bond te Amsterdam, in' het gebouw „Eens gezindheid" aldaar, eene vergadering gehou den van vertegenwoordigers van eenige erk- liedeubonden. waarin de wenschelijkheid eencr nadere samonwerking dier bonden werd betoogd en eenstemmig erkend. Staande de vergadering werd een comité aangewezen, waarin, naast het dagelijkscli bestuur .an den Chr B. Bond, vertegenwoordigers wa ren van do bonden „Patrimonium", Chr. nat. Werkmansbond, bond van R.-K. Werk liedenverenigingen in het Aartsbisdom, N. R.-Kath. Volksbond en St. Joz. Gezellenver- ceniging. Dit comité belegde den 25. Maart eene tweede vergadering te Utrecht, waarin de voornaamste bonden vertegenwoordigd va ren èn door hunne besturen, èn door hunne geestelijke adviseurs. Het lid der Tweede Ha mer ds. Talma ontwikkeldo een programma van samenwerking, waarvan de grondslag was bestudecóng der arbeidswetgeving en van vraagstukken van socialen aard. De meeste der vertegenwoordigde bonden betuigden hun ne adhaesic met de ontwikkelde denkbeelden en machtigden het comité om de ter tafel gebrachte voorloopige statuten nader uit te werkenwaarbij de Ecrw. h.h. ds. Talma, dr. de Visser. Mgr. Konings, rector Bult, i.ctor Stoffels en ds. van vVijk zich bereid verklaar den hunne gewaardeerde medewerking te ver- leenen. Als nader gevolg op deze voorbereidende werkzaamheden kwam den 16 Juli te Am sterdam tot stand de Chr. ArbeidsrRaad, vol gons art. 2 van zijn statuut bestaande uit: werklieden on zelfstandige vakbonden, ver- eeuigingen of secretariaten, mits zij Konink lijk goedgekeurd zijn, die volgens de bepa lingen hunner statuten staa op den grond slag van het geloof in den levenden God. naar de apostolische geloofsbelijdenis, en op dien grond erkenr >n dat de eerbiediging van Gezag, Huisgezin en Recht van Eigendom de onmiskenbare grondslagen zijn voor de ge zonde onwikkeling onzer samenleving. Het doel van den Raad is door samenwer king van de bonden en vereenigingen, boven bedoeld, don arbeid dier liohamen te bevor deren, welk doel de Raad tracht te bereiken a. door bestudeering der arbeidswetgeving en arbeidsvraagstukken en hot uitbrengen van advies dienaangaande aan de aangesloten bonden en vereenigingen b. door het bijeenroepen van de besturen der aangesloten bonden en verceuigingen, ter bespreking van punten, rakende den gemeen- schappclijken arbeid c. door het verspreiden van geschriften die krachtens het sub a genoemde kunnen wor den uitgegeven d. door het vormen van een bibliotheek en archief, waarin geschriften op sociaal cn staathuishoudkundig gebied en gegevens be treffende de arbeiclsbeweigitior worden verza meld. De Chr. Arbcids-Raad werd opgericht door de Chr. Werkiieden-vereenigingen „Patrimo nium'. don Chr. Nationale» Werkmansbond, den Bond van R.-K. Werklieden-vereenigin- gen iii het Aartsbisdom, de St.-Joseph Gezel len-vereen iging cn do Chr. Werkl. vereeni- ging „Maarten Luther". Aansluiting van meer der e bonden staat te wachten, terwijl inmid dels de Koninklijke goedkeuring op de statu ten zal worden aangevraagd. Het bestuur van don Chr. Arbeids-Raad be staat voorloopig uit de hoerenK. Grondijs, H. Brouwer, D. J. K. Schenkman, C. Sclie- rer cn Th. Gabriel, de diy laatstgenoemd© resp. voorzitter, penningmeester en secretaris. Het correspondentie-adres is tot naderra sterdam, Stadhouderskade, 55. Naar het Dagbl. v. Nbrb. mot zekerheid verneemt, zijn de voorstellen der Coram'&ie voor de herdenking van het 500-jarig be staan van het doorluchtig „Huis van