f BINNENLAND. gebracht. Gebleken is, dat een vijf tal lijken, die van den bodem der rivier zijn opgehaald, reddingsgordela om hadden die, in stcdo van de lichamen drijvende te hou den. zo had doen zinken. Men heeft hierbij niet alleen te maken in.een strafV - zorgeloosheid van de eige- uaren van het schip, ook het staatstoezicht op de stoomschepen heeft schuld. Deze tak van dienst schijnt inderdaad weinig aan dacht te wijden aan reddingsmiddelen Zondag werden een man, die in haven van New-York overboord was gevallen, eenige reddingsboeien toegeworpen, maar deze zon ken allen. Er zijn tot dusver 700 lijken van de „Ge neral Slocum" g-vonden. Er worden nog 300 menschen vermist. - vDe twee studenten, die op den Dou- delhorn, in het Bomer-Oberland, in een af grond stortten, zijn beiden nog levend terug gevonden maar zij waren zeer zwaar ge wond en de eene stierf woldra. De andere is naar Kandersteg gebracht. De Staatscourant van Donderdag 23 Juni 1904 bevat het volgend© Koninklijke besluit op verzoek eervol ontslagen als reohter- plaatsvervanger bij de rechtbank te Almeloo, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten, rar. R. E. Hattink; Te Soest/dijk is Woensdag het stal departement van H. M. de Koningin-Moeder aangekotneu. Dc stallen, die H. M dezen winter voor den hofmaarschalk heeft laten bouwen, zijn thans in gebruik genomen. H. M. zal a.s. Maandagavond te 9.10 aan het station Baarn der II. IJ. S. arriveeren. De „persmuskieten thans geweerd. Men leest in de „Etoile" „Zooals gemeld is, bevindt dr. Kuyper, de uitstekende minister voorzitter van Neder land zich sedert verleden Zondag te Brussel, alwaar hij onder een anderen naam is afge stapt in con der hotels van het centrum der stad. Minister Kuyper, <ne eene bijzondere voorliefde voor België heeft, en in 't bijzon der voor Brussel, waar hij veel vrienden telt, is I r komen uitrusten van de vermoeienis sen. verwekt door belangrijke parlementaire v. rkeu en de studie der wetsontwerpen, die binnenkort aan de beraadslaging der beide kamers zullen onderworpen worden. 't Is om het volledigste incognito te kun nen bewaren en hier rustig eenige uren te kunfien slijten, dat dr. Kuyper van naam en hotel is veranderd. Dr. Kuyper weigerde allo interview". Naai* de N. R. Ct. verneemt, za! -'e minister van justitie de vergadering der Ju ristenvoroeniging t© Breda den tweeden dag, Zaterdag 2 Juli, bijwonen en heeft hij ook d© uitnoodiging voor het diner op dien dag aangenomen D© afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs overde wetsontwerpen tot wijziging van het jUde Hoofdstuk, der Staatsbegrooting voor 1903 en tot bekrachtiging van den onderhandsohen verkoop van voormaligen vestinggrond te Bergen op Zoom, de hoeren Ketelaar, Dolk, Krap, De Ram en Hubrecht; over het voorstel van wet van deu heer Drucker e. s. tot het in overweing nemen van veranderingen in het derde en het vier de hoofdstuk der grondwet, en over het voor stel van wet van den lieer Troelstra c. s., tot. het in overweging nemen van verande ringen in het tweede, derde, viorde, vijfde, zevende on elfde hoofdstuk ©u in de additio- necle artikelen der grondwet, de heeren De Savormn Lehman, F ook, Poinpe van Meer- dervoort. Rocssingh en Roëll. Voorts over het wetsontwerp, houdende bepalingen ter bescherming van den arbeid, de heeren Nolens, Aalberse, Heemskerk, De Visser en Goeman Borgesius. I>e afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs over de wetsvoor stellen de heeren Drucker c.s. on Troelstra c.8., tot het in overweging nemen van Grond wetswijziging de hoeren Lobman, Fock, Pom- pe, Rocssingh en Roëll en over het wetsont werp tot bescherming van den arbeid de hee ren Nolens, Aalberse, Heemskerk, de Visser en Borgesius. Herstemming Prov. Staten. Assen. Gekozen Tonckens, liberaal, met 900 stemmen, Aalfs, liberaal, had 870 stem men. De voorzitter van den Raad van Haar lem doolde gisterenmiddag mede. dat van den commissaris der Koningin is ingekomen bericht, dat mr. W. A. 