Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Engelscih-Deensah-Noderl. samenkomst te Kopenhagen (1020 Aug 1904). Naar wij vernemen heeft zich reeds een groep van Nederlandsdhe deelnemers (dames en hecren) gevormd. Tot aansluiting bestaat nog ge legenheid tot uiterlijk 14 Juli, Ts avonds (adres dr. J. M. Hoogvliet, Weimarstraat la, Den Haag). Het circus te Scheveningen wordt eerstdaags opgeleverd, zoodat de heer Schumann het bij zijn komst in de volgende week uit Weenen, kan aanvaarden en zijn voorstellingen aanvangen op Zaterdag 16 i Juli a.s. Een effectenbeurs te 'sGra- venhage. In een gisterenavond gehouden vergadering van de Vereeniging van Effec- 1 tenhandclarcn in de provincie kwam in be handeling het voorstel betreffende het op- richten van een Effectenbeurs te 'sGraven- I hage. Besloten werd de benoeming van eene commissie van 7 loden, om dat plan nader uit te werken en daaromtrent definitieve voorstellen aan een eerlang te houden vcr- I gadering te doen. „H et Hoogelan d". De bede laars-en landlooperskolonic ,,Het Hooge- land" te Beekbergen, zal worden uitgebreid, waarvoor de plannen thans gereed zijn. Bin nenkort zullen ecu aantal boerderijen en werkinrichtingen bijgebouwd worden en kan tevens de benoeming van een tweeden di recteur worden tegemoet gezien. De in ij uwer kersziekte. De ge- j zondheidsinspecteur'dr. Woltering heeft een rapport over de wormziekte bij de mijnwer kers in Limburg utgebracht, waarin hij, vol' gens „Het Volk", als volgt concludeert. Tot arbeiden ouder den grond zouden niet mogen worden toegelaten personen, van wie door een microscopisch onderzoek der uit werpselen, door van staatswege aangestelde I ambtenaren gebleken is, dat zij wormen her bergen. Deze maatregel is streng doorge- j voerd, naar zijn inzicht als afdoende te be- 1 schouwen. j Daarmede kunnen hygiënische voorzorgen van algemeen en aard verbonden worden, zooals plaatsing van latrines in de mijnen, in richting van doelmatige waschgelegenheden enz. Doch hoe wenschelijk en goed deze maat regelen ook zijn te achten, zij komen, wat het gevolg aangaat, oerst op de tweede lijn. Voorts zou in het mijn-district een aan billijke eischen voldoend hospitaal moeten worden ingericht, waar onder meer den ar- beiders de gelegenheid wordt geboden, om, zoo zij besmet zijn bevonden, zich, onder be hoorlijk toezicht, aan een afdrijvingskuur te onderwerpen. Doordat deze maatregelen uit hun aard niet onmiddellijk ten uitvoer kunnen wor den gelegd zoo zou bet reeds nu wensche lijk zijn het daarheen te leiden, dat geen Westfaalsche arbeider werd aangenomen zon- der liet bewijs, dat hij wormvrij is, en dat de overige vreemde arbeiders uit besmette streken allen werden uitgesloten, speciaal de i Belgische, zoolang tenminste aldaar van Ro- geeringswege nog geen afdoende mwitregelen zijn getroffen, Staking. Te Onstweddc hebben 200 dijkwerkers, werkzaam voor het water schap V ledder veen, den arbeid gestaakt. Zi, eischen meer loon. Automobielen. De heer J. L Lang, .uit Amsterdam, weid onlangs, toen hij met zijn automobiel langs den Aanstel bij het Kalfje reed, door den veldwachter be keurd, omdat hij, in "strijd met do politie verordening vian Nieuwer-Amstel, sneller ge reden had dan een paard in gewonen draf Het geval werd door den kantonrechter in het 2e kanton te Amsterdam behandeld. De heer Lang verdedigde zich met aan te voeren, dat hij in het bezit was van een, vergunning van Ged. Staten, afgegeven krachtens provinciaal reglement, waarbij hem slechts het rijden met een snelheid, grooter dan 20 K M. per uur, verboden was. De vraag, waarover de kantonrechter had te be slissen was dus, of naast de provinciale rege ling ook nog geldig kan zijn do