BINNENLAND. Uit den omtrek. B Tokio Juni, des middags. Admiraal ij To^o bericht, dat hij Donderdag melding p krec? van het verschijnen van de Russische vloot in de nabijheid van den haveningang van Port Arthur. Togo rukte op met zijne .gansche vloot. Hij bevond, dat de Russische vloot bestond uit zes linieschepen, vijf krui- 'sers en 14 torpedojagers. Klaarblijkelijk had men het voornemen tot een aanval naar het tuiden. 1 De Japansche torpedojagers traden aanval- lend op. Zij brachten een linieschip van hot Pereswjot-type door een torpedo tot zinken enmaakten een ander linieschip en een krui ser onbruikbaar. De Japansche torpedojagers Shirakumo en Kajuette zijn beschadigddrie manschappen werden gedood eu drie gewond. Nog drie andere Japansche torpedobooten tijn licht beschadigd Petersburg, 26 Juni. Een correspondent van de „Birsjcwija Wjedomosti" serint uit Liao- jang, dat hij het volgende bericht uit Port Arthur kreeg, gedateerd 26 Juni 5 uut 's na middags Ons eskader is in een zeeslag gewikkeld De belegering van de vesting is nog niet vol ledig; onze troepen staan op 14 wersten af stand van de forten van Port Arthur. De jonk. waarop de overbrenger van dit bericht reisde, werd door een Japanschen torpedo bootjager in den grond geboord. Hij redde zich op een ton en bleef zoo twee uur lang in zee drijven, waarna hij door een andere I jonk werd opgenomen en ten slotte K.v.ping bereikte. Van de zeezijde kunnen levensmid delen Port Arthur bereiken. Petersburg26 Juni. Admiraal Alexejew berichtte heden aan den Czaar, dat het os- kader van Port Arthur onder bevel van schout bij nacht Withöft, uit 6 linieschepen, 5 kruisers en 10 torpedobooten bestaande, te 8 uur in den morgen van 23 dozer in zee stak. Blijkens waarneming van het sein- station te Liautisjan had het uitloopen zon der incidenten plaats Tijdens het in zee steken kwam aan den horizon een vijandelijk eskader, waaronder 3 linieschepen en 22 torpedobooten, in zicht. Ons eskader tastte den vijand aan. Tot nog toe heb ik nog geen berichten ontvangen over dit gevecht. Uit de nadere bijzonderheden over den zeeslag voor Port Arthur, die den Russen een linieschip t 'eft gekost, terwijl een tweede linieschip en een kruiser buiten gevecht zijn gesteld, valt af te leiden, dat het gevecht in den nacht of in den vroegen morgen van 24 Juni heeft plaats gehad. De Russen, die blijkbaar den haveningang hadden vrijge maakt van de belemmeringen, welke de Ja panners or in hadden laten zinken, hebben met hunne gansche macht van de herkregen vrijheid gebruik willen maken. De in het eerste gevecht (dat van 9 Februari) bescha digde linieschepen Cesarewitech en Retvisan en de op 12 April lek geworden Pobjeda konden weder aan den strijd deelnemen, eveneens de kruiser Pallada. Verder waren beschikbaar de linieschepen Sebastopoi, Pol- tawa en Pereswjet, de groote kruisers As- kold. Ba jan en Diana, en do kleine kruiser Nowik. Daarbij kwamen nog de torpedo jagers. veertien in getal. Deze aanzienlijke macht had admiraal Witthoeft op de roede van Port Arthur vercenigd om een uitval te ondernemen, waarvan het doel misschien was zich door de Japansche vloot heen te slaan. .naar voordat de Russische vloot in actie kwam was do Japansche vloot reeds nader ge komen om den strijd te aanvaarden. Zoodra de eerste Russische schepen op de reode ver schenen, werd dit door de Japanscbo sche pen, die in observatie lagen, aan admiraal Togo gemeld, die terstond met het groe van zijne vloot kwam opdagen. Het schijnt, dat