voor gevoelige voeten. „Tallyho-Cottage", C. H. DE JONG VRAAGT ZWAARDEMAKER's JAMS. Boomvruchten. Ic SGHRAVENDUK'S Sociëteit „ftmicitia". Speciaal in^ericid Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. openbaar worden verkocht: J. VAN GENDEREN. Thueré's Thee f. F. A. GROENHUIZEN, Een Officier vraagt Kamers met of zonder pension. Gevraagd terstond bekwaam Koperslager, iieisRmdeii TOILET-ARTIKELEN: Kamperboter Buigzaam Staaldraadtouw. Exlia Concert ii.S0™*'?, De Landbouwbank ie Utrecht, Naar maat. Linnen Rijglaarzen, alle kleuren. Linnen Rijgschoenen 3(neip~Sandalet] in elk model, dat men verlangt den Senaat vertegenwoordigen bij de tijde lijke bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen president Kruger. Tot de deputatiën, heden bij do bij zetting van Krugers stoffelijk overschot, zal ook behooren een uit do Nederlandsche Oranje-vereeniging te Rotterdam. Door Boerenvrienden uit Nijmegen werd gisteren naar 's O ravenhage verzonden, om te worden neergelegd op de lijkbaar van den oud-president Kruger, een bloemstuk, uitgevoerd naar het model „Keizerin Elisa beth''. Het bestaat uit fraaie vredepalmen met lelies omstrengeld en de Transvaalsche driekleur in rouwfloers. Op de slippen leest menVictus Vincam" en „Nijmegen". Ook generaal Van Heutsz, die te Nijme gen logeert, neemt aan deze hulde deel. Een der meest bekende notarissen der residentie, de heer H. W. F. Ligtenberg, is te 's Gravenhage op 66-jarigen leeftijd over leden. De ontslapene verleende na zijn terug keer uit Indië, waar hij mede als notaris werkzaam was, meermalen zijn ministerie aan leden van het vorstelijke huis. Het vertrou wen dat hij in Indië genoot, mooht hij ook hier te lande in ruimen kring onder vinden. De Nederl. Schutterij-kaderbond hield Zondag te 's Gravenhage zijn 19. jaarlijksche algemeene vergadering. Telegrammen van 'hulde werden gezonden aan H. M. de Ko ningin en H. M. de Koningin-Moeder, zoo mede aan Z. K. H. den Prins der Nederlan den. F.en voorstel tot vaststelling van het tijdstip waarop de Bond zal ontbonden wor den, werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Het jaarverslag werd aangeno men voor kennisgeving. De aftredende be stuursleden, de heeren P. F. M. Quack en Hoync.. van Papendrecht werden herkozen. Tot eereled an werden benoemd de heeren Schreudcr, ref. bij het1 dep. van binnen!, za ken W. H. van Heek, majoor commandant der schutterij te Enschedé, J. V. J. v. d. Steen, idem te 's HertogenboschJ. H. van Hengel, kapitein commandant te Doesburg, en C. Stolle, idem te Oldenzaah De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat voor de be zoekers van 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden aldaar verkrijgbaar zijn gesteld exemplaren van het werk getiteld: „Cata logus van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, Egyptische» af deeling, 1ste deel" te gen den prijs van dertig f 0.30) per exem plaar. Toezending aan personen buiten Leiden woonachtig, zal geschieden na ontvangst van een postwissel tot het bedrag van het ver langd aantal exemplaren, verhoogd met f 0.10 voor franco toezending en verpakking voor ieder exemplaar. Deze postwissel te adres- seeren aan den custos van het musenm E. L. de Bock, met opgaaf van het verlangde aantal exemplaren en het juist adres. Zondagmiddag wer dop een; stuk land aan de Koefkade te 's Gravenhage een opem- luchtmeeting gehouden, waarbij