den lage trap. waarop dit onderwijs in ons lr. .1 nog staat en op de wijze, die gevolgd moet worden m d_. te verbeteren. Punt 16 van den beschrijvingsbrief betref fende de vereenvoudiging van spelling kwam thans in behandeling. Na eene uitvoerige be spreking werd het voorstel 's Gravenhage aangenomen, luidende, dat. 1 t H.B. door de A. V. uitgenoodigd wordt stappen te doen, die ertoe leiden, dat er van staatswege wordt vastgesteld, welke afwijkingen van het spel lingstelsel De Vries en Te Winkel geoorloofd zijii bij onderwijs en examen en geamen deerd door de afdeeling Goeree en Overflak- kee. De afdeeling OlstWijhe stelt voor, dat het H.B. een ouderzock inrtello naar de school kringen in ons land en tracht, te weten te komen, in hoeverre hierin verbetering zou zijn te breng..:i, a. wanneer het lager onder wijs Rijkszaak werd, b. met behoud van ge- heele of gedeeltelijke autonomie der gemeen ten het H.B. meent, dat dit onderzoek on- noodig is. Het voorstel werd dan ook verwor pen. Het H.B. verklaarde zich bereid, een on derzoek in te stellen naar de regeling der vacauties in do grot te steden van binnen- en buitenland in verband met den duur, tijden van het jaar en de wijze, waarop de kinderen, speciaal die der ou- en minvermogenden, ge durende de vacauties worden bezig gehou den. Het verzoek van de afd. Amsterdam aao het H.B. om te trachten met hotels en par ticulieren in binnen- en buitenland betrek kingen aan te knoopen, die ertoe leiden, dat de leden van liet N. O. G. op de hoogte ko men van geschikte adressen voor verblijf bui ten hunne woonplaatsen en in ligt genot ko- ineu van faciliteiten, wat betreft reducties op pensiousprijzen werd door de A. V. van de hand gewezen. De directeur van het Ned. Schoolmuseum deelde mede, dat het gebouw te Amsterdam te klein wordt, wat ook door de minister van bin non landsche zaken erkend is; ook ver zocht hij de medewerking van de leden voor het museum. Na de gewone plichtplegingen sloot de voor zitter thans de vergadering. Met het oog op de aanhangige wets- voordraclit tot wijziging der tarieven van in voerrecht, meent het bestuur van de Ned. Fatroonsvcrcenigeing „Boaz" goed te doen ook de bespreking dezer zaak op de a,s. algemee- no vergadering aanhangig Te ni.iken. De heer rar. H. W. Hovy ,te Loosduinen, heeft zich bereid verklaard een© bespreking van dit onderwerp in te leiden. „Ofschoon het doel, zoo luidt het rondschrij- ve x aan de leden, dat ons voor oogen staat, moet blijven de toetsing van bet wetsont werp aan de beginselen die de patroons-ver- eeniging. krachtens haar grondslag belijdt, zou liet toch kunnen zijn, dat uit een nauw gezet onderzoek mocht blijken, dat van onze zijde bij do Hooge Regeering op wijziging van een of ander onderdeel zou moeten wor den aangedrongen. Het is met het oog daar op, dat liet den heer Hovy aangenaam zou zijn hierover uw gevoelen te leeren kennen, teneinde naar aanleiding daarvan een speci aal onderzoek omtrent zulk een onderdeel te kunnen instellen, wat anders uit den aard der zaak niet op zijn weg zou liggen. Voor hen, die mochten vcrlfujgen daarop in to gaan, bestaat' tot 15 Augustus e.k. ge legenheid bun wenschen liefst zoo gemoti veerd mogelijk kenbaar te maken bij het bestuur.'' Do minister van Rinnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat voor de bezoekers van 's Rijks museum van oud heden te Leiden, aldaar verkrijgbaar zijn gesteld exemplaren van het werk getiteld ^.Catalogus van het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, Egyptische afdeeling, 1ste deel,tegen den prijs van