BINNENLAND. Sjaotientsc. I>e Ruften trokken over ue rivier terug. 17 Japanners A-er Jen gewond. Parijs, 22 Juli. Eon telegram uit Peters burg aan de Liberté spreekt tegen, dat ge neraal Koeroki den linkervleugel der Russen zou hebben geforceerd. MorJcdcn, 21 Juli. (Telegraph). Do flank beweging van dc Japansche generaals wordt voortgezet, ofschoon men bericht, dat gene raal Okoe zijne troepen, die voor Tasjitsjao liggen, terugtrekt. f*nultii, 22 Juli. Do correspondent van dc Chronicle bi^ het hoofdkwartier van Koe roki bericht uit Motienling van 21 dezer: In het gevecht bij Sjantau van den 19en hebben de Russen verscheidene kanonnen verloren, die door de Japanners genomen werden. .V toetsjxrang. 21 Juli (Mail). Gisteren heeft Okoe zijne frontijeweging», hervat. In don namiddag bezette hij Sjinsuling, nadat eene onbeduidende Russische strijdmacht was teruggegaan voor het vuur van twee ka nonnen, dio op de heuvels waren gebracht Do opmarsch van Okoe is weer vertraagd door den regen, die bij stroomen is neer gevallen gedurende de laatste dertig uren. De Japanners leggen een militairen weg n et een ijzeren brug aan op den weg van Sankwailin naar Kaitsjou. De Russischo stolling te Tasjitsjao is on getwijfeld verbazend sterk. Er zijn op de ge wichtigste punten nieuwe batterijen gezet. Do kanonnen zijn opgesteld op steunpunten, die in do rotsen zijn uitgehold. Generaal Kondratowitsch is van zijn wond hersteld en voert weer bevel over de troe pen Sjanghai*2 Juli. (Post.) De Russen rich ten een toestel voor draadlooze telegrafie '<p op een top van een heuvel, vijf mijlen zuid oostelijk van Tsjifoe. Volgens den correspondent van de Echo de Paris te Petersburg, is de generale staf bezig, in overleg met den Keizer eu met de voornaamste waardigheidsbekleders in bet rijk, een wijziging te brengen in het opperbevel in Mantsjoerije. Koeropatkin geniet nog bet vertrouwen van den Czaar, evenals van het leger Maar de bewegelijkheid der Japansche troe. pen, de tactiek van den aanvoerders, de ver deeling hunner macht in drie legers, hebben hot Russische legerbestuur overtuigd van de noodzakelijkheid twee Russische legers te vormen op het oorlogsterrein, onder bevel hebbers die geheel onafhankelijk moeten blijven van elkaar. Koeropatkin zou natuurlijk aan het hoofd van het eerste leger blijven. Het tweede zou onder bevel komen te staan van generaal Soechotin, oud-chef der hoogere krijgsschool, tegenwoordig commandant van Oost-Sibenë, volgens anderen zou generaal Soechoonlinof, commandant van Kiew, voor ditn post aan- gcwezcu zijn. Einde Augustus zou de nieuw benoemde op het oorlogsterrein moeten wezen D® beide bevelhebbers zouden rechtstreeks onder admiraal Aloxoiew staan, wiens positie volstrekt niet wanacl staat en wien9 partij ten hove nog even machtig is als vroeger De Russische Oostzee-vloot zal in drie snialdeelp.il vertrekkenhet eerste onder be vel van schout-bij-nacht Felkersam, het tweodo onder Enquist, en het derde onder Rodsjestweuski. De oorlogsschepen worden nu geheel op voet van oorlog gehouden. Het pantserschip Orel gaat eohter niet mede; het kan niet voor Januari hersteld zijn. En wat de overige schepen betreft, volgens de verzekering van den correspondent van do Matin zal het nog vijf of zes weken duren, voordat zij kunnen vertrekken. Londen22 Juli. In bet lagerhuis ver klaarde Acland Hood bij de opening van de zitting, dat de regeering geen nadere mede- deelingen had ontvangen betreffende de