KOLONIËN. BINNENLAND. schip, heeft time reis hervat en stoomde heden middag net Kanaal binnen. De hevige strijd, die gedurende een aantal dagen in het Fensjwiling-gebergte tusschen de Japansche troepen onder generaal Koeroki en het Russische korps onder graaf Keiler heeft plaat9 gehad, heeft er toe geleid, dat de Russen zijn teruggegaan van Sihojan, 60 KM. ten oosten van Liaojang gelogen, tot Koctsiatai, dat nog slechts op 40 KM. af stand van dio plaats staat. Van het bericht, dat oen Russisch blad gegeven heeft, dat het generaal Koeroki zou zjjn gelukt door den linkervleugel der Russen heen te bre ken, en dat hij op Moekden aanrukt, is nog geen bevestiging ontvangen. In het zuiden hoeft het tooneel van don strijd zich tot ia do onmiddellijke nabijheid van Nioetsjwang verplaatst. Ook daar zijn, zooals uit de tele grammen blijkt, de Japanners overwinnaars geblevenTasjitsjao en Nioetsjwang zijn ontruimd. Een militaire correspondent van de Ne wojo W rem ja maakt over den strijd aan den Motienling do opmerking, dat daardoor be wezen is met welko bezwaren de troepen in de borgen hebben te strijden, en nogmaals is getoond, dat diegene in 't voordeel is, die voorzien is van bcrgartillerie. Deze Schr. stemt toe, dat de Russen ge voelig de werking van de Japansche projec tielen hebben ondervonden, maar hij vindt daarin een eigenaardigen troostgrond, die doet denken aan het bekende gezegde, dat er geen ongeluk is of er is een gelukje bij. Hij schrijft„Het zou interessant zijn to verne men, welke ongelooflijke moeite het den Ja panners kost naar de op de bergpassen aan wezige troepenafdeeliugen die reusachtige massa's oorlogsmaterieel te brengen, die zij niet alleen in ieder belangrijk gevecht, maar ook bij de onbeduidendste schermutselingen zoo vrijgevig besteden. Volgens eene zeer ge loofwaardige en scherpzinnige meening moet er voor ieder man, dien men uit het front van den tegenstander doet verdwijnen, even veel metaal uitgegeven worden als deze man weegt. Volgons het rapport van generaal Kei ler bedragen onze verliezen meer dan 1000 man; men kan dus gerust zeggen, dat er op ons detachement duizend poed metaal zijn uitgestrooid, welker aanvoer zooveel moeite gekost heeft en welker vervanging waarschijnlijk op geen geringe bezwaren zal stuiten." Do stoomboot Persia heeft to Bombay do postzakken afgegeven, die de Smolensk op do Prinz Hoinrich in de Roode zee in beslag genomen heeft. De post is terstond naar Co lombo doorgezonden, om van daar de stoom boot van do Messageries Polynesie te berei ken, die op weg naar Japan den len Augus tus Singapore aandoet. Allerlei vGroothertog Adolf van Luxemburg, do oudste van de regee rende vorsten, heeft Zondag zijn 87sten verjaardag gevierd. vTo Wies bad o ïi is thans weder de „Ver- eeniging van Duitsoho Vorstinnen tot be vordering van de Zedelijkheid" vergaderd. Dio vereeniging, in 1902 gesticht, staat on der voorzitterschap der Gravin-Moeder van Erbaoh-Fürstenau. Do beraadslagingen der doorluchtige zede lijkheids beschermsters zijn geheim en zoo is daaromtrent nog niets bekend. vGabriel Lemeunier, die pastoor was in het bisdom Versailles, heeft zijn geestelijk beroep vaarwel gezegd en de katholieke kerk verlaten. In do Réveil zet hij uiteen wat hem tot deze daad heeft gebracht. Christus heeft slechts gesproken van goedheid, schrijft hij, de kerk spreekt slechts van gezag: en daar om sterft zij. In plaats van de mcuschen tot elkaar to brengen, brengt zij tweedracht on der do monschen. In plaats van het Evan geliewoord hebt