dertig (f 0.30) per exemplaar. Toezending aan personen buiten Leiden woonachtig, zal geschieden na ontvangst van een postwissel tot het bedrag van het ver langd aantal exemplaren, verhoogd niet f 0 10 voor franco toezending en verpakking voor ieder exemplaar. Deze postwissel te adresseereu aan den custos van liet- museum E. L. de Bock. met opgaaf van liet verlangd aantal exemplaren en het juist adres. De regeling van de voorstellingen in de Theaterzaal van het Kurhaus te Sclieve- ningen, is opgedragen aan den heer P. Si- monot. die de reeks voorstellingen Donder dagavond 4 Augustus zal doen aanvangen met de opvoering van „Amoureuse", het be kende successtuk van G. de Port^ Riclie. De heer Simouet heeft een troep van den eersten rang samengesteld en hoopt er in te slagen liet publiek de grootst mogelijke vol doening te verschaffen. Boogschieten. Uit oostelijk Zeeuwsch-Vlaauderen, schrijft men het vol gende aan de Tel. In deze streken, waar voetbalspel en law- tennis vrijwel nog geheel onbekende zaken zijn, wordt een andere sport1 beoefend, die de hand sterkt, liet oog scherpt, aanleiding geeft tot een gezellig samenzijn en tevens soms een niet gering voordeel afwerpt. We bedoelen vooral liet schiettfn met pijl en boog; niet zooals in Noord-Brabant en Limburg tussclien schermen naar ,de roos" of „het doel", maar naar omhoog, naar houten vogels. In elke gemeente of gehucht, hoe klein ook, bestaan vereenigingen, die het schieten met den „edelen handboog" beoefenen. Ieder ge zelschap bezit een gaaipen, dat is een hooge stevige paal op welks top aan eeu ijzeren stang verscheidene vogels bevestigd zijn. Er zijn namelijk vier verschillende soorten van vogels. Aan et hoogste einde van den stang verhef' zich in al zijn voornaamheid de „op- pervogel" een weinig lager prijken aan weers kanten de „zijvogels"daaronder de kal len" en eindelijk de „kleintjes". De oppervó- gel ziet er met zijn veelkleurige» staart, en vederen soms zoo prachtig uit, dat hij wel als zegeteeken priikt in de kamer van den schutter, die als hoogste overwinnaar uit den wedstrijd is getreden. Hoe grooter de deelna me aan den wedstrijd of schieting is, dat wil zeggen hoe meer geld er door de kampende schutters ingelegd wordt, des to schooner zijn de oppervogels. Ieder, die aan do schieting deelneemt, betaalt namelijk vooraf een inleg- gelcL, dat afwisselt tusschen vijf en tien francs ter wille der Belgische schutters wordt gewoonlijk met Vlaamsch geld gerekend. Elk deelnemer krijgt een nummer en wordt ingedeeld bij een „peleton". Een man staat onder den paal en roept met luide stem pe leton en nummer af, zoodat de schutters we ten wie aan de beurt van schieten is. Een an der persoon is belast met het oprapen van de pijlen en de geschoten vogels. Ofschoon bij dit spel evenals bij andere het geluk moet dienen, hebben verschillende schutters het toch zeer ver in de kunst ge bracht van juist richten of mikken, zuiver aftrekken en zeker treffen. Zelden vliegen hunne pijlen ver van de hooge vogels af. Dezulken keeren dan ook zelden ..bosman" naar huis, zooals kier de schutter genoemd wordt, die niets geschoten heeft. Zeer eigenaardig bij de schieting is de regeling der prijzen. De vereeniging, die eene schieting uitschrijft, looft eene som uit, bij voorbeeld 100 of 120 frs. Dit wordt „de vooruit" gcheeten. Deze som wordt verdeeld onder „de hooge vogels". Yan den inleg, die gewoonlijk 5 of 6 frs. hoogstens 10 fss. voor elk deelnemer bedraagt, wordt het grootste gedeelte op „de kleine vogels" gezet en het restant dient ter bestrijding van de