BINNENLAND. uen in stelling te brengen en van daar uit forten en schepen „in puin te schieten." Uit Peteraburg wordt geaednd aan de Parijpaho „Liberté"Bij t vernemen van het nieuwe échec van Kamimoera, verniel den do Japanners het huis van den admiraal en staken het in brand. Het gezin kon zich van een wissen dooJ redden, door in den kelder te vluchten. Allerlei vDe Japansehe veldmaarschalk Oyania, die zich thans als opperbevelhebber naar het oorlogsterrein Ingaf, was herhaalde malen minister van Oorlog, en hij voerde ook het bevel bij do verovering van Port Arthur op de öhineezen, in 189i. Hij is, in vergelijking met zijn landgenoo ten, groot van gestalte en, gelijk men op de portretten in de illustraties kan zien, niet „schoon van aangezicht." Hij draagt den bijnaam van „de spons, wegens de sporen van de pokziekte waaraan hij in hooge mate heeft geleden. Uit 's Maarschalks particuliere leven ver haalt men liet volgende Toen Ovama, twintig jaren geleden, een opstand was gaan dempen in Satsuma, deed zijn jonge, schooue vrouw, alleen te Tokio achtergebleven, do„r haar loszinnig gedrag veel van zich spreken. Toen haar echtgenoot terugkeerde, kwaim zü op den drempel van zijn huis hem ver welkomen. Maar de strenge krijgsman beval haar onmiddellijk weder naar binnen t-e gaantil sinds dien dag heci't niemand meer iets van haar gezien of gehoord. Overeenkomstig de Jopansohe zeden werd er niet veel naar het lot van mevrouw Oyama gevraagd en tien jaren later kon de beroemd- krijgsman een tweede vrouw trouwen eon Japansclio jongedame, die in Amerika is op gevoed. vMen verhaalt, dat de heer Jacques Lebaudy zich noemende „Keizer der Sahara' met den Sultan van Marokko zou hebben onderhandeld over een verbond, waar bij de heer lebaudy zich verplichtte, den Sultan 10 millioen francs te leeuen „vïel- leicht noch otwas mehr" en waarbij de Sultan den „Keizer van de Sahara steun toezegde bij de vestiging van zijn rijk. De Sultan betoonde zich zeer geneigd tot het sluiten van een traktaat met deu nvil- Liarda/ir; maar de onderhandelingen spron gen afwaarom weet men niet recht. vIn de gevangenis te Kalisch (Polen), waar thans een groot aantal politiekover treders zijn opgesloten, zijn, naar men be richt, ergerlijke tooneelen afgespeeld. Ongeveer 300 beschonken soldaten drongen in de cellen door en mishandelden de ge vangenen op allerlei wijze. Zij sloegen hen hevig, braken eenigeu ee: paar ribben, airmen of beonen stuk, brachten verscheidene bajonetsteken toe en stakou enkelen de oogen uit. Niet minder dan 63 slachtoffers der woes telingen moesten naar het hospitaal worden gebracht. vEenige jaren geleden kon men in de straten van Parijs groote reclame-biljetten zien voor een nieuw soort hoest-pastilles. De afbeeldingen stolden President Ivruger voor, die Koningin Victoria dergelijke pastillos toereikte. De plakkaten verdwenen intus- schcn snol weder, omdat de politie-prefect Lépine ze liet verwijderen als kwetsend voor vreemde heerschers. Wegens deze handeling werd tegen Lépine door de reclame-maatschap pij, die de biljetten in opdracht van den uitvinder der pastilles had doen vervaardi- geu, een schadevergoeding van 10.000 frs. geëischt. Het geding is eerst thans tot een beslissing gekomen. De rechtbank beschouw de den politie-prefect schuldig omdat bij niet het recht had, de plakkaten te doen ver wijderen. Daarbij werd echter verklaard, dat bij het schatten van de schade in aanmer king moet worden genomen: 1. de ziekelijke