JB1NNËNLAND. gewoon was den eed af te nemen eigen formulier en dat een nieuw to> - oor eeno wet moest voorgeschreven worden, oóbrikof zeide kortaf dat aan t n min dere in rang geen beoordeeling paste en voeg de er aan toe: „Neem u in acht!'' „Maar de wet, excellontie„Ik heb bevolen dat is uw wot," was het antwoord. Ecnige dagen later nam do kolonel den nieuwen recruten inderdaad den eed af volgens het Russische formulier doch tevens diende hij met allo officieren zijn ontslag in. Dit werd niet al leen aangenomen en de kolonel zonder pensi oen aan den dijk gezet, m.-.r het regiment dragonders werd ontbonden. Marokko. Een gisteren te Tanger aangekomen koe rier deelt mede, dat Perdicaris in vrijheid ge steld is. De oorlog in Oost-Azië. Te Tokio is van admiraal Togo bericht ont vangen, dat Donderdag voor Port Arthur een gevecht is golevord, waarin een linieschip van het Pereswjet-type tot zinkeu gebracht, en een linieschip van het Sebas to pol-type met een kruiser van het Diana-type onbruikbaar gemaakt zijn. De Japansche schepen zijn, in het wezen der zaak, onbeschadigd. Tsjifoe, 24 Juni. Zwaar kanonvuur uit de richting van Port Arthur werd gedurende verscheidene uren gehooatl Donderdagnacht en heden morgen Tokio, 24 Juni. Vierduizend Russen, infan terie, kavallerie en artillerie, deden Dinsdag een aanval op Aiyaaigpieiuneuzij werden teruggeslagen en retireerde tegen zonsonder gang naar Shinkailang. De Russische verlie zen waren 5 dooden, 20 gewonden; over Ja pansche verliezen is geen bericht. Nioetsjwang, 24 Juni. Sedert gisteren wor den nieuwe verschansingen opgeworpen ten oosten van de Liao-riviér. De Ohineezen wor den verdreven uit hunne huizen, die gebruikt worden voor Russische troepen. Er is eene nieuwe proclamatie uitgevaardigd, waarbij de uitvoer van voedingsmiddelen verboden wordt. Men boriidit, dat ten noorden van Nioet- ajwang, op acht mijlen afstand, groote af deelingen troepen zijn onder bevel van Koe- ropatkiu. Meu onderstelt, dat zij gaan naar K&uha. Petersburg, 24 Juni. Generaal Sacharow bericht aan den generalen staf dd. gisteren, dat, volgens meldingen van Russische pa trouilles 011 verklaringen van inboorlingen, aanzienlijke strijdkrachten van den vijand, meer dan oene divisie sterk, ten zuiden van den Tsjapanlinpas bij Tsiaudiadian en Lon- diachan vereonigd zijn. In den morgen van den 22en waren de Japanners van den Tsjapanhnpas niet verder opgerukt in de richting naar Tantsii. Russische patrouilles berichten verder, dat eeno aanzienlijke, uit de drie wapens be staande afdeeling uit Siocjen naar Chansi is opgerukt. In den morgen van den 22©n Juni bc- proefdo de vijand, ter sterkte van ongeveer een bataillon, onder bescherming van een dichten mist, de stelling van de Russische voorhoed© bij Wansinpudra te overrompe len. Russische infanterie-p&trouilles consta teerden tijdig, dat de vijand optrok op den weg van Sioojen naar flaitsjeng. De Japan ners trokken onder salvo's van de compag nieën der Russische voorhoede met eenig verlies naar Sioeien terug; aan Russische zijde werd een scherpschutter gewond. In den avond van den I9en namen de Japanners met. eene afdeeling, die omstreeks oen bataljon infanterie met. een escadron kavallerie sterk was, Wafanfoen op den groo- ten weg naar Liaojang in. Eene even sterke afdeeling van den vijand bezette Tsjan- liundzi in het <lal van do Tsaohe, omstreeks 10 werst ten noorden van Fongwantsjeng. Volgons een te Romo uit Tokio ontvangen bericht, heeft