gemaak te onkosten. Er komen zooveel kleine vogels als er zich schutters aanmelden. Is het aan tal schutters groot, dan behaalt de vereeni ging eenig voordeelis de deelname gering, dan heeft ze een schadepost. Voor een schie ting met „de vooruit" van 100 frs. moeten 120 schutters van de partij zijn zal de ver eeniging geen verlies lijden. In deze streken bedraagt „de vooruit1" zel den meer dan 100 frs. Maar in België, waar het gaaischieten nog meer geliefd is dan hier, durft men wel tot 1000 frs. vooruit geven. Ja het gebeurt daar we} een enkelen keer, dat er 1000 frs. op den oppervogel gezet wordt. Dat zijn dan cnietingen, die verscheidene dagen duren en alleen door de voornaamste liefhebbers bezocht worden. Blijkens een telegram vaai den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 28 Juli 1904, wordt de gouvernement-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 65.000 pikols. Voortaan zal het post- en telegraafkan toor te Zandvoort, gedurende liet tijdvak van 15 Juli tot cn met 31 Augustus op Zondagen ook geopend zijn van 6.30 tot 7.30 uur namid dags (Greenwich tijd). Deze uitbreiding gaat voor het loopende jaar in op 31 Juli a.s. D1 e A m s t e r d a m s c h e tram. Uif Amsterdam meldt men dat liet besluit van den gemeenteraad van 20 Juli jl. op voor dracht van Burg, en Wetli. en van mr. D. v. d. Bergli genomen tot wijziging van den tramaanleg nabij het Stationsplein en be palende verdei*, dat niet langer 4 tramlijnen zullen doorloopen naar liet IJ-vcer, een be sparing opleveren van ruim f 98.000. Gelijk wij uit die zitting mededeelden, becijferde de voorzitter de besparing op f 140 per dag, dus in hot jaar f 51.100. Bij nauwkeurige berekening moet men echter thans reeds tot het hoexger cijfer van f 98.000 zijn gekomen. Dat de exploitatie zulke bedroevende uit komsten zou hebben opgeleverd, dat er hoe genaamd geen winst zou zijn behaald, zooals wel verluid wordt, kunnen wij, mede op grond van betrouwbare mededeelïngen, te genspreken. Er is een klein winstje behaald. Pont of brug? Men schrijft uit Velsen aau de N. R. Ct. „Het te Beverwijk verschijnende blad „Kennemerland", dat bij de laatste discussie in de Kamer over de pont te Velsen nogal eens is genoemd, schreef gisterenavond, dat het in de bedoeling ligt, een nieuwe ver hoogde brug te leggen, die door electrische kracht wordt bewogen, een paar honderd meter oostwaarts van de oude voetbrug, en de op- en afritten daarvoor zoo weinig glooiend te maken, dat die reeds te Bever wijk bij het landgoed De Schulpen moeten aanvangen en aan de Velserzijde bij Bee- kensteijn. De kom der gemeente Velsen zou daardoor geheel geïsoleerd komen te liggen Wil dit plan kans hebben te worden uit gevoerd, dan zullen belangrijke onteigenin gen moeten plaats hebben, daar de opritten dan komen te liggen door de landen van jhr. mr. J W. G. Boreel van Hogelanden, graaf Van Limburg Styrum en anderen, wat zeker de uitvoering niet goedkooper zal doen worden. Bovendien kan gevraagd of minister Ber- gansius geen bezwaar zal hebben tegen de uitvoering, evenals minister Eland dit had in 1899, toen hij zeide nooit op dit punt een zoo hooge brug te kunnen toestaan, met het oog op de forten, die er achter liggen." Stofvrije wegen. Te Middelburg wordt ook een proef genomen met westru- mite, het bekende stof werend middel, dat dezen zomer reeds op tal van plaatsen in ons land met veel succes is toegepast. Men heeft daarvoor gekozen den Vlissing- schen Singel, die trouwens een beruchten naam heeft wegens zijn dikke stoflaag. Over de helft van de lengte, ongeveer 