gemeente lijke verordening, die den automobilist een zooveel kleinere snelheid toestaat. De beslissing van den kantonrechter lucd- de, dat bij het bestaande provinciale regle ment op het rijden met motorrijtuigen in Noord-Holland de verordening van de ge meente Nieuwer-Amstel geen toepassing kan vinden. De beide boden van het depar tement van Koloniën, die wegens schending van ambtsgeheim door het gerechtshof te 's Gravenhage tot 2 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, hebben aan II. M. de Koningin een verzoek om gratie ingediend. De fabrieksagent, wegens omkoping van do bride boden veroordeeld tot 1 maand, heeft cassatie aangeteekend. Valschheid in geschrifte. Voor de rechtbank te Groningen werd gis teren behandeld de zaak van Johannes v. H oud 65 jaar, ontslagen secretaris en ontvanger der gemeente Baflo, beschul digd van als agent van de Ned. Hy potheekbank te Veendam, belast met het in casseeren van renten en aflossingen, val- schel ijk een lijst te hebben opgemaakt, ten einde tegenover de Bank, van welke iemand te Baflo f 400 had gelpcod, het feit te ver bergen, dat reeds f 200 kapitaal afgelost, maar niA door bekl. afgedragen was. Daar de bekl wegens ernstige ongesteldheid niet was verschenen, werd hij niet verdedigd. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. Spoor wegdieistallen In den laatetcn tijd werden op het station te Roo- zendaal velschillende diefstallen ontdekt, van ter verzending aanwezige goederen. Zoo was nog onlangs een baal manufacturen ver dwenen, Ofschoon terstond door de maré chaussee oen uitgebreid onderzoek werd in gesteld, kon men de diovc-u niet achterhalen. Gisteren nacht is de politie er echter in ge slaagd een deel der gestoler goederen ten huize van een der beambten aan te slaan, en thans zijn een drietal personen in voor- loopige hechtenis genomen, nl. een machinist, een leerling-machinist en een arbeider. Oievaars gestolen. In de laat ste nachten heeft men in het Land van II us- den op verschillende plaatsen de jonge ooie vaars uit de nesten gehaald gisterennacht nog uit het nest op de Ned. herv. kerk te Babiloniënbrook. Bij een inwoner der ge- m een te Dusseu heeft men 3 van de 5 jonge ooievaars weggenomen. Het is te hopen dat de laffe bedrijvers van deze diefstadlen ge vonden worden. Naar men verneemt, moet het onder- zoek, door de justitie te Rotterdam ingesteld naar een vermoedelijk vergiftigingsgeval te Gouda, op niets zijn uitgeloopen. De inwen dige lichaamsdeelen van het lijk van den eenige dagen geleden overleden hofmeester Van D., moeten geen sporen van vergiftiging hebben vertoond. Een slimme Hollander en een domme Amerikaan. Een Rot- terdamsche houthandelaar had f 5000 to vorderen van een Amerikaan in Baltimore, doch wat hij ook deed zijn debiteur bleef onwillig. Toen kwam hij op een origineel denkbeeld, schrijft de Tel. Hij inviteerde den Amerikaan naar Holland te komen, ten einde het zaakje eens mondeling te bespre ken, en deze was waarlijk zoo dom hieraan gevolg te geven. Hij werd allerhoffelijkst ont vangen, zelfs aan een diner genoodigd in het Vietoriahotel en was vol lof over de Hollandsche gastvrijheid, doch aan het oor van betalen bleef hij doof. Daarop had onze houthandelaar intusschen ook gerekend, want terwijl zij prettig di neerden wachtte beneden een deurwaarder met. twee bedienden. Toen dus niets meer mocht baten stelde hij den Amerikaan aan den deurwaarder voor en dwong deze hem in een gereedstaand rijtuig te stappen, dat hem naar het Huis van bewaring bracht, waar h:; gegijzeld werd. Zooal? te begrijpen protesteerde de Ame rikaan bij den consul van zijn land tegen dit opgedrongen hotel, doch er staan slechts tweo wegen voor hem open of