Uit den omtrek. Dit Kon. besluit bevat als eenig artikel „Over den tijd gedurende welken eene tij delijke uitkeering of eene rente ingevolge de Ongevallenwet 1901 en eene wedde of be loon ing of een wachtgeld ten laste van den Staal, gelijktijdig zouden worden genoten, wordt het bedrag der uitkeering of der rente in mindering gebracht van de wedde of be- loouing of van het wachtgeld. Onder wedde of belooning worden verstaan alle inkomsten die onder de benaming van traktement, soldij, loon of eene daarmede ge lijk te stellen benaming, percentsgewijze bc- looning of vaste emolumenten, aan de amb ten, bedieningen of werkzaamheden zijn ver bonden, voor zooverre zij in den regel niet strekken tot vergoeding van onkosten door de waarneming daarvan veroorzaakt. Voorbehouden wordt, wanneer in buiten gewone gevallen de in bet 1ste lid bedoelde inhouding onbillijk mocht voorkomen, bij af zonderlijk besluit te bepalen, dat deze geheel of ten deele achterwege zal blijven. Ned. Taal- en Letterkundig Congres. Het officieel programma van het 28e Ned. Taal- en Letterkundig Congres dat van 29 Augustus tot 1 September to Deventer zal worden gehouden, is ter perse en zal vóór 1 Augustus verschijnen. Aan a,'le leden van het congres wordt één exemplaar kosteloos toegezonden. Voor andere belang stellenden wordt het verkrijgbaar gesteld bij den boekhandelaar Ch. Dinon, firma Jac. van der Meer, te Deventer, a f 0.15 per c m- plaar. \Vij raden den congresleden aan, in dien zij zich niet vooraf rechtstreeks van on derkomen voorzien, zich daartoe vóór 15 Aug. te wenden tot mr. H. Kronenberg, Lange Bisschopstraat no. 69 te Deventer, liefst met opgave van maximumprijs, die men voor lo gies met ontbijt zou willen bestedon, de prij zen wisselen af van f 1f 3 per dag. De uit ualgië komende leden wijzen wij er op, dat aan do grensstations der Maatschappij tot Expl. van b. S. vaoantiekaarten verkrijgbaar zijn, waarmede men van die stations naar Deventer reizen kan en omgekeerd, telkens voor f 4 le klasse, f 3 2e klas3e en f 2 3e klasse. Tevens brengen wij nogmaals in her innering, dat het bewijs van lidmaatschap, waaraan cp aanvrage een gratis supplement dameskaart toegevoegd wordt f 2.50 cf 5 francs kost. Meerdere supplement dames- kaarten zijn voor f 1.50 per stuk verkrijg baar; deze Laatsten echter geven alleen toe gang tot de feestelijkheden. Men wende zich hiervoor tot den heer E. Kaged, Graaf van Burenstraat no. 25 te Deventer. Omtrent den feestavond deelen wij alreeds mede, dat o. a. voordrachten zullen gehouden worden door de heeren Royaards en Alberdinck Thym (Van Deyssel) en mevrouw HoltropVan Gelder. De zanguitvoeringen staan onder leidir.g van den heer Joh. W. Wensink te Deventer het orkest is het stedelijk orkest van 's TTer- togenbosch, kapelmeester de heer Ogier. De Kamer van Arbeid voor de Confec tiebedrijven te Haarlem heeft het initiatief genomen tot een plaatselijke beweging welke bnnenkort, door een landelijke gevolgd word' op touw te zetten voor invoering van een vasten loonstandaard. Zij zendt daartoe eéne circulaire rond waarin als voornaamste oor zaken van de slechte loonregeling worden genoemd: lo de in zwang zijnde huisindu strie 2o de vele onvolleerde krachten als gevolg van gebrek aan opleiding. Zij is van meening dat„wanneer de tot dusver bestaande ontvastheid in de loonen voor een hechten loonstai^aard plaats maakt, er aan onedele concurrentie welke de minder goede werklieden aandoen, paal en perk zal worden gesteld." (Het Y.) De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen telde op 1 Juli jl. 286 departementen, met 12,551 leden, 134 bui tengewone leden, 204 eereleden en o. a. de volgende nuttige instellingen 11 oommissiën ter bevordering van sehoolbezioek, 78 bewaar scholen, 33 bibliotheken voor jongelieden, 24 floraliavcreenigingen. 