34©. 2"e JttBrglIHK Donderdag 23 Juni 1904. BUITENLAND. GRAAF W. 62. ERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf L25. Idem franco per post- 1.73. hinderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advèrtentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgcveres VALKHOFF Co. Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEBTEimfiN Vu 1—8 nnli Elke regèl meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan roordeelii het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hen9 die mei i Juli a. s. -op dit blad inteekenen, worden ^de nummers die gedurende de maand Juni nog zullen ver schijnen, KOSTELOOS toege zonden. - Politiek Overzicht Oe Tibet-expeditie. De Britsche Tibet-expeditie treedt nu wéldra iQ haar beslissend stadium. Den J5en loopt de termijn ar, die aan de regeering te Lhassa is gesteld om een van behoorlijke polm&oht voorzienen onderhandelaair naar G-yangtse te zenden. Is die gevolmachtigde :lan niet gekomen, zooals wel te verwachten is, dan staat het aan de expeditie vrij ver ier te gaan; zij heeft machtiging van de Britsche regeering om te gaan tot de hoofd- - itad Lhassa toe. Ondanks dit blijk van vertrouwen der - regeering van het moederland in het beleid ran de leiders der expeditie, is hun toestand illes behalve aangenaam. De Londensche f'7$ Spectator zegt daarvan „De versterkingen hebben Gyangtse nog (liet bereikt, en kolonel Younghusband kacht blijkbaar hunne komst met eenigo jmgerustheid af. Het is hein onmogelijk naar - Lhassa op te trekken voordat hij het groote |ort genomen heeft, dat iederen dag sterker wordt, want de Tibetanen trekken steenen muren zonder einde op bij ieder punt, dat zij lis zwak beschouwen. Gevangenen verzeke- ren bovendien en een van hen is een - ama, dat de Karolapas krachtig ver- 7 dedigd zal worden, dat er 8000 soldaten te - piassa zijn, waaronder 600 geweerdragen- I pen, en dat alles is voorbereid voor de vlucht - jran den Dalai Lama naar China. Deze laat- 6te mededoehng cischt bevestiging, want pene vlucht zou zijn mystiek gezag kunnen I vernietigenmaar als zij waar is, dan zal bet gezantschap, eenmaal te Lhassa aange jcomen, bevinden dat, het in de lucht hangt, ómdat er niemand is met wden een effectief frerdrag kan gesloten worden. De toestand - is een, waaraan vele bezwaren verbonden sijn, te meer omdat de onmiddellijke weg. die moet worden gevolgd, zoo gebiedend !s aangewezen. Wij moeten naar Lhassa gaaai, wat ook de gevolgen mogen zijn." Ben scherp afkeurend oordeel over de ge- leele Britsche onderneming wordt door den bekenden ontdekkingsreiziger Sven Hedin uitgesproken in het Duitsche weekblad dio Vvoclie. Hij verklaart openlijk, dat zij no sympathie geheel is aan de zijde van «do ribetanen; toen hij zelf bevond, dat het on mogelijk zou zijn voor hem als reiziger om verde'r m Tibet door te dringen, heeft hij tot de afgezanten van den Dalai Lama, dio hem dit mededeelden, gezegd, dat hunne afsluitingspolitiek de eenige beveiliging was voor hun vaderland en dat van het oogen- blik af, waarop zij Europeanen in hun land toelieten, hunne tempels en goden in het grootste gevaar zouden zijn. Met Sir Henry Campbell Bannerman is dr. Hedin het eens, dat de geheele onder neming mysterieus is. Het handelsbelang kan er het motief niet voor zijn, want do geheele handel tusschen Indië en Tibet, in voer en uitvoer bijeengerekend, bedraagt niet meer dan 160,000 p. st. in het jaar. Het Russische gevaar, dat in zijne oogen do drijfveer is van het Engelsche optreden, be staat alleen in de verbeelding van de Engel- sclien. Op zijne reizen kreeg hij de vaste overtuiging, dat de Tibetanen