betalen of er blijven zoolang de zouthandelaar zijn logies betaalt. Gedurende eenige weken heeft in de Aerdenhout en omgeving nu en dan een man zich geheel ontkleed aan daar wandelende vrouwen vertoond. Km is hij in de omstreken van Velsen, raar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, op de kinderen van een bewaarschool, die met drie juffrouwen daar een wandeling maakten, afgekomen. Terwijl ee:i van de dames een jachtopziener trachtte te vinden, hielden de anderen de kinderen bij elkaar, en toen heeft de ongure gast uit. l;et struik gewas wat kleeden te voorschijn gehaald, waarna hij spoorloos is verdwenen. Een w o e s t e 1' i n g. Gisteren nacht sprong te Rotterdam op d.n Nieuwen Bin nenweg een beschonken manspersoon zonder eenige reden in een rijtuig, waarin zeven vrouwen gezeten waren. Een der vrouwen gaf hij een klap tegen het. hoofd, waardoor zij hevig bloedde; een andere vrouw scheurde hij de kleeren, terwijl ook de koetsier een pak slaag kreeg. Inmiddels waren c ?n drietal politie-agen- ten aangekomen, die hem wilden arrestee ren. Een van dezen kreeg een schop tegen het onderlijk en een slag tegen het hoofd. Een tweeden sloeg hij tegen de straat, ter wijl var den derden agent de pols werd om gedraaid. Daarop trokken de agenten hunne sabel', brachten den woesteling verschillende hoofd wonden toe en namen hem gevrngen. Het bleek fco zijn de 25-jarige W. O. V., een be kende van politie en justitie. Uit Druten schrijft men aan de N. Arnh. Ct. Een kind, dat slechts 14 dagen van de geneugten des levens mocht profiteeren, was in twee begrafenisfondsen verzekerd, in het eene door zijn vader, in het ander door zijn grootvader. Verbeeld je dergelijke groot vaderlijke belangstelling Daar is tegenwoordig toch maar niets meer. of er wordt een zaakje van gemaakt Schadelijk kookgereed- söhap. Donderdagmiddag bald de familie v. A., wonende in de Dyserinckstraat te Haar lem, aardappelen met postelein gegeten. Om drie uur des middags kwamen de man en eenige kinderen van hun werk, daar zij zich zeer onwel gevoelden. Een hunner werd zelfs per as thuisgebracht. De ijlings ontboden geneesheer consta teerde, dat vergiftiging de oorzaak was, waarschijnlijk veroorzaakt doordat het eten was gekookt in een koperen ketel. De vrouw, die door pijn in den mond niet mee at, bleef wel. De man en 7 kinderen liggen riek te bed O. H. Ct. Uit do dierenwereld. In een hooiweide, nabij het Voornsche kanaal, is door een maarier een groot© schildpad ge vangen. School- en Kerknieuws. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft op zijn verzoek ingetrokken de benoeming van den heer C. Heyman. leeraar aan de f. B. S. met. 5-jarigen cursus te Haarlem, tot lid van de commissie, belast met het afnemen der exa mens in de Engeische taal, en als zoodanig be noemd den heer R. R. de Jong. leeraar aan de R. K. B. S. te Utrecht. Voorts zijn benoemd tot plaatsvervangende leden de heeren II. de Boer, leeraar aan het gymnasium te Groningen, en R. van Milligen, leeraar aan een H. B. S. met 5- jarigen cursus te 's-Gravenhage. St.-Ct. Examens Pol} technische School. Examen C art. 64 (werktuigkundig-ingenieur). Geslaagd dp candidatcn C. D. C. Appeldoorn, J. C. J. Asselbc-rgs, F. Pegcmann, jhr. W. E. .F Berg, C. Blokhuis, J Blom, J. J. B. J. Bouvy Jr., A. L. J. Breebaart, M. D. Char- louis. A. P. A. van Deinse. W. F. v. Deinse, G M. Drooglever. A. Dros, T. Elshout. W. L. Ghijsen, W. H. F. de Haan, E. R. Hessling Jr.. G. 