BINNENLAND. Petersburg, 29 Juli. Blijkens een bericht van generaal Koeropatki» aan de Keizer, legde oen 27en Juli eene vrijwil ligers-afdei^ ling Kozakken een hinderlaag aan eeu Ja panschen verkenningstroep op deitien mij len ten zuiden van Tawan. De Russen lie- ten den troep voorbij niarcheeren on open den daarna het vuur. Twaalf Japanners rijn gedood, twintig gewond, van wie twee, be- hoorende tot het tweede garde-regiment, ge vangen genomen werden. Volgens een bericht van de Daily Mail uit Tokio is de algumoene aanval op Port Ar thur den 26eu Juli begonnen. Sedert gerui me n tijd is dit het eerste bericht, dat over de gebeurtenissen, waarvan Port Arthur het middelpunt is, ons bereikte. De berichten over •do belegerde vesting waren schaarsch in den laatstcn tijd. Daaruit mag echter niet t den afgeleid, dat men daar werkeloos ge- wees*. is. x'erre van dien. De Neue Freio Prtsse zegt daarover „Eene belegering wordt niet met zulke een voudige middelen volbracht, als eeno ontmoe ting m het veld, waar aan beide zijden dat gene aan wapenen wordt gebruikt wat men bij zich heeft. Anders is 't in den vesting- oorlog. Daar hoeft men niet te doen tr.et bestrijding van troepen alleen, die in liet gunstigste geval achter vlug opgeworpen ter reinversterkingen gedekt zijn, maar bovenal met do vernieling van permanento verster kingen, waaruit met zeer zware on zeer ver dragende kanonnen elke ;.anvalsbcwcging van den belegeraar illusoir gemaakt kan worden. Het, veldgescnut is tegen zulke versterkingen, welker weerstandsvermogen door toepassing van beton en pantsering den hoogst mogelij ken graad bereikt, geheel zonder uitwerking, en een resultaat, kan slechts verwacht worden van belegenngskanonnen van het zwaarste kauL-r, welker projectielen nog grooter door slag vermogen bezitten dan die van do forten, omdat, zij deze moeten vernielen. Wanneer hot transport vail zulke zware kanonnen roods in de vestingwerken in vollen vrede bijzondere maatregelen eischt. zooals het aan leggen - an wegen, het opstellen van l.ranen enz welke bezwaren moeten dan niet daar aan in den weg staan bij den Ixïlegeraar, wien geene gebaande wegen beschikbaar staan bij de batterij-stellingen, die afhangen van de terrei n-geste 1 d heid Er gaan echter aan het transport van het geschut nog andere, dikwijls moeiel ijker maatregelen vooraf. De terreinen voor de op stelling van de belegeringsbatterijen moeten meestal in harden strijd veroverd worden. Dat. is voor Port Arthur het geval, waar de Russen bij de niet zeer gunstige ligging van hunne eeintuurwerken do daar buiten lig gende vooruitgeschoven werken hardnekkig verdedigen. Die terreinen moeten dan eerst, voor do opstelling van de zware kanonnen gereed gemaakt en tegen de vernielende uit werking van het fortgeschut beschermd wor den. Inmiddels kan wel is waar het transport van hot oelegcringsgeschut voortgezet wor den, maar al deze maatregelen vorderen tijd, dio op weken kan worden berekend, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat in het onderhavige geval hot park belegerings geschut uit Japan moet worden overgebracht door transport over zee." Dit alles kan tot verklaring dienen van den betrekkelijk geringe voortgang van den strijd rondom Port Arthur. Wanneer een maal het bombardement begonnen is, dan zal men do uitwerking daarvan moeten .af wachten. Wanneer hot artillerievuur van een fort tot zwijgen is gebracht, dan begint de infanterie-aanval. Op de methode met sape en mijn zuilen do Japanners wel niet in gaan; zij