elkander lief, legt zij do menscliheid haar dogma's voor met de bij voeging: als gij weigert u te bukken onder een van deze artikelen, dan zijt gij een ver rader, oen afvallige, oen ketter, hoe goed gij overigens uw heelo leven moogt zijn. De kerk doet zich voor als de ware tolk van de gedachten v~n Christusom oen waar Christen te zijn moet men dus do kerk ver laten, meent Gabriel Lemeunier. De ex-priester houdt staande, dat als do katholieke kerk voortgaat do menschheid leerstellingen op te dringen, waarbij de twij fel als een fout wordt aangemerkt, wanneer do kerk haar dienaren tot blinde gehoor zaamheid blijft dwingen en eischt dat de priesters al wat niet denkt als de kerk, zul len minachten, d.rt de kerk dan tusschen haar zelf en do wereld een afgrond graaft, dio slechts zal worden gedempt, door de ineen storting van haar eeuwenoude opvattingen. „Uw tegenstanders behoeven u niet meer te bestrijden om u to vernietigen, zij behoe ven u slechts uw gang to laten gaan; uW eigen verderf laadt gij op uwe schouders''. Aldus het afscheidswoord van Lemeunier tot de katholieke kerk. vDo staking in de vleeschindustrie is to Chicago opnieuw uitgebroken. Men schat het aantal der stakende slagersbedienden op 36000 en dat der arbeiders voor verduur zaamde vlccschsoorten op 52000. v— Te Neu Tecklcnburg (D.) is een school, waar in een eng lokaal 160 kinderen dage lijks leeren, onder leiding van één onderwij zer. Men is er doende over het bouwen van een nieuwe school. Maar men mocht mis schien ook wel eens denken over vermeer dering van personeel. vTe Bordeaux zijn de kofficiiuisbedieu- den stakende. Bijna alle hotels en koffiehui zen zijn gesloten. vUit Genua komt het bericht, dat Wes- sel, eertijds luitenant in Duitschen dienst, aan do Duitsobe regeering is uitgeleverd. Wesscl is, zooals men weet. in het laatste jaar veel genoemd in verband met de zaak- Dreyfus. De Duitsche regeering heeft haar verzoek om uitlevering ingewilligd gekregen onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat Weesels slechts vervolgd zal worden wegens vergrijpen op het gebied van het geineeue recht. Niet als verrader, maar als oplichter heeft Italië hem uitgeleverd. Te Genua had hij 16 maanden gevangen gezeten. vZondag namiddag heeft te San Sebas- j tian het vroeger aangekondigd.- gevecht tus- I schen een tijger en een stier plaats gehad. Op hot oogenblik dat deze laatste zijn j tegenstander overwon, hebben de twee dieren in hun woede een staaf der kooi verbrijzeld, waarin zij gevochten hadden. Er ontstond ceue vrecselijke paniek onder de toeschou wers. Met geweren gewapend slaagden de bewakers er in den tijger te dooden, maar eenige kogels troffen ook de toeschouwers, waaronder de markies de Pidal, ondervoor zitter van den Senaat, markies Urquijo en een Fransch toerist. vDe cholera-epidemie te Teheran en in den omtrek dier stad is zeer aan het ver minderen. Er sterven nu niet meer honder den maar nog geen rijf tig menschen per dag aan die ziekte. Te Chirez en elders in Perzië woedt do cholera echter nog zeer hevig. vTijdens een lievigen storm, die Zon- dag te Parijs woedde, is de ballou-captif aan de porte Maillot, onder het bestuur van kapi tein Lair, met zeven man, een vrouw en een kind opgestegen. Door den dwarrelwind ge grepen, deed de ballon een sprong, rukte den kabel af en steeg tot 5000 meters hoog te, met ongelooflijke snelheid. Door de uitzetting van het gas barstte de ballon, maar door een buitengewoon toeval kon de kloine reserveballon het gewicht dra gen, vormde een valscherm