KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Petersburg2 Aug. De regoering heeft :r. eene mcdedeciing een overzicht gegeven van het Malacca-incident. Zij voegt daaraan toe. dat do vrijlating van stoomboot en lading ton govolge van de verklaring van de En- gelschc rogeering, dat de lading staatseigen dom is, niet zoo mag uitgelegd worden alsof do Kciaerlijke regeering er heelemaal van wil afzien zoowel afzonderlijke kruisers als over 't geheel oorlogsschepen uit te zenden om don aanvoer van oorlog»-contrabande voor Ja pan tc beletten. Do Japansche regeering hoeft een besluit uitgevaardigd, waarbij het don censoren ver boden is telegrammen door te laten, zoowel Japanjcho als vreemde, waarin iets, hoe wei- Jiig ook meegedeeld wordt over de bewegin gen van het belegeringsleger van Port Ar thur Allerlei vGisteren zijn te München de meer malen aangekondigde Wagner- en Mozart- „Pestspiclo" begonnen, welke tot 11 Septem ber zullen duren en waarbij o. a. Felix Wein- garnter. Felix Mottl, Frans Fischer als diri genten optreden. vOver de Shetlandsoilanden en deFa- röeredlanden zal een telegraafkabel gelegd worden ter verbinding met- IJsland. Dene raarken heeft financieolen steun toegezegd. vEr zijn aan de dokken te Kaapstad, zoo bericht de Volksstem" van Pretoria, niet minder dan 2151 man ontslagen uit een oogpunt van bezuiniging. De in voer belasting over Juni 1901 be droeg slechts 193.277 pd. st., tegen 281.270 pd. st. over dezelfde maand van het vorige jaar. Een vermindering dus van niet minder dan 90,000 pd. st. over een enkele maand Wanneer men daarbij bedenkt, dat Kaap stad in do hoogste mat»? afhankelijk is van de bedrijvigheid der haven, dan zal dadelijk worden toegestemd, dat de naweeën van den oorlog ook in „die Ou Kolonie" gevoeld worden. vDo militaire rechtbank te Frankfurt a. M. veroordeelde den kapitein Witte, we gens meineed cn soldatenmishandeüng tot een tuchthuisstraf voor don tijd van oen jaar en drie dagen, verwijdering uit den militai ren dienst en twee jaren verlies van eer. Het vonnis werd in een openbare zitting be kend gemaakt. vIngevolge bet gerechtelijk onderzoek omtrent de ramp van de stoomboot „Gene ral Slocum", (welke 15 Juni 1.1. op de East River bij New-York verbrandde), rijm nu de gezagvoerder, kapitein Von Sehalok, en do Amerikaansche Marine-inspecteurs Livndberg en Fleming in staat van beschuldiging ge steld wegens manslag door onvoorzichtig heid. De eigenaars van de stoomboot worden vorvolgd als medeplichtigen, omdat zij do boot lieten vertrekken zonder dat do noo- digc voorzorgen voor de veiligheid der passa giers waren gemomon. Hot proces zal worden gevoerd voor het Bandsgerechtshof in de aanstaande ritting en de rogeering is voornemens de beschuldi ging met kracht staande te houden. vDe werkstaking te Chicago hooft we der aanleiding gegeven tot heftige ongere geldheden. Een troep van 200 werkstakers viel cenigc spoorwagens aan, waarin 80 negers zaten, die eerst gestaakt, maar het werk later her vat hadden. Een gedeelte van het spoor werd met dynamiet vernield en de aldus tot staan ge brachte trein werd met steenen ge bombar deerd door de stakers, die de waggons trach ten te bestormen. Ten slotte dreet echter de politie de aan vallers uiteen. De zwarte arbeiders waren doodclijk verschrikt, maar niemand bekwam ernstig letsel. Gisteren vonden de slagers van New-York, dio „solidair" verklaard zijn met de stakers te Chicago, liuii werk staken vUit Posen wordt gemold, dat in de stijfselfabriek van den graaf Plater te Pla- terowo (Russisch Polen) bij het vernieuwen van een stoomketel zos leerjongens verbrand zijn, doordat do stoker vergeten had in den naastbij zij nden ketel de stoompijpen af to sluiten vTe Teheran is de cholera weder aan merkelijk afgenomen. Er komen nu 30 sterf gevallen per dag voor. Ook te Kescht, aan