Ma lacca. Hij kan dus het bericht in de morgen- bladen niet bevestigen. Reuters bureau verneemt uit Petersburg, dat tot dusver de Britsche gezant geen me- dedeeling van do Russische regeering had ontvangen in antwoord op de Britsche nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de inbe slagneming van de Malacca. Gisteren avond waren er berichten in om loop, dat de vrijlating werkelijk bevolen was, maar als dat werkelijk het geval was ge weest, dan zou dat, naar men meent, ter stond aan den Britechen gezant zijn mede gedeeld. In antwoord op aan liet departement van buitenlandsche zaken gevraagde inlichtingen, werd heden morgen medegedeeld, dat de zaak op weg was om bevredigend geregeld te worden. Petersburg22 Juli. In de nota van Enge land wordt verder gezegd Maar wat ook de beslissing van de Rus sische regeering mogo zijn ten opzichte van do „Malacca,'' dan blijft toch nog de meer belangrijke vraag over van den status van de schepen der Russische vrijwillige vloot. De natuurlijke gevolgtrekking, die uit de Briteche nota getrokken kan worden, is dat de Engelsche regeering een zeer beslist standpunt inneemt ten opzichte van- de onregelmatige positie dier schepen en dat zij zoo zoodig met krachtige middelen zich niet alleen tegen het in beslag nemen, maar ook tegen het onderzoeken van Engelsche schepen door Russische schepen van de vrij willige vloot zal verzetten Aan het Russische ministerie vau buiten landsche zaken werd verzekerd, dat deze quaeetie door de regeering ernstig zal worden overwogen. Alexandria, 22 Juli. De Engelsche vloot is aangekomen. Londen, *2 Juli. Aan het einde van de zitting van het Lagerhuis verklaarde minis ter Balfour, dat do rogeering geen officieoio mededeel in gen in zake de „Malacca" had te doen. Petersburg, 2 Juli. 5.50 avonds. Het antwoord vr i de Russische regeering op het protest van Engeland is heden namiddag over handigd. iiusland verbindt zich de „Malac ca" niet voor een prijsgerecht to brengen en verbindt zich verder, dat dergelijke inciden ten rich niet sullen herbalen. Als formaliteit zal de lading van de „Malacca" in een haven aan de Middellandsche zee in tegenwoordig heid van den Engelschen oons:il onderzocht worden. De Engelsche gezant heeft een ei9ch inge diend tot schadevergoeding wegens het tijd verlies, dat de „Malacca" geleden heeft. Petersburg, -2 Juli. Men zegt, dat de ver klaring van de Russische regeering dat En gelsche schepen niet meer door vaartuigen van de vrijwillige vloot zullen orden aan gehouden. voornamelijk te danken aan den invloed van den Czaar, met wien graaf Lams- dorff gisteren een onderhoud had. Graaf Lamsdorff had ook een zeer lang onderhoud met den Franschen gezant Bompard. Alexandrii, 22 Juli. De oorlogsschepen „Fu rious"', „Exe" en „Mallard" zijn naar Port- Said ver >kken. Port-Said, 22 Juli. De Venus" is hier aangekomen en het kanaal binnengestoomd. Port-Said, 22 Juli. Wolffs bureau bericht, dat de autoriteiten het aangehouden schip „Malacca" verhinderden kolen en proviand in te nemen. Het schip vertrok daarop naar Algiers. Konstantinopel, 22 Juli. (Standard). De Turksche regeering heeft aan den comman dant van do Dardanellen last gegeven, dat hij geen vergunning moet geven om de Ma lacca te laten passeereu. (Daily News). Wij vernemen, dat de regee ring heeft besloten, dat geen Russische oor logsschepen, zij 't ook vermomd, den Bospo rus mogen doorgaan en dat een deel van de Middellandsche zeevloot den uitgang