zullen vermoedelijk den stormaan val kiezen, die wel meer menschenoffers zal vergen, maar korter tijd duurt. Maar ook al houdt, men daarmee rekening, dan verwacht do Neue Froic Prcsso toch, dat er nog weken, misschien maanden zullen verloopen tot aan den val van Port Arthur, tenzij er gebrek aan munitie en levensmiddelen mocht komen en ziekten do gelederen van de strijders dun nen. omstandigheden, die op het verzet van den dappersten troep een ongunstigen invloed uitoefenen en tot eene snellere capi tulatie van de vesting zouden kunnen leiden. In het militaire blad Ras wed schik be spreekt de bekende generaal Dragomirow het Jii]>an6che oorlogsplan. Ilij is van meening, dat dit- verder niets beoogt dan do inneming van Port Arthur en van het Liaotong-sdiicr- ciland. Dat is ook voor één veldtocht volko men voldoende, inzonderheid bij het gebrek aan ruiterij en transportmiddelen. Eene ver overing van Mandsjoerij© zou zelfs, wanneer Japan volledig slaagde in Liaotong, slechts in vereeniging met China beproefd kunnen worden. Derhalve zouden zoowel Koeroki als Okoo slechts tot taak hebben, bet ontzet van Port Arthur t© verhinderen. ilnehden28 Juli. (Russisch telegraaf- agentschap). Daar geconstateerd is, dat vele Japanners, als Ghineezen verkleed, op de bergen do bewegingen van de troepen gade slaan en aan hunne eigen patrouilles signalen geven, is in het. Russische leger bevel gegeven op zulke spionnen in bet gebergte te schie ten. Sues, 29 Juli. De Russische autoriteiten hebben Maandag met het. Duitschc stoom schip „Gneisennu" verzegelde inst ructieii ge zonden aan de transportschepen der vrijwil lige vloot. Londen, 29 Juli. In het Lagerhuis ver klaarde Balfour iu antwoord op een desbe treffende vraag, dat het Russische oorlogs schip „Dmitri Donski nadat liet to Port Said van 500 ton kolen voorzien was op do verklaring van den bevelhebber, dat hij met zijn schip op weg was naar Kroonstad on voornemens was tot Cadix door tc stoo rnen, zee koos en gedurende de volgende drie dagen zes koopvaardijschepen, waaronder twee Engelscho aanhield on de scheepsp** pieren onderzocht. Naar het oordeel van de Engelacho regec- ring moeten ran een schip, dat de kolen, die er aan geleverd zijn, gebruikt voor an dere doeleinden dan die, waarvoor ze ver strekt waren, in do toekomst geenerlci facili teiten toegestaan worden, ten aanzien van hot kolen-innemen. Wladiwottnh, 29 Juli. (Bericht van het Russische telcgmaf-ageutachap). De door de Russische kruisers in beslag genomen stoom boot Arabia, met eeu Amerikaansche vracht, is hier opgebracht. Tsjifoe29 Juli. Heden hier aangekomen Russische vluchtelingen berichten het vol gende over het in den grond boren van de Britsohe stoomboot Hipsang door do Russen. In den morgen van 16 Juli stoomde de Hipsang langs de Duiven baai, binnen drie mijlen afstand van de kust. Vier schoten werden gelost recht, voor den boeg. Daar het schip weigerde te stoppen, werden vier scho ten gericht op de zijden en toen daarna de vaart nog niet verminderde, ging een torpe- dobeot naar buiten, die het schip deed zin ken. Vier Chineescbe matrozen werden gedood, acht Chineesche passagiers gewond. De vreemde officieren en een buitenlandsche passagier werden naar Port Arthur gebracht. De kapitein van de Hipsang werd aan gehouden en gevangen gezet, omdat hij wei gerde zijn schip te doeii stoppen. Vluchtelingen zeggen, dat do torpedoboot Luitenant Boeroekoff door een mijn in de lucht is gesprongen. Twee andere torpedobooten, van wie ge zegd