Nasïau- Oranje a's Heeren van Breda" door het da gelij.ksch bestuur dezer gemeente goedgekeurd Den 24en augustus a. s. is de dag waar op voor 500 jaren de eerste Nassau in de Nederlanden als Heer van Breda zijn blijde incomste deed in de stad Breda en plechtig werd ingehuldigd. Op het programma komt o. a. voor eene plechtige raadszitting en tevens reünie van de feestcoraissie en Burgemeesters deh 22 gemeenten van de voormalige Baronie. Het ontwerp van het monument is nagr noeg gereed en za' dan ter bezichtiging ge steld worden. Het hospitaalkerkschip ,.De Hoop" is te Leith binnen gekomen. Alles was wel aan boord. De minister van waterstaat, handel cn nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, ten vervolge op de mededeelio- gen, voorkomende in de Staatscouranten van 23 en 26 Juli, betreffende de dienstrege ling van de Hollanosche IJzeren Spoorweg maatschappij, van de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen en van de Nederlandsche Cc nt raa lspoorwegmaatschappij dat bij de boekhandelaren firma Gebr. Van Cleef te 's Gravenhage, tegen betaling van f 0,06 per exemplaar tot een beperkt aantal verkrijgbaar is gesteld het ontwerp voor de wiuterdienst regeling 19041905, aangebo den door de Noord brabantschDuitsehe spoorwegmaatschappij Eventueele opmerkingen betreffende dit dicnstregelings-ontwcrp moeten, teneinde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, ingezonden worden vóór of op 5 Augustus 1904 aan het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Door de heeren J. E. Scholten c.s. te Groningen en Emmen is aan Ged. Staten van Drenthe concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg van het station van den Noordooster Locaalspoorweg te Emmen over Noordbargc naar Erin, in aansluiting met den tramweg HoogeveenN ieu w- A msterd a m Ten gevolge van het in werking treden op 1 Juli jl. van een presidentieel besluit van 27 Juni, waarbij een staatsmonopolie van alcohol en alcoholische dranken in Ve nezuela wordt ingesteld, wordt, behalve de invoerrechten van Bs. 1,25 per K.G. en de reeds vroeger gedecreteerde additionecle rechten, nog de navolgende belasting bij don invoer van die dranken geheven 1. op brandewijn van niet meer dan 20° carticr B?. 0.6U per flesch van 7/10 liter, be nevens Bs. 0,05 voor eiken graad cartier booger 2. op rhum van elke sterkte Bs. 0,90 per flesch van 7/10 liter 3. op jenever, anisette t.n andere derge lijke likeuren, Bs. 1 per flesch van 7/10 li ter; 4. op brandy, cognac, whisky en dergelijke dranken Bs. 1,50 per flesch van 7/10 liter Beurs te Zwolle. Vrijdag is te Zwolle een samenkomst gehouden, belegd met liet oog op de te Zwolle te openen beui's in granen, landbouwproducten, enz. Onder scheiden belangstellenden uit- Zwolle en om geving waren opgekomen. Reeds vroeger is besloten, dat de beurs zal worden gehouden op Vrijdag. Thans is bepaald dat men den tweeden Vrijdag ii> September zal beginnen. Het uur werd be paald van 11 tot 1, terwijl als produktcn werden genoemdrogge, haver, paardeboo- nen, aardappelen, stroo, biezen en matten, riet en twijg, meststoffen en pulp. Een nader comité zal de verdere punten vaststellen, de regelen voor den verkoop gel dende, voorschriften voor eventueele arbi trage. bepalingen voor de wegers en meters en wat verder zal blijken noodig te zijn. De commissie zal op Vrijdag 12 Augustus samen komen om de verdere punten nader te behandelen. (Z wCt.) De wolprijzen. Men schrijft ons De prijzen der wol zijn