KOLONIËN. BINNENLAND. ontploffing zoo beschadigd werd, dat het, naar zijne meeuyig. geen Jnpanschc haven zou kunnen bereiken. Over het oorlogsplan van de Japanners schrijft de Temps, dat het waarschijnlijk is, dat zij naar Port Arthur ontboden hebben een deel van de strijdkrachten, dio bij Liao- jang waren opgehoopt, want in het noorde lijke deel van het oorlogstooneel staan do cperaticn stil. Hun plan schijnt het volgende te zijn Port Arthur te nemen wat het ook moge kosten en vervolgens generaal Koero- patkiu op het lijf te vallen, terwijl de ver- eeuigde vloten van Togo en Kamimoera de overblijfselen der zeemacht van het Russi sche rijk vervolgen en achterna zitten. Van het lot van Port Arthur hangt liet vervolg van de operation heelemaal af. Men kan ver zekerd zijn, dat de stad zich goed zal ver dedigen. maar men kan niet vermoeden wat de graad vau zijn weerstandsvermogen zal zijn. De correspondent van de Birshewija \.je- domosti bericht uit Liaojang vati den 14. Hier heorscht volkomen rustzelfs tussehen de voorposten hebben geen schermutselingen meer plaats. De vijand gaat. naar 't schijnt, overal ver achteruit. Op do spoorlijn tussehen Liaojang en An- sjantsjan heeft eene ontploffing plaats ge had. waarvan de bedrijvers, zooals bij c: 'er- zoek gebleken is, Japanners zijn geweest. De daders zijn niet opgespoord, maar de lijn is hersteld Er zijn opnieuw grooto regeumassa's geval len. Parijs, 17 Aug. De Matin bericht, dat de Russische gezant Nelidow aan minister Del- caasé ter hand heeft gesteld het protest van Rusland tegen de gewelddaad, die door de Japanners is gepleegd in do onzijdige haven Tsjifoe tegen - 1 toqiedojager Retchitolny. Het stuk is in de krachtigste bewoordingen gesteld. Peking, KJ Aug. Aan de Chinecsche spoor weg-directie is gevraagd in hoeveel tijd zij 40,000 man troepen naar Sjauhaikwan kan vervoeren. Allerlei vEen medewerker van do „Volksstem" van Pretoria, dio een bezoek bracht aan do plek, bestemd voor President Kruger's laat ste rustplaats, schrijft: Niet ver van het drietal monumenten on zer vroegero Staatshoofden, vindt ik langs oen laantje van aJtijd-groene struiken een klein zerkje, waarop devotelijk gekme'd oen rein kinderbeeld, en daaronder.... Stephanus Johannes Paulcs Kruger. Een groot graf bleek daarnaast, eenvou dig, helder, met geen andere somberheid dan eeu zinueleeidig gebroken donkere vaas, die vereenzaamd als is achtergebleven. „Tjaard A. Kruger geeft de inscriptie te lezen. Weer rechte ligt met moede rust van zwarte en wit mannor waarover een tweetal ouwe- lijk-zwarte kransen .de tombe van: „Gez'- ua Susanna Frederika Wilhelmina Kruger, goh. du P'essis, geliefde echtgenoote van Z.E.D. President Kruger. Geboren 5 Mei 1831. overleden 20 Juni 1901 Haar leuze was: Stel Uw vertrouwen op den Hocre. Psalm 146 3: Zalig hij, die in dit leven Jakobs God ter hulpo heeft..." En onder dio Psalm in treurige, gTooto letters (grijs in zwart) dit eene woord KRUGER. Open, in afwachting, gaapt langs dit graf een hollo ruimto, juist groot genoeg om be dekt, te worden door één zerkdeze plaats moet voor hot brekend oog van Paul Kruger verschenen zijn, toen hij do smeekeling stervoud badlaat rnii ruston naast mijn trouwe echtgenoote! Niet in do rij van grooto voormannen des Volks, van een Pretorius, een Potgieter, oen Burgers, een Smit, wilde hij. <te groote on der do grooten, zijn laatst verblijf