werd, dat zij bij Port Arthur verloren waren gegaan, konden de binnenhaven be reiken. Allerlei vPrins Victor Napoleon Bonaparte, die onlangs door een gerucht tot aanslaand brui degom van ;prinses Clementina van Seïg^ë werd gemaakt, staat wel als vrijgezel in den Almanack de Cotlia maai" hij is al sedert vele jaren zeer gelukkig ge trouwd met een schoon© dame van. betrekkelijk nederigen stand, en -ader van drie dochters, van welke de oudste oof al reeds in den echtelijken staat is getreden. Indien er ooit sprake was van een ernstig optreden van een Bouapartistischen preten dent, dan zou 's prinsen broeder, prins Louis, generaal in Russischen dienst, daartoe aan gewezen zijn. vEen aardig verhaal doet de ronde over een der democratische candidaten voor het vice-presidentschap der Vereen igde Staten, den 80-jarige n heer Davis. Toen de heer Davis nog jong en arm was, maakte hij het- hof aan de knappe Catherine Cushwa, doch haar ouders wilden van zulk eeu armen vrijer niet hooren en het meisje huwde zekeren dr. Reynolds. Thans, op zeventigjarigen leeftijd, is zij weduwe, en mr. Davis, nu een tachtigjarige miüionnair, is op het toppunt van zijn roem. En beiden zullen nu in October toch nog samen in het huwelijK treden. vDe Groenland-expeditie, onder leiding van den Deenschen schrijver Mylius Eriksen, heeft in het eind van Juni hare tochten door Noord-Groenland geëindigd. Zij ondernam nu tot besluit van hare studiën omtrent land en volk een reis van vier maanden door Zuid-Groenland. De schilder graaf Moltke, die aan de ex peditie deelnam, keert wegens ziekte terug. vDe beroemde kerk van San Giaeometto di Rialto te Venetië wordt met het gevaar van instorten bedreigd De commissie voor het toezicht op oude bouwwerken heeft de noodige maatregelen genomen, om het uit de 15e eeuw dateerende gebouw te redden. De gemeenteraad van Venetië heeft een rij kelijke bijdrage toegestaan. Te Kissingen zal een nieutw „Kur"- theater worden opgericht, dat 600 personen bevatten en 500,000 mark kosten zalin 1905 zal het gereed zijn. vOp het groote eiland Madagaskar is goud gevonden, niet ver van de veelletter- grepigo hoofdstad Antananarivo. De aders moeten veel hebben van die in do Transvaal. Mijningenieurs uit Zuid-Afrika, die ontbo den waren, zouden den raad hebben gege ven, maar onmiddellijk te gaan delven. De correspondent van de Temps verzekert even wel, dat er eerst een stelseLmatig onderzoek van den bodem zal plaats hebben om uit te maken of de aders rijk genoeg zijn om aan een onderneming op groote schaal kans van winst to beloven. vTe New-York dreigt gebrek aan vleesch wegens de groote werkstaking in de v leesch nijver heid vIn den toestand der tabrieken van ge conserveerde vleesch waren te Chicago, komt verbetering, doordat de niet-georganiseerde arbeiders, aJcsmede degenen, die de orgaui- sa tie's hebben verlaten, naar bemiddeling verlangen. De fabrikanten verklaren, dat de werkstaking voor hen reeds gewonnen is. vTo Napels is een opzienbarende dub bele moord gepleegd. De jonge gravinnen Emilie en Charlotte Capazzo zijn op klaarlichten dag en in bet bijzijn van vele getuigen vermoord, en wel door haren voogd, den heer Javarone. De dames hadden in den laatstcn tijd ver schil met haren voogd, dien zij beschuldig den van geldverduisteringen en zij dienden ten slotte een aanklacht tegen hem in. Woensdagmorgen begaf Javarone zich naar liet gerechtsgebouw, waar het proces zou voorkomen, en toen hij daar in de vestibule de gravinnen Capazzo ontmoette, viel hij