de groote Japansche schepen niet eens in het vuur zijn geweest De Japansche torpedovloot is tot den aanval op den vrando overgegaan en heeft daarmede een schitterend succes behaald. Eeu linie schip is in den grond geboordeen ander linieschip en een kruiser zijn buiten gevecht gesteld, al konden zij zich in do haven red- De Japan nors geven hunnerzijds slechts lichte beschadigingen op, die twee torpedo jagers en twee torpedobooten hebben gele den. Wanneer dit juist is, dan is het niet tot een gevecht tusschen de hoofdmacht van de beide vloten gekomen, maar is de aanval van de J apansche torpcdo-flottillo voldoende geweest om de Russen te nopen weder in do haven bescherming te zooken. Met zeer gering verlies hunnerzijds hebben de Japan ners den Russeu eene ernstige nederlaag toegebracht en hun overwicht ter zee op nieuw bevestigd. Het type-Pen» wjet, waartoe het onderge gane linieschip behoorde, was to Port Ar thur door twee schepen vertegenwoordigd, de Percswjet. zelf en de Pobjeda. Dit zijn achepon van 12,880 ton waterverplaatsing en met eene bemanning van 732 koppen. Het Sebaatopol-type, waarvan een buiten gevecht is gesteld, is ouderde linieschepen van dat. type zi/i gebouwd in 1894 en 1895. die van het Pere*wjet-type in 1898. Het ondergegane admiraalschip van Makarow. de Petropaw- lowsk, behoorde tot het Sobastopol-typede schepen van dit tvpe hebben 11,130 ton war terverplaatsing en een bemanning van 700 koppen Do groote kruisers van bet Diana- type, waarvan er een buiten gevecht gesteld is, hebben 6740 ton waterverpl aatsi ng en zijn met 422 man bemand. Petersburg, 26 Juni. Generaal Sacharow meldt, over kleine schermutselingen, die van den 21en tot den 23en detzer bij Siandiao en Saimatsu plaats hadden. Aan Russische zijde werden 3 officieren gewond, 7 soldaten ge dood en 14 gewond. De Japanners verloren 15 man. Terwijl de Russiscihe zeemacht in Port- Ar thur door de ver'eden Donderdag geleden nederlaag eene nieuwe periode van werke loosheid tegemoet gaat. schijnt to land de Russische opperbevelhebber tot het bes hit gekomen te zijn om den veldslag met de Japansche hoofdmacht, die naar men meen de ophanden was, te ontwijken. In dien zin moet althans worden opgevat eene mede- deeling, die Havas onder dagteekening van 24 Juni uit Petersburg ntvangon heeft. Zij luidt aldus: „De aan het ministerie van oorlog ont vangen inlichtingen bowijzen, dat generaal Koeropatkin zal weigeren slag te leveren aan de gecombineerde legers van de gene raals Okoe en Koeroki in de buurt van Kai- ping. Het is waarschijnlijk, dat het gros van het leger van Liaotong in de laatste dagen niet naar het zuiden is opgerukt, zoo als men onderstelde, ofsohoon het mogelijk is, dat generaal Koeropatkin zijne krachten samentrekt in de buurt van Haitsjeng. Het schijnt zeker te zijn, dat generaal Koer-.pat- kiu niet ernstig den doortocht wil versper ren voor de voorwaartsche beweging vau de Japanners op Kaiping. „Uit dit plan vloeit klaarblijkelijk voort, dat men praktisch hot geheele schiereiland Liaotong aan de Japanners overlaat, en als noodzakelijk gevolg daarvan zullen de Rus sen ook Inkovi en Nioetsjwang verlaten. „Volgens de laatste berichten bevinden de voorposten van het leger van generaal Okoe zich op vier mijlen ten noorden van Jangje- tsjeng, on zijn de Russen adlit mijden verder noordelijk bezig zich geleidelijk terug te trok ken op dc spoorlijn. De Japanners zullen waarschijnlijk over een dag of twee to Kai ping komen „De militaire critici te