met de Rus sen even weinig op hebben als met de En gelse hen zij hebben een afkeer van allo vreemdelingen. Nu is er een brand aange stookt, die weldra zal woeden over de ge heel e lama-boeddhistische wereld. Hun koo gepriester is beleedigd, en al de millioenen in liet hart van Azië voelen die beleediging. Di-, Hedin besluit zijn artikel aldus: „Do Engelsche veldtocht in Tibet is een nieuw bewijs van de imperialistische brutaliteit, dio het. kenmerk schijnt te zijn van de poli tieke neigingen, van onzen tijd en met het oog waarop d© positie van de kleinere sta ten wankel schijnt. Een kleine staat, die de macht niet bezit zich tc verdedigen, '3 tot verval gedoemd, hetzij hij christelijk is of niet. Wanneer onze priesters den men- schen de beteekenis leerden van de woorden „Heb uwen naaste lief gelijk u zelf", „Gij zult niet rtelen", „Gij zult niet doodslaan", „Vrede op aarde, in menschen een welbe hagen", in plaats van zich zeiven en hunno hoorders te verwarren in onbegrijpelijke en volkomen nuttelooze dogma's, dan zou zulk eene ongerechtigheid als deze onmogelijk zijn. Maar waarschijnlijk zijn zulke werke lijk christenjKe gevoelens onzin in de mo derne politiek. In naam van de waarheid behoorde men de Aziaten voor deigelijk christendom tc beschermen." Frankrijk. De commissie van enquête in de zaak van het millioen der Karthuizers heeft tot dus ver nog niet veel aan het licht gebracht, wat niet reeds van elders bekend was, maar wel brengen hare verhoeren stof te berde voor nieuwe schandalen. Een „dramatisch" incident is geweest de confrontatie van den hoofdambtenaar van 't departement van koop handel Lagravc, den man die zich bereid heeft getoond den tusschenpersoon van de Kar- thuizer monniken met de organen der re- geering in aanraking te brengen voor do oinkoopiugszaak, en Edgar Combes, den zoon van den minister-president. Die twee hebben elkaar in eene zitting van de commissie voor leugenaars uitgemaakt. Dat was zulk een mooie gelegenheid om er schandaal uit te slaan, dat terstond eene aanvrage om de regeering te interpelleeren, bij de Kamer werd ingediend. De commissie, welker meer derheid anti-ministerieel is, droeg een van hare leden op, als het tot die interpellatie kwam, uit haar naam aa.n het debat deel te nemen. De Kamer toonde zich echter niet gezind om aan deze schandaal zucht toe te geven, en besloot de interpellatie te ver la gen tot na de vaststelling van het rapport der commissie. Van blijkbaar goed ingelicht© znjdo wordt aan de Temps over den stand van dé in structie ,in de Dtevfu&zaak medegedeeld, dat sedert het verhoor van den voormaligen minister van oorlog de Galliffet, nog slechts getuigen van ondergeschikte beteekenis ge hoord rijn. Waarschijnlijk zal de kamer vau strafzaken in de eerste dagen van Juli met hai© aan vuil ings-instructie gereed komen Eene verlenging van dezen termijn met acht dagen zal alleen geschieden, wanneer CermiBchi en Fsterhaay gevolg geven aan de dagvaardingen, die de Fransdhe consul te Londen hun heeft doen toekomentot dus ver hebben beiden niets van rich laten hóo- ren Hét incident-Dautriöhe. waarover de- voorloopige instructie aan den gang is, kan op den loop van de eigenlijke revisiezaak geen invloed hebben. Rusland. Hit een brief van den vennoorden gouver neur-generaal van Finland Bobrikow, die kort voor den moordaanslag geschreven is, deelt een Petersburgsdh blad mede, dat de overleden© overtuigd geweest is van een gun stigen keer in den toestand van Finland. Binnen kort wilde hij een verlof van twee maanden nemen. Toon en inhoud van den brief bewijzen, dat Hij met de uitkomsten van zijn arbeid zeer tevreden