3de Jaargang. Dinsdag 2 Augustus 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. GRAAF W. 62. ■3i\ 33. ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden voor Amersfoortf L25. ïdem franoo per post- 1.75. -lÜBonderlijke nummers0.05. Dêie Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. .♦.dvertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur *a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 8> Co. Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. 'SU - mt PRIJS DER ADVEBTEimËN: Tan 1—regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Béne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. GEMEENTEBELASTINGEN. Do Gom een te-Om vanger van Amersfoort her innert ieder, wien hot aangaat, aan de spoedige voldoening van do verschonen termijnen der plaatselijke inkomstenbelasting, dienst 1904. Amersfoort, 1 Augustus 1904. De Gemeente-Ontvanger voornoemd, K. v. d. BURG. Politiek Overzicbt Het stelsel Plehwe. Er bestaat wij hadden reeds vroeger ge legenheid daarop te wijzen eene groote overeenstemming tussolien de wijze, waarop do moordaanslag op Czaar Alexander II den 13en Maart 1881 is uitgevoerd, en de om standigheden waaronder de aanslag van '28 Juli heeft plaats gehad, waarvan minister Von Plehwo het slachtoffer geworden is. Al leen heeft ditmaal de bom een snellere en nog vreeselijker uitwerking gehad dan des tijds. Ook ditmaal heeft de dader zich opge steld aan den open baaien weg, om de bom te werpen op den voorbij rijdenden wagen, waarin zijn slachtoffer zat. Ln beide geval len stelde de dader zijn eigen levou ïu de waagschaal. Alle omstandigheden duiden aan, dat ook de vermoording van Plehwe moet worden gerangschikt onder de lange reeks van aanslagen, die sedert meer dan 23 jaren door de Russische revolutionaire partij! zijn gepleegd. Van 1881 tot 1902 zijn, zooals in een ver trouwelijk memorandum, dat aan den Czaar is overhandigd, staalt vermeld, op 39 per sonen politieke moorden gepleegd, waarvoor 43 leden van de revolutionaire partij ter dood veroordeeld en terecht gesteld zijn. Eene statistiek van de beweging dor nihi listen in den tijd van hunne ijverigste werk zaamheid (1 Juli 1881 tot 1 Januari 1888) geeft do volgende ciifers aan Aantal door do politie onderzochte ge vallen 1500 Aantal bestrafte personen 3046 waarvan met den dood 20 met tuchthuis 128 met verbanning naar Siberië 681 met verbanning onder politietoezicht in Europeesch Rusland 1500 met geringere straffen 917 Eén zaak blijkt ten duidelijkste uit deze vreesclijke cijfers: de zwaarste straffen kun nen de Russen niet weerhouden hun afschuw kenbaar te maken van het stelsel van reactie en absolutisme, waarvan Yon Plehwe de vertegenwoordiger was. Het waren niet alleen Finnen, Polen, Armeniërs en Joden, die van dit stelsel de wrange vruchten ondervonden. Ook Oud-Rusland bleef daarvan niet ver schoond. Een bewijs daarvan levert de strijd van minister Von Plehwe tegen de zemstvo van Moskou. De zemstvo s zijn een der wei nige organen van zelfbestuur in Rusland het zijn uit verkiezingen voortkomende licha men. die zich voornamelijk met de economi sche belangen en behoeften van hun district hebben bezig te houden. Onder deze zem- stvo's geniet die van het gouvernement Mos kon een uitstekenden naam zelfs in een on langs openbaar gemaakt rapport, door een hoofdambtenaar van bet departement van binnenlandsche zaken op last van minister Von Plehwe opgesteld, wordt met- waardee ring de goede regeling van den geneeskundi gen dienst op liet platteland en van het openbaar lager onderwijs, alsmede de goede toestand van de wegen, vermeld. Niettemin wordt in dit rapport aan de zemstvo van Moskou verweten, dat zij „eene ongezonde centralisatie van het plaatselijk zelfbestuur" in de hand heeft