speculatie, die aan do reclame ten grondslag lag. haar slechte taktiek en het gevaar en 2. het voordeel, dat do drukker door den ver koop eener tweede oplage aan particulier© personen gehad heeft. Aldus werd dc aan klaagster slechts een schadevergoeding van 500 frs. toegekend. Do Staatscourant vat Zaterdag 9 Juli 1901 bevait de volgende Koninklijke beslui ten toegekend do ec re-medaille der Oranjo Nassau-ord© iu brons aan C. Borst en A. van Vuuren, werklieden in dienst bijl de Ko ninklijke stoomwasscherij en blcokorij „do Rijzonde Zon" te Gouda; benoemd tot buitengewoon adelborst bij dc Kon. Nod. Marino-resorve J. van Duijl, J. W. do Roever en C. Kromwijk. H. M. de Koningin en Z. K. II. do Prins keereu Woensdag 13 dozer uit. Mecklen burg op het Loo terug. Koniuklijik bezook au. n Noor d-B rabaat. Officieel kan worden A kort is; t lang!, kort; u lang, kort-; o lang, d kort; voor de ie zou men do toe voeging van do r kunnen houden, omdat bij haastig schrift en spoedig verwarring zou geven. Bi; woorden als bedelen zou men op de eerste een lange klem toon-teekon kunnen zetten, bijvoorl)eeld bédelen, wat iedere verwarring uitsluit. Is 't wonder dat oen kind andors leert beo- doelen, en de kluts kwijt raakt met al dezo es van verschillend© soorten? Ik zelf ondervind met deze Kollewijn- spelling nog herhaaldelijk, dat ik met al die enkele klinkers de goede uitspraak wel eens niet dadelijk vinden kan. Zoo heb ik ik durf er best voor uitkomen zitten tu ren eer ik iu een zin de woorden negeren (negeren) en suggereren (suggerceren) naar bohooren wist uit te spreken, nadat ik ze eerst een paar maal zachtjes voor mezelf had gezegd. Met het klemtoon-teeken op de vol komen e wnre alle verwarring to vennij- deu geweest. Over dit discours praten we nog eens na- dor. OUDE VROUW. medegedeeld, dat H. M. de Koningin bij Haar bezoek aan de provincie Noord-Brabant ook Heusden zal b zoeken. Bijzonderheden over dit bezoek kunnen nog niet worden medegedeeld. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, zal tijdens H. M. de Koningin bij Haar L> zoek aan de werken van den Nieuwen Maas mond, de alsdan onthullen gedenkzuil ge- plaats worden nabij de nieuwgebouwde Wil- holm.inasluis te Andel, alwaar de Maas, de eigenlijke aloude waterweg, wordt afgesloten. Tel. II. .D. H. do Prinses-Moeder van Wal deck en Pyrmont met Haar zoon, een stief broeder van H. M. de Koningin-Moeder, zul len omstreeks do helft dezer maand op het lustslot Soeetdijk eenigen tijd bij H. M. ko men doorbrengen. Omtrent do regeling der huldebetoo- ging aan Z. Exc. luitenant-generaal J. B. van Heutsz, gouverneur van At je li en onder- hoorigheden enz., kan nog worden medege deeld, dat Z.Exc. en mevrouw Van Heutsz aan het station der H. IJ. S. M. te Den Haag zullen ontvangen worden door de of- ficieele autoriteiten, benevens eene suboom- missie, onder presidium van den oud-gouver neur-generaal van Nod.-Indië, jhr. C. M. A. van der Wijck. Langs den weg dien de fa milie Van Heutsz, vergezeld door de sub commissie, naar Hotel des Indes zal nemen, zullen eenige corporatiën en vereemgingen, vóór het Hotel en vele schoolkinderen, den generaal begroeten. In Hotel des Indes wordt de familie Va:*. Heutsz door de geheele hoofdcommissie op gewacht en wordt haar met een toespraak, van den voorzitter, luit.