verbazend gesta gen, vooral die der grove wol. Deze stijging gaat gepaard ihct een omhooggaan der prij zen van vele andere artikelen, wat zeer be lemmerend werkt op den handel. Het ver schil in prijs op grove wol bedraagt in som mige soorten 30 tot 40 De sajetafbriekea hebben reeds verschei dene malen liaar prijlzen verhoogd en nu krijgen de producten der wollen dekenfabrie- ken eene belangrijke verhooging; andere vol gen De reden der groote prijsverschillen kan men nog niet 'juist nagaan, of er is wol te weinig in ons land, of is de uitvoer zeer groot. Zooi een en dn der geen spoorslag zijn voor de landbouwers zich meer dan tot nu toe op de schapenteelt toe te leggen. In de gegeven omstandigheden wordt zij toch zeker loo- nend, te meer daar huiden en vlecsch zeer gezocht zijn voor export. Men meldt van Schiermonnikoog aan de „N. R. Ct."; Naar wij vernemen, bestaat bij de marine hot plan, een der vuurtorens op dit eiland te doen vervallen, en wel den zuidelijkste» Beide torens hebben nu een vast lichtde zuidelijkste is het licht voor de zeevaart op do Wadden, de andere om de Noord. De noordelijke toren zou dan verhoogd worden en ingericht voor draailicht, met vier schit teringen. Ameland heeft er met twee, Bor- kum met drie schitteringen. Een der vier schitteringen zal rood zijn en dienen voor de vaart ten zuiden van het eiland. De kust wacht op den noordelijken toren zou dan ook vervallendeze zou of op den zuidelij ken toron rf op ct duin aan den noordkant- van het eiland gevestigd worden. Deze ver andering moet gelegen zijn in het feit, dat het kunstlicht van den noordelijken toren niet ver genoeg in zee kan worden gezien. De on dervinding leert1, dab draailicht te preferee- ren is boven ecu vast licht. Het plan moet zijn, den noordelijken toren te laten staan en daaromheen een ijzeren te bouwen, die hooger zal worden dan de bestaande. De zuidelijke toren zou niet word-a afgebroken, doch blij ven dienen als baken voor de zeevaart tus- schen do Friesche eilanden en de Friescke kust. ook al wordt, op dien toren de kust wacht n:cfc gevestigd Meu meldt uit 's Gravenhage In een samenkomst van B. en W. dezei gemeente met den hoofdcommissaris van po litie en den directeur der Haagsche Svain- wegmaatsohappij, een dezer dagen gehouden, is een voorloopige regeling getrtoffen om de onordelijkhedeu tegen te gaan, die bij greet e drukte, op de laatste Zondagavonden, bij het bestijgen der traras te Scheveningen zijn voorgekomen. De hoofdcommissaris heeft in overleg met den directeur der tram, verschillende orde maatregelen getroffen, ter uitvoering waar van hij morgenavond met een veertigtal agenten op het Gevers Devnootplein aau- wezig zal zijn. Voorloopig strekken de maatregelen zich uit tot de vertrekpunten der electrische- en paardentrams. Zondag a von d-d rukte in Den Haag Tot de nadere maatregelen, die de directie van de H. T. M. heeft genomen, met het oog op de drukte Zondagsavonds en op avonden van vuurwerk te Scheveningen, behoort nog dat op die avonden savonds na 9A uur niet meer gestopt zal worden tot het in- en uitlaten van passagier op de trajecten Witte BrugKurhaustrot. KerkKur- haus en KurhausHangbrug. Te Amsterdam heeft zich een com missie gevormd tot steun van de achterge laten betrekkingen (een weduwe met een kindje) van Dirk Huiler, den man die Woensdag namiddag in de Lijnbaansgracht verdronk, toen hij poogde een drenkeling te redden. Nomaden. Men meldt ons uit Voor schoten Gisteren zijn de