en de reizigers kwamen te Clichy zonder ernstig ongeval beueden. Zij kwamen met den schrik en on beduidende kneuzingen vrij. OOST-IND1Ê. De onlusten op Flores. Nopens de ongeregeldheden in het land schap Sikka is van den resident van Timor en onderhodrigheden onder dagteekening van 6 Juni uit Maumerie het volgend telegram ontvangen Ik vertrok 25 Mei jl. met 58 gewapende politiedienaren, kwam via Sikka Lela waar alles voldoende veilig, 27 's ochtends met ss. Pelikaan te Maumerie aan. Bericht ver branding pastorie en schoolgebouwen Kot- tring (op kaart Kotti) onjuist; slechts tijde lijk n-oodkerkje met kampong Kotting 120 huizen verbrand. 27 Med 's namiddags kwar men pastoor IJsseldijk en broeder De Groot en Hansates te Maumerie aan, hadden stand- laats verlaten, wegens bedreigingen volk ekka, dat voormiddags zonder succes Nita aangevallen had. Rukte 28 Mei 's ochtends naar Kotting op, liet detachementen politie met hulptroepen Nita achter tot bescherming pastorie en schoolgebouwen en houtwerken voor de nieuwe kerk. Keerdo 's namiddags over Nita naar Maumerie terug zonder tegen stand. Oproeping naar Maumerie door be middeling Radja Kanqoë aan Tekka gezon den door dezen onbeschaamd beantwoord. Met overige 34 afvallige Sikkosche berg kam pongs te vergeefs beproefd aanrakingen te krijgen. Ss. Pelikaan 28 Mei 's ochtends vertrokken, kwam 30 Mei 's avonds met 26 politiedienaren mn het grenskorps terug. Radja Sikka kwam 2 Juni voormiddags met hulptroepen van Zuidkust. 2 Juni 's mid dags uitgerukt met politie en hulptroepen. De beooston Kotting gelegen kampongs Bar loe Wele en Ha lat, waar Tekka en zijn zoons steeds vertoefden cn Tomo, goed verstercv doch slechts verdedigd genomen door hulp troepen, verbrand. Vier lijken van vijand ge vonden. Wij geene verliezen, te Kotting overnacht 3 Juni terug naar Maumerie. 's Namiddags kwamen zendelingen van Pi- tang, hoofd van Baloe Wele, voornaamsten medestander van Tekka, zijne onderwerping aanbieden. 4 Juni 's ochtends kwam Pitang zelf met olifantstand als teeken van onder werping, evenzoo zendelingen hoofd van Kodo, die uit vrees voor Tekka nog niet zelf durfde komen. 4 Juni 's middags arriveerde Hr. Ms. Mataram. 5 Juni 's ochtends rukte ik op met landingsdivisie, politie en hulp troepen, naar Tekka's eigen kampongs Hbe- biug cn Wolo Moede, omstreeks 3 uur mar- clieerens Z.O. van kustplaats Bolong-Bolong bijna ongenaakbare bergkampongs, doch, niet bevestigd. Beiden verlaten, geene aanraking te krijgen met in omtrek zwervende bevol king die enkele schoten loste. Beide kam pangs door hulptroepen verbrand. 6 Juni meldde zich hoofd van Kode persoonlijk. Af vallige hoofden zal thans tijd gegeven wor den zich te onderwerpen. Ik vertrek mor gen naar Koepang met Pelikaan, die licht torens moet. bezoeken, den mij vergezel lenden controleur Hellwig met instructies achterla tende en kom vermoedelijk 15 Juni te Mau merie terug. Hr. Ms. Mataram vertrekt ver moedelijk 10 Juni naar Makasser ter aan vulling kolenvoorraad en overbrenging dit telegram, zoo noodig door controleur aan te vullen. Van den controleur Hellwig is, onder dag teekening van 10 Juni, uit Maumerie nog het volgende telegrafische bericht ontvangen Kort na vertrek resident naar Koepang op 7 Juni Tekka persoonlijk alhier ver schenen om zich te onderwerpen, verhoord en in voorloopige hechtenis gesteld tegelijk met zijn voornaamsten medestander Pitang. Beiden overgebracht naar Hr Ms. Mataram. Pastoor Engbers berioht: kwaadwilligen be dreigen hoofdplaats Sikka, verzoekt om hulp. Dadelijk ge-zonden instructeur met. 23 prad- joerits tot bescherming Sikka en Lela. 8 Juni instructeur bericht komplex bergkampongs van Hok or aan zuidkust nog in verzet. Poging die te overvallen, mislukt wegens bijna ongenaakbare ligging en aarzeling hulp troepen-; zonder verliezen naar Sikka terug gekeerd. Noerak, do oudste zoon van Tekka, onderwerpt zich 9 Juni. Tien voornaamste kamponghoofden kwamen zich onderwerpen. 