't Hooft, G. ten Hoopcn, P. von Pritzelwitz v. d. Horst, F. C. Huygen, W. Hupkes, x). de Jong Wz., A A. de Jager. A. B. Japikse, G. D. Jordens, A. G. de Koningh, A. W. A. Koster, Th. J. J. Kreunen, J P. van der Leeuw, H. E. Loffmann, D. J. C. Meijeringh, J. II Müller, A. C. Nanning, P. M. C. Nicolaï, G. J. Post van der Burg. W.' Th, van Schaïk, H. Steketee, H. Stoffel, C. E. van der Stok, E. J. F. Thicrens, P. G. Yiewant. Tukker. H. W J. Veldhuis, A. van Vollenhoven Azn.. E. Wijn malen. .1. .J C. Will ekens, E. B. Wolff, P. C. ran Zuyderhoudt. Examens B art. 60, le gedeelte, ('eslaagd de candidaten H. Addons, mej. E. Mac Gillavry, 1'. C. den Herder, N. II. H. J. K. sener, J. Lonsink, G. Loos, mej. A. G. van Manen, J. Mansehot, E. L. Masthoff, H. J. G. Haitsma Muiier, J. Niermeyer, A. J. van Peaki Jr., mej. B. Rank, J. van Rijn van Alkemade, J. Tiel- roov. X. G. de Voogt, M. Voorzanger, F. L. Weiss, J. J. Werst en mej. Th. J. 1'. Wolff. Examen B art. 60, 2e gedeelte. Geslaagd de candidatenJ. N. Biaauw, J. W. Blaauw, A. L. Dijkstra, P. Dondorff, M. J. C. GroeneveM, H. P. de Groot, H. G. Havik, J. A. Heymann, J. G. Jurling, F. F. G. Kaulbach, F. Liebert, J. C. Lokker, D. C. J. Minkman, W. A. Ocht- tnan, J. A. Quadekker, K. J. W. R. Remmers, A. Ruijs. R. Verschuur, mej. Th J. P. Wolff, W. L. Zaalberg. E. M. van der Zijl. Examen C art. 64, 1ste gedeelte. Geslaagd de candidaten: G. Beerenborg. A. J. v-n Braam beek, D. A. de Fremery, J. W. Heil, G. A. Heyninu, C. van der Hoeven, A. val. Houtum, A. A. M. Jansen, de Jong, G. J. de Jongh, P. H. Kalis, C. C. Kiivser. A. A. van den Kie- 8oom. H J. van Lessen, J. P. M. Lips, A. C. Loos, J. Mantel, G. G. Uithof. M. '2 S. Pape, W. F. Th. Pas de loap, H. M. Reufel, II. van der Schroeff, F. C. W. J. P. Soeters, L. J. W. Steenhuis, A. H J. Tjeenk Willink. J. P. Wil- ieumier, G. J. Wolbers. W. de Wolff, L. Worp. Examen C art. 65, le gei eel te. Geslaagd de candidaten A. C. de Jongh, C. A. de Jongh, W. F. F. Oppenoorth, R. W. van der Veen, W. L. A. van der Veen. In de week van 48 Juli slaafden voor het notarieel Staatsexamen Voor het eerste gedeelteJ. M. J. H. Ker- stens en J. Windemuller, te Leiden E. A. J. W. Gefken, te Watergraafsmeer R. Middel koop, te Capelle. Voor het tweede gedeelte: .J. Derks, te Ginniken P. van der Brugge, te Meppel E. J. H. Wijnkes, te Utrecht M. F. Beve- rinck, te Leiden J. Bos, te Iloorn, en P. De nijs, te Apeldoorn. De examens in krankzinnigenverpleging, afgenomen door eene commissie uit de Neder- landsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neu rologie, hebben den lsten dezer een aanvang genomen. Geslaagd zijn voor het eerste gedeelte de zusters: C. Beezem, O. M. Broere, L Coen- raads, C. H. Engels, L. M. G. Engert, J. Hoek stra. G. J. S. H. de Lang, W. Nep, E. M. Mie, M. Poons, F. G. Schols, J. Semeins, E. H. A. Swanen, H. G. ten Veen, A. C. C. Vincent, L E. van de Wetering, C. van Ier Worp, II. A. M. Zegwaard en M. Rooker, en de broeders D. Keuris, A. Rexwinkel en D. J. Topman. Afge wezen elf. Geslaagd zijn voor het 2e gedeelte 1zus ters A. G. Bakker, C. M. Froere, L. M. C. Engert en G. J. S. H. de Lang, benevens broe der P. Groenewegen. Afgewezen drie. Ges'aagd zijn voor net derde gedeelte de zus ters A. G. Bakker, C. M. Broere, I,. M. C. En gert, A. Gietema, G. J. S. H. de Lang, E. S. Lankester, L. G. Wiosink en H. van der Worp. Afgewezen geene. Allen van Meer-en-Berg. De examens worden voortgezet. Uit een verslag van <"en toestand der Christelijke scholen in ons land, verzonden door het. bestuur van den Schoolraad vcor de scho len met den Bijbel in Nederland, blijkt dat op 15 Januari 1904 in ons land bestonden 726 christelijke scholen met 112,116 leerlingen. Van deze 726 scholen zijn 252 aangesloten bij de Vereeniging van Chr Nationaal Schoolonder wijs, waarvan 136 worden gesubsidieerd tot oen bedrag van f 10.400. Door de Vereeniging voor Gerefermeerd Schoolonderwijs worden 27 scho