woonwagens, die dit jaar in zoo grooten getale iaugs de Papenlaan ston de en welker bewoners aanleiding gaven tot ougeregeldheden, door de Rijkspolitie ver wijderd geworden, Waar het niet goedschiks ging, daar moest liet kwaadschiks. Een tien tal Rijksveldwachters, uit verschillende ge meenten ontboden, volvoerden het werk en maakten tevens van de gelegenheid gebruik deze „vervoerbare woningen" van den weg tusschen het Haagsche Schouw en „Den Deyl", alsmede van dien naar „De Vink" weg te ruimen. Zij verspreidden zich in allo richtingen. Hbld. Bedriegelijke bankbreuk. Do koopman H. L. uit Heinekeszand, die wegens verduistering van goederen tot zijn faillieten boedel behooiende, gevangen is ge nomen en overgebracht werd naar het huis van bewaring te Middelburg is, na een on dergaaal verhoor voor den rechtercommissa ris in strafzaken te Middelburg, in vrijheid gesteld. Naar men verneemt heeft de ver dachte een volledige bekentenis afgelegd. Valsohe pensioenstukken. Een schrijver van het departement van Ko loniën is door den commissaris van politie der le afdeeling te 's Gravenhage, ter beschik king van de justitie gesteld, verdacht van het opmaken van vaische rekeiiplichtige stukken. Hij zou namelijk vaische pensioen stukken hebben gemaakt en toen op die stukken geld geleend hebben Inbrekers gevat. De daders van de inbraak bij den heer Cobelens aan den Burgwal te Haarlem, zijn Donderdagavond door do recherche aangehouden. Het zijn do broeder van Cobelens en die as kameraad. In hun bezit- werd bijlna nog al het ontvreemde gevonden. Alleen een gulden of tien was verteerd. Zij zijn ter beschikking der justitie gesteld. Spoorwegdiefstal. Gisteren morgen om 7 uur zijn aan het Centraalsta tion te Rotterdam op lieeterdaad betrapt twee werklieden der H. IJ. S. M., die zich schuldig maakten aan diefstal van eenige liters jenever uit een vat, dat aan de spoor wegmaatschappij ter verzending was toever trouwd. Omtrent den moord in Haar lemmermeer meldt de O. H. C. nog het volgende Zaterdag is in het paleis van justitie in structie gehouden in zake den moord, ge pleegd in de Haarlemmermeer. Als rechter commissaris wordt de instructie in deze zaak geleid door air. Van Nes van Meerkerk. Gehoord werden de gemeente-veldwachter Meijer van Hoofddorp, die van de politie mannen het eerst op de plek van de misdaad was; de landbouwer Suidgeest, die door den verdachte 's morgens uit ziju bed werd ge haald; de landbouwer Van Zon, die nog dichter bij het stuk klaverlaud woont daai Suidgeest, en de kostjuffrouw vau den ver moorden Bosman. Aan genoemden Van Zon werd o. a. dooi den reohter-commissaris gevraagd, wat er waar was van de bewering van Blonk, dat hij eerst bijl hem aan huis geweest zon zijin, om mededeeling te doen van het gebeurde en toen naar Suidgeest is gegaan. De zaak is nl. deze, dat het zeer vreemd is, dat de verdachte Blonk naar Suidgeest is geloopen en niet naar de boerderij, van Van Zon, welke veel dichter bij is. De beklaagde zeide, dat bij, bij Van Zon, ondanks zijn schreeuwen, geen antwoord1 kreeg; allen waren in huis nog in diepe rust. Van Zou zegt., dat deze bewering van den verdachte onmogelijk waar kan zijn, want hij is eiken morgen om half vier reeds bij de hand en bovendien zou zijn zeer waakscb hondje, als er iemand op het erf was geweest-, zóó lui« hebben geblaft, dat hij wakker go- worden moest zijn. Den veldwachter werd door den rechter commissaris gevraagd hoe de beide maaiers bekend stonden, wien Bosman kort