was en niet verontrust was door de zorg voor op handen zijde gebeurtenissen. Het Russische telegraafagentsohap ver neemt uit Rysk (gouvernement Tomsk) van bevoegde zijde, dat iu het AJtaïgebergte vol strekt geen beweging of gisting vau politie- keu aard bestaat. Vereenigde Staten. De republikeinsche nationale conven tie heeft met algemeeno stemmen een. programma aangenomen, waarbij het be schermende stelsel wordt1 verklaard een der hoofdbeginselen van de republikein sche politiek te zijn. Het in voer re -nt moet minstens bedragen het verschil tusschci de productiekosten in de Vereen igde State.! en de productiekosten in het buitenland. Het programma verklaart, zich verder ten gunste van reciprociteitsverdragen, waar die mog? lijk zijn zonder de Amerikaaii9clie aijverheio of landbouw nadeel te berokkenen; voor do handhaving van den gouden standaard en voor wetgevende maatregelen, doelende op ontwikkeling der koopvaardijvloot en op het bouwen van eene machtige oorlogsvloot; verder voor regeling van internationale ge schillen door arbitrage en voor wetgevende maatregelen, beoogenSe het voorkomen vau combinatiën van kapitaal of van arbeid, die inbreuk maken op de rechten van het vo1^ Het programma eindigt met een warme lofspraak op de diensten van president Roo sevelt zoowel in de binnenlandsche aangele genheden als tegenover het buitenland met vertrouwen wordt zijn bestuur aan de nauw gezette beoordeeling van het volk onderwor pen. Dé naam van president Roosevelt werd telkens m de vergadering met. gejuich be groet. Senator Fairbanks zal met algemeeno stemmen candidaat gesteld worden voor het v ice-pr esiden tscb ap. De oorlog in Oost'Azië. Over den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 22 Juni. De Japanners hebben een jonk opgebracht, die Port Arthur had ver laten. De bemanning bericht, dat eenige da gen geleden twee Russische torpedojagers en de stoomboot Shiutaiping gestooten zijn op mijnen aan den ingang van de haven en zijn ondeigegaan140 mcii9chen werden hierbij gewond. Een Reuter-telegram uit Washington be richt, dat de Japanners van plan zijm Port Arthur te isoleeren. Het leger van generaal Okoe is echter nooit bestemd geweest om de vesting aan te vallen. Generaal Nógi, die ten zuiden van het leger van Okoe zal ope- reereu en die veel dichter bij Port Arthur staat, heeft tot opdracht de vesting te ne men. Volgens een bericht uit Nioetsjwang zijn er om Port Arthur 90,000 Japanners samen getrokken, terwijl er 70.000 noordwaarts Petersburg, 22 Juni. Een telegram van admiraal Skrydlow van 21 Juni aan den Keizer berichtDe torpedobootafdeeling, die onder Bevel van kapitein Winogradski den 15en naar de Japansobe kust werd ge zonden, keerde heden naar Wladiwostok te rug. De torpedobooteu waren tot voor de haven van Esasji ep het eiland Hokkaido gestoomd, doch konden wegens den mist niet binnenloopen. De torpedobooten maak ten zich meester van eenige .handels- en transportschepen, die zij in den grond boor den op een na, dat naar Wladiwostok werd gebracht. Uit het onderzoek van de scheepspapie ren en de lading bleek, dat de meeste sche pen visch en rijst aan boord hadden, be stemd voor Sasebo en Sjimonoseki. Nioetsjwang, 21 Juni. (Daily Mail). Acht duizend Russen onder generaal Sonntag werden, toen zij door de Wafungkokloof, ne gen mijlen ten zuidwesten van Kaitsjau, gingen, door in hinderlaag liggende Japan- solie infanterie verrast. De verliezen van de Russen bedroegen 1200 man. De Russen trokken zich in goede orde terug naar eene verschanste stelling. De gewonden in dit ge vecht zijn aangekomen iu de Russische ne derzetting te Nioetsjwang. Nioetsjwang, 