-generaal K'-ol, r.e eerowijn aangeboden. Om 2 uur gaat gene raal Van Heutsz naar hét stadhuis, inge volge uitnoodiging van den gemeenteraad. Daarna legt hij eenige officieele bezoeken af en woont om 3 uur de matinee in do-n Dierentuin bij, waar eene sub-oommissie on der presidium van mr. J. G. Patijn, commis saris der Koningin in Zuid-Holland, de ont vangst regelt. Tot de feestelijkheden is, behalve de 4 zoons en familieleden van den ^eaoraa) diens adjudant Colijn en eohtgenoote, ook genoodigd de burgemeester van Coevorden, de geboorteplaats van generaal Van Heutsz. Van Rozendaal naar Nijmegen reis; de ge neraal in een salonrijtuig, door de directie der Staatsspoorwegmaatschappij 'e zijner be schikking gesteld. De gemeenteraad van Delft is met spoed tegen heden ochtend lialf twaalf bijeenge roepen, waaruit men opmaakt, dat generaal Van Heutsz de hulde van Delft's burgerij wenscht te aanvaarden In Nijmegen blijkt de generaal liever geen hulde te willen aanvaarden, Op een tele gram door den burgemeester van Nijlmegen aan kapitein Colijn gericht of tegen een een voudige verwelkoming van generaal Van Heutsz op het p.rro-n, door eer deputatie uit do ingezetenenen bedenking bestemd, werd het volgende antwoord ontvangen „Bedankt voor belangstelling, verzoeke beleefd voor alles te mogen bedanken." Generaal vam Heutsz. Naar men uit Rozendaal aan het Dag blad van Noordbr. meldt, is de beide Har monieën veïvocht, bij de aankomst van ge neraal Van Heutsz aldaar een aubade te brengen. Verschillende autoriteiten zullen den ge neraal aan het station ontvangen en een ge schenk aanbieden. Aan de Noordbr. wordt gemeld Generaal Van Heutsz arriveert morgen te 11.21 te Breda. Z.Ex. heeft daar op zijne doorreis naar Nijmegen een oponthoud van 5 minuten. De loco-burgemeester Scheltus zal don generaal toespreken, terwijl het ge heel e gemeentebestuur, .benevens alle offi cieren van de schutterij, van de academie, van het 6o regiment infanterie, van het 3e regiment veld-artillerie, beuevens de ver schillende muziekkorpsen van die wapens zullen aanwezig zijn. Nijtmeegsche jongedames, zestien in getal, onder leiding van mevrouw Engcrs, hebben liet plan gevormd, den generaal en mevrouw Van Heutsz, bij aankomst in heb Keizer Karei-hotel, te Nijimegeneen bloemenhulde te brengen. 75-jarig bestaan van het regiment grenadiers en jagers. Aan het Donderdagavond gehouden offi cieren-diner in do groote eetzaal van het Kurhaus, waren ook gezeten do luit.-gene raal graaf Dumonocau, vertegenwoordigende H. M. do Koningin bij dc feesten; jhr. De Ranitz, grootmeester, en luit. ter zee jhr. Hooft Graafland, adjudant en vertegenwoor diger van den Prins. De adjudant-generaal van H. M. heeft het woord gevoerd en aan den kolonel van het regiment verklaard, dat hij des voormid dags in de Maliebaan de houding van zijn regiment met bewondering had gadegesla gen en dat ook bij hem, spreker, de gedachte was opgekomen, dat de orde die er bestond nadat de troepen zoo kort onder de wape nen waren geweest, was toe te schrijven aan het flinke corps officieren van het regi ment, zoodat hij niet beter kon voldoen aan dc opdracht- van H. M. de Koningin dan zijn glas te ledigen op het wolzijn van het flinke corps officieren van het regiment gre nadiers en jagers. Z. K. H. de Prins had een zeer uitvoerig telegram gezonden, meldende dat Z. K. H. tot zijn leedwezen verhinderd was aan den feestmaaltijd doel te nemen. De toespraak, welke Z.Exc. de luitenant' generaal graaf Dumonceau gisteren op de militaire revue in het Malieveld tot het re gimentgrenadiers en jagers gericht heeft en welke door den grooten afstand welke tus- sóhen de plaats van