maarschalk Oyama Simonoseki verlaten. Hij zal over com ge dagen te Ta- koesjan aan land gaan. Tot aan zijne komst, op het oorlogsterrein zullen de generaal3 Kooroki, Okoe en Nodzoe geen enkele ern stige voortwaartsche beweging maken. Het schijnt, dat Koeroki bevel heeft ontvangen zijn oorspronkelijk veldtochtplan te wijzigen met hei oog op de concentratie van generaal Koeropaikin te Liaojang. In plaats van naar het noorden te gaan, zal hi) de legers van Okoe en Nodzoe versterken. Hot Militar Wochenblatt geeft de sterkte van de Russische en Japansche landlegers als volgt, op: Totaal. Batalj. Eskadr. Batt. Sabels Kanon. en gow. Rusland 221 183 81 248,450 G38 Japan 234 G8 130 22G.500 780 In deze cijfers zijn, voor Rusland, inbegre pen de troepen uit Europa die op het oogen- blik nog onderweg zijn naar het Verre Oos ten (het 10de en het 17de legercorps en 2 divisiën van de reserve uit het district. Kazan), maar niet de grenswachten, de gar- nizoens-, dépot- on spoorwegtroepen. Zij heb ben dus allocn betrekking op het effectief te volde. Op grond van bovenstaande cijfers, moet men aannemen dat Rusland niet in de nume rieke meerderheid kan zijn, zoolang de ver sterkingen, die thans onderweg zijn, niet zijn aangekomen. En zelfs na de aankomst van die troepen, zal het dc mindere zijn in artil lerie. Ladingen van de beste kolen voor scheeps- gebruik, besteld door het ministerie van tnarine, komen steeds aan in de havens van de Zwarte zee. Men zegt. dat reeds 50 a 60.000 ton opgeslagen zijn of gekocht bij contract, waarbij bepaald i9 levering in een der havens van de Zwarte zee. In vlootkrin- gen te Sebaatopol wordt verklaard, dat de Oost zee-vloot b-taald naar het verre oosten zal worden gezonden, wanneer zij gereed is. Zij zal aldus van kolen worden voorzien: Van do Oostzee naar Suez zal zij door kolen schepen geëscorteerd worden. In Suez zal zij een tweede vloot kolen-transportschepen vinden, die hunne lading kolen hebben inge nomen in de havens van de Zwarte zee. Volgens don correspondent an dj Morning Post hebben de vreemde oorlogscorres ponden ten, di© stoomschepen met toestellen voor draadlooze telegraphie bezitten, vruchteloos moeite gedaan 0111 van Japansche autori teiten de toelating tot het oorlogsgebied te verkrijgen. Dientengevolge hebben zij last gegeven hun cpnemings6tation voor draad looze telegraphie te Weihaiwei af te breken Allerlei To Parijs hebben ongeveer 50 des kundigen, onder leiding van vorst Albert vau Monaco, een bijeenkomst gehouden, waarin do Fransehe zeeofficier Benard het plan van een nieuw poolonderzock heeft u - eengeaot. Behalve jiarlijksche tochten, die zich tot een be,jcrkt terrein bepalen, acht hij langdurige overwint ringen noodig vol gens een bepaald plan. Volgens de opgedane ervaring moet de kust van Groenland wor- dan vermeden, en is enkel goede uitslag te verwachten van do gewijzigde voortzet!'ng der expeditio door Nanssen met. de „Fram" ondernomen. Men moet trachtten in den herfst de Nieuw-Sibcrische eilanden te berei ken, en dan niet rechtstreeks Noordwaarts zoeken door te ringen, maa- eerst tot den 150en graad, en desnoods op een der eilanden overwinteren dan bestaat er gelijk uit bet drijfhout van vroeger verdane schepen blijkt uitzicht dat de expeditie door het drijfijs naar of dicht bij den noordpool wordt gevoerd. De tocht beho. ~t door twee ge schikte schepen tegelijk e worden onder nomen, dio door middel van draadlooze tele graphie met elk-nder in verbinding blijven