geplaatst zien. maar nederig in zijn dood als in zijn leven naast ziin eega, te midden van alleen- Hol la udsche opschriften. vTogelijk met liet internationale brand weercongres is Zondag Budapest een in ternationale tentoonstelling van brandweer- iu a tori aal geopend. v— Uit Bonn wordt gemeW, dat giste renmiddag to Bemel een Zwitser uit een lier- berg aldaar, twee kinderen vau vier en vijf jaar, een jongen en oen meisje, na onzedelijke handelingen met hen ge pleegd te hebben, met een hamer doode- lijk aan hot hoofd heeft verwond. De kin déren zijn naar do academische kliniek te Bonn vervoerd, waar hun dood iéder «ogen blik verwacht werd. De dader is gearres teerd. vDo twee kinderen uit Bcuel, die door een Zwitser aldaar op niet to noemen wijze waren mishodold en daarna levensgevaarlijk met een hamer verwond, zijn nog in den avond van Maandag in de Universiteitskli niek to Bonn overleden. vPrins Friedrich Leopold van Pruisen, die over eenige dagen naar het Verre Oosten gaat, was Zaterdag te Berlijn in een maga zijn van militaire uitrustingen in do „Pots- dammerstrasse", om verschillende kleeding- stukken te koopen. Hij moest op een bovenverdieping wezen en stapte in eon heffer (lift); maar nauwe lijks was dit toestel in beweging of er weer klonk een luide kreet. De geleider van den heffer was, toon hij er in wilde springen, misgestapt en hij werd tussehen hel toestel en den muur verpletterd voor de oogen van den Prins, die niets kon doen om hem te red- i den- Het duurde twee uren voor men met be hulp van een bijl het lichaam van den on- gelukkigen bediende er weder uit had gekre gen en den Prins, die in den heffer gevan gen zat. had bevrijd!" vDe Engclsche torpedojager Arun heeft Zaterdagavond con anderen torpedojager, de Decoy, bij Scilly aangevaren en in den grond geboord. Alle opvarenden zijn gered. vTe Quecnstown is de viermaster Lord Carron zwaar beschadigd biuncngeloopen. Het schip was in aanraking gekomeu met een ander schip „de Inverklip"het laatstge noemde zonk. Twee leden der bemanning wer den gered, 20 zijn verdronken. vTe Schwerin is de groote pianofabriek der gebroeders Perzina afgebrand. Hot vuur, dat in een der niagazijnkamers ontstond, verspreidde zich snel over de fa briek, 20 piano's konden uit de magazijnen gered worden, lu de fabriek zelf zijn 200 piano's, die gedeeltelijk geheel afgewerkt, ge- dcetolijk in aanbouw waren, een prooi der vlammen geworden. Het bedrijf moet voor eenigeu tijd ge stremd worden, wat meer dan honderd ge zinnen broodeloos maakt. De fabriek zal ech ter zoo spoedig mogelijk en in grootcren om vang weder opgebouwd worden. vTe Besigheim (Würtemberg) heeft Za terdagnacht een zware brand bet filiaal der „Bremcr-Besighcimcr-olicfabrickcn", alsmede zeven woonhuizen en verscheidene bijgebou wen vernie.d. Bij het springen van groote oliereservoirs verspreidde zich de brandende olie over do Neckar cn maakte die rivier tot een vuur stroom. De vlammen sloegen over den hoo- gen stadsmuur heen en tastten de daar staan de huizen en schuren aan. Gelukkig was er weinig wind doch het kostte groote moeite de vlammen meester te worden. De schade wordt geschat op ruim een inil- lioen Mark. Zestig arbeiders zijn door de.i brand zon der werk. OOST-INDIË. Uit Kota Radja wordt van 19 Juli aan het ,,B. N." geseind: Overste Van Daalen seint onder dagtee- kening Taroetoeng 18 dezer. De colonne, den 1. Juli uit