terstond woedend op haar aan rxij bracht haar verscheidene messteken toe eu schoot, eer iemand het kon belettetn, beiden met een revolver dood. Een aanwezige heer, die de dames wilde beschermen, graaf Poehinger, werd zwaar ge wond. Javarone beproefd© te vluchten, maar werd gegropeu en aan de politie overgeleverd. Dat geeft dus weer een zenuwschokkend proces. vTc Boekarest heeft een opzienbarende dubbele moord plaats gehad, neg wel van hoogieeraren. De gewezen Macedonische pro fessor Lazarescu Lecanta. den laats ten tijd redacteur van het dagblad Balkan tc Boeka rest, waarin hij Gricksche belangen bepleitte, stond voortdurend bloot aan vervolging en bedreigingen van zijn vroegere collega's, a'Ien Macedoniërs. Gisteren werd hem dat te mach tig en schoot hij professor Ilia Papahagi in con café dood. De daar aanwezige Macedoniërs schoten toen onmiddellijk den moordenaar neer. vTe Parijs is de tooneelspeclster Ver nier door den 50-jangeu onder-prefect Rou- daud met vitriool aangevallen, waardoor zij zware verwondingen bekwam. Roudaud had aan haar zijn geheele vermogen opgeofferd. Mademoiselle Vernier, eeii gevierde schoon heid, had haren ouden vereerder desniet tegenstaande bedrogen. vWederom hebben de Alpen een twee tal slachtoffers geëischt. Professor Deinelius uit Innsbrück en diens gids Joseph Deinbl uit Suizen in Tyrol, zijn beiden door een steenstorting overvallen en gedood. vUit Straatsburg wordt gemeld, dat in een mijn nabij Homecourt twee werklieden door een ontploffing werden gedood en twee zwaar gewond. De Staatscourant van Zaterdag 30 Juli 1904 bevat de volgende Koninklijke be sluiten overgeplaatst mr. J. H. van Royen, ge zantschapssecretaris 1. klasse bij het gezant schap te St. Petersburg naar dat te Kon- stantinopel Mr. W. A. Royaards, gezantscliaps-secre- taris 2e klasse bij het gezantschap te Ber lijn naar dat te St. Petersburg; de persoonlijke titel verleend van gezant- schaps-secretaris 2e klas6e aan D. baron van As beek, gezautschaps-attaché bij het depar tement van buitenlandsche zaken, tijdelijk werkzaam bij het gezantschap te Londen benoemd tot adjunct-administrateur bij de zeemacht, de adspirant-administrateur P. H. Sluyter, J. J. de Kruijff, D. Kool, J. Rot gans, H. M. de Groot en P. J. Dikkers; bevorderd tot schout-bij-nacht de kapitein ter zee A. W. F. C. van Woerden, en is hem eervol ontslag uit den zeedienst verleend; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein- luitenant ter zee A. L. Boelen; tot kapitein-luitenant ter ziee de luitenant ter zee 1ste klasse H. C. A. Scbliiter; tot luitenant ter zee 1ste klasse die der 2e klasse jhr. J. H. O. van den Bosch; bij de Kon. Ned. Marine-reserve bevor derd tot adelborst 1ste klasse de buitenge wone adelborsten F. A. Lambach, J. r'. Lucas, H. Regoort, W. J. Swart en J. Volle- wijns op verzoek tijdelijk eervol ontslagen uit den zeedienst de luitenant ter zee 2e klasse P. C. Coops, in verbant! met de hem ver leende vergunning om zich inr Clulecnsche» militairen zeedienst te begeven; aangesteld bij het departement van marine als 2. technisch ambtenaar bij het bureau gravure W. de Lorm benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen 2e klases in de 8. divisie (Haarlem) F. Barteliuk, thans idem in de 31. divisie (Zutphen). tot idem 1. klasse in de 35. divisie (Al melo) F. A. Gorter, thans idem 2e klasse in die divisie tot idem 2. klasse in de 32. divisie (De venter) G. J. ten Cate, thans inspecteur 3. klasse in die divisie; ter zake van lichaamsgebreken