't Hooft heeft be dankt voor zijne benoeming tot li<j der Prov. Staten. Aangezien het wenschelijk is spoe dig de vervulling dier vacature te doen plaats hebben, stelde hij- voor, ofschoon vreemd aan do orde van den dag. voor die verkie zing een stembureau te benoemen. Onze cor respondent verneemt nader, dat jbr. G. S. Bored niet bij enkele candidaat-stei 1 ling zal werden gekozenwaarschijnlijk komt er oen anti-liberale tegcu-candidaat. Hbl. Do verkiezing van een lid der Prov Staten voor het district Haarlem, wegens het bedanken van mr. \V. A 't Hooft, is als volgt geregeldcandidaatstdling op 4 Juli, stem ming op 11 Juli, herstemming zoo noodig 18 Juli. Men meldt aan de N. Ct., dat het Duitsclic eskader niet, zooals eerst het plan was. een bezoek zal brengen aan de haven van Terneuzen. IX? Midd. Ct deelt nog mode. dat het es kader, dat te Vlissingen koinf. onder bevel staat vau admiraal Von Koster, aan boord van het vlaggesdiip Kaiser Wilhelm II" Verder bevinden zich de contra-admiraals Brü&ing on Schmidt, respectievelijk aan boord van de „Wittebbacih" en van de „Prinz Hcinridb". De 9 schepen zijn alle in de laatste drie jaren gebouwd en van de grootste soort. Zij moten van 13,000 tot 11,800 ton, loopen 18 k 17 mijlen, hebben een bemanning van 680 tot 660 man elk, ontwikkelen 15,000 k 16000 paardekrachten, on bobben 3 schroeven. Zij meten 120 M. lang, 20.8 M. breed (te breed dus voor de sluizen), en hebben een diep gang van 8A M. Elk vaartuig heeft cuiteu den staf 40 officieren aan boord. Schipper ter koopvaardij. De minister van waterstaat, gelet op de om standigheid. dat do wet van 28 Mei 1901, hou dende regeliug betreffende de toelating ah schipper op koopvaardijschepen en het aan boord daarvan in dienst hebben van stuur lieden en machinisten en het Sleepvaartreg- lement 1904 op 1 September a.s. in werking treden; brengt ter kennis, dat het in hun eigen belang zoowei als in het belang van eene geregelde afdoening van zaken is te achten, wanneer door hen niet wordo gedraald met het indienen hunner aanvragen tot het er langen van diploma's ingevolge bovenge noemde wet, doch dat aanstonds tot inzending der bedoelde stukken wordo overgegaan, ver mits anders voor eene tijdige afdoening der aanvragen niet K...> worden ingestaan. St.-Ct. In de „St.-Ct." no. 145 wordt medege deeld eene opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten ter kenn«s geko men van de Centrales Gezondheidsraad in de week van 15 tot en mot 21 Juni 1904. Uit Amsterdafn wordt, aan de N. Ct. gemeld, dat het bestuur van den Ned. Bond van Vereenigingen voor den Handeldrij en den Middelstand, zich tot den minister van binnenlaiidsche zaken heeft gewend, met verzoek den Middel-Europeeschen tijd te willen invoeren. Gisterenmorgen werd aan de Land bouwschool te Wageningen een bezoek ge bracht door een zevental leden der Eerst© Ka mer, n.l. do h.h. F. J. Reekers, "N. do Jong, H. J. Kist, Jhr. Godin do Beaufort, A. P. Dojes, D. Laan, J. E. Scholten