15 gymnastiekscholen. 11 cursussen voor helpsters in bewaarscholen. 24 hulpbanken, 28 scholen-voor handenarbeid. 32 scholen voor vrouwelijke handwerken, 17 schoolspaarbanken, 146 spaarbanken, 33 toe ken scholen, 14 inrichtingen voor tuingrond verhuringen, 305 volksbibliotheken, 58 com- missaën voor volksvoordrachten, 13 zangscho len en 31 ziekenfondsen. De jaarvergadering van de Yereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen en Zenuwlijders in Nederland zal op 8 Septem ber te Middelburg gehouden worden. Door het centraal bestuur zal een'voorstel worden ter tafel gebracht tot naamsverandering der vereeniging in dien zin, dat daaruit de woor den „en Zenuwlijders" zullen komen te ver vallen." Artis. Was Artis'reeds in het bezit van oen mannelijk exemplaar van den klei nen Paradijsvogel, die reeds vier jaar in dï Diergaarde leeft dezer dagen werd het Genootschap door aankoop eigenaar van eveneens een fraai mannelijk exemplaar van den grooten Paradijsvogel. Een andere be langrijke aanwinst is de jonge Zebra, Vrij- dag jl. geboren. De Algem. Nederl. Diamantbewerkers- bond zal zijn 8ste jaarvergadering houden op 26 September en volgcude dagen. Zij die kennis wenschen te nemen van de belastbare opbrengst van gebouwde eigen dommen, vastgesteld volgens de wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124), kunnen daar van opgave bekomen bij den controleur van het kadaster, in wiens ressort de perceelen zijn gelegen, op vertoon van een uittreksel uit den kadastralen legger, vermeldende do perceelen waarvoor de opgave wordt ver langd, waarvan zij zich op de gewone wijzo kunnen voorzien ten kantore van den hypo theek bewaarder. Hierbij wordt opgemerkt, dat de belast bare opbrengst ingevolge voormelde wet vast gesteld, ten gevolge van de wet van 11 Ja nuari 1904 (Staatsblad no. 5) verandering zuilen kunnen ondergaan. St.-Ct Technischs zending naar St. Loui». Bekend is het besluit der Maatschappij van Nijverheid om f,500 beschikbaar te stel len voor een technische zending naar St. Louis. Directeuren der Maatschappij hebben het van groot belang voor de ontwikkeling or.*er nijverheid en handel geacht, dat eenige hoog leeraren van de Polytechnische School te Delft in staat werden gesteld een bezoek te brengen aan de wereldtentoonstelling te St. Louis. Het bestuur der Maatschappij heeft links en rechts aangeklopt om sympathie te winnen voor het denkbeeld en met succes. Want <jc geldeu zijn er. Er is thans f 6300 bijeen, dat is f 300 bo ven de begrooting, die zullen worden ^eb nikt om alle contribueerenden gratis een exem plaar aan te bieden van het verslag, dat door de leden uitgebracht en dat als een Ameri- ka-nummer van het tijdschrift der Maatschap pij het licht zal zien. De Maatschappij van Nijverheid heeft z*ch ook tot bereiking van haar doel tot de Be geering gewend; eerst werd het dagehjksch bestuur door minister Kuyper in particu'icie audiëntie ontvangen, ter ontvouwing van het planvervolgens werd er geschreven, da» de gelden tot f 4400 waren gestegen, waa.op de minister van binnenlandsche zak in een subsidie toestond van f 1600. Aan de toekenning van f 1600 door de re geering, verbond de minister van Kauenlai.d- sche zaken de voorwaarde, dat de technici door de Maatschappij van nijverheid naar St. Louis te zenden, in overleg met den mi nister van binnenlandsche zaken moesten worden gekozen. De volgende heeren werden daarop door directeuren der Maatschappij gepolstprof. J. C. Dijxhoorn, voor machinebouwprof. I. Franco, voor