eervol uit den militairen dienst ontslagen de met ver lof in Europa aanwezige kapitein der infan terie van bet Ned. Ind. leger J. Spaan. De Koningin heeft het \oornemcn van 1 tot 11 Augustus ten paleize Soestdijk door te brengen. In de Koninklijke hofkapel van het Paleis het Loo zal morgen een godsdienst oefening worden gehouden. De ern. predikant dr. E. Laurrillard Amsterda i zal voorgaan. Zijne Hoogheid Ra.j Rana of Ibalawai van Rajpatana (ludië) is met zijn gevolg aan het Amstelhotel te Amsterdam ai gestapt. Door den zaakgelasigde te Caracas is aan den heer C. Merea, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consul der Nederlanden te Puerto- Cabello. De waarneming van het vice-oonsulaat is opgedragen aan den keer C. F. W. Hell- mund, aan wien in do Nederlandsehe taal geschreven kan worden. Naar de D. C. verneemt, heeft de heer mr. H. A. Nebbens Sterling t© Dordrecht den wensch te kennen gegeven, dat bij do aanstaande verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, op hem geen stemmen meer zullen warden uitge bracht. Uit Arnhem wordt gemeld, dat do heer mr. W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Necrijuen rich niet her kiesbaar stelt voor de verkiezing als lid van de Eerste Kamer voor Gelderland. Dr. C. C. Schot Cz. te Hardenberg, is bij H. M. de Koningin in beroep gekomen van de beslissing van de Prov. Sta len van Overijsel tot toelating van de leden mr. W. J. baron van Dedem en J. A. van d»r Sanden. Gehuwde onderwijzeressen. In de quaestie van mej. G. BiezeUllmauu, dio door den Raad van Veendam eervol ont slagen was uit hare betrekking als onderwij zeres, omdat zij moeder moest worden, heeft Ged. Staten van Groningen, naar de „P. G. Crt." meldt, het volgende besluit genuomeu Overwegende, dat bet gemeenteraadsbesluit is genomeu op grond van het feit, dat mej. G. BiezeUllniann zich in staat van zwan gerschap bevindt en het in strijd met de belangen van het onderwijs wordt geacht, dat de getrouwde onderwijzeres gedurende hare zwangerschap en later als moeder, hare plaats ui de school behoudt; dat de omstan digheden, waarin genoemde onderwijzeres verkeert, reeds thans vele absenties hebben veroorzaakt, en deze absenties later zonder twijfel meer zullcu voorkomen, wat bezwaar kan opleveren, daar niet altijd bevoegde plaatsvervangers voorhanden ziju; Overwegende, dat tnej. G. M. Ullmann den lsten April 1894 benoemd tot onderwij zeres aan de school aan het Beneden Ooster- dicp te Veendam. die betrekking naar behoo- ren en ten genoegen van het gemeentebestuur, het schooltoezicht en het betrokken hoofd der school heeft waargenomen dat zij in 1903 ia gehuwd en niet gebleken is, dat het huwelijk op de waarneming dier betrekking van eenigen ongunstigen invloed ia geweest; dat zij echter in de laatste maanden eenige malen van de school afwezig is geweest, velke afwezigheid vermoed wordt liet gevolg te zijn van den staat van zwangerschap waarin zij verkeert dat het feit, dat zij eenige malen absent is geweest ook al aangenomen dat hard zwangerschap daarvan de ooi-zaak is zon der meer, een ongevraagd ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres niet kan wet tigen; dat in de overwegingen van het Raadsbe sluit de ondeistelling is geuit, dat later meer absenties zullen voorkomen, maar dat zoo lang die onderstelling rich niet bewaarheid heeft, dc voorgenomen maatregel mede uit dien hoofde met tc rechtvaardigen is dat genoemde onderwijzeres vanaf 1 Juli 1904 van de school afwezig is gebleven en tijdens hare