en de com mies-griffier, de lieer mr. H. J. Romedjn. Door de heeren L. Broekema, hoofd-direc- teur der school, en A. H. Berkhout, secreta ris van do vergader!, g van leeraren, werd het gezelschap begeleid naai- den Botani sch en tuin, het proefveld, het suiker-labora torium, het scheikundig laboratorium, het museum voor natuurlijke historie, do afd. Landbouwschool met boerderij en de afd. Tuinbouwschool. De heer dr. E. Wiersum. adjunct-archi varis bij het provinciale archief van Zeeland te Middelburg. Is benoemd tot gemeente archivaris te Rotterdam, als opvolger van wijlen den he r Unger. Z. II. Paus Pius X heeft den heer D. Spronck, griff.cr der Staten van Limburg, benoemd tot ridder in de Qrde van den II. Gregorius den Grooten. Naar de ,.N. Ct." verneemt, heeft do beeldhouwer T. Dupuis, hoofdleeraar aau de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gra- veahage, zijn ontslag als zoodanig genomen, in verband met zijn aanstaand vertrek naar het buitenland. De heer Dupuis was bij deu Raad van Beheer en bij zijtn leerlingen zeer gezien we gens ziiii voortreffelijk onderwijs. De jonge beeldhouwer gaat zich te Brus sel vestigen. Te Z u t f o n is gisteren onder veel belangstelling begraven het stoffelijke over schot van den heer C. Schillemans, uitgever aldaar. Op het kerkhof waren aanwezig do bestureh van verschillende vereenigingen eu corporatie®, waarin de overleden© zitting had. De burgemeester met de beide wethou ders en tal van vrienden en bekenden wa ren er ook. Aan de groeve werd het woord gevoerd door dr. H. D. Tjeenk Willink, waarnemend voorzitter der vereeniging tot bevordering der belangen des boekhandels, die deed uitkomen hoeveel onze boekhandel aan den ijver en de werkkracht van den overledene verplicht is, door den heer J. A. Wormser als voorzitter van den Ned. Uit geversbond, die er op wees, hoe Schillemans steeds voor zijne sterk geprononceerde be ginselen uitkwam en evenwel eerlijk en op recht met andersdenkenden wist om te gaan. D'it getuigde vau een edel karakter en ceu gouden hart. Na deze hoeren sprak nog een tweetal stadgenoot©n, de heer C. L. van Balen en J. G. Klaaaso'i. de eerste namens do redactio der Zutphensche Courant, de tweede namens de logt? Karei van Zweden aldaar. IX? oudste zoon bedankte voor de eer zijn vader bewe zen. Eon ond-strijder. Te Oldoboom (Fr.) is in den ouderdom van 94 jaren over leden Sjoerd Winkler, oud-strijder van 1830 en '31. gereohtigd tot het dragen van hot Metalen Kruis. De Kamervan Koophandel fe Amsterdam en de Tariefwet. In do Maandagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel eu Fa brieken, onder leiding van den heer S. P van Eeghen, kwam aan de orde een ontwerp- adree aan de Tweede Kamer, naar aan lei ding van de door de regeering aanhangig gemaakte wijziging van de Tariefwet. Het ontwerp-adres vangt aan met er op te wijzen, dat behoeft© aan versterking r.:i s Rijks inkomsten nog niet is gebleken, en voorts dat het thans voorgesteld© tarief, waarbij in vel© gevallen het bestaande recht meer dan verdubbeld eu voor vele ar+ikel< -t zelfs tot 12 pCt. der waarde opgevoerd wordt, in zijn gevolgen feitelijk beschermd moet werken, en dus ook als zoodanig zal moeten worden beoordeeld. Aanneming van rit voorstel zoo» ons doen afdwalen van den weg, in 1862 ingeslagen, en ons langs een omweg weder terugleiden tot een toestand, als toen met opzet werd verlaten. Destijds werd met de invoering van het thans nog geldende Tarief