zal be waken De correspondent van de Matin te Lon den heeft aan het ministerie van buitenland sche zaken vernomen, dat het oorlogsma'e- rieel aan boord van de Malacca werkelijk be stemd was voor Engelsche troepen. „Het is echter niet minder waar", schrijft hij. „dat behalve de 40 ton oorlogsmateriecl, die naar Hongkong moesten worden vervoerd voor rekening van de Engelsche regeering, aan boord van de Malacca nog materiaal voor de Japansche mijnen was, met bestem ming naar Yokohama. Do Russische regee- ring beweert, dat dit materiaal contrabande is; de Engelsche regeering houdt vol, dat het niet als zoodanig kan beschouwd wor den. Ziedaar een punt, dat uitgemaakt moet worden." De Nowoje Wremja schreef over de hou ding van de Duitsohe regeering in de zaak der aanhouding van mailstoomers door Rus sische kruisers. „Alleen de radicale en de Joodsche bladen maken lawaai over de in beslagneming van de mail van de Prinz Hein- rich door de Smolensk. Het protest van de Duitse he regeering is niets dan eene forma liteit." Daartegenover merkt de Kreuz. Ztg. op: „Het is ons volkomen onbegrijpelijk wat door deze vervalsching van de waarheid 1 moet worden bedoeld. Het is waar, dat men geen lawaai maakt bij ons, maar de geheele Duitscbe pers is hierin één van zin, dat de inbeslagneming van de postzakken aan boord j van de Prinz Heinrich herstel en voldoening vordert. Dat echter het protest van de Duit- sche regeering niet enkel eene formaliteit is, weet men nergens beter dan in Petersburg." De Sambia, het Hamburgsche stoomschip, dat volgens gerucht het lot- van de Malacca gedeeld zou hebben, blijkt gisteren Perim J voorbijgevaren te zijn. I Volgens een bericht uit Tientsin verkeert men daar nog geheel in het duister ten aanzien van de reden waarom de Japanner I de Pci-ping en de Hsi-ping hebben opge bracht naar 't heet hadden geen van beide schepen contrabande aan boord. Allerlei vFransohe bladen vermelden een te Brussel loopend gerucht aangaande een j huwelijk van prinses Clémentine met den daar gevestigden pretendent, prins Victor Napoleon. vAl de meubelen en andere voorwer pen uit het slaapvertrek van Koningin Draga i van Servië zijn dezer dagen in den tuin van I het oude Paleis te Belgrado verbrand. De familie Luujevitch had die opgeëischt maar men vreesde dat die stomme getuigen I van den moord sommige er van droegen de sporen van het gepleegd geweld ge- brui kt zouden worden om haa.t en wrok j levendig te houden en daarom werden zij vernietigd. vHet plan tot oprichten van een Sha kespeare-monument te Rome vond instem ming. Er is reeds een comité gevormd, waar- van Prof. L&banca eerepresident en Prof. Moons Moore president is. Waarschijnlijk zal het werk worden opge dragen aan een Itahaanschen beeldhouwer. vTe Barcelona zal in September een internationale wedstrijd van luchtschepen worden gehouden. v—r Montague Holbein, de kloeke zwem mer, die al drie malen beproefde het Kanaal over te zwemmen en dne jaren geleden bijna dat waagstuk volbracht, zal omstreeks half Augustus opnieuw een zwemtocht van Dover naar Calais oudernemen. vLiefhebbers van postzegels kunnen zich alvast verheugen in het vooruitricht van nieuwe Belgische postzegels. Die postzegels van 10, 20, 25 en 35 centi mes komen het volgend jaar in omloop, waarschijnlijk ter gelegenheid van het natio- nale feest. 