afwezigheid van harentwege ;n de waarneming harer betrekking is voorzien geworden dat voor de overigens in elk bijzonder ge val te beoordeelen vraag of het moederschap een beletsel oplevert voor eene richtige ver vulling der betrekking van onderwijz in casu geen aanleiding bestaat, omdat dit frit zich hier nog niet heeft voorgedaan noch zekerheid bestaat, dat het zich zal voordoen. Gelet op art. 19f der wet tot regeling van het lager onderwijs; Hebben goedgevonden aan vorengenoemd besluit van den Raad der gemeente Veendam dd. 10 Mei 1904, no. 6, hunne goedkeuring te onthouden. Afschrift dezer uit te vaardigen aan <*?n Raad der gemeente Veendam, zoomede aan genoemden inspecteur tot naricht. Het batig slot van den dienst 1903 der gemeente Rotterdam bedraagt, blijkens de thans verschenen 'gemeente-rekening, f 533,296,87. De Doetinch.emsche gymna- s i u m-q uaestie. Het college van curato ren van het gymnasium, te Doetinchem, heeft bij den raad dier gemeente zijn ontslag in gediend. Dr. K. G. P. Schwrtz, rector van het gymnasium te Doentinchem, heeft bij de uitgevers Sterfert Kroese en van der Zande, te Arnhem, een brochure het licht doen zien over „de gebeurtenissen in verband met het laatst gehouden eind-examen aan het gym nasium te Doetinchem." Deze brochure heeft de schrijver doen ver schijnen, nu meiu hem in het openbaar in de gemeenteraadszitting van 14 Juli 11. heelt aangevallen. De brochure bevat het ambte lijk rapport, door dr. Schwartz aan den in specteur der gymnasia over de zaak uitge bracht doch het grootste gedeelte bestaat uit de opmerkingen, lie de schrijver daarop laat volgen. Het laatste gedeelte dezer opmerkingen is vooral gericht tegen mr. J. J van Gorkom, dien dr. Schwartz o.. a. sommeert te bewij zen wat hij gezegd heeft over het knoeien bij het eindexamen en, aoo hij dit niet kan, voor eerroover en lasteraar verklaart. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de tweede helft der maand September a. s. voor de vervulling der be trekking van adjunct-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek warden toegelaten Ne derlanders, die een voldoend examen als eivicl-ingenieur hebben ,-fgelegd aan de Polytechnische School te Delft, mits rij op 1 Januari 1905 niet ouder zijn dan 28 jaar. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant no. 176. Bij beschikking van den minister van binncnlandsche zaken is met ingang van 1 Augustus 1904, benoemd tot conservator bij het museum van natuurlijke historie aan de rijksuniversiteit te Leiden, dr. E. D. van Gort. Door den minister van Koloniën zijn mejuffrouwen L. W. Coenraads en A. van Eyie, gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ncderlandsch-Indië, om t© worden benoemd tot verpleegster bij het ki-acnkrinuigengestieht te Buitenzorg. De heer Eloff heeft een bezoek afge legd bij den burgemeester van Loosduinen, ten einde dezen den dank der familie van wijlen President Kruger over te brengen, zoowel voor liet verleende verlof tot bijzet ting van het stoffelijke overschot, van den President en voor de maatregelen van orde van verleden Dinsdag als voor de van de zijde van het genicente'iestuur bij de bijzet ting betoonde belangstelling. Nederlandcch Onderwijzers genootschap. Dc 59ste algemeene vergadering van het Ned. Ond. Gen., welke thans te Zutphen ge houden wordt, werd, nadat de heer J. A. Schutte namens de afdeeling Zutphen een woord van welkom gesproken had, met eene rede geopend door den voorzitter van het N. O. G.. den heer L. C. A Bigot, van Am sterdam. Hij wees er op. dat het Neder landsehe schoolleven een belangrijken tijd doormaakt, daar wij staan voor de indiening van de pensioenwet voor onderwijzerswedu- wen en van do wijziging der wet op het lager onderwijs. Bekend is hoe de leden van het N. O. G. met hun Levcnsverz.