1000 M2. oppervlakte, heeft men gisteren morgen met een oplossing van westrumite besproeid. Natuurlijk is er nu nog weinig van te zeg gen waarschijnlijk zal men de besproeiing binnen enkele dagen herhalen, maar reeds nu kap men het samenpakkend karakter van het westrumite oonstateeren. Schiermonnikoog. Vanwege 's Rijks waterstaat is op Schiermonnikoog op meting geschied, om de grens vast te stel len tusschen rijksdomein en het eiland Schiermonnikoog, dat zooals men weet in eigendom behoort aan den Duitsehen graaf Bernstoff. Het rijksdomein ligt «au de zuidzijde van het eiland buitendijks, en bestaat uit grasvelden, slikgrond enz. Sedert jaren verhuurt het Rijk deze gronden aan veeboerende huurders hadden vaak geschil over de grenslijn, waarom opmeting geschied is en de grenslijn door zware zerken palen is aangewezen. Het blijkt nu, dat het. rijks domein kleiner is dan men algemeen dacht ou waarop men rekende bij de verpachting. huidige huurder maakt daarom bezwaar de volle pacht te betalen. Dit zal hem niet veel helpen, want het. rijksdomein is ver huurd, zonder meer. Van grensbepaling of zoo iets is bij verh uursvoor waarden geen sprake. Zeehonden jaebt. De zeehonden- jacht op den Dollard is reeds weder begon nen, doch beeren jagers van elders zijn al daar nog niet gearriveerd. In de afgeloopen week werden door de heeren G. Tiddens en J. Bakker de laatste is buitenvisscher. doch een goed schutter elf stuks aange bracht, waaivoor door den gemeente-veld wachter de rijkspremie werd uitbetaald. Hospitaal-kerkschip d© Hoop. Ds. J. Barbas, pred. te Geesteren, is naar Schotland vertrokken, om den lsten Augustus te Leith ds. H. G. v d. Flier te vervangen. Het hospitaal-kerkschip heeft order ont vangen daarvoor Maandag in Leith binnen te vallen. Naar het Dagblad van Zuid-Holland verneemt zijn bij den burgemeester van Den Haag maatregelen in overweging ter voor koming van tooneele», welke zich herhaalde lijk te Scheveningen als elders voordoen om plaatsen in te nemen in de publieke ver voermiddelen. Het gerucht gaat, dat op het in Augus tus te Amsterdam te houden internationale socialisten-congres voor de eerste maal Rus sische en Japans-die socialisten zullen ver schijnen en heel broederlijk samen een mo tie tegen den oorlog zullen voorstellen. Oosterlingen Verleden week meldden zich bij de politie te Zwolle twee personen van Oostersch voorkomen aan. Zij konden zich bijna niet verstaanbaar maken. Uit hun pas bleek, dat zij uit een dorp in Klein-Azië kwamen. Zij waren voorts elk in 't bezit van een cahier, waarin een Duitsche beschrijving voorkomt van de gruwelen, waaraan de Christenen in hun land, bloot staan. Van een van lien was, volgens het ver haal, een broeder vermoord en beiden had den al hun bezittingen verloren. Zij ver zochten aan de politie adressen om te col lecteeren, welke hum echter niet- verschaft konden worden. Vervolgens hebben zij zich bij verschil lende predikanten vervoegd,, waarop ds. De Haan liun gelegenheid gegeven heeft bij het uitgaan van de kerk giften in ontvangst te nemen, Zij "hebben ds. De Haan verzocht in hun cahier zijn handteekening te zetten, onder de vermelding van het ingezamelde bedrag, waaraan deze gevolg gegeven heeft; zij zijn daarop met collecteeren daar ter stede voortgegaan en hebben tot nog toe een be drag van 60 a 70 gulden bijeengebracht. Zou 't niet ook verstandig zijn, dat zij naar het Annenisch comité, dat hier te lande gevestigd is, worden verwezen vraagt, de „Prov. Ov. en Zwolsche Ct." Niemand toch weet met zekerheid of zij werkelijk aanspraak kunnen