den generaal en de tri bune bestond, grootendeels voor het gehoor verloren ging, luidde in hoofdzaak aldus: Hare Majesteit de Koningin heeft mij en een van Haar adjudanten belast met de zoo eervolle taak H. M. te vertegenwoordigen en te getuigen van Hare levendige belangstel- ling in de herdenking van het 75-jarig be staan van het regiment grenadiers en jagers. Hare Majesteit hecht te veel waande aan de bizondere banden, die steeds hebben be staan tussohen Haar Huis en het regiment draagt, aan het regiment te veel gevoelens van groote welwillendheid en waardeeriug toe, dan dal H. M. sulk een merkwaardig tijdstip in het leven van het regiment onop gemerkt voorbij wenscht te laten gaan. Uit naam van onze aan ons aller dier bare Koningin wensch ik u geluk bij de herdenking van een verleden, waarop gij met rechtmatige trots een terugblik moogt wer- pen. En ik spreek de verwachting uit, dat gij uwen eervollen naam als voorbeeld vra orde, tucht en onwrikbare voldoening aan uwe plichten tegenover Vorst en Vaderland zult weten te handhaven. Mocht gij ooit geroepen worden om uw roemrijk vaandel voor een vijand te ontrol len, laat dan de „turf in je ransel" weer galmen als ecu voorbode van zegepraal. Ik .besluit deze bewoordingen door uit naam van H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin te roepenLeve liet regiment gre nadiers en jagers! Leve dit edel corps! Over den dag van gisteren schrijft men uit 's Gravenhage Heden ochtend 10 uur had op d© mid denplaats van de Oranje-kazerne te 's Gra venhage -de aanbieding plaats van het ge schenk van de Haagsehe burgerij aan het regiment grenadiers en jagers, ter gelegen heid van zijn 75-jarig bestaan. De keuze van het geschenk was gevallen op een bron zen buste van wijlen Z. M. Koning Willem I, den stichter van het regiment, van wien een voor allen zichtbare beeltenis tot heden in de kazerne ontbrak. De plechtigheid geschiedde in tegenwoor digheid van een compagnie van elk dér bataljons grenadiers en jagers met het re- gimentsvaandel, de Kou. Milit. Kapel, het uitvoerend oomité en vele leden van het groote comité voor het huldeblijk. De voorzitter van het uitvoerend comité, baron W. F. Snouckaerfc van Schauburg hield tot den kolonel-koramandant van het feestvierende regiment, baron Van Voorst tot Voorst eene toespraak, waarin hij er op wees, dat het 75-jarig bestaan van het re giment tevens een heugelijk feit is voor de residentie, waarin het korps gedurende <lie geheele driekwart-eeuw in garnizoen is ge weest, in al welke jaren steeds de meest hartelijke sympathie en de beste harmonie heeft bestaan tusschen het regiment en de ingezetenen, welke laatsten vooral ook het muziekkorps van het regiment leerden waar- deereu. Spr. herinnerde voorts, dat H. M de Ko ningin-Moeder de commissie in staat stelde het plan voor het huldeblijk ten uitvoer te brengen, door toe te staan dat een buste, in bezit van H. M. ten Paleize te Soesfcdijk, en in 1833 door den beeldhouwer Roijer vervaardigd, tot model mocht dienen voor het geschenk. Spr. verzocht jhr. mr. Klerck, als klein zoon van den eersten kolonel van het regi ment grenadiers en jagers, het huldeblijk te ofhuillen. Na de .