20 Juni. (Daily Mail). Do strijd duurt voort ten zuiden van Kaitejou; hij schijnt van zeer ernstigen aard te z'jn. Iu een gevecht van den IS. bij Huahahung- ko werden 2000 Russen gedood of gewond Onder de dooden waren vijf officieren van hoogen rang, die met militaire eer begraven werden bij het spoorweg-station te Kaitsjau. Herhaalde tegenspoeden hebben de Russi sche beweging naar het zuiden tot staan ge bracht en hebben een gedeeltelijken terug tocht naar Kaitsjou teweeg gebracht, waar nu groot© afdeclingcn Russische troepen van alle wapens bijeen zijn. Londen, 22 Juni. Het Japausche gezant schap beeft, een telegram ontvangen mei dende, dat een detachement van .het leger van Liaotong den 21en Hsiunayaotsje ig, op 25 mijlen ten zuidoosten van Kaïping gele gen, heeft bezet. In een door den opperbevelhebber Koêro- patkin doorgezonden telegram meldt gene raal Stackelberg over de door hem geleden verliezen, dat nog geen nauwkeurige opga ven kunnen worden gegeven. Voorloopig kunnen de volgende cijfers gegeven worden le Oost-Siberische fuseliers-divisiegedood 15 officieren, 386 man, gewond 40 en 992, vermist 12 en 568. 33e, 35e en 36e regi ment: gedood 120 officieren en soldaten, gewond 19 officieren en 604 man, vermist 96 man. Ie artillerie-brigade- 10 officieren en 103 man verloren; 9e art ilierie-bri gade 25 officieren en soldaten verloren. Tobolsk- regiment gedood 3 officieren en 1 man, ge wond 40, vermist 3. Morschansk-regiment gedood 11 man, gewond 6 officieren en 131 man, vermist 8 man. Voorloopig totaal3203 officieren en manschappén. Stackelberg bericht verder nogDe vij and is van Wafankou niet verder opgerukt. Zijne troepen ontwikkelen zich langs bet front WalankouFoetsjou. Na den t.wee- daagse hen strijd en twee vermoeiende nachtmarschen langs moeielijko bergwegen hebben de troepen kunnen uitrusten. Hunno stemming is zeer goed. Een telegram uit Tokio meldt, dat de uit gaven. die Japan voor den oorlog heeft moe^ ten doen, tot nog toe beneden de raming zijn gebleven. De oogst is prachtig en de zaken gaan goed. Alleen komen er geen rei zigers. Sedert Januari heeft Japan vreemde sche pen aangekocht met een totalen inhoud van 59,959 ton. De koopprijs bedroeg 4,140.847 yen. Allerlei vTe Mcurs is onder grootcn toeloop van belangstellenden het standbeald der Keurvorstin Louise Henriëtte, gemalin van den „Grooten Keurvorst'' en een geboren Pririses van Oranje, feestelijk onthuld door Prins Eitel Friedrich, dien Keizer Wilhelm, de schenker van het gedenkteeken, daartoe bad gezonden. De stad was versierd en de plechtigheid werd opgeluisterd door gezang. vKeizers, Koningen en andere vorste lijke personages zijn biji alle gelegenheden liet mikpunt van photograph en-toeetellen. Maar zij nemen revanche en photographeeren op hun beurt dikwijls degenen, die er het minst op verdacht zijn. Zoo moet Koning Edward van Enge and een zeer klein photographeer-toestelletje be zitten, hetwelk als een ornament, een bte- loque. aan zijn horlogeketting hangt en ter wijl hij schijnbaar met dat sieraad speelt ondc-r het spreken, neemt hij „kiekjes" van de personen of groepen voor hem. Later worden dan de microscopische opnemingen door een knap photograf vergroot. vDe sleutel der kamer waar Napoloou I werd geboren en een haarlok van den grooten Corsikaan, zijn dezer dagen op eene veiling te Londen men verkoopt daar al lerlei zonderlinge, blijkbaar veelal gestolen relieken verkocht voor f 1500. v- In liet vreemdeliugenboek op deu Wart burg is een üharade S vonden, die vau Schiller heet te zijn Zij is na 1 Juni 1803 ingeschreven9 Mei 1805 stierf Schiller. Ia hij. in den