maken op het medelijden vam het publiek. De typografenstaking te Winschoten. De staking bij de heeren Cohen en Van der Veen, uitgevers van de Olcjambbsrber en de V.'insch-oter Courant, duurt voort. Bij laatstgenoemde bleven zes gehuwde zetters aan liet- werk, bij, den heer Cohen de meesterknecht en één jongen. De patroons zijn beslist ongeneigd aan de eischeu toe te geven. De moord in de Vaillant- 1 a a n Het gerechtshof te 's Gravenbage heeft de gevangenisstraf van 5 jaren, dooi de Haagsche rechtbank opgelegd aan den kellner uit 't café Alcazar aldaar wegens het doodschieten van een koetsier aan de Vaillantlaan, tot 18 maanden verminderd, onder aftrek bovendien van de preventieve h cht.enis voor ongeveer 8 maanden. Het Hof heeft dus de door den verdediger mr. Wierx in de derde plaats gepleite ver minderde toerekenbaarheid aangenomen. Kleptomanie. Een eigenaardig geval van kleptomanie werd dezer dagen voor de Amsterdamsche rechtbank behan deld. Een vrij: knap uitziende vrouw van middelbaren leeftijd, die reeds herhaalde lijk, altijd wegens .hetzelfde soort diefstal len uit winkels, werd veroordeeld en altijd maar weer opnieuw stal en wel zoo dom en zoo zonder overleg, dat zij moest gesnapt worden. Reeds vroeger werd zij veroordeeld, om dat zij met haar nog jeugdig dochtertje op roof was uitgegaan, cn ook ditmaal stond zij terecht, omdat zij den schoenwinkel van Meddens in de Kalverstraat, in gezelschap van haar dochter, was binnengegaan o^daar. terwijl de dochter vroeg of de winkeljuffrouw ook „schoenen met- elastiek" had en de winkeljuffrouw ^ich even omkeerde om ecu doos schoenen te nemen, twee doozen, elk mei een paar schoenen, in haar boezelaar had verborgen. De winkeljuffrouw, die nog wel gedacht had„op die twee moet ik een oogje hou den", was zoo erg geschrokken toen zij den diefstal zag, dat "iets durfde zeggen. Zoo dra de moeder de doozen verborgen had, ging zij den winkel uit- en do dochter ach terna, Zij gingen do Kapelsteeg door naar het pontje van het Rokin en lieten «oh over zetten. Intusschen was do winkeljuffrouw van haar schrik bekomen en waarschuwde een winkel bediende, die het. paar achtervolgde, Juist, zag hij haar 't Rokin oversteken. Ook hij plaatste zich op 't pontje toen dit terug kwam en hield de beide vrouwen aan in de St. Pleterstecg. De moeder had intusschen de doozen al weggeworpen cn alleen do schoenen behouden. Eerst antwoordde ze op een vraag van den bediende dat zc geen schoenen had, maar op een herhaalde vraag, gaf ze toe, de schoenen gestolen te hebben, er bij voe gende „ga maar weer terug naar uw win kel, dan zal ik zc u teruggeven Dc win kelbediende riop oen agent, die beide vrou wen meenam. Terwijl dc moeder voor de vacan- tiekamer der Amsterdamsche rechtbank te recht stond, bekende ze de schoenen wegge nomen te hebben, maar „met angst en vreeze' en niet omdat ze wilde stelen, maar omdat ze 's morgens niets gebruikt had en „niet wist in haar hoofd wat ze deed" en omdat „'t was alsof er iemand tot baar zei je moet die schoenen wegnemen' Verder betuigde ze onder veel teekenen van berouw, dat ze *"t toch werkelijk i 'et gedaan had om te stelen. Het O. M. cischte één jaar gevangenis straf tegen haar. (Tel.) Een voorbeeldige straf. In den morgen van 27 Mei stoomde de trein van Roodeschool naar Groningen. Op eenigen afstand van een overweg nabij Winsum be merkte de machinist, dat een wagen met turf onbeheerd zich op den weg bevond. Een waarschuwingssignaal werd gegeven, doch zonder resultaat Toen werd het. rem toert el in werking gebracht cn de trein stond eenige