beoogd, een stap te doen in de richting van han delsvrijheid. welke dan later geleidelijk door verdere schreden zou worden gevolgd. Dit wordt nader toegelicht- met oen her- inneriug aan uitingen van vroegere regee- ringen, waaruit geconcludeerd wordt, dat de ..historische lijn" te onzent wijst in de rich ting van tariefsverlaging en zeer stellig niet in die van een .verhooging der invoerredh- ten, aoo ingrijpend eu zoo bezwarend, als bij het thans aanhangige ontwerp wordt voor- voorgesteld. „Ons economisch leven aldus wordt, verder in het adres gezegd „is gegrond en heeft zich gevormd naar het tegenwoor dige stelsel van heffing van invoerrechten cu een zoo ruwe greep daarin, als thans wordt voorgesteld, zal noodzakelijk een ont wrichting dier maatschappelijke verhoudin gen teweeg brongen, die reeds op zich zelf een ernstig bezwaar oplevert. Tal van per sonen, wier zaken geheel of ten deele ge grond zijn op de thans geldende heffingen, zullen door het verleggen van de handels beweging, welke een onvermijdelijk gevolg zal zijn van de belangrijke veranderingen, thans voorgesteld, den nadeeligen invloed daarvan op hun zaken ondervinden. Reeds daarom afgescheiden van andere overwe gingen komt het ons voor, dat een maat regel van zooveel gewicht, ris thans bi; U aanbangig is, alleen mag worden genomen, wanneer men op wel overwogen gronden desbewust een verandering van stelsel wenscht. Het spreekt van zelf, en wij wen- sChen' dit geenszins te ontkennen, dat, aoo noodig, bijzondere belangen hebben te wij ken voor hetgeen het belang van het alge meen verkeer vordert. Maar dan dient dit belang odk grondig te zijn aangetoond. Voor het nemen van een onvoldoend doordachten, half onbewusten stap, zijn de belangen, die het hier geldt, te talrijk en te gewichtig. „Wij zijn nu doordrongen van de overtui ging, dat bescherming niet anders dan tot ernstige benadeeling kan leiden van velen op het gebied van handel en industrie, al mogen daartegenover ook enkele takken van nijverheid wellicht kunstmatig in het leven worden geroepen of gehouden. Mag nu zulk een maatregel genomen worden ten be hoeve van enkelen, waar deze daarentegen voor zeer velen zal zijn een afsluiting van Tiun bronnen van inkomst? Voor deze laat ste categorie van personen zal het. toch een zeer geringe troost zijn, dat enkelen dfoor dienzelfden maatregel mogelijk bevoordeelt! worden. „Wij betwijfelen trouwens ten sterkste, of de gunstige verwachtingen, die sommigen van bescherming voor het vestsigen van nieuwe takken van nijverheid en het bevor deren van de nijverheid in het algemeen koesteren, wel zouden worden bewaarheid. „Uit hoofde van het beperkte afzetgebied van ons land zal het voor den bloei van industrieën, die zich tot nu toe hier te lan de niet hebben kunnen vestigen, evenals voor vele, welke reeds thans bestaan, een nööSzakelijike voorwaarde zijn. dat zij een groot deel hunner producten kunnen afzet ten op vreemde markten. Het spreekt van zelf, dat de andere bescshermende landen voor hen na onze tariefswijziging evenzeer als thans gesloten zullen zijn, terwijl die markten, waarheen zij alsdan nog kunnen uitvoeren, ook thans reedis voor hen open staan, maar voor dien uitvoer zullen zij niet in voordeeliger, doch naar onze overtui ging in slechter conditie verkeeren, dan thans het geval is. „Want door de belasting of verhoogde belasting van tal van artikelen, die zij, het zij als hulpmiddelen, hetzij als grondstof fen of wel als halffabrikaten voor