Petersburg keu ren het besluit van generaal Koeropatkin goed om geen slag te leveren bij Kaiping, want volgens hen is Kaiping een bijzonder ongunstig punt, met de eene flank blootge steld aan generaal Koeroki en de andere flank bedreigd door eene altijd mogelijke landing te Inkou. De sterkte van de Japan sche troepen, die bezig zijn aan den marsch op Kaiping, is naar men gelooft 150,000 man met eeu verbazend groot aantal stuk- ken geschut. Men schijnt voor Port Arthur slechts een paar divisiën gelaten te hebben, waaruit de feitelijke schorsing van de be- legerings-operatiën zou zijn te verklaren." Die schorsing zal in ieder geival slechts van tijdelijken aard zijn. Wanneer de ge wichtig o strategische stelling van Kaiping door de Japanners zal zijn 1 ezet, dan ligt het voor de hand, dat zij zich naar Port Arthur terug zullen begeven, daarbij zorg dragende den toegang naar Liaojong voor de Russen te sluiten. Wanneer dé Russen Nioetsjwang en Imkou ontruimen, dan zal daarop wel spoedig volgen do bezetting van die plaatsen door de Japanners, want be halve dat rij daardoor in het bezit komen van een nieuwe haven, die de taalk om hunne legers van voedingsmiddelen en oor- logsmaterieel te voorzien vergemakkelijkt, zal daardoor de 'aak van generaal Koerolri verlicht worden om Koeropabkin tegen te houden, terwijl Okoe l'ort Arthur aanvalt. „Alles te zamen genomen, zegt de Daily News, toonen de Japanners eene verbazing j wekkende combinatie van stoutmoedigheid j en voorzichtigheid. Zij hebben niet den rni-s- slag begaan van een voorhangen aanval op 1 Port Arthur. Het sucoes heeft hen niet ver- j leid t-ot eene bedreiging van generaal Koe- I ropatkin, vast gezeteld op den spoorweg, die j ihean dagelijks met oen nieuw regiment ver sterkt. De aanval van akbniraal Skrydlow's kruisers op de communicatielijn is met eene ontnuchterende uitwerking gekomen te mid den van overwinningen. Op de plaats zelve erkennen zij waarschijnlijk veel duidelijker dan wij. dat de aanval van generaal Stackel- berg behendig was opgezet, en dat het niet veel scheelde of het geheele Japansche veld- toehtsplan was daardoor verstoord. Die aan val is mislukt en eindigde in een zware ndderlaag voor de Russen. Maar zij heeft ook de oogen .van de Japanners geopend." Allerlei vMevrouw Zola heeft aan de Bibliothè- que nationale le Parijs de handschriften van haar man geschonkende geheele serie der Rougon-Maoquart's en de latere werken, op Nana en Vérité na. Het geschonkene vormt een kubiek en meter papier. vDe Koning van België -heeft de dood straf, uitgesproken egen de anarchisten Gu- deflin en Laanbin, veranderd in levenslangen dwangarbeid. vTo Osnabrück is een man vrijgespro ken, die zich tegenover katholieken scherp over de Maagd Maria had uitgelaten De rechtbank besliste, dat er hier geen sprake was van een instelling der katholieke kerk, maar van een voorwerp van vereer ng. vHet nog steeds hangende onderzoek in zake den moord op Lucic Berlin, heeft langzamerhand de sahuld van Lenz, op wien een oogenblik zulke zware verdenking rust te, zeer twijfelachtig gemaakt. De getuigen, die Lenz in gevaar brachten, zijn haast al len kinderen, aan wier mededeolingen men bij nader inzien todh geen waarde meent te mogen hechten. Zoo blijft dan de andere verdachte, Th endoor Berger, alleen maar als vermoedelijke dader over. Voor dien ziet het er minder goed uit. vDo secretaris van de Universiteit te Krakau, een der lioogleeraren, is onlangs overleden en bleek 70.000 kronen verduisterd