te voren gedaan had gegeven. De politieman ant woordde dat hij dezen reeds lang kende en hij ze beschouwt als flinke arbeidzame men- sclien. Er bestaat z. i. geenszins reden hen te verdenken. Volgens dezen getuige weet de verdacht© „van de zaak alles af". Hoe kon hij bloed krijgen aan zijn buis als hij wcggeloopen is, toen hij zag dat zijn baas door twee man nen werd aangevallen? Later heeft hij het lijk zelfs volgens zijn eigen verklaring en volgens die van Suid geest niet aangeraakt-. Beklaagde is geboeid naar de instructic- kaïner in het paleis van justitie gebracht, om daar met de getuigen te worden gecon fronteerd. Hij blijft hardnekkig ontkennen en beweert dat twee personen met een deuk hoed op, de eene met een jas, de ander met een blauwen kiel aan, uit het, klaverland to voorschijn zijn gekomen en zijn baas heb ben aangevallen. De beklaagde is een bleeke jonge man van ongeveer middelbare lengte, met staren de oogen en een eenigszins dom uiterlijk, den mond heeft hij een weinig open, als do personen die lijdende zijn aan adenoïde vege tatie. Men zou moeilijk kunnen gelooven, wan neer men dien biceken baardloozen jongen ziet, dat hij in staat was zich als een wild beest op zijn slachtoffer te werpen cn den man op zulk een barbaarsche wijze te ver moorden en te verminken. Het mes. Na een korten woorden twist beeft gisterenmiddag op de Geest te 's Gravenhage, een glazenwasscher een werk man levensgevaarlijk met een mes verwond. De gestokeno is naar het gemeente-zieken huis vervoerd. De dader is kort. na het voor gevallene in zijne woning aan de Vleerstraat gearresteerd en voorloopig aan liet politie commissariaat aan de Groenmarkt in bewa ring gesteld. Misdaad. Bij het maaien van een roggeveld is te Osoh een pak bebloede vrou- wcnkleeren gevonden. Er wordt in verband daarmede aan misdaad gedacht. Dierenmishandeling. Tegen den landbouwer J. te Hoek (Zeeland), wiens paard dezer dagen om het tot voortgaan te dwingen met een touw aan de tong zou zijn getrokken, tot dit lichaamsdeel werd uitge rukt, is deswege proces-verbaal opgemaakt. Verdwenen. De secretaris en ont vanger der gemeenten Jisp en Wijde Worm er (N.-H.) is sinds Maandag afwezig. Men weet niet waar hij is. V c r w a a r 1 o o z i n g. Te Iloogezand (Gr.) werd Vrijdagmiddag een justitieel on derzoek ingcrteld naar de vermoedelijke ver- waarioozing van een kind door zijn ouders. Een geneesheer uit Winschoten stelde t medisch onderzoek in. Onze straatjeugd. Te Arnhem verbood een dame op Sonsbock bij den groo te» vijver eenige kinderen, die elkaar uit scholden. Eensklaps wierp een der kinderen de dame met een steen en trof haar aan het voorhoofd. Het bleek dat een ader aan het voorhoofd was gesprongen. Een geneesheer legde het eerste verband en daarop werd de dame naar het diaconessenhuis vervoerd. Het naaktloopen heeft kans een manie te worden. Behalve Bloemendaal heeft ook de Noordbrabantsche gemeente St. Michielsgestel zijn naaktlooper. Hij dwong deze week drie dames, die op weg naar 's Hertogenbosch waren, terug te keeren. Biji daling van temperatuur zullen de hee ren hunne liefhebberij toch wel opgeven. Godsdienstwaanzin. Vrijdag avond i9 door de politie te Rotterdam in de Generaal van der Heijdenstraat aangehou den en overgebracht naar het Doorgangshuis voor krankziuuigen een 33-jarige schipper, die een aanval van godsdienstwaanzin had gekregen en lag te bidden voor het kerkge- bouwtje der Hoogduitsche Gereformeerde Jo- hauniskerk in die