KOLONIËN. BINNENLAND. De Chineczen berichten ook. dat in don nacht van den 13. een Russische torpedo boot in de nabijheid van Port Arthur een koop vaardijschip aanviel in de moeening, dat h«i eon J'apansch transportschip was. Vele Chi- neezeu, die si oh aan booixl bevonden, ter- dronken het blanke scheepsvolk echter en do overige Chineczen werden door de Rus sen gered. Tokio, 19 Juli. Het gevecht bij Motten- ling van verleden Zondag kenmerkte zich niet door ernstige verliezen, doch was een reeks van kleine hardnekkige gevechten. De Japanscho voorposten hielden vastberaden stand en wachtten de versterkingen afdaar na gingen zij vereenigd over tot den tegen aanval. Zoo handhaafde eene compagnie, dio bij ILialatang op voorposten lag. zich den ge hoeven dag tegen een grooto overmacht in hare stelling. De aanval op dezen voorpost begon to 8 uur door een bataljon Russische infanterie en een escadron Russische cava lerie, later tot een regiment verstrekt. De Japanners boden hardnekkigen tegen stand, al hun officieren werden god~ o >f gewond, de meeste manschappen waren even eens gewondtoch vochten zij door. T.vi 8'et- te kregen zij versterkingen en trokken de Russen terug. Dc Rusland poogden vruchte loos don Japauschcn linkervleugel te over meesteren. Do Japanners, die de heuvels van Motienling bezetten, weerstonden wann pig strijdend de pogingen der Russen om hen te verdrijfvoii. Toen dc Russen terugtrokken, werden zij door de geheelo Japanscho btie vervolgd. Zeven Russische bataljons maakten met 4 kanonnen halt op de heuvels -an Ta- wan en deden de vervolging ophouden. Generaal Kocroki bericht, dat de Russen ongeveer 2 divisies sterk waren. Hij maakt melding van de verovering van etnigo zege- teekenen, maar noemt zo niet. Jingbm, 19 Juli. (Chronicle). Generaal Okoe wacht te Kaiping op versterkingen. Deze landen nu onder bescherming van zeven Japanscho kruisers. Ook worden nieuwe Ja panscho troepen aan wal gezet ten noorden van Port Arthur. Belangrijke gebeurtenissen worden deze week verwacht. De waarde van den Russischen roebel is gedaald. Keulen, 19 Juli. De Köln. Ztg. bericht: Op do onmiddellijk geopperde bezwaren we gens do inbeslagneming van de Japansche post is voorloopig geantwoord, dat aan de Russische regeering over dit. voorval in het geheel niets bekend is. en dat rij de ont vangst van een bericht van den commandant der Smolensk moet afwachten, voordat zij in deze aangelegenheid ccnig besluit kan ne men. De duistere en tegenstrijdige aard va:; de berichteu uit het ooilogstooneel komt uit in een der medcdcclingon van Reutcr's cor respondent in het hoofdkwartier van generaal Koeroki. Hij schrijft: „De vreemde oorlogs correspondenten zijn geheel onbekend met de vorderingen, die do veldtocht maakt; het oenigo wat rij weten rijn de nietige gebeur tenissen in hr.one onmiddellijke buurt." Wan neer kennis van zaken ontbreekt, dan vloeit daaruit natuurlijk voort, dat de geruchten legio zijn. Ren bewijs daarvan levert het ver haal van de reusachtige verliezen der Japan ner voor Port Arthur, dat zelfs door de officieel© tegenspraak uit Tokio niet tot zwi' gen is gebracht. Eigenaardig is, dat men ric ook in de nadere mededeel ingen, die daar over rijn gedaan van Russische rijde, blijft beroepen op inlichtingen uit Japansche bron. Dat dit voor Rusland nu juist niet de meest betrouwbare bron is, schijnt men niet- te kunnen inzien. Een ander gerucht, dat is rondgegaan, houdt in, dat admiraal Togo dood is; maar daarvoor schijnt nog minder grond te rijn dan