10 Juni: alle kamponghoofden van Noord- Sikka hebben zich ouderworpen, zoodat thans alleen kampongcomplex Kok or nog in ver zet, doch zonder vijandelijk betoog. Hr Ma. Mataram vertrekt heden avond naar Makas ser ter aanvulling kolenvoorraad en over brenging van telegrammen, keert 15 Juni naar hier terug ten behoeve mogelijke actie tegen Kokor, tenzij aanbieding onderwer ping. Alle missie-stations voldoende bevei ligd. Java Ct. De Staatscourant van Dinsdag 26 Juli 1904 bevat de volgende kon. besluiten benoenld tot lector in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Rijks-universi- teit te Utrecht tot het geven van onderwijs in de algemeen© geschiedenis der middel eeuwen, de diplomatiek, de pulaecographie en de aanverwante hulpwetenschappen der ge schiedenis dr. O. Opperman, te Keulen op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Westdongeradeel D. J. W. baron van Hoeckeren op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Schoonebeek L. B. J. Dommers; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de luitenaiit^kolonel F. W. Weve, en is hem de rang van kolonel ver leend lie noem d bij de infanterie bij het tweede regiment tot majoor de kapitein J. C. H. A. Quack, van het 5e reg. bij het 3e tot kapitein de le luitenant N. Th. Ter Beek, van het 5e reg. bij het- 9e regt. tot kapitein de le luitenant H. C. Fortanier, van het 10e regiment benoemd bij de infanterie bij het le regi ment: tot le luitenant de 2e luitenants W. J. Ariëns, C. E Stolk, J J. Hoogeboom en J. A. ten Kate, allen van het corps; bij het 2e regiment de 2e luitenants J. J. Quadek- ker, van het korpsbij het 3e regt. de 2e luitenant J. Kamphuys Suermondt, van het 10c, J. Th. Bcins, G. H. O. W. van den Na gel on J. E. Stolk, allen van het korps; bij het 4e regt. de 2e luitenants O. W. ten Brink en A. Rietveld, beiden van liet korps; bij hot 5e regt. de 2e luitenants F. J. C. baron van Hardenbroek van Ammerstol, L. J. do Wolf en D. J. Gorter, allen van het korps; bij het 6e regiment de 2e luitenant F. G. II. M. Steenbergke, van bet korps; bij bet 7e regiment de 2e luitenant H. J. van der Tak, van het korps; bij het 9e regiment de 2e luitenant J. M. van der Made, van het korps bij het 10e regiment de 2e luitenant F. J. Nix. van bot korps; bij het wapen der cavalerie: bij het Ie regiment huzaren de 2e luite nants H. L. F G. J. Wemere, F. J. J. baron van Heemstra, L. H. A. Crommelin en A. F. Spree, allen van het korps; bij bet 2e regiment huzaren: de 2e luiten- nant A. Dremont van het korps bij het 3e regiment huzaren de 2e luite nant A. W. van Bleijenburgh, van het korps bij de artillerie: bij het 2e regiment vesting, de 2e luite nants U. J. W. Roldanus en G. Doorman, briden van het korps; bij het 3e regiment vesting de 2e luite nants J. F. Quanjer, H. J. J. M. Koremans en M. W. de Wit, allen van het korps; bij het 4e regiment vesting de 2e luitenants L. L. E. Ornsteen, N. P. A. de Quesne van Brurk<" i en J. S. C. Rink, allen van het korps vi> de instructie-compagnie de 2e luitenant H. J. -an Yeeu, van die compagnie; bi j de genie: bij den staf van