len gesubsidieerd tot een bedrag van f 1325. Bij de Vereeniging van Christ lijk Volksonder wijs zijn 98 scholen aangesloten, waarvan er 29 gesubsidieerd worden tot een bedrag van f 2033.33. Bij den schoolraad zijn scholen aangesloten. Deze 726 scholen vertegenwoordigen eene waarde van f 7,260,000. Door de ouders der leerlingen wordt jaarlijks pl m. f 1,759,000 bij eengebracht. Volgens matige berekening 'bedragen de gel den van 23 Januari 1874 tot 23 Januari 1904, voor de christelijke scholen bijeengebracht, de som van zes en dertig inillioen drie honderd duizend gulden. De rijkssubsidie over 1903 be droeg f 586,350. Het aantal onderwijzers be draagt 2285 het aantal kweekelingen 1128 In de classicale vergadering van Wijk by Duurstede njn tot leden herkozends. 0. B Boomer, assessor, pred. te Driebergen sec. ':s. J. C. Schuller, pred. te Amerongen G. J. van de Waal, cuderl. te Rhenen sec. F. Lab >u- chère, oud-ouderl. te Doorn W. A. Sainlbriok ouder!, te Rhenen sec. W. A. van Beec-k Oa.- koen, oud-ouderl. te Cothen. Tot quaestor werd herkozen ds. D. C. Stap, pred. te Wijk bij Duurstede r ec. G. B. Boo- mei, pred. te Driebergen. Van de voorstellen voor de vnc>'> werd I en II verwanen; van III tot VI aangenomen; VII en VIII verworpen. Ds. Jac. Anspach J.Azn., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bergeijk (N.-BraW hoopt den 6. Augustus a. s. dtr, lag te herdan- ken dat hij -oor 50 jaren te E :k en Wiel de e van ge 1 i e bed i en i ng «,r. v aar d de Ds. A. A. van Meurs W.Azn., sedert 3 Nov. 1878 predikant bij de Ned. Herv. gemeen»© te Breda, heeft r.r. 36-iarige a-nbtsvervui.ir.g eervol emeritaat aangevraagd. Alger.eene Synode der Ned. Herv. Kerk. De Algemeene Synode der Neder 1. Herv. Kerk zal 20 Juli te 's-Gravenhage geopend wor den Zij bestaat uit de volgende leden Afgevaardigden van wege de kerkelijke in richtingen voor Hocger Ouderwijs: dr. F. E. Daubanton, hoogl. to Utrechtsec. dr. T; Can- negieter, I1002I. te Utrecht dr. E. I. Kruyff, hoo<jl. te Groningen sec. W Mallinckrodt, hoogl. te Groningen. Afgevaardigden van wege de Provinciale kerkbesturen en de commissie tot de zaktn der Waalsche kerken C. van Dis, pred. te Silvol- de sec. L. A. F. Creutzbcr.. pred. te i/ihteld E J. Gnffijn. ouderl. ie Ainhem sec. G. v. d. Flier, oud-ouderl. te Nijkerk A. Lceff, pred. te Dordrecht see. '1. van Druten. pred. te Rhijnsburg mr. J. M Reus, ouderl. te Dor drecht sec. M. 0. de Jong P.M.zn., oud-ouderl. te Sliedrecht W. Schuurman, pred. te Hau- jvert sec. dr. A. L. Th. v. d. Ven p:ed. te Hel der L. W. de Grient Dreux. pred. te Edam sec A. A. Crenier Rzn., pred. te B^oek 1 Water land C. R. v. Lelyveld. pred. te Goes sec. dr G. J Wcyland, pred. te Veere K. de Groot. pred. te" Houten sec. \V. de Lange. prei. te Rhenen E. B. Gunning, pred. te O sthem sec H. A. Leenmans jr.. n.ed. te Harlingeii J. Campen, ouderl. te on eek sec. li de Vries, ouderl. ie Oppenhuizen: M. J. Adriani Nzn.. pred. te Almelo sec. B. I». Breunese, pred. te Raai te W. Okken. nred. te Baerta sec. A. Meerdink, pred. te Groningen; W. Ellens, pred. le Usquert sec. dr. J. H. de Muinck Keiser. pred. te Moeden A. A. v. Meurs, pred. te Breda sec. Ph. R Edling. pred. te IFudcl R. A. van Heusdon, oud-ouderl.- te 's-tlerto- genbosch sec. H. W. Duijlers. ouderl. te Steenbergen D. Kilerts de liaan, pr< l te Bor ger; s<-e. H. H. Heerspink, prul. te KoldeC. van Gorcum, oud-ouderl. te Assen sec. mr. G L. W. Vos. oud-ouderl. t> Assen C. G. Chavannes, Waalsch pred. te Leiden sec. E. E. Picard. Waalsch pred. te D«.r Irecht dr. M. A Gooszcn, ouderl. Ier W aalsche gemeente te Leiden sec. W. Wijt, o-f'erl. der Waalsche gemecnle te Rotterdam. Vaste leien met advisc-erende stem J. Km.ttenlK.dt, em.