voor het vorige. Het schijnt, dat de gevechten aanhouden in de buurt van Tasjitisjao, waar do Japan ners nu dicht bij rijn. De gevechten bij dti Moticnlingpas worden aan Russische zijde voorgesteld als verkenningen in het groot. Als dit waar mocht rijn, dan staan die ver kenningen in bcteekenis gelijk met go /echten van tamelijk grooten omvang; dat blijkt uit de cijfers van de geleden verliezen. Het nieuws uit Port Arthur is verscheidene dar gen oud. Nioctsjwang, waarvan voor eenige dagen werd gezegd, dat de bezetting door do Japanners op handen was, schijnb nog in Russische handen te rijn. De Tempe spreekt, op gezag van inlichtin gen van het Russische gezantschap tegen, dat er tusschen do Fransche en Russischo regee ringen sprake geweest is van het vertoef van de Russische Oostzeevloot op hare uitreis naar Ooet-Arië in eene Fransche haven en dat van dit plan is afgozion naar aanleiding van de opmerking van Frankrijk, dat het verkeerd zou rijn er gevolg aan te geven. Zulk eene gedachtenwisseling heeft nooit plaats gehad. Kolonel Andéoud, de Zwitserscho militaire gemachtigde bij het Russische leger in Oost- Ariö, is na zijne terugkomst in Bern met allo beslistheid opgekomen tegen het verwijt, dat hij zich beV-odigond zou hebben uitgelaten ovt - het Russisch© leger. Nooit heeft hij de bedoeling gehad iets onaangenaams of belee- digends over het Russisch© leger te zeggen. Uit mededeclingen van vreemde officieren in het Russische hoofdkwartier, meent hij te moeten opmaken, dat een© uitdrukking, die hij zich zolf niet meer herinnert, maar die in geen geval c*. o beleedigende betockenis kan hebber gehad, verkeerd verstaan of onjuist overgebracht is. Er is hem echter geen gele genheid gegeven in het Russ;sch© hoofdkwar tier, om zich uit te laten over 't geen hij mocht rijn te kort gekomen. Londen, 20 Juli. De bladen gaan voort hunne verontwaardiging uit te druk ken over do behandeling van de talacoarij verlan gen, dat do rcgcoring onmiddellijk zal optre den. Zij verklaren, dat Groot-Brittannië ;.ls Japans bondgenoot verplicht is niet -.an Rus land toe te staan, dat het zijne middelen tot benadeeling van Japan vermeerdert, door in- Öreuk te maken op de onzijdghoid van de Dardanelles Sues, 19 Juli. De Malacca kwam heden morgein hier aan onder Russische marinevlag met eene Russisch© bemanning en gecom mandeerd door Russische marine-officieren. Zij vaart nu door het kanaal. Suez, 19 Juli De Duitsche stoomboot Sambia, die naar gemeld wordt door de I Russen is gepakt, wordt morgen hier ver- 1 wacht. Men bericht, dat er 300 *»un regee- rngsvoorraden. bestemd voor Hongkong, aan boord van de Malacca waren. Allerlei vVolgens een bericht uit Johannesburg heeft het bestuur der Verecnigde Kerk be sloten te Paardekvaal een gedeuktecben op te richten voor Paul Kruger en aldaar een groote godsdienstoefening te houden, aan zijne nagedachtenis gewijd. vDe Schctscbe Zaidpcol-expeditie aan boord van het stoomschip ..Nova Scotia is thans te Londen teruggekeerd. De expeditie, welke twee jaren uitbleef, heeft in de Poolstreken nieuwe landen ont dekt en onderzocht en ook een groote ver zameling vissohen en schelpdieren medege bracht als resultaat van hare zee-onderzoe kingen, tot op een diepte van 2600 vademen. vNabij Kings Bridge in Devonshire is aangedreven het lijk van den Amerikaan- schen diplomaat Kent Loomis. Aanvanke lijk heeft men dit lijk voor dat van zijn broer gehouden. Men vond in de kleederen Amerikaansche geldstukken en visitiekaar ten met den naam Kont Loomis. Gisteren