de Kaspische Zee, zijn gevallen gesignaleerd. vIn de laatste dagen zijn in Silezië gezamenlijk dertien personen door den blik sem gedood. vDo overheid van Virgines. oen druk bezochte badplaats in Nedor-Califormë. heeft, hot baden aan het strand moeten verbieden, omdat in twee weken tijd» niet. minder dan zeven baders door haaien worden verslonden. OOST-INDIË. Blijkens uit Indië ontvangen telegra ph ischo berichten zijn 9edert. de jongste rnededeelingen dienaangaande in de Ned er- landsche Staatscourant van 5 Juli 1904, no. 155 bij de krijgsverrichtingen a. in At joh en Onderhoorighoden gesneuveld: de fuselier Th. Hartendorf niet levensgevaarlijk gewonddo kapitein der infanterie W. B. J. A. Scheepens, de le luitenant van dat wapen G. F. B. Watrin, de sergoant-en J. W. C. Emondt en G. A. C- Belling. en de fuseliers K. A. Keller, M. Stoogie en E. J. d'Haese; licht gewondde luitenant-kolonel der ar tillerie G. C. E. van Daalon. de kapitein der infanterie H. R. Th. A. do Graaf, do lo luitenant van dat wapen W. H. Warnsinck. do 2e luitenants van hetzelfde wapen J. van Braam Morris en H Christoffel. de sergeant J. Dolleman en de fuseliers K. J. F. Wijder en H. Liechti onbeduidend gewond: de fuselier W. A. van Diomen en P. Key b. te Singkel (Sumatra) bij een overval door oen kleine bende Ga- joes, gedood de fuselier P. Sablerollo; gewondde korporaal J. B. Geert sen en de fuseliers S. Schipper on J. F. Bakker bij hulpverleening aan een door Gajoee aangevallen schildwacht ongevaarlijk ge\. -d de sergeant O. King- ger cn do fuselier Chr. Schulz; c. iu Djambi gesneuveld: do fuselier F. H. Raar; aan bekomen wonden overledende fuse lier J. A. A. de Joug; levensgevaarlijk gewonddo sergeant A. C. Remie niet levensgevaarlijk gewondde sergeant J. Bakker; cn licht gewondde 2e luitenant infan terie J. M. Prey on d. op Borneo nabij Toembang Koeatan niet. levensge vaarlijk gewond de 2e luitenaht der infan terie S. E. P. A. van Haeften. De Staatcourant van Eïnsdag 2 Aug. bevat de volgende Koninklijke besluiten verlengd met 6 weken de detacheering bij de landmacht in West Indië van den kapitein C. P. Koene benoemd tot hoogheemraad in de provincie Utrecht van den Lekdijk Benedendams en van den LJsseldam F. A. R. A. baron van Ittersum tc Utrecht. Het Koninklijke Echtpaar is gisteren mor gen te 11 u 20 m. van Apeldoorn in een salon rijtuig met don gewonen trein naar Soestdijk vertrokken, uitgeleide gedaan door den bur gemeester. Een talrijk pu' liek langs den weg begroette het Echtpaar met luide hoera's. Het Koninklijke bezoek aan Noor d-B r a b a n t. Ten aanzien van het bezoek van bet Koninklijke Echtpaar aan Helmond kan thans met zekerheid wor den gemeld, dat- H. M. de Koningin en Z. K. j -. de Prins den 20. Augustus per extra- trein te 2.45 te Helmond zullen aankomen, om 4.45 weder te vertrekken. Ingevolge een weuiscli van H. M. om eon arbeidersbuurt te bezoeken, zal langs den Broederwal worden gereden, die geheel met klinkers zal worden bestraat. Onderscheidene harmonie- en fanfaregezelschappen uit den omtrek hebben bij den intocht hun mede werking toegezegd. Ter herinnering aan het hoogo bezoek zal bij. de firma Begeer, to Utrecht, een gedenk penning worden geslagen, waarvan aan H. M. een exemplaar zal worden aangeboden. D© Erfprinses Von Wied kwam giste renavond to 6 uur j -r gewoneu trein aan de halte Soestdijk aan. Baronesse van Ittersum en jhr. Scliimmel- penninck haalden haar in een hofrijtuig af. Met de nachtmailboot Koningin Re gentes kwamen gisteremorgen te Vlissmgcn aan Prins en Prinses Andreas van Grieken land, 3ie werdeu gecomplimenteerd door de heeren J. Ruijter, vice-consul, en N. Ooms, kanselier bij het consulaat-generaal, beiden te Amsterdam, en O. Smith, vice-consul van Griekenland to Vlissingen De Prins en de Prinses onderhielden zich geruimen tijd met den