locomotievenbouw en trans portmiddelen; prof. J. A. Snijders C.Jzn., voor electro-tecliniek, en prof. S. Hoogewerff, voor chemische nijverheid. De twee laatstgenoemden zonden echter bericht, dat zij een eventueele opdracht niet zouden kunnen aanvaarden. Prof. Hooge werff om redenen van gezondheidprof. Snij ders omdat de inrichting van het nieuwe ge bouw voor toegepaste natuurkunde en electro- teehniek zijn tegenwoordigheid te Delft ook gedurende de vacantie vereischte. In de plaa'van beide hoogleeraren werd de uitnoodiging daarop verzonden aan de heeren G. J. van Swaaij, hoogleeraar in de toegepaste natuurkunde aan de Polytechni sche school, en H. Ter Meulen, eersten assis tent aan 'tschoikundig laboratorium der P. C. Van deze heeren werd bericht ontvangen, dat zij zeer gaarne van een eventueele zending zouden deel uitmaken. Directeuren vroegen vervolgens aan den minister van binnenlaudsche zaken om zijn goedkeuring te willen hechten aan de defini tieve benoeming van de heerenJ. C. Dijx- hoor,.I. Franco, G. J. van Swaaij en H. Ter Meulen. Een definitieve beslissing is door de Re gering nog niet genomen, mn?r vel is door het dag. bestuur der Mij. met het oog op spoed- eiscbende beslissingen aan den referendaris van binnenlandsche zaken (afdeeling kunsten en wetenschappen) op n dezer per telegram gevraagd, of de i-ij. er op mocht rekenen, dat d i minister de voorgestelde namen zou goedkeuren. Het antwoord daarop luidde„met ge noegzame zekerheid, ja." O. H. Ct. De minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Zwitsersche regeeringi den invoer van Nederlandsch slachtvee over Duitsohland toestaat. De Duitscbo regeering verbindt aan den doorvoer over haar gebied, welken zij- toe staat tot 15 September e. k., de volgende voorwaarden a. Overlegging van een certificaat van oor sprong, waarbij verklaard wordt dat sedert ten minste drie maanden geen besmettelijke veeziekte geheerscht heeft op de laatste ver blijfplaats van het vee en in een omtrek van 20 KM. b. Verplicht geneeskundig onderzoek door den veearts van het district, aan de grens plaats waar het vee binnenkomt. De doorvoer wordt alleen toegestaan, in dien blijkt dat bet v :e geheel vrij is van besmettelijke ziekte. c. Vervoer in geplombeerde wagens, zonder overlading of bijlading van andere dieren. Het is echter geoorloofd het vee uit te laden voor voedering en drenking. d. De hierboven bedoelde vergunning wordt ingetrokken zoodra weder mond- en klauwzeer in Nederland mocht voorkomen. e. Aan den president van het regeerings- district Düs-ieldorf moet tijdig mededeeling gedaan worden van den datum en het aan tal van elke «zending. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van oelangheubenden, dat, blijkens bericht van Harer Majesteits g-zant te Madrid, 23 Augustus a. s. de toewijzing zal plaats hebben der openbare aan bested, g der werken der dwarskade van de haven van Vigo, waarvan de uitvoering tot do bevoegd heid behoort van de commissie der haven werken aldaar, provincie Pontevcdra, en waarvan de ra ning 1.091.613 pesetas 37 cen- timos bedraagt, terwijl op denzelfden datum de toewijzing zal plaats hebben der openbare aanbesteding der kadewerken van Levante in de haven van Barcelona, waarvan de uit voering tot de bevoegdheid behoort van d© commissie van havenwerken aldaar, provin cie Barcelona, en waarvan de raming pesetas 1.635.754,10 bedraagt. ■je aanbiedingen voor beide aanbestedin gen kunnen worden ingediend tot 18 A gus- tus a. s. Nadere inlir :igen zijn verkrijg baar aan het d.partement van buitenland sche zaken. Uit de oudheid. Bij bet afbreken van een huis te Woensel, heeft men in d< n