stelde de Amerikaansche consul vast, dat het inderdaad het lijk van dcu secretaris van het staatsdepartement der Vereenigde Staten is, die aan boord van de stoomboot Kadser Wilhelm II kort voor de aankomst te Plymouth verdwenen was. vDr. Keiling te Dresden, deelt in een uitvoerig rapport de uitkomsten van zijne veeljarige studiën betretiende kanker mede, dat die ziekte, naar hem gebleken is, vaak wordt veroorzaakt door het eten van rauwe eieren, waann Je verderfelijke kiem zioh 1 an bevinden en hij raadt daarom iedereen nooit anders dan gekookte eieren te eten. vOmtrent een noodlottige overstroo ming te Bozel, in Savoye, waar een rivier in den nacht door een bergsterting buiten hare oevers trad en de plaats verwoestte, worden dc volgende bijzonderheden bericht. De straten en pleinen zijn verstopt door groote steenblokken en een modderstroom vloeit de huizen binnen, welke nog bleven staan. Militairen en brandweermannen zijn daar aan het zoeken naar de dooden, en sap- peurs der genie, uit Grenoble, werken aan het vrijmaken van de wegen en het terug leiden van de rivier in hare bedding. Bij het reddingswerk onderscheidde zich vooral de heer Noirat, commissaris van brug gen en wegen, die verscheidene menschen aan een wissen dood onti tikte. Een bakker werd nog levend gevonden onder het puin van zijn huis. Men vreest voor een nieurwe bergstorting van orgeveer 1800 kubieke meiers grond. vBij een hevig onweder in de Abruzzen zijn acht menschen door den bliksem gedood en elf gewond. OOST-IN Dl De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint; Van Daalen rapporteert, dat de houding van de West-Karo-Bataks en van Pak-Pak vriendschappelijk, die der Toba-Bataks beslist vijandig is. De zooeven verschenen Staatscourant van Woensdag 20 Juli 1904, bevai de vol gende Koninklijke besluiten: benoemd tot burgemeester van Peize H. P. Krull; tot idem van Pannerdeu W. H. C. van den Bergh; benoemd tot leeraar aan de Politeehnische school te Delft, C. L. van der Bilt, inge nieur bij den teebnischen dienst van de rijkstelegraaf in het district 's Graven b age. verlof verleend tot het aannemen van de ordeteekenen van ridder 3e klasse der orde van den Rooden Adelaar, :iem door Z. M. den l>uit- schen Keizer, Koning van Pruissen, geschon ken, en commandeur 2o klasse der orde vu i Philips den Grootmoedig», hem door Z. K. H. den Groothertog van Hessen geschonken, aan J. M. Voorhoeve, president-directeur der Noord- lirabantsch Duitsche Spoorwegmaatschappij wonende te Roterdam verlof verleend aan A. M. Gewin, stationschef bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Vlis singen, en P. S. de Hack, stationschef le klasse B bij de Maatachappjj tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Vlissingen, tot het aannemen der n- dcrscheidingsteekcnen, respectievelijk van „Ho norary Mem her of the Fourth Class of the Royal Victorian Order" en van „Honorary Member o the Fifth Class of the Royal Victorian Order", hun door Z. M. den Koning van Engeland ge schonken, en aan C. L. Schuller tot I'eursum, ingenieur van den Rijkswaterstaat, tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 4e klasse der Orde van de Kroon van Pruissen, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken. Hot Koninklijke Echtpaar i3 gisteren mor gen t 9 uur per rijtuig naar Soestdijk ver- tiokken. Hot Koninklijke Eohtpaar kwam op het Paleis te Soestdijk te één uur aan. De Koningin-Moeder met do Vorstin-Moe- der van Waldeck wachtten op liet bordes Haar kindoren op. De begroeting was aller hartelijkst. Een talrijk publiek juichte het Echtpaar geestdriftig toe. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik verlieten gisterenavond to kwart over zeven het paleis Soestdijk weer. In het rijtuig, dat a la daumonb was bespannen, zat ook dc Koningin-Moeder. In een tweede hof rijtuig volgde de Vorstin van Waldeck- Pyrmoöt. Aan liet station Baarn wachtte de burgemeester de vorstelijke poreonen op. Ben dichte menigte was samengestroomd en juich te liet Koninklijke Echtpaar geestdriftig t Met den sneltrein van half acht vertrokken de hooge gasten, nadat zij van de Koningin- Moeder en de Vorstin van Waldeck een har telijk afscheid hadden genomen. H. M. de Koningin heeft den minis ter van marine, vice-admiraal Ellis en Haar adjudant, luitenant ter zee 1ste klasse jhr Van Geen, in missie afgevaardigd, om e- den. vóór het vertrek van het Duitsche ts- kader uit de Nederlandsche watereu, te Vlissingen admiraal Von Koster een i!- scheidsbezoek te brengen. De missie nam deel aan den lunch aan boord v?.n het admiraalschip Ivaiser Wilhelm II", waar vice-admiraal Ellis aan den Duitschea admiraal de ingenomenheid van Hare Ma jesteit de Koningin vertolkte met het bezoek aan eenigo Harer havens. De missie begaf zich eerst aan boord van de „Hertog Hendrik en vandaar naar ret Duitsche vlaggenschip. Geen officieel communi- q u De Nieuwe Courant ontving een be sliste tegenspraak, dab aan het aan de pers toegezonden bericht betreffende het advies van het ministerie aan H. M. de Koningin, het karakter toegekend zou mogen worden van een officieus communiqué. Noch van re- geeringswege, noch door .een regeeringspersoon is ter bekendmaking aan de pers eenigo me- dedeelingen verstrekt. De N. C. zegt, dat daarmede vervalt dat gedeelte van hare critiek, (welke wij gisteren onder „Uit de Pers" hebben vermeld), het welk gebaseerd was op de veronderstelling, dat de bekendmaking rechtstreeks van het ministerie was uitgegaan. Eveneens vervalt daarmede onze desbetreffende opmerking. Intusschen vraagt de N. C., hoe, indien hier niet louter phautasie aan het werk geweest is wat geen oogenblik meg worden aan genomen de medegedeelde feiten dan an ders bekend kunnen geworden zijn dan, zij het „indirect", vanwege de zeer enkelen, die er uitsluitend kennis van droegen. De enorme onkieschheid zegt zij om, hangende het beraad van H. M. de Koningin, op welke wijze dan ook het geheim van de voordracht en de voornemens van het minis terie op te heffen, blijft dus bestaan. De minister van marine en andere vlag- ofifcieren, die gisteren aan boord van het Duitsche vlaggeschip to Vlissingen hebben geluncht, keerdeu met den trein van 5 uur, waarin ten hunne behoeve compartimenten waren gereserveerd, weder naar Den Haag terug. Aan boord werd o.a. het woord gevoerd door den minister qn den admiraal Von -_ös- ter. Toen de Spaansche oorlogskorvet „Nau tilus", op weg naar Antwerpen, passeerde, loste dit schip de gebruikelijke saluutschoten, beantwoord door het Duitsch admiraalschip. Het Duitsche eskader te Vlissingen zal he denmiddag ongeveer drie uur vandaar ver trekken. Generaal wan Heutszte Amsterdam. Generaal Van Heutsz is gisteren met zijn adjudant kapt. Colijn en luitenanLkolo- uel v. d. Wedden ruim 11 uur te Amster dam aangekomen. Bij de aankomst waren slechts enkelen aanwezig, waarschijnlijk om dat de generaal niet gaarne het voorwerp van ovaties wil zijn, bad men het uur vau aankomst, geheim gehouden. De generaal was in politiek (gekleeden jas en hoogen hoed). In de equipage