heer J. Ruijter, waarna rij werden uit geleide gedaan naar den Duitse hen mail trein waarmede de hooge reizigers naar Darmstadt vertrokken. Eveneens vertrok met denzelf den trein naar Darmstadt Prinses Louise van Bat ten berg, die ook met de mailboot was meegekomen. De grootmeester en grootmeesteres hebben het jmleis Het Loo weder verlaten. Zaterdagavond bracht dr. Roessingh weder ijn bezoek ton paleize Het Loo. *- - Zaterdag is een gedeelte van het Kon. staldepartement naar Soestdijk vertrokken. De Engelsche gezant bij ons Hof, Sir Henry Howard, wordt deze week van rijn buitenlandsoh verlof to s Gravenhage terug verwacht. Tot 3. secretaris bij het Engelsche ge zantschap te 'a Gravennage is benoemd de heer Rattigau, laatstelijk verbonden aan de Brit&che ambassade te Weenen. Haj is gisteren te 's Gravenhage ia het Hotel des Indes aangekomen. De Maasbode maakt gewag van geruch ten, dat de heer Van der Kun, lid der Tweede Kamer voor Zevenbergen, tot( lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland zal worden gekozen. Men meldt aan de N. R. Ct. N i rar. H. van Lier te Assen niet wenscht herkozen te worden als lid der Eerste Ka mer, he ift rich mr. J. J. Willinge, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Assen, voer het lidmaatschap de*- Eerst© Kamer be schikbaar gestold. Do minister van financiën maakt be kend, dat op 30 Juli 1.1. bij de betaalmeesters in kas was f 2.013.174.064, en dat- op den zelfden dag door de Nederlaudsche Bank, ingevolge art,, llbis van haar octrooi, aan '9 lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12.047.227.63J. De stenographisclie dienst i tl do Kamers. Naar de N. C verneemt, heeft de commissie van den stenografischen dienst bij de Kamers der Btatou-Generaal beoaald. dat bij het examen in September e. k. van gegadigden voor één plaats als leer ling bij dien dienst, waarvoor de oproeping in de Staatscourant van heden voorkomt, niet uitsluitend gelet zal worden op tech nische vaardigheid in het gebruik van steno grafische tockeus, volgens net sedert jaren en thans nog bij de Kamers in gebruik zijnde stolsel Steger, maar ook op vaardigheid in het gebruik van andere stolsels, zoodat b.v. beoefenaars van het stebel-Goudschaal-Buss- mann en van het stelsel-Stolze Wery ook zul len kunnen mededingen Er is reeds meermalen op vrijheid in dezen aangedrongen, op grond vooral dat het stol sel-Steger met net eenvoudigste is, zoodat de voorstanders van andere stenografische systemen het Bfekcn met het tot dusver be staande monopolie zeker met ingenomenheid zullen begroeten. Dio heer P. H. nugenholtz, de beken de voorganger dor Vrije Gemeente te Ara- sterdam is Zondag zeventig jaar geworden. Plannen waren gevormd om hem een blijk van hulde aan to bieden, doch de uitvoering hiervan is verdaagd tot September, daar de heer Hugeoholtz op het oogenblik buitens lands vertoeft. Aan gelukwensehen heeft heb hem echter met ontbroken. Het bestuur der Vereeniging zond den voorganger een adres van gelukwensching. De particuliere secretaris van H, M. dc Koningin, jhr. J. A. G. van der Staal, die reeds lang lijdende was aan eene maagaan doening werd Zaterdag ernstig ongesteld en is gisteren avond op het Paleis Het Loo overleden. In den ouderdom van 62 jaren is giste renavond overleden de heer R. A. Verplocgli Chassé, ridder in de Orde van Oranje-Nassau, geboren te Batavia, voorheen burgemeester en secretaris der gemeente Vreeswijk. De heer Verploegh Chassé maakte deel uit van tal van vereenigingen en nuttige instellingen. Hij was o.m. penningmeester van de Neder laudsche vereeniging voor Gemeentebelangen en voorzitter van de examen-commissie der vanwege laatstgenoemde vereeniging ingestel de examens ter verkrijging van het diploma als aspi rant-gemeentc -socretaris en ambtenaar ter secretarie. Tij-deus zijn burgemeesters-ambt