-pred. van t.ioningen, secretaris, te 's-Gravenhagosec. L. W. Bak huizen van den Brink, pred. te Utrecht. Mr. S. J. Hogerzeil H.Nzn., 's-Gravemhage, quaestor-generaal sec. H. M. J. vuil Lennep, te 's-Gravenzande. Het Oude Loo. Men meldt uit Apeldoorn aan de Tel. Dezer aagen is een aanvang gemaakt met de restauratie van het oude Loo, in het Koninklijk Park aldaar. Ingevolge den wensch van den Prins wor den weder grachten om het oude ridderslot aangelegd en valbruggen gebouiwd. Ook wordt een onderzoek ingesteld naar onderaardsche gangen, die, volgens overle vering, tot aan het kasteel „Cannenburgh" te Vaassen (IJ ,uur af stands van het Paleis) zoucen loopen. D a r 11 e v e 1 d. Door overmatig stoken vau een fornuis ontstond1 gisterenmiddag brand in de schuur van den rietdekker S. Weldra stond het huis ook in brand en de aangrenzende woning van v. d. B. werd eveneens een prooi der vlammen. Men had veel moeite om andere, in de onmiddellijke nabijheid staande huizen te behouden. Bunschoten De beroepen predikant, ds. J. J. Miedema, te Charlois, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar hier be dankt. Hilversu 111. Die vergadering van leer aren der H. B. S. heeft zich tot B. en W. ge wend met een voorstel om te bevorderen, dat privaat onderwijs mag gegeven worden aan lrerlingen, mits met toestemming van B. en W. Zij motiveert dit voorstel door te wijzen op 't feit, dat door ziekte als anderszins leer lingen ten achter kunnen geraken, en dat dezen juist door een leeraar der H. B. S. moe ten worden bijgewerkt. B. en W. erkennen de juistheid dezer opmerking, maar wenschen de uitdrukkelijke verklaring aan hun voor stel om hierop in te gaan, toe te voegen, dat zij de bedoelde vergunning niet zullen ver- leenen, wanneer die voor of door eenige leer lingen zonder meer wordt gewenscht; maar uitsluitend, wanneer zoodanige wensch zijn grond vindt in bovenvermelde of dergelijke omstandigheden Op de voordracht voor leeraar aan de H. B. S. in de wiskunde staan de volgende hee ren No. 1 J. Lepoeter, leeraar in de wis kunde aan 't inst ituut. Bonscholte te 's Gra venhage 110. 2 H. Scholten, tijdelijk leer aar in de wiskunde aan de 3e H. B. S. met 3-jarigen cursus te Amsterdam. Hbld. N aarden. Dö. F. \V. Drijjver heeft be dankt voor het beroep bij de Ned Herv. kerk te Heilo. Soherpeazeel, Ds. O. Los, sedert 1864 predikant bij ae Geref. kerk qn van af Nov. 1897 alhier zijn ambt uitoefenende, heeft thans eervol emeritaat aangevraagd- Men schrijft uit Soest aan het N. v. cl. D. De Koningin-Moeder heeft goedgunstig bcsclrkt op een verzoek van de zangveree- nigingeri„Soli Deo Gloria" alhier en „Kerk zang", te Utrecht, om. onder leiding van den directeur, den heer W. van der Blij te-Utrecht, in de tweede helft van Juli eene openlucht- uitvoering te mogen geven in het ovierbosch', naast het afgesloten park van het domein Soestdijik. De afdeeling Veenendaal der Vereeni ging ter bevordering der bijenteelt in Ne derland heeft besloten, op de bijenmarkt Van Dinsdag 12 dezer, aan den Nieuwenweg bij den heer Van Kessel uit te loven twee premiën een voor den aanvoerder en een voor den kooper van het grootste aantal kor ven met bijen. De commissie tot viering van. den Ko ninginnedag, dioor den heer J. Simnige ge constitueerd op verzoek van den burgemees ter, heeft- zich gisteren ontbonden verklaard. Omtrent de oorzaak van dit besluit ver nemen. wij het volgende In een samenkomst met B. en W. had de heer Sinnige aangetoond, dat, om kinderfees ten. te organ iseeren, een krediet van f 1000 noodig zou zijn. B. en W. stelden evenwel a-a-n den gein een teraad voor f 500 te ver- leeneh, terwijl de lieer Plomp hieraan nog de beperkende