van jhr. mr. O. J. den Tex reed de generaal, vergezeld door eenige leden van het comité van ontvangst, naar het Amstel-Hotel, waar het dejeuner werd gebruikt, waaraan o. jm. ook de burgemees ter va*i Amsterdam aanzat. Om kwart voor drieën had de officieel© ontvangst op het stadhuis plaats. Den generaal werd hier in een buitengewone raadszitting door den bur gemeester in ambtsgewaad dank betuigd, mede namens een groot deel der burgerij voor zijn aanwezigheid om hem welkom te heeten en welverdiende hulde te kunnen brengen. In de eerste koopstad van het Rijk werd met verklaarbare belangstelling ge volgd wat in het verre Oosten door u werd gewrocht, zeide Spr. De vastberadenheid van u en die u bijstonden betoond, deed twijfel in vertrouwen verkeeren, dat onze krijgs macht in Atjeh voor haar moeilijke taak was opgewassen, uw© doortastendheid en voortvarendheid bij tiet vervolgen der voor naamste hoofden van. verzet en uw beleid bij de krijgsoperatiën wekten rechtmatige bewondering. Voorts bracht Spr. J hulde aan de staats manswijsheid om door goede rechtspraak, door steun van landbouw met een tevreden bevolking aan ons koloniaal gebied toe te voegen Hulde daarvoor aan u en hen, die u daarbij hielpenaan het geheel© dappere Indische leger. Moogt gij nog' veel tot stand brengen tot het heil der koloniën, van het moeder land, tot voldoening van u zelve. Op de toespraak van den burgemeester, antwooidde de generaal dat hij deze met een diep gevoel van dank liad aangehoord, ook en vooral omdat terecht, niet alleen aan hem maar ook aan het Indische leger, aan de marine en aan de an^btenaren lof was ge bracht. Zonder den krachtigen steun van die allen, zoo verklaarde de generaal, zou hij niets heb ben kunnen tot stand brengen. Hij wees er vervolgens op, dat 't thans de taak van de vertegenwoordigers van handel, scheepvaart, nijverheid en landbouw was om het onderworpen land tot bloei en welvaart te brengen. En in dit opzicht, zoo besloot hij, hoeft Amsterdam, als dé eersto koopstad des Rijks, ecu gewichtige rol te vervullen. Daarom uit ik hier de beide wenschen voor den voorspoed van uwe stad, vau welke, ook in vorige eeuwen, eenmaal het gezag in ons schoone In suline is uitgegaan! Deze toespraak werd hartelijk toogejui:bt, waarna de eerewijn werd rondgeschoulren. Vervolgens werd in een lange stoet, verschillend© raadsleden maakten don tocht mede naar „Artis" gereden. Do groote zaal van Art i3, die met bloemen en planten fraai was versierd, leverde temeer een fraaien aanblik, door de kleurige weme ling van mooie toiletten en gala-uniformen. Toen de generaal binnen trad. stonden allen als een man op en speelde dc stafmu- ziek van het. 7e regiment infanterie het Wien Neerlands Bloed. De generaal werd verwelkomd door den heer G. A. baron vau Tindal, voorzitter van het Comité van ontvangst, met een hartelijke to.-spraak, die door het publiek met een drie werf hoera werd begroet. Generaal Van Heutsz dankte namens al len die hem bijstonden in zijn werk voor dr welgemeende woorden. Hun ijver, ener gie en moed heeft de verwezenlijking van het than9 bereikte mogelijk gemaakt. i "u kan het zwaard in Noord-Sumatra weder in de scheede geschoven worden en thans i.o- men handel en scheepvaart aan heo woord. Daarom dient geroleveerd het. krachtig ini tiatief van de Nederl. Handelmaatschappij, dat leidde tot do totstandkoming van een geregelden stoomvaartdienst tusschen Am sterdam cn Atieh. En ten opzichte van de China.Japan-lijn geldt hetzelfde. Spreker hoopte dat Amsterdam, hetwelk in dit vredeswerk zulk een groot aandeel heeft gehad, deze taak zal voortzetten, en hijeindng^- dc met een „Leve Amsterdam". Daarop trok onder de opwekkende tonen der muziek een 27-tal vereenigitigen met haar vaandels voorbij de estrade. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Om half zeven gisteren avond nm het groote feestbanket een aanvang, dat ter eere va.n den generaal in de groote zaal van het Concertgebouw was aangericht, en waaraan 175 civiele en militaire autoriteiten aanzaten. Voor do zitplaats van den generaal prijkte op tafel een groot bloemstuk, voorstellende het wapen van Batavia, zijinde een rood zwaard in lauwerkrans op een fond van wit. Om half zeven trad generaal Van Houtsz de zaal binnen, en werd ontvangen met het Wilhelmus, gespeeld door de kapel van Zaag- mans, die plaats genomen had achter het riih met planten getooid podium. Alle aanwezigen rezen van hunne zetels op. Rechts van den hoogen gast namen p'aats mr. Van Leeuwen, burgemeester van Amster dam generaal Krayenhoff van de Leur, com mandant in de stelling Amsterdam, en de heer S. P van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam. Links de hoeren G. A. baron Tindal, vice-admiraal Derx, en Abr. Muller, presi dent der Nederlandsche Handelmaatschappij. De tafel werd geopend door baron Tindal, die de gezondheid van H. M. de Koningin instelde. Vervolgens werd getoast door den burge meester mr. W. F. vau Leeuwen, die zeide te spreken namens een aantal vertegenwoor digers van scheepvaart, handel en nijverheid en er den nadruk oplegde, dat het den Ne derlanders lang niet onverschillig is, wie als vertegenwoordiger van ons land in Indië op treedt. Spr vestigde de aandacht op de baai van Sabang en gaf vervolgens zijne vreugde er over te kennen ,dat de groote en orgineele figuur van Van Heutsz geen vertrekkende is, want hij zal nog veel kunnen doen* voor het moederland en de koloniën. Na deze rede hieven alle aauzittenden driemaal een „lang zal hij leven"' aan. Vervolgens sprak de heer S. P. van Eeghen, die getuigde dat de haudel en de nijverheid der hoofdstad bijzondere'verplich tingen aan den generaal hebben. Generaal Krayenhoff bracht daarna een toost uit op het dappere Indische leger. Jhr. mr. C. J. den Tex bracht dan een toost uit op de Nederlandsche marine, wat der muziek aanleiding gaf tot het spelen van Piet Hein. Vice-admiraal Derx zeide den generaal dank voor de voorname rol, die hij de marine in Indië heeft willen toebedeelen. Baron Tiudal dronk de gezondheid van mevr. Van Heutsz, die evenals alle sol datenvrouwen zooveel angst en onrust doorstaat door het gevaarvol leven van haar echtgenoot. Kol. Van de Wall deed een krachtige op wekking hooren om deel te nemen aan het nationale huldeblijk aan Van Heutsz. Toen nam weer de generaal zelf het woord. Hij vertolkte den dank van Insulinde voor hetgeen de hoofdstad deed op het gebied der vredeswerken. Speciaal noemde Spr. hierbij de Nederlandsche Handelsmaatschappij en de Stoomvaartmaatschappij Nederlanden hij dankte eerbiedig H. M. de Koningin voor Hare medewerking i>ij het totstand komen der haven te Sabang en het instellen van de geregelde stoomvaartverbincing met het moederland. Veel is er in physieken, moreelen en intellectueelen zin van het Ne- derlandsch-Iudische leger gevergd, maar Spr. vertrouwde, dat in tijden van gevaar Neer lands zonen even trouw op post zullen staan om het lieve vaderland te verdedigen, als onze voorouders bij Waterloo, in verband met den toost van baron Tindal, getuigde