zijn te Vlaardingen veel belangrijke werken tot stand ge-komen, o.a. nieuwe havenwerken burgeravondschool, gasfabriek, enz. Do overledene stond bekend als een zeer bekwaam en ijverig man. De begrafenis heeft plaats op Eik-eu-Dui- uen to 's Gravenhage. Te Wageuingen is overleden de eerw heer J. G. Hoefsloot, gedurende 29 jaar pastoor aldaar. Voor dien was hij pastoor te Delfzijl. Hij bereikte den leeftijd van 69 jaar. To Rotterdam wordt een sub-commis sie gevormd voor het Van Heutsz-fonds. Aan de minister van justitie, financiën en waterstaat is door het bestuur van den Ned. Boerenbond een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op een spoedige indie ning van een wetsontwerp tot afschaffing der tienden. ..Dat deze schuldplichtigheid, wordt in het adres gezegd, het platteland en bepaaldelijk den kleinen boer drukt is bekend, eveneens dat. de bestaande wet onvoldoende is ge bleken om den last geheel op te heffen. Waar nu door zoodanigen opheffing liet landbouwbelang in hooge mate zou worden gebaat en, zooals bekend is, zij op gemakke lijke en voor den Staat niet kostbare wijz© kan worden verkregen door verwisseling der tienden in grondrenten en uitkeering van eene schadeloosstelling aan de heffers, daar meenen ondergeteekenden, dat het op den weg der Regecring ligt den landbouw zoo spoedig mogelijk van den drukkenden tiend- last te bevrijden." Provinciale landbouwvereenigingen. en be langhebbenden worden opgewekt diit adres te steunen Naar de N. R. Ct. verneemt, is onlangs een vereeniging opgericht, die zich de ver dediging van het beginsel van het ontwerp- tariefwet van den minister Harte ten doel stolt. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van gemeente-ambtenaren heeft besloten den Bond door drie leden van het hoofdbestuur te doen vertegenwoordigen op het negende jaarlijksohe congres van den uationalen bond der gemeente-beambten van België, den 13., 14., 15. en 16. Augustus a. s. te Elseue (Ixelles) to houden. De 16e algemeen-? vergadering var. de Neder landsche Heide-Maatschappij zal ge houden owrden op Maandag 12 September a. s., des namiddags om half één uur in de za..[ van ae Groote Sociëteit te Roermond. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan de ontginning te Bel- fel.i i de Maatscha.ppiji „Ceres terwijl den volgenden dag eene excursie zal worden ge maakt naar tie ontginning van de \7eerter Exploitatie Maatschappij Wijfeltorbroek" to Weert en naar de vloeiweiden te Nederweert. toebehoorend© aan den heer Hub. Janssen van Son te Roermond. In eene te Dootinchem gehouden ver gadering der onderafdceling Oost-Gelderland van den Alg. Nederl. Politiebond werd o.m. besloten, pogingen aan te wenden, dat van regeeringswego eene enquête-commissie worde benoemd, ten einde een onderzoek in te stol len naar de traktemen srege'ing en den dienst bdi de gemeentepolitie. De vergadering was van meening, dat eene dergelijke enquête hoog noodig is in het belang van de politie in het algemeen en het opsporen van straf bare feiten in het bijzonder, vooral omdat, wat dit laatste betreft, de samenwerking van Rijks- en gemeentepolitie zeer veel te wen- schen overlaat. De gemeentetram to Amster dam heeft van 1 Januari tot 31 Juli 1904 vervoerd 17.581.652 passagiers, waaronder begrepen aan vroegritten en retourkaarten 448.305. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1903 werden vervoerd 15.377.809 passagiers Zondagiavonddrukte te Sohevenfngen. Men schrijft, uit 'sGra venhage, dd. 1 Augustus Het- vervoer met de trams heeft gisteren avond, dank zij de genomen maatregelen van oide, op uitstekende wijze plaats gehad. Wel was 't niet zoo druk als op vorige Zondagen, maar cr is allo reden, om aan te nemen, dat ook bij grooter drukte de getroffen regeling zal voldoen. Het welslagen gisterenavond wordt voornamelijk toegeschreven aan den maatregel om niet meer trams te doen stop pen tusschen de Witte brug en het Kurhaus en de Protestantsche iterk en het Kurhaus, terwijl ook het niet-afgeven van retourbil- jetton de orde zeer in de hand heeft ge werkt. Dank zij ook de medewerking van het pu bliek, dat met de regeling bleek ingenomen, ging het instappen bij de electnsche- en paar dentrams zeer geregeld. Op verzoek van de politie stolde bet publiek rick op in rijen van twee en stapte 't slechts aan één rijde in, zoodat van een bestorming de- trams geen sprake meer is geweest. De leiding van de politiemaatregelen be rustte bij den hoofdcommissaris va.n politie, in wien9 gezelschap bijna den ganschen avond was de burgemeester, baron Swecrts. die zich over de genomen maatregelen zeer vol daan betoonde. Heden avond er i9 dan vuurwerk op Scheveningen zullen dezelfde maatregelen genomen worden. De Winschoter typografen De kans, dat de Winschoter typografen suc ces zullen hebben met hun staking, is niet groot zoo meldt men aan het Hbld. Winschoter Courant" en „Oluambster Cou rant" verschenen Zaterdagavond gewoon en de bezorging ondervond door het toezicht der politie geen bezwaren. Zaterdagmiddag werden te Winschoten en ook in de dorpen in de omgeving pogin,., aangewend, om abonnés te beween hu'-1 abonnement op bovengenoemde btaden op te zeggen, zoolang.de eischen dei- stakers niet zijn ingewilligd, terwijl ook het verzoek aan die abonnés werd gericht, om zich niet tevreden to stellen met het slechts driemaal verschijnen van de „Winschoter Crt. in plaats van dagelijks en met het op de helft- der gewone grootte verschijnen van de „Old- ambster. Met deze pogingen hadden de sta kers geen groot succes. Gister zouden een:ge nieuwe zetters bij de „Winschoter Courant aan het werk gaan. Dit blad zal dan vier maal per week kunnen verschijnen. Gisteren avond werd weer een „groote" openbare vergiTóering gehouden, waar als sprekers op traden do heeren Hols van Amsterdam en H. Kenter, soc.-dem. gemeenteraadslid te Winschoten De ontvanger te Jisp. In een buitengewoon politieblad wordt door den of ficier van justitie to Haarlem de aanhouding verzocht van den 44-jarigen secretaris en ontvanger der gemeente Jisp en Wijde Wor- mer, Bppo Venekamp, wonende to Jisp (N.-H.). Hij wordt verdacht van. verduiste ring ten nadeele van beide gemeenten. Zijn signalement luidt o.m., dat bij heeft een platte schedel, een Groningsch acoent en een bril met verschillende glazen. Sedert een paar dagen is hij spoorloos verdwenen. Nader wordt gemeld, dat de man is ver trokken, terwijl zijne vrouw en zes kinderen in Domburg vertoefden. De zaak-Van-Munnekrede. Naar men verneemt heeft mr. Van Munnek- rede berust in de hem. door het, gerechtshof te 's Gravenhage opgelegde straf verzwaring tot 4 jaren gevangenisstraf, ter zake van de bekende verduistering; -. Het jeu de Poule De directeur van de Maatschappij Wandelhoofd Scbeve- ningen, de heer Goldbeck, heeft cassatie doen aanteekenen tegen de beslissing van den kantonrechter in zake het in strijd met de vergunningsvoorwaarden betrekkelijk de openbare vermakelijkheden op de Pier, doen exploiteercn en spelen van het jeu de poule. De moord te Haarlemmer meer. De Haarlemsche correspondent van het Hbiti. meldt: De instructie. Zaterdag gehouden inzake den moord op P. Bosman, heeft niet veel bijzonders aan het licht gebracht. Wat reeds uit de courantenberichten oekend is, is vrij omstandig door de verschillende getuigen be vestigd. De weduwe Van den Berg, bij wie Bosman in de kost was, heeft echter een enkele bij zonderheid kunnen mededeelen, die tot nog toe niet bekend was, en wel deze, dat Blonk, de verdachte, aan zijn baas sMaandags voor den moord vijf gulden heeft gevraagd. Bos man had hem toen een rijksdaalder gegeven. Blijkbaar zat Blonk dus in geldverlegenheid, terwijl hij na