1 vDe terreinen en gebouwen van den Dierentuin to Gent zijn Dinsdag voor do derde maal in veiling gebracht op een inzet van 500.000 francs, en daar er rich wederom geen koopers opdeed, is nu de verkoop voor onbepaalden tijd uitgesteld. v„De Keizer der Sahara," Jacques Le- baudy. heeft een prachtig huis gekocht te Brussel. Daar kan hij zonder gevaar kei zertje spelen. vEen kunstvriend te Statford, Connec ticut. Vereenigde Staten, had onlangs een fraaie copie van de Venus van Milo gekocht en die geplaatst op een grasperk voor zijn huis. Een paar dagen later vond hij in den vroe gen morgen zijn Venus onherkenbaar ver momd, met een oude damesjapon, een man tel, het lieve kopje, met rood beschilderde wangen, schuilgaande onder een afschuwelij ken hoed met verflenste bloemen en veeren. Bij onderzoek bleek, dat de Wandalen, die de Godin der Schoonheid aldus haddon toegetakeld, een paar ude juffrouwen waren, die zich geërgerd hadden aan de naaktheid van het beeld. vOnder den titel „Moderne lettre de caohet" heeft een Engelsch journalist, te Pa- rijs gevestigd, de heer Bertie-Marriott, ver slag gegeven van oen tweern aan dsch verblijf in het krankzinnigengesticht te Charenton, waarin hij was opgesloten op aandrijven van zijn vrouw, een Italiaansche, voordien we duwe van een Franschman, die zegt men in hetzelfde krankzinnigengesticht is overleden. Marriott schijnt zijn behoud te danken aan de flinke bemiddeling van het Engelscliem gezantschap. Van Fransohe zijde schijnt mevrouw Marriott erg gauw ge loofd te zijn. Een proces zal nog volgen. Uit Johannesburg wordt berichtTwee Ghineezen werden gisterenmorgen bij ongeluk in de Newcometmijn gedood. Ten gevolge hiervan sloegen de Chineezen van den nacht ploeg tot muiterij over en weigerden te wer ken. Heb tumult hield een uur lang aan, tot de politie de orde herstelde. Later gingen de Chineezen aan het werk. vTe Bagdad heerscht de cholera in zoo hevige mate, dat wel 100 menschen per dag aan die ziekte sterven. vHet lijk van den verongelukten of ver moorden Amerikaanschen diplomaat Kent Loomis wordt Zaterdag van Southampton naar New-York overgebracht. vDe ergste brand van heel Duitechland woedt op het oogenblik op de Lohner-heide, in Hannover. Een groote uitgestrektheid hei de, veengrond, veel turfstapels en groote bos- schen zijn reeds vernield en alle pogingen tot blussching zijn tot dusver vergeefsch geweest Het vuur is al het Eems-Vechtekanaal over gewaaid. De uitgedroogde gemeen te bosschen van Altendorf zijn niet meer te redden. De uitgestrektheid van den brand is thans zoo groot, dat alleen nog maar aanhoudende re gen deu brand kan dooven. De schade is ont zaglijk. vOorlogsberichten. Wij heb ben telkens gelegenheid, en houden het tel kens voor onzen plicht, er op te wijizeu schrijft het Hbl. dat ongeveer 90 percent van de berichten van het oorlogsterrein in het Verre Oosten valsch, verdraaid, of over dreven zijn. Het ergste bezondigen zich hier aan de oorlogscorrespondenten, die voor veel geld door hun bladen naar Mandsjoenje ge zonden werden, maar nergens worden toegela ten en zoodoende zijn aangewezen op de gene-« rale staven, op Chineesche koelies en op jon kenkapiteins; de eene bron is al even troe bel als de andere l Wat daar het gevolg van is blijkt uit een amusante statistiek, die de „Pester Llovd" bijeenbracht uit de sedert 8 Februari aanvang van den Russisch-Japanschen oorlog ontvangen telegrammen van het oorlogs- tooneel. Voor de verliescijfers telde de redac tie bijeen, aan Russische zijde: 86,500 ge sneuvelden, 185,000 gewonden, 95,500 gevan gen, vloot verliezen78 