Spr. ten slotte, dat zijne echtgenoote inderdaad een moeder is geweest voor vele weduwen en kinderen der gevallen strijders, en hij ein digde zijn rede met een heilwensah aan de ziel van ons leven, aan onze moeder en echt- genooten, aan de Nederlandsche vrouw. Donderend applaus weerklonk op deze rede. Om 9 uur was het banket geëindigd. De huldiging werd besloten met een schit terend vuurwerk op den Amstel, dat zulk eene ontzaggelijke massa nieuwsgierigen op de been had gebracht, dat er niet alleen te land, voor het tram- wagens- en personen verkeer, maar ook te water, waar ontelbare vaartuigen vastgemeerd lagen, haast geen doorkomen aan was Op de schuit en huizen der roeivereenigingen waren illuminaties van lampions aangebracht, terwijl op verschil lende stoombooten muziekkorpsen aanwezig waren. Het slotstuk was een hulde van Amster dam aan generaal Van Heutsz. De generaal logeerde heden nacht in het Amstel-Hotel en keerde heden ochtend vroeg naar 's Gravenhago terug De minister van financiën maakt Le kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit Roe lof-Areudsveen a ontvangen f 2,30, ter voldoening van te weinig betaalde registra- l e- en overschrijvingsrechten. Behalve de leden van de beide Kamers der Sta ten-Genera al hebben ook de voorzitter en de leden van de Algemecne Rekenkamer eene uitnoodiging ontvangen om 18 Aug. a.s. met eene dame de opening van den Nieuwen Maasmond en de onthulling vaji den gedenk steen op den afsluitdijk te Andel door Hare Majesteit de Koningin bij te wonen. De minister van Staat, mr. J. G. Gleichman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedenkt gisteren zijn 70sten geboortedag. Ondanks 't blijkbaar de wenscb was van den Staatsman, deze feestdag kalm te doen voorbijgaan, ooitving hij van vele zij1- den hartelijk© blijken van belangstelling. In een buitengewone vergadering van de Kon. zangvereeniging Cecilia gaf de voor zitter mr. Snouck Hurgronje een overzicht van al hetgeen de vereeniging in de laatste jaren tot stand bracht. Daarbij wees hij er op, dat ondanks de on dervonden teleurstellingen op do laatste wedstrijden, de leden den moed niet opgaven en vertrouwen bleven stellen in hun direc teur, den heer Henri Yöllmar. Deze dankte voor dit bewijs van sympathie. Ten aanzien van de a. s. viering van het 75-jaxig bestaan der vereeniging werden eenige voorbereidende maatregelen getrof fen. De directeur-generaal der posterijen en telegrapliie brengt ter kennis van belangheb bendendat aan de oorlogsschepen Hertog Hendrik en de Ruyter de navolgende brie venmalen zullen worden verzonden a. naar Chrisliania, van 20 tot en met 31 Juli e. k., eiken dag met den trein van 6.36 a., van Amsterdam naar Apeldoorn b. naar Invergordon a/d. Cromarty Firth (Oost-Schotland), van 1 tot en met 14 Aug. e. k., eiken dag met den trein van 7.9 a.. van Amsterdam naar "Vlissingen. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemde oorlogs schepen te verzenden brievenmaleu wenschen opgenomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het geheele adres, loopende vau den eenen hoek naar den ander. Brieven en andere stukken voor meerge noemde oorlogssahepen, welke niet van dezo aanwijzing voorzien zijn, zullen langs den gewonen weg naar hunne bestemming wor den verzonden. De voormalige geschutgie- t e r ij te 's Gravenhage wordt ingericht tot scherm- en gymnastiekzaal voor de Normaal schietschool. Heden nam M. Lengkeek, te Zegwaart, dit werk aan voor f 2882. Protest tegen de huldiging van generaal Van Heutsz. Op