-nthulling richtte de kolonel-com mandant zich tot de troep en hield een korte rede, die eindigde met eenLeve de Ko ningin Hierna zich tot baron Snouckaert rich tende, bedankte de kolonel de commissie voor do eer het regiment bewezen. De Kon. Milit. Kapel «peelde daarop plechtig het „Wien Nêerland's Bloed". Jhr. mr. Klerck dankte voor de eer, hem en alle nabestaanden van den oud-kolonel Klerck bewezen, om het bonstbeeld te mogen ont hullen. Op uitnoodiging van den kolonel stelden de genoodigden zich op de voorplaats van de kazerne op, oni het uitrukken met volle muziek van liet, regiment uit de kazerne bij te wonen. De marsch door de stad werd be gunstigd door prachtig, wel wat warm weer. Groot was do belangstelling der burgerij. Overal heerschte groote opgewektheid. Op de met vlaggen en dundoek versierde binnenplaats van de Oranje-Kazerne werd gisterenmiddag twee uur een groot sport- feest gehouden, waarvan het glanspunt vormde het derde nummer. Excerdtie in de uniformen en met de bewa pening, zooals die bij de oprichting van de afdeeling grenadiers en jagers in 1820 in ge bruik waren, volgons het „Reglement op de Tnfauteriji van liet jaar 1813"; onder com mando van den len luitenant F. J. Backer, uitgevoerd door 40 onderoffideren. Een groot, deel .der wapenen en uitr - tingsstukken hiervoor benoodigd, waren dooi de welwillendheid van den heer mr. A. J. van Someren Brand, als beheerder van de historische verzameling van uniformen enz. der dienstdoende schutterij te Amsterdam, door het Rijksmuseum, inrichtingen van mi litair onderwijs en door particuliere verza melaars, o. a. den oud-majoor der infanterie Beyens, in bruikleen gegeven. Dezo troepenafdeeling bestond voor de een© helft uit grenadiers, gekleed in de toen malige uniformen met een groote beeren- muts op, voor de andere helft uit jagers raet de groote, breede schako, terwijl tevens me© marcheerden een trompetter in jageruniform en een tamboer in de uniform der grena diers. Met een stijven houterigen pas kwam dc troepenafdeeling binnenmarcheeren. Met algemeen gelach werden zij ontvangen, ter wijl de verschillende exercitiën zeer op den lachlust der aanwezigen werkten. De ver dere nummers van het programma werden vlot afgewerkt en werden door het publiek zeer toegejuicht. Het sportfecst werd bijgewoond door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, luit.-generaal Dumonceau. Het Vrijdagavond-concert in den tuin van het K. Z. B. G. was zeer druk bezocht, daar het behoorde tot het feestprogramma van het jubileerend regiment grenadiers en jagers, welks commandant het als feestcon- cert had aangeboden. Zeer vele officieren van hoogen en lageren rang met hunne dames woonden de muziek uitvoering bij. De ingang van den tuin en dc breede laan, voerende naar d© muziek tent, was versierd met aan lange masten wapperend dundoek, terwijl aan het front van het hek een gasilluminatie prijkte. De directeur -van de Kon. Milit. Kapel, luitenant-directeur Bouwman, vond aan zijn lessenaar een lauwerkrans met linten in de nationale kleuren, als hulde van het Tuin bestuur aan het muziekkorps van het feest vierend regiment. Toen ten ongeveer uur de kolonel-com mandant, baron Van Voorst tot Voorst het concert kwam bijwonen, na vooraf een kin derfeest in de kazerne met zij,n tegenwoor digheid te hebben vereerd, werd hij en zijne eohtgenoote ontvangen door het bestuur van het K. Z. B. G„ welks waarnemend voor zitter, do heer Van Meetereu Brouwer, den kolonel met een kort woord geluk wenscht© met het jubileum, waarna mevrouw Van Meeteren Brouwer aan de echtgenoot© van den kolonel een prachtigen bloemruiker aan bood. Het geheele bestuur geleidde den kolo nel en zijn echtgenoote naar de gereserveerd© plaatsen onder de verandah, nadat de ko lonel, getroffen door deze