gewerkt. De openbaarma king van dit rapport werd beschouwd als eene aankondiging van het voornemen van minister Von Plehwe om de bevoegdheden van do zemstvo van het gouvernement Mos kou in te korten. De dood heeft hem verhin derd aan dit voornemen uitvoering te geven en de zorg voor volksbeschaving en volksge zondheid. die de zemstvo uitstekend ver vult, aan ambtenaren in hare plaats op te dragen. Zal die uitvoering nu achterwege blijven? Dat zal afhangen van de vraag, of men in de hoogste Russische regeeringskrin- gen de waarschuwing begrijpt, die gelegen is in den tragiscken dood van dezen staatsman, in wien het absolutistische regeeringsstelsel belichaamd was. Men boort in deze dagen m alle toonvallen de uitspraak, dat het bloed van minister Von Plehwe evenzeer als het bloed van de honderden slachtoffers van blinde willekeur roept om eene veran dering van regeeringsstelsel. Maar de vraag, waarop het aankomt, is of die roepstem wordt gehoord in die kringen, waaruit de verbete ring moet komen. Frankrijk. In de „Generale raden" zijn tot. op dkfe oogenblik gekozen 606 ministerieel© republi keinen, 220 anti-ministerieel e .republikeinen, 98 conservatievenEr moetent 66 herstem mingen plaats hebben In het Jouraal officiel zijn de stukken op genomen, tusschen do Fransche regeering en den Heiligen Stoel gewisseld over de kwestie dei- bisschoppen van Laval en Dyon. Het belangrijkste is de brief van Combes aan Delcaissé, welke geleid heeft tot het afbre ken der betrekkingen. De brief is van 13 dezer eu luidt aldus „Ik heb den 25e n Mei de eer gehad, u een afschrift te zenden van een brief, waarin kardinaal VannutelU. namens den H. Stoel, het ontslag eisohte van den heer Geay, bis schop van Laval, en daarbij uw aandacht er op gevestigd, dat dit optreden in twêe opzichten ongeoorloofd was. Ik meende dat liet onbehoorlijke van die houding erkend was. en dat de druk die op den bisschop van Laval werd uitgeoefend, had opgehouden. D'at was geenszins het geval, want de heer Geay heeft mij den brief gezonden, die hier bij ingesloten is, en waarin hem, onder dag- teekoning van den 2en dezer, rechtstreeks dezelfde eischen gesteld worden (alleen met, dit verschil, dat thans de kardinaal-staats secretaris onderteekent) in dezen brief wordt, de bisschop bedreigd met schorsing, indien hij niet Binnen twee weken naar Rome, voor „de Heilige rechtbank van den H. Stoel'' verschijnt. En daar de bisschop van Laval, door mij uitgencodigd zijnde te blijven waar hij was overeenkomstig het recht, dat ons vol gens het Concordaat toekomt niet naar Rome was gegaan, wordt dezelfde eisch, on der dagteekening van 10 dezer, herhaald met dezelfde bedreigin tegen een bepaald tijdstip. Het zal u niet ontgaan, mijnheer de minister en waarde collega, dat het voort duren van zulke handelingen vooral wan neer ze in verband gebracht worden met dergelijke voorvallen, waarop ik elders uw aandacht heb gevestigd een bepaalde uit tarting vormt en iets als een opzegging van het Concordaat door openlijke miskenning van de rechten, die dit aan de Fransche regeering toekent. Wij zullen in den eerstvolgenden minis terraad moeten overleggen, welke maatrege len genomen be hoeren te worden om de waardigheid der Fransche regecring, welke zoo ernstig miskend is, te handhaven. Ik mag niet voor u verbergen dat ik besloten heb om. tenzij de hier bijgevoegde brieven eenvoudig ingetrokken worden, u voor tc stellen, alle diplomatieke betrekkingen met den H. Stoei af te breken Engeland. Do door Sir Henry Campbell Ban- nerman voorgestelde motie van afkeu ring, naar aanleiding van de handel wijze van den minister van koloniën Lyttle- ton en ©enige andere ministers, die zich hebben aangesloten bij de Liberal Unionist Association, welke vcrèeniging