den moord in het bezit werd gevonden van f 15 ongeveer. Blonk moet nu in de instructie verklaard hebben, dat hij het geld voor leege bloempotten, die hij ver kocht heeft, had ontvangen. In verba na daarmee wordt nui onderzocht of dit waar a-v* rijen Het heeft verwondering gewekt, dat de justitie ook üe beide gewezen knechts van Bosman, die hij eeu paai- dagen te voren ontslagen heeft, nog niet als getuigen in de instructie heeft gedagvaard. Wij vernamen dienaangaande, dat zij uiet bekend zijn. In verband met de verklaring van Blonk, dat de moord door twee mannen zou zijn ge pleegd, is Het jammer dat die mannen met zelf zich bij de justitie aanmelden, om hun alibi te bewijzen. Naar we vernemen is Blonk in zijn ont- kentenis zeer hardnekkig, en is hij overtuigd dat men hem zal vrijlaten. Zijn houding is die van een welbewust onschuldige, die dezen treurigen loop van zaken wel onaangenaam vindt, maar vooral voor zijn moeder, die zeer lijdt onder de verdenking, welke op hem rust. Blonk moet dus öf een doortrapten schurk, öf onschuldig rijn. Ernstige mishand el in g. Te Terborg heeft Zondag na het sluiten van de herbergen een zeer ernstige mishandeling plaats gehad. Zekeren G., eeii fabrieksarbei der, werd de polsader afgesneden terwijl hij bovendien twee steken in den rug ontving, waardoor een der longen geraakt werd, zoodat zijn leven in gevaar verkeert. Nog meer mishandelingen. Een juffrouw in de Boomstraat te Amster dam, die geheel alleen woont, is dood te bed gevonden door de politie, die op verzoek van de buren een onderzoek was komen in stellen. Daar overal in de buurt het gerucht de ronde doet, dat de vrouw door een man mis handeld is, heeft de politie het lijik ter be schikking van de justitie gesteld. Een nader onderzoek naar den dood wordt thans inge steld. Verwaarloozing. Omtrent het plotseling overlijden van eon kindje van drie maanden te Westerbroek, wordt nader gemeld, dat de dood te wijten i9 aan verre gaande verwaarloozingi en vervuiling. Zulks is door den geneesheer uitgemaakt. Het echtpaar V. had zes kinderen. Ook het tweede kind dat bij het on geluk te Rolde ernstige verwondingen be kwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Verdronken bij t zwemmen. Te St .Oodenrode is de 30-jarige landbouwer Th. B. bij het zwemmen in den Dommel verdronken Overboord geslagen. Nabij Ochten is Zondagmorgen een 19-jarige schip persknecht overboord geslagen en verdron ken Verdronken bij 't baden. Een zeventienjarig jongmensch. wonende te Cche- venitigeu, is Zondag middag bij het zwem men in de Linnenhaveu aldaar, verdronken. Hij moet nog geileefd hebben toen men hem op den leant had gebracht, doch niemand scheen aanwezig, dio de middelen wist toe te passen om hem weer tot het bewustzijn te l>rengen. Te Sloten is de vorige week, in den hoogen leeftijd van 84 jaren, een zonderling man overleden. Ofschoon algemeen bekend was, dat hij een stevigen spaarpot bezat, leefde hij op bekrompen wijize in een verval len woning, zonder eenige meubels bijna. Be halve een tafel, ceil paar oude stoelen, een bc-1 en een enkel kopje, was er ook te vinden een kist en daarineenige effecten van go. soort en aan bankpapier eeno waarde van f 1860. School- en Kerknieuws. Examen Hoogduitseh, M. O. 's-Gravenhage, 1 Aug. Voor akte B afge wezen één vrouwel. cand. niet opgekomen één mannel. cand. Examen Enge Isch, M. O. 's-Gravenhage, 1 Aug. Geëxamineerd 4 cand. voor akte A geslaagd geene, en 2 cand. voor B. met wie het examen wordt voortgezet. De 25ste jaarlijksche examens der Neder- landseho Toonkunstenaarsvereeniging tn giste ren te 's-Gravenhage in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 4 candidaten is geslaagd voor piano (L. O.) mejuffrouw E. G. J. Sem, uit Rotter dam. Men meldt uit Baarn van 1 Augustus H. M. de K' ïingin en* Z. K. H. de Prins der Nederlanden arriveerden hier heden mid dag 12.38 green wichtijd. H. M. de Koningin- Moeder was ter begroeting aan het station. Ook de burgemeester der gemeente Baarn en de hofarts dr. Greidanus waren aanwezig Veel publiek was aanwezig dat bet Konink lijke Echtpaar hartelijk toejuichte. Slechte steigers. Een der werk lieden aan de in aanbouw zijnde R.