do Alaslanden vertrokken, trok door het westelijk Karoge- bicd naar Pakpaklandeu en werd overal vriendschappelijk ontvangen. Er viel geen schot. Alle Karohoofden der doorgetrokken streek maakten hun opwachting cn leverden rijst en vee tegen contante betaling. Den 10. Juli vertrok de colonne van Si- dioelang, terwijl kapitein Do Graaf met troe pen uit Dëli over Sidilimakoek naar Medan terugkeerde. Denzelfden dag is de colonne doorgenikt naar Bakara. De houding der Toba-bataks was geenszins vriendschappelijk. Perbocloehan zelfs beslist' vijandig; daar wer den drie mannen ncdergelegd en een geweer buitgemaakt. Pertaki van Si Bira meldde zich Litong, Koeta-galoeng, Koeta-djoeloe, Koctapaoeng en Polloeng waren door de be volking verlaten. Enkele gewapende mannen, in de kampongs aanwezig, pleegden geen vij andelijkheden. doch vluchtten bij onze na dering. In Litoeng verscheen radja Sore van Limbceng, doch de voornaamste radja, Dong- gi Manauer, kwam niet, Poelabas en Ompoe Ba toe a n van Siregar zonden afgezanten naar Koetanjoelo<x Den 16. Juli kwam de colonne te Bakara aan, waar het bestuur verdere hulp verleen de. De Staatscourant van Woensdag 17 Augustus 1904 bevat de volgende Koninklij ke besluiten benoemd tot president der rechtbank te Dordrecht mr. K. M. Phaff, thans rechter in de rechtbank te 's Hertogenbosch op non-activiteit gesteld de 2de luitenant N. J. Waringa, van het 9e regiment infan terie, ter zake van tijdelijke ongesteldheid; benoemd en aangesteld tot militairen apotheker 2c klasse bij bet Ned.-Indische leger J. F. A. Muzerie; benoemd niet ingang van 1 October 1904 tot directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Middelburg J. D. A. Hollweg, thans inspecteur der directe belas tingen te Amsterdam (6e kantoor.) Gisteren waren aan liet diner ten pa- leize Het Leo genoodigd de opperstalmeester •baron Bentinck en mevrouw en de burge meester van Apeldoorn, H. P. J. Tuteiir Nol- the nlus en mevrouw. Op do doorreis van het Koninklijk Echtpaar door de gemeenten Wijk en Aal burg Donderdag a. s., zal H. M. een prach tige mand worden aangeboden, opgemaakt met vruchten en korenaren en versierd met twee oranjelinten, waarop men leest: „Aan H. M. en Haar Huis, do eerstelingen van den oogst, aangeboden door dc inwoners van Wijk en Aalburg. Het stuk is vervaardigd door den bloe mist den heer L. A. C. Victor, te Apel doorn. Naar de Midd. Ct. verneemt, is aan H. M. de Koningin-Moeder bij- hare komst aldaar op Vrijdag a.s. door een der ingezete nen de beschikking aangeboden over zijn equi page. Het ligt in liet voornemen van H. M., be halve aan de Kopertentoonstelling, ook een bezoek te brengen aan het gasthuis. Dit zal te ongeveer drie uur plaats hebben. Vervolgens rijdt de Koningin-Moeder weer naar de Abdij, waar eeu bezoek zal gebracht worden aan de Statenzaal cn de restauratie werken, benevens aan d© Koorkerk met de ontdekte overblijfselen vau het graf van graaf Willem II, enz. Vermoedelijk zal dan nog even vertoefd worden ten palcize van den commissaris der Koningin, waarna tegen half zes gereden wordt1 naar het station. Het gevolg zal bestaan uit de beide hof dames; den grootmeester jhr. De Ranitz en den kamerheer jhr. Van Tets. Do heer P. J. Sundt, vice-consul der Nederlanden te Farsund, is, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen, onder dankbe tuiging voor do door hem lx wezen langdu rige