ongeveer 2000 mensohen tegenwoordig waren. Ook was er een kinderkoor uit Amsterdam, dat in do pauze liederen zong. De meeting ging uit vaa de Vrije Socialisten en er werd hetj woord gevoerd door F. Domela Nieuwenhuis, T. Luitjes en H. Kolthete. De eerste Spr. be handelde het militarisme, dat hij schetste als in lijnrechten strijd met het anarchisme. Luitjes bepleitte het werken met eigen hand en hoofd waardoor het slaafsche van den ar beid zal verdwijnen. Kolthete zette het nut dei* vakorganisatie uiteen. Zelfopoffering beloond. Op 17 Januari werd bij zeer onstuimig weer en hooge zee door een met vrijwilligers beman de boot van het stoomschip Niobe der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam de geheele uit 12 man bestaande equipage gered van het in nood verkeerend Eugelsche barkschip Santon. Als blijk van erkenning voor deze nobele daad en de manmoedige wij ze waarop deze redding werd volbracht, is door de Engelsche regeering toegekend aan J. Mensiuk, gezagvoerder, een geschenk in zilverwerkA. J. Graftdijik, le stuurman, een verrekijker en zilveren medailleJ. Klip, matroos, H. de Vries, kok en G.Ronday, don keyman, zilveren medaille en belooning in geld. Examen op bed. Een der candi- daten, die deelnam aan het te Goes afge nomen wordend eind-examen der R. H. B. school, wa6 de laatste dagen ziek. Hem werd toen het examen in zijne woning, aan zijn bed, afgenomen. De jongeling had, naar de Midd. Ct. meldt, de voldoening te slagen. De voorzittershamer van dc Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, is sedert de onlangs te Breda gehouden vergadering spoorloos verdwenen. Het gekke van het geval zegt het Dbld. van Noordbrab. is, dat de hamer niet eens het eigendom is van de Maatschappij, maar van een andere vereemging te Breda, die het voorwerp gracieus aan de Maatschappij leende. In het Tijdschrift staat nu een op roeping aan de leden, of een hunner het teeken des gezags soms bij abuis met zijn paperassen heeft meegenomen. De hamer is* nog al een souvenir, aan de Breda'sche vereeniging indertijd vereerd. •--De zaak van Gebroeders Van Hoy te ma te Hof van Delft, door de Haagsche rechtbank wegens de bekende feiten veroordeeld, zal Woensdag 24 Augus tus e. k. in hooger beroep voor het gerech s- hof te 's Gravenhage in behandeling komen. Het v e r g if t i g i n g sge v al te Haarlemmermeer. Zooals men weet, oevindt de vrouw van den vergiftigden F. J. Datema, uit de Haarlemmermeer, zich in voorloopige hechtenis. Haar medeplichti_ D. van 't Hoff, bevindt zich nog op vrije voeten. Men weet zelfs niet waar hij zich ophoudt. De officier van justitie te Haarlem heeft thans alom doen aanplakken de volgende bekendmaking: Honderd gulden belooniug. De officier van justitie te Haarlem looft f 100 belooning uit voor hem of haar, die aau de justitie te Haarlem zich bekend maakt en betrouwbare en voor bewijs in rechten bruikbare inlich- tingen kan verschaffen, le. Omtrent de aan> wezigheid van Dorus van 't Hoff, oud 39 jaar, werkman, laatst wonende të Haarlem, Over- meer (Hoofddorp) in of nabij de herberg van F. J. Datema, aan den Venneperweg in die gemeente, in den nacht van Zaterdag 11 op Zondag 12 Juni 1904en omtrent de om standigheid dat gemelde Dorus van 't Hoff omstreeks dien tijd in 't bezit is geweest van Arsenicum (rattekruid). De inlichtingen be hooren mondeling of schriftelijk zoo volledig mogelijk te worden gegeven aan den onder- geteekende, Paleis van Justitie, Jansstraat, Haarlem. O. H. C. Moord uit jalousie. Tusschou Winsum en Onderdendam heeft zich Zater dagnacht een droevig drama afgespeeld, Een boerenknecht uit Bedum was uit met een meisje. Dit heeft de jalousie van ten boerenknecht uat Winsum opgewekt. Met wraak bezield, heeft hij den ander op den weg tusschen Winsum en Onderde idazn met een mes eenige doodelijke steken toegjb-acht, het mes zelfs in een der wonden latend. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De rijksveldwacht stelde spoedig een on derzoek in. Eerst ontkende de onverlaat, maar later heeft hij bekend. Gisteren is hij geboeid naar Groniugen overgebracht. Zoo althans hebben verso (lil lende personen ons medegedeeld. Nadere in formaties konden wij gisteren niet meer in winnen. (N. Gr. Ct.) Zware mishandeling. Gisteren morgen is uit Goes gevankelijk naar Mid delburg getransporteerd zekere L. B. Zij wordt verdacht zekere wed. Goense te Kwa- dendamme, Zondagavond met een spade zoo danig op het hoofd te hebben geslagen, dat de vrouw bewusteloos werd en in ernstigen toestand verkeert. De reden tot deze daad moet zijn, dat de aangehoudene tegen de weduwe een wrok had, in verband met een veroordeeling wegens diefstal. Verdronken hij het zwem men. Een 14-jarige knaap, van Biezelinge, die Zondagmiddag met eenige anderen in. de Schelde was gaan zwemmen, is daarbij ver dronken. In de Linge, te Leerdam, is verdronken de 20-jarige smidsgezel J. M. Zondagavond is te Wijngaarden de bouw knecht A. v. K. bij. het zwemmen in de Wetering verdronken. Door den stoomtram gedood. Te de Steeg is Zaterdagmiddag zekere vrouw F., uit Dieren, die uit de poort van het ge meentehuis kwam, door de stoomtram ge grepen en onmiddellijk gedood. Zij kreeg een der wielen over het gezicht, zoodat de familie haar slechts aan haar kleeren kon herkennen. Brand te Haarlem. Gisteren avond ontstond te Haarlem door onbekende oorzaak brand in. het ontsmettingsgebouw, tevens magazijn van bedden, matrassen, de kens, stoelen, ledikanten enz. der firma B. van Liemt aan de Voldersgracht 23. In een oogwenk stond het gebouw met zijn licht ontbrandbaren inhoud in lichte laaie, zoodab aan blnsschen niet te denkeu viel. De spoedig aangekomen brandweer be streed met 8 waterstralen het vuur, doch kon daarmede alleen bewerken, dat de brand tot het eene perceel beperkt bleef, dat geheel uitbrandde. Dë omliggende werkmanswoningen kregen veel waterschade. De bewoners van deze huis jes zijn er dan ook het slechtst aau toe, want hun inboedel werd vrijwel vernield, ter wijl geen hunner verzekerd is. De heer Van, Lieut daarentegen is verzekerd. Een dertigtal infanteristen waren der politie behulpzaam bij het afzetten van het terreineene groote menigte belangstellen den was op de been. Duinbrand. Men schrijft uit Loos- duinen Voor de tweede maal in eer week, stond Zondag een uitgestrektheid duin van vele bunders achter de begraafplaats Eik en Dui nen te Loosduinen in brand. Het gras, de helm en de heide is zoo verdorddat de minste vonk brand1 veroorzaakt, wat groot gevaar oplevert voor de boerenerven, die daar dicht bij zijn. Een groot getal arbeiders die daar aan 't „afgeesten" zijn, was noodig om den brand met zand te blusscheu, Een aantal koniiuen, die in de duinen dichter bij zee, weinig meer te bikken vinden, zijn naar deze voor duinen getrokken, om in de warmoezierstui- nen