liuin nij verheid behoeven, ©n door een stijging der geldloonen, welke noodzakelijk uit de alge- meene rechtenverhooging zal voortvloeien, zullen hun voortbrengingsvoorwaarden in ongunstsigen zin gewijzigd worden. „Door den in.voer Ite willen beperkeoi, be lemmert men naar onze bepaalde overtui ging tevens den uitvoer." Na betoogd te hebben, dat de in liet ta rief voorgestelde verdeeling der artikelen in rubrieken een .kunstmatige onderscheiding is, die niet nieer paeit in onze tegenwoordige ingewikkelde economises he en oonimercieele verhoudingen en tal van moeilijkheden zal scheppen, gaat het adres aldus voort; „Wij behoeven er verder nauwelijks uit voerig op te wijzen, dat de handel en meer in het bijzonder ihet doorvoerverkeer door de nieuwe regeling ernstig belemmerd zul len wonden. In de in vele opzichten met ons concurrecrcnde havensteden Hamburg en Bremen is men cr misschien in geslsaagd, die bezwaren althans gedeeltelijk te onder vangen, door een uitgebreid gebied als vrij haven beschikbaar tc stellen. Daargelaten nu of de plaatselijke toestanden van Am sterdam en Rotterdam de inrichting van zulk een vrijhavengebied mogelijk maken, zou liet zeker moeilijk aangaan, deze beide gemeenten op dergelijke wijze boven andere havenplaatsen te bevoorrechten. Bovenal echter zouden met den aanleg van een vrij havengebied zulke' belangrijke bedragen ge moeid zijn, dat de uitgaven daarvoor buiten alle verhouding zouden stsaan tot de ver wachte meerdere opbrengst van het tarief. Het zou in elk geval slechts een zeer gebrek kige oplossing zijn, omdat sommige arti kelen, zooalss tabak, in een betrekkelijk kleino ruimte niet zóó kunnen verwerkt worden, dat zij voor den handel geschikt zijn, terwijl ook aan de huis-industrie, waar in velen, die buitenshuis niet kunnen gaan werken, een besltaan vinden, een zware slag zou worden toegebracht. „Ook het voeren van onderhandelingen over handel rtractaten zou, vreezen wij, de voorgestelde wijziging van ons tarief een ernstig nadeel blijken te zijn. Staat onze diplomatie thans sterk met ons vrijgevig .Htelsel van rekten, dit argument, om de gunstigste voorwaarden te bedingen, zou haar dan ontvallen. Indien men de rechten wil gebruiken, om voor ons land bijzondere voordeden te bedingen, dan is 't noodzakelijk naar het voorbeeld van Frankrijk en andere laaiden een dubbel tarief mi mini um en maximum in te voeren. Met helt enkel voudige recht van dit ontwerp zal men het doel gesteld dat dit gcwensciht wordt toch niet bereiken. ..Wij zijn wijders overtuigd, dalt de regee ring te optimistisch oordeelt, door den in voer van liofc jaar 1902 als grondslag der raming te nemen. Zonder eenigen twijfel aal van zeer vele artikelen de invoer ver minderen. hetgeen zelfs een nevenbedoe ling is van het wetsontwerp, aangezien daar bij de ontwikkeling onzer iulandsche nijver heid beoogt wordt. Of die nevenbedoeling nu zal bereikt worden, of wel dc ver wachte inkomsten-vermeerdering zal uitblij ven. „Ten slotte veroorloven wiji ons dè opmer king. dat, waar de regeering veel tijd. eu arlieid besteedt, aan het ontwerpen van een nieuwe Tariefwet,* de Wet van 20 April 1895, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar do waarde der goederen, (Stbl. 54), welke wet, inge volge art. 34, binnen vier jaar lierzien had moeten zijn, nog steeds op deze herziening wacht, en wij meenen, dat in dc allereerste plaats aan dit wettelijk voorschrift gevolg had gegeven moeten worden. „Op grond van