tusschentijd op den Wartburg geweest? En het vers zelf? Er zijn dingen in, die aan Schiller doen denken. Twee Schil ler-kenners herkennen ook het. schrift van den dichter Toch twijfelt men nog. vTe Dublin heeft eene dame toegang tot de Effect en beui's gevraagd. Het is zekere mevr. Bulger, die met. veel bekwaamheid de zaken van haren rieken echtgenoot, een ma* keiaar in effecten, waarneemt. Hot Beurs-comité zal waarschijnlijk haar verzoek wel inwilligen. vTe New-York is. volgens den „Cou rier des Etats Unis", een kind geboren, het welk niet alleen blind is, maar volstrekt geen oogen heeft, een zeer zeldzaam geval, waarvan tot dibverre nooit werd gehoord. De kleine is voor het overige zeer gezond vHet onderzoek naar de ramp van de „General Slocum" heeft ernstige fouten aan ROMAN VAN MORITZ VON REICHENBACH DOOR HERMAN LIND. HOOFDSTUK I. Mijnbeer en mevrouw Dralier mijnheer was oommercieraad te Berlijn hadden een bal gegeven. Al het electriscihe licht was uit en er brandde in de kamer vani mevrouw nog maar een staande laimp, die wéinig licht verspreidde, gedekt als ze was door een bont gekleurde Cliineesche kap. Mevrouw klaagde steen en, been, omdat de rivière van. gDoote diamanten haar den ge- heelen aivond zóó .uaulvv liad gezeten, dat zij ieder oogenblik gedadht had te zuiden stik ken, omdat de bedienden met het overge schoten gebak aan den kaal waren gegaan en omdat er wijn was gemorst op het nieuwe kleed, dat ze pas uit bet magazijn vau Ger- son hadl laten komen. „Mama, sdhei toch uit met dio klaagliede ren riep Wanda, een meisje van zeventien jaar. „Ja, zoo praat jij, kind, omdat je op een voornam^ koetsdhool met "hertoginnen 011 prinsessen bent groot, gebracht en je vader altijd als een rijk man hébt. gekend, maar ik heb andere tijden beleefd, kind, ik weet nog dat een thaler dertig silbergrosdhen had nu beeft, hij drie mark. ziet ge, maar dat. komt op hetzelfde .neer. En uw broer, die ziootveel ouder is dan jij, kan er nog van mee praten, maar jij bent het troetedkindje, en uw! vaider heeft u van 't begin af in goud beslagen, en uu je al de dingen hebt gehoord, die tegenwoordig van een dochter uit den hoogeren stand worden verlangd, sobijn je nergens meer pleizier in te hebben. He. ben niet. op een voornaam pensionaat geweest maar als mijn vader me zoo'n bal liad gege ven. als de uwe vandaag, wist ik wel, dat ik er beel anders zou hebben uitgezien. Wat heb j© aan die heele zoogenoemde regelma tige schoonheid, als je daarbij; een gericht zet, of de kat ui de kaas van het brood had gestolen Wanda's bleek gelaat kleurde een weinig. Zij stond er bij met een gebogen hoofd, als een kind, dat teredht wordt gezet. Toen zei- de zc zacht.„Ik ga naar bed, mama, ik heb hoofdpijn." s,'t Is goe kind, maar dat telkens last heb ben van hoofdpijn is ook al een geivolg van het- vtele leeren," Wanda ging heen. Bij de deur ontmoette zij baar vader en liet zich, als gewoonlijk al vorens naar lied te gaan, door hem een kus op het voorhoofd geven. „Lieve deugd, ze bedankt u niet eens", zuchtte mevrouw Draller. „Ze is mij den he 2- leti avond volstrekt niet bevallen. Ik weet niet, wat dat kind mankeert." „Doe de lamp uit, vrouw, dan gaan we op onze lauweren rusten en de kleine zal haar j leed ook wel verslapen!" „Haar Leed? Welk leed?' „Nul, in de eerste plaats dat bedanken van haai' vriendin, dat gravinnetje!" „Maar als iemand nu toch riek is... „Ziek en riek is twee! Zc moet vanmorgen nog goed en wel in de diergaarde hebben gewandeld." „Dan is het trotsohlheidMaar haar ou!ders hebben ons toch dadelijk een tegen bezoek gebracht.' „D'at is te zeggen, een paar kaartjes bij ons