diensten. Het vice-consulaat te Farsund is opgehe ven. (Stct.) Do heer J. H. van der Torren, te Gou da, moet ernstig in aanmerking komen als candidaal, te stellen van lil .orale zijde voor de a.s. tusstaeniijdsdhc verkiezing van een lid der Staten van deze provincie, noodig geworden wegens de verkiezing van jhr. P M. G. von Fiscune tot lid van de Eerste Kamer. Prov. Staten van O v er ij se 1. Bij de gisteren in het district Markelo ge houden stemming voor een lid der Staten van Overijsel, ter voorziening in de vacature ont slaan door het bedanken, wegens gezondheids redenen, vau liet liberale lid jhr. mr. G. J. C. Schimmeljienninck, is gekozen de heer G. H. Heilersig (liberaal) met 1218 stemmen. Op L. H. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, candidaat der anri-revolutiouai- reu, roomsch-katholieken en christelijk-his- torischen, waren 844, en op den heer D. Vin cent (liberaal), die zijn caudidatuur bad in getrokken, waren 33 stemmen uitgebracht. De partijverhouding in de Staten van Overijsel blijft dus zooals ze was na de jong ste Statenverkiezingen, namelijk24 leden van dc linkerzijde (22 liberalen, 1 vrijzinnig democraat en 1 sociaal-democraat) en 23 van de rechterzijde. Door den minister van koloniën zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië mr. J. W. G- Kruseman en mr. G. G. van der Kaaden, om in rechterlijke betrekkingen daar te lan de te worden geplaatst. (Stct.) Do heer mr. A. C. Waller heeft met 1 September a s. eervol ontslag gevraagd en verkregen als redacteur van de Oprechte Haarlemschei Courant. De heer Q. Rovers, oommies-chef ter secretarie, afdteeling financiën, te Dordrecht, is uit ongeveer 120 sollicitanten benoemd tot controleur der gemeente-financiën te 's Gravenhage. (D. Ct.) Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de lieer J. J. C. van Leeuwen van Duivenbode, adjunct-inspecteur der posterijen en telegra phic, chef van het bureel „vervoer" aan het hoofdbestuur ontslag uit den dienst verzocht', zocht. In den ouderdom van bijna 71 jaren is te Nijmegen overleden de heer A. M. K. W. baron van Ittersum. oud-inspecteur van den Rijks-Waterstaat, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, lid van de Ridderschap in Gelderland. De begrafenis zal Vrijdag a. s. te Hattem plaats hebben. Broederschap der candidaat notariaoen. De ...Broederschap van candidaat-no tarissen in Nederland en Koloniën" heeft zijn jaarvergadering gehouden te Nijmegen. Nadat. Zondagavond de leden door de af deeling Gelderland in do „Verecniiging", waar de kapel van het 5e regiment infan terie, onder leiding van den heer Van Aken een concert gaf, ontvangen was, werd Maan dagmorgen te 10 uur de vergadering ge- opeud. De voorzitter, de heer P. C. c. d. Waeyen Pieterszen (Amsterdam) heette allen harte lijk welkom. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling voor de vergadering van heden pread-viezen te doen uitbrengen .over den in art. 30 der woningwet genoemde vereeiii- gingeudoor ongesteldheid van den eenen preadviseur. mr. v. d. Mey, moest daarvan echter worden afgezienmr. De Ranitz werd toen bereid gevonden het onderwerp in te leiden. Het afgeloopcn jaar was belangrijk door het weder indienen van de wet op het No tarisambt door den minister van justitie naar aanleiding van een request door het hoofdbestuur ingediend, werd het aantal no tarieel© standplaatsen met 10 uitgebreid tevens werd het maximum van .het aantal 1 notarissen in sommige arrondissementen verhoogd. Spr. stelt voor een telegram van erkentelijkheid te zenden aan den minister van justitie. Voorts herinnert Spr. aan het antwoord, dat van dien minister van bin- nenlandsehe zaken ..