slagschepen van het „Retvisan"-type, 38 slagschepen van het ,,Petropawlowsk"-type, 145 gepantserde krui sers, 411 torpedojagers en 1487 torpedoboo ten aan J apanscke zijde98,600 gesneuvel den. 149,000 gewonden, 131,000 gevangenen, en schoepsverliezen bescheidener met 49 pantserschepen eerste klas, 184 gepant serde kruisers, 98 torpedojagers en 594 tor pedobooten. Op een overdreven mate van waarschijn lijkheid kunnen deze telegraphische oorlogs berichten niet bogen. En daarbij dient op gemerkt, dat zelfs de officieele telegrammen met voorzichtigheid moeten worden gelezen, omdat zoo vaak gebloken is, dat eenzelfde ge beurtenis, t. .chreven volgens de berichten van Koeropatkine of van Koeroki, a1 Ier- vreemdste afwijkingen vertoondenzoo dat wie er de ware en waarachtige waarheid uit kon distelleeren meer deed, dan wij, arme redacteuren, die onzen lezers een duidelijk beeld van den dagelijkschen oorlogstoestand hebben te geven, dikwijls bij machte waren. De St.-Ct. no. 171 bevat de volgende besluiten benoemd tot kant-onrechter-plaatsvervanger in het kanton Amersfoort, mr. A. van Traa advocaat en procureur te Amersfoort op zijn gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Bolsward, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, aan W. E. Duym pensioen verleend aan A. A. de Lamaar, we duwe van den gewezen brievengaarder L. K. of L. C. van de Ven, f 84. Een niet onaardig incident, zegt d© Dev. Ct., speelde zich gisteren af toen de Koningin en de Prins Deventer passeer den, dat allicht in vroeger dagen minder aan gename gevolgen voor den daarin betrokken officier zou gehad hebben. Een luitenant der huzaren was druk met zijn manschappen be zig aan den kant van den straatweg tusschen d© Schipbrug en de buiten-societeit, en lette niet bijzonder op een bedaard aankomende automobiel, tot hem uit deze een zeer be leefde groet werd gebracht, on hij bemerkte, dat de Koningin en de Prins zich daarin voortbewogen. Het Koninklijk echtpaar vervolgde glim lachend rijn weg. Tijdens het diner, dat H M. de Ko ningin-Moeder Donderdag avond ter eer© van generaal Van Heutsz gaf, en waarna vele autoriteiten aanzaten, speelde de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. Uit Apeldoorn meldt men ons: Op do tuinpartij op Het Loo, wolke heden vau 3 tob 5 uur gehouden wordt, zijn ge- noodigd autoriteiten der provincie, de opper-, hoofd en andere officieren uit de omliggende garnizoensplaatsen. De muziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort, onder kapelmeester Van Aken voerdt de muzieknummers uit. De Brv. seischo correspondent van het Hbld. schrijft, dat het volgende jaar te Gjut het gereedkomen van de werken aan het kanaal GentTerueuzen op feestelijke wijze gevierd zal worden en dat1 de heer Braun, burgemeester van Gent, van plan is H. .1. Koningin Wil hel' 'na uit te noodigen bij dit feest tegenwoordig te zijn. De minister Harte van Tecklenburg. begaf zich gisterenochtend naar het Loo. De Avondpost verneemt, dat de minis ter van binnenlandsche zaken een circulaire heeft gericht tot Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën, waarin wordt me degedeeld, dat het voornemen bestaat, om vóór de in 1905 te houden verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, een algemeene herziening van de indceling der kies- en steindistricten aan de orde te stellen. Aan de gemeenteraden zal nu de vraag worden voorgelegd, of wijziging van de be staande indeeling van hunne