het wapen de 2e luitenant W. H. Oool, van dien staf; bij het regiment genie-troepen de 2e lui tenants A. H. Op tón Noort, P. A. Minder hout, F. G. m. Burg en F. A. Yaillant, rllen van het korps; benoemd tot tweede luitenant: bij de infanterie: bij het le regiment de cadets G. van Ros som, A. P. van Ycldhuijzen en W. Schutte; bij het 2e regiment de cadets J. G. Hare- makcr en H. J. van Steensel, gezegd van der Aa; bij het 3e regiment de cadets W. B. F. van Tongeren, J. J. Th. Hey en F. Plan- keel bij het 5e regiment de cadets P. N. van Bavel en D. Keus; bij het 6e regiment de cadets W. M. F. E P. de Jager, en A. R. van den Bent; bij het 7e regiment de cadet A. G. J. Hollweg; bij het 8ste regiment, de cadet J. S. Barbas bij het 9e regiment de cadet W. A. Slicher bij het 10e regiment de cadets jhr. J. H. Backer, P. Weijs en jhr. Q. D. Laman. Trip; bij de c a v a 1 e r i e bij het 1ste regiment huzaren de cadets R. Wilson en W. L. van Weideren baioa Rengers bij het 2e regiment huzaren de cadets jhr. L. C. de Villeneuve, J. J. M. de Waal en Chr. H. Labouchère; bij de artillerie: bij het 1ste regiment veld de cadets jhr. F. W. L. de Beaufort en J. Doorman; bij het 2e regiment veld de cadets H. M. G. Highly en L. R, Doorman.; bij het 1ste regiment vesting de cadets R. P. J. van den Berg van Saparoea; bij het 2e regiment vesting de cadets H. J. Kanel, L. J. de Decker en F. van Twisk bij het 3e regiment vesting de cadets II. F. H. C. C. A. von Freytag Drabbe, C. de Jongh, P. J. A. Bartcls en C. W. Boxman bij het 4e regiment vesting de cadets G. H. Schouten, J. A. Mussert, P. A. Brouwer, E. W. G van Olden; bij de genie: bij het reg. genietroepen de cadets P. W. Scharro, J. C. van Reenen, J. A. Katten- busch, A. Th. van Dapperen, S. C. Sparry, allen afkomstig van de Kon. Mil. Academie; benoemd tot 2e luitenant bij het Neder- Iand9ch-Indische leger: bij de infanterie de cadets R. M. van MJaurik, G. P. de Neve, H. Koot, A. van Zuiden, L. O. A. Aer 11 out, G. Bongers, J. W. Klav, A. Freudenberg, J. A. van Hels- (hngen,P. W. M. Weber, C. F. J. Pape, J. A Sonius, D. Slijboom, G. J. Sieburg, H. C. Creutz Lechleitner, M. R. Looze, E T^de- man, V. Itzig Heine, D. de Jongh, J. J. do Vries, A. A. Streiff, J. J. N. van Ree, R. Th. Sfchmiedeman, J. J. Barendse, W. W. B. Drooglever, A. N. W. van Ren esse, A. H. Th. van Es, F Kroon. C. C de Vos, J. F. F Götz, W. Wissel, F H. Gude, R. P.. R. van Riemsdijk, L. J. Jochem, R. W. Roe- lants bij de cavaleriede cadets W. Storm van Leeuwen, P. C. Colthoff, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten bij de ar t i 11 e r i ede cadets M. Boer stra, J. H. Wesseling, B. A. Drielsma, A. J. W. Vorster, W. C. F. Meyer, J. Dormaar, J. H. Dobken, D. A. 9tephan, F. L. H. Deo- sausagie en H. van Dérsser; bij de g e n i ede cadets S. van Gator, W. F. van Vliet, W. N. a. van Es en W. R. H. van Aalderen, allen afkomstig van de Kon. Mil. Academie. met ingang van 1 Augustus !904 is be noemd tot sur numeraire van het kadaster: G. Ritmeester te Maastricht en L. W. Romijn te Amsterdam. aan den eerste luitenant der inf. J. A. Gay mans, thans op non-activiteit, op het daartoe door hem cedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 7 Juli 1904. benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot re- serve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heer H. van der Hoeven, arts. aan den 1ste luitenant N. A. C. Pennink, ad judant, bij het- 1ste regiment infanterie, op her. door hem gedaan verzoek, een eervol onts'ag uit den