•erd ontvangen op het request in zake de zaakwaarnemerij in Lim burg. Uit dit alles blijkt, dat de Broeder schap door de Regeering wordt erkend. Het ledental is toenemend en de financiën gaan vooruit. Spr. wekt de leden op om voor de Vereeniging te doen, wat in hun macht is. Het Weekblad ivoor Privaatrecht, notaris-- ambt en registratie blijft onder de uitste kende redactie van prof. Haanaker en mr. Van Goudoever zijn ouden roem handhaven. Ten slotte stelt Spr. nog voor een telegram te zenden aan den secretaris-generaal bij het département van justitie, den heer jhr. Van Beijma, om hem, nu hij spoedig zijn ambt zal neder leggen, te danken voor al hetgeen hij in ons belang deed. N deze door luid applaus gevolgde ope ningstoespraak, werd het woord verleend aan den heer mr. C. de Ranitz, candidaat- notaris te Winsum (Gr.), die een bespreking inleidde over de in art. 30 der Woningwet genoemde vereeniging. Hij verdedigde de volgende stellingen: 1. De vereeniging (wet 22 April 1855) is de meest wensobelijke vorm voor de licha men, die overeenkomstig de Woningwet uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam zullen zijn. 2. Het doel dezer lichamen is voorname lijk tweeledig, zij moeten èn slechte wonin gen opruimen èn goede woningen bouwen; zooveel mogelijk moet afbreken en bouwen samengaan. 3. Als regel moet door hun bestuurders voor do woningen de i.onnale huurprijs worden bedongen. Aangezien het niet in de bedoeling der Woningwet ligt, dat deze lichamen geld verstrekken aan particulie ren ter verbetering van hun woningen zal de ontworpen organisatie onvoldoende wer ken in dio streken van ons land, waar do lagere klasse der bevolking meestal woont in eigen woningen, waarbij oenigo grond be hoort. Op deze inleiding volgde oenig debat. In het jaarverslag van den algemeene se cretaris, den heer Var. der Ven te 's Gra venhage, wordt melding gemaakt van de weder-indicning van het wetsontwerp tot wijziging van de -vet op het notarisambt. Het antwoord op het request aan den mi nister van biunenlandsolio zaken, in zake de zaakwaarneming in Limburg, was bevredi gend. Den ambtenaren der gomcente werd op huu verplichting gewezen. Aan het einde van het verslag wordt cecoii&tateerd, dat- de toestand der vereeniging reden geeft tot- tevredenheid. De Broederschap 1 lt thans 3 eciclcden en 1119 gewone en buitengewone leden. De rekening over 1903, vermeldende hnu inkomsten f 12.113.C8, en aan uitgaven f 9.743.S7, werd goedgekeurd, met een voov- deelig saldo van f 2369.21 en de begrootine over 1905 in ontvangst en -uitgaaf op f 11,425 vastgesteld. Tot -voorzitter van het hoofdbestuur werd herkozen de heer P. C. van der Waaijen Pieterszen te Amsterdamherkozen als al gemeen secretaris do heer H. A. F. van der Ven te 's Gravenhage. Aangenomen wordt het voorstel-Zuid-Hol- lan-d, om in 1905 tot- C. herziening van het reglement over te gaan. D volgende algemeene vergadering wordt gehouden te Middelburg. Na afloop der vergadering had een ge meenschappelijke maaltijd plaats in de so ciëteit- ..Do Vereeniging"daarna was er reünie in den tuin der sociëteit Burger- lust, waar een conoert