csn op twee plekken onderzoekingen doen. Zulk een toch zou drie jaren duren en voor vijf jaren van levensmiddelen moeten zijn voorzien. De heer Bónard raamt de kosten op H millioen francs, wei e men hoopt bij een te brengen met krachtige huJp van den vorst van Monaco. Alle aanwezigen teeken den een verklaring van aanbe/eling. vHet Fransehe Sterrenkundige Genoot schap heeft te Parijs, op voorstel van Flam- marton, deu 21sten Juni, den langsten dag, een „zonnefeest"' gevierd op den Eiffeltoren. Onder de deelnemers waren de heeren Janssen, Flantmarion, Lippmann, Loewy, Poinoarré, G. Eiffel, enz. Er werd gegeten, gedronken en getoost er werden wetenschappelijke en andere voor drachten gehouden cn ten slotte, om mid dernacht, begaven do sterrenkundigen zich naar den top van den Eiffeltoren, ten einde waarnemingen doen tot het aanbreken van den dag. vIn de vergadering der Academie van geneeskunde te Parijs is deze week modedee- ling gedaan van een belangrijk schoolonder zoek dat in de laatste maanden is ingesteld door prof. Grancher en een aantal zijnet leerlingen, meestal artsen aan gasthuizen. Hij heeft namelijk aan twee openbare scholen een voor jongens en een voor meisjes bezocht door leerlingen uit de kleine bur gerij, den gezondheidstoestand nagegaan met hot oog op tuberculose, ten einde zoo noodig, tijdig maatregelen van voorzorg of van be strijding te doen nemen. Aan do jongens school bleken van 436 kinderen, ten deele na herhaald onderzoek, 62 of 14 pCt. in ver schillenden graad tuberculeus to zijn46 met zeer lichte aandoeningen konden veilig verder worden toegelaten, mits onder genees kundige toezicht en bij een dieet van vleesch- poeder en levertraan. Aan de meisjesschool vond men 17 pCt., die onder behandeling bc- hooren te worden gesteld. Een bedrag van 1500 francs is beschikbaar gesteld voor het versohaffen van versterkende middelen. Prof Grancher hoopt In staat te worden gesteld dit onderzoek tot alle Parijschc scholen uit te strekken, om zoodoende te trachten voorbehoedend te werken, nl. door tijdige behandeling de ontwikkeling jan tuberculose onder do Parijsche bevolking tegen te gaan Een voorbeeld, dat wel na volging schijnt te verdienen. vGeneraal Cronjé, de gewezen Trans- vaalsche held, door geldnood, naarhij zegt, tot het geven van „voorstellingen" op do wereldtentoonstelling te St.-Louis gedreven, heeft thans daarmede een begin gemaakt. Een troep van 200 Boeren en een andeio van 200 Engelschen hebben daar den slag bij Colenso, de gevangenneming van Cronjé l© Paardeberg en eenige der vele ontsnap pingen van De Wet vertoond. Er waren ongeveer 15000 toeschouwer^ eo zij brachten Oronje en den mede-aanwezigen Viljoen een ovatie. Men moei. dunkt o s, Amerikaan wezen om in dergelijke vertooningeu behagen te vinden. vTe Parijs heeft zich eene Fransch Zirid-Afrikaansche Vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt werkzaam te zijn, ge lijk de Ned. Z.-A. Vereen'ging in Holland. Senator Pauliat is voorzitter en de heer Pierson, oud-oonsul-g^nera 1 der Zuid-Afri- k&anscho Republiek, vicc-voorzitter. 