te kunnen stroopen. Deze zochten voor den gloed een goed heenkomen. Het onweer. Zondagavond omstreeks half 12 sloeg de bliksem in de hofstede „Over- kerk" aan den Kilweg onder Wieldrecht, bewoond door den heer P. Jas en toebehoo- rende aan den heer J. H. Lebret te Dordrecht. De gansche hofstede is tot den grond afge brand alleen de wagenschuur bleef gespaard. De hengst „Arnulf", eigendom der Vereen, tot aankoop en beschikbaarstelling van dek hengsten te Dordrecht, twee jaarlingen-hard dravers en een stier kwamen in de vlammen omeen harddraver werd gered. Een aan zienlijke politiemacht uit Dordt, meenende dat de brand onder die gemeente woedde, was uitgerukt, evenals de brandweer en de reddings-brigade, die daartoe waren gealar meerd, maar deze verleenden geen hulp, aan gezien geen adsistentie was gevraagd en die ook niet meer had kunnen baten. Dubbel dam zelf bezit, zooals bekend, geen enkele brandspuit De schade is aanzienlijk, maar alle» was verzekerd. D. C. Zondagavond is de bliksem geslagen in de landbouwschuur van H. van Haelst te West- dorpe. Zes runderen, kippen, kleedingstuk- ken van de knechts en een groote partij hooi werd een prooi der vlammen. Alles was ver zekerd. Te Vlaardingen is gisterennacht de bliksem geslagen ia den korenmolen van den heer Lensveld, aan Eet Balkengat. De molen brandde an binnen geheel uit. Overigons bleef door net spoedig aanwezig zijn der brandspuiten den brand beperkt. Verzeke ring dekt de schade. Op een der pas gehouden exainendagen ter bekomiug van een diploma voor muziek- 1 onderricht werd o. a. aan een der oandi- daten gevraagd wat een menuet was. De slag vaardige examinandus had het antwoord on middellijk gereed: „Een menuet?Dat is een opera van Auber: de Menuet de Por- ticd!" N. C. Morgenmiddag te 3 uur zullen de aan gv e ree n i ginge n „Kerkgang" van Utrecht en „Soli Deo Gloria" van Soest, on der haar gemeenschappelijken directeur, den heer Van der Blij uit Utrecht, een uitvoe ring geven in het bosch naast het Paleis Soestdijk, nabij den Boterberg, waarvoor de Koningin-Moeder welwillend haar toestem ming heeft verleend. Aan H. M. zal een pro gramma worden aangeboden, versierd met „Peinture de soie" van den heer Leendert Goudswaard te Baarn. Baarnsche feesten op 2 Aug. a. a. Der traditie getrouw zal Baarn ook dit jaar weer op schitterende wijze den verjaar dag vieren van H. M. de Koningin-Moeder, ambachtsvrouwe van Baarn. Ditmaal is iets zeer bijzonders ontworpen, u.l. de voorstelling van een Germaanscbe Marke (dorp) uit de 2e a 3e eeuw onzer jaartelling. Met den op bouw daarvan is men reeds begonnen. Een. groot terrein nabij de Pekingkom in net Baarnsche bosch is met bijzondere vergun ning van de Koningin-Moeder thans voor het publiek gesloten, om tot Gennaansch dorp te worden ingericht. Men wenscht hier in zoo getrouw mogelijk het leven en bedrijf onzer voorouders voor te stellen. Er komt vooreerst een groote zaalhof (boerderij), van binnen met huiden en schil den behangen en gestoffeerd met ouder wets ch vaatwerk, dnnkhorens, schedels enz. Verder bouwt men een leemen hut, een zodenhut, een grafterp, een brandstapel voor den lijkenbrand, een hunebed, een offer >laats, enz. De veestallen bevatten levende roeien, schapen, kalveren enz., teiwijil op het erf opgezette kippen en fazanten staan. Ir» de Pekingkom ligt een oud-germaansclie boot (een uitgeholde boomstam), waarin het vis- sehersbedrijf