Chamber lain's fiscale staatkunde steunt, ia gisteren do:r het- Lagerhuis met 288 tegen 210 stem men verworpen. In den loop van het debat verklaarde Joseph Chamberlain overtuigd te zijn, dat vroeg of laat het land zich vereenigen zal met zijne denkbeelden. Hiji meende, dat de tijd gekomen was oin zijne staatkunde te onder werpen aan het oordeel van het lancl. Hoe eer de algemeene verkiezingen plaats heb ben, des te aangenamer zal het hem zijn. Hij wees op den dringenden aard van het fiscale vraagstuk en nood'igdc minister Bal four uit eene conferentie van vertegenwoor digers van de koloniën bijeen te roepen, ten einde zekerheid te bekomen of hij (Cham berlain) gelijk heeft in zijne verklaringen omtrent de houding der koloniën ten op zicht© van zijne fiscale plannen. Minister-president Ral four verdedigde de houding va.» zijn ambtgenoot Lyttleton en verklaarde, dat zijn© meening over het fis cale vraagstuk niet gewijzigd is. De heer Balfour ging niet in op het door Chamberlain geopperde denkbeeld van een koloniaal congres Rusland. Over de artikelen, die de Petersburgsehe bladen aan de nagedachtenis van den vermoor den minister von Plehwe gewijd hebben, r»- richt de correspondent van de Frankf. Ztg., dat zij meestal kort en koel zijn. Men bepaalt zich tot de opsomming van de door hem uit gevoerde en nog voorgenomen maatregelen, zonder op d© beteekenis daarvan in te gaan. Maar zelfs gematigde bladen laten doorsche meren hoe zwaar do druk was, die door Plehwe op de pers werd uitgeoefend, en ver langen, hoezeer in verbloemde termen, groo- tero vrijheid. Volgens dezen berichtgever is de moorde naar wel in handen van de justitie hij leeft maar is zwaar gewond. Hij heeft als zijn naam opgegeven Poroszew, maar weigert elke andere inlichting. Een Jood is hij in geen geval, maar hij schijnt ook niet een Groot- Rus te zijn. Er hebben talrijke huiszoekingen plaats gehadook eenige arrestatiën zijn gedaan. De geheime politie ontwikkelt een koorts- achtigen ijver. Ook de arrestatie van den dader van den aanslag geschiedde door «en geheimen agent, die op een rijwiel het rijtuig van Plehwe begeleidde. Aan de „Koln. Ztg." wordt uit Petersburg geseind, dat het onderzoek in zake den moord op Von Plehwe nog niet veel licht gegeven heetf omtrent de indentiteit van den dader. Alleen is zeker dat hij geen Fin is, zooala in nationale kringen gehoopt werd en dus ge loofd. Aleer dan duizend menschen zijn gevangen genomen in verband met den moord op Von Plehwe. De oorlog in Gost-Azië. Over den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg1 Aug. Van het ooriogstooneel wordt gemeld, dat generaal Keiler gisteren avond door een granaat gedood is. Potsdam, 1 Aug. Prins Friedrich Leopold is aangewezen om naar het Russische leger en prins Karl Anton von Hohenzollern om naar het Japanse lie leger t© vertrekken, om daar in het hoofdkwartier d© krijgsverrich tingen te volgen. Over den slag van 24 Juli ten zuiden van Tasjitsjao onder Saroebajew, bericht kolonel Gaedke, die dezen slag als ooggetuige heeft bijgewoond, aan het Berliner TageblattIn hoofdzaak was de slag een reusachtig artille riegevecht, dat 15 uren duurde. De Japansche batterijen zwegen bij herhaling. Tegen zes uur des avonds werd een Japansche infan- terieaanval tegen den linker Russischen vleu gel schitterend afgeslagen. Op den rechter vleugel had slechts eene onbeduidende scher mutseling plaats. Waarom de terugtocht be volen werd, blijft, een raadsel. De Japanners losten eerst tegen den middag van den 25en Juli het eerste schot tegen Tasjitsjao. De Russische terugtocht werd in onberispelijke orde en kalmte voltrokken. Te Liaojang is alles rustig. Volgens eene dépêche van de Nowoje Wremja uit Liaojan van 28 Juli heeft het bevel tot den