blijken van oplet tendheid van de zijlde van commissarissen, daarvoor zijn diepgevoelden dank had be- - tuigd. Het eerste nummer van het 2e gedeelte van het programma, bevatte de door den heer Bouwman gecomponeeiden feestmax-sdh „Koning Willem I", waai-van de uitvoering langdurig en luide werd toegejuicht. Na 't laatste muzieknummer werd de tuin in feestgloed gezet door eenige bengaalsche zonnen. Het bezoek van den commandant met officieren van het Duitsche eskader aan 's Gravenhage en aan den minister van ma rine, zal hoogstwaarschijnlijk op Vrijdag 15 dezer plaats hebben. Een Kou. besluit houdt eeue regeling der positie van burgerlijke ambtenaren ge durende den tijd, dat zij zich tot het vervul len van militie- of landweerplicht onder de wapenen of in werkelijken dienst bevinden. Burgerlijke ambtenaren, die ter vervulling van hunnen militie- of landweerplicht onder de wapenen of iai werkelijken dienst zijn, wonden in hunne burger'ijkc betrekking van rechtswege als met verlof afwezig beschouwd Behouden in de gevallen, hierna bedoeld, genieten burgerlijke ambtenaren gedurende hun verblijf onder de wapenen of in werke lijken dienst geenerlei belooning aan hunne betrekking verbonden. Burgerlijke ambtenaren, die ingevo.ge bet bepaalde biji de Grondwet, de Militiewet 1901, de Laudweerwet onder de wapenen of in werkelijken dienst zijn, blijven in het volle genot van de aan hunne betrekking verbonden beloonng. De bepalingen van dit besluit zijn niet van toepassing op de ambtenaren, wier be zoldiging bij de wet is geregeld. Bescherming van postdui ven. Op grond van het groote belang van de oefeningsvluchten van postduiven als voorbereiding van haar gebruik, in tijd van oorlog, heeft de minister van binnenlandsohe zaken, op uitoodiging van zijn ambtgenoot van oorlog besloten, maatregelen tot be scherming van postduiven te nemen door aan hare eigenaars een buitengewone mach tiging te verleenen tot het schieten of op andere wijze verdelgen van roofvogels, mits van die eigenaars is te verwachten, dat zij van die machtiging geen misbruik zullen maken. Te dien einde heeft de minister voor lichting van de commissarissen der Koningin in de provinciën gevraagd. Naar men meldt zijn de minder gun stige berichten over den gezondheidstoestand van staatsraad mr. Heijdenrijick verspreid, overdreven. Nog deze maand hervat hij zijne werk zaamheden in deu Raad, om .bij mogelijke afwezigheid van den vice-president, dezen te vervangen. Onze landgenoot, do bekende musicus Max. Mossel, vertoeft sedert eenige dagen te Öcheveningen voor zijn vertrek naar Amerika, waarheen hij 16 Juli s.s. Lucania via Liverpool vertrekt. Hiji zal daar een serie concerten geven en hoopt einde September naar Engeland terug te keeren voor e©n tournee met Richard Strauss. Het Chr. Letterk. Verbond zal zijne zomervergadering houden op Dinsdag 26 JuU 1904, in Casetta te -driebergen, daartoe welwillend afgestaan door den HoogWelGe- boren heer baron van Heemstra te Doorn. De agenda luidt als volgt: 1. Opening door den voorzitter. Ouderwerp2. Enkele opmerkingen over de uitbeelding van het Evangelie in de schil derkunst, iu te leiden door den heer ds. J. H. Geselschap Wz„ van Vaassen. Bondsbelaugen 3. Mededeelingen van het bestuur; 4. bespreking van het voorstel-Wou- ters. Onderwerp5. De kerstening eener hei- densche taal, in te leiden door den heer J. H. Mccrwaldt, van Ut re: .tofIs het langs reclncrlijken weg te bereiken, dat het zode-, 1 ooze in de lectuur wordt tegengegaan, in te leiden dooi\..