal v] Pieter Teyler van der Hulst. Behalve de advocaten van eenige der be langhebbenden waren mede ter terechtzitting aanwezig een tiental personen, die zich blijk baar in deze zaak mede geinteresseerd gevoel den, doch door geen advocaat waren ver tegenwoordigd. Men herinnert zich dat ii 3902 door de rechtbank c-n het hof te Am sterdam was geweigerd verstek te verieenei op een dagvaarding uitgebracht ten verzoek» van een heer v. B., mede erfgenaam van P T. van der Hulst, '-aarbii waren opgeroeper eenige met name genoemde erfgenamen er verder: „alle medeerfgenamen wier woon plaats of werkelijk verblijf is onbekend.' Rechtbank en Hof achtten een dergelijke dagvaarding nietig als niet voldoende aan artikel 5 no. 2 B. Rv., hetwelk voorschrijft dat de dagvaarding moet behelzen den nram en de woonplaats van den gedaagde. Van die beslissing kwam de heer v. B. in cassatie met dagvaarding op dezelfde wijzs en den 4en September 1903 verleende de H. R. op deze dagvaarding wè-1 verstek tegen de niet verschenen gedaagden ca hield hij de zaak aan ten opzichte van de wel ver- schenen partijen. Er moest nu ccn tweede dagvaarding wor den uitgebracht en bij dc; waren nu tegen de terechtzitting van den Hoogen Raad van Vrijdag wederom alle «vartijen opgeroepen, Voor den eischer in cassatie stelde zich ad vocaat. mr. P. J. Snel, voor eenige gedaagden mrs. K. M. van der Mandele en J. A. Snel. De „medeerfgenamen, wier woonplaats of werkelijk verblijf is onb?ke '-i -■•n't wederom door afwezigheid, waarvan den eisoher in cassatie door den Hoogen Raad acte werd verleend, terwijl dc H. R. Let- pleidooi in deze bepaalde op 22 Septem ber a.s. Met belangstelling wordt 's H. Raads op lossing van deze juridièke puzzle te gemoet gezien, omdat ten aanzien van de dagvaar ding in cassatie het verstek door den H. R. tegen cle onbekende erfgenamen werd ver leend op een geheel gelijksooa'tigc dagvaar ding. als waarvan door de rechtbank en het Hof word verklaard dat zij was nietig; ter wijl juist over d al of niet nietigheid van een dergelijke dagva—rding de cassatieproce dure gaat. De rechtbank te 's Hertogenbosch deed Vrij|dagi 'uitspraak ;n> de zaak Van M. L. W., te Sint Michiels Gestel, thans gedeti neerd, beklaagd van zekeren Van der Leest, aldaar, zoodanig te hebben mishandeld, dat deze kort daarop aan de gevolgen i9 over leden. Het O M. had 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Beklaagde is vrijgesproken, met be vel tc onmiddellijk ontslag uit de voorloo- pigo hechtenis. Voor de rechtbank te Winschoten stondcni Vrijdag terecht als beschuldigden van den diefstal van f 1400 met inbraak ten kantore van de firma W. A. Scholten, te Sappemeer, Albert van D., Hendrik L. en Germ. Sell., allen van Muntendam. Eiscli van het O M. respect. 6, 4 en 3 jaar. Tijdens de zitting werd eerstgenoemde wegens bru taliteit uit dc rechtszaal verwijderd. De Duitsche Regeering heeft de uit levering aangevraagd van het jongmenseh, dat dezer dagen in een Haagsch hotel werd aangehouden wegens diefstal van 4000 Mark t-e Keulen. De caféhouder D. in de Emmastraat te Tilburg miste gedurig sterken drank en geld. Om den dader te ontdekken, hielden D. en zijne vrouw zich gisteren afwezig en werd de politie in de woning verdekt opge steld. Weldra daagde de dief op in den persoon van de wed. S., de eigenares van het café, hetwelk zij aan D. verhuurd had. Juist toen zij bezig was met het ledigen van een flcsch uit het buffet, werd zij door een inspecteur van politie op heeterdaad be trapt. Gisteren morgen is de dievegge gevan kelijk naar Breda overgebracht. Als verdacht van brandstichting is te Amsterdam dc eigenares van het café „Zum Vater Rbein in de WarmoesstraSt, dat Dinsdag gedeeltelijk is uitgebrand, in verzekerde bewaring genomen. Te Amsterdam moetou in den laal- sten tijd veel valsche muntstukken in om loop zijn. Liever scharenslijper dan onderwijzer. In ae duinen te Zand- voort is door twee onbezoldigde rijksveld wachters aangehouden een 20-jarig jongman uit Amsterdam, die opgaf dc ouderlijke wo ning te zijn ontloopen, omdat zijn vader hem geen toestemming wilde geven scharen slijper te worden en hij geen zin had verder te studeeren voor onderwijzer. Hij heet E. W. v. K. en is naar zijn ouders teruggeleid.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2