terugtocht van Tasjitsjao op de troepen een zeer ontmoedigenden indruk gemaakt, omdat aan, het einde van een twee- daagschen strijd de overwinning zich begon te neigen naar de Russische zijde. Men was nergens verdrongen, had geen stelling verlo ren en moest toch om hoogere strategische overwegingen teruggaan. In Haitsjeng heerscht nu een groote aan drang van troepen. Tengevolge daarvan heerscht er gebrek aan levensmiddelen. Petersburg, 1 Aug. Generaal Koeropatkin seinde gisteren aan den Czaar: Op het zui derfront ging onze linker voorhoede na een hardnekkig gevecht bij: Santsjensy terug op Haitsjeng. Tegen de rechter voorhoede on dernam de vijand geen aanval, alken maai een artilleriegevecht, Bij Simoetsjeng werd den 31sten Juli 's avonds om 8 uur het gevecht gestaakt. Do Russen behielden hunne stellingen. Be lichten over de ge-beurtenissen op den uiter sten rechtervleugel zijn nog niet ingekomen. De Russische oostelijke afdeeling kon zich eveneens in hare stellingen handhaven. In den Janselin-pas koos generaal Keiler, de aanvoerder van deze afdeeling, de oattorii, die het meest aan het vuur blootgesteld was, als standplaats vcor bet doen van waarne mingen. Óm drie uur in den namiddag werd hij doodelijk gewond twintig minuten later was hij gestorven. De Japanners hebben blijkbaar op de lijn Saimetsi-Liaojang eene groote troepenmacht samengetrokken. Van den slag, die daar den 31en Juli heeft plaats gehad, zijn de verlie zen nog niet- vastgesteld. De Russen behiel den hunne stellingen. Hoofdkwartier van Koeroki, SI Juli- (Times). Dit leger is heden morgen bij het aanbreken van den dag met den algemeenen aanval begonnen, die duurde tot zonsonder gang. Het Japansche centrum heeft de stad genomen en de stellingen van den vijand in het noordoosten vermeesterd. De linkervleu gel trok vooruit en bezette eene stelling, die den Russischen rechtervleugel bedreigde. De Japansche rechtervleugel maakte zich van eene stelling meester tegen eene overmacht. Den ganschen dag werd een verschrikkelijk artillerievuur onderhouden. De infanterie be sloot den dag met een schitterenden maxsch onder het vijandelijke granaatvuur. Men ge looft, dat de Russische stelling morgen on houdbaar zal zijn. Nioetsjwang, 1 Aug. Tien electrische mij nen zijn door de Japanners uit de Liao- rivier verwijderd. Drie kanonneerbooten, een kruiser en een pantserschip zijn hier aange komen. Drie gevangen genomen Russen, behoo- rendo tot het Roode Kruis, zijn overgegeven aan den Amerikaanschen consul, die hen naar Sjanhaikwan zond. Generaal Koeroki was drie dagen geleden minder dan veertig kilometers van Liaojang verwijderd. Tientsin, 1 Aug- Generaal Koeroki moet de Russen bij Haitsjeng verslagen hebben. Zondag werd een hevig kanonvuur gehoord Nioetsjwang. Heden kwamen te Nioetsjwang aan drie torpedoBooteu, drie kanonneerbooten en een schoeuer-f lottil le. De Japanners bezet tea i bet station met eene sterke macht. Een vluchteling deelde mee, dat do Japanners vijf mijlen van Port Ar thur verwijderd zijn. Tal van mijnen verdedigen de toegangen tot de stad. De Japanners maken toebereidselen om <Te stad door een bombar clement tot over gave te dwingen. Nioetsjwang, 1 Aug- De Japansche regee ring besloot heden Jinkou (de haven van Nioetsjwamg) voor den handel open te stel len. Aan neutrale schepen wordt het vrije verkeer toegestaan, alleen met deze beper king dat het verboden is oorlogscontrabando voor "Russen te vervoeren. Over het gebeurde bij Port Arthur is do Russische generale staf even lakoniek in do mededeelingen als de Japansche. Zij bericht alleen, dat daar een gevecht geleverd is, waar bij de bezetting eenigo honderden aan doo- den en gekwetsten verloor, maar dat gene raal Fock ten slotte de aanvallers afsloeg. De datum