door het bestuur der sociëteit werd aangeboden. Do tweede dag, dus die van gisteren was ge wijd aan de bezichtiging van Nijmegen's schoone omgeving. In het hotel Groot- Berg en Dal bood de aifdeeling Gelderland den- be zoekers een déjeuner dinatoir aan. Kosmos. De te s Gravenhage ge houden algemeene vergadering van den Cor- respondentiebond Kosmos werd bijgewoond door 31 leden uit Holland, België, Duitsch- land. Oostenrijk. Zweden, Denemarken, Hon garije, Engeland en Roumenië. Nadat de voorzitter, do heer Verster, do vergadering had geopend, bracht de secreta ris het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert en in het afgi -loopeu jaar zich 229 personen hebben aangemeld, waardoor het aantal op 1 Augustus tot 699 is gestegen. Dc penningmeester deed daarna verslag van den financieelen toestand, welke zeer goed is. Herbenoemd werd als algemeen secretaris de heer I. A. Galet, Amsterdam, en als be stuurslid gekozen de heer Max Zweig, Dort mund. Besloten werd een ondcrafdeeling te stich ten voor jongelieden onder de 18 jaar, voor zoover het bestuur dit mocht noodig vinden. E..i rijtoer en een diner in Zeerust besloot den dag. Middenstand. Het bestuur van den Nederlandscheu Bond van vereenigingen van den Handc-ldrijvenden Middenstand is samengesteld als volgt J. S. Meuwsen, Amsterdam, voorzitter; M. v. Hout-, Helmond, onder-voorzitterW. Nieuwen huizen, Nijmegen, secretaris; Thijs Plet, Nijmegen, 2e secretaris; J. Das Dzn., Utrecht, penningmeesterJ. H. Akkermans, Utrecht, 2e penningmeester; A. A- Collen- tcur, Oud-Reijerland, H. Hermens Moons, Roermond, E. G. Schürmann, Rotterdam, be stuursleden. De raad van advies bestaat uit: mr. P. J. M. Aalberse te Leiden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmr. D. Josephus Jitta, hoogleeraar, Amsterdam, en dr. J. Th de Vhser. lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Ge ueraal te Amsterdam. (Middenst.) Sn el s c li r ij v e n. Te Amsterdam is opgericht de Nederlandsohe Vereeniging voor Stenografische- Verslagen, die zich uitslui tend ten doel stel£ hare leden, die bij toe lating reeds eene zekere graad van bekwaam heid in de stenograne moeten bezitten (150 lettergrepen per minuut), geheel met de praktijk der stenografie vertrouwd te ma ken, en hen zoodoende te vormen tot alles zins geschikte beroepsstenografen. De oefe ningen worden voorloo-pig gehouden Vrij dagsavonds in Handwerkers-Vriendenkring. Het bestuur is aldus samengesteldmej. Bertha le Fèbre, voorzitster, en de heereu A. P. M. Egelie, seer., en M. Abas, penning meester. De heer M. S. Vas Dias zal de oefe ningen leiden. Internationaal Soclaalistisch Congres. Derde dag. De openbare zitting tegen gisterenmiddag twee uur aangekondigd, werd eerst tegen drie uur door den heeT Lipriani (Frankrijk), die ditmaal als voorzitter fungeerde, geopend. De voorzitter werd bijgestaan door de heeren Hillquist (Vereenigde Staten) en Iglesias (Spanje). De secretaris, de heer Victor Serwy, deel de mede, dat verscheidene secties de beraad slagingen nog niet voltooid hadden. Vandaar dat voorgesteld wordt do openbare zitting heden nog op te heffen en Woensdagochtend weder samen te komen. De heer Hijndman protesteerde, hij meen de dat d© verhandelingen in het' openbaar veel belangrijker zijn, dan die der secties en aangezien de sectics gereed zijn gekomen, meende hij dat men over de door hem be handelde punten kan