grond onder het varkenshok een grafzerk ontdekt, waarop het jaartal 1588 en het vol gende opschrift Hier ligt begraven Hendrik Simons va de Brovck Lvytenant Drossart des Lants va Crnedonck Eindov.cn. Steyrf Einde Jere ons Heeren 1588 De 24 Nrvcmb. Dierck van den Brovck President. - - Draadlocze telegraphic. Men schrijft aan de N. R Ct. Sedert eenigen tijd is te Hoek van llol land, gelijk men weet, door een der marine- oficieren een station voor draadlooze tele graphic naai liet systeem Haby-Arcó inge richt. Hoewel dit station cp zeer bescheiden schaal is ingcrieh;. wordt het meer en meer voor de correspondentie met sohepeu op zee gebruikt. Gisterenmiddag ontving het op verzoek van een passeerend schip, de Cape Ortegal." voor Zuid-Amenka bestemd, een dozijn tele- grammen en zond die door naar de betrok ken personenavonds wera de correspon- dentie hervat met even goeden uitelag. De H a r riem sche schouwburg. De plannen tot verbouw van den Haarlem- scLen schouwburg n door B. en W. goed gekeurd. Javanen in Amsterdam. Een ongewoon schouwspel zegt het N. v. d. D. trok Donderdag de aandacht van velen. Door de Kal verstraat te Amsterdam mar cheerden ui groepjes een vijftigtal Javanen, mannen, vrouwen en kinderen. Dit waren geen geschoeide ifi uniform ge stoken Javaantjes van „De Nedeiiand," die men als ver-Furopeesche dandies ziet flanee- ren, maar echte Javanen, in hun kleurige klecdeidracht, barrevoets en met tien hoofd doek op. Oraiiugd door veel nieuwsgierigen, trokken ze vroolijk lachend en pratend over het Damrak en de Prins Hendrikkade over de Oosterdokslnis naar de Handelskade. In het midden stapte deftig, zijn wauidigheid bewust een mandoer (opzichter), in het zwart gekleed, met een witten helmhoed op, maar toch ook met bloote voeten. Het was een gedeelte van de groep Ja- vaausche emigranten, die ten getale van 170 door de Maatschappij „Nederland waren aange<voerd. Zij zij-u thans, als gewoonlijk, tijdelijk onderdak gebracht in het Javanen- verblijf van „De Nederland,' aan de Han delskade, in afwachting van hun vertrek naar Suriname, Woensdag a. s., met de ..Prins Willem V. Zooals men weet, voert de Kon. West- Ind. Maildienst gedurende de zomermaanden geregeld Javanen naar Suriname over. Dit vervoer regelt zich naar de eischen van het Emigratie-departement te Paramaribo. Hoe wel de liefde voor zijn land den Javaan i3 aangeboren, zijn er altijd liefhebbers ge noeg, wat helaas óok mag beschouwd wor den als een gevolg van de verarming der dessa-bevolkiug in sommige streken. Geluk kig is de toestand der landverhuizers zeer bevredigend, en meer en meer geven de on dernemers in onze West de voorkeur aan de ijverige, rustige Javanen, boven de Britsch- Indiscbe koelies, al zijn deze krachtiger ge bouwd en voor bijzondere werkzaamheden beter geschikt. Door dit laatste is het. te verklaren, dat er onlangs toch weer een contingent Hindoes in Suriname werd aan gevoerd, maar op den duur zullen de Javanen er wel de meerderheid vormen. Ook in de volgende maand zal de West- Indische Maildienst andermaal een grooten troep Javanen naar Paramaribo overbrengen. De langdurige droogte van den iaat- sten tijd is zoo enorm, dat de langs de spoor baan wonende blokhuiswacliters met hu|n. gezin geheel van drinkwater verstoken zijn. De directie van de H. IJ. S. M. heeft daar om heden nacht een trein met drinkwater op hare verschillende lijnen laten loopen, om de wachters van water te voorzien. Brandstichting. De rechtbank te Zwolle heeft Ida- M., huisvrouw van 3. H., te Lemelerveld, gemeente Ommen, wegens brandstichting veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der voorloopi- ge hechtenis. Zooals