van dat gevecht wordt niet cq geven. Kopenhagen, 1 Aug. Heden nacht passeer den de kruisers Don en Ural van de Rus sische vrijwillige vloot en twee torpodoboo- ten Frederikshaven. Bij Skagen keerden de torpedobooton om en gingen ieder met twee loodsen uit Frede rikshaven aan boord naar Oeresund, terwijl de kruisers verder gingen. Londen-, 1 Aug. De onder-staatssecretaris van bmtenlandache zaken, lord Percy, deelde in het Lagerhuis mede, dat de Engel- sche gezant te St. Petersburg de opdracht heeft ontvangen te protesteeren bij de Russi sche regeenng tegen den maatregel, dat levens, middelen als contrabande worden beschouwd. ROMAN 33 vak MORITZ VON REICHENBACH, DOOR HERMAN LIND. „Nu, in dat opzicht behoeft hij zich ook niet te beklagen, en bovendien heeft, hij een allerliefst vrouwtje.'' ,»Nu ja, een geboren Sfchulze of Muller, of zoo iets. ,.Nu. kijk maar eens naar haar om; daar ziet ze toch waarlijk niet naar uitl Ik weet wel, dat ik met zoo eentje dubbel en dwars zou tevreden zijn.'' „Zeg dat niet te haastigHet klein-bur- gcrlij.ke krijg je er van z'n leven niet uit, al ligt er ook nog zoon aardig vernisje over heen Zie nu daarentegen eens die gravin Vcm Wellcampsdorf dat is ras, donner- wetter „Ja. cfie dat's er een om tc stelenMaar ze heeft ongedurige oogen. Dat merkt mis schien iedereen zoo niet op, maar ik als hon denfokker kan daarover oordeelon en ik weet ook wat- dat beduidt!" „Zeg eens" de stem kwam van den an deren kant ,,is Fred werkelijk door dat huwelijk in zoo'n brillante positie gekomen?" „Dat zal Trontau het best weten, want die heeft aan hem of aan zijn schoonvader Kr on au verkocht." ,,Wat is van Trentrau?'' mengde zich ge noemde heer in 't- gesprek. „We hadden 't er over, of Fred goed in de gelegenheid is om zich zoo aan de paar densport te kunnen wijden." „Natuurlijk is hij dat met de millioenen van schoonpapa op den achtergrond. Boven dien bezit hij zijn goederen, geheel vrij van schuld, en wie van u kan hem dat nazeggen, jongens „Ja, die vervloekte hypotheken heeft tegenwoordig iedereen op zijn dak en lang zamerhand raakt men daar zoo aan gewend, dat men niet beter weet of ze hooren er bij, als de vlooien bij den poedel." „Hij moet ook geheel als gr and-seigneur leven, die Fred „Waarom zou hij niet, als hij daar plei- zier in Reeft?" „Ja. laat hem mijnentwege zijn gang gaan. ik hoef het niet te betalen." „Wat hij vandaag bij den wedren gewon nen heeft, is ook dadelijk voor een nieuwen aankoop weder door hem uitgegeven, natuur lijk in begeleiding van de noodige pasmunt!" „Daarom krijgt hij dan ook naast den prijswinner van vandaag „miss Palmer" op stal. Ik geef hem groot- gelijk, dat hij maar dadelijk heeft toegeslagen. „Jongens, die raspaarden-historie blijft toch een gevaarlijke speculatie." „Integendeel, 't is de beste, die in onzen tijd de landheer doen kan. Weet je wel, wat er alleen verleden jaar met- „Pollux" is ver diend? Niet meer of niet minder dan. vier honderdduizend mark!' „Ja', in Engeland! „Waarom zouden wij dat- hier niet even goed kunnen hebben* Hartstocht voor het spel bestaat hier evenveel als in Engeland eu groote fortuinen zijn er gelukkig ook nog! Ik verzeker u, Fred is er juist, de man naar om dat zaakje eens flink op touw te zetten. Hij heeft- een goeden blik, een ge lukkige hand en een rijke vrouw. Na tafel wil ik hem toch nog even zeggen, dat hij zich niet in de war moet laten brengen en voet bij stuk moet houden. Ik denk, dat hij neg wel iets zal geven om het oordeel van den „ouden Trcntau, zooals jelui, oneer biedig genoeg, mij durft noemenIk ben overigens zoo oud nog niet, ik heb alleen maar op mijn vijf-en-dertigste jaar een grij zen kop gekregen, doch niet van verdriet, dat kunt ge wel van mij aannemen. Men lacht te en stootte