50,000 francs ia reeds voor het doel der vereeniging bijeengebracht. v— Ecu volmatroos stond Donderdag te Londen terecht, die op zee een jongen van 17 jaar. die als lichtmatroos meevoer, had doodgeslagen. De beschuldiging was: moord. De verdediging voerde aan, dat de man de daad in waanzin moest, bedreven hebben. Dat het niet in orde met hem was, bleek uit het paspoort, waarmede hij in 1896 uit de ma rine ontslagen was. Daarin stond toch, dat hij wegens een hartkwaal en wegen9 zwaar moedigheid voor den dienst niet meer ge schikt was. De rechter vond dat geen bewijs, en de jury besliste, dat Sullivan schuldig was aan moord, maar pleitte verzachtendo omstandigheden, daar hij uitgetart was. Gevraagd of hij nog wat te zeggen had ter afwending vr-t de doodstraf, antwoordde d© veroordeelde„Ja. Ik vind dat de rechter mijn zaak aan de jury heeft voorgesteld alsof hij een persoonlijk wrok tegen mij had ©n. terwijl mijn advocaat voor mijn leven pleitte, zat hij te slapen.'' Vervolgens sprak de rechter het doodvonnis uit. vIn eene hoeve, bij Zurich, is een vree- sclijk drama voorgevallen. De familie Isler, vader, moeder, een 20-jarige zoon en een 12- jarig meisje, leefde zeer gelukkig, tot eens klaps de vader begon te drinken en gedurig over zijn ondergang klaagde. Wat er nu eigenlük gebeurd is, weet men niet. maar eergisteren nacht hoorde de zoon eensklaps vrecselijke kreten. Hij sprong uit het bed en nam verschrikt de vlucht. Hij ging hulp halen bij do buren, die ook de po litic verwittig... 1. Toen men in het hu'S kwam, vond men de vrouw en het dochtertje vermoord en reeds koud en den vader er- hangen in een afgelegen hoek van het huis. De bijzonderheden van dit vreeselijk dra ma zullen wel nooit, bekend worden. vEen Italiaansch cara'Jniere, Maida ge naamd, die eensklaps zinneloos was g.wor den, heeft zich gisteren in zijne kamer, in de kazerne te Bordighera, opgesloten en los te door het venster geweerschoten op do menscheu. Vier personen zijn gedood, waar onder baron de Valdain. Men heeft een deel van het dak moeten afnemen om hem te kun nen bereiken. vEen dokter in een voorstad van Lon den, die in dienst van armmeesters was voor do inenting en drie gulden mocht rekenen voor elke inenting aan huis van het kind, cn een daalder vooi elke inenting bij hem aan huis verricht, is schuldig bevonden aan bedrog. Men vond ziin rekeningen bedenke lijk hoog, en toen bracht een onderzoek tut dat hij een reeks inentingen te veel opschreef. vUit Zaragoza wordt gemeld dat de brug van Eutrambus-Aguas is ingestort, ter wijl er een trein overheen reed. De locomotief en twee rijtuigen vielen in de rivier, de andere rijtuigen verbrandden. Men heeft reeds negen lijken gevonden, o. a. vau drie broeders van de christelijke scholen, een conducteur, een ingenieur en een postbeambte. Heb ge- heele aantal slachtoffers is nog niet bekend. De Staatscourant van Zaterdag 25 Juni 1ÏÏ04 betvat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot burgemeester van Noordwijr kerhout J. P. J. M. Sweens; toegekend de eero-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver, aan G. van Dijk Az., meesterknecht van de touwslagerij „de Ha ringbuis" van de firma Buisma te Kampen; benoemd tot leeraar aan d© rijks H. B. S. te Assen H. Polvliet aldaar; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Asten, onder dankbetuiging voor do langdurige diensten door hem in die betrek king bewezen, G. M. Srencken; benoemd tot burgemeester van Nijkerk nir. D. J. Kuipers te Utrecht; tot burgemeester van Aalst J. vau Vor- stenbos; tot burgemeester van Waalwijk K. A- M. ridder De van der Schueren tot burgemeester van Valburg M. J. Cbe- vaüier tot burgemeester van Wateringen jhr. F. M. W. van der Does de Willebois; tot burgemeester van Ossenisse J. F. Ros- seel; benoemd tot onderwijzeres aan de rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn ntej. J. C. Tibo t© Utrecht; toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in goud aan den opzichter der werktuigelijke inrichtingen bij de geschut gieterij, L. F. Fels op non-activiteit gesteld de kapitein L. J. K. d© Reede van het- 9e regiment infanterie. bevorderd bij het departement van Finan ciën tot adjunctrcommiezen W. F. H. A. van Pelt, A. W. de Vink Wz. en H. Th. van der Meulen, allen thans eerste klerk. H. M. de Koningin deed belangrijke inkoopen op de 21 en 22 Juni te Apeldoorn gehouden tentoonstelling van blindenarbeid. Heden was do minister van oorlog ter audiëntie bij H. M. do Koningin op H&t Loo. D© minister van marine ontving gisteren o.a. in audiëntie kapitein ter zee Brutel de la Rivière, commandant van d© onlangs uit Indië teruggekeerde „Friesland' Dinsdag 28 dezer komt de minister van buitenlandscho zaken uit Engeland in Den Haag terug. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Van Swinderen, heeft voor eenige weken Den Haag verlaten. Men noemt den oudsten referendaris bij den Raad van State, mr. A. J. graaf van Randwijek, als aanstaand secretaris bij dat college, ter vervanging van wijlen mr. Royaards. JHir Tets van Goudriaan, onz? gjzani te Berlijn, is te 's Gravenhage aaigfkomeu De heer M. Goor, \*ioe-consul van Bel gië te Pretoria, die tegelijk tijdelijk consul- generaal van Nederland aldaar is geweest, is benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde. I11 drie afdeelingen der Tweede Ka mer werd heden het onderzoek der grond wetsvoorstellen en der arbeidswet voortge zet. De Kamer gaat heden over 8 dagen op De Grondwetsherziening in de Kamer Mr. Troelstra schrijft in Het Volk „De beide voorstellen tot Grondwetsher ziening zijn deze week in de afdeelingen der Tweede Kamer „behandeld". Uit het feit, dat ééne afdeeling daarmee in tien minuten is klaar gekomen, terwijl de behandeling in andere afdeelingen hoog stens enkele uren heeft gekost, blijkt reeds, dat de discussiën niet zeer uitvoerig zijn ge weest. Zonder in te gaan tegen de gewoonte der Kamer, om het in de afdeeling verhandelde niet publiek te maken, zal ik toch tra-dhten de begrijpelijke nieuwsgierigheid onzer par- tijgeuooten omtrent het te verwachten Voor- loopige Verslag zooveel mogelijk te bevre digen. Men zal daaruit ten eerste bemerken, dat de voorstellers der beide ontwerpen niet aan de discussie hebben deelgenomen. Zij hebben gelegenheid de gemaakte op merkingen bij de Memorie van Antwoord te weerleggen en beide fracties, de vri)z.-dem. en de soc.-dem., hebben de gewoonte gevolgd om hun kruit vóór dien tijd niet te verschie ten. Uit het te verwachten Voorloopig© Ver slag der Commissie van Rapporteurs, waarin o. a. de twee autoriteiten op staatsrechtelijk gebied, de heeren Röell en De Savornin Lohman, zitting hebben, zal men zien, dat do rechterzijde zich grootendeels heeft be paald tot afkeuring van de indiening der voorstellen, zonder op den inhoud daarvan te willen ingam. Het ware zeker royaler geweest, dat de heeren, die er zóó over dachten, tegen do behandeling in de afdeelingen zich hadden verzet. Nu de Kamer daartoe eenmaal had besloten, had men de voorstellen wel dege lijk in behandeling behooren te nemen. Intusschen zal uit het Voorloopig Verslag blijken, dat niet alle partijen in de Kamer dit zonderlinge standpunt hebben ingeno men. Het princdpiecle karakter der Memorie van Toelichting tot het soc.