den zelfden dag dat de hoofdstad op grootsche wijze den held van Atjeh huldigde en Am sterdam's bevolking feestvierde, hadden de leden van de S. D. A. P. en de vrij© socialis ten meetings belegd om te protesteeren te- g 'i de huldo die men aan Van Heutsz be wees als pacificator van Atjeh. Op een van die meetings trad mr. Mendels op, die er op wees met welke strafheid men in onze kolo niën te werk is gegaan en nog gaat; immers, volgens de laatst ontvangen berichten .n gevechten werden gedood 1023 man, 402 vrou wen en 266 kinderen, ongerekend nog de ge wonden en de gevangenen. Men zegt in deze dagen zoo graag, dat het juist de tactiek van generaal Van Heutsz is, om dat moorddadig bedrijf binnen de kleinst mogelijke grenzen te beperken, maar ieder nadenkend mensch wist, dat de tactiek van moorden en gevan gennemen onafscheidelijk verbonden is met de koloniale veroveringsnolitiek. Op dit the ma borduurde de spreker nog een beetje voort. werkstaking te Emmer- Compascum is geëindigd. De stakers hebben hunne eisclien teruggenomen Gedeserteerde Duitsche ma trozen. Gisteren kwamen te Middelburg tvee patrouilles van het Duitsche eskader om een aantal van permissie achtergebleven schepelingen op te sporen. Een drietal hun ner hadden zij vrij spoedig gevat en stel den zij aan het politie-bureau in bewaring, om hen later naar hun 9chip terug te bren gen. Drie der matrozen, die niet op tijd aan boord van hun schip zijn teruggekomen, zijn naar alle waarschijnlijkheid gedeserteerd en naar Fraukrijk uitgeweken. M. Ct. Brand te Barendrecht. Te Barendrecht is Zondagmiddag 5 uur brand uitgebroken in de lijnkoekenfabriek van den heer J P. Huyser, welke spoedig een drei gend aanzien kreeg. De spoedig aanwezige brandweer kon met vijf spuiten alleen de omstaande gebouwen behoeden do geheele fabriek met zes bijbe- lioorende arbeiderswoningen waren tegen 8 uur geheel uitgebrand. Door den ijver der brandweer bleef een tegenover de fabriek liggend pakhuis, waarin omstreeks 5000 HL. lijaizaad bewaard werd, geheel gespaard. Als oorzaak vermoedt me-n broeien van het zaad. Alleswas tegen brandschade ver zekerd. Zestig arbeiders zijn dooi' deze ramp thans zonder verk. Heidebrand. Nabij liet station van den stoomtram der S S. te Scheveningen is gisteren middag een heidebrand uitgebro ken. De politie tracht den brand te stuiten. De brandweer is uitgerukt. School- en Kerknieuws. Tot conrector van het Gymnasium te Zut- phen benoemde de Gemeenteraad met alge meen© stemmen dr. J. Hooykaas, leeraar in de oude talen aan die inrichting. Examen hoofdakte. Amsterdam, 18 en 19 Juli. Geëxami neerd 14 candidaten geslaagd de dames: Altman en A. C. Lieftinck, beiden Amsterdam A. M. Ebbeler, Rotterdam, en A. E. Maatman, Amsterdam. 'e-Gravenhage, 19 Juli. Geëxami neerd 14 toegelaten 7 afgewezen 7 candidaten. Toegelaten zijn de dames: F. C. A. Bak, Rotterdam G. M. St. Bisschop. G. C. ML Braam, H. Brand en C. H. v. Glansbeek, allen te s-GravenhageM. F. C. Herdes, Amster dam, en C'. Kikkert, Scheveningen. Groningen, 18 en 19 JuLi. Geëxami neerd 15 mannelijke candidaten. Geslaagd 7, nl. de heeren W. v. d. Heide, Sexbierum F. Bulthuis, Ulrum E. Bellinga, Erica; H. Heb bes, Tinaarlo W. Aikema, Groningen L. Ep- pinga, Ureterp, en W. Ter- stra. Balk. Z w o 1 1 e 18 en 19 Juli. Geëxamineerd 13 manHciijke candidatengeslaagd de heeren H. D Altena. te Lonneker Berghuis, te Baarn H. J. Steggink. te Tubbergen O. Bou- ma en J. M. Collet, beiden te Apeldoorn.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2