gemeente in stemdistricten noodig of wenschelijk is, en zoo ja, hoe elk stemdistrict dan zou worden. Deze herziening zal plaats hebben, opdat iqder kiezer gelegenheid hebbe, bi:men de bij artikel 57 der Kieswet aangegeven tijd ruimte zijn kiezersplicht te vervullen. Naar de N. Ct. verneemt, wen9cht de heer mr. J. G. Gleichman, lid der Eerste Kamer voor Friesland, om gezondheidsrede nen niet meer herkozen te worden. Naar aanleiding van een door een bur gemeester in de provincie Zeeland gedane vraag, of de betrekking van lidvan een bur gerlij k armbestuur onvereenigbaar is met die van ambtenaar van den burgerlijken stand, deelt de minister van binnenlandsche zaken, daaromtrent door Ged. Staten geraadpleegd, mede „De uitdrukking „elk ander ambt" in art. 149, zesde lid, sub 2e der Gemeentewet, sluit alleen die betrekkingen uit, die inderdaad een „ambt" zijn. De laatste zinsnede vau artikel 23 zegt niet, dat het lidmaatschap van een armbe stuur of van het bestuur van een godshuis of een instelling van liefdadigheid een „ambt" is, maar beoogt alleen twijfel op te heffen, dat het bepaalde bij art. 23 sub f op de hier genoemde personen niet doelt. Het lidmaatschap van die besturen is der halve met de betrekking van ambtenaren van den burgerlijken stand niet onvereenig- baar." (M. Ct.) Uit Coevorden wordt gemeld, dat zich daar gisteren bevond bet lid der Eerste Kamer, de heer Scholten, om begin van uit voering te geven aan het voornemen van de Eerste Kamerleden uit de noordelijke pro vinciën om etn gedenksteen in het geboorte huis van generaal Van Heutsz te plaatsen. Met den eigenaar, den heer G. Levie, werd overeengekomen, dat de steeu, die 1 M. bieed eu 75 cM. hoog zal worden, in den gevel vanhet huis zal bevestigd worden. De plaatsing kan binnenkort geschieden. In de regeling der plechtigheid van de tijdelijke bijzetting van president Krugcr's stoffelijk hulsel, is de wijziging gebracht dat de wagon met het lijk, na aankomst ten 1.37 aan het Hollandsche Spoor te 's Gravenhage, langs de verbindingslijn naar het station der Staatsspoor zal worden overgebracht, zoodat de stoet van laatstgenoemd station af langs een nader te bepalen weg naar Eik-en-Duinen zal vertrekken, welk vertrek te 2^ uur za' ge schieden. In antwoord op het aan president Steyn aangeboden hulaeadres, mocht het be stuur der Haagsche afdeeling van de Ne- derl. Z.-Afr. Ver. het volgende antwoord ontvangen „Dames en Heeren, Het is mij aangenaam de ontvangst te erkenen van het geëerd schrijven van het bestuur der afdeeling s Graveuhage van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansohe vereeni- ging. Ik breng U mijn oprechten dank toe voor uw welkomstgroet. Ik dank U ook voor uwe bereidwilligheid om, indien mijne ge zondheid zulks had toegelaten, mii op eene plechtige wijze in het openbaar te mogen ontmoeten Ware het. dat mijne gezondheid mij zulks had toegelaten, dan zou zoodanige ontmoe ting mij zeer aangenaam geweest zijn, ter wille van de gelegenheid die gij mij zou hebben aangeboden om uw Bestuur, zoowel als hét Nederlaudsche volk te danken voor hunne groote hulp en krachtigen steun, die zij Ons hebben gegeven, niet alleen in onze dagen van strijd, maar ook nu tot weder oprichting van ons volk. Vergunt mij slechts de hoop uit te spre ken, dat die banden van liefde en vriend schap. die opnieuw zijn ontstaan tusschen de bevolking van Nederland t-n hare stamver wanten in Zuid-Afrika, steeds nauwer en nauwer van