te hebben. Het geld wordt nu door zijn collega's bijgepas*. vDo Ween9ch© politie heeft gevangen genomen op een beschuldiging van viervou dige bigamie, zekere mevr. Marie von Her- vay-Kcrckberg, echtgenoote van het hoofd van het district MHirzzuschlag. Op een ver- valsch't document, volgens hetwelk .de Bor- lijnsche rechter haar vorig huwelijk zou heb ben ontbonden, ia beschuldigde mevr. von Hervay geworden. In dat document wordt all© schuld voor do oneenigheid in den voor afgaande» echt op den gewezen echtgenoot gelegd, een zekere von Lützow. Maar nu '3 gebleken, dat precies dezelfde tactiek is ge volgd door deze trouwlustige dame toen von Lützow naar hare hand dong en nog eons vroeger, met dit gevolg, dat beschuldigde vier mannen heeft op t oogenblik, allen nog in leven! Haar eigenlijke naam is Bellach en zij moet afkomstig zijn uit Oharlotten- burg, bij Berlijn. In afwachting van het einde uczer zaak, is Hervay in zijne betrek king geschorst door de regeering. olgcns een later telegram heeft de echt genoot van -do vrouw in kwestie, de districts- hoofdman Horvav, gister on in zijn bureel te Miirzzuschlag zelfmoora gepleegd. Hii stamt af van eene hooggeacht© x>ffi- ciersfamilie, was slechte 32 jaren oud, zeer begaafd en kwam snel vooruit. De vrouw, die hem zoo noodlottig is geworden, was i2 jaar ouder dan hij. vDe correspondent van de N. R. Ct. te Weenen ineldt Zaterdagavond is tengevolge van _kortslui- ting in de electrische leiding brand ontstaan in de woning van onzen gezant, waarbij kost baar meubilair is vernield. De brandweer rukte uit en wist na ecu uur werkens de vlam men moester te worden. De schade wordt op 9000 kr. geschat. vDe, pest neemt langzamerhand in En- gelsch-Indië af. Op liet einde van April stierven er in eene week 44.783, en in de week van 26 Mei bedroeg dit getal 35.413 ln dezelfde week van 1903 stierven er 15.408, dus nog eeu belangrijk verschil. Van de 35.413 stierven er alleen in de Punjab 30.723! De overigen waren over verschillende plaatsen verdeeld. vDe New-York Herald verneemt uit Rio do Janeiro dat een Peruaanseh transport schip op de Amazone bij de samenvloeiing met de Napo schipbreuk geleden heeft. De oora- mandant van de troepen en 22 soldaten rijn verdronken. De Indianen hebben twee dorpen in het Acregebied geplunderd en 50 bewoners ge dood. De Staatscourant van Zondag 26 en Maandag 27 Juni 1904 bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot directeur bij het post- en telegraafkantoor te Appingedam J. G. Fouw, thans directeur bij het postkantoor te Nij- verdal benoemd tot directeur bij het telegraaf kantoor te Arnhem F. C. H. ten Bokkel, thans directeur bij het post- en telegraaf kantoor te IJmuiden; op verzoek eervol ontslagen uit 's rijks dienst., onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, de raad-advi seur U] het departement van Waterstaat mr. J. M. Hoog Gisteren voormiddag waren H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met govolg, tegenwoordig bij de godsdienstoefening in dc Herv. kerk te Apeldoorn, waarbij ds. Van Rbijn, voorging, die tot tekst gekozen had: Genesis 21 1420. De duur van het verblijf der Konink lijke familie in Mecklenburg waarheen zij 2 Juli vertrekt is nog onbepaald. H. M. de Koningin heeft f 75 toege- j zegd als bijdrage in de kosten van genezing I van twee aan lupus lijdende kinderen te I Langezwaag (Fr.) De minister van binnenlandsche za ken, te 's Gravenhage teruggekeerd, heeft zich gezet aau de beantwooraing van het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de Hooger-Onderwijs-wet. Hij werkt echter nog niet afcn het departement. Naar aanleiding van een bericht van de Telegraaf, dat jl. Vrijdag de minister van koloniën een bezoek heeft gebracht aan den burgemeester van Amsterdam, waaruit het genoemde blad afleidde, dat er sprake was van een benoeming tan mr. Van Leeuwen tot gouverneur-generaal van Ned.