wordt uitgeoefend. De bewoners zijn natuurlijk geheel over eenkomstig de oude kleederdracht gekleed ook hun voedsel komt met dat der oude tijden overeen. Het bestaat uit grof brood, dat op het terrein in een oven gebakken wordt; vleesch, aan het spit gebraden, boter, kaas, eieren, honigraat, oud gerstebier, enz. Het glanspunt van de feestelijkheden is voor den avond bewaard. Dan wordt door de Tooneelvereenigang „De Vriendenkring, van welke handwerkliedenvereeniging het initiatief tot deze feesten is uitgegaan, een, sierie tableaux vivants gegeven, waaraan 40 personen medewerken. Ondier meer zal wor den voorgesteld een Germaanscbe recht spraak, waarbij dezelfde oostuums gebruikt worden, die in den Ballerkuil bij het bezoek der Koninginnen dienst deden. Het podium voor de tableaux wordt electrisoh verlicht met een sterkte van 4000 kaarsen, zoodat ieder het geheel nog op vrij groote.i> afstand zal kunnen zien. In een „modernen" hoek van het terrein worden ten behoeve van. vreemdelingen, buf fetten, bergplaatsen voor rijwielen en auto's, enz. aangebracht. Indien het weer meewerkt, zal het dien dag hier bijzonder druk worden. N a a r d e n. Bij het passeeren van de stoomtram BtussuimHuizen alhier, is de groentenwiagen van H. v. d. B. daarmede in lotsing gekomen, tengevolge waarvan de wa gen vernield werd, liet paard een been brak en v. d. B., die van den bok viel, zulke ern stige verwondingen kreeg, dat hij, in Weer wil van nog verleende geneeskundige hulp, kort daarna is overleden. De ongelukkige laat vrouwi en kinderen na. Op de voordracht van onderwijzeres aan de openbare lagere school 3e soort (Ko ningstraat), hoofd de heer N. van Veen, zijn geplaatst 1. mej. L. C. Oerlemans, te Vrijhoeve-Ca- pelle; 2. mej. C. Holsteijn, te Vaassen; 3. mej. D. Rosier, te Hoog-Soeren. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, zal Zondagavond op het terras van Amicdtia een extra-conoert worden ge geven door het muziekkorps van het le regi ment huzaren, onder directie van den heer Maas, oud-stafmuzikant van de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. - De temperatuur van het water in de Amersfoortsche bad- en zweminrichting op 26 Juli 1904, dea ochtends 7 uur was 65 graden Fahrenheit. Op aanwijzing van een voorbijganger is proces-verbaal opgemaakt tegen een dron ken kerel, die, op een hondenkar gezeten, zijn hond op ergerlijke wijze mishandelde. Het is te hopen dat tegenover dergelijke beulen maar eens zeer streng wordt opgetre den. Bij de Utrechtsche poort viel giste renavond, omstreeks half zes, een van de beide voor een kar gespannen honden in zwijm. Behalve dat beide dieren door do warmte waren bevangen, bleek zeer duide lijk dat ze dien dag niet bepaald voor hun genoegen waren uit geweest. Door de politie werd het zieke beest spoe- dig bijgebracht; beiden werden van versoh drinkwater voorzien, terwijl aan den eige naar gelast werd zijn honden uit te spannen, daar deze blijk gaven geheel oververmoeid te zijn. Tegenover de politie was de karvoerder zoo gewillig en voorkomend als men zich maar denken kan; 't is te hopen dat zijn honden van die goede stemming ook wat mogen ondervinden. Met de dieren in deze warmte een weinig te ontzien, bewijst men ze heusch geen on dienst. Burgerlijke stand. Geboren: Everardus Anthonius, z. v. W. Berghuizen en A. M. Markhorst. Anna Jacoba, d. v. J. Werkhoven en H. Van Pluven. Overleden; Jantje