straat. Een verdwaalde kogel. Ter wijl eenige kinderen op den Korten Tiende- weg aan het spelen waren, werd een kind van den heer Z. v. d. K. door een kogel in den schouder getroffen. Hevig bloedende werd de kleine in huis gedragen en onmid dellijk geneeskundige hulp ingeroepen. Ver moedelijk is de wond, die gelukkig uiet ge vaarlijk bleek te zijn, veroorzaakt door een verdwaalden kogel, afkomstig van iemand, die schietoefeningen hield. Van het geval is bij de politie kennis ge geven. Door den trein aangereden. De wisselwachter De Vries, te Breda, is Zaterdagochtend door een rangeertrein xoo- danig aangereden, dat hij, na door twee ge- necsheeren te zijn verbondon, per brancard vervoerd moest worden. Van den trein gevallen. Men meldt ons uit Ede Bevangen door de warmte, stortte Zon dagmorgen nabij het station Ede, de stoker van een uit Utrecht komenden trein van de locomotief, terwijl de trein nog in volle vaart was In het station Ede binnenge bracht, werden de bekomen ernstige ver wondingen aan hoofd en armen verbonden door dr. G. L., door wien hij later naar Utrecht werd teruggebracht Stoomtramongeluk. Te Heem stede is gisteren middag een 47-jarig aldaar wonend man door de van Haarlem komende stoomtram overreden. Hij werd door de mar chine een edndweegs meegesleurd, en zoo ern stig verwond., dat de dood onmiddellijk in trad. De man laat een vrouw en twee kinderen na. Fietso n geluk. Te Maastricht is zekere R., die onlangs met zijn fiets in groote vaart den Geulemerberg afreed en tegen een huis terecht kwam, aan de gevolgen der be komen verwondingen overleden. Noodlottige val. Te Berchem is een 7U-jarige voerman van een kar rogge, die in een knik van den weg kwam, geval len, met het treurige gevolg, dat hij zijn hals brak en onmiddellijk een lijk was. Te Rolde bij Assen waren Zaterdag middag drie kinderen bij een boom aan 't spelen. Het paard van een voorbijkomend rij tuig schrikte en kwam tussClien de kinderen terecht. Een was onmiddellijk dood, terwijl liet tweede zoodanig werd verwond, dat de dood wel zal moeten volgen. Helt derde kwam er met ongevaarlijke verwondingen af. Verdronken bij 't zwemmen. In de Westerschelde, voor den Zeedijk van den Willem Anna Polder, is de 14-jarige C. de R. verdronken. In den Nieuwen Water weg bij Hoek van Holland is de 15-jarige M. J. door hetzelfde lot getroffen. Verdronken. Onder Heerewaar- der is een 70-jarig man verdronken. In den vroegen morgen van Donderdag ging hij naar de Waal, waar men zijn klompen tusschen do kribben heeft gevonden. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Verdronken. Een jongen van 15 jaar, die in Den Haag met zijn broer in een schuitje aan het varc-n, was, in de Trekvaart viel nabij de Hoornbrug in heit water en verdronk. Zijn lijk werd kort daarna opgehaald. Na het eten van garnalen. De moeder van het gezin aan de Leeuwen hoekstraat te Amsterdam, dat onwel was ge worden na het gebruik van aan de deur ge kochte garnalen, is overleden. De beide doch ters zijn aan de beterende hand. Branden. Vrijdagnacht is te En schede de electrische bakkerij en malerij „De Volharding" van den heer Haverkate met winkel en woonhuis door onbekende oorzaak afgebrand. Alles was verzekerd. Te Helder hadden Zaterdag twéé branden plaats. In den vroegen morgen ontstond door hooibroei brand in de stalling van den heer J. Gouwenbergen aan de Achterbinnenhaven. 