-Indië, schrijft men ons uit 's Gravenhage Met de meeste zekerheid kan worden be vestigd dat de minister van koloniën, wel verre van één der laatste dagen van de vori ge week ten stad huize te Amsterdam een conferentie te hebben gehad met den burge meester van de hoofdstad, over de gouver- neur-generaals-vaoature, de residentie geen oogenblik verlaten heeft, en al die dagen op zijn departement is werkzaam geweest. Omtrent het doel van de komst van den opperbevelhebber in Atjeh, luitenant- generaal Van Heutsz, naar Nederland, is tot dusver niet anders mede te deelen dan dat de generaal voor dienst naar het moeder- Land is opgeroepen. Niet generaal .Van Heutsz, maar diens adjudant is te Genua aangekomen. De generaal zelf wordt daar eerst 3 Juli verwacht6 Juli te Brussel, ter ontmoeting van rijn kinderen, en met dozen 8 Juli te 's Gravenhage. De gezantschaps-secretaris van Ru- menië, do .heer Filality, is als zoodanig naar Brussel overgeplaatst. Te 's Gravenhage 's aangekomen do militair attaché bij de Fransche legatie al daar, commandant Siben. Aan het departement van waterstaat ligt een wetsontwerp tot afschaffing van do landbouwtieniden zoo goed als gereed. De 9 groote oorlogsschepen, behooren- de tob het Duitsche eskader, dat to Vlissin- gen van 14 tot 19 Juli verwacht wordt, heb ben alle een bemanning van 650 tot 700 man bovendien komen nog, zooals bekend is, en kele kleinere scüepen, zoodat men het totaal aantal koppen gerust op ruim 6000 kan stellen. De installatie van den burgemeester der residentie, baron Sweerts de Landas, zal plaats hebben in een buitengewone zitting van den gemeenteraad, op Vrijdag 15 Juli a. s., "s namiddags te 2 uren. De burgemeester zal gedurende de eerste maanden van zijn vestiging daar ter stede tijdelijk zijn intrek nemen 111 het „Hotel de Witte Brug" aan den nieuwen weg r.aar Schevcnmgen Door het gerechtshof te 's Gravenhage is opgemaakt de volgende alpbabctisöhe lijst van aanbeveling voor raadslheer in dat ooilegemr. S. Gratama, president bij do rechtbank te Dordrecht; jhr. mr. R. O. van Holte tot Echten eu mr. C. W. Voll- graff, beiden rechter in de rechtbank te Den Haag Den len Juli zal de heer A. Azings Vencma, thans hoofdcommies bij Water staat, den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden de bewerking van het verslag van den Landbouw in Nederland is begonnen na 1893 aan 't hoofd der afdeeling Land bouw-statistiek, sinds 1903 onder rijn tegen woordigon titel. Bij beschikking van den minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid zijn be noemd: W. H. N. van der Heijden te IJmui den tot buitengewoon opzichter bij het op nieuw maken van een wegens aanvaring op geruimde» remstoel in het buitentoeloidings- kanaal naar de groote schutsluis aldaarA. T. Meijers, te Rotterdam, tot buitengewoon opzichter bij het maken van kribwerken en liet verrichten van baggc'rwerk tot verbete ring van deu IJssel beneden Doesburg; J. Kerkhof te Denekamo tot buitengewoon op- ziohter bij het maken vrn een steiger in ge wapend beton aan .'