-K. kerk te Baarn, had gistermorgen het ongeluk van eeu der steigers te vallenerg verwond, hoe wel niet doodelijk, werd de ongelukkige weg gedragen, en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hem geneeskundigen hulp werd ver leend. 't Gevolg hiervan was, dat het overige, groot aantal werklieden, het werk staakten, bewerende dat het steiger werk, over 't geheel niet in orde was en zij zich niet aan onge lukken wilden blootstellen. Hbld. B u s s u m. In deze gemeente worden in den laatsten tijd onderscheiden© personen op gelicht door een meisje, van eenvoudig uiter lijk, klein van gestalte en ongeveer 24 jaar- oud die op door hen geplaatste advertenties zich als dienstbode tracht te verhuren. Zij neemt dan den godspenning in ontvangst en zoo mogelijk vergoeding van gemaakte reis kosten, doch laat vervolgens niets meer van zich hooren. Zou zij zulke goede papieren hebben, dat zoo velen er in loopen? Ede. Nabij het station viel' gisteren mor gen een stoker, door de groote hitte over mand, van een in vollen vaart zijnden trein. Do man werd aan hoofd en armen ernstig verwond. In bewusteloozen toestand vervoer de men hem naar het station, van waar hij later ouder toeziciht van een H'okter naar Utrecht werd gebracht. Naarde n-B ussu m. De afdeeling Naar- denBussum van do NederlandScke maat schappij. voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft voor hare, op 6, 7 en 8 Augustus te houdeu Nationale Tentoonstelling van H. M. de Ko ningin en van Z. K. H. Prins Hendrik een groote zilveren en eeu groote bronzen me daille ontvangen. Vergadering van den raad dezer ge meente op Maandag 1 Augustus, 's namid dags te half twee, onder voorzitterschap van jhr. Barchman Wuijiiers, burgemeester. Tegenwoordig rijn 12 leden. Afwezig de heeren Visser (wethouder), Van Beek, Van Voorst Vader en mr. Prikken. Eén vacature (H. J. Croockewit). Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Van de ingekomen stukken noemen we Een besluit van Gedep. Staten tot goed keuring van de verordeningen voor de ban ken van leening, enz. Een proces-verbaai van de opname der kas van den gemeenteontvanger. Een schrijven van de commissie tot het organiseeren van feesten op den verjaardag van H. M. de Koningin, waarin riji verklaart genoodzaakt te zijn haar taak neer te leggen. Op verzoek van den voorzitter leest de secretaris dit schrijven voor. (Reeds vroeger werd het voornaamste van den inhoud door ons opgenomen. Zie ons nummer van 16 Juli jl„ no. 16). B. en W. stellen thans voor het als orediet toegestane bedrag van f 500 te veranderen in oen gift, en deze te verdoelen onder de hoofden van openbare en bijzondere scholen om de kinderen op 31 Augustus te kunnen onthalen. De heer Plomp zegt, dat toen hij. de vo rige maai zijn voorstel deed, dat daarna is aangenomen, hij niet, had gedacht, dat de voorzitter der commissie en ook liet mee ron deel der commissieleden zich beleedigd zou den achten. Spr. vindt dat er zelden grooter overeenstemming tusschen den raad en de commissie bestond dan juist. nu. De grieven zijn Spr. niet: bepaald duidelijk. Toen de raad voorzichtig was in 't toestaan van gel den, had hij daarin gelijk; de burgers moe ten eerst doen blijken, dat rij die feesten wenschen. Spr. denkt dat B. en W. zeker geen toe stemming kunnen verleenen. De heer Van Esveld vraagt- of er een som van f 500 wel toereikend zal rijn. Hij meent dat do feestcommissie uitgerekend had, dat

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2