bepaling wenschte toe te voe gen, dat de burgerij minstens een even groot- bedrag zou bijbrengen. Dit voorstel werd aangenomen, Wanneer dus de commissie bijiv. maar f 490 bijeen, kan zamelen, dan geeft do gemeente niets. In de raadsvergadering is niemand ge weest-, die het- door de commissie ncodig ge oordeelde krediet verdedigd heeft. De com missie heeft gemeend het thans verieoude met de daaraan verbonden beperkende be paling niet te kunnen aanvaarden, omdat zij liever geen werk verricht dat naderhand zou kunnen blijken te vergeefs te zijn ge weest. Waar bovendien haar streven zóó wei nig waardeering heeft gevonden en men zelfs getoond hoeft in haar beleid geen voldoende vertrouwen te stellen, heeft zij gemeend niet langer in de richting van het vastgestelde doel werkzaam te kunnen zijn. IX? gemaakte kosten zullen door de leden der commissie worden, gedragen. Indien vreemdelingenverkeer geen avond feesten organiseerde, dan zou .Amersfoort- op 31 Augustus weer achterstaan bij het kleinste boeronïdorpje in Dien the. Een der raadsleden sprak in de zitting een woord van waardeering ten opzichte van uo commissie. Jammer, dat hij niet wat ver der ging on voorstelde het door de commissie noodig geoordeelde krediet wèl te verleenen! De le luitenant der veld-artillerie N. J. Singels wordt op 1 Augustus a.s. over geplaatst van hier naar 's Gravenhage. De 2e luitenan F. J J. baron van Heemstra van het. le regiment huzaren is overgeplaatst van Deventer naar Amersfoort. In de plaats van den heer mr. A. Stheemann, die bedankt heeft, is benoemd tot lid van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst, de heer A. M. E. dee Tombe. Uitslag der overgangsexamens van. het gymnasium alhier. Bevorderd van. kl. I tot kl II. OnvoorwaardelijkW. Doorman. A. Grei- danus, J. P. Iloltschue, B. A. van Kleef, M. A. E. van der Moer, C. A. Prins en D. F. van Slooten. Twee afgewezen. Van kl. II tot kl. III. Onvoorwaardelijk: Tb II. G. Bremer, G. P. Giskes, J. E. Glim, A. Rinkel, W. B. Spijkerboer en G. J de Wilde. VoorwaardelijkJ. J. Fijfnvandraad, J. A. Roeseling, Th. J. Steen beek. Vijf afgewezen. Van kl. IH tot kl. IV. Onvoorwaardelijk B D-. Cordemans, L. J. Eveleetns, S. Govorta, B. ter Haar Romeny en H. J. Verhev. Voorwaardelijk: H. W. van Nieuwenfrui- zen, R„ D. Simons. Twee afgewezen. Van kl. IV tot- kl. V. Onvoorwaardelijk J. A. R. Frederikse, A. M. Gaasbeek, A. G. H. J. Kievits. Voorwaardelijk: E F. M. J. Michiel9 van Vcrduynen en D. IL Recter. Van kl. V tot kl VI. Onvoorwaardelijk R. A H. Bertels. P. de Graaff, B. Gijzel, H. v. d. Nieuwenhuizen, J. M. G. Numans, C. G. van Riel, C. P van Rossum, P. W. A. Smit, C Spijkerboer en P. J. van Voorst. Vader. Voorwaardelijk: P. J. van Buuren en H. L. Taets van Amerongen. Eén afgewezen. Aan. het einde van den cursus 1903 1904 der Hoogere Burgerschool zijn door de Coimmassie van Toezridht op het Middelbaar Ouderwijs -bevorderd de volgende leerlingen, geplaatst- in rangorde naar het bepaalde aan tal punten Uit kl. I naar kl. II: C. S. van Haeften, Marg. J. A. Hemmes, J. F. Wessefling, Wil helmina de Fourton Bruyns, L. A. Beth, W G. de Haas, Ben-ba van Slooten, Nelly Ca reis, L. Adam, Johanna. J. W, van Wisso lingih. Nelly Glerum, J. do "Wat, P. M. Ge- raerds Thesingh, D. J. M. Boode, C. vau den Donker. A. M. Frederikse, 1>. B. J. Kie v-its, S. L. de Winter, H. R. F. Ponse, J. F. Goverts, T. G. 