ter terechtzitting bic uk, had beKlaagde vooral op aanraden van haar man de woning in brand gestoken ter voor koming van een faillissement. De eisch was 15 maanden. Opzettel -j k e b r andstic h- t in g. De rechtbank '.c Middelburg heeft den 45-jarigen veldarbeider A. W. te St. Jansteen, gedetineerd te Middelt" rg, tegen wien 5 jaar gevangenisstraf was geeisebt, wegens opzette lijke brandstichting aldaar gepleegd, veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. Diefstal aan de „Zeeland". Het O. M. bij de rechtbank te Middelburg heeft 9 maanden gevangenisstraf geëischt te gen een ontslagen ladingmeester der maat schappij „Zeeland", beklaagd van diefstal. Eene dievegge. Een dienstbode uit Gouda, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden dasspeld van groote waarde, is gisteren gevankelijk naar utterdam overgebracht. De commissaris van politie te Breda verzoekt opsporing van een omstreeks 30-ja- rig persoon, die verdacht wordt van inbraak eu ontvreemding van een schilderij ter waar de van f 200, voorstellende Louis Bouwmees ter in „Voerman Henschel", en verschillende andere voorwerpen. Ergerlijke dierenmishan deling. Eeu boer uit Hoek bij Terneuzcn heeft op gruwelijke manier zijn paard mis handeld. Omdat he1, dier onwillig was een wagen te trekken, werd een stevig touw om de tong van het dier bevestigd en daaraan zoo hevig getrokken, dat de tong werd afge rukt. Volgens den veearts moet het dier ster ven. Woensdagmiddag geraakte de 15-jarige C. van Vliet, zittende op een rijwiel, terwijl hij voor een rijtuig wilde uitwijken, in het Lui tik Oudorp te Alkmaar in 't water. Dxn> drhet er ondiep was, kwam hij er met het hoofd in de modder terecht. Fluks schoten een paar omstanders toe en begaven zich te water Met. zeer veel moeite gelukte het een hun ner, don drenkeling te redden, die daarna bewusteloos bij den vlee9chhouwer Luit ing werd binnengedragen. Een geneesheer ver leende» de eerste hulp en had het voorrecht hem tot- bewustzijn tc krijgen. Per rijtuig werd hij daarna naar zijne ouders vervoerd, alwaar zijn toestand eerst vrij w(el geleek, doch later in den avond veranderde. Ook den volgenden dag was de patiënt min der, en nog denzelfden middag, Donderdag, overleed de kort geleden nog zoo flinke knaap. Verdronken b ij het bade n. Te Meppel is DonderdagmiJJ.g het twaalf jarige zoontje van K. B. bij het baden in het Meppelerdiep verdronken. Bij het baden in het Spui. in de nabij heid van Oud-Beierland, is een 16-jarige jon gen verdronken. De twee opvarenden van het motorschip, dat op de Zuiderzee ter hoogte van Edam in brand is geraakt, en die daar bij ernstige brandwonden beliepen, zijn naar hunne woonplaats Broekerhaven vervoerd. Bij aankomst te Bovenkarspel werden zij overgebracht naar de woning van den heer J. Broek, arts aldaar, en opnieuw verbon den. Hun toestand is bevredigend. Overreden. Te Woudsend is een vijfjarig knaapje door eigen onvoorzichtig heid onder een hooiwagen geraakt en over reden. De wielen drukte de hersenpan geheel in, zoodat het k.nd onmiddellijk een jijk was. Te Leiden is Donderdag morgen, ver moedelijk door een gebrek aan den schoor steen, brand ontstaan in de Doelenkazerne. De brand had in het begin een nog al ern stig aanzien, doch dank zij het flinke op treden der manschappen met eigen brand bluschmiddelen werden de vlammen spoedig bedwongen. Brand. Te Haarlemmermeer is co landmanswoning van en bewoond door H. de Lugt, staande tusscben Halfweg en do Liefde, Donderdagavond geheel verbrand, al leen van den inboedel werd een klein ge deelte gered. Alles is verzekerd op beurspolis. De brand ontstond door het. springen van een