bovenstaande overwegin gen zien wij ons verplicht, Uw vergadering met aandrang te verzoeken, het ontwerp tot wijziging van ens tarief van invoerrechten, tenzij dit nog belangrijke wijziging mocht- ondergaau in den door ons gewenschten geest, niet goed te keuren. Wij achten het daarom onze taak, ook omtrent de onder- deelen van het wetsontwerp onze meening kenbaar te maken." De artikelen van het wetsontwerp en het tarief worden nader uitvoerig besproken en daarbij tal van aanteekeningen gemaakt. Na een korte discussie werd het ontwerp- adres goedgekeurd met algemeen e stemmen op 2 na, nl. die van de heeren Muijsken en Joncker. H e 1 d r i n g-G ©stichten. De zo mer-vergaderingen der Heldring-Gestichten te Zetten worden 'heden en morgen gehou den. In de heden middag te houden bijeen komst op den Vluchtheuvel, toegankelijk voor alle geestverwanten en belangstellen den in den arbeid op Steenbeek, worden de volgende onderwierpen behandeld1Me- dedeelingen van de aanwezigen betref fende hun arbeid2. „Is samenwer king met de beweging van „Rein Leven nog mogelijk? Zoo ja, op welke wijze kan cüe dan geschieden Zoo neen, moet dan van christelijke zijde iets soortgelijks worden op touw gezet?" 3. „Wat is er te Hoen, om de advertenties van den Nieuw- Maltliusiaanschen Bond en ook andere ver dachte advertenties uit de couranten te doen verdwijnen?" 4. „Is het zaak een Ver eeniging op te richten voor negatieve barm hartigheid 2" Na afloop gemeenschappelijke maaltijd. MorgenVereenigde samenkomst van Bethel en Talitlia Kumi. Behandeld zul len worden: 1. Mededeelingen van ervarin gen omtrent oud-verpleegden van Bethel en Talitha2. Mededeelingen aangaande den herbouw van "'alitha; 3. Bespreking van de vraag„Is het paviljoenstelsel met in deeling van de verpleegden naar hun zede- lijX gehalte aanbevelenswaardig?" Na afloop gemeenschappelijke maaltijd op Bethel. De vergadering van het Magdalenahuis is reeds gehouden om tevens afscheid te nemen van de scheidende directrice, mejuffrouw Swellengrebel. De vergadering van de Middernaohtzen- ding" zal dit jaar niet te Zetten, maajr in Augustus te Arnhem gehouden worden. Restauraties van bouwwer ken. Men schrijft uit Middelburg: „Wij leven hier reeds langen tijd in een restauratie-periode. Hoe vele jaren is reeds niet het stadhuis, dit prachtig monument van iniddeleeuwBöbe bouwkunde, aan een noodzakelijke herstelling onderworpen En hoe vele jaren zullen er nog mede gemoeid' zij|u De Abdijgebouwen met de Munt, even eens be'hoorende tot do oudste gedeelten, srijiii mede reeds tal van jaren „onder han den genomen." Wanneer men hier gereed zal zijn? Zegge wie het weet. In de onmid dellijke nabijheid en grenzende aan de Munt, wordt de Koorkerk, bekoorende aan de Ned. herv. gemeente, gerestaureerd, en thans is men aan een ander gedeelte van de stad een niet minder oud gebouw, het militair hospitaal, gelegen tegenover de Laugevielebrug, aan het opknappen. Dit aloude, onoogelijke gebouw, dat eertijds be hoorde aan een der hand- of voetboog-maat schappijen, zal in zijn oorspronkelijkeii vorm worden teruggebracht. De onoogelijke dakra men zullen worden vervangen door rijk ge ornamenteerde frontispiesen. Ten slotte die nen wij nu nog te melden, dat de Waalsch" kerk in de St. Pieterstraat, althans de ge vel, ook wordt gerestaureerd." De restauratie der St. Lebui nuskerk te Deventer, waarvan de kosten begroot zijn op f 100.000, zal door de groote belangstel ling zoowel van de zijde van do ingezetenen