militairen dienst verleend. H. M. de Koningin gaf gisteren, ter gelegenheid van de ontvangst van den heer Dewitz. als vertegenwoordiger van den groot hertog van Mecklenburg Strelitz, op bet Loo een diner ten hove, waaraan ook uitge'ico da gd waren de Duitsche gezant en de minister van buitenlandsche zaken. Het Hof moet. voornemens zijn a. s. Zaterdag naar "Soestdijk te vertrekken. H. M. de Koningin-Moeder woonde met de Vorstin-Moeder van Waldeck-Pyr- mont Zondag de godsdienstoefening bij in de kerk te Eemnes-Binnen, onder gehoor van ds. J. A. de Vlieger. Zondag namiddag maakte de Konin gin-Moeder met Haar gasten een rijtoer over Bunschoten en Spakenburg, langs de Zuider zee. In het eerste rijtuig zat de Koningin- Moeder met de vorstin van Waldeck, in het tweede rijtuig de Erfprinses Von Wied, die zelf mende, met het prinsje van Wal deck. Gistermorgen met den gewonen trein van 9.05 vertrok die vorstin van Weldeok-Pyr- mont met haar zoontje weer naar Duitsch- land. De trein stopte expresselijk op „ver keerd spoor" voor de koninklijke wachtkar mer. De Koningin-Moeder deed haar gasten uitgeleide tot aan den trein, waar een harte lijk afscheid genomen werd. De burgemees ter van Baarn was ter begroeting aanwezig en geleidde de Koningin-Moeder weer naar het hofrijtuig. De Vorstin van Waldeck kwaan te 10 uur te Apeldoorn aan met haar zoontje. Het Koninklijke echtpaar begroette de vorstin en reed. met de gasten in een rijtuig a la daumont bespannen naar Het Loo. De vorstin vertrok te 1 uur 28. Naar de Midd. Ct. verneemt, zou heden de minister van binnenlandsche zaken met den trein van 11 u. 35 te Middelburg aan komen, om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van koperwerken en aan de gebouwen van liet provinciaal bestuur. De minister van Buitenlandsche zak>jj begaf zich gisteren ochtend naar Het Loo. Do minister van financiën maakt be kend», dat op 23 Juli jl. bij de betaalmees ters in kas was f 3,144,218.01, on dat op denzelfden dag door de Nederlandsahe bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van 'f 9,196,141,12. Gouverneur-generaal Van Heutsz ver trok gisterenochtend met zijn familie per Staatsspoor weder naar Nijmegen, waar de nieuwbenoemde landvoogd van Iad'ë voor- loopig zal blijven vertoeven. De verkiezing voor de Eer ste Kamer in Over ij se 1. Dat de Staten van Overijsel ook naar do nieuwe Eerste Kamer liberale leden zullen afvaar digen is nog lang niet zeker. Was de verhou ding aanvankelijk na den uitslag 24 links tegen 23 recht9, thans, nu een der liberale leden, de heer Schimmelpenninck zijn ont slag heeft genomen, is de stand 23 tegen 23. Anders a.ls bij een gemeenteraad, waar een lid dat bedankt zitting houdt, tót zijn opt- volger is gekozen, treedt- in de Staten iemand die bedankt, direct af en is er dus onmid dellijk een vacature. Als alle leden present zijn, kan het dus gebeuren, dat er aan beido zijden evenveel stemmen worden uitgebracht, en dat dus het lot beslissen moet. Dit geeft aan het Handelsblad aanleiding om on«.jr het opschrift „een extra- staatsloterij", te schrijven „In Overijsel zal een buitengewone staats loterij worden gehouden. Ten gevolge van de vacature-Schimmel- penninck zijn de Provinciale Staten aldaar juist op het doode punt. Na vervulling der vacature beschikt de linkerzijde over een stem meerderheid. De verkiezing voor de Prov. Staten is be paald op 8 Augustus, maar dr. Kuyper heeft de Eerste-Kamer-verkiezing op 3 Augustus gesteld. Derhalve zal, daar de stemmen vermoede lijk zullen staken bij de