36 wagens hooi verbrandden. De stalling is grootendeels vernield. De aangrenzende wo ning bleef gespaard. Tegen den middag verbrandde een nieuw woonhuis aan de Hoofdgracht, bewoond door een kapitein-luitenant ter zee. Niets werd gered. Oorzaak was hier een ongeluk met- een gasoomfoor, waardoor de gordijnen in brand raakten. De belendende peroeelen kregen veel waterschade. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Tc Beek gemeente Berg (Gelderland) is de boerderij van B. Bcrendscn totaal af gebrand. Het vee werd tijdig gered, behalve een kalf, dat verbrandde. Ook de inboedel ging geheel verloren. Alles was verzekerd, oorzaak onbekend. Men begint zich te IJmuiden ernstig ongerust te maken over de LJmuider stoom- haringlogger IJ. M. 10. van de Eerste IJmui- der Haring-visscherij. Dit schip is negen weken geleden uitgevaren ter haringvangst, en sedert acht weken werd niets meer daar van vernomen. (N. v. N.) Een brug aangevaren. Naar de „Midd. Ct." meedeelt, is Vrijdag het stoom schip „Thyra", uit Vlissingcn komende, te gen de kanaalbrug to Middelburg aange varen. Het schip liep juist vast in de brug- opening. Het verkeer ondervond aanzienlijke belemmering. Een ernstig gevolg van het vastloopen der ..Thyra" was het lek slaan van den zinker der waterleiding, waardoor het reservoir in den watertoren leeg liep en de stad van water beroofd dreigde te worden. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld cn door afslui ting van den defecten zinker het gevaar af gewend. Tegen half 4 is do „Thyra" door de ..John B. Maas" achterwaarts langzaam afgesleept. De stoomcr, die zijn watertanks geleegd had, helde sterk naar stuurboordzijde en kwam dientengevolge met den kop nog even vast op den kanaaloevermet eigen kracht geraakte het schip echter spoedig los. Een der werklieden had het ongeljik uit een roeibootje te water te vallen Hij werd dadelijk weer opgevïscht. De brug was inmiddels weer gesloten en het verkeer hersteld. Een eekhoorntje heeft op Sons- beek te Arnhem aan een kellner veel ver driet en aan toeschouwers veel vermaak be zorgd zoo vertelt de N. Arnh. Ct. Een kellner van de theeschenkcrij had een van die vlugge boomenklimmers weten to bemachtigen. Dij gebrek aan lietoro berg plaats stopte hij het eekhoorntje in de mouw van zijn jas. Dit had echter het ongewensch- te gevolg, dat het diertje zijn scherpe tand jes in den arm van den kellner zette. To vergeefs poogde hij den eekhoorn uit zijn mouw te schudden do hevige pijn die het bijten veroorzaakte, deed hem luchtsprongen maken, die, ongewild natuurlijk, een hoogst komisch effect hadden en de omstanders deden schaterlachen. Eindelijk slaagde men er in hot dier uit de mouw te trekken. De arm, die deerlijk gewond bleek te zijn. werd dadelijk verbon den. De eekhoorn had de wijk genomen naar de keuken der theeschenkerij, waar he» diertje na een klopjacht werd gevangen. Aan het strand te Zandvoort is een levende zeehond gevangen, welke aldaar tegen eene kleine vergoeding te zien is. School- en Kerknieuws. Zooais wij reeds in 't kort gemeld ?b ben, heeft de heer dr. K. G. P. Schwartz, rector aan het gymnasium te Doetinchem, een vlugschrift doen verschijnen, waarin hij spreekt over „de gebeurtenissen in verband met het laatst gehouden eindexamen", aan bet gymnasium aldaar. Het ambtelijk rap port door hem aan dr. C. J. Eggink, inspec teur der gymnasia,, den 4. Juli gezonden, luidde in hoofdzaak als volgt: Op Maandag 20 Juli 1.1., te ongeveer 11 uur, terwijl ik rustig in loeraarskamer zat, kwam de leer-. dr. J. A. der Mouw, in blijkbaar zeer opgewonden