oogen blikken later stil. Door de activiteit van den machinist, en zijn assistent wet a eene botsing voorkomen. De voerman had intusschen den wagen weggebracht, nadat hij eerst niets om de waarschuwingen had gegeven. Hij was veel te druk in gesprek geweest om rich daaraan te storen. De officier van justitie meende, dat, waar in den laatsten tijd nogal gebleken is, dat men zich niet veel aan de overwegen stoort, eens eene voorbeeldige straf moest worden opgelegd en eischte eene week hechtenis. De moord te Haarlemmer meer. Het lijk van den vermoorden Bos man is naar het gasthuis te Haarlem ge bracht. Bij de instructie blijft de verdachte knecht ontkennen. Omtrent den moord in Haar lemmermeer lezen wij nog de O. H. Ct. Heden morgen werden de door den veld wachter in beslag genomen kleedingstukkeu van den vermoorde in het paleis van justitie uitgepakt en aan een voorloopig onderzoek onderworpen. Aan den toestand, waarin zich vooral vest en onderkleeding bevond, was duidelijk te zien van welken hevigen en plotselingen aard de verwondingen zijn ge weest. Sommige stukken waren gedrenkt met bloed. Aan ecu der binnenzakken, waarin de vermoorde gewoonlijk zijn zakboekje droeg, waren duidelijke sporen te zien van een met bebloede vingers in der haast ingesteld on derzoek. Wij hebben heden inlichtingen ingewon nen omtrent den verdachte. Het is ons ge bleken dat hij heet Nicolaas Blonk, dat hij 21 jaar ond is en inwoont bij zijne ouders, die een water- en vunrnering drijven in de Colensostraat. Hij stond bij de politie tot nog toe niet ongunstig bekend en leek een vrij bedaarde jongen. De verslagene stond bekend als een lastigo baas, die met vele menschen ruzie had. Hij had vele vijanden, ook in de Haarlemmer meer. Sinds twee dagen slechts maaide hij s morgens met zijn knecht zelf de klaver af. Vóór dien tijd deden, zooals de kostjuf- frouw van Bosman ons vertelde, twee maaiers het voor hem, met wie hij verschil heeft ge kregen over het loon en wien dientengevolge werd gezegd dat hunne diensten niet meer noodig waren. Verder kunnen wij mededeelen dat Bos man, alles wat hij in een week ontving, dat gewoonlijk f 70 beliep, bij rich droeg." Toen hij vermoord verd had hij in rijn vestzak o. a. ook een Haarlemsck paarden- lootje, een twintigje in de Staatsloterij en een ander lot. Het praatje dat op zijin lot in de Haar- lemsohe paarden loterij de hoofdprijs geval len zou zijn, is niet waar. Een der correspondenten van genoemd blad in de Haarlemmermeer meldt nog: Hoofddorp verkeert onder den indruk van l^et bloedig drama, dat in den omtrek is af gespeeld- De verslagene P. Bosman heeft ongeveer 40 jaar te Hoofddorp (Haarlem mermeer) gewoond en oefende het beroep van klaverrijder uit, verleden jaar had hij zich te Schoten en later te Haarlem geves tigd. Het was een buitengewoon ijverig man, doch was niet bemind, daar hij zeer'onver schillig en lastig voor zijn volk was, dat hij in dienst had. In 't Biesland bij Maastricht kwamen in de laatste dagen vele jongelui een oogen- blik vertoeven, waaronder ook de zoon van zekeren M. te Oud-Vroenhoven. Toon men daar weer kalm bijeenzat en een glaasje dronk, kwam eensklaps een groep van 4 personen binnen, die onmiddellijk ru zie zochten met M., een familielid van hen De oorzaak was een familie-aangelegenheid. Eerst vielen er groot© woorden, daarna klappen, het heele café stond overhoop, men sloeg niet stoelen en bierglazen, ja trok zelfs de pooten van de tafel om er op los te ran selen. Men sloeg eindelijk zoo lang en zco ge weldig, dat M. badend ia zijn bloed neer lag en geen teeken van leven meer gaf. Natuurlijk hield men toen op, een dokter werd gebaald en deze beval de onmiddel lijke overbrenging van M. naar Calvariën- berg, waar den getroffene, ettelijke wonden werden dichtgenaaid. Niet minder dan zeven stukken glas haal de men liQxa gedurende deze operatie uit liet hoofd- Drie arrestaticn hebben plaats gehad en zijn gehandhaafd. 