verkiezing van lid! der Eerste Kamer, het lot moeten beslissen, of Overijsel ministerieele of anti-ministerieele vertegenwoordigers afvaardigt. Het lot. Het blinde fatum. Een staatsloterij over zulk ontzaglijk be lang voor heb geheele vaderland! Ecu staatsloterij met als eersten prijs: er kenning van dr. Kuypers onvolwassen-inrich ting als meerderjarige hoogcschool. Een zonderlinge speling van de gebeurte nissen, juist nu een wetsontwerp aanhangig is over het doodbloeden der staatsloterij!" Naar de N. R. Ct. verneemt, stelt ook de heer H. Fennema te Sneck zich niet meer beschikbaar voor het lidmaatschap der Eer ste Kamer van de Staten-Generaal. De Staten van Friesland zullen dus twee nieuwe leden moeten kiezen. Bij den aanvang van de gisteren ge houden raadsvergadering te 'sGravenhage heeft de voorzitter de leden verzocht zich met hem van hun zetels te verheffen en deed hij mededeeling van een ingekomen officieel bericht van het overlijden van den voormar ligen Staatspresident Paul Kruger. „Wij allen hier in den Raad zeide de voorzitter en ook de Haagsohe burgerij nemen innig deel in dat treffend verlies, en wij gevoelen behoefte onze smart uit te druk ken over het heengaan van dezen grooten burger, aan wien het Nederlandscbe volk niet alleen vollen eerbied verplicht is, maar die ook het lovensvoorbeeld wa9 van onwan kelbare plichtsbetrachting jegens zijn volk en zijn land, tot aan het bitter einde, en van onwankelbaar vertrouwen in zijn God." De voorzitter stelde voor, om een adres van hulde en rouwbeklag van 's Raads ge voelens iu dat verlies te doen blijken. Dit voorstel werd met toejuiching be groet. Tevens deelde de voorzitter mede, dat ver leden week een vertegenwoordiger der fami lie Kruger zioh tot B. en W. liceft gewend met de vraag of de gemeente den ontslapen president een tijdelijke rustplaats binnen deze gemeente zou willen verschaffen. Het college antwoordde, dat 't de gemeente een eer en voorrecht zou wezen die gelegenheid te ver schaffen, en reeds werd door den vertegen woordiger met den wethouder van publieke werken geconfereerd over de aanwijzing van een plaats op de algemeen© begraafplaats. Later vernamen wij tot onze teleurstelling, dat het stoffelijk overschot naar Eik-en-Dui- nen zal worden overgebracht. Dit besluit moeten wij eerbiedigen. Intusschen is het voornemen van B. en W. het stoffelijk over schot te volgen tot aan de begraafplaats. Met instemming werd daarop begroet een voorstel van B. en W. om namens den Raad een krans te leggen op de lijikbaar. De beer Van Malsen verklaarde zichi tegen het plan om voortaan het college van B. en W. gezamenlijk, te doen plaats nemen op het podium. Hij wilde zich aan de traditie houden en wenscht© niet', dat de raadsleden „front maken" tegenover B. en W. De heer Snouck Hurgronje was dit. eens; en wethou ders zij® in de eerste plaats raadsleden en daarna wethouders. Deze moeten niet be schouwd worden als wethouders in de eerste plaats. Hij wilde geen voedsel geven aan een begrip van afscheiding, van afzondering. Er moe*, voeling blijven tusschen de wethouders en de overige raadsleden. Overleg tusschen B. en W., in de zeldzame gevallen waarin dat in de openbare zitting noodig en moge lijk is, wordt daardoor niet uitgesloten. Daarenboven vond bij 't niet goed, dat deze aangelegenheid buiten tegenwoordigheid wordt behandeld van den wethouder Mou- ton, die tegen de verplaatsing is. De burgemeester verklaarde dat 't denk beeld van samenzitten van hem is uitgegaan, omdat hij dit rationeeler vond. Elke