petroleumtoestel. Duinbrand. Door onbekende oor zaak is Donderdagmiddag ouder Loosduinen een groot stuk duin in brand geraakt. De vlammen grepen suel om zich heen en be dreigden een paar boerenwoningen. Den be woners daarvan, geholpen door badgasten van „Kijkduin."gelukte bet eindelijk de vlammen te doorven. De lage waterstand in de Maas. Uit Maas en Waal wordt n De Tijd geschreven De beide rivieren, die soms zoo „lastig" kunnen zijn, de breede, statigstroomende Waal en de smalle, snelvlietende Maas, ze lijken wel kalme, tammo beekjes, de laatste vooral. Bevaarbaar zijn ze nog zoowat tenmin ste maar de rookpluimen, die hier en daar en ginds soms meer dan een uur op éénzelfde plaats, uit den schoorsteen van een stoom boot omhoog stijgen, bewijzen dat stuurmans kunst vereischt wordt om de vele ondiepten en zandbanken te vermijden, die als voetan gels en klemmen den Maasbodem en zelfs het Waalbed tot gevaarlijke plaatsen maken bij dezen ongekend lagen waterstand. Of hieraan de officieus© opening van den Nieuwen Maasmond schuld heeft Of die ope- ning-op-een-kier ons reeds zulke parten speelt Men vermoedt het. Wel zal de langdurige, felle droogte er ook niet vreemd aan zijn, maar 't is toch opmer kelijk dat juist dezen zomer, nu de Nieuwe Maasmond zich nog slechts tot een fluit- mondje opende, de Maas tot een peil daalde, waarop zij sinds menschenheugenis niet stond. En als dat vei moeden juist is, hoe zal 't dan komen, als op 18 Augustus a. s. de mond bij Heusden zich in zijn volle wijdte open sperren zal? Dan kan de Maas van Maastricht tot- An d-I wel eens een holle weg worden met hier en daar een plasje, waarin de musschen -foe teren kunnen, na eerst een zandbad genomen te hebben Haaien op de kust. Kapitein J. Campbell van het gisteren van Londen te Am sterdam binnengekomen stoomschip „Tem", rapporteert 5 Eng. Z. W. van IJmuiden te zijn gepasseerd 5 haaien van 5 a 6 voet lengte. Schoolden Kerknieuws. Het N. v. d. D. meldt, dat prof. C. Lobiy van Troostenburg de Bruyn, te Amsterdam", sinds ongeveer tien dagen lijdende is aan buik- vliesontsteking en dat zijn toestand zorgelijk is. Op de laatste vergadering van de Ver eeniging voor Paedagogiek werd aan het hoofd bestuur opgedragen op kosten der vereeniging al de opvoedkundige verken van wijlen de heer C. H. den Hertog te verzamelen en uit te geven. Deze arbeid werd ondernomen door den heer J. Schreuder, die thans met het werk gereed is gekomen. Aan al de leden der genoemde ver eeniging is thans een fraai gebonden exemplaar van deze ..Verspreide opstellen" toegezonden :aet een levensbericht van den heer j. G. Nijk. Het werk is niet in den handel. Examen noifdakte. 's-Gravenhage, 20 en 21 Juli. Geëxami neerd 14, teruggetrokken 1, afgewezen 9, toege laten 4, n.l. C. A. Bakker en P. Beishu.zen, van 's-GravenhageH. J. Bitter, van Gouda, en S. Brouwer, te Goes. 's-Hertogenbosch, 20 en 21 Juli. Geëxami neerd 15 mannelijke candidates Geslaagd do heeren K. Lub. te BarendrechtJ. Hoek, te Woensel A. G. de Kort, te YughtA. H. Hattink, te Utrecht. Amsterdam, 20 en 21 Juli. Geëxamineerd 15 candidates geslaagd de heeren B. Beuken, te Ouderkerk a/d. Amstel A. Koning, te Am sterdam B. J Garssen. te Haarlem G. F. Spierings en G. Bcon, te Amsterdam T. Duym, te Hoorn; A. F. Vcstcr, te Haarlem, en 'V. Enimelst, te Amsterdam Groningen. 20 en 21 Juli. Geëxamineerd 15 nianneal. candidates Geslaagd 9, de hoe renD. Kamminga. te Dokkum K. R. Peerl- kamp, te Vries W. van der Sluis, te Lippen huizen A. Brouwer, te Alkmaar W. H. Dji- keina. te Nieuwe Pekel a J. W. Kiel. te Grol- loo J. Meijer, te Oude Pekcla S. Tornga, te Houwerzijl, en P. Tuin. te Ruinen Zwolle, 20 en 21 Juli. Gfcëx. 