beraadslagen, dan kun nen de andere secties morgenochtend weder vergaderen. Met opsteken der handen werd na een korte discussie besloten dat het congres werd op geheven tot hedenochtend 10 uur. In de vergadering der eerkte sectie (taktiek) is het, naar het Hbd. verneemt, erg warm toegegaan en zijn tussehen Guèsde en Jaurès vooral vaak heftige debatten gevoerd. De hoofdvraag was„mogen socialisten in een bourgeoisitaat Regeeringsambten aannemen." Het Dresdener-congres veroordeelde zulks en Guèsde meende dat men dit besluit moest uitbreiden door te zeggen „dat zij in geen geval in een bourgeoisstaat een Regeerings- ambt mogen aanvaarden." Bebel en Kautsky wilden niet zóó ver gaan, doch meenen dat een Regeeringsambt door een sociaal-democraat, wordt hem zulks aan geboden, mag aanvaard worden, mits nooit het partijbeginsel uit het oog zal worden ver loren en steeds voeling zal worden gehouden met do partij ge n ooten. Guèsde bestreed heftig die meening omdat alsdan als in het geval-Millerand het doel van het klasse-bewuste proletariaat uit het oog verloren zou worden. Geen contract zal mogen bestaan tussehen het proletariaat en zijn onderdrukkers, do kapitalisten. Door dr. Adler (Weetien) en Anseele (Brus sel) wordt gepoogd de beide partijen door een bemiddelingsvoorstel bijeen te brengen. Internationaal congres van houtbewerkers. Vrijdag werd in d'Geelvinck te Amsterdam geopend een internationaal congres van houtbewerkers, waartoe worden gerekend meubelmakers, kuipers, timmerlieden, k lav iermakers, man denmakers, borstelmakers, beeldsnijders enz. Het hoofddoel is een bond te stichten tus sehen de aangesloten arbeiders in bovenge noemde vakken, ter behartiging der gemeen schappelijke belangen, en wel in 't bijzonder tot het onderhouden van woderzijdsche be trekkingen in algemeenen zin en in 't bij.- zonder met het oog op werkstakingen, wat de wering van vreemde werkkrachten betreft, de financieel© ondersteuning van uitgesloten of stakende werklieden enz. De heer Thcod. Leipart., uit Stuttgart, astte de bedoelingen, waarmede dit congres gehouden wordt, in zijn openingswoord meer in den breede uit een en herinnerde hoe reeds 13 jaar geleden te Brussel op een congres van houtbewerkers pogingen zijn gedaan om een internationale organisatie te verkrijgen. Vertegenwoordigd op het congres, dat door een 40-tal afgevaar digden wordt bijgewoond, zijn Denemarken, Duitsckland, Frankrijk, Engeland, Zweden, België, Servië, Ocstenrijk-Hongarije en Ne derland. Tot voorzitters van liet oongres wer den gekozenCoenen (Ned.) en Ganghoff (Frankrijk), tot secretarissenScarret (Oos tenrijk) ein Dupont (Duitschland). Gisteren is door jhr. De Ranitz aan den penningmeester van het Sanatorium te Hellendoorn overgemaakt een bedrag van f 16,020.50, zijnde het saldo van het in Mei jl. te 's Gravenhage gehouden kermisse d'été, met verzoek aan liet bestuur van het Sanatorium om dit bedrag zoo mogelijk te doen dienen tot vorming van het fonds, waaruit behoeftige tuberculoselijders in de verpleegkosten kunnen worden tegemoet ge komen en in elk geval dit geld te bestem men voor ondersteuning van behoeftige iijders. Tevens is op verzoek van het sub-comité te Nijmegen van de Vereeniging tot oprich ting van Volkssanatoria aan den penning meester van het Hellendoornsche gesticht namens dat sub-comité door jhr. Do Ranitz overgemaakt een bedrag van f 266 voor ge lijk