-dem. voorstel heeft van conservatief-liberale zijlde geen principieel© bestrijding uitgelokt, zoodat men reeds om die reden een interessante en leerzame schriftelijke gedachtenwisseling kan tegemoet zien. Bovendien hebben de geavan ceerd-liberalen ook hun standpunt uiteenge zet, opbouwende kritiek op de redactie van verschillende belangrijke artikelen geleverd en medegewerkt, om de kwestie der grond wetsherziening goed onder de oogen te zien. En bij de debatten, aldus ontstaan, heeft menig lid, die oorspronkelijk van plan was, zijn mond te houden, niet kunnen nalaten, de voorstellen te bestrijden, zoodat er toch een vrij belangrijk Voorloopig Verslag is te wachten. Als dat is versohenen, is het woord aan de voorstellers, die natuurlijk niet zullen nalaten, zoowel de sprekers als de zwijgers te beantwoorden. State» ver k Je zingeif. Na pleidooi van Melchers in de ver gadering der federatie Den Haag der S. D, A. P. werd besloten de candidaten der vrij- ziniiiugen voor de Prov. Staten met kracht te steunen. vDe heer B. E. C. Seignette, de r.-kath. candidaat voor de Prov. Staten van Noord- Holland te Haarlem, heeft verklaard, dat hij onder de omstandigheden, welke den heer W. A. 't Hooft bewogen hebben zij:» zetel voor jhr. G. S. Boreel af te staan geen candidatuur zal aaar'aarden. Men ver wacht' nu. dat ook de heer De Waal Malefijt, de anti-rev. candidaat, een zelfde besluit zal nemen. Te Alblasserdatn is protest aaugetee- kend tegen de stemming voor de Prov. Sta ten, op grond dat op het stembiljet alleen stond vermeld A. Pijl en in dezen geen per soon duidelijk zou aangewezen zijn, aange zien in die gemeente drie personen zijn die alzoo boeten, nl. A. Pijl, meer bekend onder den naam van „de oude Adriaan Pijl", ver volgens een kleinzoon van dezen en dan Abram Pil Johz., dien men als de gkozene beschouwt. Als een staaltje van buitengewone ver kiezingsijver bij de jongste stemming voor de Prov. Staten in de prov. Groningen kan dienen, dat een verkiezingsagent voor de vrijzinnige candidaten, ten einde een arbei der-kiezer in de gelegenheid te stellen zijn kiezersplicht te vervullen, zijn eigen bottines aan den arbeider-kiezer ten gebruike gaf, toen hij vernam dat diens schoenen in repa ratie waren, en tijdens de afwezigheid van den kiezer in diens woning bleef wachten tot deze terugkeerde. (N. R. Ct. Uitbreiding van de bebouw de kom der gemeente Amster- d'am. Verschenen is het plan van uitbrei ding der hoofdstad, en wel van het deel, gelegen tusschen den Amstel en den Sohin kei. Ter uitvoering van dit plan rijn drie con cept-besluiten aan den raad ter goedkeu ring aangeboden 1vaststelling van .een uit breidingsplan 2. het vestigen op den voor wegaanleg bestemden grond, vau een bouw- verbod over dat gedeelte van het sub 1 be doelde uitbreidingsplan, "hetwelk gelegen is langs de noordelijke grens van dat plan; 3. het overgaan tot de onteigening van de in het uitbreidingsplan begrepen grond, en voor zoover die aan derden in eigendom toebehooren, doch met uitzondering van die sub 2 bedoeld. Aan het voorstel is een uitvoerig rapport- van den directeur van Publieke Werken toe gevoegd. De gebeele oppervlakte, waarover de ge meente-exploitatie zich zal uitbreiden, be draagt 505 hectaren. Het bebouwingsplan is ontworpen door den architect H. P. Ber lage Nzn., die in zijn toelichting o. a. zegt: Het soli een mij oen eisch, om in de eerste plaats het nog bestaande natuurschoon zoo veel mogelijk te behouden, zooals den Am- steloever, den Amstelveenscken weg en den Sdhinkeloever, hetgeen dus