aan met den ouden, vergenoegden heer, die als sportman en bon- vivant een zekere beroemdheid bezat.. De feestdisch wa<s geëindigd. „Ik ga vanavond met de anderen naar het casino van de huzaren," zeide Frcd tot zijn vrouw, „de dames komen allen ten lnnze van Zijn Excellentie von Bachcn. waar me vrouw von, Bachen rccipieeren zal." „Maar ik ken mevrouw von Bachen vol strekt niet, Fred!" „Ja. je wordt- er toch met- de anderen ver wacht, ik heb 't voor u aangenomen." „Komt Hert-ka- er ook?" „Natuurlijk!" Het was een groote kring, uitsluitend da mes, die zich ten huize van Zijn Excellentie vereenigde en Wanda kou zich niet herin ner en, ooit in vervelender gezelschap to zijn geweest. D'aarb.j, was zij vermoeid en had het onaangename gevoel vau demand, die zich, te recht of te onrecht, verbeeldt be spied en gecrit-iseerd te worden „Goddank, dat het- achter den rug is, zeide zij, toen zij eindelijk naast Hert ha in 't rijtuig zat om naar hetT logement te gaan. „Je was dan ook wanhopend stil van avond „Ja, wat moet ik ook met al die vreemde dames spreken? Hoe leg jij het aan, Hertha, om je in zulk een kring nog te amuseeren?' „Mij amuseeren? Ik heb mij doodelijk ver veeld, Wanda!" „Dat was je anders niet aan. te zien. „Neen, dat spreekt van zelf, maar onder ons kan ik 't je wel bekennen." „Maar hoe was 't- je dan mogelijk zooveel te praten en zooveel te lachen?" „Ja, dat hoort er nu eenmaal bij, kina: Het doet er ook volstrekt niet toe. wat men zegt, en waarom men lacht Als men maar wat praat- en er een vriendelijk gezicht bijzet, is dat al heel voldoende, om de dame? te laten fluisteren„Ze is toch wezenlijk aller liefst!" Tegen die dikke mevrouw von Helle- wold, een eerste lastertong, heb ik b.v. ge zegd, dat ik nog nooit-, liever en levenslus tiger kinderen had gezien dan de hare, en t zijn op mijn woord onuitstaanbare, bru tale deugnieten, en die goede Kathe Jan- bach, met haar smachtend roseetje, heb ik verzekerd, dat zij naar mijn smaak het mooiste toilet, droeg! Met zulken onzin windt men zich zelf dan ecu beetje op en krijgt er op 't laatst wezenlijk een soort van jileizier in Ik zou er nooit toe in staat zijn, Hertha „Ach, mijn schatje, oois zoo genoemd ge zellig verkeer berust grootendeels op onwaar heid. 1'oudre aux yeyix, dat's overal schering en inslag! Neem mij niet kwalijk, Wanda, maar als men doet zooa-ls jij, dan lokt men de lasterlijke praatjes uit." „Maar wat doe ik dan?" „Nu jij wacht doodleuk, tot men u komt amuseeren, eu dat doen de heeren alleen- In heeren-gezelschap ziet men u vroolijk, in dames-gezelschap stil. Wat volgt daaruit? Dat men u coquet noemt." „Maar Hertha „O, ik weet wel, dat ge 't niet zijt, maar de samenleving wil 't nu eenmaal niet, dat men zoo eerlijk is. Speel toch wat comedie, dan kunt- ge doen en L ten wat ge wilt en men vergeeft u gaarne alles. Wees eerlijk, en ge wordt, al was je ook een engel uit den hemel, toch belasterd!" Het rijtuig hield voor het hotel stil. „Onze heeren komen natuurlijk niet voor morgenochtend thuis, zeide Hertha lachend „maar wijl zijn bedden vermoeid, niet waar? Daarom wel te rusten, mijai schat! Terwijl de dames van elkander afgingen, keek in t Casino Fred Wellcamp naar den ouden Trentau, die, ter algemeene stichting, zoo als door hem- was verklaard, een „klein tempeltje'' had aangelegd. Fred behoorde niet tot Se medespelers en had daarvoor een kruisvuur van spotwoorden moeten door staan. Op t laatst begon hij zich een weinig te vervelen en de aardigheden, die er op zijn solditcit werden gedébiteerd, hinderden' hom ook. Toen een der officieren hem toefluisterde „Een stormwhistje keerde hij zich om cai antwoordde glinnlaqhcnd: „Toe dan maai*!" Wordt vei volgde

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1