doel als boven, zijnde de opbrengst van liet concert in de Grooto of St. Stevens- kerk te Nijmegen op 2 Juli jl. Legaten. Wijlen mej. A. J. Breet- vilt Schuitemaker, overleden te Edam, heeft f 2000 vermaakt aan lie-t Ned. Herv. Diaco nie Oude Mannen- en Vrouwenhuis aldaar; f 500 aan het Probesfcantsohe Weeshuis f 250 aan de Ned. Herv. Diaconief 250 aan de afdeeling van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging, afdeeling „Wijkvereeni- ging" en f 250 aan de Fröbelschool, alles vrij van rechten, en kosten. Door den heer M. van Geuns, emeritus predikant bij de Doopsgezinde kerk te Leeu warden, overleden aldaar, is vermaakt aan het armenfonds der gemeente f 2000; aan het Marcel is Goverts-gastih uis f 1000; aan de Doopsgezinde zuster-vereeniging voor zie ken f 250, en aan de Vereeniging tot ver pleging van zieken door diakonessen twee obligation ten laste dlier vereeniging, ieder groot f 250, alles vrij van successierechten. Schenkingen. Voor de Martba- stichting, inrichting voor onverzorgde kinde ren, te Alphen a/cl Rijn, is, onder meer gif ten, bij den penningmeester ontvangen door ds. J. L. de H., te Rotterdam, van de dames D., feestgave f 200. Verder nog een legaat, groot f 500, en twee legaten, elk van f 100. Het kasteed „Wel", aaai de Maas, in Limburg, met aanhoorigheden, groot onge veer 1400 hectaren, toobehoerend© aan den Oostenrijksohen baron Söhlöszneoh is in eigendom overgegaan aan de familie Arntz, te Milligen, bij Nijmegen. Toch vast wat. In afwachting van de heropening van den sdhourwburg te Maas tricht biedt de sociëteit Momus haar leden oen gratis bezoek aan Aken of Luik aan, met gratis bijwoning van een opera-voorstelling aldaar. Een vischwedstrijd. Hebben de Rotterdammers een naam van vroeg opstaan, in den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben zij, aldus lezen wij in de Tel., getoond, dat zij het kunnen. Er was n.l. ec:i heugelwedstrijd uitgeschre ven, waarvoor door de directie van het „Rott. Nieuwsblad" 35 prijzen waren uitgeloofd, van f 25 tot f 2.50. Er hadden zich ruim 600 liefhebbers aau- gemeld, doch slechts 250 mochten meedoen Zooals te begrijpen, werden deze heugelaars grootendeels door een aantal belangstellenden vergezeld, zoodat in den nacht half Rotter dam om 3 uur reeds uit de veeren was. Er mocht gevischt worden binnen twee uur in den omtrek van de stad, en wel van 4 tot 8 uur. Het was later op den dag een heele aar digheid de visschers met hun zoodjes naar het bureau van het blad te zien komen, waar de visch eerst door keurmeesters werd onder zocht en daarna gewogen en geteld. De eerste prijs, f 25, werd behaald door A. J. Stijlen, Jie in de Maas Wz. had gevangen 6 K.G. en 3 ons, te zamen 83 stuks. Voor den tweeden prijs kwam in aanmerking A. van Prooyen, die aan den Hobbelwcg, bij de Zwet, had gevangen 3 K.G. l£ ons, te zamen 102 stuks. De derde prijs werd behaald door W. J. van Meurs, die aan de Kortenoord te Nieu- werkerk 6 K.G 1 ons ving, te zamen 18 stuks. De consolaticprijs werd uitgereikt aan den ongelukkige, die 1 baarsje had gevangen, we gende 1 gram. De gevangen visch bestond voornamelijk in voorn, bliek, zeelt, baars, snoek, brasem en paling. De wedstrijd wpl! De „wedstrijd" in het rattenvangen, die plaats zou hebben bij gelegenheid van de Honden-tentoonstel ling, uitgeschreven op 26, 27 en 28 Augus-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2