1 De toestand van M. is zoo ernstig, dat men hem niet heeft durven ondervragen. Bedriegelijke bankbreuk Te Middelburg is Donderdagmiddag gevangen genomen en naar liet huis van bewaring al daar overgebracht een koopman in rijwielen, wonende te Heinkenszand, die door dc ar- rcndissements-rechtbuik te Middelburg den 29 dezer werd failliet verklaard en verdacht wordt goederen, lot den faillieten bcedel be- hoorende, te hebben wduisterd Aanhouding verzocht. Dins dag 1.1. heeft, rich op een Nederlandsch kas sierskantoor te Arnhem een Italiaansche Amerikaan vervoegd, die in een gemengd Duitscli-Engelsch zoogenaamde zilveren Amc- rikaansehe dollars aanbood, die later bleken Mexicaansche dollars te zijn, welke ongeveer de helft minder in waarde rijn. Deze truc schijnt hij op meer kantoren te hebbon uit gehaald. Aanhouding wordt verzocht. Do man is ongeveer 40 jaar, van middel bare lengte, in het berit van zwarten knevel en sik, hij heeft het uiterlijk van een han delsreiziger. Oplichting. Een kantoorbediende, zekere W., wonende te Kralingcn. heeft, na mens een firma, gevestigd aan de Boompjes te Rotterdam, de Internationale Moekauer Handelsbank aan dc Hoogstraat voor f 3000 opgelicht. Het bedrog werd spoedig ontdekt. De firma uit de Boompjes telegrafeerde naar haar filiaal te Antwerpen, alwaar de voortvluchtige bij aankomst op het station reeds werd gearresteerd. De ongorogeldhedente Voor schoten hebben rich, volgens het Hbld., aldus toegedragende bewoners van de vele woonwagens, die, m ze op de Leidscbe ker mis rijn geweerd, aan de Papen laan onder Voorschoten verblijf houden, hadden door hazardspel van sommige boeren, naar men zegt, grof geld gewonnen, waaruit hooggaan de twist ontstond, voornamelijk met de Leid- scliendaramers. De gevechten werden zoo ernstig, dat de politie zich genoodzaakt zag een schot te lossen zonder iemand te treffen. Een der kermisreizigers heette getroffen te zijn en nu dreigden dezen te Leiden wraak te zullen nemen. De burgemeester liet daar om een 20-tal huzaren uit Leiden aanruk ken, die de orde wisten te herstellen en de vrees er verder inhielden. Zonnesteek. Te Havelterberg (Dr.) is een kind van zekeren L. gestorven aan de gevolgen van zonnesteek. Gister namiddag waren eenige school kinderen te Lonnekcr aan het spelen met groote één-Meter wijde cementbuizon. De buis werd gewenteld, terwijl er 2 kinderen in zaten. Geduwd tegen andere buizen viel de rol lende buis in elkaar, waardoor een 5-jarig meisje gedood en een 9-jarig jongetje ernstig gewond werd. Na het eten van garnalen. Een gezin, bestaande uit een weduwe en twee volwassen dochters, wonende in do Leeuwen - hoekstraat to Arasterdam, is ernstig onge steld geworden na het eten van garnalen, die aan een kar van een straatventer waren gekocht. De moeder moet iu zorgwekkenden toestand verkeeren. School* en Kerknieuws. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat op Maandag 5 September cn vol gende dagen in het gebouw van de Polytechni sche School te Delft het vergelijkend examen zal worden afgenomen aan hen, die voor de be trekking van adjunct-ijker der maten ©n gewich ten in aanmerking wenschen te komen. Aan die betrekking is aanvankelijk verbon den eene jaarwedde van duizend gulden. Zij, die aan het examen wenschen deel te ne men, zullen zich daartoe vóór oO Augustus bij gezegeld verzoekschrift bij den Minister van Waterstaat hebben aan te melden, onder nauw keurige opgaaf van familienaam, voornaam, woonplaats en datum van geboorte, en onder overlegging van hunne geboorte-akte, alsmede T?n ®®ne verklaring van een geneesheer, waar uit blijkt., dat de adressant een gezond lichaama- ":stel bezit en vrij is van voor de uitoefening :r betrekking hinderlijke gebreken. a<*junot-ijker te worden benoemd wordt de leeftijd van chttien jaar vereischt. De „St.-0t." no. 176 bevat verdere bijzonder heden. In de week van 23 tot en met 29 Juli zijn geslaagd voor het notarieel staatsexamen; ie gedeelteC. J. Hermsen, te Leiden J. Ph. de Wit, te Enkhuizen J. C. de Jong, to Nieuwen - dam A. J. Gorter, te DoidrechtF. C. R. F. Dahmen, te Harderwijk; J. G. M. Koek, te Harderwijk L. Koster, (e Zuidhorn G. J. van Dorsser, te Sliedrecht; 2e gedeelte: J. F. Herbschleb, te Amsterdam F. W. A. van Riet, te Harderwijk J. Heuff, te Tiel P Scheffelaar Klots en A. M. Engelmann, beiden te Hoorn. Examen Hoogd. taal, M. O. 's-Gravenhage, 29 Juli. Voor akte B af gewezen één mannelijke en één vrouwelijke can- didaat. Examen Engelse li, M. 's-Gravenhage, 29 Juli. Geslaagd voor akte B de heer H. Weersma, van Harlingen, en voor akte A mej. A. M. Knottenbelt, Amster dam. De 25ste jaarlijksche examens der Neder landsche Toonkunstenaarsvereendging zijn gis teren te VGravenhage in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 5 candidaten rijn geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dame: C. C. Francken, uit Sneek M. C. J. Soarrer, uit Amsterdam, en W. D. Visser, uit Purmerend. Algerrt. Synode Ned. Herv. Kerk. De agenda wordt aangevuld De behande ling der aanvragen nit de kerkelijke kas wordt voortgezet en zes personen worden afgewezen waarbij zich een breede discussie ontwikkelt over de bedoelingen van het reglement dezer kas. Nog eenige te laat ingekomen verzoeken komen ter sprake. Als liet vorige j:.ar, wordt besloten bij den aan de kerkeraden toe te zen den staat, een brief met inlichtingen aangaande het "beschikken over gelden te voegen waarvan de vice-president een concept zal ter tafel bren gen. De rekening van deze kas wjjst m ontvangst en uitgaaf aan de som van f 145,451.63^, waar onder een saldo van f 102,757.57. De heer Van Gorcnm brengt rapport, uit over een voorstel der synodale commissie om do toelage voor hulp aan den secretaris van f 350 tot f 800 te vorhoo- gen. Als de seorctaris de vergadering heeft ver laten, besluit de vergadering overeenkomstig het rapport, zonder hoofdelijke stemming. Dó secretaris dankt voor deeo beslissing. Aan 'e synodale commissie wordt het belieor dor fond sen weder opgedragen. De president dankt den quaestor-generaal voor rijn tegenwoordigheid, waarop deoe de vergadering verlaat. Dc heer Ellens rapporteert aangaande den staat van het lmlppre likemohap slechts een hulpprediker blijkt werkzaam te zjjn, eveneens over de tabel larische verslagen omtrent de exatmina 85 exa mina zijn afgenomen, waarvan 13 een ongunsti- gen uitslag liaddon. Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. De handelingen der synodale commissie, waar voorliohting en tus schen komst werd gevraagd, worden mede voor kennisgeving aangenomen, Met. belangstelling nam de vergadering kennis van de corresponden tie der commissie met de Nat. Christelijke Offi- cicren-Vcrceniging. (Vad.)

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3