-Maatschij. en Ondersteuningsfonds getoond hebben, dat zij ten zeerste het gewicht van hun zorgen voor de hunnen gevoeld hebben. Wat de wijziging der Wet op het L. O. betreft, is vooral van belang de voorgestelde verande ring van art, 39 betreffende de wachtgelders, waarop het N. O. G. steeds met zooveel kracht heeft aangedrongen. Ook zal deze vereeniging altijd pal staan ter verdediging van de neutrale volksschool, die wellicht in het gedrang kan komen. Spr eindigde met de mededeeling, dat het aantal leden van het N. O G. tot 7876, dat der af deelingen tot 219 is gestegen, waaruit blijkt, dat deze vak vereeniging nog vol bloei en kracht is. Verschillende autoriteiten en afgevaardig den van binnen- en buitenlandsche vereeni- gingen waren aanwezig, waarvan velen de beste wensch en voor het. N. O. G. uitspra ken. 200 afdeelingeu waren vertegenwoordigd door 259 afgevaardigden, wier geloofsbrieven alle in orde waren bevonden. De afgev. van de afd. Pekela bracht ver slag uit omtrent de rekening en verantwoor ding van het H.B. Van de afd. Amsterdam was eene motie mi gek omen voor punt 30 van den beschrij1- vingsbrief betreffende de wijziging van de wet op het L. O., zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen. Met algemeene stem men werd besloten dit onderwerp Vrijdag ochtend te behandelenamendementen kun nen nog t© voren ingediend worden, Amsterdam werd als de plaats voor de vol gende algemene vergadering aangewezen. Aan de Paedagogisoh© bibliotheek werd f 100, aan het ondersteuningsfonds f 250 ge schonken. Hierop volgde eene rede van prof. W. v. d. Vlugt, te Leiden, over Tuchtscholen, waarvan hij de groote beteekenis uiteenzette voor de bestraffing van het misdadige kind deze toespraak werd met groote belangstel ling aangehoord en ten slotte daverend toe gejuicht. Aangenomen werd het voorstel van het H.B. om met een assurantie-maatschappij een overeenkomst te sluiten, waardoor liet mogelijk wordt dat de onderwijzers, die lid van het N. O. G. rijn, rich, en bloc tegen brandschade kunnen verzekeren door tus- schenkomst van net N. O. G. Het batig saldo van 1903 wordt, vermin derd met een uitkeering van f 250 aan liet Ondersteuningsfonds, in kas gehouden. Er zal onderzocht worden, of een jaar boekje door de leden van het N. O. G. ge- wenscht wordt, en zoo ja, in welken vorm. Het voorstel, dat de A. V. het H.B. zal machtigen een bedrag van hoogstens f 150 beschikbaar te stellen voor den beheerder van dienst en den penningmeester der com missie van beheer van het Herstellingsoord werd aangenomen, nadat medegedeeld was, dat de Bond van Ned. Ond. f 150 voor dit doel is geschonkeneen voorstel om het tot het volgende jaar uit to stellen ter be handeling werd verworpen. Het voorstel van het H.B. betreffende de candidaatstelling voor een lid van het hoofd bestuur werd aangenomen. De ochtendzitting van de tweede ver gaderingsdag werd begonnen met de bespre king van de door de regeering ingediende voorstellen tot wijziging der wet op liet la ger onderwijs. De le secretaris van het hoofd bestuur, de heer K. Andriesse, leidde de ver schillende conclusiën in, die het hoofdbestuur omtrent dit punt vastgesteld had. De eerste conclusie luidde: Met groote ingenomenheid