toestand binnen stuiven en voegde mij deze woorden toe: „U hebt Frits Roessingh aan of met dit herinner ik mij niet zekor ziin thema geholpen; dit weet ik zeker; maar dat is geheel in overeenstemming met u karakter, want u doet alles voor de dubbeltjes; r-far Bulten moet natuurlijk zakken, want die kan het niet betalen". Ik antwoordde hierop; „Mijnheer, als u uw vijf zinnen bij elkaar hadt, dan zoudt u weten, dat Roessingh 'st de eenige is, die zijn schriftelijk Grieksch geheel onvoldoende heeft gemaakt". „Dat weet ik wel," hernam de heer Der Mouw, „maar dat is alleen, omdat u niet in de ge legenheid is geweest, hem te helpen u zorgt nu maar, dat Bulten morgen een vol doc ".do 1 thema maakt, anders klaag ik u aan bi" de gecommitteerdenu kent mij nog niet, maar u zult mij leeren kennen". - a deze woorden verliet de heer Der Mouw de zaal. Ik heb toen onmiddellijk mijn zoon Alexander, die voor het gvmnasiumgebouw stond, naar binnen geroepen en hom do mij toegevoegde woorden medegedeeld, hem op het hart drukkende, die goed te onthouden. Ter toelichting diene. dat do genoemde Bulten en Roessingh extraneï waren de eer ste een jongmensch, die voor de derde maal rich aan het eindexamen onderwierp en voor wien de heer Der Mouw zich buitengewoon j interesseerde. Roessingh is een zoon van den 1 kantonrechter alhier, mr. A. H. Conringh Roessingh, die voor de tweede maal het eind examen aflegde en van mij privaatles had gehad in Grieksch en Latijn. Om geen stoornis te brengen in den ^ere gelden loop van het. examen, heb ik, zoolang o.- duurde, over de mii aangedane bcleedi- j ging gezwegenook hoopte ik, dat de heer Der Mouw z"ne woorden zou herroepen of daarvoor zijne verontschuldiging aanbieden. Dit gebeurde echter niet. Toen heb ik na afloop van hot examen de gecommitteerden verzocht, nog even na te blijven en hun en den leden der examencom missie zonder veel commentaar de mij toe- 1 gev egde woorden medegedeeld Dc voorzitter va gecommitteerden, dr. J. C. Matthes, ant- r woordde hierop, met groote droefheid en ver ontwaardiging dit te hebben gehoord, en dat. ofschoon hij niets kon doen. om den mij >n- 1 gedanen smaad weg te nemen, hij mij de verzekering kon geven, dat nog nooit door j hem of eenigen gecommitteerde, dien hij over mij gesproken had, aan mijne volkomene rechtschapenheid en eerlijkheid was getwij feld on dat hij en zijne medegecommitteerden j het volste vertrouwen in mij stolden. Ik zeide hem daarvoor met een onkel woord dank on verliet toon do leeraarskamcr. het aan do ovo- rige leden der examencommissie overlatende, hoe in dezen verder moest worden go- handeld. Zooals mii later gebleken is. stelden dezen het volgende schrijven op „Ondergcteekenden, leden der eindexamen- commissie aan het gymnasium alhier, heb ben in de volle vergadering vernomen de las terlijke beschuldigingen, door U tegen den i rector ingebracht. Zij verzoeken U daarvoor zoo spoedig mogelijk de bewijzen bij te -en- j genzoo dit niet geschiedt, dan kan er "an eene vrindschappelijke verhouding tusschen U on hem verder geen sprake zijn". Di:-n zelfden namiddag omstreeks vijf uur, terwijl ik voor het huis zat, f:wara de hoer Der Mouw aanfietsen, sprong van rifn rijwiel, wierp den door hem ontvangen brief op de tafel, en riep uit ..God in den hemel, hoe is liet mogelijk, dat U oen oogenblik zoo iets van mij hebt kunnen donken, dat ik van U zou den Ken, dat U ooit iets zou doen oni

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3