zeggen wil, aan deze zelf niets te veranderen en vooral daar- langs geen huizenrijen te bouwen met in kijken in lange dwarsstraten, maar parkter- rein aan te leggen met spaarzaam villater- redn. Bij het ontwerpen van de straten is er naar gestreefd de lange, eentonig© straten, zooals die in het bestaande nieuiw© stadsge deelte zijn aangelegd, te vermijden. In liet stratennefc zijn verschillende pleinen outwor- pen. Behalve eenige kleinere voor kerken en scholen, twee groote pleinen, een ten zuid-oosten van het Concertgebouw, als mid delpuut van de uitbreiding van het Muse umterrein en het Vondelkwartier. Dit groote plein zal tevens dienen, .voor eventueel© ten toonstellingen en als sportterrein. Het an dere groote plein is ontworpen in het ver lengde van de Ferdinand Bolstraat, als mid delpunt van de nieuwe volksbuurt, die zicii aansluit aan de bebouwing ten zuiden van het Sarphatipark. In dit gedeelte van de nieuwe stad is een groot terrein aangewezen voor marktterrein dat zoowel te land als te water is te berei ken. In het ontwerp voor de uitbreiding mocht do aanleg van grachten niet ontbreken. Als J hoofdwaterwegen zijn ontworpen twee ver- bindingen tusschen den Aanstel en deu Schinkel, waarvan de zuidelijke bestemd is voor de vaart van grootere, en de noordelijk voor kleiner© vaartuigen. Deze grachten staar met elkander in gemeenschap en daar aan sluiten zich nog andeie grachten aan alle staan in verbinding met de bestaande Bóeren-wetering, die in haar geheel In het plan is opgenomen. De koeten worden geraamd op: Aankoop van gronden, maken van een zuidelijke verbindingsgracht, Amstelsluis». bruggen over de zuidelijke verbindingsgraoht verschillende onkosten, samen f 2,000.000. Aangekochte eigendommen en raming voor nadere onteigening, het maken van grachten enz., ophooging van wegen, bestra ting, rioleering enz., samen f 21.000,000. Voor in de eerste plaats te maken werken, aankoop en onteigening (f 6.378,000), het maken van de noordelijke verbindings gracht, 4 bruggen over die gracht, bouw Schinkelsluis, oevervoorzdening, aanleg hoofd wegen enz. f 11,000,000. Totaal f 34,000,000. Wie zou het worden? Men schrijft uit Arnhem aan de Tel. „Nadat als toekomstige burgemeester van Arnhem al genoemd waren de christelijk- historische burgemeester van Yelp, mr. A. H. Brandt, en het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid voor Amersfoort jhr. mr. H. W. van Aseli van Wijck, hoort men thans ook de namen van mannen, dio niet tot de volgelingen van ons tegenwoordig mi nisterie behooren. Zulk een benoeming is meer waarschijnlijk, waar ons Dagelijksch Bestuur geheel en de Raad voor 4/5 uit per sonen bestaat, die gerekend worden te be hooren tot een vaai de nuauoeeringen van de vrijzinnigen. Naar verluidt, zou speciaal in aanmerking komen de tegenwoordige burgemeester van Leeuwarden, jhr. mr. Röell, die vroeger hier zijn ambtelijke loopbaan aanving op de pro vinciale griffie. Naast hem schijnt er ook sprake te zijn van een benoeming van den Dordrecktschen burgemeester, den heer A. R. Zimmerman. De wethouder H. J. Cordes, dien zeer velen gaarne aan het hoofd dezer gemeente zou den zien en voor wiens benoeming men, bij het aftreden van den vorigen burgemeester, den heer Lawick van Pabst, een adresbewe ging onder de burgerij in liet leven wilde roepen, moet bijt die gelegenheid aan een deputatie te kennen hebben gegeven, dat hij het burgemeesterschap niet begeerde." -■Aanst. Maandag middag 3 uur wordt de