afgegeven, omdat Wanda nu eenmaal de intieme vriendin van hun dochter op de kostschool was, en wij, 't, met liet oog daar op, plichtmatig vonden hen op te gaan zoe ken, toen rij, hier hun winterkwartieren wa ren komen opslaan. Dat was alles precies in den vorm. Van ivu af aan geldt evenwel de leusonze convorsatiekriug is de uwe niet en daarmee uit! En zoo iets had ik mij ook, om u de waarheid te zeggen, we' voorgesteld." „Wat denken die menschen dan wel? Zij hebben hun kasteel buiten en wij hebben ons paleis in de stad en onze dochters heb ben op dezelfde kostschool gelegen." „Maar zijl beihooren tot de aristocratie en komen aan 't Hof, en ik ben een sel f-made- man. wiens uitnoodigingen voor een soiree de boeren luitenants voor 't meerendeel niet afslaan, maar dio toch enfin, dat zijn van die dingen, die ik heel goed begrijp, en waar ik mij -overheen zotAls 't mij mocht aanstaan, zal ik mettertijd ook nog meer uniformen in mijn salons zien, want geld en geduld rijn twee groote factoren, maar liet kind, ziet ge, vrouw, het kin'd stoot zich nu nog aan de scherpe hoekjes, die ik later wel met fluweel zal weten te bekleeden." Hij zag op rijn horloge „Al twee uur, cu ik moet morgen och tend om acht uur weer op mijn bureau {rijn. Willen we gaan slapen?" Met groote oogenwaarin verbazing, ver ontwaardiging en medelijden stonden te le zen, had mevrouw Draller naar de verklarin gen van den rijk geworden commercierand geluisterd. Met een diepen zucht stak rij de kaars op en draaide de lamp uit. „Ik heb' het nooit erg op dat voornamo pensionaat begrepen gehad," mompelde zij, „maar men gunt rijn kinderen gaarne het beste en tegenwoordig zijn de menschen al lemaal zoo akelig beschaafd HOOFDSTUK TI. Den dag na het bal vinden, wij Wanda in het rococo-boudoir, dat op de zitkamer harer moeder uitkomt en dat de commer cie raad Draller zijn bezoekers gaarne als „de kamer van mijn dochter" voorstelt, hocwe' de heele familie er uit- en inloopt en Wan da's broeder bij .voorkeur daar zijn sigaar zit te rooken. Wanda had verschillende souvenirs uit het kostschoolleven in een fraaie cassette be waard en zat nu met het portret van haar liefste vriendin in de hand, besluiteloos of zij 't. op zou hangen dan wel weg zou sluiten. Met, Ilertha Eigdoff had, rij altijd1 gesym pathiseerd en op het landgoed van haar va der, den graaf von Egdoff, waar rij de laat ste zomervacantie bad doorgebracht, bad zij alles meeneiii te vinden wat good:, schoon, en gelukkig is. En nu „Dat Hertha mij dat kou aandoen," mom pelde zij, „en mij zelfs niet eens gesdhre- Ven hedt-, dat 't haar speet, niet te kunnen komen Zij beschouwde het portret met samenge trokken wenkbrauwen, maar eensklaps sprong zij op en wierp het in haar casette. Zij had de stem van haar broeder gehoord. „Verduiveld mooi weer vandaag," bromde deee onder -het binnenkomen, „tien graden ouder nul! 't Mocht, hier ook wel :cts war mer zijn, v'nd ik. Wat zie ik, Wanda mia, al weder die nadenkende plooi op 't voor hoofd V' Al pratend was hij naar den haard getre den. waarvan hij het vuurscherm terzijde trok. ..Als ik maar wist., waarom wij van. die pracjnitiigc haarden hebben, als zij niet bc hoorlijk worden gestookt! Laat toch gauw het, vuur een beetje verzorgen, Wanda'" „Druk maar even op deu belknop, dio is vlak onder uw bereik." „Te weerga, wat beu jij voornaam gewor denMaar je hebt. gelijk, 't. gaat zóó wel zoo goed!" Hij ginig, in afwachting van 't verzorgen van den haard, dat hij een binnengekomen bediende had opgedragen, op een gemakke lijk laag stoeltje zitten en stak een .sigaar op. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1