.e Zuid-Westzijde van de Visschershaven te IJmuideuJ. Pouwer te Oost- en West-Souburg en S A Hamer te Meppel tot buitengewoon opzichter bij de wegen in Noord-Holland en J. J Blok te Waardo tot buitengewoon opzichter bij het maken van een strekdam langs de Oude Maas en het uitvoeren van baggerwerk voor ver ruiming van het vaarwater in de Noord. Mr. S. van Houten zal Woensdagavond 29 Juni a. s. spreken in een vergadering van ,,de jonge liberalen" over „Overeenstem ming en verschil tusschen de liberalen". In die vergadering zal voorts behandeld wordende vaststelling van het werkpro gramma der ereeniging en toetreding tot den Bond van Vrijzinnige Propaganda-Ver- eenigingen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van l September ltJ4 benoemd tot leeraar bij het Koninklijk Conservatorium voor muziek, H. W. Hofmeester, te Amsterdam. De baxytonzanger Van Rooy is van zijn kunstreis door Amerika teruggekeerd. Tot zijn vertrok naar het muziekfeest te Muncihen zal hij te Scheveningen vertoeven. Vrijdag werd te 's Gravenhage de zevende algemeene vergadering gehouden van de vereeniging„Onderlinge vrouwen bescherming onder leiding van mevr. A. W. L. VersluijsPoelman, In haar wel komstwoord wees de presidente er op, dat deze vereeniging niet enkel liefdadigheid be oefent, maar in hoofdzaak arbeidt voor de zedelijke verheffing van de vrouw en om deze ten volle te verschaffen hare rechten. Mevr. Versluys, die als presidente aftreedt, zal denkelijk vervangen worden door mevr. Weynandts-Franker. Mej. mr. Van Dorp heeft zich bereid ver klaard als rechtskundig adviseur van onder linge v vouwen bescherm, ng op te treden. Opnieuw zullen vanwege de vereeniging pogingen worden aangewend tot het erkend krijgen van natuurlijk, kinderen. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental der vereeniging thans 1300 bedraagt. In 141 gevallen werd hulp verleend aan ongehuw de moeuer3, verlaten vrouwen, enz. Men zal trachten goedkooper uitbesteding van kinderen van gezinnen te verkrijgen. Thans moet f 2.50 of f 2.25 worden betaald, hetgeen te duur wordt geacht. De kas van het fonds der vereeniging, be stemd om later de Huizen op te richten, be schikt, dank zij een milden gever, over f 1538. Het fonds breidt zich gestadig uit; maar ook het aantal kinderen boven de 2 jaar, aan wie steun verleend wordt, neemt ook steeds toe. Na een pauze werd als plaats waa» de volgende algemeene vergadering zal piaats hebben wederom *'s Gravenhage aangewezen. De tentoonstelling betreffende Lode- wijk XVI, Marie Antoinette, Lodewijk XVII en hun tijd, welke gehouden wordt in een der bovenzalen van de sociëteit Standvastig heid aan het oude Delft te Delft, zal wegens de groote belangstelling geopend blijven tot a. s. Zaterdag 2 Juli. De plechtige viering van het 800-jarig bestaan van het seminarium te Rolduc, in Limburg, op 12 Juli a. s., zal worden bij gewoond door de katholieke ministers en den pauselijken zaakgelastigde, mgr. Gio- vannini; tevens worden verwacht de kardi naal-aartsbisschop van kerken en bisschop pen en andere katholieke geestelijken hier te lande. De stichter van het Seminarium, priester Ailbert, heer van Antoing, die ver wantschap had met het Huis van Oranje, zal te dezer gelegenheid een standbeeld worden gewijd. De voorgenomen practische uitbrei ding van het stoomtramstation van den Staatsspoor te Sc heven ingen zal eerst na af loop van het zomerseizoen te Scheveuingen haar beslag krijgen. Heipt u zelf. De rijdende ponton- trein, die te Druten overnacht heeft, kon Vrijdag morgen met de gierpont niet wor den