weerszijden moge worden aan gehaald. U nogmaals dankende voor dit verdere blijk van uwe sympathie met mij en de mijnen, waarvan wij reeds zoovele in Neder land hebben mogen ontvangen en die wij nimmer vergeten zullen, heb ik de eer mij met dc meeste hoogachting te noemen uw dienstwillige dienaar (w. g) M. T. Steyn." Omtrent de plannen van den ex-presi- der.t Steijn is de „Zw. Ct." in staat mede te deelen, dat hij ziob niet te Baarn vestigt, doch voorloopig te Scheveningcn blijft. Over een paar weken gaat hij een reis mar Scan dinavië maken en daarna misschien nog naar Portugal het klimaat is hem hier te voch tig om in Nederland te kunnen blijven. Te gen Januari hoopt de heer Steijn weer naar Oranje-Vrijstaat terug te keeren, waar zijn zoon reeds is. De bekende mevrouw KoopmansDe Wetde warme vriendin der Nederlanders schrijft, als volgt uit Kaapstad „Er loopt hier een gerucht, dat het Hol landsche Gouvernement het Consulaat-Ge neraal naar Johannesburg zal verplaatsen. Wat mijn Holland, het land dat deze stad stichtte, waar de oude kasteel de Goede Hoop, de oude Gereformeerde Kerk, het oud ste stadhuis eu nog eenige oude Hollandsche huizen staan als aandenken aau onze edele oude voorouders, zal mijn Holland den ver tegenwoordiger van Hare geëerbiedigde en innig geliefde Majesteit de Koningin van hier verplaatsen naar Johannesburg, die on gelukkige twistappelde plaats waarom die rampzalige oorlog gevoerd weid? O, mag mijn land voor dien steek bewaard blijven. Holland zou hier zijn goedkeuring hechten aan het feitelijk verplaatsen van de hoofd stad. En als in dagen die komen zullen, zoo als er geweest ziju, weer Hollandsche oor logsschepen hier komen, wie zal dan Harer Majesteits braven verdedigers van hun land de behoorlijke ontvangst geven? De oorlog en do tegenwoordige toestand, tijdelijke toe stand van naken, heeft reeds veel te we>g gebracht, dat kwellend was. Van sommige kanten .verwacht men niet anders, maar van Holland hoop ik heel wat anders. Al gingen allen weg, onze stad is door haar gesticht en niets zou de Hollandsch gezinde Afrika ners dieper grieven dan dit, als de oude ko lonie moest beleven, dat hare hoofdstad door den Hollandsche Consul-generaal werd ont ruimd voor Johannesburg, een inlandscbe thans Engelsche stad. Thans meer dan ooit, daar ik persoonlijk weet-, hoeveel het Hollandsche volk voor mijn volk deed, thans nu het gevoel van liefde voor en trots op Holland zoo heerlijk is versterkt, nu, zou dunkt mij de tijd daar zijn, om hier een generaal-consul te zenden, trotsch op zijn volk, zijn taal, zijn geschie denis, wiens huis een rendezvous kan zijn van allen, die Holland liefhebbeu en hoog houden waar op den drempel van het huis alles zóó Hollandsch zijn zou, dat uit eer bied en achting van zelf de bezoekers de taal van den consul zouden spreken, en waar een ander maat en ander gewicht gold dan het goed of titels, de goedkoopste manier om zeer twijfelachtige daden te loonen. Er zijn hier thans tal van uwe landslui, die het moeilijk hebben, toch ziju er velen, die eer bied eu bewondering wekken wegens hun moed om toch maar voort te gaan. Engeland kan niets uitdenken, dat gevoe liger slag zou geven aan het gevoel voor Holland in onze kolonie, dan wanneer het land, dat wij zoo lief hebben, zou helpen om den zetel van het' Gouvernement te verplaat sen Och, wat zou ik gaarne zien, dat het Hol landsche consulaat, en het huis van den consul ook, een centrum zou zijn voor al wat echt