15 mannel. cand. geslaagd de heeren: J. Corporaal, to Zwartsluis D. Demmer, te Nijegn J. Eel- singh, te Den Ham S T'.lzinga. te Epe G. Duornink, te Dieren xt'. L. Füroh, in Den .Haag H. i. Franken, uit Gaasterland H. C. Golok. te Schoonhoven; P. de Groot, te Lonne kor K. Ilarsma. uit Opstorland, en 7Heem stra, te Oldemarkt Arnhem, 20 en ?1 Juli. Geëxamineerd 15 casi.daten. Geslaagd P. de Potter, Colijns- plaat B. Yv. te Strakc. Apeldoorn E. Wes terhof, Alfen a. d. Rijn G. Rutgers. Dinxpcr loo A. de Priester. Oost-burg. De 25ste jaarlijkse re examens der Neder- land sche Tnon-nw-toiiaars-vereeniging zijn gis- t...en t? 's-Gravenhage, in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Allo candidaten zyn geslaagd, t© weten Voor piano (lager onderwjjs)mejuffrouw M. van den Brink, uit Utrecht. Voor slozang de dames: J. Riedel, uit Lei den, en H. E. J. Alma, uit Zoiat. Voor koorgezangmejuffrouw E. Simons, uit 's-Gravenhage. De 25ste j vlijksche examens der Neder- landscbe Toonkunstenaarsvereeniging zijn gis- terou te 's-Gravenhige in. het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd voor theo rie mejuffr. A. M. E, Winthouwer, uit Amster dam, on voor solozang mej. C. J. van Raven horst, uit 's-Hertogent>osch. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De heer mr. Rens was gisteren afwezig, ook diens secundus. De agenda werd aangevuld. De president benoemde de navolgende commis sion voor de tabellarische verslagen over do examina en het hulppredikerschap, de heeron Ellens en Campen, voor de tabellen der schrif telijke kerkvisitatie de heeren Schuurman de Groot en Griffijn, voor do kleine t-oelagen aan gemeenten en personen de quaestor-genoraal en de heeren Van Heusden en Van Gorcom, voor de consideration op de voorloopig aangenomen wetsveranderingen de heeren pi of. Kruijf, Van Meurs, Loeff on De Grient Droux, voor de nieuwe wetsvoorstellen de heeren Gunning, Adri- ani, Ellens, Gooszen en Campen, voor de stuk ken ter behandeling, a. de neeren prof. Dau- banion, Eilerts de Haan, Gorcom en Griffijn, b. de heeren Van Leliveld, Van Dis, vkken en Van Heusden, beoordeeling van eindbesluiten de hoeren Gooszen en De Groot, voor eind-redac tie do heere». De Grient Dreux en Adriani Een voorstel van prof. Gooszen, om te verklaren, dat de uitlegging door de Synode aan art. 70, al. 2 alg. regiem, gegeven, niet juist is, wordt besproken en een motie aangenomen, welke uit spreekt dat de uitdrukking „nietigverklaring" bedenkelijk is. Dit betrof do benoeming van dr. Van Witzenburg tot secundus lid der synodale commissie. )e behandeling van het verslag der synodale oommissie wordt .than, voortgezet. Do rekeningen van den quaestor-generaal worden met dankzegging goedgekeurd, deze gedéchar- geerd en zal verzocht worden dat hij in deze functie contmueere, alsook zijn secundus. Met ingenomenheid nam de vergadering kennis van den arbeid van ds. Hulsebos, in zake de kerke lijke archieven. Een vraag om toelating tot. het proponents-examen in November wordt afgewe zen. Voorstellen worden ingediend door den heer Adriani, toevoeging 2a al. 1 reglement op de generale kas, door den heer v. Dis e. a., tot benoeming tener commissie in zake de reorga nisatie der kerk. Door denzelfde tot wijziging van art. 21 alg. reglement. (Vad. De quaestor-generaal was gisteren ter verga dering. Onder toejuiching der vergadering stelt de vice-president als slotsom van ziin onder- zook, waaruit bleek dab 1757 stukkon waren i- - gekomen en 1745 waren uitgegaan, voor den secretaris hartelijken dank te betuigen. De quaestor-generaal verklaart, zich berei I in zijn betrekking te continueeren. De vergadering