nieuwbenoemde raadsheer in den Hoogen Raad, mr. W. J. Karsten, plechtig als zoo- danig geiijstalleerd. Een telegram van den heer Colyn, kapitein-adjudant van generaal Van Heutsz, op reis naar Nedc;iand met zijn gezin, be richt aan zijn vader, den heer Colyn, land bouwer te Haarlemmermeer, dat hij met den generaal te Genua 13 aangekomen en op 23 Juni a.s. bij zijne ouders hoopt te zijn. Voor het examen van gezantschaps secretaris hebben ridh. 3 gezantsohaps-atta- chés, voor dat voor gezantsoli aps-attaché 2 gegadigden aangemeld. De examen-commis sie houdt zitting in het gebouw van den- Raad van State. De commissie voor de diplomatieke examens, bestaande uit Staatsraad mr. T. M. C. Asser, voorzitter; jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, lid en G. H. Hintzen, oud-lid der Tweede Kamer; jlhr. Mr. Van Tets van Goudriaan, Nederlandsclt gezant te Berlijnmr. J. A. Sillem, lid der Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, ving gis teren aam met het examen voor gezantschap secretaris en geza ntsch a-ps-at tadh Het schriftelijk examen liep gisteren af. Heden en Maandag heeft het mondeling evamen plaats. 1 De heeren R. Armbrust, te Stads kanaal R. Reindersma, te AppingedauiA. Westerhof, te Ma-rum, en T. Kool, te Noord- horn, allen landbouw!eera-ren in de provincie Groningen, zullen voor rekening van het rijk eene studiereis maken door Nederland. Wageningen, 24 Juni. In de ge ringe belangstelling zijner medeleden voor de vergaderingen, waardoor deze meermalen niet kouden doorgaan, heeft de heer A. N. Costerus Sr. alhier aanleiding gevonden, zijn functie als lid en voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken neder te leg gen. Het laven van eohepelingen aan boord In het najaar van 1903 werd aan de heeren B. Brongers Lzn., E. J. Buning, L. C. van der Meulen, E. F. Thijssen en J. W. Hofstede door het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering der Genees kunst opgedragen een onderzoek in te stel len naar den hygiënischen toeata-nd van schepelingen aan boord van Nederlandsche koopvaardijschepen, eventueel een voorstel te doen tot herziening der wet van 7 Mei 1856 „houdende bepalingen omtrent de huis houding en tucht op de koopvaardijschepen". Het resultaat van haar onderzoek meent de commissie te kunnen uitdrukken in de volgende conclusies: Terwijl quantiteit en qualiteit van het aan den schepeling verstrexte voedsel, uitzonde ringen daargelaten, in het algemeen weinig te wenschen laten, worde hierin meer afwis seling gebracht door het geregeld verschaf fen van versche, eventueel busgroenten. Een lid der commissie wenscht de conclu sie aldus gesteld te zien De qualiteit en quantiteit van het aan den schepeling verstrekte voedsel is theoretisch vrij, goed misschien, doch missen wij ook hierbij het voorschrijven van voldoende af wisseling (o. a. groenten) en den waarborg van voldoende naleving der voorschriften. Redenen waarom de volgende maatregelen noodig zijn. De bereiding van het voedsel geschiedde door zaakkundige koks. Aanstelling van Chineesche koks is ongewenscht. De voeding van den schepeling worde niet aan den gezagvoerder opgedragen door dezen per hoofd en per dag een bepaald bedrag uit te keeren. De keuring van het door den schepeling te nuttigen voedsel geschiede op onbepaalde tijden ter plaatse waar het gebruikt wordt. Ongoreiuigd rivierwater worde niet als drinkwater en tot het bereiden van spijzen

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2