(?). Vereeniging voor H. O. op geref. grondslag. Dc vereeniging voor Hooger Onderwijs op gereformeerden grondslag hield Donderdag in het gebouw de Harmonie te Groningen haar 24e algemeene jaarvergadering, ouder voorzitterschap van prof. dr. Rutgers. Woensdagavond was in de Zuiderkerk door ds. Breukelaar van Zaandam, een bidstond gehouden. Op den Universiteitsdag waren pl, m. 1000 personen tegenwoordig, waaronder de Kamer leden Heemskerk, Brummelkamp, Van Heem stra ©n van Alphen. In zijn openingswoord werd c!oor prof. Rut gers bLijdschap uitgesproken over het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp op het Hooger Onderwijs. Aan de orde was in de eerst© plaats het jaarverslag der vrij© Universiteit over 1903. Het aantal leden en begunstigers steeg eer dan dat het daalde. Do meest belangrijke verandering, die in den loop van het jaar werd aangebracht, is wel, dat het lidmaatschap eener gereformeer de kerk alleen verplicht werd gesteld voor do hoogleeraren in de theologie. Oorspron kelijk was voorgesteld, dat alle boogie er aren lid moesten zijn eener gereformeerde kerk, men beperkte dien eiscli tot de theologische professoren. Vervolgens mag niet onvermeld blijven, dat de noodzakelijkheid om te komen tot -jeu nauwer verband dan tot dusver bestaat tus schen d© theologische faculteit der Vrije Uni versiteit en de gereformeerde kerken iu Ne derland ook dit jaar aan de aandacht van directeuren niet is ontgaan. Directeuren hebben zich dan ook in het begin van 1903 tot den senaat der Univer siteit gewend om advies voor een concepts- contract tusschen de vereeniging en de ker ken, waarbij aan do laatste betere waarbor gen voor de handhaving der gereformeerde belijdenis zouden worden verleend. De senaat benoemde daarop zijnerzijds een commissie bestaand© uit de lieeren prof. Bavinck, prof. Rutgers en ds. v. Schelven, om een dergelijk concept der Synode van 1905 aan te bieden. Wat het beheer der eigendommen aangaat blijkt, dat de contributie met f 800 vermeer derd is. Het reservefonds is echter aanmer kelijk verminder!. Het cijfer f 13.000, het bedrag der reserve in 1880 is thans als gs> volg van gedurige tekorten niet meer dan f 80. De collecte is pl. m. met f 3000 geste gen. Dit cijfer zou echter belangrijk hooger zijn, bijaldien het besluit der synoden, daar mede in verband, door onderscheidene ker ken meer getrouwelijk werd nageleefd. Het bedrag van schenkingen voor het studiefonds was dit jaar ruim f800 minder dan in '902. Ten slotte wordt eraan herinnerd dat de schuld die rust' op het gebouw der vereeni ging thans bedraagt f 34.500'. De uitgaven en ontvangsten sluiten met een becjrag van f 51850.22^, waarbij is een na- deelig saldo van f 859.85. Het aantal studenten bedroeg aan het ein de van den cursus 148, n.l. 88 voor de facul teit der godsgeleerdheid, 3 voor de godge leerdheid eu rechtswetenschap, 2 voor de godgeleerdheid en letteren, voor die der rechtswetenschap en letteren en 16 voor de letteren. Na een opmerking dood prof. Fabius, dat bet doel der vereeniging niet is om op den duur het studiefonds te behouden, werd het jaarverslag goedgekeurd, nadat was verstaan dat het niet m de bedoeling lag van de com missie, bestaande uit de heeren Bavinck, Rutgers en ds. Van Schelven, om aan de Sy node een concept-contract tusschen de veree niging en de Gereformeerde Kerken aan te bieden. Benoemd werd tot bestuurslid de heer W. van Marl©, te Amsterdam en tot lid der commissie