begroet het N. O. G. de verbeteringen, die deze wetsvoorstellen willen brengen in de op leiding voor onderwijzer, de salarieering der bijzondere onderwijzers, de verbetering hun ner rechtspositie en de mogelijkheid tot ruimer subsidieering van scholen voor zwak zinnige kinderen. In de tweede conclusie worden wenschen te kennen gegeven aangaand© de opleiding tot onderwijzer; gewaardeerd wordt, dat de minister voorstelt do normaallessen door kweekscholen langzamerhand te doen ver vangen en aan de kweekscholen het jus pro movendi te schenkenhet N. O. G. wenscht echter, dat weggenomen moet worden de op leiding tot onderwijzer door hoofden van scholen en dat de kweekscholen vakscholen worden, tot welker toelating gevraagd kan worden het bezit van een eind-diploma, H. B. S. met 3-jarigen cursus. Voor de salarieering der onderwijzers vraagt het N. O. G. toepassing van de begin selen der indertijd aangenomen voorstellen Schagen, terwijl het niet goed acht, dat een systeem van subsidieering verbonden wordt aan de salarieering; ook vindt het onrecht vaardig, dat deze wetsvoorstellen bepalingen bevatten, waardoor de schoolbesturen van bijzondere scholen worden bevoorrecht boven d© gemeentebesturen. Een bijzondere school worde gesubsidieerd, indien ze niet minstens twee leerkrachten heeft. Aangaande de wachtgeTden luidde de scherp gestelde coclusie aldusDaar noch bij de voorstellen, regelende de pensioen nee- ring, noch bij deze wetsvoorstellen, een en kele poging gedaan wordt om het schreeu wende onrecht in art. 39 der wet op het L. O. weg te nomen, terwijl t© voorzien is, dat bij aanneming dezer voorstellen het aan tal slachtoffers zeer groot zal zijn, draagt d© A. V. van het N. O. G. het hoofdbestuur op alle wettelijke middelen aan te wenden, opdat de herhaaldelijk gevraagde wijzigingen in de regeling der op-wachtgeldstelling als* nog worden aangebracht. Een zeer uitvoerig debat had naar aan leiding van deze conclusiën plaats; de eer ste conclusie werd verworpen, de tweede con clusie werd, behoudens enkele wijzigingen, goedgekeurd. Van de derde conclusie werden de verschillende alinea's, na uitvoerig© be spreking, aangenomen. De vierde conclusie werd, onder groote toejuiching met dave rend applaus aangenomen en zal, daar men ten sterkste de bestaande onrechtvaardig heid ten opricht© van de wachtsgelders voelt, in den vorm van eene motie, lieden telegra fisch aan den minister van Binnenl. Zaken medegedeeld worden. De heer B. Valk, be Rotterdam, besprak ten slotte eene actie op touw te zetten met den Bond van Nederlandsehe onderwijzers, met het oog oj:> de voorgesteld© wijziging van de wet op het lager ouderwijs. Hij deed een voorste' daartoe. Het hoofdbestuur bestreed sterk dit voor stel, dat ten slotte verworpen werd. Aan de prudentie van het hoofdbestuur zal echter overgelaten worden na t© gaan. in welk op richt nog samenwerking kan plaats hebben met den Bond van Ned. Onderw. en de Ver eeniging van hoofden van scholen. In de geheime ritting, gehouden na de ochtendvergadering van Vrijdag, werden tot leden van verdienste van het N. O. G. be noemd dc lieeren M. J. Bosse en mr. J. G. N. de Hoop Scheffer, beiden commissarissen yan de spaarbank en tot honoraire leden de hee- ren S C. Verhaar, te Amsterdam, H. J. Over- beek, te Haarlem en J. Sygens, te Gasselter- nijveen. In Je middagzitting werd eene rede ge- houde i door dr. A. Borgman, te Enschedé, over lager vakonderwijs, wam n hij wees op

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2