ge dachte was bij hem uitgesloten om een afzon dering in 't leven te roepen. Als 't zou moe ten beteokenen„front maken tegenover den Raad", maakt dan de burgemeester front tegenover den Raad? Volstrekt niet; maar de hier behandelde voorstellen gaan uit van het college van B. en W. Deze laat- sten moeten nu antwoorden hetzij; achter den rug van de leden, of met den rug tegen hen. Dat is oneigenaardig en elk oogenblik kau bij verschillende gelegenheden nader overleg voortvloeien uit den loop der discussies zei ven. Anderzijds kunnen de raadsleden toch ook voeling houden, hetzij met den burget- meester, hetzij met den burgemeester en de wethouders. Intusschen wilde hij, uit een oogpunt van courtoisie jegens den heer Mou- ton, de zaak wel tot diens terugkomst aan houden. Zoo werd besloten. Toegestaan werd de te nemen proef met westrumit voor besproeiing. De Voorzitter gaf den Raiad in overwe ging het commissoriaal rapport betrekkelijk de gemeentelijk© brandverzekering te stel len in handen van B. en W., waar 't bier een zeer gewichtig punt geldt. De Raad ver- eenigde zich met dit advies. Begrafenis president Kruger. Dr. Leyds is gisteren te 's Gravenhage aangekomen, om de laatste regelingou te treffen in verband met de bijlaetting van president Krwger's hulsel. Naar nog kan gemeld worden omtrent de bijzetting van het stoffelijk overschot van president Kruger, zullen behalve naaste familieleden en personen uit de onmiddel lijke omgeving van den oud-president (de heer Eloff, schoonzoon en Bredell, privé-se- cretaris) en de reeds gemelde stedtelijke auto riteiten, voor zoover tot dusver bekend is, in den stoet plaats nemen dr. Leyds, voor malig gezant der Zuid-Afrik. Republiekde heer Canwel, oud-vioe-consuldr. Heymans, Kruger's geneesheer; de Hollandsche predi kant, die te Clarens bij den president ver toefde voorts ds. Los uit Hilversumter wijl ds. Fernhout, die het gebed zal uitspre ken, het hulsel op den doodenakker zal op wachten. Op uitdrukkelijke n wiensch van de fami lie, zullen de twee bedienden van den pre sident, die hem in den laatsteu tijd zijns levens verzorgden, in den stoet volgen. Ein delijk eene deputatie van 5 leden van den stedelijken raad van Antwerpen. Het is thans zeker, dat oud-president Steyn in een der eerste rijtuigen het hulsel grafwaarts zal volgen. Van deputaties, die zioh bij den stoet kun nen aansluiten, is op het oogenblik bekend dat zullen deelnemeneen uit het hoofdbe stuur der Ned. Zuid-Afr. Vereenig.een uit de afdeeling Den Haag dezer vereeniging; uit de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij te Amsterdam en, zeer vermoedelijk, ook eenige afgevaardigden van het All Deut- schen Verband te Berlij®. De kransen en bloemstukken, welke moch ten worden aangeboden, worden aan het Staatsspoorstation aan den rouwwagen ge hangen. Naar wij vernemen zijn de aan de bloemen gehechte linten bestemd om later, na de overbrenging van het stoffelijk over schot naar Zuid-Afrika, een plaats in bet graf te krijgen. Het voornemen om de overbrenging naar Zuid-Afrika te doen geschieden met een on zer oorlogsbodems, heeft in ruimen kringen in de eerste plaats bij de betrekkingen van den ontslapen president veel instemming ont moet. Of aan 't voorneme ngevolg kan wor den gegeven, is nog afhankelijk van eenige omstandighede n Prof. dr. H. Kamerlingh Onnes zal heden als rector magnificus, vergezeld van den len secretaris van den Senaat der rijks universiteit te Leiden prof. dr. A. C. Vreede,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2