voor het geldelijk beheer de heer J. Balhuizen te Amsterdam. Prof. Rutgers hield hierna eene rede over de eventueele uitbreiding der Universiteit. s Middags trad als spreker op prof. Gee- sinlt, die de stelling inleidde: „De dogma tische grondslag der Vrije Uniersiteit te Am sterdam is geenszins eene belemmering voor haren arbeid in wetenschappelijk ©u didac tisch opzicht, maar veeleer een voordeel." Archivarissen Onder -voorzitterschap van den heer mr. S. Muller Fzn., rijksarchivaris te Utrecht is Dinsdag te Zwolle de algemeene vergade ring gehouden der Vereeniging van Archi varissen in Nederland. Aan het verslag over 1903, door den voor zitter uitgebracht, is het volgende ontleend: Drie koninklijke besluiten over het archief wezen zijn in het afgeloopen jaar tot stand gekomen le. dat van 30 Oct. 1903, dat de regeling der openbaarheid van de rijksarchie ven van 1856 vervangt, en dat spreker be langrijk noemde en waarvan hiji de betee- kenis schetste; 2e. dat van 16 Januari 1904, waarbij ook de openbaarheid geregeld wordt van de rijksarchieven tot 1830, voor zoover ze naar het algemeen rijksarchief te brengen zij.n3e. dat van 22 Januari 1904, tot nieuwe regeling der traktementen van ambtenaren bij de rijksarchieven. Daarna besprak mr. Muller hetgeen gedaan is tot voorbereiding van andere belangrijke maatregelen, met name die tot opleiding van archivarissen en het stellen van eischen voor hunne benoem baarheid. Hierbij werd gewezen op het adres van liet bestuur van het Historisch Genoot schap, tot invoering van een doctoraat in de geschiedenis. Ook werd in herinnering gebracht dat, waar gezegd mag worden dat de studie van de diplomatiek ten onzent bot dusverre niet beoefend wordt, thans te Gro ningen een privaat-docent in dat vak werk zaam is, terwijl een lector voor die studie te Utrecht is benoemd. De spreker ging achtereenvolgens nade in gebruik reming van het algemeen rijks archief, de voorbereiding van bet handboek voor palaeogra.phie en dat der chronologie, :n veel opziobben aan stoornis onderworpen, doch waaraan desniettegenstaande met kracht wondt doorgewerkt. Ten slotte her dacht de voorzitter in waardeerende woor den den overleden Rotterdaunschen archi varis Unger, aan wiens werkzaamheid hulde werd gebracht. Op verzoek van mr. S. Gra- tama, uit Rotterdam, staat de voorzitter zijn rede af voor het „Archievenblad." Het bestuur kreeg machtiging om de in bewerking zijnde lijst van voor vernietiging vatbare stukken op gemeente-secretarieën te doen drukken. Als plaats van bijeenkomst voor dé vol gende jaarvergadering wordt op Middelburg en Alkmaar -do aandacht gevestigd. Mr. J. C. Overvoorde, uit Leiden, gaf in oveiweging zoo mogelijk een plaats te kiezen, waar een meer algemeene vereenigi-ng van beoefenaars onzer studiën haar jaarvergadering houdt, en noemt voor 1904 verdei- Maastricht. Besloten werd de bepaling va.n de plaats aan het bestuur over te laten. De aftreden de bestuursleden zijn allen herkozen. N R C. De Nederlandsche Klompenmakersband heeft in navolging der Noord-Brabantsche klompenmakersvereenigingen aan den mi nister van financiën en de Tweede Kamer een adres gezonden met verzoek het verhoog de tarief op ingevoerde klompen toch vooral aan te nemen, „Oude P 1 u n j e". Naar men aan Het Volk mededeelt, is thans een tooneel- spcl in drie bedrijven in bewerking, getiteld „Oude Plunje", waarin de hoofdpersoon ze kere „Dominee van Oberma" is.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2