Hollandsch is, voor taal, levens wijze, al wat den Hollander, trots op zijn land, volk, taal en gescliiedenis, doet hoog houden, en in het oog van niet-Hollanders benijdenswaardig maakt. Geen courant, geen handelsverbintenisniets kan Holland zóó veel goed, of helaas! zoo veel kwaad doen, als de echte o fhalftartige Hollander. Thans is voor Zuid-Afrika de tijd gekomen, dat geen woorden, maar daden spreken moeten, en waar Holland in Holland zco veel voor Afri ka deed, bid ik waarlijk, dat hier dat edels en goeds mag worden volgehouden". MARIE KOOPMANS DE WET. Kaapstad. De kunstschilder, de heer Nieuwenkamp, is gisterenavond aan boord van zijn woon schip te Zwolle uit Indië teruggekeerd. Zijn gezondheidstoestand is zeer bevredigend, de koorts schijnt geweken te zijn. Z. Ct. De Tariefwet. De Kamer van Koophandel te Haarlem heeft een adres ge richt aan de Tweede Kamer om de voorge stelde Tariefwet niet aan te nemen. De Kamer zegt in dat adres o. m.Onder den invloed van het stelsel van den vrijen han del heeft onze nijverheid een tijdperk van gezonde ontwikkeling doorgemaakt en zulks niettegenstaande het teohuisch onderwijs zoo voor patroons als voor werklieden veel te wenschen liet. Evenzeer bloeide onze handel. Het verval van sommige takken van bedrijf waarvoor de omstandigheden hier minder gunstig waren, is ruimschoots opgewogen door de opkomst vgn andere, die alleen op een bodem waar de wisselwerking van het ruilverkeer aan zich zelve is overgelaten, tie ren. Waartoe, zoo vraagt de Kamer, zou men de toekomst van al die nijverheid en handel, die zich in de laatste halve eeuw ontwikkeld heeft en waaraan zulk oen schat van werk kracht en kapitaal ten koste is gelegd, in de waagschaal stellen en voor het meerendeel bederven, en zulks om andere takken van be drijf, die hier te lande niet of slechts in be scheiden mate tot ontwikkeling konden ko men, te voorschijn te roepen Waar door an deren de schadelijke werking van bescher mende rechten uitvoerig en herhaaldelijk werd aangewezen, meent de Kamer daarover niet in bijzonderheden te behoeven te tre den, te meer daar de bezwaren die zij tegen de voorgestelde verhooging van rechten op verschillende posten van het tarief heeft, meerendeels in verband staan met het boven aangegeven standpunt. Daar het beginsel van het aangeboden wetsontwerp in strijd is met hetgeen de Kamer in het belang van handel en nijver heid wenschelijk acht, hoopt zij dat het de bekrachtiging der Tweede Kamer niet zal ontvangen, ook al zou de tot standkoming van vele technische verbeteringen in de hef fing van onze i chten op den invoer daar door vertraagd worden. Tegen het invoerrecht op papier. Zestien papierhandelaren te Am sterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag, 's Hertogenbosoh en Zirtphen hebben een adres aan do Tweede Kamer gericht om hunne bezwaren kenbaar te maken tegen het bij het Tariefontwerp voorgesteld invoer recht op papier, waarin zij een ernstig ge vaar zien voor den papierhandel hier te lan de, terwijl het door vermindering van den invoer ook voor de schatkist aanzienlijk veel minder zal opbrengen dan waarop tot heden vrij zeker kon gerekend worden. Ongevallenwet. De „St.Ct." no 169 bevat het Kon. Besl. van 9 Juni 1904, ter voorkoming van gelijktijdig genot van tijde lijke uit keering of rente ingevolge de Onge vallenwet 1901 en wedde, belooning of wacht geld ten laste van den Staat.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2