verneemt dit ">"et genoegen. Aan de i rde is het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De opbrengst der collection was f 1068.61 hooger. Aan legaten werd f 5653.10 ontvangen. De reke ning sluit met een bedrag van f 47,670.08i in ontvangst en uitgaaf (saldo f 12,282.55). Vele aanvragen worden besproken om bijdragen uit dit fonds. Aan 5 gemeenten v orden voorloopig groote toelagen verleend tot een bedrag van f 15.000, terwjjl veertien ranvragen v idea ge weigerd, voor een deel weger-s ontc-jreikende middelen. Het kapitaal val. dat fonds bedraagt f 200.8e0.85. Het fonds voor ge steiyke behoef ten ontving f 25.49 aan collecte minder, maar meer aan rente f 37.50. De rekening sluit met een ontvang -n uitgaaf van f 12,305.Vo met in begrip van een saldo van f 6255.86^. Di' fonds bezit ec.i kapitaal van f 118,080. Drie toelagen worden ingetrokken. r*i(EL M. de Koningin-Moeder bracht gisteren middag een bezoek aan Utrecht. Omstreeks half drie wiaren de rij tuigen in aantocht. In het. eerste rijtuig waren gezeten Zijne Excellentie jhr. De Ra^ uitz, grootmeester, en mr. F. D. graaf Schim mel penninck. kamerheer-thesaurier van H. M. de Koningin-moeder. Daarop volgde bet rijtuig met de vorstelijke personen, ztjodo 11. M. de Koningin-moederHare Hoogheid, Louise Vorstin van Waldeck en Pi er mout, Prinses van Schleswig-Holstein Glücksburg Hare Kon. Hoogheid Brfprinsee von Wied, prinses van Würtembcrg en Zijn Doorluch tigheid Wolrad van Waldeck en Piermont. In het derde en laatste rijtuig hadden genomen de hofdames freule A. von Schin-di- Hirschfeldt, geboren von Arnim, freule E. vau Ittersum eai freule F. L. H. v. d. Po'l, benevens de heer von Hal Ier, gouverneur van Zijn Doorluchtigheid Wolrad. Aan de grens der gemeente nabij het for' aan de Biltstraat had do burgemeester B. Reiger zijn opwachting gemaakt. Na rich eenigo oogenblikken met H. M. te hebben onderhouden, begaf men zich met het rij'.uig van den burgemeester aan het hoofd wc Ier op weg om zich langs het Hoogeland, Malie baan, Manesingel en Lange Nieuwatraat riaar de woning van ds. L. Schouten Hzn., op de Lange Nieuwst raat te begeven, ter bezichti ging van het Biibelsche museum. Een vrij groote menigte stond hier den stoet op te wachten, die omstreeks 2J uer arriveerde. De kasten met de verschillende oudheden waren van te voren geopend en al het verdere zoodanig gereed gelegd, dat met de bezich tiging zonder uitstel een aanvang gemaakt kou worden. H. M. zoowel als haar gasten en gevolg legden bijzonder veel belangstel ling aan den dag. De tabernakel en de tem- pel vooral werden met groote aandacht be schouwd. Ds. Schouten leidde zijn bezoekers persoonlijk rond-, hoewel hij slecht» ter been is, en was onvermoeid in het geven van verklarin gen en inlichtingen. Op innemende en vrien dol i ik o wijze noodigde H. M haren gastheer herhaaldelijk uit te gaan zitten eu zich niet al te vee! te vermoeien. De stoet stelde zich in beweging en onder een nieuw gejuich van de toegestroomde me» nigtc begaf men zich door de Hamburger straat, Lijn markt. Choorstraat en Oude gracht naar het Rijksmuntgebouw. Aan beide kanten van de Oudegracht stond hier een compacte massa geschaard, di*» H. M. met een spontaan vreugde-geroep ontving. Vanwege de Gcbrs. Albert stond men hier gereed oen biografische opname van het be zoek to nemen. H. M., gasten en gevolg werden verwel komd door den muntmeester H. L. A. van don Wall Bake en den heer mr. G. Blom. secretaris van 'sRijks Munt. De ontvangkamer en de ingang waren kwistig met bloemen cn planten versierd. Aan H. M. en Hoogatderzelver stiefmoedèr

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3