als van deu gemeenteraad, vermoedelijk tot stand komen. De com issie, die zich belast heeft daarvoor gelden in te zamelen heeft van den gemeenteraad een toezegging van f 2000 jaarlijks en gedurende 10 jaren, ter wijl dat bedrag van de ingezetenen f 3000 is. Hiermede is voldaan aau de voorwaarde die de minister van binnenlandsche zaken heeft gesteld, in antvoord op een dcor de commissie tot H. M. de Koningin gedaan verzoek om eene jaarlijksche subsidie. Wanneer dus nu het rijk daarvoor jaar lijks, gedurende tien jaren f5000 toestaat is de zoo hoog noodige restauratie dezer prach tige kerk verzekerd. Internationale Tentoon stelling van Voedingsmidde len te Londen. Tot gedelegeerd com missaris voor Nederland en België der Inter nationale Tentoonstelling van Voedingsmid delen en Gezondheidsleer, welke van 20 Augustus tot 10 September a.s. in het Kris tallen Paleis te Londen zal worden gehou den, en waarop dezer dagen van wege het mi nisterie van buitenlandsche zaken de aan dacht van belangstellenden is gevestigd, is thans benoemd geworden de lieer J. Borger- hoff van Sassem, Ceintuurbaan 246, Amster dam, bij wien prospectussen en alle nadere inlichtingen kosteloos verkrijgbaar zijn. Naar de Arnh. Ct. verneemt zijn de te onteigenen gronden ten behoeve van de ver- legging van den Rijn bij Malburgen, op een kleine uitzondering na, bij minnelijke schik king in eigendom aan het Rijk overgegaan, zoodat zeer waarschijlijk in het begin van het volgende jaar met de zoo lang gewensch- te verbetering aldaar een aanvang zal wor den gemaakt. iMen meldt uit Amsterdam Onlangs berichtten wij van een plan door dr. Frdrik van Eeden op het touw gezet om de nog buiten werk zijnde slachtoffers der groote spoorwegstaking aan den kost te helpen, namelijk door hen te verbinden als employés en werklieden aan verschillende op te richten neringen. In een Zaterdag geopende galanteriewinkel in de w .i.ioec- straat, heeft het denkbeeld nu zijn eerste toepassing gevonden. Hoewel men er de voorwerpen: spiegels, kasten, versie "de te gels enz. enz. ook a oomptant kan koopen, denkt men toch voornamelijk de hlandri'e te krijgen langs een spaarsysteem. Ieder kan namelijk een spaarboekje in den win kel krijgen en een zeker bedrag bepalen, dat wekelijks aan zijn woning wordt opge haald, en dan te zijner tijd op dat spaar boekje zich van eenig voorwerp in den win kel komen voorzien, met de vrijheid natuur lijk om wat op het boekje als tegoed ge schreven is, beuedon den koopprijs van bet voorwerp blijft, bij te betalen. Andere neringen op allerlei gebied, hoopt de maatschappij, genaamd De Eendracht, te doen volgen. (N. R. Ct.) Voor de met 1 October a.s. openval lende betrekking -an binnenvader en bin- nenmoeder in het Kon. Weeshuis te Buren, hebben zich ruim 25 echtparen aangemeld Aardbeien. Door commission- nairs te IJmuiden zijn met firma's in Duitschland contracten afgesloten voor do levering van aardbeien aldaar, tot bedragen van f 120,000 toe. Varkensfoi kerij. Blijkens het rapport omtrent de vraag: Is het mogelijk en gewensebt om met de 'arkensfokkerij den weg op te gaan dien men in Denemarken ge volgd heeft, l.eeft de desbetreffende afdee- ling van het i^ed. Landbouw comité als haar oordeel uitgesproken, dat de Rij ksregee ring de verbetenn.v der varkensfokkerij niet zelf in handen moet nemen, maar de pogingen der landbouwmaatschappijen dient te steu nen door subsidiën toe te kennen aan fok- stations en fokvereenigingen en tot het ver breiden