Juffer, oud 8 maan- den. Maria Otten, oud 26 jaren, wed. Johannes van Wecrhorst. oud 2 maanden. De bekende en onbekende schuld- eiachers der onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen Mej. WILHELMINA VAN DER WIELÈN laatst Weduwe van A stok ie Elsixdoorx, den 30 Docember 1903te Utrecht overleden, wor den opgeroepen op Zaterdag 20 Augustus 1904, des voormiddags ten 11 ure, ten kan tore van den Notaris H. F. A. KAAGte Utrecht Bregittenstraat 5ten einde over eenkomstig art. 1082 van het Burgerlijk Wet boek de rekening en verantwoording der erfgenamen op te nomen en zoo geen ver zot wordt gedaanhunne schuldvorderingen in ontvangst te nemenvoor zoover het be drag der nalatenschap toereikend is. Notaris ROBBEMOXD, gevestigd te Harmeien, zal op Dinsdag 2 Angnstus, I des namiddags ten 4 ure, te Haarzuilem in j het Rechthuis en op Donderdag 4 Angns- j tus 1904, des voonniddags ten ÏO ure, te Vleutenin het Koffiehuis van den Heer G. M. VAN DIJK, publiek verkeopen De VRUCHTEN uit tal van Boom gaarden onder de gemeenten HARMELEN, VLEUTENHAARZUILENS. OUDENRIJN. VELDHUIZEN en WOERDEN. Breeder bij biljetten omschreven. Op dag tot 15 Oct.1 Dec. 1904 tegen soliede borgstelling. Donderdag den 11. An gnstns 1901 des namiddags ten één urein het Hotel „Woud en Bergoord" te Zeist zal in het De bekende Buitenplaats prachtig gelegen te Zeist, tegenover „de Breul", aan don Straat- en Tramweg, nabij bet Station ZeistDriebergen groot 93 Aren 55 Centiaren. Bestaande uit: Heerenhuis (bevattende 14 Kamers Keuken Kelder Zolderenz.) Volière (in 4 afdeelingen), Koetshuis, Stalling voor 4 paarden Koetsierswoning, en Park. Te veilen in drie perceelen gecombineerd en in massa. Aanvaarding bij betalinguiterlijk 1 Octo ber 1904. Bezichtiging Dinsdags en Donderdags van 10-3 unr. Billetten en inlichtingen bij Notaris BOSCH VAN OUD-AMELISWEERD, te Utrecht, Voorstraat 65. Arnhemschestr. 35. Telephoon 104. in depot. Monsters op aanvraag verkrijgbaar. OP REIS Coussins hygiéniques. Zon- Strand- BRILLEN Auto- Fiets- bijl InstrumentmakerLangeatraat 42. Br. fr.mot prijsopgave onder No. 886, aan M. v. d. BEEK's Hofboekh.den Haag. tegon hoog loon, Winter en Zomer vast werk, grondig bekend met Mineraal water machines Bierpompen enz. AdresL. DIKEMANieuwe Zijds Voor burgwal 310, Amsterdam. Uiterst beknopte vouwbare in diverse grootten. Ongeëvenaarde keuze i Badsponsen, (uitsluitend prima kwaliteit). Badmutsen. Badhanddoeken. Badschuiers. Badzeep. Badkurken. als: Haarborstels, Tand- en Nagel borstels, KleerschuiersHaarkam men WaschhandschoenenOdeur spuiten Eau de Cologne, Tandpoeder, Tandzeep, Odol, enz. enz. Amerik. Magazijn, Oude Gracht, naast 't Stadhuis. Utrecht. Op de vele vragen wanneer veraclie voorhanden is diene dat eiken Maandag en Zaterdag door mij boter wordt ontvangen. Potjes ter vulling worden alzoo gaarne 's morgens afgehaald on 's middags bezorgd. Hoogachtend J. VAN GENDEREN Arnhemschestraat 35. BVlLITAlVT's Gegarandeerde qualitoit. Concurreerendo prijzen. ÜÓOGERWERFF Co. KinderdijkVlaardingen door de kapel van het 1' Regiment Huzaren van Deventer. Directeur de Heer H. A. MAAS. Oudegracht b d. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten enz. Neemt gelden in dépot, met drie dagen opzeggensrentevergoeding op heden 3J De Directie: N. T II I S N F W. G. E. DE GEER. Aanbevelend Hof 38.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3