'vwn A'lphen, II. van Boeijen, A. Lohman. C. W. Vcraluys, R. de Bel. II F. van Eok, A. Prins, J. H A Wieringa, F. W. Sap, J. F. Mannier, A. Snijder, G H. Scdrwemmer, P. van 't Veer, A. Cohen, Ber tha S. A. Evers en G. F M. van der Duvn, t-erwijil 14 va-n de 50 leerlingen dezer kl-~&»c niet- werden bevorderd Uit. kL II naar kl. IIIAlletta C. van Os, Ch. N. Dieters, K. W. F. M. Doorman. H. J. Vemmey, G. J. Wil Jeins, Albertine de Toer ton Blruyns, L. A. K, M. Doorman, H. G B. Rissink. G. Cool. V. W. van Gogh. J. J. St.a-verman, W. G. Lofhman, Christina Geyl, G. Boodt, M. IM v«.n Esveld, P. J. J. Mouoier, DL C. PrinsJ. Ph. Swavring, G. D. d' Aulnis de Bonroarill, II. H. J. Reics, A van der Goes, H. van Meerveld, P. H. F. van der Etorat, M. II. Genaerds Thesingh, F. C. T. Söhuver, E. C. Tjasscus Keiser, J. A.. F. Keetell, W A. VeenJh.uyzon, Marie A. V. Carpreiau, W. F. Rutgers, J. C. A. v. d, Bbigert, G. van Rlhrijn, A. Meyer, Sjoekje Oosterba-an- ©11 voorwaardelijk Melanie Bock, E. van. Gelder R. P. F. de Beaufort en H. J. van der Horst Bru.yn 11 van de 47 leer- lingeni dezer klasse weiden1 niet' bevorderd. Uit kl. III naar kl. IVJ. W. Bést, D. Pastman, J. W. Hartgcrink, G. J. J van Goor, G. de Vries, Maria Somman, K vam Aller, J. Th. Bteeriiïn'k, E. B. Willenistijn M. Willeonstijju, A, Rinsana, Maag. van Sloo ten, H.. G. Goosems, Amnet-te Stovermian., G. Bicker Caarten, H. van Eed on, G. H'uysing, H. G. F. Veenliuyzen, JaeObai van Veen, M. A- J. M.. JaKxihs, MiartJIia de Vries, J. den Tcx Bandt, P. van den, Nieuwenhuizen, E. P. Boode, Ellis. Oostotbaan, Anna Kunoman, G. C5i. Rood'huyzen de Vries, G. M. van der Plank, W. F. Burlage, J. B. Bloemendal H. Veenendaflil, A. J' Prins Visser, G. Grei- danus, Maria Stamperius, voorwaa-rdelijk A. Bischoff vam Heeamskerck en Hendrikai Kroon; bevorderd werden ook de toehoor der J. W. L. van Boetzelaer en voor de vol doende vakken de toefooorderessen öhr. Ma ria Vee en Antomia Rieber, terwijl 23 van de 62 Leerlingen dezer -klaase niet werdon be- voi-derd: Uit kl. IV naar kl. VP E Stavermao, Daniela C. Steimbuch, J. P. Treub, W. H. van Os, H. N. Prins, F. J. Hcyligers, D. B. Streefkerk, Geertje de Groot-, IIKinder- maaa, S. va.n Ranishorst. J. P. Holtrop, Jo hanna- Marg. van Goor, W. Verdonk. F. J. M. van den Bosch, N. A- A. va-n de Roe mer, J. M, van der Veen, J Ph. Korthals Altes. J. J. Pels Rijcken, Gerardine Buvs, J. Meulenbelt, J. H. v. Heemskerok Dü- ker, Jeannette Gevl, P. van Eerden, S Ver- sluys. Suze van Nuleck. A A. de Haas.H. H. van der Zoo de Jong. J. C. Bouscholte. Char lotte Heybrork, v\r. C. Cankrien, C. A. Rie- ber, C F A de Bruyn. Max Wolff en voor waardelijk L. Thole. H. J. van Daal, J. van Oven en Nelly Buagersniet Ijevorderd wer den 17 van de 54 "leerlingen dezer klasse. Van de 248 leerlingen <Ide do school aan het eind van den cursus telde, konden er 65 niet- worden bevorderd en nemen er 35 nog deel aan het eindexamen, dat dit jaar ge houden wondt- te Utrecht. De nieuwe cursus begint Dinsdag 6 Sep tember e. k. Naar wij vernemen zal de vereeniging „Handel en Nijverheid" a. s. Dinsdagavond vergaderen in 't Hotel de Zwaan. D? commissie van het. Nationaa-l Ke- £>olc!omcours vergaderde gisteren in Het- Valk je. De heer Meursing word als penningmees ter gedechargeerd. Va-n het bijeengebrachte waarborgfonds is ongeveer f 400 Ix-noodigd.. Dc temperatuur van het water in de bad- en zweminrichting op 9 Juli 1904. dos ochtends 7 uur, was 65 graden Fahrenheit. Door de politie is heden morgen al hier aangehouden een in het politieblad ge signaleerd persoon, welko nog eenigen tijdi gevangen isst-r af te goed had. Onder gelei do van den agent Wolfswinkel werd hij naar Utrecht overgebracht-, om deze aldaar te on dergaan Burgerlijke stand. Geboren: Johanna, d. van J. dc Vrije en C. L. M. de RooijCathavina Heudrika, d. van J. Meijer en A. Quick; Beijer, z. van R. Korsta-nje en M. den Har tog. "Overleden Hendrik van der Veen, 20 jaar, ongch.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3