van voorlichting en kennis mede te werken. Men schrijft aan liet N. v. d. D. uit 's Hertogenbosoh Het College van Regenten over de „Gods huizen eu den Algemeenen Arme," alhier, is tot de ervaring gekomen, dat van de gelegen heid bot liet bekomen van kostelooze genees- en heelkundige huilp en kostelooze medicij nen, aan het Groot-Ziekengasthuis, ©ene inrichting welke tot de „Godshuizen" be hoort sedert vele jaren en tot op heden een schromelijk misbruik wordt gemaakt. In het jaar 1903 werden, alleen ten behoeve van de buitenpractijik, ongeveer 67,000 re cepten gereed gemaakt, en de uit bet Gast huis betrokken medicijnen maakten niet zel den een handelsartikel uit, dat zelfs tot in Amsterdam en Rotterdam aftrek vond. Aan dit misbruik is thans een einde ge maakt door een. besluit van genoemd college, om alléén kostelooze genees- en heelkundige behandeling en kosteloos medicijinen te ver strekken aan werkelijk armlastigen. Maar door dit besluit komen een groot aantal huisgezinnen, tot den kleinen burgerstand behoorcnde, die tot heden toe gewoon zijn in dagen, van ziekte of ongeval bij het Gast hui® aan te kloppen, in de noodzakelijkheid, can zjcli langs een anderen weg van genees kundige hulp te voorzien. Om aan die ge zinnen dien weg te openen, hebben de ge zamenlijke geneeskundigen en apothekers hier ter stede een ziekenfonds opgericht, waarvan de statuten, zoomede de reglemen ten voor geneeskundigen, en apothekers, reeds zijn vastgesteld. Naar aanleiding van het bericht uit Het Volk, dat na eeai medisch onderzoek is gebleken, dat bij) 20 pet. van de mijnwerkers in do Limburgsche mijnen de gevreesde wormziekte voorkomt, schrijft de N. Limb. Koerier Ziehier wat er van is; wij kunnen voor de waarheid onzer mededeeling instaan. Dat hier in Limburg de wormziekte voorkomt is beslist waai*. Het zijn echter zeer lichte (la tente) gevallen en een opgaaf van 20 pet. is te hoog. De percent-verhouding is niet juist te schatten. Op de mijn „Nordstern" komen 80 pet. voor en liet is vooral van deze mijn, dat wiji hier in Limburg gevallen hebben overge- k regen. De mijn „Nordstern" is zeer diepen warm. Al komen ook enkele gevallen hier voor, tegen uitbreiding der ziekte laten wij hierop uitdrukkelijk de aandacht vestigen zijn voldoende maatregelen genomen. Bedrijvigheid in de d i ar mantindustrie. Buitengewone bedrij vigheid heerscht thans na den maanden- langen stilstand in de diamantindustrie (te Amsterdam). De patroons doen al hun best om werklieden te krijgen, en menigeen der laatsten weet bijzonder gunstig© ar beidsvoorwaarden te bedingen. Do landverhuizers, die gedurende den strijd te Antwerpen het brood moeeten winnen, keeren zoo langzaam aan weer naar hun huis terug; nog slechts een klein deel toeft aan gene zijde van den Moerdijk. Werkstaking geëndigd. Door bemiddeling van dr. Ariëns is het tus- schen de firma H. van Puyenbroek, te Goirle (N.-Br.), en de stakers aldaar tot een verge lijk gekomen. De voornaamst© bepalingen, waarop het werk zal hervat worden, zijn Allen, zelfs zij, die naar Duitschland ver trokken waren, kunnen den arbeid hervat- ten. De wevers, die vroeger 4 en 3 getouwen bedienden, krijgen nu respectievelijk 3 en 2, met behoud van hun vroeger loon; terwijl zij, die '2 getouwen hadden, deze behouden, doch hun Toon zal gelijk staan met hen die 3 getouwen bedienen. De uurwerkers ontvangen verhooging van uurloon en daarbij de verzekering van een

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2