overgezet, daar de kabel der pont defect was geworden. Men formeerde nu zelf een gierpont, waarmee in eenige uren tijds de geheele pontontrein werd overgezet. De pon tonniers waren zeer bedreven in hun arbeid De tweede drijvende stoom brandspuit „de Jason", waarvoor de gemeenteraad van Amsterdam bij het vastellen van de begroo ting voor 1903 een bedrag van f 60.000 toe stand, is Zaterdagnamiddag omstreeks half drie aan de Ruyterkade aangekomen. De „Ja9on" is op de werf „De Schelde" te Vlissingen gebouwdde boot heeft eene lengte van 24.38 M., is 5.18 M. breed en 2.44 M. hol Zii is dus aanzienlijk grooter dan de „Jan van det Heyden" die een lengte van slechte 15 M. Leeft. De „Jason" is bestemd om bij ernstige branden dienst te doen in de havens en op het IJ, niet alleen om een zwaren brand in een loods of een groote zeeschip ontstaan, te blu9schen, maar ook om groote schepen Uit den wal te sleepen. Door den wind was Zondagmorgen de aansluiting tusschen dc rails op de losbrug en de pont te Velfen dat de tram ont spoorde op het aansluitingspunt. Daardoor kon de pont van 9 tot 12j uur weer niet varen. Uit Deventer meldt men Bii den heer J. R. Sletering, lid van den postduiven vereeniging „Ohristiaan de Wet", kwam deze week terug een postduif (rood- kras), die deu l2en Juli van het vorig© jaar de wedvlucht van Berlijn uit had aangevan gen, dodh in den omtrek daar is verdwaald geraakt. Het cuertje had op de vleugels verschil lende Duitsche stempels en heeft, niettegen staande zijn langdurig verblijf in het buiten land. toch zijn oorspronkelijke standplaats terugvonden. Tegen bederf van vleeseh. De uitvinding van prof. dr. Emmerich uit München, om vleeseh na de slachting van het rund, langen tijd in goeden toestand te houden, zonder dat gebruik behoeft gemaakt oe worden van ijs of koelmachines, wil mea meldt het N. v. N. thans ook hier te lands gaan exploiteeren. 'tls de heer F. A. H. Baumann uit 'sGra- enhage, die dat voornemen heeft. In tegen woordigheid van de directie is door hem den 7 Juni te Amsterdam op het abattoir een os geslacht, waarop de Duitsche uitvinding toe gepast werd. Met behulp van. een toestel werd in d)e groo te aderen van het dier een zekere vloeistof gespoten, welke in hoofdzaak bestaat uit azijnzuur. Dit had tot resultaat, dat allo restanten zwart bloed, die meestal de oorzaak van het bederf zijn uit de aderen verdwenen. De inspuiting was tevens een middel om het ontwikkelen van bacillen te voorkomen. Ds gebezigde vloeistof kwam niet met het vleescb in aanraking. De heer Baumann heeft gisterenavond in hotel „Polen" in de Kalverstraat te Araster dam aan enkele genoodigden onder wia zich vele slagers bevonden laten zien, dat het vleeseh van den os, die voor veertien da gen geslacht is, nog zeer goed was. 't Werd aan allen gebraden voortgezet en liet zich goed smaken. Ook op den bouillon was niets aan te merken. Slachters van varkens zullen, naar men ons mededeelde, van de boven omschreven uitvinding gee., gebruik kunnen maken. Door de winkeliers te Wageningen wordt getracht tot overeenstemming te ko men om hunne winkels 's avonds te 9 uur te sluiten. Men meldt ons: Tegen P. de U„ steenovenbaas op de fa briek van den heer Mijnlieff te Wagenin gen, is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt, omdat hij door jongens beneden de 16 jaar vóór 4 uur 's morgens werk 'iet- verrichten op de fabriek. Een g a u w (e) dief. De politie te Enschede hield Woensdag een Duitscher aan die door zijn houding de aandacht trok. De man was in het bezit van een nieuwen hand koffer, die bij opening nieuwe kleeren bleek te bevatten. Papieren had bij niet en daar om besloot men den man maar in den trein te plaatsen, die Donderdagmorgen naar Gro- nau vertrok. Hij kon bij aankomst aldaar in ontvangst worden genomen, wanneer hij i»1s op zijn kerfstok had. Hij liet bet echter soo ver niet komen. Hij sprong op tien minuf ra afstand van Enschede uit den in vollen vaart zijnden trein en schijnt er nogal goed afge komen te zijn. Ten bewijlze het volgende: Dienzelfden avond werd te Oldenzaal een rijwiel ont vreemd terwijl gisteren te Deventer een Duitscher per rijwiel werd aangehouden, di® de uit-den-'trein-springer bleek te zijn met de to Oldenzaal vermisto fiets. Zaterdagnacht heeft op den Beenhou wersingel te Middelburg eene vechtpartij plaats gehad tusschen twee Hollandsche en twee Russische matrozen. Een der Hollan ders werd door een P,us met bierfleschjes op het hoofd geslagen en met eon scherp voorwerp een© gevaarlijke snede in de lin kerzijde toegebracht en moest naar hot gast huis overgebracht worden. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Niet snel genoeg kunnende uitwijken, had D. v. Dl., loopknecht aan de Tuinbouw school op den StraatlWeg nabij Wageningen, 't ongeluk onider een groentenkar te geraken, waardoor hij een -der wielen over het lijf kreeg. Hoewel eerst geen inwendige kwets uren konden geconstateerd worden, is de man Zondag aan de gevolgen bezweken. Zaterdagavond is de zolderverdieping van perceel 25 aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, waarin de firma Levi en Van Biene haar zaak in galanterieën en speelgoe deren heeft gevestigd, uitgebrand. Het vuur breidde zich snel uit in den voorraad licht brandbare goederen, zoodat de brandweer eerst na een half uur het gevaar bezworen had. De ondergelegen verdiepingen, waaron der het woonhuis, leden veel waterschade. Te Katwijk aan Zee zijn bij een felle brand, aangewakkerd door den hevigen wind, twee woonhuizen met schuren, stallen en hooi berg in de asch gelegd. aNaar wordt medegedeeld, rijn allo leden der onlangs benoemde Staatscommis sie voor den Handeldrijvenden en industri- eelen Middenstand, uitgenoodigd het oongres van den Bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand, op 29 en 30 dezer te Utrecht te houden, bij- te wonen. Ten einde een goede leiddraad voor latere studie te hetbben, is door het Bondsbestuur besloten, de verhandelingen der beide •verga deringen stenografisch te laten opnemen, en binnen zoo kort mogelijken tijd over te gaan tot het in druk uitgeven van dit verslag. Om de oplaag te kunnen regelen, wordt reeds nu gelegenheid gegeven aan het secretariaat, 112 Hezelstraat te Nijmegen, hiervoor in te schrijven. De prijs van het verelag wordt, met het oog om ieder, di© belaing stelt in da Middenstandsbeweging, in de gelegenheid te btelleu zich voor billijken prijs dat boekwerk bevattende al hetgeen in deze belangrijke bij eenkomsten is behandeld, aan te schaffen, vastgesteld op f 0.50 per exemplaar. Bij de behandeling van het onderworp: „eenheid van tijd" zal door het/ dag. bestuur worden voorgesteld: „Aan de regeering te verzoeken bij h.-t indienen van een wetsont werp tot invoering van een uniform tijdsbe paling, voor te -tellen den Midden-Europee- schen tijd aan te nemen als de algemeen gel dende tijd." Hot m uziekfeest te U-t rech t. Zaterdag avond is het muziekfeest te Utrecht

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2